Leiden bespaart miljoenen Helène en Piet moeten betalen voor hun bootje Leiden AZL: meer inkomsten dan uitgaven in 1994 Zandlaag beschermt tegen teero verlast leescentrale verliest gevecht om slagerijen r kTassendieven Uitzicht op Korte Vliet eiden hans i /ERVOLG leiden caroline van overbeeke Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft 1994 afgeslo ten met een positief resultaat ondanks stijgende kosten en een gelijkblijvend budget. Dit blijkt uit het jaarverslag van het AZL over 1994. Het bedrijfsre sultaat steeg met een kleine vijf miljoen gulden naar bijna 14 miljoen gulden. Het ziekenhuis had over 1994 meer inkomsten dan uitgaven. Het gemiddelde aantal opna- medagen van patiënten nam af van 9,2 in 1993 tot 8,8 in 1994. In vergelijking met de gemid delde opnamecijfers van andere academische ziekenhuizen is dit aantal laag. Het AZL streeft ernaar zoveel mogelijk patiën ten poliklinisch te behandelen zodat het aantal opnames be perkt blijft, zo schrijft bestuurs voorzitter O. Buruma in het jaarverlag. Ook wetenschappelijk gezien scoort het AZL hoog. Het pa tiëntgebonden onderzoek werd door de Koninklijke Nederland se Academie voor Wetenschap pen over de gehele linie als goed beoordeeld. Het AZL be hoort tot een van de beste me dische onderzoekscentra. Het ziekenhuis deed in 1994 tien le ver- en tien nier-pancreastrans plantaties. Wel waren vorig jaar een flink aantal onderdelen van het zie kenhuis betrokken bij reorgani saties: het Centrum Eerste Hulp, het Operatie Kamer-com plex, het facilitair bedrijf, de Centrale Dienst Informatievoor ziening, de Lindenhof en de af deling Longziekten. Het AZL onderhandelt nog steeds met het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen over de sloopkosten van de oude AZL-gebouwen. Deze bedragen naar schatting tussen de elfen vijftien miljoen gulden. Het AZL wordt de ko mende jaren geconfronteerd met door de overheid aange kondigde bezuinigingen van 30 miljoen per jaar op de budget ten van de academische zieken huizen. Paterbrug opnieuw aangepakt De Paterbrug wordt weer 'in de steigers' gezet. Voetgangers die gebruik maken van de houten brug bij de Witte Singel, krijgen daardoor dit najaar opnieuw te maken met overlast. De ge meente Leiden begint binnen enkele weken met het aanbren gen van een anti-schimmelmid del dat de houten brugleunin gen moet vrijwaren van padde- stoelengroei. Bovendien ver vangt de fabrikant van de vorig jaar geheel vernieuwde brug, de gebrekkige deklaag. Dat bete kent dat voetgangers gedurende een of twee dagen van een an dere oeververbinding gebruik moeten maken. De smeltende lijm- en teerla gen hebben de universiteitsbi bliotheek aan de Witte Singel deze zomer flink wat overlast bezorgd: de teervlekken in het tapijt zijn ondanks schoon- maakpogingen nog zichtbaar. De gemeente Leiden heeft in middels een zandlaag over de Paterbrug aangebracht: dat biedt een tijdelijke oplossing te gen struikelgevaar en teervlek ken aan de schoenen. T. Lammersen, hoofd brug- gen-onderhoud: „De fabrikant heeft destijds een gebrekkige deklaag aangebracht. Door de hitte van de afgelopen weken smolten teer- en lijmlagen van de brug en krulden delen van de deklaag om. Dat leidde tot klachten van de universiteitsbi bliotheek: bezoekers kwamen met teer aan hun schoenen bin nen en maakte vlekken op het tapijt. Bovendien leverde het loslaten van de deklaag struikel gevaar voor voetgangers op. En we konden die deklaag niet meteen laten vervangen wegens de bouwvak." De vorig jaar nieuw opgele verde Paterbrug die op verzoek van de buurtbewoners in de ou de, 'rustiek