Spontane manifestatie Greenpeace Amsterdam 'Ik wil door het geloof geluk brengen' -F Kerk Samenleving Randstad Delft gekozen tot Jongerenwoonstad 199 Zuid-Holland kon ruimer in het geld DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 BUITENLAND KORT DE ROEPING Patriarch Ruim 3000 gelovigen en aan hangers van extreem-rechts hebben gisteren in Kiev ge demonstreerd voor het graf van patriarch Vladimir van de Oekraïens-Orthodoxe kerk. Zij eisten dat de kerk vorst, die veertig dagen gele den op raadselachtige wijze om het leven kwam, alsnog een plaatsje krijgt in de So- fiakathedraal. Het stoffelijk overschot van Vladimir ligt sinds 18 juli in een proviso risch graf in het trottoir voor de elfde-eeuwse kathedraal. Op die dag poogden zijn aanhangers de patriarch in de kerk te begraven. De plechtigheid werd echter ver stoord door veiligheidstroe pen. De minister van justitie diende daarvoor een week later zijn ontslag in. De drie orthodoxe kerkgenootschap pen die de Oekraïne rijk is, twisten sinds de ineenstor ting van het communisme over het eigendom van de kathedraal. Kerkbelasting De meerderheid van de Duit sers is tegen inning van de kerkbelasting (Kirchensteu- er) door het ministerie van fi nanciën. Ruim zestig procent heeft bezwaren tegen de hui dige regeling. Dat blijkt uit een enquête in het blad Die Woche. Dertig procent is voor handhaving van de hui dige praktijk die de afgelo pen jaren onder grote kritiek staat. Zo opperde de liberale FDP vorig jaar de kerkbelas ting af te schaffen en te ver vangen door een systeem waarbij de kerken zelf de bij dragen van hun leden bin nenhalen. Het voorstel kreeg alleen steun van de Groenen. Bondskanselier Kohl is voor handhaving van de Kirchen- steuer. Hij noemde vorig jaar het voorstel van de liberale regeringspartij 'nog geen mi nuut het overdenken waard'. Een serieuze discussie over afschaffing van het systeem was volgens hem onaccepta bel. Ook de twee grote ker ken, de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) en de Rooms-Katholieke Kerk, koesteren het systeem. „Wie de kerkbelasting aanvalt, valt de kerk aan", zei de protes tantse bisschop van Lübeck, Karl Ludwig Kohlwage. Als balling ging V. Rakic theologie studeren in Parijs, gedeeltelijk uit heimwee naar zijn geboorteland Joegoslavië. Hij werd in 1923 in het Servische Crnoljevica geboren maar moest deze plaats ontvluchten toen de communisten er in 1945 de macht grepen. Via Italië kwam Rakic in 1948 in Parijs terecht waar hij het 'Insti- tut de théologie orthodoxe' bezocht, een seminarium dat pries ters en leraren voor de Oost-orthodoxe kerk opleidt. In 1954 stu deerde hij af en promoveerde hij. Inmiddels had hij ook diplo ma's in de politicologie en handel gehaald en werkte hij in Parijs als accountant. Toen Rakic zijn Nederlandse vrouw ontmoette volgde hij haar in 1965 naar Voorschoten. Sindsdien onderhield hij contact met de Servisch-orthodoxe kerk in Himmelstiir (Duitsland). Echter pas na zijn pensionering in 1983 vroeg de bisschop hem priester te worden en een gemeente in Brussel te stichten. Rakic stemde toe en werd in 1988 tot priester gewijd. Sindsdien bestuurt hij deze gemeente vanuit Voorschoten. Bin nenkort verhuist de priester met zijn wouw naar Brussel om nog meer tijd aan het pastorale werk te kunnen besteden. BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bedum: D.T. Vreugdenhil te Emmen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: P. van Ruitenburgte Dordrecht. LEIDSCH (Opgericht REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -3: DAGBLAD 7 maart 1860) „De Servisch-Orthodoxe kerk maakt deel uit van de Oosters- Orthodoxe kerk. Dat geldt ook voor de andere orthodoxe ker ken in Oost-Europa, zoals de Russische en de Griekse. Ortho dox betekent gewoon katholiek. De verschillen tussen de kerken komen voort uit land- en cul tuurverschillen. Bijvoorbeeld de taal, bij ons wordt er natuurlijk Servisch gesproken tijdens de dienst. Zo'n vijftien jaar geleden was de taal in al die kerken nog Kerk-slavisch, maar dat is in middels veranderd. Alleen de liederen worden nog in het Kerk-slavisch gezongen, die taal is muzikaler. Ik had geen speciale reden om theologie te gaan studeren. Veel Servische vrienden van mij deden het ook, misschien zoch ten we onbewust die traditie van thuis omdat we ons ont heemd voelden. We verwacht ten dat het communisme snel uit Joegoslavië zou verdwijnen en meenden onze mensen straks beter via de kerk te kun nen helpen. Die hoop vervloog. Zoals iedereen weet