Leidsch Dagblad Verkeer eist in zomer hoge tol *9m 17 Met de trein naar het dieren park. i Wie boeddha raakt, mag een wens doen Leidse voetbalclubs moeten velden ontzien Groot vermaak in Katwijk Haagse actrice Georgette Hagedoorn (85) overleden Postume roman W.F. Hermans op komst De Zijl Bedrijven niet blij met stap Melkert Dolores degradeert Fokker tot montagehal BHISTOL GOED NIEUWS WINDOWS' kiQkET VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40860 LOSSE NUMMERS 1,65 Buitenland Harry Wu is vanuit China teruggekeerd in de VS Cultuur en Kunst Levende Rembrandt naast dode Sophie •Sport Roelant Oltmans is geen gemakkelijk mens Veilig Verkeer Nederland: minder slachtoffers in de winter In de zomer vallen in het verkeer veel meer doden en ernstig gewonden dan in de winter. De afgelopen vijf jaar waren er in de zomer jaarlijks 40 tot 100 verkeersdoden en 540 tot 770 ernstig gewonden meer dan in de winter. De zomer en het voorjaar scoren hoger wat dodelijke slachtoffers betreft dan de doorgaans door iedereen ge vaarlijker geachte winter en herfst. den haag anp Dat heeft de vereniging Veilig Verkeer Nederland (WN) van daag bekendgemaakt. WN noemt de uitkomst opmerkelijk. In de zomer is er immers meestal goed weer en is het lan ger licht, is er minder verkeer en zijn er dus minder fïlesr. Wel zijn er in de zomer vaak meer dagjesmensen, motorrijders en onervaren bestuurders op de weg. WN vermoedt dat automobi listen door de hitte minder tole rant zijn. Verder zouden hun concentratie en uithoudingsver mogen door de warmte minder zijn dan in de winter. Onaange past, onzorgvuldig, roekeloos en agressief verkeersgedrag kan het gevolg zijn. Een andere moge lijkheid is dat bij slecht weer mensen zich meer bewust zijn van de gevaren en daardoor ge concentreerder rijden. De cijfers van dit jaar zijn nog niet bekend, maar WN houdt er rekening mee dat de ongeval- lencijfers voor de huidige zomer lelijk zullen tegenvallen. WN verwacht dat het aantal doden dichter bij de 400 uitkomt dan bij de 343 doden die vorige zo mer vielen. Dat zou dan een re cord betekenen. Deze zomer heeft zich een aantal zware ongevallen voorge daan. In Nijmegen waren er in juli zes doden te betreuren bij een enkel ongeval, in Bloemen- daal drie. Er wordt nog nauwelijks we tenschappelijk onderzoek ge daan naar invloeden van zo merse weersomstandigheden op verkeersdeelnemers. WN pleit daarom voor meer onder zoek. HET WOORD IS AAN Pearsall Smith We hebben twee soorten kennissen nodig: de ene soort om tegen te pochen en de andere om tegen te kla gen. WEERSVERWACHTING i later-op'^e r dag regen jj 4-/20» «718° 13718° 70% 90% 80% 55SS2E&? 20% 10% 20% itgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio 14 11,13,15 De sectie Sport Rekreatie van de gemeente Leiden heeft de voetbalclubs verzocht in ver- I band met de droogte 'bijzonder J voorzichtig' te zijn met de vel- den. Tot nader orde mogen geen vriendschappelijke wed- l strijden worden gespeeld. De j wedstrijden om de LD-Cup gaan dit weekeinde overigens gewoon door. „Het is geen de creet, meer een advies", zegt UVS-voorzitter B. van Leeuwen over de brief van Sport Rekreatie, waar vanmorgen niemand bereikbaar was voor commentaar. „Ons Motorhuis- toernooi, toch ook vriendschap pelijk voetbal, mag doorgaan. Vanavond spelen we op veld 3, de finale zondag op het hoofd- veld." In Voorschoten is de situatie nog nijpender. „Één wedstrijd kan de grasmat al onherstelbaar kan vernielen", aldus gemeen- tevoorlichter M. van Bruggen. Pas op 2 september worden de Voorschotense velden weer vrij gegeven. vogvakartaSchaterlachend probeerden koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander