1 R Windows 95: het wachten waard Schrijvende Lezers OMBUDSMAN Donkere wolken boven Leidse zwembaden 'Gezeur over een bijzaak, typisch Hollands' Katwijkse beach-drive Parochie gelukkig en dankbaar met pastoor Ver van de realiteit Begripvolle rokers DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 LEIDSCH DAGBLAD Enige lezers hebben hun onge noegen uitgesproken over de inhoud van het artikel Rawage- deh-documentaire heeft heel weinig te bieden in de krant van maandag 14 augustus. Het be trof een toelichting op een dag later uit te zenden tv-documen- taire van RTL over excessen ge pleegd door Nederlandse mili tairen in 1947 in het toenmalige Nederlarids-Indië. Lezers waren later zeer onder de indruk van de documentaire en begrepen absoluut de kop niet. Heel weinig te bieden? Ze hadden hem aangrijpend ge vonden. Dat het exces al eens in een boekje had gestaan, deed volgens hen (ik vat nu enkele reacties in de kern samën) wei nig ter zake. Hoeveel Nederlan ders zouden daarvan hebben afgeweten? Dat de schrijver zich in het artikel zo druk had ge maakt over hoeveel mensen er nu precies standrechtelijk ge- executeerd waren en hoeveel er om het leven waren gekomen door mortiergeschut vonden ze maar zoeken naar spijkers op laag water. „Wat doet dat er nu eigenlijk toe? Of mensen in een weerloos dorpje nu het leven verliezen door een misdadige beschieting of door executies. Dat is gezeur over een bijzaak, weer typisch Hollands." De kop vond ik inderdaad weinig gelukkig. Die had beter kunnen luiden 'Rawagedeh-do- cumentaire heeft weinig nieuws te bieden', want emotioneel ge zien had hij wel degelijk wat te bieden. In zijn artikel spreek de journalist zich daar trouwens ook over uit: „De makers.... doen hun best het leed te schet sen van de Indonesische dorps bewoners. Daarin slagen zij." Met de rest van de kritiek ben ik het niet eens. De journalist verwijt de documentaire-ma- kers dat ze hun journalistieke huiswerk niet goed hebben ge daan. Het kan zijn dat maar weinig Nederlanders de Exces sen-nota en een boek als Ont sporing van geweld tot in detail kennen, maar van makers van een-documentaire op dit gebied mag men verwachten dat zij zich grondig oriënteren. Nu leek het net of zij een geheel nieuw schandaal aan de orde stelden. Dat was onjuist en terecht dat daar op werd gewezen. Het is ook onjuist de journalist te ver wijten dat hij 'spijkers op laag water zocht' met dat onder scheid tussen geëxecuteerden en door mortiervuur om het le ven gekomen dorpsbewoners. In beide gevallen gaat het om een verschrikking, zeker, maar het is niet hetzelfde. De voorpu- bliciteit van RTL en de docu mentaire zelf gaven ook alle aanleiding nader op de cijfers in te gaan, want de presentatie was tamelijk verwarrend. In de documentaire wemelde het van steeds weer andere getallen over het aantal slachtoffers. Zelf kon ik er op zeker mo ment geen touw meer aan vastkno pen. Het was juist heel goed dat de journalist daarop inging en enige hel derheid pro beerde te ver- schaffen. De Ruud Paauw documentaire deed het in elk geval onvoldoende. Leeftijden „Is het u opgevallen", schrijft een lezer mij, „hoe leeftijden door de redactie worden ge bruikt als identificatie? Voor beeld: 'Een 28-jarige fietser uit A. werd door een 40-jarige auto mobilist uit B. aangereden.... enz'. We kunnen enige lering onttrekken aan mededelingen over de plaats van het ongeval, de voorrangskwestie, de snel heid en eventueel het alcohol percentage. Wat brengen daar entegen die leeftijden ons voor informatie? Oppassen voor 28- jarige fietsers uit A dan wel als je zelf in die groep valt alle 40- jarige chauffeurs uit de weg gaan? Er zijn gevallen waarin de leeftijd wel degelijk een pittige informatie oplevert, zoals het geval van een 70-jarige die al vijftig jaren zonder rijbewijs heeft gereden of een 16-jarige die zonder rijbewijs maar met de fraaie Mercedes van pa vier bomen op een weg rooit!' Tja, zo redenerend kun je nog verder gaan. Waarom vermel den of er een man of een vrouw achter het stuur zat? Wat doet dat er eigenlijk toe? Vermelding van leeftijd mag op zichzelf soms van weinig be tekenis zijn, als je tot weglating