Edwin Gorter weet wat overwinningen zijn John van den Brom: 'Iedereen voetbalt hier voor zichzelf Sport PROFITEER NU VAM DE NASEIZOEN AANBIEDINGEN VAN THEO STET! ft SS DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356 Nieuwe leider Vitesse afgelopen zomer meerdere malen telefonisch bedreigd Toen Edwin Gorter acht was, verloor hij zijn moeder. „Dat was niet eerlijk", wist hij toen al. Hij groeide op in een Haagse hoerenbuurt en leerde overleven in de be ruchte Schilderswijk. In de jungle op straat gold het recht van de sterkste. De kleine Edwin had een grote mond, dus dat scheelde. Die roerige jeugdjaren zetten de toon voor de rest van zijn leven. Het gaf hem iets onverzette lijks. ARNHEM RENZE LOLKEMA Gorter (32) moet de nieuwe lei dervan Vitesse worden. Een sei zoen geleden was niemand op dat idee gekomen. Gorter sprak na acht jaar buitenland niet echt tot de verbeelding in Ne derland. De blonde manen van de bedrijvige middenvelder wa ren in de ogen van velen grijs geworden. Als tiener debute rend in de basis van DS'79, later verkocht aan Roda JC en vervol gens op avontuur in het Zwit serse Lugano. Zijn loopbaan leidde verder langs het Franse Caen en het Belgische Lommei. Logisch dat bijna niemand Gor ter zich nog herinnerde. Tot vorig seizoen. Toen be landde hij bij FC Utrecht. Maar in Nieuw Galgewaard ging het eigenlijk direct mis. De bedoe lingen waren goed, althans zo leek het. Maar het voetbaljaar was nog niet begonnen of Johan de Koek en Robert Roest waren al verkocht. Gorter leerde zijn nieuwe werkgever kennen als chaotisch en instabiel maar kon zich eenmaal in het veld redelijk concentreren op het spelletje. Het maakte hem tot één van de smaakmakers van het voorbije jaar. Twijfels Maar ondanks de inbreng van Gorter zakte FC Utrecht steeds dieper weg. Gorter ging steeds openlijker twijfelen of het zin had door te gaan. Die twijfels waren bij de Domstedelijke clubleiding bekend. Dat was vlak na de winterstop. „Ik heb op een gegeven moment gezegd dat ik niet verder wilde. Er wer den zoveel fouten gemaakt. Er is geen leiding, geen organisa tie. Je kunt dat op het veld te rugzien, de club zakt steeds die per weg. Die verziekte structuur is het moeilijk om constant te presteren. Die vijfde colonne heeft daar echt ongelooflijk veel invloed en macht. Vertrouwelij ke afspraken maken is onmoge lijk, dezelfde avond weet half Utrecht wat er is besproken. Niets blijft geheim. Toch sprak ik af dat we eerst de nieuwe trainer zouden afwachten, kij ken wat hij voor plannen had." Ondertussen bleef het even wel rommelen. ,,Ik weet het nog goed, het was Tweede Paasdag, we verloren thuis met 4-1 van Vitesse. Komt Maarten de Vos, mija zaakwaarnemer, na afloop naar me toe, en zegt dat de club mij een ultimatum heeft ge steld. 'Ze willen vanavond dui delijkheid'. Ongelooflijk toch. Ben je topsporter, verlies je met 4-1, daar ben je goed ziek van en dan komen ze met zo'n me dedeling. Ik kon dat niet begrij pen..." Die paasavond trok Gorter zich met De Vos („ik ken Maar ten al jaren, ik heb een vader- zoon-relatie met hem") terug in Ouderkerk aan de Amstel om de zaken eens rustig te overpein zen. „We stelden de beslissing uit tot de volgende dag. Maar ten zei dat ik bij hem in de zaak kon komen (De Vos runt Inter Football en begeleidt via buro nummer Tien topsporters, red.). Ik spreek immers vijf talen, ik zou vooral het buitenlandse ge deelte gaan doen. De volgende ochtend heb ik dat FC Utrecht medegedeeld. We hebben sa men een perscommuniqué op gesteld waarin het nieuws be kend werd gemaakt. Maar het was tekenend voor FC Utrecht dat Zonderland (manager, red.) twee dagen later deed alsof hij nergens van wist..." Sensatie Het nieuws sloeg in als een bom. Gorter gold immers als een sensatie op de Nederlandse velden en leek nog lang niet versleten. „Ik heb ook ongeloof lijk veel reacties gehad. Van een Haags koffiehuis tot de kapper bij mij in het dorp. Uit alle la gen van de bevolking. Zelfs twee oud-bondscoaches vonden dat ik door moest gaan. 