H M stopt resten kerk weg Vleer overlast regio Leiden loor uitbreiding Schiphol Leiden Gezellige drukte op Midzomerfeesten Korte wachttijden bij Studentenhuisvesting Spiksplinternieuwe cabrio's op voorraad Herbarium verhuist miljoenen planten 'RIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Aanhouding na wilde achtervolging leiden De politie heeft vanochtend rond drie uur na een wilde achtervolging in de Leidse binnenstad een 34-jarige Leidenaar aangehouden. De politie zag de automobilist met hoge snelheid het Noordeinde oprijden. Ter hoogte van de Witte Singel werd snelheid van 90 kilometer per uur bereikt. Op de Haagweg raakte de automobilist in een slip en kon zijn auto nog net tot 3 stilstand krijgen. Hij vervolgde zijn weg. Bij zijn woning kon de nan worden ingerekend. Hij bleek te diep in het glaasje te heb- len gekeken. .Fietsendieven aangehouden iiDENTwee Leidenaren van 21 en 23 jaar zijn vannacht om tvvart voor een door de politie in de kraag gevat. Zij waren bezig 1 net fietsen stelen. Meisje oog-in-oog met inbreker ■eidenEen 14-jarig meisje kreeg gisterochtend om elf uur de schrik van haar leven toen zij in haar ouderlijke woning aan de Bachstraat oog-in-oog kwam te staan met een onbekende man. /an schrik sloot ze zich op in haar slaapkamer en belde de poli- Toen die verscheen, was de inbreker al verdwenen. Kasten tteb/ jleken overhoop te zijn gehaald. Vooralsnog wordt alleen wat slecht jeingeld vermist. Groter was de buit bij inbraken in drie por- iekflatwoningen aan de Hogewoerd. De inbraken hadden giste- Dagi en overdag plaats. Sieraden, geld en paspoorten werden ont- r ink nreemd. sproki Flinke buit bij inbraak bedrijf Leiden Calculatoren, een radio en floppy's zijn gisternacht ge stolen uit een bedrijf aan de Wassenaarseweg. Het gebouw (wordt momenteel geverfd. Via de steigers kwam de inbreker 2en hogere etage. Prijs voor professor Van Dijk Professor dr. J.J.M. van Dijk, criminoloog aan de Rijks- j iteit Leiden, heeft de Amerikaanse prijs voor slachtoffer- voorjhulp gekregen. Deze prijs, de Stephen Schafer Award, wordt elk jaar toegekend aan een wetenschapper die zich heeft ingezet de hulpverlening aan slachtofffers. Van Dijk kreeg de on- >endJderscheiding voor zijn werk aan een internationale slachtoffer enquête. Deze vragenlijst over ervaringen met criminaliteit is in middels in meer dan veertig landen gebruikt. ANNO 1895 het Stedelijk Museum deelt ons mede dat er i )p 3 October in de Kunstzaal alhier eene kleine expositie zal ilaats vinden van enkele prenten en gravures, betrekking heb- j jende op Leidens beleg en ontzet. Door den concierge van de k ,akenhal worden verder de gewenschte inlichtingen verstrekt. ANNO 1970 leiden Gezellig druk was het gisteren op het Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein, waar de winkeliers voor de elfde maal de Midzomerfeesten hiel den. Behalve de traditionele braderie is er ook een kermis en een curiosamarkt. Bovendien treden er 's middags diverse artiesten op. Vandaag en morgen is het ook nog feest bij dit winkelcentrum. foto ben de bruyn leiden caroline v Ondanks een dalend aantal in schrijvingen aan de Leidse Rijksuniversiteit is het deze we ken bij de Stichting Studenten huisvesting onverminderd druk. Zo'h vijfhonderd eerstejaars die ver van Leiden wonen en dage lijks zo'n drie uur moeten rei zen, helpt Studentenhuisvesting met voorrang aan een kamer. Van deze groep zijn ongeveer 350 studenten inmiddels onder de pannen: de andere 150 moe ten nog een paar maandjes ge duld hebben. De niet-commerciële kamer bureaus en de Nederlandse Woonbond hebben deze week uitgeroepen tot 'Nationale Ka- merweek'. Uit cijfers van de Ne derlandse Woonbond blijkt dat Leiden met 3 tot 5 maanden de laagste wachttijd heeft maar wel de hoogste huurprijzen kent. Studenten tellen in de Sleutel stad maandelijks tussen de 375 en 525 gulden neer voor een ka mer van gemiddeld 16 vierkante meter. De prijzen in Amsterdam en Utrecht zijn lager maar de wachttijd loopt al gauw op van één tot meer jaren. De Leidse Stichting Studen tenhuisvesting beschikt over een bestand van zo'n 5500 ka mers. wooneenheden en appar tementen. Op dit moment staan 1250 eerstejaars ingeschreven waarvan er 500 