DE BESTE. Voorhoeve hoeft niet verder te bezuinigen Bende van Venlo ontkent slachtpartij op bejaarden Binnenland Kohl en Chirac komen praten over drugbeleid 'Soeharto weet niet wat hij met een vorst moet' hNDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 -Echtpaar vermoord in huis Leek» Een echtpaar uit Sneek is gistermorgen door de huis houdster dood in de woning aangetroffen. De 58-jarige man en fijn 57-jarige echtgenote bleken met messteken om het leven te fijn gebracht. De auto van het echtpaar blijkt dinsdagavond (oor de politie meegenomen naar het politiebureau. Hij stond nbeheerd op een rotonde. De politie vertrouwde de zaak niet jn bezocht dezelfde avond nog het huis van de eigenaar. Maar [aar deed niemand open. Gisterochtend bleek waarom. De poli- te mist elk spoor van daders, maar gaat er vooralsnog van uit at moord het motief was omdat de woning overhoop was ge laaid. itH-verdachte meldt zich bij politie [msterdam De 27-jarige verdachte van de slachtpartij bij een [verval op een AH-filiaal in Oosterbeek vijf jaar geleden, heeft ach gisteren gemeld bij de politie in Amsterdam, justitie maakte Ends vorige week jacht op de Bussummer. De Arnhemse recht- [ank had zijn gevangenneming gelast nadat de tot levenslange tevangenisstraf veroordeelde hoofdverdachte hem als mededa- er had aangewezen. Bij de overval werden twee personeelsle- en eerst geboeid en liggend op de grond door het hoofd ge- fchoten en raakte één medewerker zwaar gewond. [olgens zijn advocaat Moszkowicz durft de Bussummer de con- pntatie met justitie best aan. „Dat hij zich nu vrijwillig heeft femeld, is daarvoor het beste bewijs". en Jtejaarde man dood na overval ^apESEen rechercheteam van vijftien mensen onderzoekt de tenfaod van een 81-jarige man uit Goes. De bejaarde man werd in ner% nacht van vrijdag op zaterdag met hoofdverwondingen aan getroffen in een parkje in de buurt van zijn woning en overleed '8 °haandagnacht in het ziekenhuis. De politie maakte dit pas gis- ^uc|ren bekend, omdat nog niet alle familieleden van het slachtof- »r op de hoogte waren gebracht. Het slachtoffer woonde alleen iar had de gewoonte 's nachts vóór het slapen gaan nog even een 3 andeling te maken, luurt beloont opsporing dierenbeul MOLLEBewoners van de Basterkamp in Zwolle hebben geld in- bzameld voor de tip die leidt tot de opsporing van degene die "prige week op gruwelijke wijze een kat in de buurt doodde. Ne willen zo een herhaling van het misdrijf voorkomen", laten b initiatiefnemers weten. De naam van de verdachte(n) zullen Ij doorgeven aan de politie. Hoe groot de beloning is, weigeren e Zwollenaren te zeggen. „We willen voorkomen dat er tal van Jlefoontjes komen die geen waarde hebben. Het is in elk geval flink bedrag", aldus woordvoerster Wijnands. Kinderen von- pn de dode kat vorige week met een straattegel op zijn kop. De gen werden met lucifers open gehouden. Itliddelburgse peuter verdronken ddelburg Een Middelburgs jongetje van twee jaar is gister- iddag verdronken in een vijver in zijn woonplaats Middelburg, e peuter werd rond kwart over vijf ontdekt door buurtbewo- brs die iets in het water zagen drijven. De vijver ligt op enkele onderden meters afstand van de ouderlijke woning. Het jonge- e heeft volgens de politie Walcheren tussen drie uur en half er kans gezien de ouderlijke woning onopgemerkt te verlaten, jet jongetje werd naar het ziekenhuis gebracht, waar een arts e dood constateerde. JAK-topman Boersma overleden I/isterdam Vice-voorzitter Boersma van de hoofddirectie van et GAK is dinsdagochtend op 62-jarige leeftijd overleden, öersma genoot vooral bekendheid als directeur van de Ge- [eenschappelijke Medische Dienst (GMD), de instelling die tot j95 verantwoordelijk was voor de begeleiding van gehandicap- aëli-!n en keuring van arbeidsongeschikten. De GMD-directeur itij_ )nd dat het bemiddelen naar werk en het verstrekken van spe- el^ ale voorzieningen beter moest worden gecoördineerd. Eind zj:n )rig jaar werd duidelijk dat Boersma aan kanker leed. Boersma jgn as onder andere ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ird, roningse jongen verzint lishandeling door jeugdbende