bleef Joe goslavië tot 1989 communis tisch. In de orthodoxe kerk betekent theologie studeren nog niet dat je ook tot priester wordt gewijd. Je kunt ook leraar of voorlichfer worden. Het celibaat is alleen verplicht voor mensen die monnik of bis schop willen worden, priesters kunnen ge woon trouwen. Het gaat immers om de mo tivatie van de aankomende priester, en die kunnen getrouwde mannen evengoed heb ben. Sterker nog, mensen die het celibaat niet vol kunnen houden moeten trouwen omdat ze zich anders niet volledig op hun werk kunnen storten. Bovendien staat er nergens in het Nieuwe Testament dat pries ters niet mogen trouwen. Het priesterschap is er toch niet om je ziel te redden, het is er juist om je voor anderen op te offeren. Bisschoppen worden uit monniken geko zen en de bisschop beoordeelt op zijn beurt wie er priester wordt. En hoewel getrouw den geen bisschop kunnen worden, kunnen Priester V. Rakic: „Christendom is moeilijk." foto hielco kuipers weduwnaars dat wel. Alles is gebaseerd op de vrije wil, zo hoort dat in het christen dom. In Nederland wonen zo'n 12.000 Serviërs en in Amsterdam is een Servisch-Orthodoxe gemeente. De bisschop in Himmelstur, die aan het hoofd staat van alle Servisch-Ortho doxe kerken in West-Europa, vroeg mij ech ter naar Brussel te gaan en daar een nieuwe gemeente te stichten voor de ongeveer 3.000 Serviërs die in België wonen. Zij wa ren altijd naar de Russisch-Orthodoxe kerk gegaan. Die Serviërs zijn ooit als gastarbei ders naar Nederland en België gekomen. Ze werkten in de visindustrie in Katwijk en in sigarettenfabrieken. Deze mensen gaan naar de kerk omdat ze andere Serviërs wil len ontmoeten. Bovendien was het geloof onder Tito altijd ver boden, niet officieel, maar kerk diensten moesten altijd stiekem gehouden worden. Daarom zijn uitgeweken Seiviërs altijd blij als ze hier naar de kerk kunnen. Hun identiteit en cultuur is on losmakelijk verbonden met de ze nationale religie en traditie. In 1219 is de Servisch-Ortho doxe kerk onafhankelijk gewor den van de Oost-orthodoxe Kerk. De Servische staat is door de kerk gesticht en de kerk heeft een rol gespeeld in het Servisch nationalisme. In de Servisch-Orthodoxe kerk worden er geen hosties uitge deeld maar een speciaal brood je dat gemaakt is van zout, tar we en gist. Er zit een stempel in gedrukt met de woorden 'Isos christos'. Tijdens het zeggen van het gebed worden in een glas stukjes van het broodje ver mengd met wijn. Dit wordt op gedronken. Mensen die ter communie willen gaan moeten van tevoren biechten. Diensten moeten voor twaalf uur 's mor gens beginnen en de kerst- en paasdiensten worden 's nachts gehouden. Ik wil door het geloof geluk brengen. Al is er maar één mens door geholpen, dat geeft me al een grote voldoening. Het is moeilijk om priester te zijn om dat je alles moet kunnen. Je moet rust uit stralen, diplomatiek zijn, naar iedereen luis teren. Christendom is moeilijk. Ik breng geen vrede maar het zwaard, zei Jezus. Ik heb geprobeerd mijn geloof op mijn kinderen over te brengen maar de Servische cultuur en godsdienst spreekt hen niet erg aan. Toch geloof ik in het geheim van de doop, dat straalt altijd uit, ook al zal dat bij sommigen pas later in hun leven zijn. Zelfs Voltaire, de grote Verlichter, zei: ik ga dood met liefde voor God. De structuur van een kerk kan iemand tegenstaan maar de echte godsdienst niet. Want daarbij gaat het erom wat je voelt." CARINE DAMEN Paus wil gesprek met kerken van de Reformatie VATICAANSTAD CIC Paus Johannes Paulus II wil een intensievere dialoog met de kerken van de Reformatie. Voor dit gesprek bestaat een solide basis, onder meer om dat de reformatorische ker ken de bijbel hoog in het vaandel hebben, zei het hoofd van de Rooms-Katho lieke Kerk gisteren tijdens de generale audiëntie in het Va- ticaan. „Tegelijk bestaan er ernsti ge verschillen van inzicht over de verhouding tussen Heilige Schrift, de traditie en het authentieke leerambt van de kerk", aldus de paus te genover ongeveer 8000 aan wezigen. De kerken hebben de doop gemeenschappelijk, maar 'de doop is' slechts het begin waarop de wijding en de eucharistie moeten vol gen'. Het is van groot belang de dialoog over deze theologi sche kwesties met extra in spanning voort te zetten, al dus de kerkvorst. „De weg naar volledige eenheid is nog lang. -Hij moet in geloof en met moed betreden worden, zonder lichtvaardigheid of onvoorzichtigheid." Enkele overeenkomsten over leer stellige kwesties stemmen de paus hoopvol. De dialoog met de refor matorische kerken, die in landen als Nederland en Duitsland met vallen en op staan wordt beoefend, heeft het altijd moeten afleggen te gen het gesprek met de oos- ters-orthodoxe en anglicaan se kerken. Met deze veel gro tere gemeenschappen heeft de RK Kerk meer gemeen schappelijk dan met de ker ken van de Reformatie. Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel, dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023- 31 023-32 Redactie: 071-32 Hoofdredactie: 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-3! RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagb geluidscassette beschikbaar. Voor infoi 08860-82345 (Centrum voor Gesp'oke tuur, Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en \vri; woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconessertBu en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.301£, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende3?'' pleegkundige. zijr Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. din RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas: II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kli en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111):. alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uA'ie 18.30-19.30 uur. Jen Avöndbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 u(V0l leen Partners/echtgenoten met kinderen. L Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslir voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Ptra Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruinfen zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. het Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooLa- kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunL heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. jn Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters én grote kinderen: lS.lSf^11 uur: babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ton I- ibolkiet CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -356484, PLV -CHEF DICK V 'Frankrijk maakt zich schuldig aan economische en morele chantage' AMSTERDAM GPD „Iedereen heeft al getekend." De vele handtekeningenjagers die de milieuorganisatie Green peace gisteren in Amsterdam inzette om het protest tegen de voorgenomen Franse kernproe ven 'body' te geven, weten het aan het eind van de middag ook niet meer. De weerzin tegen de Franse voornemens is unaniem en vrijwel iedereen die ze aan schieten, heeft al steun betuigd. Al is niet duidelijk of het beoog de half miljoen handtekeningen wordt gehaald. Keiharde popmuziek lokt volop mensen maar weet ze op deze warme zomerdag niet echt vast te houden. Steeds zijn er enkele honderden op de Dam bij elkaar. Het zijn echter de sprekers die het internationale en vooral jonge publiek verdrij ven. Lang niet iedereen is het Nederlands machtig, maar de geharnaste taal van CNV- woordvoerster G. Verburg - „Frankrijk belooft werkgelegen heid op Mururoa en maakt zich schuldig aan een moderne vorm van economische en.mo rele chantage" - en de exegese van advocaat Ph. von den Bies- sen over de juridische mogelijk heden de republiek aan te pak ken, zorgen voor een flinke doorstroming want zoveel ge duld heeft het publiek niet. Greenpeace lijkt er niet rouwig om 'want zo komen er weer an deren'. De handtekeningen stromen binnen. Toeristen uit Italië, En geland en de VS maar ook uit Frankrijk, tekenen zonder aar zelen. Hetzelfde geldt voor dag jesmensen uit Zwolle en Gro ningen. Greenpeace is tevreden met de belangstelling voor de inderhaast georganiseerde ma nifestatie, die vooraf gaat aan het uitwuiven van het actie schip Sirius dat de handteke ningen naar Frankrijk brengt. Doelwit Burgemeester S. Patijn van Am sterdam heeft weining woorden nodig. „Ik ben tegen want ste den zijn altijd doelwit van kern bommen." Harde woorden ko men van FNV-voorzitter J. Ste kelenburg. Bruingebrand meldt Het uitbreiden van het wo ningaanbod voor jongeren in de Randstad met veel werkge legenheid en uitgaansmoge lijkheden, heeft Delft de prijs van de beste woonstad voor jongeren 1995 opgeleverd. Het vergroten van het woonaan- bod voor jongeren was bij de toekenning van de prijs het doorslaggevendst. Delft besteedt een belangrijk deel van de volkshuisvestings- vi] subsidies aan het huisve|,en van jongeren. Daarnaast beert de stad het woningjj bod aan te passen aan dei eenlopende behoefte van d groep. Zo is er onlangs i complex van 168 wonir opgeleverd voor jongeren)- circa een jaar in de stad v