Oltmans is geen makkelijk mens -De koning komt weer tot leven Irene Eijs indrukwekkend Raimond moet een kerel Het Motorhuis rremio: op weg naar Ajax Sport Seizoenkaart voor 140.000 Nederlanders TOERNOOI UVS-terrein 'Kikkerpolder' UVS zaterdag - LFC vrijdag 25 augustus 1995 Krajicek loot Novacek bij US Open new york Richard Krajicek, de nummer 12 van de plaatsingslijst voor het Grand Slam-tennistoernooi van New York, heeft lastig geloot. De Hagenaar stuit in de eerste ronde van het toernooi, dat maandag van start gaat, op Karei Novacek. De Tsjech haalde vorig jaar de halve finales, waarin hij van Stich verloor. Haarhuis opent tegen de Oostenrijker Schalier, debutant Schalken treft de Fransman Pioline. Andre Agassi voert de bovenste helft aan en speelt in de eerste ronde tegen landgenoot Bryan Shelton. Jacco Eltingh ontmoet een speler uit het kwalificatietoernooi, Jan Sie- merink opent tegen de Amerikaan Rostagno. Meeuws ontslagen bij KV Mechelen mechelen In België is het seizoen pas vier speelronden oud, maar donderdag kreeg al de derde trainer zijn congé. KV Meche len stuurde Walter Meeuws de laan uit. Assistent-trainer Willy Reynders neemt diens functie voorlopig over. De slechte resulta ten - twee punten uit vier wedstrijden - gaven voor het bestuur de Mechelse club, die in 1988 de Europa Cup voor beker won, de doorslag bij het besluit. Rentree Cantona in Wales manchester De rentree van de Franse voetbalvedette Eric Can tona heeft niet plaats in het „eigen" stadion Old Trafford Manchester, maar in Vetch Field, in het zuiden van Wales, op 9 oktober. De straf van de aanvaller loopt eind september af, zodat hij 1 oktober in het competitieduel met Liverpool mee had kun nen doen. Manager Ferguson van Manchester United wil hem echter „rustig" brengen. In Wales doet Cantona mee in een jubi leumwedstrijd ter ere van Bobby Smith, oud-speler van Swan sea, Cardiff en Newport County. inder frivool, zeer efficiënt. Iremio heeft de eerste stap ge- het duel om de wereld- ker tegen Ajax. De Braziliaan formatie won de eerste ont- om de Copa Libertado- het Zuidamerikaans club- ipioenschap, tegen Atletico 'acional met 3-1. Gremio profi- rde optimaal van defensieve lippertjes bij de Colombiaanse :genstander. Gremio heeft de naam één ,n de minder aantrekkelijke an Brazilië te zijn. De ndePoe8 moet het vooral hebben doelmatigheid. Tegen Atle- Nacional kwam dat op- iw aan het licht. De Colom- j»iaiien, met de excentrieke joelman René Higuita onder de hadden na een half uur het harde, maar niet onsportieve duel onder controle. Een treffer van verdediger Marulanda in ei gen doel verstoorde echter de rust in het team. Marulanda tik te een voorzet van Nunes achter zijn eigen doelman. Nog voor de rust tekende Jar- del voor de 2-0, nadat Higuita een schot van Carlos Miguel niet juist had verwerkt. De uit gangspositie voor Gremio, dat in 1983 Zuidamerikaans kam pioen werd, leek na 56 minuten helemaal perfect. Nunes teken de toen voor 3-0. Atletico, win naar van de Copa Libertadores in 1989, zocht na de derde te gentreffer meer de aanval. De terugreis naar Medellin kreeg een vrolijker karakter door Juan Pablo Angel, die in de 72ste mi nuut de eindstand op 3-1 be paalde. adhjr ,et°ii Jan Timman wint Donner Memorial 10 amsterdam «gpd il., 1.30, |De ongekroonde koning van de Nederlandse schaaksport leek jarenlang verstrikt in een matnet van twijfel. Terwijl Jan Timman bedroefd langs de ladder van de ELÖ- ting, speurde hij in de inkt zwarte duisternis tevergeefs naar strohalmen om zich aan vast te klampen. Zijn konink rijk leek definitief voorbij; kroonprinsen als