Oranje komt heus wel weer boven besluit mH Pankratov frustreert Amerikaanse zwemmers I Roeiers hebben zorgen ondanks optimale resultaten Delissen moet uitkijken Dramatisch verlies voor Jan Timman tegen Piket Sport Nederland echte zege Marco Boogers: rode kaart en ruzie bij West Ham United DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 -3N Virenque voert Franse WK-ploeg aan parus Richard Virenque voert de Franse wielerploeg aan tijdens het WK wielrennen in Colombia. De huidige wereldkampioen Luc Leblanc ontbreekt in de voorlopige selectie van negen man. De Franse profselectie bereidt zich terdege voor op de wedstrijd in de ijle lucht. De ploeg reist half september voor bijna twee weken hoogtestage naar Winter Park (Colorado). Alleen eventu ele deelnemers aan de Vuelta zijn daarvan vrijgesteld. De Franse ploeg: Virenque, Brochard, Hervé, Robin (Festina), Madouas, Thibout (Castorama), Lebreton (Aubervilliers), Ledanois (Gan) en Rué (Banesto). Uit het kwintet Bernard, Heulot, Laurent, Roux en Rous worden half september nog drie renners aange wezen. Boksbond wil manager schorsen mexico De World Boxing Council (WBC) wil dat manager Vinny Vecchione wordt geschorst. Vecchione stopte zaterdag de partij van zijn bokser Peter McNeeley en Mike Tyson al na 89 secon den. „De WBC keurt de interventie uit de hoek van McNeeley af en acht zware straffen nodig", aldus een verklaring van het WBC-hoofdbureau in Mexico-Stad. De toeschouwers bij de par tij in Las Vegas voelden zich zaterdag bekocht. Dc terugkeer van Tyson was een farce, schreeuwden zij. Volgens de WBC was het ingrijpen van Vecchione een „domme en onbezonnen" daad. De Amerikaan zou ten minste een jaar moeten worden ge schorst. „Hij heeft veel schade berokkend. Aan het boksen, aan Tyson, aan McNeeley, die een ondergeschikte rol speelde", al dus de wereldboksbond. Aanvoerder krijgt te veel kaarten dublin anp Hockey-international Mare Delissen beleefde woensdag enkele benauwde ogenblikken bij het Europees kampioen schap in Dublin. De aanvoer der van Oranje moest bij toer- nooi-directeur Roger Self op het matje komen. De hinder lijk aanwezige Brit, die het EK als zijn persoonlijk eigendom lijkt te beschouwen, wilde tekst en uitleg over de aan zienlijke kaartenlast van de 30- jarige routinier. Een schorsing was niet uitgesloten. Delissen kwam er met een standje af, maar kan zich in de eerstvolgende wedstrijd tegen Engeland, vrijdag in de halve Finales, geen nieuwe boeking meer permitteren. „Bij een ge le kaart kan hij zondag het laatste duel vergeten", stelde teammanager Koos Formsma, die met bondscoach Roelant Oltmans bij het onderhoud met Self aanwezig was. „Ik denk zelfs dat een groene kaart al fataal kan zijn." Delissen, die als aanvoerder in Ierland vaak met de arbitra ge in discussie gaat, liep in de vijf groepswedstrijden tegen twee gele en vier groene kaar ten aan. Bij het WK eind vorig jaar in Sydney waren de straf maatregelen duidelijk. Na twee gele kaarten volgde auto matisch een schorsing voor één wedstrijd. EK-directeur Self wilde vooraf geen afspra ken maken over de mogelijke gevolgen. Hij vindt het beter, ook voor zijn eigen imago, om elk geval apart te bekijken. „Al dat gedoe over die kaar ten zal mijn optreden tegen Engeland niet beïnvloeden", liet Delissen weten. „Ik speel gewoon mijn eigen spel. Ik zie vanzelf wel wat de consequen ties zijn." Amsterdamse schaker verspeelt koppositie amsterdam anp De tiende en voorlaatste ronde van het Donner Memorial schaaktoernooi had woensdag een dramatisch verloop voor Jan