houten' stijl is gela ten, heeft de gemeente flink wat extra werk bezorgd. De gevloch ten brugleuningen van Frans ei kehout bleken vorig jaar gevoe lig voor schimmelgroei. „Het hout had vóór plaatsing moeten worden bewerkt en dat is niet gebeurd. We zijn op zoek ge gaan naar een schimmelwerend middel. Dat spul kan het beste vóór de herfst worden aange bracht: het hout staat door de warmte nog open en dan kan het middel er beter indringen. We zullen dan hekken langs de leuningen plaatsen omdat men sen het spul niet mogen aanra ken", aldus Lar Vandaag wordt begonnen met een proef: een deel van de leuningen worden ontdaan van de verf en vervolgens behandeld met een anti-zwammenmiddel. Daarna moet er een nieuwe im pregneerlaag worden aange bracht. Als de zwammmen in derdaad wegblijven, wordt de hele brug behandeld. De gemeente wilde aanvan kelijk liever een minder onder houdsgevoelige brug van staal en beton tussen de UB en het Doelencomplex maar ging over stag voor de wens van omwo nenden. de hoogtijdagen werkten wintig mensen bij de Leidse lescentrale. H. Hensing, de de huidige directeur Hensing, had een bedrijf dbgebouwd dat toot bij alle slagers in Leiden m omgeving. „Service stond het vaandel. ïndejVij deden alles voor onze lanten. En gelukkig hebben die goede naam tot op de andaag behouden, lie steunbetuigingen houden wel op de been." Drie jaar geleden keerde het iark |conomisch tij voor de Vlees- ;geldaentrale. Het bedrijf moest op- opaoksen tegen nieuwe concur- ten, maar slaagde daar niet tijnaP door ongunstige omstan- )6 totfigheden. Allereerst lagen de lonen 't sinlolgens de directeur relatief loog. „Het verloop van perso- litieljeel is altijd heel klein ge- WD Veest. In 1986 ent fiatst iemand in dienst getre- len. Met als gevolg dat ieder- goed salaris genoot. In oral (jen slechte tijd drukken die kliosten extra zwaar", zegt Hen- lpen.( Voorts verhinderde de onze- ;re toekomst van het Leidse achthuis, huisbaas eescentrale, een opleving. ]V||De laatste jaren is er steeds Hat getrouwtrek geweest dan niet verhuizen vai lach thuis naar de Groenoord- allen. Dat heeft onze zaak ien goed gedaan, want wij isten alsmaar niet hoe lang 'e nog aan de Pasteurstraat iwelij 31den blijven. Vereiste voet kcellefj* irden iringen zijn daardoor achter- ege gebleven." Ten slotte werkte ook een aantal klanten niet mee om het herstel in gang te zetten. Naar verluidt heeft de vlees centrale voor een bedrag van zeven ton aan niet betaalde rekeningen uitstaan. „Als mijn klanten niet betalen, kan ik mijn leveranciers weer niet be talen. Zo kom je vanzelf in een negatieve spiraal. Hensing heeft het afgelopen jaar getracht een koper te v den voor zijn bedrijf. Een half jaar geleden waren er twee ge gadigden. Allebei haakten af vanwege de hoge loonkosten. B. de Lege van de Voedings bond FNV, die zich inmiddels het lot van de ontslagen me dewerkers heeft aangetrokken, zegt daarover: „Werknemers weigerden toen - terecht - 15 procent van hun salaris in te leveren." Ook De Lege zegt dat faillis sement het beste is. „Al zou den nu alle schulden worden afgelost, dan nog is situatie uitzichtloos. Het is maar beter dat de bedrijfsvereniging nu de lonen voorlopig gaat uitbe talen en de curator aan de slag gaat met de schulden." Wel vindt hij het moment van sluiting ongelukkig geko zen. De werknemers krijgen nu zeker aan het einde van ze maand geen geld. „En het valt nog te bezien of de be drijfsvereniging snel met een voorschot op de proppen komt. Die wil de toestand na tuurlijk eerst grondig onder zoeken. Ik vrees daarom dat het nog wel even