iningen «anp Q twen 11-jarige Groningse jongen vertelde dat zijn handen in nd waren gestoken door zes lere jongens, heeft dat ver- verzonnen. De tweede- ads brandwonden, waarvoor ongen zich iri het ziekenhuis est laten behandelen, bleken :ijn veroorzaakt door spelen vuur. Hij brandde zijn han- nadat hij een aansteker had ;evuld met terpentine. Uit ;st voor maatregelen van zijn Iers verzon hij het hele ver- 'olgens de politie heeft ook moeder het verhaal geloofd vervolgens aangifte gedaan. de arts in het Academisch kenhuis in Groningen heeft, ien de aard van de verwon- gen, geen moment getwij- Ook de politie geloofde het taal, tot gisteren aan het be- van de avond de aap uit de 4uw kwam en het jongetje toegaf dat hij het hele verhaal had verzonnen. De jongen had verklaard dat zes jongens zijn handen met terpentine hadden overgoten en vervolgens in brand gestoken. „Door de brandwonden leek het verhaal plausibel. Wij zagen, mede op basis van de dokters verklaring geen reden de jongen niet te geloven", aldus woord voerder Boomsma. De politie heeft de jongen en zijn ouders de hele dag onder vraagd. Boomsma: „De jongen kon het exact navertellen. Na vele gesprekken en een recon structie op de aangegeven loca tie, begonnen we echter steeds méér te twijfelen. Het verhaal was te perfect. Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw". De ouders van de jongen zijn overstuur door het lugubere verhaal van hun zoon. „Ze zijn door het voorval en de vele pu bliciteit helemaal kapot", aldus Boomsma. A N T I R O O S Defensie wint de slag in Herijkingsnota ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Vluchtelingen beschuldigen blauwhelmen VN-rapporteur wil onderzoek naar optreden van Dutchbat geneve gpd Defensie hoeft de komende twee jaar niet extra te bezui nigen. De vierhonderd miljoen gulden die het departe ment nog zou moeten opbrengen, wordt geheel kwijtge scholden. De resterende honderd miljoen werd al eerder 'verdiend' met de aanschaf van goedkopere Apache-ge vechtshelikopters. Dit staat in de definitieve versie van de nog vertrouwelijke Herijkingsnota. den haag gpd Met het binnenhalen van de vierhonderd miljoen gulden heeft WD-minister Voorhoeve, de laatste weken geplaagd door de onhandige afwikkeling van de val van Srebrenica, een be langrijke politieke overwinning behaald. Voorhoeve legde no vember vorig jaar nog de claim op tafel met als argument dat verder snijden de krijgsmacht onder te grote druk zou zetten. In de Herijkingsnota wordt on derkend dat Defensie ook in de toekomst in de 'zich fragmente rende wereld' een belangrijke rol speelt, vooral bij vredesope- De extra gelden voor Defensie komen uit een nieuw fonds, dat een optelsom is van alle begro tingsposten van Buitenlandse Zaken, Economische Zaken, Ontwikkelingssamenwerking, Defensie, Milieu en Onderwijs die met het buitenlandse beleid te maken hebben. In 1997 zit er 7,399 miljard gulden in dit fonds, oplopend tot 7,967 mil jard in 1999. Veel bakens worden niet ver zet in de Herijkingsnota, die grotendeels blijft steken in een analyse van de veranderende wereld zonder dat daaraan har de beleidsconclusies worden verbonden. Wel staat de nota, ondanks eerdere kritiek uit de Tweede Kamer, nadrukkelijk in het teken van economische be langenbehartiging. Zo is er tot 1999 ruim 1,5 miljard gulden beschikbaar voor handelsbe middeling, exportfinanciering, intensivering van hulp aan Mid den- en Oost-Europa, vredes operaties en veiligheidsbeleid. „Als Nederland de eigen bevol king werk en bestaanszekerheid wil blijven bieden en internatio naal zijn partij wil meeblazen, dan zal het in de eerste plaats zijn economische positie moe ten behouden en versterken Het buitenlandse beleid zal ex plicieter dan voorheen moeten worden ingezet om de Neder landse economische belangen te dienen", stelt minister Van Mierlo van buitenlandse zaken in de nota. De omstreden term 'verlicht eigenbelang' is uit de nota ver dwenen. In de plaats hiervan is de formulering gekomen dat de Nederlandse diplomatie zich ui teraard moet bezighouden met het 'nationale belang in enge zin', maar dat het evenzeer noodzakelijk is het nationale