'Je kan niet stoppen', zeiden ze onafhanke lijk van elkaar. Ze beloofden zelfs alle informatie over mij te willen geven wanneer er een club zou komen. Als referentie, ja..." Edwin Gorter omarmt zijn nieuwe teamgenoot Jerry Simons na de derde treffer in de ontmoeting met Dordrecht. „Al die reacties hebben me aan het denken gezet. Dat uil ik best toegeven. Er zijn toen ook ontzettend veel clubs geweest die belangstelling hadden. Maar ik had m'n besluit genomen. Ik vond het allemaal mooi ge weest. 32 jaar, tijd om aan m'n maatschappelijke toekomst te denken. Ik twijfelde niet. Tot in derdaad al die reacties loskwa men." „Karei Aalbers, de voorzitter van Vitesse, nam zelfs de moei te om bij mij thuis te komen. Hij zei dat hij maar een half uurtje tijd had, maar hij is drie uren gebleven. Dat deed me wel wat. We hebben het over van al les gehad, natuurlijk ook over voetbal. Hij zei dat alle trainers van Vitesse enthousiast over mijn komst zouden zijn. Ik heb toen gezegd dat ik alleen de moeite voor een tweede gesprek zou nemen als Vitesse er met Utrecht uit zou komen. Voor mij was dat een eerste vereiste, ondanks dat die club mij pijn heeft gedaan..." Die opdracht was aan de slimme Aalbers wel toever trouwd. Gorter werd voor een kleine acht ton losgeweekt en tekende een tweejarig contract in Arnhem. Dat was het sein voor een hetze tegen Gorter. Niemand in Utrecht geloofde zijn verhaal. „Ik heb de schijn inderdaad tegen. In Utrecht ben ik de boeman. Maar ik wilde het de supporters uitleggen. Er was immers zoveel gebeurd. Ik had een speciale band met de sup porters. Maar toen ik op mijn vakatie-adres in Florida zat, hebben ze mij helemaal zwart gemaakt." Angstige aanloop Gorter beleefde een angstige aanloop naar het nieuwe jaar in Arnhem. „Ik ben vreselijk ge schrokken van al die bedreigin gen. Ik wil daar niet al te diep op ingaan, maar het was niet leuk. Ik ben vooral telefonisch bedreigd. Ik heb maar een nieuw telefoonnummer geno men. Een geheim nummer, het kon niet anders." Toch heeft Simon Kistemaker nog een poging gedaan Gorter voor FC Utrecht te behouden. „Ik heb twee enthousiaste ge sprekken met Kistemaker ge had. Vooral ook over veel privé- zaken. Bleek dat we beiden veel hadden meegemaakt en dat dat raakvlakken had. Ik moest hem in het tweede gesprek helaas mededelen, dat ik niet bij Utrecht bleef. Maar Kistemaker heeft een speciale plek gekre gen. ik denk dat wij elkaar bui ten de voetballerij nog wel eens tegenkomen..." Toen Gorter vorig jaar terug keerde naar zijn moederland, was hij oprecht blij. Gorter woont tegenwoordig met zijn vrouw en twee kinderen in Sprundel, vlak onder Breda, dicht tegen de Belgische grens aan. „Naarmate je ouder wordt, ga je meer filosoferen, meer na denken ook. Ik vind het heerlijk om dicht bij m'n schoonfamilie te wonen. En bij m'n vader. Ik had ook weer terug gekund naar Zwitserland, ik heb nog een paar serieuze gesprekken gehad met Lausanne. Maar de overwe gingen om in Nederland te blij ven, wogen zwaarder. M'n vrouw wilde hier graag blij ven..." „We hebben gemerkt dat Donny, onze zoon van zeven, helemaal is opgebloeid in Ne derland. Dat heeft een moec nog veel sterker in de gaten, weet nog goed dat hij n: school ging in Frankrijk en helemaal alleen op dai scho plein stond, en die andere tw tig kinderen in een groep reel van hem. Dan gaat er wat d( je heen door, dat moet je mi maken. Wij zijn in het buite land altijd Nederlands blijv praten, Donny sprak nauweli Frans. Niemand begreep he Gelukkig ging dat naar verlo van tijd van veel beter, maar denken dat hij zich in Ned land lekkerder