overgaat tast je helemaal in het duister en je wilt je als lezer toch wel enige voorstelling van zaken maken. De briefschrijver gebruikt dan het woord 'identificatie', maar dat lijkt me wel erg ver gezocht. De huidige wijze van leeftijd vermelding heeft in het geval van verkeersongelukken het voordeel dat je kunt zien dat het alle leef tijdscategorie- en overkomt. Ga je uitzon deringen ma ken dan leidt dat al gauw tot etikettenplak- kerij. Trou- i&SSEÊ wens, wat zijn dan precies de criteria? Ik moet er niet aan denken wat dat weer voor gekissebis kan opleveren. Van de voor beelden die de lezer aanvoert ben ik niet on der de indruk. Ik gebruik hier graag even zijn eigen redene ring. Als iemand zoveel jaar zonder rijbewijs heeft gereden, levert zijn leeftijd 'pittige infor matie' op, meent hij. Hoezo? Moet je dan soms voor alle 70- jarigen op je hoede zijn? Taalgebruik Enige lezers zijn niet te spreken over het taalgebruik in het arti kel Zandvoort niet echt 'the pla ce to be' in het Zaterdag Bijvoeg sel van 5 augustus. „Waarom moet hier nu toch in hemels naam voor een deel van de zin de Engelse taal worden ge bruikt. Had er niet gewoon kun nen staan In Zandvoort moet je niet echt zijn of Zandvoort is 'het' niet meer, zoals nota bene in de tekst voorkomt? Het stuk wemelt trouwens van de Engel se termen", aldus een lezeres. Een andere lezer valt over de ze zin in het artikel: „Het (Yanks) is in elk geval de plek waar - volgens kenners in Zand voort - de mooiste, wildste en geilste meiden komen." „Zonder nu direct tot een treurig stemmende soort preutsheid te vervallen, moet mij toch van het hart dat ik mij erger aan het grove, platvloerse taalgebruik", zo schrijft deze le zer. „Ik twijfel overigens in het geheel niet aan het waarheids gehalte van de gebezigde uit drukking, doch ik vraag mij af of dat in een krant als de uwe thuishoort." En hij noemt ver volgens een tweetal 'soft-por- nobladen' waarin dat wel het geval zou kunnen zijn, 'maar niet in een krant van het fat soensniveau als de uwe'. De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 128030. De kop had zonder enig pro bleem geheel in het Nederlands gekund, dat ben ik met de leze res eens. Maar er valt nog wel wat meer over te zeggen. De re portage ging grotendeels over de uitgaansmogelijkheden van jongeren in Zandvoort. Jonge ren hebben over het algemeen Engelse uitdrukkingen veel meer in hun taalgebruik opge nomen dan ouderen. Vooral in de muziek- en amusementss feer. Daar kunnen we wel ach en wee over roepen, maar zo is het nu eenmaal. Dat de verslag gever daar in dit geval het nodi ge van laat doorklinken in zijn stuk acht ik niet verwerpelijk. Hij geeft wat van die werkelijk heid weer. De krant behoort daar de ogen ook niet voor te sluiten. Dat geldt min of meer ook voor het citaat waaraan de tweede lezer zich zo heeft ge stoord. Inderdaad, sierlijk is an ders. Maar zo wordt er in dat 'wereldje' over gesproken en dat wereldje stond hier even cen traal. Langs een begrip als 'fat soensniveau' kan een krant niet altijd dezelfde ellestok leggen. In de gewone, doorsnee be richtgeving zou ik een dergelijke manier van uitdrukken door een verslaggever veroordelen. In de context van dit speciale artikel acht ik de terminologie tolerabel. Salueren? Een oud-marineman meldde mij dat de krant het woord sa lueren voortdurend verkeerd gebruikt. „Niet alleen de krant hoor, ook in allerlei andere pu blicaties gebeurt dat." Hij doel de in dit geval op het artikel Duitsers salueren netjes, Neder landers kletsen veel van 15 au gustus. Daarin komt de zin voor 'De Duitse soldaat salueert netjes als het bezoek de poort binnenrijdt'. Daar moet volgens deze oud-marineman niet 'sa lueert' staan, maar 'groet'. „Ik heb altijd geleerd: militairen groeten, vlaggen salueren en honden slaan aan." Mooie combinatie. Het salueren van vlaggen slaat op het even laten zaken van de vlag als militaire schepen elkaar passeren. Voor alle zekerheid heb ik mijn licht even opgestoken bij de Vereniging van Nederlandse Beroepsofficieren in Wassenaar. De woordvoerder tilt er niet zo zwaar aan, maar vindt dat de oud-marineman 'niet geheel ongelijk' heeft. Zijn