wonen. Ook steunt de gemeent nancieel de kamerwinkel, tot begin augustus 1995 120 gevallen voor kamers 1 kunnen bemiddelen. Burgemeester Patijn van Amsterdam tekent een petitie tegen de Franse kernproeven. hij kramp in de vingers te heb ben van het plakken van pro test-stickers op franse munt stukken. „Arrogantie en cynis me", verwijt hij president Chi rac. Dat de proeven in het verre Mururoa gepland zijn, is een ui ting van hedendaags kolonialis me. Ondertussen gaat ook het ge wone leven op de Dam voort. Japanse toeristen fotograferen elkaar temidden van de duiven. Meisjes met topjes en mini-rok jes overleggen of pistacheijs met stracciatella lekkerder is dan met hazelnootsmaak. Een puffende Kerstman - „Ik krijg warmtetoeslag" - lokt klandizie voor Christmas World, een win kel met kerstartikelen, en een broodmagere bedelaar weigert een handvol kleingeld omdat zo'n aalmoes hem te min is. PvdA-Tweede Kamerlid K. Adelmund oogst applaus met haar: „Stop, stop, stop." D66- vice-voorzitter L. Groenman pleit voor „psychologische iso latie van Frankrijk en Chirac" en CDA'er Esselink stelt dat van hervatting van de proeven geen sprake kan zijn. „Zo gaan we in Europa niet met elkaar om." Hoewel Greenpeace daar niet voor is, roept M. Vos, Tweede Kamerlid voor GroenLinks, op tot een boycot van franse pro- dukten. „Niet om de wijnboer te pakken, maar om een signaal af te geven." Zelfs de franse les op school kan in de ban. De leerlingen kunnen die tijd ge bruiken om de situatie te be spreken. Ze kondigt een grote protestdemonstratie aan „want Frankrijk is nog niet van ons af." Zinloos De verkopers van 'Stop Hirochi- rac' T-shirts zijn tevreden. „We hebben er 200 verkocht, ze doen het beter dan de petten!" Een bleke slungelige jongen overlegt of hij er wel vijftien gul den voor wil betalen. „Denk je dat ik hem later kan verven of de tekst met chloor kan wegha len?" De standhoudster reageert geschokt en de jongen mompelt „dat het er dus niet uit gaat." De sfeer is uiterst ontspannen en agenten in hemdsmouwen tekenen spontaan de petitie die hen onder de neus worden ge houden. De Rotterdamse gene ticus prof. H. Galjaard, kritiseert de VS. „Ze roepen Frankrijk niet tot de orde omdat ze zelf ook verder willen met kernproe ven." De hoogleraar betreurt dat het ?o moeilijk is aan te to nen dat radioactiviteit aangebo ren afwijkingen bij kinderen, die normaal ook voorkomen, sterk doet toenemen. Cabaretier Youp van 't Hek weet dat de protestactie geen effect zal hebben, maar hij wil graag dat zijn zoon van vijf straks ook zes wordt, en zeven. Daarom roept hij de aanwezi gen toch op 'zinloos bezig te blijven'. DEN HAAG MONICA WESSELING De provincie Zuid-Holland komt wellicht de komende jaren wat ruimer in haar financiële jasje te zitten. Het autopark blijft maar groeien en dat levert steeds meer inkomsten op uit de motorrijtuigenbelasting. Bo vendien hoopt en verwacht Zuid-Holland dat de nieuwe manier van verdeling van het provinciefonds, zoals nu voor bereid door minister Dijkstal, deze provincie geen windeieren zal leggen. Er wordt de komende jaren opnieuw flink bezuinigd op de kosten om het provinciaal ap paraat simpelweg draaiende te houden. Efficiënter werken, minder bestuurders en minder vergaderen. Tot de eeuwwisse ling wordt er zo 11 miljoen gul den bezuinigd. Zodoende er op de begroting de ee mende drie jaar dik vier m gulden vrij om 'beleid maken'. Worden daar de extra ir sten uit het wagenpark icor verwachte exira rijksgeldtent het provinciefonds bij opg ok< dan stijgt het 'vrije' geld begroting zelfs van bijna miljoen gulden in 1996 tol igh veertien miljoen gulden in Al) Zuid-Holland heeft sinolgi statenverkiezing van ma; oog jaar een nieuwe politiek ding en dit door de WD mineerde bestuur kent fcats aan de economische onti en. ling waarde toe. Het nieui en leid is er dan ook vooral ten richt het midden- en kl{ost< drijf een handje te helpen. Kleine renovatie Haags stadhi J DEN HAAG ANP lie Di ach Het stadhuis van Den Haag is nog niet geopend of het moet aeen den gerenoveerd. De plafonds van zestien open spreekcelier de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in het atrium wordenT f gemaakt. Dit na een waarschuwing van GSD-ambtenaren dieL den dat passanten kunnen meeluisteren naar vertrouwelijLjni sprekken. Het euvel werd vlak na de ingebruikname in aprf 1 dekt. Omdat architect Richard Meier houdt van openheid a licht waren er geen plafonds voor de spreekcellen voorzien. I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14