Een hapje gember tegen zeeziekte BS5Ü 'Een jetski kan supersnel stilstaan' <STAR> STAR NEON KUNSTSTOFFEN Voor een piekie per nacht wachten op de gondelvaart UVeCo MOTORSLOEPEN tAfeCb bv woo r d Jonge Olifant m o perspex en lexan op maat gezaagd ook verkoop aan particulieren Flevoweg 10 2318 BZLeiden Tel. 071-233232 Legerdump Boogert ig van Warmond werpt jn schaduw reeds vooruit. De [sluiting van de vakantie wordt het rustieke dorpje aan De aag altijd met veel toeters en ellen gevierd en daar komt eel wat volk - ook van buiten - p af. Dit komende weekeinde weer zo ver, met op het lestprogramma ondermeer de ouden Gaffel-wedstrijden, de raderie in de Dorpsstraat en Is afsluiting zaterdagavond de ondelvaart over De Leede. De belangstelling voor met ame dit laatste onderdeel is zo root dat de schipper en zijn rouw van De Sirene geen enkel sico hebben genomen. André der Linden, in het dagelijks n buschauffeur, heeft zijn ajuitjacht reeds op dinsdag Dorafgaande aan de festivitei- ;n op een tactische plaats ge- arkeerd. Recht tegenover res- lurant Meerrust ligt De Sirene, al tegen het eilandje Kouden- En hij is niet de enige die raks op de eerste rij wil zitten. :en piekie per nacht is er ijna geen plekkie meer te krij- 1. ,Ik weet het nog van de voor- aande jaren, toen was het hier ok stampend druk tijdens de /an Warmond. Daarom ebben we nu maar besloten m alvast te gaan liggen. Ik ben 'eliswaar al aan het werk, maar lijn vrouw zit hier natuurlijk aet dit weer prima. En na de rbeid zoek ik zo snel als moge- jk de boot weer op", aldus de 'egstgeestenaar. Een buschauffeur en een boot, hoe zit dat eigenlijk? Hij lacht. „Je bedoelt dat ik in de baas z'n tijd de hele dag op tijd moet rijden en in mijn vrije tijd op de boot alle tijd van de we reld heb? Of bedoel je, hoe dat zit met de centen?" Hij lacht nogmaals zijn tanden bloot. „Wij wonen aan het water, in een woonboot. Ik heb dus altijd al iets met boten gehad. Dan begin je met een kleintje, met buitenboordmotor. Maar naar verloop, van tijd wil je wat gro- ters. Ga je kijken. Of het kan, of het haalbaar is. Zoeken, lezen. De prijzen van dit soort jachten vallen op de tweedehandsmarkt heus mee. Je hoeft echt geen bankdirecteur zijn om te kun nen varen. Het is onze hobby, je moet er ook wat voor over heb ben." In de categorie tussen de 20.000 en 40.000 gulden kun je, zo doceert hij, een heel aardig jachtje kopen. „Een caravan zit ook in die prijsklasse. En daar heb je maar een paar weken per jaar wat aan. Zo moet je het ook zien. Ik kan het hele jaar door varen. Ben in mijn vakantie nog naar Limburg geweest met de boot, zie je Nederland eens van een hele andere kant. En het is actief bezig zijn. Want ik lig hier nu wel te wachten op die feest dag van zaterdag, maar liever dan dat ben ik onderweg. Trou wens, nu moet ik weg. De baas roept." met diesel of electra, 4.70/6.25/6.85 mtr. import - export Heilige Geestlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoude tel. 01713-13643 Voor inlichtingen en/of proefvaarten VERWACHTING VOOR MORGEN zonnige perioden, meest droog De laatste schuit moet ook vracht hebben Bij deze uitdrukking moet je het beeld voor je nemen van een aantal schuiten die in een haven liggen om geladen te worden. Elk vrachtschip dat zijn vracht aan boord heeft, kan weg. Wanneer een aantal schepen samen een bepaalde lading vervoeren, waarvan zij ieder een deel meenemen, moet de eerste wachten met de afvaart tot ook de vracht van het laatste schip is inge scheept, zodat ze min of meer gelijk kunnen vertrekken. De uitdrukking werd echter niet in deze letterlijke zin ge bruikt. Ze gold, en geldt, als een verontschuldiging van ie mand die er op het laatste ogenblik nog aankomt. Toe passelijk wanneer bijvoorbeeld een bus met schoolkinderen een half uur moet wachten omdat het laatste kind zich nog niet heeft gemeld. )ONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 Twee kinderen tegen het einde van de dag. Twee door de fotograaf geknipte silhouetten. Ze zijn op zoek naar garnalen, naar die wriemelende vingertjes van de zee. Onder de frons van het water leven er misschien wel duizenden. Of is dit misschien alleen maar een toneelzee en stappen de kinderen straks, als het strijklicht uitgaat, weg achter de coulissen? FOTO HIELCO KUIPERS Op zo'n boot(je) als het onze dat rustig over de binnenwateren tuft, heb je er niet veel last van. Maar wie buitengaats gaat