uitleg komt er op neer dat militairen bij offi ciële plechtigheden 'salueren' en elkaar bij een ontmoeting 'groeten'. Deze rubriek verschijnt voort aan eens in de veertien dagen. Zwemmers en zwemsters waren verbaasd en terneergeslagen over het negatieve stukje in het Leidsch Dagblad van 15 augus tus. Mijnheer Caron denkt toch niet dat het zwembad een voetbal veld is waarop gespeeld moet worden, bij regen of zon, dat maakt niet uit. Een openlucht- bad moet het van mooi weer hebben en dan komen de be zoekers en dat hebben we wel gezien. Mijnheer Caron praat over '73-'74, daar kunnen we niet meer naar kijken, want toen was er alleen het zwembad om zich te vermaken. Mijnheer Caron heeft heel wat bezoekers een slechte dag bezorgd door zijn negatieve stukje. Wij hopen dat wij het zwembad mogen behouden want bij elke sport moet geld bij. Maar wij hebben met 75 duizend bezoekers de inkom sten die nodig zijn behaald, dan hebben we vorig jaar wat over gehouden en dit jaar gaan we ook de goede kant op. Dus mijnheer Caron, over een slechte zomer praten wij niet, laten de laatste blij blijven dan jammergenoeg afsluiter tot volgend jaar. P.S. Misschien is het bad in phen wel mooier dan de en was het in de mei-vakai ook open. Geachte heer Frank Snoeks, Het past niet echt bij de Kat wijkse mentaliteit om op te val len. Wij zijn nu eenmaal van het slag van 'doe maar gewoon, dan....'. Maar onze plaats wordt al jaren door de stichting Kat wijk Young at Heart gepromoot als de familiebadplaats met rust, ruimte en gemoedelijkheid voor de (min of meer) sportieve en actieve 50+er en voor gezin nen met kinderen. En, hoe is het mogelijk, één van de pro motiemiddelen is de Katwi stranddrive. Gelet op uw suggestie in artikel van zaterdag 12 augu: jl. zal u dit nog niet zijn oj vallen. Misschien moeten deze wedstrijd dan maar i men de Katwijkse beach-dri\ Namens de Commissie Stra di Frans van V Kat\ Zeldzaam vleugje literatuur Pater FJ. Vervooren. FOTO DICK HOCEWONING In een beschouwing (29 juli j.l.) over de positie van WD-leider Bolkestein analyseert Toof Bra- der hoe soms 'de braaf met paars meeregerende Hyde in een Jekyll, die alvast voor de WD op verkiezingscampagne is gegaan, verandert'. Mag ik uw Toof bedanken voor dit zeldza me vleugje literatuur in de Ne derlandse politiek? Mag ik 1 tevens Stevenson's boek tei zing aanbevelen, opdat hij een volgende gelegenheid beide heren niet door ell haalt? Je staat perplex bericht te krij gen dat een priester zo maar ontslag wordt aangezegd. Waar om en door wie? We zijn ontzettend blij pater F.J. Vervooren als 'n goede en gelovige pastoor in ons midden te hebben. Een man die inspi reert en 't geloof uitstraalt door intense zelfbeleving. Iemand die het zuivere evangelie door wil geven in deze oppervlakkige wereld, 'n Moeilijke taak, maar een bron van vreugde voor mensen die Christus willen vol gen, puur, waarbij ook het kruis hoort, of juist het kruis voelbaar is en steeds weer kracht geeft. Het overgrote deel van onze parochie is gelukkig en dank baar met deze pastoor. Enkele mensen (wie?) doen alles om deze man in 'n kwaad daglicht te zetten en willen hem kwijt. Waarom en waarvoor? Wij, pa rochianen, zullen alles doen om deze priester voor ons geestelijk welzijn te behouden en bidden dat hij de kracht krijgt deze te genstand te weerstaan. Th.M. Kniest, Oegstgeest. Bij het Leidsch Dagblad is vol doende bekend dat Akzo No bel Coatings haar museum als branchemuseum en vergader centrum positioneert. Daar naast zoeken we echter zoveel mogelijk de gelegenheid ook het publiek de mooie collectie schildersattributen en de be- hangcollectie te tonen. U publiceert regelmatig over de monumentendag en de museumdagen. Dagen waarop we veel belangstelling krijgen voor onze collectie. Ook de ac tiviteiten om middels het mu seum de geschiedenis en het heden van de chemische indu strie bij scholen onder de aa dracht te brengen is een grc succes geweest. Ook daarom heeft u recentelijk gepul ceerd. Uit de opgavenlijst van musea is het de heer Bals ker duidelijk geworden wat aard van ons museum is. vinden het jammer dat hij geen aanleiding in vond z intro wat dichter