Irak heeft VN voorgelogen over biologische wapens Buitenland iraël bekijkt sluiting alestijns Orient House microsoft koopt oplage imes op voor Windows Mensenrechtenactivist Harry Wu veroordeeld lyki'vr Kroatië legt huizen van gevluchte Serviërs in as Israël grijpt twee verdachten bomaanslag DN DERDAG 24 AUGUSTUS 1995 brie maanden cel voor kidnappen kat Een Brit die de geliefde kat van een collega had gesto ft en pas tegen een losgeld van 25.000 gulden teruggaf, is giste- n door de rechtbank in Londen veroordeeld tot drie maanden 'angenisstraf wegens de kidnapping. De man maakte er haamteloos gebruik van dat de Perzische kat William voor zijn ouwelijke collega zoiets als een kind was, oordeelde de vrou- elijke rechter. De katte-afperser voerde aan dat de vrouw hem n e Dg geld schuldig was. Bij de ruil van kat en losgeld arresteerde pel i politie de man. IS zG stuurt hulp naar Sierra Leone n haag Artsen zonder Grenzen begint deze week een voe- ngsprogramma in het oosten van de Afrikaanse staat Sierra lone, waar al vijfjaar een burgeroorlog woedt. Vanmorgen is in vliegtuig met 15 ton hulpgoederen voor de ontheemden in stad Kenema vertrokken. AzG is in actie gekomen, omdat in it oosten van Sierra Leone al drie maanden geen voedselhulp eer is verstrekt doordat voedselkonvooien worden overvallen. erdachte bomaanslag Parijs vrij ocKHQLMDe eerder deze week in Zweden opgepakte Alge- K n, die verdacht werd van de bomaanslag op het metro- en RER ation Saint-Michel in Parijs, is volgens de Zweedse politie on- (71 huldig. Hij was op de dag van de aanslag, 25 juli, in Zweden. |t e Franse justitie heeft desondanks gisteravond een internatio- K lal arrestatiebevel tegen de man uitgevaardigd. eles Zenawi premier van Ethiopië us abeba» Het Ethiopische parlement heeft gisteren de terug treden president Meles Zenawi gekozen tot de nieuwe pre- ier. Hij volgt Negasso Gidada op, die een dag eerder in zijn aats tot president werd gekozen. Zenawi is de leider van het ivolutionair Democratisch Front van het Ethiopische Volk prdf). Deze partij won in mei van dit jaar de eerste vrije parle- entsverkiezingen in Ethiopië en bezet nu 483 van de 548 ze- Is. eren krijgen met de zweep ihawar Een islamitische rechtbank in Pakistan heeft gisteren jee Ieren veroordeeld tot zweepslagen en tien maanden werk- 1 imp wegens een poging tot drugsmokkel. Het tweetal wilde 00 kilo hasj naar West-Europa smokkelen. De twee Ieren kre- in verder elk een boete van 1.100 gulden en hun zes maanden irende voorarrest wordt afgetrokken van de tijd in het werk- mp. De manner) krijgen elk vijf zweepslagen zoals de islami- iche wet voorschrijft. 524'eken van leven gijzelaars in Kashmir nagar De vier westerse toeristen die al een ruim maand in ishmir worden gegijzeld, hebben op een cassettebandje ge- gd dat het goed met hen gaat. De Indiase autoriteiten gaven t bandje gisteren vrij, samen met vijf zwart-wit foto's. Ze had- n de ontvoerders, militante guerrillastrijders, gevraagd om n bewijs dat de vier mannen in leven en in goede gezondheid n. De opnames dateren van afgelopen vrijdag. Een vijfde gij laar, de Noor Hans Christian Oströ, is vorige week zondag ont- lofd aangetroffen in een afgelegen bos. udan laat politieke gevangenen vrij artum Sudan gaat zijn politieke gevangenen binnen drie da- n vrijlaten. Dit heeft de staatsradio gisteren bekendgemaakt, ilitieke tegenstanders die in het buitenland wonen zijn opge- epen naar huis terug te keren. De radio meldde niet hoeveel vangenen zullen vrijkomen. De Verenigde Staten hebben het ilksbevrijdinsglegervan Sudan (SPLA) ervan beschuldigd vori- maand meer dan tweehonderd burgers