voorrang krijgen op basis van reistijd. Als die lan ger is dan anderhalf uur doet de stichting haar uiterste best de Maandag 26 Augustus 'Dit is geen museum dinsdag 25 augustus Venals vorig jaar zal ook dit jaar de Leidse school voor Detail- ïandel op de Leidato aanwezig zijn. Waren het in 1969 lucifers net het embleem van de school die werden verkocht, nu wor den lepeltjes voor een gulden aan de man gebracht. Bijzonder is njde door de school te exploiteren „Winkel van Sinkel". De leerlin- i fungeren hier als directeur, verkopers, cassière e.d.; alles net bij een echte detaillist. Volgens de directeur van de school ïeeft het optreden vorig jaar op de Leidato geleid tot een vergro- van de belangstelling voor de school. De school startte drie geleden met 38 leerlingen. Op dit moment telt de school 160 eerlingen. Tegen alle afspraken in heeft de modezaak Hennes Mauritz in het nieuwe winkelpand aan de Haarlemmer straat de restanten van een monumentale kerkmuur on zichtbaar gemaakt. ,,Ze zijn netjes weggewerkt", meent algemeen directeur L. Keijzer. ,,Dit is heel erg", reageert D66'er A. Pechtold. Hij was een van de raadsleden die afgelopen voorjaar in de raadscommissie monumenten zorg van burgemeester C. Goe- koop én de architect de toezeg ging los kreeg dat de muurres tanten van de Vrouwenkerk niet alleen bewaard blijven maar ook dat het (winkelend) publiek De muur, zo heeft ambtenaar J. Vellekoop vastgesteld, is be timmerd. Binnenkort praten de leiding van H M, de gemeente en de architect over de kwestie. Het gesprek zal vooral gaan over de toedracht. Vellekoop houdt het voorlopig op een communicatiestoornis. „Inder daad heeft de architect in de raadscommissie de indruk ge wekt dat hij H M zo ver had dat deze de muurrestanten zichbaar zou maken in het win kelpand. Daarbij is het voor beeld van een vestiging van H M in Berlijn gegeven. Daar zou creatief en commercieel verant woord een monument in het winkelpand zijn ingepast." „Zoals het er nu naar uitziet", aldus Vellekoop, „heeft H M voor de inrichting van het Leid se winkelpand geen zaken ge daan met de architect maar z'n eigen ontwerpers. Daar is het misgegaan: of de architect heeft verzuimd het ontwerpbureau te informeren over de muur of de ontwerpers van H M hebben niet geluisterd." Vellekoop wil niets zeggen over de afloop van de zaak. Hij kan niet garanderen dat de ge meente H M zal dwingen de betimmering te verwijderen. Vertrouwen Raadslid Pechtold baalt als een stekker. „Juist omdat we ons in een vroeg stadium in deze kwestie konden mengen, moch ten we erop vertrouwen dat het met die muur in orde zou ko men. Ik heb me er sterk voor gemaakt dat er geen pashokken voor zouden worden gezet en de toezegging gekregen dat dat niet zou gebeuren. Klaarblijke lijk is dat toch onvoldoende. Je moet er van begin tot eind bij ■H lei Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteren pas aangifte gedaan mishandeling afgelo pen zondag. De man was door zijn zware verwondingen niet in staat eerder naar de politie te gaan. Hij is op de vroege zon dagmorgen door vier jongens van zijn fiets gerukt in de Haar lemmerstraat en onbetamelijk in elkaar geslagen. Zijn vriendin heeft hem uiteindelijk naar het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gebracht. geluidsoverlast in de Leid§e 10 zal door de uitbreiding n Schiphol toenemen. Hoe- ?1 de milieusituatie in het jaar 45 over het geheel genomen Her wordt, zullen Leiden en ngeving meer last ondervin- :n. Dat blijkt uit het Uitvoe- ïgs Milieu-Effect Rapport voor vijfde parallele baan dat ids deze week ter inzage ligt. et document - een onderdeel n de lange formele procedure or de uitbreiding van Schip- 11 - bevestigt de grote lijnen >e >n eerdere milieurapporten. De belasting van het milieu de luchthaven Schiphol ijft tot het jaar 2002 ongeveer ilijk. Bij het in gebruik nemen de vijfde start- en landings jaar later daalt de vliegverkeer het aantal woningen in zone met ernstige geluids- ïder daarna w Ondanks de sterke toename in het luchtverkeer is de ilieusituatie in het jaar 2015 volgens Schiphol over het ge heel genomen beter dan in 1990. Plaatselijk treden echter grote verschillen op. In Amstel veen en Buitenveldert is de ge luidshinder