Timman. De Amsterdamse grootmeester, nog volop in de strijd om de eindzege met de Peruaan Granda Zuniga, ging onderuit tegen landgenoot Jeroen Piket. Granda Zuniga maakte geen fout tegen Huz- man en voert na tien ronden het klassement aan met 7,5 punt, één punt meer dan Tim man, tegen wie hij donderdag de laatste partij speelt. Het prestigeduel tussen Tim man en Piket werd door het in grote getalen opgekomen pu bliek met spanning gevolgd. Pi ket kwam met wit in feite al ge wonnen uit de opening. Tim man zocht daarop zijn heil in combinatorische verwikkelin gen. Zijn concept deugde echter CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-35641 wenen. kareljansen gpd-verslaggever De Amerikanen kunnen de naam van Denis Pankratov niet meer horen. Het valt ze nauwe lijks kwalijk te nemen, want de Rus schept er dit jaar een sata nisch genoegen in juist de 'yan kee-zwemmers' van hun we reldrecords af te helpen. Twee maanden geleden verbrijzelde Pankratov de mondiale toptijd van Meivin Stewart op de 200 meter vlinderslag. Dat deed pijn, maar wat hij gisteren pres teerde op de tweede dag van de Europese zwemkampioen- schappen in Wenen was voor Amerika pas echt een stoot on der de gordel. De 20-jarige Rus schoot op de 100 meter vlinder slag naar een tijd van 52,32 se conden. Daarmee verpletterde hij niet alleen het negen jaar oude record van Pablo Morales (52,84 sec.), hij schrapte boven dien het oudste wereldrecord bij de mannen uit de boeken. Opschudding dus in het Sta- dionbad, die nog werd aange wakkerd door alles wat zich gis teren rondom Franziska van Almsick afspeelde. De vedette van het Duitse zwemmen was zeven gouden plakken in We nen toebedacht, maar ging in de series van de 200 meter vrije slag pijnlijk onderuit. Negende werd ze en daarmee was de Berlijnse op deze afstand voor de tweede achtereenvolgende maal uitgeschakeld voor de Fi nale. Vorig jaar, bij de wereld kampioenschappen in Rome overkwam Van Almsick hetzelf de. Haar redding was toentertijd het terugtrekken van ploegge note Dagmar Hase uit de A-Fi- nale. Van Almsick bedankte met een wereldrecord. De uren voorafgaande aan de Europese eindstrijd werd druk gespeculeerd of dit keer voor dezelfde oplossing gekozen zou worden. De ploegleiding oor deelde het evenwel als te pijn lijk voor Kerstin Kielgass. Ingrij pen was ook ridicuul geweest, omdat Kielgass zich als eerste had geplaatst. Van Almsick dus in de B-finale en daar liet ze zien dat ze 's ochtends een per soonlijke inschattingsfout had gemaakt. Haar tijd van 1.57,71 minuten was bijna drie secon den sneller dan die waarmee Kielgass een half uurtje later de Europese titel binnenhaalde... Franziska van Almsick maak te meteen wel duidelijk dat ze het allemaal goed zat is om zo opgehemeld te worden door de Duitse media. „Ik baal ervan om voor iedereen de superster te zijn. Ik had nog geen stap in Wenen gezet of ik was al goed voor zeven medailles. Die druk begin ik onmenselijk te vinden. Ik ben pas zeventien jaar, maar word behandeld als iemand die alles al heeft gezien en meege maakt in de wereld. Echt, geloof me, zoals het nu gaat is werke lijk'scheisse." De stemming bij de Neder landse delegatie zat er heel wat beter in. Oranje haalde ander maal twee olympische limieten binnen, met de estafetteploeg op de 4 x 200 meter vrije slag en Marcel Wouda op de 400 meter wisselslag. Het bleek amper een pleister op de wonde voor de Brabander die voor een medail le was vertrokken. Vierhonderd meter bleek evenwel nog even te hoog gegrepen voor hem. Een gevolg van het partijtje