zal duren eer die mensen geld zien." Direc teur Hensing zit vanaf heden helemaal zonder inkomsten. „Ik mag mijn hand ophouden bij de bijstand. Maar dat doe ik niet, daar draag ik mijn hart Laatste fase actie Schoon Schip Man mishandeld leiden Op de Beestenmarkt is gisteravond een 39-jarige Hage naar mishandeld. De man, die met vrouw en kind aan het wan delen was, bemoeide zich met een groep jongens die een terras stoel tegen een auto en een fiets aangooide. Een van de groepsleden, een 18-jarige Leidenaar, begon daarop te vechten. Hij werd al snel geholpen door de andere leden uit de groep. De Hagenaar kwam er vanaf met een gescheurde lip. De politie heeft de vechtersbaas aangehouden. Scooter gestolen leiden Op het Stadspolderpad is gistermiddag een 17-jarige jon gen uit Hillegom beroofd van zijn bromscooter. Hij had al vanaf de Breestraat het gevoel dat hij in de gaten werd gehouden door twee jongens op een andere bromfiets. Op het Stadspolderpad blokkeerden zij plotseling de weg en eisten z'n scooter op. Spelende jongen oorzaak botsing leiden Een onbekend gebleven jongen, die op een fiets op het trottoir van de Kooilaan speelde, veroorzaakte gistermorgen een ongeval. Hij plotseling de rijbaan op. Een 34-jarige Leidse auto mobilist moest daardoor uitwijken. Hij kwam aan de andere kan van de weg tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De man is met hoofd- en knieletsel opgenomen in het ziekenhuis. ANNO 1895 Zaterdag 24 Augustus - De heeren Wilhelm Schüdel Co. alhier hebben op de ge- ;ondheidstentoonstelling te Genève de gouden medaille be- ïaald voor hunne gekruide Ceylonkaneellikeur. Advertentiën, Een Spoorstudent vraagt van 12 tot 2 uren: eene vrije Kamer met bijlevering van tweede ontbijt. Brieven aan het ïureel van dit Blad onder No. 5770. ANNO 1970 maandag 24 augustus ,De vondst van deze eeuw, grandioos en sensationeel", zo om- ichrijft dr. P. Stuart, conservator van de Romeinse afdeling van iet Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, de vondst van vier altaarstukken in de Oosterschelde. Van een diepte van 30 meter ;ijn fragmenten opgevist van het romeinse altaar, gewijd aan go din Nehalennia, dat zo'n 200 jaar na Christus ter hoogte van Co- ijnsplaat moet hebben gestaan. Door de vondst heeft men een aantal belangrijke stukken aan de verzameling van n Leiden kunnen toegvoegen. Nieuwe methode om riolering te herstellen Leiden bespaart de komende jaren miljoenen guldens op het herstel van lekkende rioleringen. Werd tot voor kort de straat opgebroken en de buis vervangen, binnenkort begint Leiden met het inspuiten van twee vloeistoffen in het riool die samen een ondoordringbare gel vormen. De nieuwe methode kost 300 gulden per meter. Het vervan gen van een pijp kost 1.000 gulden de meter. Drie jaar geleden, op 5 novem ber 1992 om precies te zijn, kwam het raadslid Willem Egels van D66, toen nog oppositie partij, voor het eerst op de proppen met het plan. Hij maakte wethouder T. van Rij (PvdA) attent op een goedkope, in Nederland nog nauwelijks bekende methode voor riool herstel. „Het heeft lang ge duurd, ja. Maar goed, ik ben blij dat men nu bereid is tot een ex periment", blikt hij liever voor uit op maandag 28 augustus dan zich te ergeren aan de vele vertragingen. Op die dag begint het riool stelsel van enkele straten in Zuid-West volgens de 'metiiode S', in de Leidse volksmond bin nenkort wellicht de 'methode Egels'. „Of het zo lang heeft ge duurd omdat mij de credits niet worden gegund? Denk ik niet. Ik heb begrepen dat het onder zoek naar de toepasbaarheid in Leiden veel tijd heeft