bij de r< teit te plaatsen. Namens het bestuur van Sikkens Schildersmuseu P. Huism< Uit een onderzoek blijkt het op merkelijke feit dat zelfs een kwart van de niet-rokers positief staat tegenover een algeheel rookverbod. Voor onze organisatie, die de niet-roker tracht te beschermen tegen rookoverlast, is zulks niet zo erg opmerkelijk. Rokers krij gen geluiddg steeds meer begrip voor mensen die als gevolg van hun rookallergie geen feestjes, café, familie etc. bezoeken of gezellig uit eten of op vakantie kunnen gaan en daardoor in een sociaal isolement geraken. Een klein voorbeeld: onder auspiciën van onze Stichting or ganiseren diverse hotels ver spreid over ons land speciale ar rangementen voor niet-rokers. Het verzoek aan de rokende gasten om tijdens die weeken den of midweeks niet te roken wordt tot nog toe steeds begrip vol en zonder mopperen opge volgd. Wij hopen dat er spoedig zoveel begripvolle rokers komen die onze slogan: 'Samen? Rook vrij!!' onderschrijven, dat wij onszelf kunnen opheffen. Th.M. Vierbergen, Voorzitter Stichting Rookvrije Recreatie, Oudewater. Di C< Sc O] Indien u reageert op e< deze krant, wilt u dan zonden brief de datum vermel< waarop het betreffende art werd gepubliceerd? Brieven worden in het al meen in deze krant ondertel met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden b ven betekent niet dat de reda het eens is met de inhoud erva De redactie behoudt zich recht voor ingezonden briever te korten en plaatsing van brie te weigeren. Nieuwe computer-besturingsprogramma ligt nog deze week in de winkel Nog nooit heeft een softwarepakket zó veel stof doen op waaien als Windows 95. En dat is niet onbegrijpelijk, want aan de opvolger van de Windows- versies 3.1 en 3.11, die door tachtig procent van de PC-be- zitters worden gebruikt als be sturingsprogramma, is twee jaar lang met man en macht ge werkt. Vandaag, 24 augustus 1995, is daarom een historische datum in de geschiedenis van de com putersoftware. Dan vindt de of ficiële introductie plaats. Dat wil zeggen voor een groot deel van de wereld. Nederland be hoort tot de Europese landen, die het pakket gelijktijdig mo gen lanceren met de Verenigde Staten, waar vrijdag ongetwij feld het portret van Bill Gates, de grote baas van Microsoft en daardoor 's werelds rijkste man, de voorpagina's van de dagbla den zal sieren. Wie voor het weekeinde nog even snel het nieuwe softwarepakket Windows 95 wil aanschaffen, zou wel eens een flink aantal zaken moeten kunnen aflopen. De laatste weken namelijk liep het bij veel winkels storm. Niet om met een doos onder de arm weg te gaan, maar met een reserveringsbon. Windows 95 mag namelijk pas vanaf morgen worden verkocht, een dag na de officiële presentatie. Australië, België, Brazilië, het Caribisch gebied, Nieuw Zee land, Luxemburg, Zuid-Afrika en het Verenigd Koninkrijk zijn, naast de VS en Nederland, de andere landen waar Win dows 95 morgen in de winkel ligt. De rest van West-Europa moet wachten tot 4 en 5 sep tember. Terwijl eerdere versies van Windows elkaar vrij snel op volgden, duurde, het dus twee jaar alvorens Microsoft witte rook gaf voor de 95-uitvoering. De reden daarvan is dat het in Redmond bij Seattle gevestigde bedrijf het programma eerst door en door wilde testen. Windows 95 moet namelijk het besturingsprogramma zijn voor vele jaren, ook al zullen er ongetwijfeld regelmatig versies uitkomen met toch weer kleine aanpassingen. Wellicht niet zo vaak als bij andere program ma's, want er zijn liefst 32 mil joen testuren aan gespendeerd en in de afgelopen twee jaar hebben 400.000 mensen we reldwijd een proefversie op hun computer laten draaien. Je mag dus gevoeglijk aannemen- dat elk 'bitje' honderden keren is bekeken en dat iemand die nu Windows 95 op zijn PC zet jaren vooruit kan. In de laatste weken voor de introductie heeft Microsoft het nog even flink voor de kiezen gehad. In de Verenigde Staten waren problemen rond het Mi crosoft Network (MSN) dat bij Windows 95 wordt meegele verd. MSN is de eigen on-line verbinding, die moet concurre ren met ondermeer CompuSer ve en America On Line, bedrij ven die via een abonnee-sys teem PC-gebruikers