vol leybal tijdens het trainingskamp van de nationale ploeg in Gra nada, waar hij eind mei een meniscus-blessure opliep. De noodzakelijke operatieve in greep zette hem drie weken aan de kant. „En dat was precies de tijd die ik nog nodig had om hier in de medailles te zwem men. Vijfde, dat is dus helemaal niets." Kirsten Vlieghuis zwom in c iaa A-finale van de 200 meter vri ee< slag naar een persoonlijk riem cord, goed voor een vijfc 9.31 plaats. Mark van der Zijde ag presteerde hetzelfde als star OP zwemmer van de estafette 0 ,eri de 4 x 200 meter vrij slag. B e vj bleek niet voldoende om hi p b Nederlands record te benadi ren. Pieter van den Hoogei. band en Marcel Wouc (ingevallen voor Pie Geelei |Dh zwommen scherp, maar Oran "r-: kwam uiteindelijk als voorlaat te binnen door een zwakl beurt van Tim Hoeymans. H f doel, de limiet voor Atlan werd desondanks neergeze „Dus mogen we^ook over de2 EK-dag dik tevreden zijn", bondscoach René Dekker. 'i 1 cV< Blijlevens wint ook tweede etappe in Ronde van Nederland niet. Timman raakte een toren achter. Piket gaf een stuk terug om te kunnen afwikkelen naar een gewonnen eindspel. De Let Sjirov had zich ook nog kunnen mengen in de strijd om de eindzege. Hij liet tegen de Rus Morozevitsj, na een fraai middenspel, een technisch ge wonnen eindspel echter tot re mise lopen. De Hongaarse Judit Polgar behaalde opnieuw een overwinning. Dit keer was de Rus Salov machteloos tegen een aanval waarin de witte koning in een matnet werd gedreven. Salov staakte daarop de strijd. Loek van Wely herstelde zich enigszins. Hij kwam remise overeen met Khalifman. Ook De Engelsman Nunn en De Ameri kaan Seirawan remiseerden na een veelbelovend begin. De partij raakte echter snel in rustig vaarwater, waarop het punt werd gedeeld. Het zal toch waarachtig niet zo zijn dat het Neder landse wielrennen weer wat gaat voorstellen? Max van Heeswijk die in de Ronde van Galicië Jalabert twee keer verslaat, Maarten den Bakker die in de we reldbekerwedstrijden lang zaam doordringt tot de top van het cyclisme en Jeroen Blijlevens, het beste paard van stal, die voor de twee de achtereenvolgende keer een etappe in de Ronde van Nederland wint. deventer fred segaar gpd-verslaggever Toegegeven, het is 'slechts' de Profronde van Nederland. Maar bekijk het net als Cees Priem eens van de positieve kant en je gaat zowaar geloven dat Fiet send Oranje ooit weer eens bo ven komt. Zéker wanneer de Zeeuw zijn zegje doet na wéér een overwinning van zijn Bra bantse beschermeling. Gisteren, toen het peloton onder begeleiding van donder en bliksem Deventer aandeed, kostte het Blijlevens beduidend minder moeite dan op de eerste dag in Breda, waar eerst de fi- nishfoto moest worden ontwik keld voordat hïj en niet Ab- doesjaparov als nummer één kon worden aangewezen. Langs de IJssel kon de aankomstrech- ter met het blote oog zien dat 'Jerommeke' de sprint van het door valpartijen verbrokkelde peloton won. Wilfried Nelissen (tweede) kwam er niet aan, evenmin als Erik Zabel (derde), Abdoe, Svorada en al die andere sprinters. Positivisme De bus van TVM werd opnieuw omgebouwd tot een feesttentje en Priem zag van buiten door de ramen dat het goed was, wat zich binnen afspeelde. Positivo Priem is trots op zijn 'TVM-fa- milie'. Wie daarin niet vies is van hard werken geniet vertrou wen en Jeroen Blijlevens krijgt dat, vanwege zijn opofferings gezindheid en bescheidenheid, misschien nog wel meer dan de anderen. „Echt, het gaat gaat zo slecht wenen anp A, De Nederlandse waterpoloër» die zich voor het begin