te hebben gedood en vlucht van duizenden anderen te hebben veroorzaakt. De oordpartij zou hebben plaatsgevonden tijden een aanval op de ïidsudanese dorpen Ganyliel en Payinjar op 30 juli. Israëlische ministers van itie en politiezaken, alsmede jurgemeester van Jeruzalem, iben gisteren met de procu- r-generaal gesproken over juridische mogelijkheden ir sluiting van het Orient het officieuze PLO- ifdkwartier in Jeruzalem, linister Libai (justitie) riep ruitlopend op een eventueel ces de PLO op een einde te ken aan alle regeringsactivi- en in het Orient House, zoals ontvangst van buitenlandse ctionarissen en staatshoof- Libai sprak in dit verband een schending van de over- ikomsten tussen Israël en de en de Israëlische wet. sraël ageert al lange tijd te- het gebruik van het Orient den» hansgeleunse dank aan computergigant rosoft is de eerbiedwaardige dense The Times vandaag is en voor niets te krijg, om in markttaal te zeggen. Ter igenheid van de lancering het programma Windows heeft Microsoft de hele opia- van The Times opgekocht, ar verluidt zou Times-eige- ar Murdoch een miljoen gul hebben ontvangen van Mi- oft. Eerder al hebben The big Stones voor twintig mil- dollar toestemming gege- om de reclamefilmpjes voor idows 95 te begeleiden met song Start Me Up. :n advertentie op de voor- ia maakt de lezer duidelijk het nieuwe Windows-pro- tnma een nieuw bestu- jssysteem voor personal nputers zo goed is dat s The Times er een (aanvul- d) presentje bij is. En om dit onderstrepen prijkt op die- de voorpagina ook nog een uwsverhaal over de hordes 'plustigen die Microsoft naar computerwinkels weet te Programma veel verder dan eerst verteld Irak heeft erkend voor de Golfoorlog raketten te hebben voorzien van koppen voor biologische oorlogsvoering. Ook geeft het toe grote hoeveelheden van de anthrax- bacterie te hebben gekweekt. Dat heeft de voorzitter van de VN-commissie (Unscom) voor de ontwapening van Irak, Rolf Ekeus, gisteren bevestigd in Amman. AMMAN AFP-Rtr-AP De voorzitter van Unscom sprak op een persconferentie in Amman, nadat hij vorige week vier dagen door had gebracht in Bagdad en in Amman gesprek ken had gevoerd met de op '8 augustus overgelopen ex-minis ter en directeur van Iraks bewa- peningsprogamma, Hussein Kamel Hassan, schoonzoon van president Saddam Hussein. Ekeus bevestigde dat Irak ja renlang verborgen hield dat het met zijn programma voor biolo gische oorlogsvoering veel ver der was dan werd aangenomen. Het bestond niet alleen uit het aanmaken van gifstoffen en het kweken van ziekteverwekkers, maar ook uit 'een systeem waarmee bommen, raketten en munitie konden worden uitge rust'. Ekeus zei verder dat Irak had toegegeven dat het veel meer anthrax had geproduceerd dan het eerder had aangegeven. De Iraki's hebben gezegd dat ze dit produkt en raketkoppen heb ben vernietigd. Maar dat 'moet worden nagegaan door onze ex perts op het gebied van bacte riologische wapens die dinsdag in Bagdad zijn gearriveerd', voegde Ekeus eraan toe. Bij zijn voorlaatste bezoek aan Bagdad, begin augustus, had Ekeus van de Iraki's een rapport ontvangen dat toen als 'volledige en definitief werd ge presenteerd. Daarin erkende Irak dat het 495.000 liter van de gifstof botuline had vervaardigd en 12.000 liter van de ziektever wekker anthrax Na het overlopen van gene raal Hussein Kamel op 8 augus tus had Irak zijn politiek echter omgeggooid en besloten volle dig mee te werken met het uit voeren van de resoluties van de VN-veiligheidsraad, aldus Ekeus. Sindsdien is Iraks toon 'volledig veranderd'. De Unscom-voorzitter kreeg bij zijn laatste bezoek tal van documenten die verdere ophel