Bakboord De wijze lessen van Dik Wansink Sluiswachter op elleboogstroom R'Mli M» ri il IJ a a m a j« i iiifi r4 r/ifii 'A Zomermoe 'We schieten soms kluiten maden aan boord' ETTEN HUK JAN KRUIDER: WONINGINRICHTER RIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Donderdag 24 augustus. Oude Rijn. Zelf had ik er nog geen woord voor verzonnen, maar een strandpaviljoenhouder uit Zandvoort wel. Zijn klanten wa ren 'zomermoe', las ik deze week in de krant. De aandoening wordt veroorzaakt door een (te) lange periode van stabiel, mooi zomerweer, waardoor verzadiging in de hersenen op treedt. Het is altijd beangstigend om aan een ziekte te lijden die je niet kunt definiëren. Het maakt je zo weerloos. Al weken zak ik direct na het avondmaal (en voor de afwas) onderuit op de bank, geestelijk niet in staat om tv-program ma's van een ho ger niveau te bekijken dan 'The making of the Leontien Ruij- ters-kalender'. Deze periodes van half-slaap wisselen zich af met volledige narcoses. Mijn huisgenoten zien hierin het logi sche vervolg van een ontwikkeling die zich al geruime tijd ge leden heeft ingezet. Pappa wordt ouder. Maar zelf weet ik in middels beter. Ik ben zomermoe. Bijna zes weken nu zwerven we als letternomaden over de Zuidhollandse plassen, tien tot tivaalf uur per dag blootge steld aan frisse lucht en onbarmharige zonnestralen. In Kat wijk aan den Rijn staan ze inmiddels op de schaats, tussen Winschoten en Nieuweschans rijden door blikseminslag geen treinen, maar ik, ik ben al blij als een brugdek het zicht op die koperen ploert even ontneemt. Zomermoe, dat ben ik. Vandaag vertrekken we pas tegen half twee in de middag met de Mistral vanaf het vertrouwde plekje bij de krant. Een rondje Leiden-Katwijk maken we, over de Vliet, de Oude Rijn, het Oegstgeester Kanaal, de Leede, het Joppe en de Zijl. De re dacteur-matroos die mijn collega-kapitein eerder deze week heeft leren sturen, krijgt al na enkele ogenblikken het roer aangeboden. Ik ben, nou ja, u weet wel. Glazig voor me uit kijkend zit ik op het achterdek. Wat ik mankeer moet al vanaf grote afstand te zien zijn, want het medeleven dat van passerende schepen over me wordt uitge stort is hartverwarmend. ,,Het zit er bijna weer op hè?", be moedigt de opvarende van de 'Helena' uit Katwijk. Bij de To renvlietbrug (die de Provincialeweg S4 over de Oude Rijn leidt) springen vijf opgeschoten jongens links en rechts van de boot in het water. „Kunnen jullie geen foto van ons nemen als we vanaf het brugdek een salto achterover maken?", willen ze weten. O nee, laat maar. Zomermoe-zeker?" Op Het Joppe keert een politic-speedboot zodra we langsva- ren met vliegende vaart om en zet de achtervolging in. Mijn collega - vroeger geen heilig boontje - haalt nerveus de gas hendel naar achteren. Maar het is goed volk. Diender Frans 'Leidse' vismarathon geprolongeerd Dik Wansink en de FOTO BEN DE BRUYN Vink is getrouwd n is hij weer op weg i, vroegere buurmeisje. Met zijn maat ar de thuishaven in Warmond, na een dag waarop alleen de mysterieuze diefstal van een ankerlier tot klaar heid kon worden gebracht. Verder was het rustig op het water. „De mensen zijn..., nou ja, dat hoef ik jou niet meer te vertellen", beaamt Frans, voordat hij tussen twee watergordij nen richting De Leede verdwijnt. Alleen het dierenrijk lijkt zich niets van de extreme temperaturen aan te trekken. Met een enthousiasme een betere zaak waardig zijn eenden en meerkoeten aan hun tweede legsel be gonnen en de oevers leven weer van het jonge gevogelte. Ik voel het laatste restje energie uit mijn lijf stromen. Een woerd hoeft er niet mee aan te komen, maar ik pro beer 'm vanavond nog een keer: Nee schat, geen hoofdpijn. Ik ben zomer moe. DICK VAN DER PLAS Als je zelf dertig jaar op het water zit en een meer dan normale belangstelling hebt voor waar je mee vaart en hoe je dat doet, is het op gegeven moment logisch dat de minder ervaren liefhebber naar je toe komt. Althans, als je daarvoor open staat