h f w GOEDKOOPSTE 'Het afval moet toch ergens naartoe' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Taast geboden met •estauratie van cerk Rijpwetering 'Sail-vloot' wint gondelvaalt Ukemade ziet af van verbranding hutten Circa 75 deelnemers bij 'Kamer2Zeilmarathon' HAAL HET BIJ DE VAN NEDERLAND Twee jaar cel geëist voor heling Achttien tuinkabouters gestolen ilphen aan den run De maat is vol voor een bewoner van de Pie- er Floriszstraat in Alphen aan den Rijn. Tot vier maal toe zijn iet afgelopen jaar vier of vijf tuinkabouters uit zijn voortuin ge- tolen. In totaal is hij er nu 18, waaronder enkele zelfgemaakte nodellen, kwijt. Gisteren deed hij aangifte bij de politie. De ka- louters hebben een waarde van tussen de tien en vijftien gulden lerstuk. Video ontvreemd in Ter Aar Een videorecorder en -camera, een fototoestel, telefoon rij- en kentekenbewijs zijn gisternacht gestolen uit een voning aan het Beverlanderhof in Ter Aar. De inbrekers zijn via schuur naar het balkon geklommen en braken de deur ipen. [eugdige bromfietsster gewond eiderdorp» Een 13-jarige bromfietsster uit Leiderdorp is gisteren n haar woonplaats licht gewond geraakt bij een aanrijding met 60-jarige automobilist, eveneens afkomstig uit Leiderdorp. )e bromfietsster reed op de Wilddreef in de richting v xuising met de Beukenschans. Zij verleende volgens de politie een voorrang. Het meisje is voor onderzoek naar het Rijnland jekenhuis gebracht. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt, pmdat ze te jong is om op de bromfiets te rijden. Actievoerders verbijsterd over standpunt Leiderdorp De gemeente Leiderdorp legt zich neer bij de komst van een vuiloverslagstation van het Provinciale Afvalverwer kingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) naar buurgemeente Zoeterwoude. Wethouder P. Bouman (PvdA/milieu) voelt er niets voor om actie te ondernemen. ,,Dat kun je niet doen als gemeente die deelneemt aan de Gevulei. Ieder een weet dat je met het afval ergens naartoe moet." leiderdorp» judy nihof Tegenstanders van de vestiging van de vuiloverslag zijn boos en stomverbaasd. „Voor de zomer vakantie hadden we in een ge sprek nog heel erg de indruk ge kregen dat de wethouder zich sterk wilde maken om de vesti ging tegen te houden", zegt R. van Gooi namens de groep ac tievoerders. Maar die indruk verdween tijdens het vervolgge sprek met Bouman, enkele da gen geleden. „Toen zat hij er ongemotiveerd bij. Er ging niets van die man uit." De wethouder had zich inmiddels bij het colle gestandpunt aangesloten om zich niet te verzetten tegen de vuiloverslag. Wel heeft Leider dorp laten weten geraadpleegd te willen worden over de milieu-aspecten in de vergun ning aan de Proav. De actievoerders menen dat Bouman onder druk van andere collegeleden en de Gevulei - het vuilafvoerbedrijf voor de Leidse regio dat een contract heeft met de Proav - is gezwicht. „Laat ik het maar diplomatiek zeggen: die man is geen kampioen te gengas geven", aldus Van Gooi. De actievoerders leggen na deze teleurstelling het hoofd niet in de schoot. „Het irriteert ons, maar zonder Bouman winnen we ook." Ze zijn ervan over tuigd straks genoeg gegevens bij elkaar te hebben om ervoor te zorgen dat er geen vuiloverslag De plannen van de Proav voor een vuiloverslag aan de Rijndijk in Zoeterwoude hebben zowel in Zoeterwoude als in Leiderdorp voor beroering ge zorgd. Velen vrezen onder meer stank- en stofoverlast. De vuil overslag ligt volgens hen te dicht bij de bebouwde kom. „Waarom wordt niet alle capa citeit die er is op dit gebied, bij voorbeeld in Voorhout, ten volle benut", vraagt actievoerder Van Gooi zich af. Leiderdorpse actievoerders