dering geven en ook kreeg hij gegevens over een veel hogere anthrax-productie. Hoe hoog die produktie werkelijk was ge weest, wilde Ekeus voorlopig echter niet zeggen. Over zijn ge sprekken met de overgelopen generaal Hussein Kamel zei Ekeus evemin veel. Ze waren gehouden in een 'positief kli maat' en er zouden er nog meer volgen, zei hij. De huidige houding van Irak House, dat de Palestijnse aan spraken op Oost-Jeruzalem als Palestijnse hoofdstad kracht bij zet. Israël veroverde Oost-Jeru- zalem in de oorlog van 1967 en annexeerde het stadsdeel later. Het voert aan dat het nimmer zal instemmen met de verdeling van Jeruzalem. De kwestie van de status van Jeruzalem ligt zowel in het Is raëlische kamp als het Palestijn se kamp bijzonder gevoelig. Met het oog hierop is de zaak bij de vredesonderhandelingen verschoven naar mei 1996. De PLO-woordvoerder in Jeruza lem, Faisal Husseini, wees erop dat de pogingen het Orient House buiten de onderhande lingen om te sluiten alleen maar devaluatie van het vredesproces in de hand werkt. om niet-lezers aan te moedigen kennis te maken met het puikje van de Engelse journalistiek'. Om aan de vraag te voldoen is de oplage vandaag opgekrikt naar anderhalf miljoen exem plaren. De noodlijdende concurrent The Independent ziet het an ders. Onder het motto: 'Gooi The Times Weg en Win' wordt de lezers opgeroepen het vignet van The Times uit de voorpagi na te knippen. Degene die de grootste stapel weet te bouwen (liefst zo dicht mogelijk bij een papierbak) wint 117 pond, ge noeg voor een jaarabonnement op de Independent 'een krant die de moeite waard is om voior te betalen' aldus de voor pagina vandaag. De grap heeft uiteraard een serieuze onder toon. Met geld is alles te koop, zelfs de hele oplage van een kwaliteitskrant. The Indepen dent besteedt overigens wel een hele pagina aan de Windows- gekte, en heeft ook een adver tentiepagina van Microsoft. Om zes uur vanochtend is de officiële Nederlandse verkoop van Windows 95 begonnen. In Groot-Brittannië en de Verenig de Staten gingen winkels al om één minuut na middernacht open. belhamvalley» De laatste inwoners van Plymouth, hoofdstad van het door een vulkaanuitbarsting bedreigde Caribische eiland Mont serrat, hebben gisteren hun koffers gepakt, nadat gouverneur Savage daartoe een oproep had gedaan. Vulkanologen voorspelden met 70 tot 80 procent zekerheid een zware uitbarsting. Savage gelastte daar op de volledige evacuatie van de zuidelijke helft van het eiland. De eerste inwoners waren al maandag vertrokken nadat de vulkaan een wolk van as en giftige gassen had uitgespuwd, de grootste sinds de eerste activiteiten van 18 juli. De lang slapende vulkaan, die deel uit maakt van de Souffriere Hills, heeft tot dusver nog geen lava ge spuwd ..Savage zei dat alle 10.000 bewoners van het eiland worden geëvacueerd zodra de geleerden een grote uitbarsting Voorspellen. Tot is uitsluitend het zuidelijke deel van het 100 vierkante kilometer grote eiland ontruimd. De evacués hebben zich voor het merendeel verzameld in het noordelijke deel van Montserrat, een Brits overzees gebiedsdeel. De evacuatie geldt, naast enkele dorpen, Plymouth, met 2.500 inwoners de grootste plaats. De enige weg op het eiland leidt naar het enige vliegveld op Montserrat, dat nog open is. Als het tot een grote uitbarsting komt, wordt de bevolking overgebracht naar de nabijgelegen eilanden Antigua en St. Kitts. Op de foto een helikopter van de Britse marine boven de vulkanische wolken. foto ap Tot vijftien jaar en uitwijzing zou, aldus de Unscom-voozrit- ter, 'zonder twijfel bijdragen tot het versnellen van het proces van het opheffen