belang in 'brede zin' (internationale rechtsorde, soci ale rechtvaardigheid, mensen rechten) na te streven. Anders dan Voorhoeve heeft PvdA-minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking nog geen helder zicht op wat hij te besteden krijgt. De PvdA eiste bij de kabinetsformatie dat 0,9 procent van het nationaal inko men zou worden besteed aan zuivere ontwikkelingshulp, de WD legde de lat bij 0,7 procent. Het bereikte compromis komt er op neer dat het percentage van jaar tot jaar wordt vastge steld tussen de 0,75 en 0,85 pro cent. Er moet een onderzoek komen naar het optreden van Dutchbat in de voormalige enclave Sre brenica. Dat stelt de opgestapte VN-rapporteur Mazowiecki in zijn' gisteren verschenen laatste rapport, dat handelt over de schendingen van de mensen rechten in Srebrenica. Volgens de voormalige Poolse premier bestaan 'wijdverspreide beschuldigingen' tegen de Ne derlandse blauwhelmen. Hij zegt niet wat die precies inhou den, maar meldt wel dat gron dig onderzoek eerder is tegen gewerkt door de VN-vredes- macht zelf en Nederland. Vluchtelingen uit Srebrenica hebben de Nederlandse VN- troepen herhaalde malen be schuldigd weinig te hebben ge daan om de enclave te verdedi gen en executies, verkrachtin gen en andere excessen te voor komen. Een zegsman van de VN-commissie voor de men senrechten stelt dat de Neder landse regering aanvankelijk nauwelijks wilde meewerken om Dutchbat-soldaten in Za greb te ondervragen. „Als ver klaring kregen we te horen dat den haag «gpd Bondskanselier Kohl en de Franse president Chirac zullen dit najaar gezamenlijk Den Haag bezoeken voor een ge sprek over het drugbeleid. Ook de dominante positie van Duitsland en Frankrijk in de Eu ropese Unie zal aan de orde ko men. Het bezoek is een initiatief van de Duitse bondskanselier, premier Kok is ingenomen met de komst van de twee bewinds lieden. Hoewel de agenda nog niet bekend is, staat het drugbeleid in elk geval op de agenda. Het Nederlandse beleid is de Fran sen een doorn in het oog. On langs nog schortte Frankrijk als protest hiertegen de invoering op van het Schengen-akkoord voor vrij verkeer van personen. Chirac verwijt Nederland een veel te tolerante houding en is zeer geïrriteerd over het drug- toerisme vanuit Frankrijk naar Nederland. De drugnotitie van minister Sorgdrager van justitie zal ten tijde van het Frans-Duit se bezoek gereed zijn. Kok zal op zijn beurt aan dacht vragen voor de positie van de kleinere landen in de Europese Unie. De vrees bestaat dat Duitsland en Frankrijk on derling de zaken regelen. Ook zal Nederland naar verwachting Chirac nogmaals de protesten tegen de Franse kernproeven op Mururoa voorleggen. Daarin vindt Kok overigens Kohl aan zijn zijde. ze toe waren aan vakantie. Ook de UNPF (United Nations Peace Force) stelde zich terughou dend op", aldus de zegsman. Het ministerie van defensie onderzoekt momenteel zelf ook de gang van zaken in Srebreni ca. Het rapport aan de Tweede Kamer wordt rond september verwacht. Minister Voorhoeve liet gisteren weten dat het rap port 'serieus bestudeerd' zal worden. Een woordvoerder wees er verder op dat Voorhoe ve eerder heeft gezegd mee te willen werken aan elk interna tionaal onderzoek naar de val van Srebrenica. Mazowiecki, die het concept van de veilige gebieden drie jaar geleden aan de VN heeft voor gesteld, nam op 27 juli ontslag. Door de mislukte bescherming van de veilige gebieden was voor hem de geloofwaardigheid van de hele VN op het spel ko men te staan. Het rapport over Srebrenica was zijn laatste on derzoek. Rozenburg wil na aanvaring tunnel rozenburg «anp De gemeente Rozenburg gaat na de bijna-ramp door de aan varing tussen de binnenvaart- tanker Cinzilius en het zeeschip Endeavour weer bij het kabinet aandringen op een snelle aanleg van de Blankenburgtunnel. Bij de aanvaring kwamen grote hoeveelheden nafta en LPG vrij. Geruime tijd bestond op de raf finaderij van Kuwait Petroleum explosiegevaar. Bij een ontploffing hadden de 14.500 inwoners van Rozenburg maar moeilijk een goed heen komen kunnen zoeken, zegt woordvoerder Carelsen: „Er zijn maar twee vluchtroutes. Dat is volstrekt onvoldoende". De