gisteren op de tempel Borobudor een boeddhabeeld in een van de stoepa's aan te raken. Wie dat lukt, mag een wens doen. De Bodoburur ligt ten noordwesten van de Middenjavaanse stad Yogyakarta. Vandaag bezoek het koninklijk gezelschap het tempelcomplex Prambanan ten oosten van Yogya. Pagina 3: Koningin staat voor gesloten hek op Borobudur. foto anp cor mulder RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport17,18,19 Strips8 Weg en wiel7 den haag gpd Actrice Georgette Hagedoorn (85) is in de nacht van woensdag op donderdag in haar woonplaats Den Haag overleden. Ze wordt morgen in besloten kring begraven. Hagedoorn debuteerde in 1928 als jantje in De Uitkomst van Heijermans. Na de oorlog boekte ze ook succes als zangeres. Tot voor enkele jaren werkte ze nog in musicals en shows. Bijvoor beeld in Madame Arthur, een musical van Jos Brink. De laatste tijd ging haar gezondheid achteruit als gevolg van suikerziekte. Hagedoorn was korte tijd gehuwd met dichter Mar- tinus Nijhoff. Thomas Rap licht alvast tipje van sluier op N haag-leiden katwijk» Als Katwijkers zich ergens mee kunnen vermaken, is het wel met taartgooien. Dat blijkt elk jaar weer bij de door de Oranjevereniging georganiseerde wedstrijd in Katwijk aan den Rijn. Twintig koppels in vrolijke kostuums werkten gisteravond in de Commandeurslaan op de lachspieren van zo'n driehonderd om standers. „Welke formule je ook bedenkt, het is ieder jaar een gigantisch succes", aldus een van de organisa toren, W. Schaap. 'Het stinkt me niet' was de toepasselijke naam van de winnaars, die 'De Flodders' en 'De Oliebolstumpers' achter zich hielden. foto dick hogewoning haarlem nico keuning W.F. Hermans is niet dood, hij leeft. Althans zo lijkt het, nu het verschijnen van een nieuwe ro man van zijn hand op stapel staat. Vanaf 4 september zal Ruisend gruis, de eerste postume roman van Hermans, voor 29,50 gulden in de boek handel liggen. Meer wil uitgeve rij De Bezige Bij er op dit mo ment nog niet over zeggen. Maar er is al een tipje van de sluier opgelicht door de uitgave van een voorpublikatie. De ver scheen afgelopen herfst bij uit geverij Thomas Rap. Het betreft een bibliofiele editie in een op lage van vijftig exemplaren: een cassette naar een ontwerp van Freddy de Vree, met vier hand gekleurde tekeningen van Sylvia Kristel. Een collectors item dat al bij intekening verkocht was, on danks de niet kinderachtige prijs van 1.200 gulden per 'doos'. 'Een fragment...' luidt de on dertitel. Thomas Rap wil het embargo van De Bezige Bij res pecteren, maar wil wel kwijt dat het in zijn uitgave om het eerste hoofdstuk van de roman gaat. „Het is heel goed", voegt hij er lekkermakend aan toe. Thomas Rap was goed be vriend met Hermans. Het idee van de voorpublikatie van Rui send gruis kwam via de telefoon tot stand. Rap: „Hermans belde met het plan om voor zestigdui zend gulden een exclusieve edi tie van het eerste hoofdstuk uit te geven. Dat durf je niet! Zei Hermans. Dat durf ik wél! Zei ik." „Het verhaal", vertelt Rap, „gaat over een hoogleraar die in zijn nieuwe huis een schilderij wil ophangen. Uit het gat dat hij boort blijft onophoudelijk gruis stromen." Pagina 16: Hoogmoed, cynis me en paranoia. Een maatregel van minister Melkert (sociale zaken) om nieuwkomers bij de sociale werkvoorziening voortaan de eerste twee jaar het minimum loon te betalen, is bij De Zijl Be drijven (DZB) met gemengde gevoelens ontvangen. „We be grijpen wel waarom Melkert tot deze ingreep komt, maar aan de andere kant is het bijzonder zuur dat de nieuwe mensen bij ons straks heel weinig geld ver dienen", zegt DZB-manager J.P. van