bijrrn. unaniem in de top vijf van h EK zagen eindigen met mi schien wel een medailletje, zi met één echte zege - Oostenri telt eigenlijk niet - naar huis t rug gekeerd. Woensdag werd het laatste duel van het degi datietoernooi met 14-9 vj Roemenië gewonnen, dik diend en bovendien met go< spel. j o,lu Wie weet geeft het de select van Ivo Trumbic, wiens aanp; op professionele basis opnieu|R1 niet heeft gewerkt, enige rust zelfvertrouwen. Over enkele wi ken is het toernooi om de FIF 01 Cup in Atlanta, waar vijf van 7pvpn Fiirnnpcp Hpplnpmp .P elk Kussen van de rondemiss voor Jeroen Blijlevens voor zijn overwinning in de etappe naar Deventer. nog niet met het Nederlandse wielrennen. Jeroen wint van daag voor de twaalfde keer, Nijdam is goed, ik ben heel te vreden over die jongen gasten, Cornelisse is een fantastische sfeermaker. We lachen ons rot, het is een prachtig stel bij el kaar. En er is er geeneen te be roerd om zich voor de ander uit de naad te rijden." Priems positivisme is vooral gebaseerd op de prestaties van zijn eigen ploeg en dan met na me op Blijlevens. Intussen laat het hem niet koud wat zich bui ten TVM in Nederland afspeelt. Hij hoopt dat Raas alsnog een sponsor vindt, dat Post terug komt. Kortom, dat hier de tijden van weleer terugkeren. Wie hem diep in de kraaloogjes kijkt, gaat het mèt hem hopen en er nog in geloven ook. Jeroen Blijlevens (23), die zich voor nog een jaar aan TVM verbond, zal de ploeglei der voor wie hij zoveel sympa thie koestert niet teleurstellen. „Er wordt wel eens geschreven dat Cees nukkig is, maar ik kan het goed met hem vinden. Bo vendien heeft hij mij de kans gegeven me als renner te ont wikkelen tot wie ik nu ben. Daar zal ik hem altijd dankbaar voor zijn." Duwen en trekken Jeroen Blijlevens, de redder des vaderlands, is het produkt van de opleidingsschool die de Koga Miyata-ploeg van Egbert Koer sen aan het. begin van dit de cennium was. Hij werd ontdekt door Priem in het najaar van 1993 toen het spurterje uit Rijen in de Tour de l'Avenir als ama teur twee ritten won. Met een contract op zak overwinterde hij aan de hand van zijn voorbeeld Jean-Paul van Poppel, 'die me allemaal goede tips gaf.' Van Poppel hoefde het mannetje dat droomt van de groene Tourtrui niet te leren, dat in de sprint het recht van de sterkste geldt. Het overlijden van zijn vader had de vroegere voetballer van de loka le voetbaltrots hard gemaakt, nog voordat hij zijn intrede deed in het profpeloton. „Het is duwen en trekken, dat weet je nou eenmaal. Daar moet je ge woon aan meedoen, anders ben je geklopt." 1995 was het jaar van zijn doorbraak. Er volgden overwin ningen in Spaanse voorberei dingswedstrijden. Het was de voorbode van zijn Duinkerkse etappezege in de Tour. „Er is daarna heel wat op me afgeko men. Die contractbesprekingen zijn toch weer iets heel nieuws voor me. En al die belangstel ling, ongelooflijk. Maar ik heb ten gewonnen." In de tijdrit van vanmiddag zal hij zijn leiderstrui waar schijnlijk verliezen, 'maar dat interesseert me niet. Ik ben geen renner voor het klasse ment. Ik moet ritten winnen." Priem hoopt dat hij dat ook doet in de Ronde van Spanje. En waarom zou dat niet lukken? Blijlevens: „De ploeg werkt fan tastisch voor me. Als je ziet hoe een man als Nijdam zich voor mij opoffert. Dat vind ik gewel dig. We hebben een heel goede communicatie. Dat is ook de re den dat ik voor TVM heb geko zen. We hebben in de finale aan een gebaar of een half woord genoeg. Dat lukt de laatste tijd heel goed." Cees Priem hoort dit soort teksten graag. Echt, het