voelt. Hij vr( in Frankrijk nooit of-ie op vo ballen mocht. Nu doet hij i wel." Indruk „Dat zijn overwinningen op zelf hoor. Zo althans heb ik i beschouwd. Ik heb veel van i soort overwinningen behac Ik heb op m'n achtste m'n mi der verloren. M'n vader stond toen alleen voor, hij moest vi twee zoons zorgen. Dat viel r mee, in zo'n wijk waar i woonden. Ik zag de beste vriq den van m'n vader naar de h« ren gaan. Dat maakt als kle jongen een enorme indruk je." „Een andere overwinning dat je op je 22e aankomt in I gano en geen woord Italia^ spreekt. Red je maar. Na t jaar leefde ik als een Italiaan sprak de taal vloeiend. Het \j ren de mooiste jaren uit r| loopbaan. Ik leef vrij intend ja, zit nooit stil. Ik sta elke oi tend om zeven uur op, altijd ben een duizendpoot. Ik m| nog steeds afgeremd worden Sint Willibrord, vlakbij Spru del, heb ik nog een lingeriezj en een sportbekerszaak. MU* die lingeriezaak ga ik verkop! F dat is geen haalbare kaart me -L Ik heb het te druk. Ik werk' ook twee ochtenden in de wi bij Nummer Tien, bij Maar de Vos ja. Maar ik zou nog meer willen. Auto's importer! Ro om maar wat te noemen...." Gorter zwerft nog minim Mi twee jaar over de NederlanlFe' velden. Hoewel, zwerft? „Ik kzaj inderdaad een andere rol dde bij FC Utrecht. Daar zwierfgei veel meer, bij Vitesse speelcië veel dieper. Het moet nog Wno nen, dat is duidelijk. Ik hebjfeii derdaad voor twee jaar g(vo< kend, maar ik durf nu niet m te zeggen dat ik dan stop. I grijp je waarom N Hollands kwartet beleeft een valse start met Istanbulspor ISTANBUL SIMON ZWARTKRUIS CPD—VERSLAGGEVER Beroerder en valser had hun start niet kunnen zijn. Twee ne derlagen, vorige week tegen mede-promovendus Eski- sehirspor en afgelopen week einde tegen het al even onbe duidende Anakaragücü. Nog geen tweeduizend toeschou wers bij de seizoensouverture en dat zullen er bij de eerstvol gende thuiswedstrijd in het sta dion van Besiktas, komend weekeinde, niet veel meer zijn. Istanbulspor, de Turkse club van Leo Beenhakker, Fritz Kor- bach, Peter van Vossen en John van den Brom, heeft het zwaar, loodzwaar in het eerste seizoen op het hoogste platform. Maar, zo bezweert John van den Brom (28), er is geen enkel reden tot paniek. Alles goed, John? „Ja, het is fantastisch hier. En dan spreek ik ook namens de andere drie Nederlanders hier. Ik neem aan dat er in Neder land al weer sceptisch wordt ge daan over onze resultaten, maar niemand kan op korte termijn wonderen van ons verwachten. Al op de eerste training merkte ik dat de Turkse speleïs puur voor zichzelf lopen te voetbal len, terwijl wij duidelijk vanuit een systeem denken. Dat is een probleem. Dat is trouwens ook het eerste wat Louis van Gaal tegen me zei, toen ik mijn over gang bekend maakte. 'Ga alsje John van den Brom in beter tijden, als basisspeler van Ajax nadat er een doelpunt is gescoord. blieft nooit met Ajax vergelij ken', zei hij, 'want dat is niet eerlijk en voor jezelf ook niet prettig'. Dat doe ik dus ook niet. iedereen is er zich van bewust dat Istanbulspor tijd nodig heeft." Ook voorzitter Uzam, die niks, maar de teleurstelling tientallen miljoenen guldens in droop van zijn gezicht af. Tuur de club heeft gepompt? lijk had ook hij een betere start „Ja, je merkt aan alles dat hij gewild, maar hij ziet het volledig heel veel geduld heeft. Na de in Beenhakker zitten. Leo heeft eerste nederlaag kwam hij even voordat hij tekende ook duide- de kleedkamer binnen. Hij zei lijk gezegd dat Istanbulspor van onderop moest beginnen. Hij orïenteert zich nu op de Turkse markt om versterkingen aan te kunnen trekken. Dat is het voordeel met een steenrijke, ambitieuze voorzitter. Voordat Leo kwam kocht de club vooral om het kopen, nu ziet de voor zitter in dat er gerichte aanko pen nodig zijn en dat is geen enkel probleem." „Dus