plannen voor de Blankenburg tunnel staan nog in de ijskést omdat rijk en provincie voor rang geven aan de tweede Be- neluxtunnel. De Blankenburg- tunnel moet onder de Nieuwe Waterweg komen tussen Rozeh- burg/Europoort en Maassluis. roermond gpd-anp arnhem» Oud-KNIL-militairen verlaten de bijeenkomst voor de nog levende mannen van de vijfdui zend jongens die in de Tweede Wereldoorlog in de jappenkampen hebben gezeten. De bijeenkomst werd voor de vijftigste keer gehouden op het terrein van het Koninklijk Militair Tehuis Bronbeek. Vol gens de uitgetreden bisschop Bar, die als jongen in het kamp Ambarawa zat, is er na het aanvankelijke onbegrip voor wat in de kampen gebeurde, nu eindelijk interesse voor het lot van de gevangenen. „Vergeten is het nooit", aldus de oud-bisschop, „bij het horen van het woord interneringskamp in ver band met de strijd in Bosnië kwam de hele afschuwelijke realiteit weer bij mij boven: de willekeur, de rechteloosheid en de wanhoop vanwege de uitzichtloosheid en vooral de machteloosheid waartoe wij waren veroordeeld." foto anp arthur bastiaanse Als varkens werden ze afge slacht, de 78-jarige man en diens 80-jarige vrouw. Nadat ze op de avond van carnavalsdins dag vorig jaar eerst met grof ge weld van hun in een weckglas in de kelder verstopte spaargeld waren beroofd, werd het Venlo- se tuindersechtpaar in ruste met messen gekeeld. Justitie twijfelt er niet aan dat de weerzinwekkende dubbele moord het werk is geweest van de Bende van Venlo. Ook al ont kennen de vier verdachten ('Steken is niet mijn afdeling', 'Ik was die avond gewoon thuis', 'Ik lag stoned op de bank', 'Ik heb bekend omdat de politie mij zo onder druk zette') en hun 44-jarige tipgever ('Ik kende die mensen niet eens') in alle toonaarden. Een van hen legde echter eer der een uiterst gedetailleerde verklaring af. Deze 24-jarige man vertelde de politie bijvoor beeld dat de vrouw een pantof fel verloor toen ze in de hal van haar woning op haar hiel werd getrapt. En dat haar man zucht te toen een 23-jarige verdachte hem met een mes in de buik stak, omdat hij zijn vrouw te hulp wilde schieten. En dat toen het weckglas met geld op aan wijzingen van de doodsbange vrouw was gevonden, de 22-ja rige bendeleider aankondigde die 'ouwe teringlijers' wel eens een lesje te zullen leren. Eerst was de man aan de beurt. De bendeleider ging schrijlings op de rug van de man zitten, trok diens hoofd aan de haren omhoog en sneed toen met één haal van zijn mes de man zijn keel door. Daarna stapte hij op de hysterische vrouw af en keelde ook haar. Op dat moment verscheen zijn 19- jarige vriendin in de deurope ning, die flauwviel toen ze het bloedbad zag. De 24-jarige ver dachte moest haar met een kompaan naar buiten dragen, waarna het hele gezelschap naar de Venlose binnenstad reed om zich als gorilla's ver kleed in het carnavalsgewoel te storten. De zoon van het echt paar vond zijn ouders de vol- De 23-jarige en 24-jarige ver dachten deden gisteren verwoe de pogingen de rechtbank ervan te overtuigen dat de politie ze de bekentenissen in de mond heeft gelegd. Maar de door offi cier van justitie Van Delft opge trommelde rechercheurs die in dertijd met de verhoren waren belast, bestreden dat. „Niets' is onder druk gebeurd en alle ver klaringen zijn spontaan afge legd", verklaarden de politie mensen. Dat gold overigens niét voor de twee hoofdverdachten, die van meet af aan elke betrok kenheid bij de dubbele moord hebben ontkend en dat ook gis teren volhielden. Vandaag wordt de carna- valsmoord verder bekeken. Morgen en volgende week buigt de rechtbank zich over de vier 'Turkenmoorden'. Van deze vier moorden zijn slechts (wee slachtoffers gevonden. Maar ook zonder lijk is het volgens justitie goed mogelijk voldoen de bewijs te vinden. Dat bleek gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch, waar de 16-jarige jongere broer van de bendelei der ook in hoger beroep werd veroordeeld voor een van deze twee moorden-zonder-lijk. Hij kreeg daarvoor opnieuw de maximale straf voor jonge cri minelen: buitengewone behan deling tot zijn 21ste, een soort jeugd-TBS. Alatas spreekt executies toch weer