drongen er medio dit jaar bij wethouder Bouman op aan zich eens te verdiepen in de plannen voor de vuiloverslag in de 'voor- fonumentencommissie wil acht ton subsidie pwetering» gerard v ^PW ^Hmeente Alkemade en het ^Brkbestuur van de parochie ^Hize Lieve Vrouwe Geboorte in O^ppwetering zijn naarstig op Hek naar geld voor de restaura nt van de kerk. Het gebouw ^Hrkeert in een zorgwekkende I^Bestand, zo bleek gisteravond de vergadering van de monu- entencommissie. Het metselwerk van de toren irkeert in slechte staat; de zij- ivels vertonen scheuren. Rond ïrstmis vorig jaar vielen spon- an brokstukken achter het jofdaltaar naar beneden. Een lorzangeres ontsnapte toen op in haar na aan de dood. Bere- ind is inmiddels dat toren en irkgebouw met een verontrus- nde snelheid van één a twee •ntimeter per jaar van elkaar ijken. Binnen één tot twee jaar ïtstaat daardoor acuut gevaar in instorting. Naar de oorzaak in de verzakkingen wordt on- irzoek gedaan. Commissielid van der Meer vermoedt dat irstoring van de grondwater and de boosdoener is. Die zou niet van betonnen koppen houten heipalen heb- De kosten voor herstel wor den geraamd op ongeveer een miljoen gulden. Er kan geen aanspraak gemaakt worden op de rijkssubsidie van 70.000 gul den per jaar voor restauratie van monumenten en beeldbe palende panden. Dit bedrag gaat tot 2010 geheel op aan res tauratiewerkzaamheden van onder meer de Goghermolen, de Vergulde Vos en d'Oude Pas- torye. Voorzitter van de monumen tencommissie W. Groen ziet het meeste heil in een rijkssubsidie potje, bestemd voor bijzondere projecten, die (in het geval van de gemeente Alkemade) meer kosten dan drie keer 70.000 per jaar. Daaraan voldoet het res tauratieplan ruimschoots. Uit genoemd potje kan onmiddel lijk acht ton beschikbaar ko men. In ruil daarvoor wordt de subsidiekraan na het jaar 2010 drie jaar lang dichtgedraaid. Eén ding staat vast: haast is ge boden, wil de neogotische kerk uit 1860 van de Leidse architect Th. Molkenboer behouden blij ven. De commissie en het kerk bestuur hopen op korte termijn uitsluitsel te krijgen over de subsidie. 'akantie-kinderweek in Leimuiden inderen in Leimuiden van 4 tot en met 14 jaar kunnen van dins- ig 29 augustus tot vrijdag 1 september meedoen aan de jaarlijkse ikantie-ldnderweek. De deelnemers maken dit jaar een soort reis )or de wereld. Al knutselend 'reizen' de kinderen naar China, Ita- Afrika en Suriname. Op donderdag 31 augustus kunnen de kinderen 's avonds mee- jen aan een oud-Hollandsche speurtocht. De kinderen die in de :rste drie dagen een hut hebben gebouwd, kunnen die nacht in an eigen.huisje slapen. Op vrijdag 1 september houden de kinde- n een bazaar in gemeenschapscentrum Het Spant, waar ze hun ilfgemaakte knutsels kunnen verkopen. De week eindigt met een groot vreugdevuur, waarin de zelfge- ouwde hutten verdwijnen. Deelname kost 12,50 gulden. hazerswoude-dorp Men neme een kinderrijk buurtje, een polyester bootje en een dozijn rubbertbootjes. Tuig het bootje op tot een driemaster, trek de kinderen uit het buurtje een matrozenpakje aan en verspreid ze over het moederschip en de vloot aan rubberbootjes er achter. Zie hier het winnende recept voor de Hazerswoudse gondelvaart. Sail Amsterdam werd gisteravond aan de Burgemeester Wamaarkade in Hazerswoude-Dorp nog eens dunnetjes overgedaan. De driemaster met aanhang stoomde op onder de naam 'Sail Eikenlaan', terwijl een andere dorper zijn boot liet volgen door zo'n zestig klompjes met kersboomverlichting: Sail Hazerswoude. De twee Sail-vloten werden door de jury aangewezen als de nummers één en twee in de categorie particulieren. Bij de verenigingen gingen de zingende dames van