ik verwacht nog wel en kele nieuwe spelers binnen kort." „Klopt. Ik had aanvankelijk een vrije rol achter de spitsen, maar verdedigend klopte er weinig van, dus de tweede com- petitiewedstrijd moest ik libero spelen, puur achter mijn verde digers. Helaas gingen we door drie individuele fouten weder om met 3-1 de bctot in. Peter speelt in ons twee spitsensys- teem voorin in een redelijk vrije rol vanaf de linkerkant, die speelt ouderwets goed. We spe len allebei lekker, dat is het het enige lichtpuntje in de sportieve duisternis. De media en de mensen hier zien dat gelukkig ook, al spreken de kranten hun teleurstelling uit over onze slechte start. En hun^erwonde- ring over het wegblijven van het publiek. Er zijn in Istanbul vier sportkranten en die hadden on ze komst met veel tam-tam aangekondigd. Desondanks wa ren er bij de eerste thuiswed strijd nog geen tweeduizend toeschouwers, waarvan de meesten ook nog van de tegen partij waren. Dat was effe schrikken, in een stadion waar ruim veertigduizend mensen in kunnen. Maar goed, één enkele overwinning kan de ommekeer al betekenen." Wat is er dan zo fantastisch aan jullie verblijf daar? „Istanbul is een gigantische wereldstad, echt een gekken huis. De eerste weken waren wat moeilijker, toen zat ik z°ft' der vrouw en kinderen in jChi hotel. Die zijn nu net overgd men en als het goed is bet .ken we deze week een schij rend appartement aan de rj van de stad. Leo, Fritz en Pi gaan op datzelfde complex nen, is wel zo gezellig. En j danks de beroerde start won J we met heel veel respect ben ij deld, iedereen is hier coma voetbalgek. Het is te hopen) f dat overslaat naar Istanbuls I want alleen maar uitwedstrij! V. spelen lijkt me niks." DEN Hoe vaak denk je nog Ajax? [De „Vrij vaak. Zeker toen|n0] merkte welke spelers er We{ meer vertrokken, directe qVoc currenten voor mijn po9yer. 'Maar daar moet je verder lhet over zeuren, ik heb nog gpj0 moment spijt gehad van itber beslissing. Alles bij IstanbulSmei ademt voetbal en Leo is heel Bru wust toekomstgericht aan|teg< werken." den „Als nieuwkomer in de hij ste divisie is de druk van bui|tere af ook minder groot, dus (Jgur posities staan op geen enLer manier ter discussie. We H0ncj ben een hele jonge ploeg, ikLen de oudste van het spul. 00s Beenhakker heeft in Mexicc nje, wezen hoe snel hij een dergmeJ ke ploeg op de rails ken hebine Als iedereen gewoon rustig# kan hier iets heel moois gi( ig tenant showmodellen tegen bqna 1/2 PRIJS SLA UW SLAG Najaarsopruiming in onze campingshop Parasolvoet met beton ƒ24,95 Beachballset 7,95 Hangmat 29,95 Terra cotta muggenkaars 3,50 Droogcarrousel (klein) 3,95 Tuinkabouter Opvouwbare barbecue Aquamatten 5-delige pannenset roestvrijstaal Placemat 4,95 Wij ruimen de tenten op Showmodellen hut-, nok-, piramide- en bungalowtenten Diverse merken, maten, modellen Direkt afbreken en meenemen Speciale naseizoenprijzen Kom bij ons kijken naar de 1996-modellen en verdien geld. HOBBY 1996 Pak nu uw kans Door eigen import koopt u bij ons altijd voordeliger. Wij hebben de l I nieuwste 1996-modellen staan, flBff compleet met pakket tot 3 000,- korting. Aflevering voorjaar 1996 Opruiming showmodellen 1995 hobbycaravans Diverse maten en modellen gaan nu direkt bij ons de deur uit met hoge kortingen. Sommige wagens met compleet pakket en voortent, profiteer hiervan. OP=OP De nieuwste modellen vouwwagens 1996 ANDRE JAMET staan uit in onze showrooms Nu met compleet najaarspakket tot bijna 1 000,- kortmg Profiteer hiervan Levering voorjaar 1996 Ook nog enkele overjarige 1995-modellen Direkt meenemen, speciale korting THEO STET BV Tel 01720-93844 Langs Prov. weg Alphen-Bodegraven Heerhugowaard Pascalstraat 16 Ind terr Zandhorst Tel 02207-18088 Dagelijks geopend vrijdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18