gaat zo slecht nog niet met het Nederlandse wielrennen. zeven Europese deelneme zich kunnen kwalificeren vo de Olympische Spelen. Winj( op Griekenland en een stunt gen een topper, zoals dat in voorbereiding al jaren wel lu maar in de uitvoering niet, k< al genoeg zijn. Tegen Roemenië, nog altiL.. een zeer behoorlijk pololann herwonnen de Nederland^L die dank zij flinke sponsoriiM van NOCNSF vier maanden c afgebroken met hun sport kof den bezig zijn, iets van het g loof in eigen kunnen. Woen dagochtend pas overheers eens niet de angst fouten te m ken. Het was een bevrijding d.u een goed resultaat voorspelba maakte. Dat tekende zich in .c tweede periode af toen Nede ®J land Van 3-3 uitliep naar 8-5 de concurrent voor de tienr1 plaats bij het EK niet meer die terbij liet komen. 'J dei K™1 tampere-anp Optimale resultaten en toch een hoop zorgen. Na de rijstebrij van series en herkansingen zit Nederland nog volop in de WK roeien en dus is er voor ieder een nog kans op deelname aan de Olympische Spelen in Atlan ta. De uitzichten zijn echter niet voor ieder zo helder als het pa norama over het Kaukameer bij Tampere. De zorgen spitsen zich toe op de lichte dubbeltwee mannen, de lichte vier-zonder mannen, de vrouwen acht en de niet- olympische vier-zonder-stuur- vrouw, in Finland titelverdedi ger. Donderdag zijn de halve Fina les en dan beginnen de WK echt. Oranje doet met dertien ploegen mee, heeft nog de vrouwen acht in de laatste her kansing, weet de vier-zonder- stuurvrouw al in de Finale en kent pas één uitgeschakelde: re serve Astrid van Koert, onledig gehouden temidden der skiffeu- zes. Als ook in Finland alle goede dingen in drieën gaan, zal de Nederlandse vier-zonder-stuur- \touw de wereldtitel behouden. Het kwartet roeide woensdag morgen bij het krieken van de dag als eerste oranje-ploeg naar de finale van het WK. Seada van den Herik, Elien Meijer, Mar leen van der Velden en Karin Hoks stonden om vijf uur al naast hun bed, omdat de wind hun herkansing dinsdag had weggeblazen. In de vroege och tend was het Kaukameer spie gelglad. Toch roeiden de titel verdedigers verre van goed. Op nieuw ging een tegenstander voor, ditmaal Verenigde Staten. In de serie stond een hopeloze start directe promotie in de weg, nu was het begin goed, het besluit matig. Slagroeister Van den Herik had dan ook een on bevredigend gevoel. „We zijn natuurlijk blij met de finale maar het roeien ging nog niet naar wens. We hadden de Ame- rikaansen moeten pakken. Vrij dag zullen we ook in het mid denstuk goed moeten zijn." De herkansingen verliepen woensdagmorgen voorspoedig voor de Nederlandse ploegen. Iedereen voldeed aan de op dracht. Twee van de drie reser ve-roeiers presteerden meer dan verwacht. Joris Trooster en Merlin Vervoorn haalden de halve finale eveneens. De twee-zonders licht en zwaar stoomden zonder proble men door naar de halve Finales. De lichte mannen Mark Wissing en Arnoud Beens deden het zelfs met een overwinning op de Zuidafrikanen Bayne en Has- selbach, deze zomer winnaar op de Rotsee. De zware mannen Pim Vos en Diederik Simon stelden zich tevreden met de tweede plaats achter de Nieuw- zeelanders Peoples en Wright. „We hadden ons wel vol zuur kunnen pompen om erlangs te gaan", sprak Vos krachtig, „maar dat kunnen we beter in de halve Finale doen." De lichte dubbeltwee Maar ten van der Linden en Pepijn Aardewijn wilden hun herkan sing graag winnen om een zwa re indeling in de halve finale te ontwijken. Het Willem III-duo zakte. De Noren Kvalvik en Ers- dal waren sneller. „We zijn daar