Leiderdorper 15 j ljeroen Piket en Loek van Wely '1 loerden op zijn scepter. Tref fend genoeg vierde Timman 13.l) (43) zijn wederopstanding juist op het internationale toernooi ter nagedachtenis aan de overleden Jan Hein Donner. De schaakkoning scheen dood, maar kwam gis termiddag weer als vanouds tot leven. Even verbazingwekkend als imponerend was de manier waarop Timman terugvocht na zijn jarenlange gevangen schap in kerkers van machte loosheid. Door een overwin ning op zijn directe concur- 3-l( rent Julio Granda Zuniga won hij het Donner Memorial. Met oude luister trad hij tevoor schijn uit de speelzaal in de Amsterdamse RAI, waar het applaus de oren verdoofde. De Nederlandse grootmeester zag plotsklaps weer uitgestoken handen, die hij minzaam drukte. De lijdensweg was lang ge weest. Zijn laatste toernooize ge dateerde alweer uit 1991, toen hij in Parijs het Immo- par-Rapidtoernooi op zijn naam schreef. Kort daarvoor was hij nog zegevierend te voorschijn gekomen uit een onderonsje in Praag. „Een lul lig toernooitje", relativeerde hij dat succes. Een jaar later 1.30 13.1 9.30* kwam hij nog aardig voor de dag in het gezaghebbende toernooi van Linares, waar hij op de tweede plaats eindigde. Daarna volgde een lange pe riode van kwakkelen. „Ik speelde slecht", erkende hij volmondig. „Het vreemde was dat ik in mijn voorbereiding ook niet meer functioneerde. Ik stapte met een verkeerde houding een toernooi in. Zo had ik mij bijvoorbeeld voor genomen om in Biel een plus score van vijf te halen. Ik be haalde uiteindelijk een resul taat van min drie. Vreselijk." De schaakelite reageerde met ongeloof op de hernieuw de opmars van Timman. „Ik vond zijn pjestatie verbazing wekkend", zei internationaal meester Gert Ligterink. „Ik had verwacht dat zijn crisis nog wel een tijdje zou duren, maar hij begint weer iets van zijn oude glans terug te krij gen. Een goed toernooiresul- taat hangt af van de eerste ronde. Timman kreeg plotse ling weer vleugels." Ook de Engelse grootmeester John Nunn toonde zich verrast. „Misschien heeft het thuis front een positief effect op hem gehad", opperde 'Dr. John', zoals de afgestudeerde wiskundige door sommigen wordt genoemd. Zelf gaf Timman als altijd blijk van ongebroken optimis me. „Het is mijn doel om weer één van de sterkste spelers ter wereld te worden. Ik heb hier ervaren dat zo iets mogelijk is. Deze toernooizege is een be langrijke stap voorwaarts. Nu ik een punt heb gezet achter een slechte periode, is het de vraag of het herstel zich door zet. Ik wil mij daarom goed voorbereiden op de komende match tegen Jeroen Piket." rob onderwater, c Bijna 140.000 Nederlanders hebben een seizoenkaart aan geschaft van een van de 36 clubs in het betaalde voetbal. Vooral aan de clubs in de eredi visie is te merken dat het voet bal in trek is, met bijna 120.000 abonnementen, ruim 10.000 meer dan vorig jaar. Terwijl de verkoop nog loopt, is al zeker dat tenminste vijftien van de achttien clubs uit de hoogste klasse evenveel of meer kaarten verkochten dan vorig jaar. In de eerste divisie is dat niet zo. Elf clubs wisten het niveau vast te houden of te verbeteren. De totale stijging is gering: van ruim 16.000 naar bijna 18.000. Logisch is dat clubs die pro moveren naar de eredivisie hun totaal flink zien stijgen. De Graafschap van 1250 naar 4000, Fortuna Sittard van 800 naar 2900. Degradanten, vorig sei zoen Dordrecht en MW, verlie zen doorgaans vaste fans. PSV is als vanouds koploper met 20.100, driehonderd min der dan de eindstand van vorig seizoen maar evenaring is nog goed mogelijk. PSV speelt pas over ruim een week zijn eerste