aanzienlijk minder, maar in de Leidse regio, het re creatiegebied Spaarnwoude, Aalsmeer, en Amsterdam-West is sprake van een verslechtering. In het rapport gaat Schiphol ook in op de zogenoemde 'meest milieuvriendelijke vari ant', waarbij de aanleg van de vijfde baan gepaard gaat met extra milieumaatregelen. Het gaat daarbij om onder meer het verder optimaliseren van de nachtroutes en het verlengen en verzwaren van de oude start- en landingsbaan op Schiphol-Oost, die nu weinig wordt gebruikt. Volgens Schiphol zijn deze aan vullende maatregelen echter te duur en zijn de milieu effecten beperkt. Tot en met 24 november is het mogelijk in te spreken op het Uitvoerings Milieu-Effect Rapport. Ook kunnen bezwaren worden ingediend tegen de ont- werp-aanwijzingen voor de luchthaven Schiphol, waarin za ken als de exacte ligging van de startbanen en de geluidzones zijn geregeld. De Vereniging Milieudefensie roept omwonenden van de luchthaven op zo veel mogelijk bezwaarschriften in te dienen. Ze kunnen volgens Milieude fensie schadevergoeding eisen voor de waardevermindering van hun huis, de vermindering van het woongenot en aantas ting van de gezondheid. Meer dan duizend mensen hebben inmiddels te kennen gegeven juridisch actie te willen voeren tegen de uitbreidingsplannen. De stukken liggen ter visie in gemeentehuizen en sommige openbare bibliotheken in de re gio. In november volgen hoor zittingen onder leiding van de Zuidhollandse oud-gedeputeer de Van der Vlist. De Eerste Ka mer spreekt zich naar verwach ting in het najaar uit over de Schipholplannen. De Tweede Kamer heeft na het aanscherp en van enkele milieuvoorwaar den reeds met het kabinetsplan voor de uitbreiding van Schip hol ingestemd. Zestigduizend dozen gedroogde planten en driëeneenhalve kilo meter boeken en tijdschriften. Het Rijksherbarium aan het Ra penburg/Schelpenkade in Lei den zit midden in een giganti sche verhuizing. Het instituut voor systematische plantkunde dat zo'n vier miljoen gedroogde planten onderdak heeft, ver wacht nog zeker tot november druk bezig te zijn. „Begin no vember hopen we helemaal over te zijn", aldus voorzitter C. Lut van de verhuiscommissie. Inmiddels is de plantencol- lectie - zo'n 15.000 dozen - van het pand aan de Schelpenkade overgebracht naar het nieuwe onderkomen: het voormalige Infotheekgebouw in het Bio Science Park. Het opvallende pand is inmiddels van binnen grondig verbouwd voor een kleine zeven miljoen gulden. Vooral het pand van het Rijksherbarium aan de Schelp enkade was hard aan vervan ging toe: dit gebouw was 's win ters zo lek als een mandje. Per soneelsleden klaagden over tocht en vocht. Vooral dat laatste is schadelijk voor de unieke collecties. In het nieuwe gebouw dat de naam draagt van een van de be roemde directeuren van het herbarium, professor C. van Steenis, biedt tevens onderdak aan andere onderdelen van de afdeling biologie van de univer siteit. Zo kunnen eerstejaarstu denten hier vanaf begin sep tember college lopen in de nieuwe collegezalen. Ook het Centrum voor Mi lieukunde verhuist deze week naar het Van Steenisgebouw. Het pand beschikt bovendien over moderne laboratoria en een grote ruimte voor de gigan tische bibliotheek. „Dat vinden we erg prettig want onze boe- Zestigduizend dozen met gedroogde planten worden de komende weken overgebracht naar het nieuwe onderkomen van het Rijksherbarium in Leiden. foto hielco kuipers ken en tijdschriften staan nu over maar liefst zeven plaatsen verspreid", aldus Lut. Gebreken De verhuizing van het Rijksher barium heeft wel wat vertraging opgelopen omdat het nieuwe onderkomen nog wat gebreken vertoonde. „We hebben de in druk dat er in grote haast is ge werkt om het pand vóór 1 juli op te leveren. Daardoor heeft men waarschijnlijk hier en daar een steekje laten vallen. Dat wordt nu rechtgezet, maar dat betekent dat wc enkele weken vertraging hebben." blijven staan. Ach ja, zo gaat dat met ondernemers." Directeur Keijser reageert ui terst laconiek. „Hennes Mau ritz is een modezaak en geen museum. Als wij die muur, die van ellende uit elkaar dreigt te vallen en waar her en der ijzers uitsteken, als een bezienswaar digheid zouden presenteren, had iedereen ons uitgelachen." Toasten En: „Ik