Hoe rap is de golfbal? Wetenschap Techniek Hoogleraar voorziet golven van informatie Vaginaal geneesmiddel haalt rek uit condoom DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 -or REDACTIE. SASKIASTOELINGA 023-150265 Visolie helpt bij woordblindheid Geef hem een volkomen gladde bal en het is gedaan met de magie van golfpro- fessional John Daly. De Amerikaan, vorig maand winnaar van het presti gieuze Brits Open op St. Andrews en onlangs in Hil versum actief tijdens het Heineken Dutch Open, slaat de golfbal soms ver der dan 300 meter. Zou hij een geheel gladde bal slaan, dan was die al na 125 meter uitgerold. Voor zo'n afstand haalt zelfs een matige amateurspeler zijn neus op. LOUIS WESTHOF GPD De kuiltjes, de zo geheten dim pies, op de jnr buitenkant jok van de golf- jjPUr bal vermin- deren de luchtweer- JSV stand tij- dens de vlucht. Daarnaast zijn ze er me de de oorzaak van dat de bal lift krijgt en dus om hoog gaat. Bovendien zal een bal met dimples na de landing nog een behoorlijk eind doorrollen. Hoe anders vergaat het een gladde bal: die vliegt erg laag en valt aan het einde van de vlucht bijna lood recht naar beneden. Rond 1865, toen golf met gladde rubberballen werd gespeeld, ontdekten de spelers dat de vluchtbaan van de bal een stuk langer werd tot zelfs 60 pro cent langer naarmate de bal meer beschadigd raakte door gebruik. Ballenfabrikanten speelden daar handig op in en brachten al voorgebutste ballen op de markt. De ontwerpen volgden elkaar in de jaren daarna in snel tempo op. De voorloper van de huidige bal met dimplepatroon ver scheen in 1908. Rond 1930 kwam de produktie op gang van De goede swing ten spijt. Met een gladde bal zou golfprofessional John Daly het spoor echt bijster raken. foto reuter ballen met het uiterlijk zoals dat nu nog gangbaar is. Wel aan veranderingen onderhevig wa ren sindsdien de (kunststoOma- terialen waarvan de ballen wer den gemaakt. Nu is er zo'n vari ëteit aan ballen op de markt dat zelfs professionals het spoor wel eens bijster raken. De vlucht van de golfbal begint met het overbrengen van ener gie van het uiteinde van de golf- stok, het clubhoofd, naar de bal. Bij professionele golfers is de gemiddelde snelheid van dat clubhoofd zo'n 160 kilometer per uur. Gedurende de 'impact', de 1/2000ste seconde waarin clubblad en bal elkaar raken, vertraagt de snelheid van het clubhoofd tot ongeveer 130 ki lometer per uur. Door de veer kracht van de bal verlaat deze het clubblad echter met een snelheid van ongeveer 210 kilo meter per uur. Spin Tegelijkertijd krijgt de bal enorm veel 'backspin': per mi nuut draait hij tussen de drie duizend en vierduizend keer om de eigen as. Vroeger werd wel gedacht dat backspin ont stond, doordat de bal geduren de de impact het clubblad op rolde, maar 'high speed'-foto- grafie heeft die veronderstelling weerlegd. Als de bal spint zorgen de dim ples voor twee dingen. Enerzijds ontwrichten ze de luchtstroom rondom de bal zodanig dat er achter de bal slechts een smal zog ontstaat waardoor de lucht- weerstand vermindert. Achter gladde ballen ontstaat juist een heel breed zog, hetgeen resul teert in veel weerstand. Anderzijds versterken de dim ples de lift van de bal. Door de draaiing van de bal (backspin) ontstaat er een hogere lucht- snelheid aan de bovenkant van de bal en een lagere aan de on derkant. Dit resulteert weer in een hogere luchtdruk onder de bal en een lagere luchtdruk er boven, dus lift. Door de dimples ontstaat er een groter verschil tussen de onder- en bovendruk, dus meer lift. Grotere en ondiepe dimples veroorzaken een hogere vlucht baan dan kleinere