gekost. De meeste rioolbuizen in Leiden liggen in een veen- en kleilaag en aanvankelijk dachten de ambtenaren dat de methode S alleen werkte in buizen in een zandlaag." Ondanks de lange wachttijd heeft Leiden de primeur van de Randstad en wijde omgeving. Met een tankwagen worden maandag de lekke buizen in César Frankstraat, Schubert- laan, Handelstraat, Mahlerstraat en Brahmslaan met twee ver schillende vloeistoffen gevuld. De vloeistoffen vormen een on- doorlatende gel. „Dat is alles. Er hoeft niet een steen de straat uit, er is vrijwel geen overlast en het scheelt mil joenen guldens", zegt Egels. Hij is hoofdredacteur van Cobouw, het dagblad voor de bouwwe reld. De technische redactie van zijn krant kwam de in Hongarije al vele jaren toegepaste metho de op het spoor. P. Haanstra van de afdeling rioleringen zegt dat hij erop ver trouwt dat de methode succes vol is. „Anders zou ik er niet aan beginnen." Hij bevestigt dat de methode aanzienlijk goedkoper is. Riool vernieuwen kost dui zend gulden per meter, het aan brengen van de ondoorlatende gel 300 gulden per meter. Wel is het zo dat een nieuw riool ruim tien j aar langer meegaat. Egels: „Klopt. Die rioolbuis gaat zo'n dertig tot veertig jaar mee en de gel houdt zo'n twin tig jaar stand. Maar tegen die tijd zien we wel weer verder. Wie weet wat er dan allemaal aan nieuwe systemen bestaat. Ik hoop dat door deze primeur het rioolstelsel een politiek item wordt. Dat is het nooit geweest terwijl riolen geldverslindend zijn. Als de 1200 meter in Zuid- West waren veivangen had dat 1.2 miljoen gulden gekost. Met die gel ben je maar eenderde van dat geld kwijt." Niet alles Haanstra wijst erop dat met de gel niet alle 300 kilometer riool buis kunnen worden opge knapt. Ongeveer de helft is de laatste jaren reeds vernieuwd. Daar voor komt de gel dus te laat. Van de andere helft moet 30 ki lometer buis voor 2003 worden veivangen. Met de rioolgel kun nen de gebreken van deze ge deeltes niet worden verholpen. Er liggen zoveel bootjes in de Leidse wateren waarvoor nog geen liggeld is betaald, dat de actie Schoon Schip de gemeente op jaarbasis een bedrag ople vert van ongeveer 50.000 gul den. Maar dat is niet het be langrijkst. „De basistaak van de overheid is er op toe te zien dat regels worden nageleefd. Wie regels opstelt, moet regels handhaven", zegt wethouder T. van Rij kort voor zijn eerste offi ciële handeling na zijn langdu rige afwezigheid. Hij neemt vervolgens plaats in een graafmachine, die spe ciaal voor deze gelegenheid een paar stevige kettingen om zijn kaken heeft gekregen en vist glimlachend het eerste illegale bootje uit het water van de Morssingel. Geen schoon schip, maar een smoezelig bootje ge naamd He-Pi. „Helène en Piet? filosofeert Van Rij. Daarmee luidt hij eigenhan dig de laatste fase van de actie Schoon Schip in: het verwijde ren van bootjes waarvoor de ei genaars geen liggeld hebben be taald. De komende weken zul len medewerkers van de ge meente nog meer van dit soort scheepjes uit het water takelen of, als het grotere boten betreft, wegslepen. De eigenaars zullen dat flink voelen in hun porte monnee. Ze moeten opdraaien voor de de verwijdering en de opslag van de boten. „Dat is in elk geval een paar honderd gul den", rekent M. Welsh van de gemeentelijke havendienst voor. „Zeker als een boot moet worden weggesleept. Dat kost 450 gulden." „En opslag in een jachthaven Wethouder Van Rij haalde gisteren het eerste illegale bootje uit het water. foto henk bouwman kost één gulden per meter per dag", vult Van Rij aan. „Plus dan nog eens het liggeld. Mini