natuurlijk. Welaan, bij Dik Wansink was dat zeker het ge val. Voor een glas hier en een flesje daar verstrek te de Leidenaar links en rechts adviezen over het aankopen en verkopen van boten of over de in 's en out'svan het varen. „Dat ging zover, dat ik ge makkelijk alcoholist had kunnen worden", refe reert hij aan de vele blijken van dankbaarheid die hij in de loop der jaren mocht ontvangen, veelal in liquide vorm dus. „Ik dacht, dat moet profes sioneler aangepakt worden. Niet dat hij van plan was een café te beginnen of zo, nee, hij bedoelt daarmee te zeggen dat er zijns inziens binnen de watersport behoefte was aan goede en praktische informatie. „Op die ma nier ben ik twee jaar geleden gestart met scheepsbemiddeling en vorig jaar met het geven van vaarcursussen en marifoonlessen. Dat laatste doe ik overigens samen met Han Lacourt, in deze omgeving vooral bekend vanwege zijn rijschool." Scheepsbemiddeling, wat houdt dat in, is dat net zoiets als wat een makelaar doet met huizen? „Zo zou je het ongeveer kunnen zien, ja, met dien verstande dat ik mezelf geen makelaar noem. Die zijn er op dit gebied ook, maar dan praat je over echte grote schepen. Bij mij gaat het van roeibo ten tot kajuitjachten met een maximale lengte van een meter of twaalf. Mijn rol is het om louter te bemiddelen." Dat je ook gewoon een advertentie kunt zetten als je je boot kwijt wilt, dat snapt Wansink ook wel. „Natuurlijk, daar ben je vrij in. Maar hoeveel mensen hebben, als ze een tweedehands auto ko pen of verkopen, nu waarlijk verstand van die dingen. En halen ze dan, van twee kanten, het optimale er uit? Zo is het ook bij schepen. Ik heb een behoorlijke expertise opgebouwd in die ja ren. Die bied ik aan. Vraagt iemand mij zijn boot te verkopen, dan ga ik dat hele schip na. Leg een lijst aan met plus- en minpunten. Zet daar een prijs tegenaf. Op die manier krijgt zowel de koper als de verkoper het maximale rendement." Dat doet hij uiteraard niets voor niets. „Nee, ik vraag een percentage. Zit altijd bij de kosten in begrepen. Valt heus mee, hoor. De misvatting be staat nog altijd dat varen louter voor rijke r is weggelegd. Nonsens. Als je een beetje handig bent en je een beetje verdiept in de materie, dan kan je heel veel zelf en blijven de kosten binnen de perken. Enfin, zo ben ik destijds zelf begonnen en zo gaat dat met mijn zoon ook." Vorig jaar besloot de aan het water van het Utrechtse Jaagpad wonende Wansink - trotse ei genaar van motorkruiser de Argo - nog een stapje verder te gaan met zijn serviceverlening. Samen met rijschool Han Lacourt leidt hij op tot het vaarbewijs 1 en 2 en geeft hij cursussen vaarkun- de en motortechniek. „Elke beginner mag met een schip van 14 me ter en 98 centimeter zomaar het water op. Pas daarboven heb je een vaarbewijs nodig. Dat is ei genlijk toch gek. Want of je nu een Suzuki Alto of een enorme Cadillac bezit, wil je er mee rijden dan heb je een rijbewijs nodig. Ook mensen met kleinere schepen zijn gebaat bij zo'n cursus. Het is toch noodzaak dat je op het water, waar huiten de beroepsvaart nog eens zo'n 400.000 geregi streerde zeil- en kajuitjachten rondvaren, weet wat je doet." AD VAN KAAM 't Begon als een grapje. „Wij willen best een keer tje voor sluiswachter spelen." Bep Serne liet zich dat geen twee keer zeggen. „En nu zitten we hier drie weken", zegt Jan van der Vorst uit Krimpen aan de Lek. „Hartstikke leuk. Zien we de water sport ook een keer van de andere kant. Al die angstige gezichten die aan je voorbij trekken..." Meestal brengen ze hun vakantie in de boot door, maar deze zomer blijven ze op de wal. Het echtpaar Van der Vorst heeft voor drie weken in trek genomen in een sluiswachtershuisje in de Woerdense Verlaat. De vakantie wordt doorge bracht met het schutten van plezierjachtjes naar en van de Grecht. „We verdienen er niets mee, maar we wilden de familie Serne best een paar weekjes vervangen zodat zij ook een keer op va kantie konden." Het contact werd gelegd tijdens een vaarvakan