thuiswedstrijd, tegen Heeren veen. De grote klapper van Ajax is volgend seizoen te verwach ten, als de kampioen van Euro pa de Amsterdam Arena be trekt. Bij Ajax zijn ongeveer 50.000 inschrijvingen binnen voor 1996/97. Afgezien van de „grote drie" is Heerenveen de enige club met meer dan 10.000 seizoenkaarthouders. Voor de Friezen is daarmee het ultieme bewijs geleverd dat de sfeer in het nieuwe stadion zo gezellig is als in het vorige. Daarvoor bestond voor de opening een jaar gele den enige vrees. „De mensen weten dat het zonder seizoen kaart vrijwel onmogelijk is de grote wedstrijden te bezoeken", aldus hoofd-verkoop Wytze van der Heide. Lieden die vorig jaar trouw bezoeker waren, kregen van de zomer een brief waar mee ze hun abonnement kon den verlengen. Volgens Van der Heide heeft ruim 90 procent dat gedaan. De duurste kaart was 465 gulden. Kinderen tot veer tien jaar mogen voor 65 gulden een seizoen lang in de hoek. De noordelijke clubs zijn po pulair: FC Groningen zette 9000 kaarten af, Cambuur Leeuwar den 4000. Een stijging van 1500 ten opzichte van vorig seizoen. Cambuur, dat uitkomt in de eerste divisie, verlaagde de prij zen van alle seizoenkaarten met vijftig gulden. Een keer of zes een los kaartje kopen is duurder dan een abonnement voor een heel seizoen. In de eerste divisie is ook de stijging bij Veendam, van ruim 1600 naar 2300, opvallend. „En we verkopen nog dagelijks", al dus directeur Henk Nienhuis. „Er staat hier nu bijvoorbeeld een man naast me die twee kaarten wil hebben. Ook ver schillende bedrijven kopen ge woon een blokje zitplaatsen. Net als vorig jaar hebben we seizoenkaarthouders een brief geschreven met invitatiemoge lijkheid. Dus: neem je buurman een keer mee. Dat heeft aardig wat opgeleverd." Ook een club als Eindhoven, vorig seizoen laag geklasseerd, is tevreden t de stijging van veertig pro- ent, i r 650. Oegstgeestenacir op een afstandelijke manier gedreven Roelant Oltmans, bonds coach van de mannen- hockeyploeg sinds Olym pisch Barcelona '92, is het perfecte uithangbord van de bond. Een correcte man, altijd aanspreekbaar, met oranje stropdas op de bank, account-manager, getrouwd, drie kinderen. De Oegstgeestenaar (41) dwingt door zijn manier van werken respect af bij spelers en collega's. Hij staat bekend als perfectio nist, een man van princi pes. Gedreven ook, op een afstandelijke, onderkoelde manier. Via Leiden en de mannen van Bloemendaal belandde hij na een kor- stondige - weinig succes volle - flirt met de Oranje vrouwen bij de Nederland se mannenploeg. Als op volger van Hans Jorritsma. Aan de vooravond van de finale van het Europees kampioenschap schetsen direct betrokkenen een beeld van de man die be weert dat niemand fout loos is. ,,A1 moet je daar wel naar streven." dublin pauline blom gpd-verslaggever In de rust van de wedstrijd Ne- derland-België gebruikt hij de 'kracht van de stilte'. Geen woord komt er over zijn lippen. Maar zijn ogen schieten vuur. Alle video-analyses ten spijt komt Oranje op het EK tegen de Belgen niet verder dan 1-1. In een lamlendige wedstrijd waar in van bezieling noch creativi teit sprake is. Roelant Oltmans is woedend. Dus houdt de coach zijn mond. Een acteur, met de kleedkamer als toneel. „Ik hang wel eens de boze coach uit." Teammanager Koos Formsma, ooit bij Bloemendaal spelend onder Oltmans: „Op zo'n moment speelt hij dat hij de rust zelve is. Maar ik ken 'm goed genoeg om te zien hoe zijn Maatjes Zelfs Koos Formsma zal geen vakantie boeken met de bonds coach, hoe goed de twee elkaar ook kennen. „Ik heb hem zelf destijds naar Bloemendaal ge haald als jong aankomend