van de sanc ties' die Bagdad werden opge legd na de Golfoorlog. ,,Maar we zijn in het verleden bedro gen, we moeten al die informa tie natrekken", voegde Ekeus eraan toe, daarmee aangevend dat de verwerking van de nieu we gegevens en documenten nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Ook de Jordaanse koning Hussein haalde gisteren uit naar het bewind van Saddam Hus sein. De monarch beschuldigde Saddam van bedrog en stelde hem verantwoordelijk voor het lijden van het Iraaksé volk. Hus sein ging echter niet zover dat hij de betrekkingen met Bagdad verbrak en de grens met Irak sloot, maar hij leek de Jorda- niërs zeker voor te bereiden op een verharding van het beleid ten opzichte van Bagdad. 1 Archieffoto van Harry Wu kort na zijn arrestatie in juni. foto reuter schreef hij onder meer het in het Nederlands vertaalde boek 'Bittere Kou' (uitg. Bodoni). Wu is nu door een Chinese rechter veroordeeld omdat hij gespio neerd zou hebben voor buiten landse personen en organisa ties. Hij heeft bovendien een valse identiteit aangenomen en zich voorgedaan als Chinees ambtenaar. Volgens de Amerikaanse am bassade in Peking zal Wu niet in beroep gaan tegen het vonnis. Waarnemers in Peking wijzen erop dat de Chinese autoritei ten deze netelige kwestie wil af handelen voor het begin van de Vrouwenconferentie. De Chine zen zouden namelijk een diplo matieke overwinning boeken als mevrouw Clinton naar Pe king zou komen. Sommigen speculeren er dan ook op dat Wu, die een zwakke gezondheid heeft, spoedig wordt vrijgelaten en uitgewezen. De woordvoerder van het Chinese ministerie van buiten landse zaken, Chen Jian, bena drukte vanmorgen op een we kelijkse persbijeenkomst dat de rechterlijke macht in China on afhankelijk is en dat het vonnis niets van doen heeft met de bi laterale relaties tussen de lan den. De arrestatie van Wu in juni zou een reactie zijn geweest op de verstrekking van een visum door de Amerikaanse regering aan de Taiwanese president Lee Teng-hui. Lee bracht in mei een privébezoek aan de VS, maar volgens de Chinese regering kon dat worden uitgelegd als di plomatieke erkenning van Tai wan. De Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Peter Tarnoff is vandaag in Pe king aangekomen voor een meerdaags overleg dat de Ame- rikaans-Chinese betrekkingen moet verbeteren. peking yvonne van der heupen correspondent De Chinees-Amerikaanse men senrechtenactivist Harry Wu is in China wegens spionage en het laten uitlekken van staatsge heimen veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Een recht bank in de provincie Hubei be paalde ook dat Wu zal worden uitgewezen, maar het is ondui delijk wanneer. De Amerikaanse regering heeft opnieuw geëist dat Wu, die Amerikaans staatsburger is, onmiddellijk om humanitaire redenen wordt vrijgelaten. De arrestatie van de activist in juni heeft de toch al gespannen rela ties tussen de VS en China ver der onder druk gezet. Zolang Wu vast zit, verkeren de Amerikanen in een dilemma of de vrouw van de president, Hillary Rodham Clinton, aan wezig kan zijn op de Wereld vrouwenconferentie die op 4 september in Peking begint. Re publikeinse leden van het Ame rikaans Congres hebben Hillary Clinton opgeroepen de confe rentie te boycotten als protest tegen forse en herhaaldelijke schendingen van de mensen rechten in China. Ook Wu's echtgenote, Ching Lee Wu, die in de VS woont, heeft daarop aangedrongen. De 58-jarige Wu emigreerde in 1985 naar de VS nadat hij ne gentien jaar in gevangenkam pen in China had doorgebracht omdat hij kritiek had geleverd op de communistische partij. In de afgelopen tien jaar is hij her haaldelijk naar