tie. „Twee weken na Pinksteren kwamen we hier met onze boot langs. Het was ontzettend slecht weer en we maakten bij deze sluis een praatje met mevrouw Serne. Een beetje kankeren over het weer en zo. Toen zei zij: wees nou maar blij dat jullie op vakantie zijn. Wij kunnen helemaal niet weg, want we hebben geen vervanger voor het bedienen van de sluis. Een vriend van ons antwoordde gekscherend: daar moet je een vutter voor vragen en hij wees op mij. Afijn, al varende hebben we de adressen uitgewisseld en een paar weken later belde ze op." Het Krimpense echtpaar ging een paar keer op 'stage' en werkt nu als onbezoldigd sluiswach tersechtpaar in de Woerdense Verlaat. „Twee da gen zijn we komen kijken hoe het moet. Ach, ik had 27 jaar vaarervaring, dus ik wist het wel zo'n beetje." De praktijk viel toch nog tegen, met een gemid delde van zestig boten per dag. „Het is vrij zwaar werk en je gebruikt louter elleboogstroom. In het begin waren we ongeduldig. Dan openden we de sluisdeuren te snel en dat kost veel te veel ener gie. Je moet even een manier vinden om het werk makkelijk te maken. Nu laten we het water bijna al het werk doen." Nu ze hun draai gevonden hebben bevalt de vakantie prima. „Het is hier hartstikke mooi, al zou ik hier in de wintermaanden niet willen zit ten. Er is hier niets, zelfs geen winkel. Voor de boodschappen moeten we naar Noorden. Van ochtend kwam hier een mevrouw langs die een kopje koffie wilde drinken. Ze vroeg naar een ca feetje. Nou, ik denk dat ze dat woord hier niet eens kennen." ERNA STRAATSMA Geprolongeerd heet dat, ook in visserstermen. Na het door slaande succes van vorig jaar komt er ook ditmaal een 'Leidse' vismarathon. En wel op 9 september van 's och tends negen tot 's avonds ne gen. Wie dan aan negen vis sen of zelfs aan negen meter vis genoeg denkt te hebben om zich tot winnaar te kro nen, moet eens gaan praten met Lex Weissman. Die weet wel beter. De Voorschotenaar bracht namelijk de eerste thon op zijn naam en deed dat op imponerende wijze. Tachtig vissen sloeg hij aan de haak die, indien achter elkaar gelegd, een lengte van dertien meter besloegen. En dat alles in de Korte Vliet, ook ditmaal weer het strijdperk waar de sportvissers elkander in de ha ren zullen vliegen. Er zijn, bij wedstrijden als deze, natuurlijk regels. Zo is deelname alleen toegestaan met een vaste hengel. Een re servetopje 'stand-by' is toege staan. Gemeten wordt voorts de totale lengte van de vissen. Alle vis vanaf 15 centimeter telt mee, uitgezonderd paling en aal, alsmede snoek en snoekbaars. Een half uur voor aanvang dienen de deelne mers zich te registreren. Daar na mogen zij peilen en een voerplaats maken. Een sirene kondigt vervolgens het begin van de marathon aan. Plaats van handeling is, zoals gezegd, de Korte Vliet. Of om precies te zijn: het deel daarvan tussen de Vlietbrug en de Hoflandbrug aan de Voorschotense kant op de dijk, genaamd 'Langs de Korte Vliet'. Deelname aan de twee de vismarathon is geheel gra- Verdere inlichtingen wor den verstrekt door: Frans van der Veer, telefoon 02523-76512 en W. van der Geest, telefoon 071-763780. AD VAN KAAM Goede foto, verkeerde fotograaf Die mooie foto van de twee gar- nalenvissende kinderen die gis teren op de Waterkrant-pagina stond was niet van Hielco Kui pers, zoals eronder stond, maar van Loek Zuyderduin. En dat mag iedereen weten, daar heeft Loek gelijk in. iziervaart is voor hengelaars al te vaak verdrietvaart. hengelaars, die filosofen on- de sporters, ergeren zich groen en geel aan langsko- ide motorjachtjes die met n kiel het water haastig als i ritssluiting opentrekken, oral tijdens viswedstrijden en incoursen kan het er dan wel is heetgebakerd aan toe üor Cornet, in de hengelsport in doorkneed als zijn deeg, is rustige man. Maar als hij t hoe sommige bootbezitters n vaartuigen welbewust door lijnen van vissers heen stu- 1, stijgt de woede in hem op het schuim op een glas bier. ,Neem zeilboten. Die gaan n laveren. Maar dat doen ze ik veel