ta lent. We zijn maatjes, niet echt vrienden. We weten verdomd veel van elkaar, maar ik zie die gozer elf weken per jaar. Dat is genoeg. Roelant is geen sfeer maker, daarom heeft hij mij er bij gehaald. Hij weet dal ik als geen ander kerels bij elkaar kan houden. Roelant beseft dat dat belangrijk is en heeft daardoor een goede balans gevonden in het begeleidingsteam. We zijn gelukkig niet allemaal van die hockey-idioten." „Soms moet ik hem wel eens afremmen. Als we verloren heb ben wil-ie het liefst vier keer keihard trainen. Voor zijn eigen gemoedsrust. Maar hij beseft niet altijd dat dat niet per sé het bes het Roelant Oltmans: „Als coach speel je af en toe e rug bij mezelf." i rol. Maar zodra het toneelstuk, de wedstrijd, de teambespreking, is afgelopen, keer ik weer te- stemming is. De manier waarop hij de kleedkamer binnenkomt, zijn manier van praten. Alleen als-ie voor de groep staat, is hij volkomen zichzelf. Je hoeft van hem in de pers geen gewiekste uitspraken te verwachten. Dat kan hij niet. Daar schermt hij zich voor af. Maar vergis je niet, hij is altijd verdomd zeker van zijn zaak." Roelant Oltmans is een 'pietje precies' heeft Oranje-aanvoer der Mare Delissen de afgelopen jaren gemerkt. Op een voor een speler overigens prettige ma nier. „Hij laat niets aan het toe val over, weet alles van de te genstander. Roelant is meer ambitieus dan dat hij het voor het geld doet. Dat moet je met een baan als deze ook hebben, je moet prijzen willen winnen. Onder hem zijn we aanvallen der gaan spelen, meer op de Australische toer gegaan. Pres sie spelen, feller uitverdedigen. De wereldtitel in 1990 was een momentopname. Sinds Roelant coach is, horen we weer echt bij de top twee van de wereld." Raakpunt Hij probeert voor iedere speler de juiste toon te vinden, het raakpunt. De één wordt geprik keld door een bankzitbeurt, de ander heeft vertrouwen nodig. Zoals spits Teun de Nooijer, ba sisspeler ondanks een tot nu toe belabberd toernooi. „Toch laat- ie me staan. Dat is prettig", voelt het 19-jarige talent, door Oltmans in '94 bij de selectie gehaald. „Het ergste vindt hij dat ik m'n kop liet hangen toen het niet ging. Dat wil hij nooit meer zien. Je krijgt van Roelant altijd een tweede kans. Als je die niet pakt, lig je eruit. Het moet gebeuren zoals hij hel wil. Zo niet, dan kan hij vrij hard zijn. Je weet bij hem wel altijd waar je staat. Straks komt Taco van den Honert terug bij de selectie en beland ik weer op dat gladde bankje in de dug-out. Dat weet ik nu al. Hij is eerlijk, maar het is geen makkelijk mens. Hij laat je niet dichtbij komen." Walter Drenth zou het wel eens willen, zo buiten het veld om een hapje eten met zijn coach. Maar de international beseft dat Oltmans daar te veel prof voor is. „Ik ken hem niet zo goed als mens. Ik denk ook niet dat hij het type is voor een ge zellig babbeltje tijdens een etentje. Of hij eerlijk is?" Stilte. „Ik hoop van wel. Hij zou wel wat directer mogen zijn. Ik ben soms wat onzeker, zoals voor dit toernooi toen ik met Jeroen Delmee moest vechten om een basisplaats. Dan laat hij je aan je lot over, weet je niet waar je aan toe bent." „Nee", ook van Mare Delissen zal Oltmans nooit een vriend worden. „Maar wij respecteren elkaar wel voor honderd pro cent. Puur om de manier waar op hij werkt. En dat is voldoen de om op een prettige manier met elkaar om te gaan. Roelant kiest voor het harmoniemodel, waar Hans Jorritsma het conflict nu en dan opzocht. Oltmans legt niet de nadruk op het men tale gedeelte van het spel, maar hij creeërt wel een sfeer waarin iedereen zich op zijn gemak voelt. Niemand