Zang en Vriendschap er met de hoogste eer vandoor. FOTO BEN DE BRUYN i, iHeen in Jacobswoude gaat het hout nog in vlammen op UITSLAG SEPTEMBER 1995 CONSUMENTENGIDS kemade/jacobswoude arieta kroft it hout van de huttenbouw in :emade wordt dit jaar ver- 3 lipperd. Burgemeester en wet- uders zien er voor het eerst af om het hout te verbran- omdat de kosten voor het snipperen en verbranden el- lar niet veel ontlopen. „Met it oog op het milieu en het feit een voorbeeldfunctie ibben, is dit jaar voor het ver- nipperen gekozen", legt ge- leentesecretaris J. van Elk uit. icobswoude is de enige ge- ICTIEF meente in de regio waar het hout nog wel wordt verbrand. De versnippering kost de ge meente ongeveer 1700 gulden. Om te voorkomen dat Alkema de ook nog eens de kosten van 3000 gulden voor de afvoer moet betalen, worden de hout snippers gratis aan particulieren aangeboden. Volgens Van Elk gaat het om een experiment. Als er niet of nauwelijks belangstel ling is voor de snippers, zou het best kunnen dat de gemeente de verbranding volgend jaar weer toestaat, aldus de gemeen tesecretaris. Vorig jaar ontstond veel com motie toen het hout eind au gustus op het terrein aan het eind van de Sotaweg in vlam men op ging. Kwekers spraken er schande van dat de overheid het afval wel kan verbranden, terwijl zijzelf een flinke boete kunnen verwachten als ze dat doen. Traditie Jacobswoude laat de verbran ding in de open lucht nog wel toe. De hutten gaan op 28 au gustus in Woubrugge en op 1 september in Leimuiden in vlammen op. Volgens burge meester W. van Beek heeft het gemeentebestuur er heel be wust bij stilgestaan of de ver gunning kon worden afgegeven of niet. „De raad hecht er veel waarde aan om deze traditie en ook de kerstboomverbranding in ere te houden. Wij sloten ons hierbij aan, maar hebben de re gelgeving behoorlijk aange scherpt. Alleen schoon, onge verfd hout mag worden ver brand. Daarmee is de verbran ding vergelijkbaar met het hout dat in de open haard terecht komt." wahili. De Leidse Volksuniversiteit begint in september met een sus Swahili op donderdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. De cur- bestaat uit-20 lessen en kost 330 gulden. Informatie: 071-141141. ■astgezinnen. De stichting Internationale Jongeren Uitwisselingen op zoek naar gastgezinnen die van zaterdag 2 tot en met dinsdag 5 tptember een Japanse bezoeker tussen de 40 en de 70 jaar in huis lillen nemen. Informatie: 070-3458767. 'rijwilliger. De Dagverzorging Rondedans aan de Julianastraat is op oek naar een vrijwilliger die op donderdag van 9.00 tot 15.30 of van 3.00 tot 15.30 kan helpen. Informatie: 071-233210. ÖC. Het COC begint binnenkort met een gespreksgroep voor jon- eren. De groep is bedoeld voor jonge homo's die met anderen over ervaringen en problemen willen praten. Informatie: 071-213045. Creativiteit Het dieristencentnam Zijloever aan de Lange Rijndijk egint in september met een creativiteitscursus voor ouderen. De ursus wordt gegeven op dinsdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur. 'eelname kost 4,50 gulden per maand. Informatie: 071-233208. De Kamer2Zeilmarathon, een 50 kilometer lange wedstrijd, wordt zaterdag 9 september gehouden. Alle zeilliefhebbers kunnen meedoen met een open zeilboot met strijkbare mast. Die strijkbare mast is nodig om de elf bruggen in het parcours te kunnen passeren. Dé organisatie veiwacht zo'n 75 zeilboten, afkomstig uit het hele land, aan de start. Om zeven uur vertrekt de eer ste groep vanaf de Eijmerspoel (Kaageiland). De winnaar van vorig jaar, W. Couperus uit Oudega-W (Friesland) doet ook dit jaar weer mee. De tocht voert via de Ring vaart naar de Westeinderplas. Deze