tegen Vervelende wijzigingen in programma staatsbezoek jakarta. carine neefjes jakarta gpd pte koop'volgens Test anti-roos shampoo's Consumentengids aug. 1995. Door tegenstrijdige uitspraken van Indonesische ministers is grote verwarring ontstaan over het lot van twee ter dood ver oordeelde politieke gevange nen. Het gaat om twee leden van de paleiswacht van wijlen president Soekarno. Ze zijn ver oordeeld wegens hun aandeel aan de couppoging in 1965, die aan de communisten werd toe geschreven. Tot twee maal toe heeft mi nister Oesman van justitie ver klaard dat de twee zullen wor den geëxecuteerd. Gisteren heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Alatas, echter voor de tweede keer weersproken dat de doodvon nissen zouden worden uitge voerd. Hij deed dat tegenover* zijn Nederlandse ambtgenoot Van Mierlo. Meestal verloopt een staatsbezoek als een strak geregisseerd toneelstuk. Met het be zoek van koningin Beatrix aan Indonesië is tot nu toe echter al het een en ander misge lopen. Woensdagochtend. Het wachten is op het gesprek met president Soeharto. Prins Claus maakt, gevolgd door twee indonesi- sche veiligheidsagenten, nog even een wan deling door de prachtige tuinen van het presidentieel paleis. Even na negen uur ver schijnt Soeharto. Claus, Beatrix en Willem- Alexander worden uitgenodigd in de Jepa- ra-kamer: sierlijke kristallampen, antieke banken met okergeelkleurige kussens. In het script van de Nederlandse ambassade staat op een plattegrond wie waar moet zit ten. De plek voor Willem-Alexander staat niet aangegeven. Gemoedelijk neemt hij plaats naast zijn vader. Via de vaste tolk van de president, Wido- do, praten Beatrix en Soeharto over koetjes en kalfjes. De expositie over het bedrijfsle ven in Indonesië was wel druk, maar erg in teressant, antwoordt Beatrix als de presi dent daar naar informeert. Dan gaan de pa leisdeuren dicht. Het zogenoemde tête a tê- te begint. Het gesprek met de president had eigen lijk al maandag moeten plaatsvinden. Het volkomen onverwachte uitstel werd afge daan als een protocollair misverstand. Het was vervelend voor de koningin, vertelt een lid van de hofhouding. Beatrix neemt zo'n ontmoeting immers heel serieus, want ze houdt er niet van als een staatsbezoek slechts bestaat uit ceremonieel vertoon. Het gesprek met' Soeharto heeft inmiddels plaatsgevonden, maar het was wel veel kor ter dan gepland: slechts 25 minuten. De Nederlandse ambassade in Jakarta vond het uiterst merkwaardig dat Soeharto het onderhoud van maandag schrapte. „Ik ben nagegaan of de president afgelopen maandag toevallig met de gewezen Duitse president Von Weizsacker is gaan lunchen: die was immers ook in de stad. Maar dat was niet het geval", vertelt diplomaat Den Haas. Volgens hem is Soeharto niet gewend om met een monarch aan tafel te zitten. „Meestal komen hier presidenten op be zoek. Dan is er overigens ook veel meer aandacht in de pers. Een president heeft politieke macht, een koning of koningin niet. Het is best mogelijk dat Soeharto niet zo goed weet hoe hij moet omgaan met een staatshoofd dat weinig invloed heeft. Zelf heeft hij natuurlijk alle macht. Misschien vindt hij om die reden zo'n gesprek minder interessant of kan hij moeilijk inschatten dat zo'n onderhoud voor een koningin ook belangrijk is. Voor hem is het koningshuis waarschijnlijk een sprookje, met veel pracht en praal." Intussen zijn de koningin, haar man en oudste zoon vanochtend aangekomen in Yogyakarta. Prins Willem-Alexander zat weer persoonlijk achter de stuurknuppel van het vliegtuig dat het koninklijk gezel schap van Surabaya naar Yogya bracht. De kroonprins was aan de vooravond van de Indonesië-reis trouwens aardig zenuewach- tig, zo gaf hij gisteren toe. „Als oude rotten als minister Van Mierlo en mijn moeder al gespannen zijn, dan ben ik het zeker", liet hij weten. Prijzen zijn inclusief B.T.W. Vraag het gratis boekje aan "Het kopen van een parketvloer" door Drs. J.g.M. Versteeg EUROPA PARKET Postbus 80 3770 AB Barneveld Vestigingen in: BARNEVELD BLEISWIJK DORDRECHTDRACHTEN NEEDE •NIEUW VENNEP «UTRECHT •W0RMERVEER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3