toegang verschaffen op (een deel van) het befaamde Internet. In Nederland werd een flinke hoeveelheid illegale software ontdekt. Op een CD-ROM is de afgelopen weken het program ma reeds verkocht voor een prijs, die nog niet een derde was van de officiële. Bij Microsoft maakte niemand zich daar druk over. Het illegaal kopiëren van software is al zo oud als de per sonal computer en de officiële handel met de ondersteuning van help-desks en winkels heeft dat altijd overleefd. Moet nu iedere gebruiker van Windows 3.1 of 3.11 onmiddel lijk overstappen op Win dows 95? De 'geleerden' zijn het daarover niet helemaal eens. Sommigen zeggen dat het ver standiger is even te wachten, omdat wordt verwacht dat er toch updates zullen komen, ook al zullen die aan kopers van het officiële pakket wel gratis ter be schikking worden gesteld. An deren zeggen dat Windows 95 zó gebruiksvriendelijk is, dat wachten onzin zou zijn en dat vast staat dat vrijwel iedere PC- gebruiker vroeg of laat de over stap maakt. Wat zijn nu de voordelen van Windows 95 ten opzichte van oudere versies? Een paar voor beelden. De filenames zijn niet langer beperkt tot de befaamde acht karakters en de extensie van drie, maar kunnen nu 'ein deloos' zijn. Een artikel als dit zou bij voorbeeld opgeslagen moeten worden als 'ARW95INT.KRT', hetgeen zou staan voor 'Artikel Windows 95 Introductie voor de krant'. In '95' kun je het straks gewoon zo noemen, zodat het zoeken in een lijst met onduidelijk afkor tingen verleden tijd is. Een ander voordeel is het autostart-programma, waarmee automatisch de CD-speler wordt gestart, wanneer er een schijfje wordt ingedaan. Nu moet dat nog gebeuren via een startscherm van Windows. Dat de computer zelf op de juiste dag overschakelt van zomer- naar wintertijd is een leuke bij komstigheid. Het belangrijkste voordeel van de 95-versie is echter dat nieuwe hardware probleemloos wordt herkend. Althans dat beweert men. Als na de installatie van Windows 95 bij voorbeeld een CD-ROM- speler of een geluidskaart wordt ingebouwd, zou de zaak moe ten draaien met een paar toets aanslagen. Plug-and-play heet dat in vakkringen en dat zou een verademing zijn, want tot op heden is een dergelijk opera tie meestal een kwestie van plug-and-pray... Kan nu iedereen zo maar overstappen? Nee. Microsoft belooft weliswaar dat het pro gramma draait op een 386DX- computer met een intern ge heugen van 4 megabytes, maar in de praktijk zouden daarop toch problemen kunnen ont staan. Een 486 met 8 MB is daarom eigenlijk de mini mumeis. Wie echter heel veel met multi-media doet of ver slingerd is aan zeer ingewikkel de spellen, zou echter zelfs met zo'n apparaat wel eens zijn neus kunnen stoten, waardoor voor die groep alleen een PC met Pentium-processor over blijft. Maar een bedrijf dat over de hele wereld 90 miljoen PC's voorziet van een besturingspro gramma maakt zich natuurlijk niet druk om de enkeling. Dat kan gewoon niet. Volgens ieder een, ook onpartijdige deskundi gen, draaien alle programma's, die de PC-bezitter gebruikt, be ter onder Windows 95. Binnen minder dan een jaar zullen ver moedelijk alle veel gebruikte programma's op de markt zijn in een Windows 95 versie. Mi crosoft zelf heeft uiteraard zijn suite (een combinatie van tekst verwerker, database en spreads heet) al gereed. Novell, de ma ker van WordPerfect zal niet lang op zich laten wachten. Ge liefde programma's als PC Tools, Norton Utilities en Corel Draw hebben hun versie al klaar. Bij Apple, dat een kleine 15 miljoen Macintoshes 'bestuurt' haalde men de schouders op over Windows 95, omdat een aantal dingen die '95' doet, al jarenlang worden toegepast op de Mac's van Apple. Andersom gingen de schouders in dezelfde Wïnrfnwï Voorafgaande aan de presentatie van Windows 95 werden de com| gui terwinkels volgestouwd. Duizenden kopers hebben echter een pak! aiel gereserveerd, zodat de planken weer snel leeg zullen zijn. °0l: FOTO ANP RUUD berj richting, want het is met Micro- op de kleintjes, maar je ei soft natuurlijk precies hetzelfde van aantrekken is een a Wl*> als met Albert Heijn: je let wel verhaal.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16