en diepere, zo is proefondervindelijk vast gesteld. Zeker is ook dat een on gebalanceerde bal (bijvoorbeeld als enkele dimples met modder gevuld zijn) een kortere en min der stabiele vlucht maakt. Sinds enkele jaren hebben de golfbal- len voor professionals 384 dim ples. Daarvoor had een bal er 324 of 336. Een gelijkmatige verdeling is van groot belang, aldus de geleerden die studie doen naar de aërodynamica van de golfbal. Ook zij ontdekken echter dat er nog veel te leren valt. Er is dus nog hoop dat er ooit een golfbal komt waarmee iede re weekeinde-golfer zich John Daly waant. Een in vis en plantaardige oliën voorkomende stof (DHA) helpt tegen woordblindheid. Dyslexie-patiënten die het spul een maand hebben gebruikt, lij ken gemakkelijker te kunnen le zen. Door gebruik van de stof gaat ook het gezichtsvermogen in het donker vooruit, aldus de Britse wetenschapper Jacque line Stordy, die in het medisch tijdschrift The Lancet haar uit eenzetting doet. De stof DHA is een vetzuur dat met name in vette vis, zoals to nijn, en in raapzaad, lijnolie en zeealgen voorkomt. DHA verbe terde het gezichtsvermogen van een kleine groep patiënten met woordblindheid. Mensen die aan woordblindheid lijden kun nen niet of nauwelijks lezen. Voor hen lijken woorden of let ters over de pagina te dwalen of ze verschijnen achterstevoren of ondersteboven. DHA behoort tot een groep vet zuren die al eerder opzien baar de toen bleek dat eskimo's met hun visrijke maaltijden nauwe lijks hartklachten hadden. De reusachtige rol-golven gaven communicatiespecialist Nic Doran de inspiratie. foto ap BEN APELDOORN GPD Vaginale geneesmiddelen kunnen con dooms beschadigen, met een zwanger schap of infectieziekte als mogelijk gevolg. Artsen en apothekers zouden vrouwen die de medicijnen krijgen voorgeschreven, moeten wijzen op de kans op beschadiging van condooms. De nadelige bijwerking is aangetoond door het Kunststoffén en Rubber Instituut van TNO, dat de resultaten heeft gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. Aanleiding voor het onderzoek was de zwangerschap van een 28-jarige vrouw. Zij werd voor de geslachtsziekte Candida be handeld met vaginale capsules (Gyno- Daktarin) en werd zwanger toen tijdens ge slachtsgemeenschap het condoom scheur de. Laboratoriumtesten wezen uit dat de in houd van de capsules (miconazol) de sterk te van de zeshonderd onderzochte con dooms liet afnemen met 35 tot 45 procent. Gyno-Daktarin wordt voorgeschreven aan vrouwen die een (huid)schimmelaandoe- ning hebben. Omdat dat doorgaans be smettelijke infecties zijn, krijgen ze het ad vies tijdens de geslachtsgemeenschap con dooms te gebruiken. Daarbij blijkt dus na dere informatie nodig, constateren dë on derzoekers. Zij gaan er verder van uit dat de capsules ook het rubber van pessaria kun nen aantasten. TNO onderzocht eveneens de Gyno-Dakta- rincrème met miconazol, maar die had geen invloed op de rekbaarheid en elastici teit van het rubberen voorbehoedsmiddel. In de oceanen ligt de sleutel voor nog snellere overdracht van nog meer informatie. Ten minste dat denkt communica tiespecialist Nick Doran. Tij dens zijn inauguratie-rede als hoogleraar communicatie-we tenschappen op de universiteit van Aston in het Engelse Bir mingham kwam hij met deze opzienbarende mededeling. Al heel lang is bekend dat in de oceanen machtige waterbewe gingen voorkomen, vaak in de vorm van reusachtige rol-gol ven. In die bewegingen ziet Do ran een grote toekomst wegge legd. ,,De golven zijn soms dui zenden kilometers lang en on derling bewaren ze afstanden van honderden kilometers. Eén van hun eigenschappen is dat ze absoluut ongestoord zeg maar: oerstoïcijns duizenden kilometers afkunnen leggen. En' daar zit 'm de kneep," zei Do ran in Birmingham. ,,Het moet mogelijk zijn lichtpulsjes te ma ken met precies dezelfde eigen schappen waarbij hun lengte, onderlinge afstand èn de varia ties daarin de mogelijkheid bie den als informatiedragers te fungeren." 