maal 86 gulden per jaar, afhan kelijk van de grootte van de boot. Gemiddeld zal het zo'n honderd gulden zijn." Leiden incasseerde jaarlijks de liggelden van zo'n 450 bo- tenbezitters. Maar na intensief speurwerk dit jaar bleek de Leidse vloot uit liefst duizend boten te bestaan. „Veel meer il legale bootjes dan we hadden gedacht", meldt Welsh. Van Rij: „Het is geen wonder dat degenen die wel betalen zich gepakt voelen als hun buurman dat niet doet. En als je dan ook nog eens struikelt over alle bootjes op de kant en de af deling groen niet eens het gras langs de kanten kan maaien omdat daar bootjes in de weg liggen, ja dan moet er wat ge beuren." Daarom bedacht de gemeen te de actie Schoon Schip. Begin juni werden stickers geplakt op bootjes zonder vergunning. Vriendelijke stickers nog. De stickers die tijdens de tweede ronde werden opgeplakt waren al wat dreigender van toon: 'be talen, of anders wordt het bootje weggehaald.' Begrip De actie heeft in zoverre al suc ces gehad, dat veel botenbezit- ters alsnog hun geldbuidel te voorschijn haalden. Voor twee honderd boten is echter nog steeds niet betaald. „Toch denk ik dat de meeste mensen, ook eigenaars van deze boten, deze actie wel zullen begrijpen", zegt Van Rij. „Dat was ten minste ook bij de actie fiets fout fiets weg. Nadat al die fietsen waren weggehaald rond het station, was dat tenminste weer goed bereikbaar. Dat was voor ieder een overduidelijk. Ook voor de eigenaars van de fietsen." Hoeveel boten de gemeente uiteindelijk in de komende we ken zal moeten weghalen, is nog niet duidelijk, zegt Welsh. „Er kan nog altijd worden be taald. Zelfs als de eigenaar zich meldt als we op het punt staan zijn boot uit het water te take len, kan dat nog. Daarvoor heb ben we speciale formulieren bij ons. Maar wie een half jaar na verwijdering nog niet heeft be taald is zijn boot kwijt. Die zal dan door de gemeente worden verkocht." Van Rij denkt dat het in de meeste gevallen wel niet zo ver zal komen. „Voor veel mensen is hun bootje toch een kroonju weel. Dat zullen ze niet zomaar willen kwijtraken." leiden» Met mooi uitzicht op de Korte Vliet. Zo zal ongetwijfeld de wervende slogan luiden voor dit nieuwe appartementencomplex, dat aan het Korte Vlietpad in Leiden zal verrijzen. Op de plek waarvoorheen enkele lokalen stonden van school De Horst, komen 29 drie-kamerap- partementen speciaal voor55-plussers. Het is een van de laatste complexen in de sociale huursector die Woningbouwvereniging Leiden (WBL) kan realiseren. Doordat de rijks overheid steeds minder subsidie geeft, wordt het steeds moeilijker betaalbare huizen te bouwen. Dankzij de verkregen subsidie kan de WBL de huur onder de 900 gulden per maand houden. De appartementen zijn ontworpen door het Leidse architectenbureau Bik. De bouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. tekening pr .eiden Zier Leidse vrouwen zijn gis- ermiddag het slachtoffer ge- vorden van tassendieven oen ze op de Haarlemmer straat aan het winkelen wa- ruinten. De politie vermoedt dat net groepje tasjesdieven be- °°8taat uit vrouwen, mannen unpn kinderen. De tassen wer- 5.ïSfW kort na dó roof terugge vonden in paskamers van iP-'lkledingzaken, ontdaan van fle waardevolle inhoud. Een -jarige Leidse, die haar tas stoel had gezet lij het passen van schoenen, ijftien pasjes, haar iuissleutels larige vrouw raakte pasjes en huissleutels ijt en bovendien een gou- slavenarmband; irige Leidse raakte haar por- met 1500 gulden ijt en een 36-jarige portemonnee met a astl'ggulden- ïingd del

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15