voelt zich bij ons geremd om iets te zeggen. Ik ben er overigens inmiddels wel achter dat je met dat har moniemodel niet alles op kunt lossen. Soms moet je prikke len." schoolmeester? Als je die oplei ding hebt gehad, zit dat er mis schien wel een beetje in." Walter Drenth doorziet de rolverdeling binnen de begelei dingsgroep. „Koos is de vader van het team, Roelant de moe der. Op de ouderwetse manier dan. De moeder leidt het gezin, zegt dat je melk moet drinken of op die rechtsbuiten moet let ten. De vader zorgt voor het geld. Roelant is meer een mana ger. Hij is een topcoach in de hockeywereld, zonder meer." Roelant Oltmans zelf lacht zachtjes voor zich uit bij het aanhoren van alle uitspraken. „Ik ben gedreven, ja", reageert hij, rustig. „Dat moet wel, an ders kun je beter stoppen." Na een denkpauze: „Emoties? Die moet je leren beheersen, anders vergeet je als coach analytisch naar een wedstrijd te kijken. Natuurlijk heb ik emotionele momenten, dat hoort bij de sport. Maar als je op dit niveau bezig bent, moet je het hard en strak benaderen. Ik probeer zo veel mogelijk mezelf te zijn, an ders verlies je op den duur je geloofwaardigheid. Als coach speel je af en toe een rol. Maar zodra het toneelstuk, de wed strijd, de teambespreking, is af gelopen, keer ik weer terug bij mezelf." Vier zonder stuurvrouw komt niet verder dan zesde plaats De vier zonder stuurvrouw is er bij de wereldkampioenschap pen roeien in Tampere niet in geslaagd de titel te prolongeren. Karin Hoks, Marleen van der Velden, Elien Meijer en Seada van den Herik eindigden van morgen in de finale als zesde. De wereldtitel ging naar de Ver enigde Staten. Duitsland finish te als tweede voor Wit-Rusland. Het Nederlandse viertal lag tot 150 meter voor de finish op de tweede plaats. In de laatste me ters kreeg Marleen van der Vel den echter een inzinking waar door de boot terugzakte naar de zesde stek. Het NOCNSF heeft dertig roeiers voor de Olympische Spelen in Atlanta gekregen. Zes ploegen voldeden gisteren ruimschoots en indrukwekkend aan de kwalificatie-eisen. Twee achten, twee dubbelvieren en twee dubbeltweeën. Met vier boten en zeventien beman ningsleden zijn de vrouwen in de meerderheid. Een bijzondere prestatie kwam op naam van Eeke van Nes en de I^idse Irene Eijs. Zij wonnen eerst de halve finale in de dubbeltwee en acht uur later met Anita Meiland en Nelleke Penninx ook de halve fi nale in de dubbelvier. „Ik was heel zenuwachtig", zei Van Nes. „Zo'n dubbele opdracht, ik heb er geen ervaring mee. Maar de coach zei: het moet. We kregen op ons donder van hem na de serie, dus moest het gebeuren. Leuk dat het allebei is gelukt." De Holland-Acht-mannen liep prachtig op schema. Het le ger van Nico Rienks versloeg in de halve finale Duitsland en Rusland, de eeuwige vijand en Luzern. De opluchting gold vooral de finaleplaats van de vrouwen acht. Oranje won zowaar de herkansing, hoewel op 1750 meter alles verloren leek. De ploeg gaf, ook geïnspireerd door de successen van andere forma ties, nog een paar extra halen en won. Voor de vrouwen-acht gold de extra scherpe olympi sche eis van de eerste zes, dus was er voor hen geen mogelijk heid in de B-finale. In de troostfinale kunnen de twee-zonder van Pim Vos en Diederik Simon alsmede de lichte-dubbeltwee Maarten van der Linden/Pepijn Aardewijn de Olympische Spelen alsnog ha len. Dat achterdeurtje was ei genlijk ook toebedeeld aan El len Meliesie en Laurien Vermulst in de lichte-dub beltwee, maar de 'twee vetera- Eeke van Nes en Irene Eijs (rechts) hijgen uit na het bereiken van de finale tijdens het WK r hun serie. Ook de