der Meyden. Volgens Melkert is de ingreep nodig om de arbeidsvoorwaar den op één lijn te brengen met andere vormen van gesubsidi eerde arbeid (banenpools, jeugdwerkgarantieplaatsen en Melkertbanen). Behalve twee jaar minimumloon, voert hij voor de nieuwkomers een 32- urige werkweek in. Het kabinet is met de plannen akkoord ge-. gaan. Ze maken deel uit van de voorgestelde Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW). De plannen hebben met name ge volgen voor de relatief gunstige CAO van de sociale werkvoor ziening. Gehandicapten die hooggekwalificeerd werk doen, kunnen volgens de huidige CAO aanzienlijk meer verdienen dan het minimumloon. DZB-manager Van der Mey den ziet de maatregelen als een prikkel voor mensen om over te stappen naar het vrije bedrijf. De sociale werkvoorziening heeft momenteel te lijden onder een gebrek aan doorstroming. „Dat is een landelijk probleem, maar dat zie je ook in Leiden", zegt Van der Meyden. „We had den een tijd geleden een door stroming van één procent. Maar we zitten nu zelfs onder die ene procent." Pagina Leiden: 'Bedrijven cre- eren weinig nieuwe banen'. Mocassin in zwart, zwart/bruin en zwart/bordo. Om de gevolgen van de lage dollar het hoofd te bieden, zou Fokker zich moeten concentre ren op de montage van vliegtui gen. Het maken van onderdelen voor de Fokker 50 en Fokker 70/100 zou helemaal uitbesteed moeten worden. Dat kan leiden tot de sluiting van twee Fokker fabrieken en afstoting van de nieuwe divisie 'Aerostructures'. Dat valt te lezen in een con cept van het reddingsplan 'Dolores' (dollar low rescue) van Fokker-moeder DASA. Het rap port is geschreven door het on derzoeksbureau McKinsey. McKinsey raadt DASA aan deze optie te onderzoeken. Zou dit sceanrio door de DASA-directie worden overgenomen, dan kan dat leiden tot een opnieuw een forse afname van het aantal personeelsleden. Fokker wordt montagefabriek. Tevens zou volgens McKinsey bekeken moeten worden of het Fokker 50-programma geheel beëindigd kan worden. Het on- derhoudscentrum van Fokker in Woensdrecht zou een joint-ven ture moeten aangaan met een luchtvaartmaatschappij. Als kandidaat noemen ingewijden de KLM. Fokker noemt de voorstellen van McKinsey slechts één van de vele scenario's die binnen DASA circuleren. Topman Van Schaik zei nog deze week in Indonesië dat eventueel banen verlies bij Fokker beperkt blijft tot ondersteunende afdelingen. Bestuurder P. Bers van de In dustriebond FNV maakt zich grote zorgen over het feit dat „een dergelijk gevaarlijk voor stel blijkbaar in de overwegin gen van DASA wordt betrok ken." hoor je de raarste dingen. Brullende tijgers. Krijsende apen. Zingende nachtegalen. En misschien zelfs een lachende dolfijn. Vraag maar eens naar RAIL IDEE. Het voordelige trein- en toegangskaartje van NS. De ideale weg naar het dierenpark: Eén keer afrekenen en alles is geregeld. U reist 20% goedkoper dan met een los treinkaartje. dierenpark. Koop de pocket Er-op-Uit! boordevol Rail Ideeën bij het NS-loket cf bel voor meer Rail idee. (tel M. «n 06-9292 (50 ct/m). We gaan ervoor. Kapitale verkoopshow van Spectaculaire aanbiedingen in vleugels, piano's, digitale piano's en keyboards. Kortingen tot 60%. Poppeliers MuziekMetropool Europa's grootste tnu/iekwjrcnhuis. Maten 40 - 46. Normaal 39.95 Bristolprijs T/m zaterdag LEIDEN: langegracht 5 (naast DIGROS) I PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I j Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Vanaf 259," uit voorraad !!Bfl of FAX DEMO KLAAR Nr. bank/giro: I Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 indag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1