plas moet worden over gestoken om bij het plaatsje Vrouwentroost een boei te ronden. Daarna varen de deel nemers richting Oude Wete ring, Braassemermeer en Wij de Aa naar Hoogmade. Na een paar kilometer over het rivier tje De Does moeten de zeilers de Zuidzijdervaart in. Daar verwacht de organisatie spek takel bij de draaibrug die de deelnemers zelf moeten ope- Via het watersportdorp War mond leggen de zeilboten de laatste kilometers af op de Ka- gerplassen. De Finish is op de Eijmerspoel bij Kaageiland. tuin' van Leiderdorp. Het be vreemdde hen zeer dat de wet houder geen vinger aan de pols hield, terwijl de komst van de vuiloverslag hem via allerlei ka nalen bekend moet zijn ge weest. Met name in Gevulei- verband was Bouman op de hoogte gesteld. Bouman: „Ik vraag me af of dat zo is geweest. Het staat me niet helder voor de geest of alle ins en outs van de vuiloverslag toen zijn besproken. Ik laat dat momenteel nazoeken in de no- Leiderdorpse pizzeria mag voorlopig nog open blijven Het Italiaanse restaurant II Buongustaio aan de Achthove- nerweg in Leiderdorp mag voorlopig open blijven. Eerst moet de gemeenteraad maar beter motiveren waarom hij niet wil meewerken aan wijzi ging van het bestemmingsplan. Dat heeft de Haagse rechtbank gistermorgen bepaald. Eigenaar A. Zara had een kort geding aangespannen tegen de gemeente Leiderdorp, die het restaurant nog deze maand wil de sluiten. De gemeenteraad zal hiervoor met sterkere argumen ten moeten komen, aldus de rechter. De raadsman van Zara, S. van de Voorde, is verheugd. „Gezien de uitspraak denk ik dat Zara een aanmerkelijke kans maakt om uiteindelijk le gaal te worden." Het nadeel is volgens hem wel dat de onze kerheid nog even voortduurt. „Het was mooi geweest als de zaak in een keer was afgedaan. Nu gaat de zaak weer terug naar de gemeenteraad, die gaat er weer naar kijken, de raad zal weer nieuwe argumenten ver zinnen en dan zitten we weer weken verder", aldus Van de Voorde. Vertraging werkzaamheden Treubstraat voorschoten De werkzaamheden aan het riool in de Treubstraat in Voor schoten hebben een flinke ver traging opgelopen. Er moest een nieuwe kunststof binnen wand in het riool worden aan gebracht, maar het kunststof is niet goed uitgehard. Het mate riaal moet verwijderd worden en de nieuwe binnenwand moet opnieuw worden aange bracht. Naar verwachting zijn de werkzaamheden half sep tember klaar. Tot die tijd blijft de Treubstraat voor autoverkeer afgesloten. den haag/hoogmade persbureau Een 25-jarige Roemeen hoor de gisteren voor de Haagse rechtbank twee jaar cel tegen zich eisen voor het kopen en verkopen van een groot aan tal gestolen goederen. De man had in zijn woning in Den Haag alerlei spullen die afkomstig waren van inbra ken in Hoogmade, IJsse en Katwijk. De illegaal in Nederland verblijvende Roemeen be kende dat hij een aantal giro betaalkaarten heeft gekocht en doorverkocht. Maar van de in zijn woning gevonden sieraden, kleding, magne tron, muntenverzameling, koffer, fototoestel en verrekij ker verklaarde de man dat hij zich er niet van bewust was dat deze afkomstig zouden zijn van diefstallen. Een deel van de goederen zou hij via vrienden gekocht hebben, een ander deel was in eigen dom van zijn vriendin of an dere bekenden, zo verklaarde de Roemeen. Maar volgens de aanklaag ster van het Openbaar Minis terie was er wel degelijk spra ke van heling op grote schaal. Zij verdenkt de Roe meen ervan deel te hebben genomen aan de inbraken, maar kwam tot de conclusie dat dat niet bewezen kan worden. Daarom beperkte zij de eis tot heling. De recht bank doet over veertien da gen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15