voor bijvoor beeld een dagje zeevissen hangt al gauw groen, geel en misselijk over de reling de vis sen te voeren. Zeeziekte dus. Bedenk dan maar, zegt de Leiderdorpse apotheker Wim van der Laan, dat zeeziekte een gezond ver schijnsel is en er op wijst dat het lichaam pri ma functioneert. Van der Laan heeft een probaat huis-, tuin en keukenmiddeltje achter de hand om zee ziekte te voorkomen: gember. Maar daarover later. Eerst iets over deze 'ziekte' zelf. Zeeziekte valt in de categorie reisziekten. Wagenziekte, misselijkheid in een vliegtuig, onpasselijk op de boot, ze worden allemaal veroorzaakt door het evenwichtsorgaan bij onze oren dat door vreemde bewegingen ont regeld wordt. Dat evenwichtsorgaan, een drietal kronkeligebuisjes waarin kristallen rondzwerven, is voortdurend bezig onze be wegingen te registreren en naar de hersens door te sluizen zodat deze de rest van het li chaam er op af kunnen stellen. Zonder dat evenwichtsorgaan zouden we rare smakken maken. Dat evenwichtsorgaan is gewend aan korte bewegingen en kan maar moeilijk overweg met trage, langdurige schommelingen zoals op zee of in een rijdende auto.Mensen heb ben over het algemeen meer last van wagen ziekte in soepel geveerde Franse auto's dan in stug geveerde Duitse wagens", weet Van der Laan. Kan het evenwichtsorgaan de bewegin gen niet bijhouden, dan gaat er een signaaltje naar het braakcentrum achter in onze nek dat maag en darmen prikkelt waardoor een mis selijk gevoel ontstaat. „Het evenwichtsorgaan wordt simpelweg in de war gebracht. Na een paar dagen is het gewend aan deze nieuwe bewegingen en is het over met de misselijk heid." Gelukkig is er een aantal uitstekende mid deltjes op de markt om reisziekte te voorko men. Allereerst de pillen die een half uur voor de reis moeten worden ingenomen en zes tot acht uur blijven werken. „Ze werken bijna al tijd", zegt Van der Laan. „Hoewel we niet pre cies weten waarom ze werken. Het vervelende is dat die pillen ook bijwerkingen hebben, je kunt er suf van worden." Ideaal zijn de pleis ters (alleen voor volwassenen) die je achter je oor moet plakken en de persoon in kwestie maar liefst drie dagen lang voor reisziekte be hoeden. Helaas zijn deze pleisters in Neder land dit jaar niet verkrijgbaar. En ook deze hebben bijwerkingen. En dan zijn er natuur lijk homeopathische middelen die echter als nadeel hebben dat de gewenste dosering per persoon verschilt. Die moeten dus eerst wor den uitgeprobeerd. „Het mooiste is als je een middel hebt dat geen bijwerkingen kent", zegt Van der Laan. „Een probaat middel dat veel mensen ge woon thuis in de keukenkast hebben staan, is gember. Gember staat van oudsher bekend als een middel dat de spijsvertering bevordert. Een theelepeltje gember heeft precies hetzelf de effect als een pil tegen reisziekte. Omdat veel mensen gember nogal vies vinden, maak ik in de apotheek capsules met gember. Die zijn smaakloos, pas in de maag komt de gem ber vrij. Het voordeel ervan is dat het volstrekt geen bijwerkingen heeft, het werkt net als de pillen zes tot acht uur." En dan nog wat praktische tips die reisziek ten helpen te voorkomen. Van der Laan: „Blijf in de frisse lucht en probeer met je ogen een vast punt te pakken. En dan moet je je op de boot natuurlijk niet concentreren op de mast, zoals ik wel eens hoor. Die staat wel vast maar deint gewoon mee met het schip. Kijk op de boot naar.de horizon en in de auto op de weg. Het zijn bijna altijd mensen op de achterbank van de auto die last van wagenziekte hebben, de bestuurder is veel minder gevoelig omdat hij voortdurend geconcentreerd is op de weg. En dan natuurlijk licht eten en liever regelma tig kleine hoeveelheden dan in één keer een omvangrijk diner." Heeft Van der Laan nog meer van die huis-, tuin- en keukenmiddeltjes die ons een hoop geld doen besparen? „Bij hoesten grijpen veel mensen naar een hoestdrank. Dat is vaak niet nodig. Het gaat er om dat de slijmlaag in de keel wordt hersteld. En dat kan ook heel goed door zachte drop te kauwen of thee met een flinke schep honing te drinken." En voor wie na een vaartochtje thuiskomt met een stevige keelpijn hoeft niet direct naar de drogist te rennen voor keeltabletten. „Het pijnstillende effect ontstaat doordat je ergens op zuigt. Neem dan een hard zuurtje of een ijsklontje. Dat laatste heeft door de kou ook nog een ver dovend effect en helpt vaak prima. En je hoeft er de deur