goed ziek van", zei Van der Lin den. Coach Kris Korzenowski bracht in de lichte vier-zonder een wijziging aan. Hij wisselde de slagpositie. Mark Emke, met zijn 36 jaar, de oudste roeier uit de Nederlandse ploeg, werd weer de tempobepaler. De her kansing leverde een glansrijke overwinning op. Emke becom mentarieerde de overwinning nuchter. „De ultieme wisseling hield toch risico in, hoewel ik het meer heb gedaan. We moe ten afwachten hoe het verder uitpakt." De eerstejaars dubbelvier Sander van der Marck, Joris Loefs, Adri Middag en Pieter van Andel voer eveneens gede cideerd naar de eerste plaats in de herkansing, een nieuwe pa rel op de erelijst van coach Jan Klerks. Op de lange dag der herkan singen bleef Nederland ver schoond van sensationele uit schakelingen. Italië en Noorwe gen kregen wel een domper te verwerken. In de lichte dub beltwee vloog zevenvoudig we reldkampioen Francesco Espo- sito eruit, in de zware dubbel vier onderging Noorwegen, voorgeslagen door roeiwonder Rolf Thorsen, de vernedering van het voortijdige einde. gWi tie. Die eindklassering biedt nr ty de meeste kans op lijfsbehoi in de A-categorie. De Europe zwembond is er nog steeds ni uit waar de volgende EK (199 worden gehouden. Of Nede land degradeert of niet is afha11 ac kelijk van het organiseren* »^ei land (A of B) en eventueel v; "a de opzet van het waterpolotoe ,a nooi (aantal deelnemers: wel niet direct toelaten van Joegls*c slavië). 6r, fds< ii. E dwe ibo< "e H londen gpd Marco Boogers is de eerste Nederlander die in het nieuwe seizoen overhoop ligt met zijn werkgever in de Engelse Pre mier League. De ex-spelers van Sparta, FC Utrecht en RKC, die voor 1,5 miljoen gul den werd verkocht aan West Ham United, is woedend dat hij bij de Londense club nog geen basisplaats heeft. Op de openingsdag van het nieuwe voetbalseizoen in Engeland was er voor de spits tegen Leeds United slechts een korte invalbeurt weggelegd. Gister avond, tegen Manchester Uni ted, zat hij opnieuw op de bank. Zijn tweede invalbeurt was geen succes. Boogers werd kort voor het einde van het duel Manchester United- West Ham United (2-1) uit het veld gestuurd. Met een keiharde tackle op de benen van Manchester United-verdediger Gary Nevil le ging de Nederlander ernstig over de schreef. Boogers' wilde actie, die bijna een massale vechtpartij op het veld tot ge volgd had en die werd veroor deeld door zijn eigen trainer, was een gevolg van alle frus traties die zich in de afgelopen al^ dagen hadden opgehoopt. Boogers beklaagde zich be gin deze week bij de media da het 'krankzinnig' is dat Wes t Ham United hem steeds op d< bank zet. En dat had hij mis schien beter niet kunnei doen, want manager Hari Redknapp sloeg via de tabloid meteen hard terug, off!' kopte de Daily Mirror gis teren bij een paginagroot ver haal. Het was een woordspi ling van het gezegde 'Bugge£( off en betekent zoveel 'donder maar op'. Boogers zegt zich ongeluk kig te voelen door de hele situ atie. De ex-Spartaan: „Ik he r nog nooit meegemaakt da 14 een trainer een speler koop voor een hoop geld en hen dan meteen op de bank zellf! Redknapp geeft me niet een een kans! Als ik nu slecht hal gespeeld, kan ik me het no voorstellen. Maar ik heb no niets kunnen laten zien. Ja, lo gisch dat ik teleurgesteld ben Vujadin Boskov, de coach vai Napoli, belde me afgelopei a zomer zes keer op met d ark vraag of ik alsjeblieft naar Ita lie wilde komen. Ik heb Napo afgezegd, omdat ik dolgraag ii rs Engeland wilde spelen." lewi pe ti

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20