te laat, als ze al bijna de kant zijn. En dan zit je in problemen, ja. Dan kun je 1 dag zeggen tegen je lijn. tar met motorjachtjes en idboten is het nog erger. Ze ten een beetje van de kant ijven, maar dat doen ze vaak Dan laten ze huizenhoge kgolven achter. Niet normaal eer. Of je zit ineens met je lijn hun schroef. We hebben het meegemaakt met n viswedstrijd. De vissers irden zo kwaad dat ze met iiten maden gingen schieten, hebben een katapult waar- i je het voer voor karpers in het water moet schieten, ir doe je dan een kluit ma- in en die schiet je aan ord. En dan kunnen ze nog hard rapen, maar op een ge ven moment hebben ze geen )tor meer nodig die boot gewoon vanzelf voor uit. Door de vliegen." Bram van Leeuwen, die voor deze krant wekelijks een visru- briek verzorgt, kent het pro bleem. „Ik vis meestal vanuit een boot. Die boot zet je dan met twee stokken vast. En als ze dan weer eens veel te hard voorbijkomen in die boten, word je bijna van de stokken gevaren. Ik laat altijd wat spe ling in het touw waarmee ik de boot vastzet. Maar mensen die minder bedreven zijn, trekken ze strak. Als er dan zo'n razende speedboot voorbijkomt, stroomt hun boot vol water." „Ik kan me goed voorstellen dat sommige vissers woedend worden. Laatst heeft een henge laar een steen van een brug af gekeild, met het gevolg dat er iemand dodelijk werd getroffen. Dat moeten we natuurlijk niet hebben. Er zou een veel betere controle op de snelheid moeten komen. Want die controle is momenteel maar een wassen neus. Als ze ergens op een krui sing van vaarwegen zouden gaan liggen, konden ze de één na de ander bekeuren. Kijk, het is niet alleen vreselijk irritant voor de vissers maar ook nog eens erg schadelijk voor de na tuur. Sommige boten veroorza ken zo'n enorme hekgolf dat de rietkraag finaal aan flarden wordt getrokken." „Het harde varen is vooral een weekendprobleem. De mensen willen vrijdagvond zo vlug mogelijk naar hun vaste ligplaats en zondagavond ook zo vlug mogelijk weer terug naar huis. Maar waarvoor zou je haast hebben op het water? Die mensen zien niks." Hengelaar Eric Koevoet, die in Noordwijkerhout de afdeling hengelsportbenodigdheden van de dierenspeciaalzaak Hano be stiert, heeft zelf nog niet veel last gehad van boten. Maar een vriend van hem wel. „Die vriend van mij vist op De Kaag. Hij heeft zich er al helemaal op ingesteld. Hij vist niet meer met een dobber maar met lood, zo- Henk Schreuder, chef-kok van het gerenommeerde Oegstgeester restaurant De Beukenhof, levert speciaal voor De Waterkrant een aantal zomerse recepten. Vandaag de zesde en laatste aflevering. Kabeljauw au Papilotte Ingrediënten: 4 x 125 gram kabeljauwfilet 2 dl witte wijn 1 wortel 1 prei 4 takjes tijm peperen zout aluminiumfolie HENKSCHREUDER Vissers langs de Zijl dat hij dieper ligt." Volgens eigenaars Robbers van Hengelsport Robbers in Leiden zijn er bepaalde bootbe zitters die de hengelaars moed willig zieken. „Ja, en dan wor- weekendproblei Bereiding: foto»loekzuiJDERDUiN Wortel en prei in fijne reepjes (luciferdikte) snijden en goed den die jongens natuurlijk drukken, zodat hun lijn kwaad. Ik krijg hier in de winkel genoeg verhalen te horen. Er zijn vissers die als ze een boot zien langskomen gauw het top- eindje wat verder in het water spaard blijft. De hengelaars schieten nu nog met maden. Maar wat als er straks stenen in die katapult gaan?" CEES VAN HOORE Aluminiumfolie mét boter insmeren en de wortel, prei en vis erop leggen. Zout en peper naar smaak toevoegen en besprenkelen met witte wijn. Als laatste er een takje tijm erop. De aluminiumfolie dichtvouwen en in de oven in ongeveer 10 mi nuten garen. Dit gerecht wordt in het foliepakketje geserveerd eventueel met ge pofte aardappels. Herensingel 10-11 Leiden Tel. 071 - 21 81 30. Op maandag gesloten. Ud Interieur Waarborg Graag tot ziens! Dé specialist voor scheepsaccu's 3 of 41/? uur varen. Vertrekt uit de haven van Katwijk

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11