China terugge keerd, vermomd als zakenman, arbeider op familiebezoek en politieagent. Hij verzamelde dan bewijzen voor dwangarbeid en het gebruik van organen van geëxecuteerde gevangenen voor transplantaties. Over de Chinese goelag zagreb »afp van huizen en boerderijen die door de Serviërs zijn verlaten. De Kroaten zouden op die ma nier alle sporen van de Servi sche aanwezigheid willen uit wissen en het de vluchtelingen praktisch onmogelijk maken om naar huis terug te keren. Dorp na dorp wordt in de as ge- legd. De VN hebben verder hun zorg uitgesproken over het lot van 75 Serviërs die na het Kroatische offensief van begin augustus werden gearresteerd in Knin, de voormalige hoofd stad van de opstandige Serviërs. Zij zijn door het Kroatische le ger 'voor ondervraging' meege nomen. VN-woordvoerderGun- nes zei dit van de Kroaten te hebben vernomen, maar niet te weten waar het verhoor zou plaatsvinden. Van de Serviërs die na de Kroatische verovering van Kraji- na begin deze maand op de vlucht sloegen, zijn er meer dan 160.000 in Servië aangekomen, 40.000 bevinden zich in Ser visch gebied in Midden-Bosnië en 10.000 mensen zijn nog spoorloos. Volgens sommige geruchten zitten 4.000 van hen in een motel in Lipovac, aan de grens tussen Servië en Kroatië. Een ploeg van het Rode Kruis is daar naartoe gestuurd. De Verenigde Naties hebben Kroatië er gisteren van beschul digd twee weken na de herove ring van Krajina nog steeds Ser viërs uit het gebied te verdrij ven. ,,De VN-waarnemers heb ben nieuwe misstanden gesig naleerd. In het dorp Gavrinica in West-Slavonië zijn drie Ser viërs bedreigd door vijftien ge wapende mannen, van wie sommigen een Kroatisch uni form droegen. De drie mannen moesten binnen 24 uur hun huizen verlaten", aldus VN- woordvoerder Christopher Gunnes. Hij voegde eraan toe dat de VN in het zuiden van Kroatië nog steeds getuige zijn van het platbranden en plunderen van huizen door het Kroatische le ger. Gunnes zei ook berichten te hebben ontvangen over ver moorde burgers. Daar staat te genover dat de VN heeft waar genomen dat 'een zeer klein aantal erg oude Serviërs de af gelopen dagen naar hun huizen is teruggekeerd'. Dat gebeurde in de regio Glina, tachtig kilo meter ten zuidwesten van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Het Britse dagblad The Inde pendent bericht vandaag vanuit de Krajina over systematische vernielingen door de Kroaten telijke Jordaanoever. De dader van de zelfmoordaanslag in juli op een bus in Tel Aviv, waarbij zes Israëli's om het leven kwa men, is volgens Shin Bet de 22- jarige Labib Anwar Azzam uit de buurt van Nablus. In de woning in Nablus waar Nasser Issa en Hatem Ismail de bommen voor de aanslagen hadden gemaakt, trof Shin Bet explosieven en automatische wapens aan. De leider van de haviken van de rechtse Likud-partij, Ariel Sharon, is ondertussen in hon gerstaking gegaan uit protest te gen het islamitische terrorisme. Hij wil een week lang vasten in een tent voor het kantoor van premier Rabin. JERUZALEM-TEL AVIV Rtr-AFP-DPA De Israëlische veiligheidsdienst Shin Bet heeft twee Hamas-le- den gearresteerd die ervan wor den verdacht twee bomaansla gen op Israëlische bussen de af gelopen weken te hebben geor ganiseerd. De twee arrestanten zijn Nasser Issa uit de buurt van Nablus op de Westelijke Jor daanoever en Hatem Ismail uit de-Gazastrook. Naast hen is een dertigtal andere verdachten op gepakt. De dader van de zelfmoord aanslag maandag in Jeruzalem, waarbij vijf doden en meer dan honderd gewonden vielen, was de 26-jarige Sufian Sbeih. Hij woonde bij Hebron op de Wes-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5