eerstejaars-dubbelvier mannen in de open klasse, be staande uit Sander van der Marck, Joris Loefs, Adri Middag en Pieter van Andel, promo- OTO ANP veerde verrassend naar de eer- halve finale uitgeschakeld. De ste zes ter wereld. Nederlanders slaagden er niet De lichte vier zonder stuur- in bij de eerste twee te eindigen, man met Brian Hitchcock, Mark Die plaatsen gaven recht op een Emke, Christiaan Bolck en Titus startbewijs voor de eindstrijd. Weyschede is vanmorgen in de foorn renze lolkema d-verslaggever taimond van der Gouw was de ;nige die bleef zitten. Om hem leen dansten wisselspelers en ipgetogen trainers. Zijn vervan- Abe Knoop had zojuist een Jenalty gestopt. Waardoor Vi- esse toch maar mooi de 0-1 voorsprong tegen hoofdklasser lollandia kon vasthouden. Toen hij zelf een paar dagen lerder tegen Feyenoord twee itrafschoppen keerde, had hij feestje in zijn eentje moeten lieren. Van der Gouw moet zich 'woensdagavond in Hoorn een eenzaam man hebben gevoeld. Maar hij hield zich groot. Hij re- U igeerde weliswaar ingetogen op Gepasseerde Vitesse-keeper Van der Gouw weigert handdoek in de ring te gooien het persoonlijke succes van Knoop, maar wilde dat niet openlijk laten blijken. De reser ve-keeper had hem immers de voorbije vier jaar ook steeds bij gestaan. En dus feliciteerde Van der Gouw, die in zeven jaar Vi tesse nimmer zo was vernederd, na afloop van het bekerduel zijn vriend als eerste. Abe Knoop deed nooit moei lijk over zijn bescheiden rol bij Vitesse. Hij had rugnummer 12 en dreigde daar voor eeuwig tot veroordeeld te worden. Nooit verdedigde hij het doel van Vi tesse 1 in officiële wedstrijden. Goed, op 27 mei van dit jaar had Knoop op de slotdag van de competitie na één helft Van der Gouw mogen vervangen tegen RKC, maar eigenlijk telde dat niet. Voor beide ploegen stond er niets meer op het spel en de toenmalige trainer Neumann wilde hem alleen maar belonen voor drie jaar geduld. Maar woensdag was het an ders. De volgende ronde van de Amstel Cup stond op het spel. Omdat Knoop de strafschop van de Hollandia-aanvoerder pakte, plaatste Vitesse zich voor de volgende ronde. „Man van de wedstrijd", complimenteer de de huidige trainer, Ronald Spelbos, zijn nieuwe nummer 1. Abe dacht meteen aan zijn vriend: „Ik heb een goede leer meester." 's Middags had Spelbos de veelbesproken goalie even apart genomen. „Jij speelt vanavond niet, Abe keeptluidde de in houd van die mededeling, als vervolg op de ongezouten kri tiek die hij zondag uitte na de 5- 2 nederlaag tegen Feyenoord. Spelbos zei toen dat hij zijn kee per niet langer in bescherming kon nemen. „We moeten wel realistisch blijven." „Ik had het zien aankomen", had Van der Gouw die harde woorden van het weekend ook begrepen. „Daar hoef je ook geen helderziende voor te zijn." Het povere spel, het klateren de verlies bij Feyenoord en de onrust rond een jarenlang be trouwbare keeper - Vitesse lijkt in last. „Geen sprake van," al dus voorzitter Karei Aalbers. We moeten nu de rust bewaren. Heb ik ook tegen Spelbos ge zegd. Als we in de eerste vijf wedstrijden niet te veel punten verspelen, kunnen we een eind komen. Er is dus niets aan de hand. Een nieuwe keeper halen is al helemaal geen onderwerp van gesprek. Raimond moet ge woon een kerel worden, dat is het hele verhaal. Hij is vaak te lief..." Die mening onderschrijft Knoop, ex-doelman van Feye noord en Wageningen, niet. „Ik vind Van der Gouw Raimond nog steeds één van de beste keepers van de eredivisie. Ik vind het ook rot voor hem." VANAVOND: (Aanvang: 19.00 uur) TOEGANG GRATIS!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17