heb gisteren met een uitgebreide gemeentelijke dele gatie staan toasten op de eerste verkoopdag en iedereen, ook wethouder Walenkamp, is en thousiast over ons mooi winkel pand. Over die muur is geen woord gezegd." eerstejaar met spoed aan on derdak te helpen. „Als je gaat studeren kun je je niet permit teren dagelijks zo'n drie uur in trein of bus te zittenaldus B. van de Lageweg van Studenten huisvesting. „Deze groep krijgt de komen de maanden dan ook absolute voorrang boven ouderejaars of studenten die bij een particulier of commercieel bureau een ka mer huren. Voor die laatste groepen hebben we een 'blokkade' ingevoerd in de pe riode van 1 juli tot 1 novem ber." Van de Lageweg vindt de ka- merprijzen in Leiden niet bij zonder hoog. „Ik begrijp niet goed welke criteria de Woon bond hanteert bij die cijfers. De huurprijzen zijn vastgesteld door het ministerie van volks huisvesting. I Iet kan zijn dat de Woonbond ook de service- en andere kosten meerekent. En die kunnen best oplopen bij sommige panden. Maar over het algemeen moet ik zeggen dat de woning- en kamermarkt dit jaar in Leiden niet zo over spannen is." In Leiden is er ook geen spra ke van opvallende noodoplos singen zoals in Utrecht of Rot terdam waar eerstejaars op een camping overnachten of tijde lijk hun intrek hebben genomen in een leegstaand kantoorpand. „Relatief veel eerstejaars - zo'n zestig procent - in Leiden komt uit de regio. Zij kunnen meestal bij hun ouders overnachten." 'Bedrijven creëren weinig nieuwe banen' leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina Bij De Zijl Bedrijven bestaat de hoop, dat met de maatregelen van minister Melkert, de door stroming in de sociale werk voorziening weer een beetje op gang komt. Volgens DZB-mana ger J.P. van der Meyden is de geringe doorstroming niet zo zeer het gevolg van de weerzin van het DZB-personeel om een reguliere baan te zoeken, als wel van het feit dat er momenteel weinig werk is. „Het gaat beter met de economie maar we heb ben de indruk dal het bedrijfsle ven nog heel voorzichtig is, dat er nog weinig nieuwe banen voor onze mensen worden ge creëerd." De plannen van minister Melkert zijn bij De Zijl Bedrij ven enige tijd geleden al be sproken. „Er heerste een beetje een bedrukte stemming", aldus Van der Meyden. „Maar aan de andere kant hadden we ook zo iets 'hier eten de Tv Volgens Lut zijn zijn collega's best tevreden met het nieuwe, moderne onderkomen. „Het is een schitterend ge bouw met veel faciliteiten. Maar wat we wel zullen missen tij dens de lunchpauze, is de ver trouwde wandeling door de Leidse binnenstad." e kunnen'." sou moeten kunnen als ;ede Kamer de voorstel len van Melkert overneemt. De bewindsman wil met het geld dat hij bespaart, door de nieuw komers binnen de sociale werk voorziening het minimumloon te betalen, gebruiken om meer gehandicapten een baan te ge ven. Momenteel werken bij de sociale werkvoorziening lande lijk ruim 86.000 mensen. De wachtlijst telt ongeveer 20.000 plaatsen. Mogen in lift Het financiële resultaat bij het Leidse plantenbiotechnologi- sche bedrijf Mogen Internatio nal nv is in de eerste helft van 1994 sterk verbeterd. Weliswaar leed Mogen een verlies van vier ton maar in dezelfde periode van vorig jaar bedroeg het ver lies 2.1 miljoen gulden. De di rectie verwacht aan het einde van 1995 dat verlies met meer dan de helft te hebben terugge bracht. De opmars van Mogen is vooral een gevolg van de stij gende omzet. Het bedrijf sleep te 1.6 miljoen gulden aan in- komstne uit licenties en royal ties in de wacht. Ook de inkom sten uit contract research zijn toegenomen. Mogen verbetert gewassen via genetische veranderingen. Het bedrijf verkoopt zijn tech nologie in de vorm van licenties aan marktpartners, verspreid over de hele wereld. RUIT INGEGOOID Twee 25- jarige Leidenaars zijn gister avond rond half twaalf bij mo len De Put aangehouden voor het ingooien van een ruit van een woning aan het Kort Galge water. De ene ruitengooier werd al snel vrij gelaten, hij was be reid de schade te vergoeden. De ander moet nog 22 dagen in de cel blijven, een restant van een straf die hij nog had uitstaan wegens eerdere vergrijpen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13