niet voor uit." GERT VISSER )e bemanning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder te vinden op en rond het Braassemermeer. Tips en sugges- 3or de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven an de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de re actie op de wal (tel. 071-356441). Dansen op de golven, duiken, snelheid maken en springen. Wie ooit een jetski aan het werk heeft gezien, zal al snel denken; dat wil ik ook eens proberen. En in Amerika en Zuid-Europa hebben tienduizenden dat ook gedaan. In Nederland worden steeds meer jetski's en jetboten gewoon bij watersportcentra verkocht maar de plekken waar vervolgens in dit waterrijke land gevaren kan worden, zijn steeds kleiner in aantal. Noordwijker Rob van der Niet is voorzitter van de plaatselijke jetski-vereniging JVN. „Vooral op zee, op de golven, daar is het fantastisch, niet te beschrijven. En gevaarlijk is het echt niet. Een jetski kan supersnel stil staan, heeft een ingebouwde propeller en er zit ook een zoge heten dodemanskoord om je pols die bij een val de motor uitzet. Maar jetski's en zeilbo ten, die verdragen elkaar nu eenmaal niet. Daarom pleiten we voor goede regels en een mi nimum-leeftijd. Te denken valt aan een afgezet stuk water. Een snelvaarontheffing, verzekering en een vaarbewijs moet je so wieso hebben, maar het is toch te gek dat we in Katwijk over het strand tussen de badgasten moeten afmeren", aldus Van der Niet. Het jetskiën kampt met een imago-probleem. Deze motori sche wa'tersportvorm komt vrij- WATERSPORTEN fN DÊ ZOMER wel alleen in het nieuws als er zich ongelukken voordoen. Lo kale overheden reageren vervol gens met een verbod op het be oefenen van deze uiterst specta culaire vorm van waterrecreatie. Van der Niet is fervent jetskiër en voorvechter van goede regel geving en omgangsvormen in de kustwateren. „Als een 12-ja- rig jongetje een ongeluk met een jetski maakt, staan de me dia er bol van. Maar je laat ie mand van die leeftijd toch ook niet autorijden. En dan wordt jetskiën vervolgens in plaatselij ke verordeningen niet meer toe gestaan. Maar omdat de lande lijke wetgeving onvolledig is, hebben de gemeenten geen poot om op te staan, zeggen dok onze juristen. En we kun nen er samen best uitkomen, want het is een heerlijke sport die echt niet vanzelf verdwijnt." FOTO: HENK BOUWMAN 3 of Vk uur varen. Vertrekt uit de haven van Katwijk -3 uur varen Vanuit, Katwijk naar en over de Kagerplassen via Rijnsburg, Oegstgeest, Kagerplassen, Kagerland, langs Leiden. Afvaart: ma. t/m zondag dagelijks om 14.00 uur. Prijs: volw. 19,50/65 16,50/3 t/m 11 jaar ƒ13,50 Extra afvaart op di., wo., en do. ook om 11.00 uur. 4% uur varen Vanuit Katwijk via de Oude Rijn langs Leiden, Koudekerk, Alphen a/d Rijn, Braassemermeer, Kagerplassen. Afvaart: ma. t/m zo. dagelijks om 12.30 uur. Prijs: volw. 27,-/65 23,-/3 t/m 11 jaar ƒ19,- Woensdag23 augustus, Kagerplassen. De Kaag, de Kaag klotst voort in eindeloze deining, Ons vaalwit staal doorklieft ook hier de blauwe alg, De lichtmatrozen leunen zwaar op de omheining, Hun blikken hongerig, als gieren rond de galg. Ritmisch bonken, als verre bongo's op de steppen, De zware zuigers in het nooit meer droge ruim, Inktzwarte olie perst zich moeizaam door de kleppen, De dolgedraaide schroef klopt water op tot schuim. De wind speelt Mikado, en alle pluimen wuiven, Stiekem bewogen door vrijages van het riet; Als hier geen water stond wat zou het dan gaan stuiven, Als cle Mistral gehaast haar sporen achterliet. De maag, cle maag klotst voort in eindeloze deining, En voert ons op een zwoele stroom naar Tante Kee; Haar rimpelloos terras noodt immer tot verfijning, Nee, danku wel, met dit weer blieven wij geen thee. Ons ferme logo rept van 'horen, zien en... schrijven', Maar wreed verbasterd door een stem vol van vilein, Klinkt het besmuikt 'Leidsch Dagblad: horen, zien en... drijven'; Maar ach, de boog kan toch niet steeds gespannen zijn De Kaag, de Kaag klotst voort in eindeloze deining, Ruwhouten steigers schurken te der onze huid, De Jonge Olifant, in wezen en verschijning, Blaast met jenevercisem nu dit rijmpje uit. (Vrij - behoorlijk vrij - naar Wil lem Kloos. Nog niet opgenomen in 'Als een verre zee boven ons', de bundel met gedichten over water in het landschap - bij de boekhandel verkrijgbaar met een kortingsbon van deze krant.)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13