'Solitons' noemde de hoogle raar de enorme, oceanische reuzengolven. Een goed Neder lands woord is er niet voor te vinden, hoewel de fonetiek van dat woord al het nodige 'solitai re' verraadt. Samen met bij voorbeeld zware stormdepres- sies vormen de reuzengolven de aardse 'solitons': een reusachtig omvangrijk 'iets' dat ongestoord als één apart (solitair) geheel optreedt. Doran gelooft heilig in de waar de die de 'soliton'-systematiek biedt als de schaal tot minder dan een millimeter wordt ver kleind en er gebruik wordt ge maakt van laser-licht. De infor matiecode berust daarbij op de al genoemde lengten en afstan den van de pulsjes en de varia ties daarin. In oktober zal ten behoeve van de mondiale telecommunicatie een informatiesysteem van transatlantischefiberglaskabels in gebruik worden genomen, waarmee het mogelijk wordt 300.000 telefoongesprekken te gelijk te voeren. „"Ma'ar met de soliton-methode kunnen dat er wel drie miljoen worden," sprak Doran opgetogen, „Voorwaarde is dat de licht-solitons in exact dezelfde volgorde, gedaante en afstand arriveren als waarmee ze werden uitgezonden." Want anders, zo hield de infor matie-professor zijn gehoor voor, zou het eigenlijk neerko men op luisteren naar muziek waarvan de noten niet in de goede volgorde staan. 1 E A S S L E X S 2 J R E U I P E S 3 A T M A S T I K 4 A P W R I ij L T 5 W A N I O D L E 6 F T R A L M E E 7 G E R N A H A G 8 E B A T R O D K 9 H A U W N E N A 10 A S N I L E O E 11 D N I N G E R O 12 F E O D C U E S 13 V D R O N I O R 14 I E K O N O N D OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. Engels graafschap; 2. vlinder- larve; 3. vioolbouwer; 4. maand; 5. positieve elektrode; 6. deel v.e. fiets; 7. begerig; 8. grillig; 9. trouwen; 10. opslagplaats-, 11. warme maaltijd; 12. brandpunt; 13. bloedgever; 14. heiligen beeld. KRUISWOORDRAADSEL -olifant - a-omega-d berk-etui te-een-na -nar-tra evaent -olm-bui- nu-era-es ader-ramp p-tegel-a -nalatig- heinz a£z£tt£rtj rs, maar ja, ac/&cstc/&. tompoes Tom Poes en de Bommel-legende Heer Ollie stak zijn pijp in de mond en hervatte zijn wandeling met zo'n snelheid, dat het gonsde. Een tevre den glimlach speelde om zijr\ trek ken. ,,Het is toch mooi om een Bommel te zijn", zo prevelde hij. ,,De snelste heer van de wereld. Ik traag? Laat me niet lachen! Ik ben zo vlug dat ik moet oppassen om niet door de ge luidsbarrière te breken als iemand begrijpt wat ik bedoel!" Zo sprekende naderde hij een krom ming in de weg en nu werd hij een nieuwe eigenaardigheid gewaar. Want om die bocht bewoog commis saris Bulle Bas zich op zijn motor voort, met een snelheid van zeventig kilometer per uur. Maar voor heer Ollie was het alsof hij in een scheve houding voortkroop. Met een starre blik hield de politie chef zijn hand op de toeter en bracht zodoende een klagende toon voort die uit het diepste van de aarde scheen te komen. De klank was nau welijks waarneembaar maar toen heer Bommel voor het voertuig stil stond kon hij hem duidelijk horen, evenals de trage gongslagen die het gedreun van de motor vervangen hadden. ,,Het is geen gezicht, Bas!" zei heer Ollie. „Je lijkt wel een slak. Je kunt het niet helpen natuurlijk, maar je bent zo traag! Op deze wijze kan je toch geen misdadigers vangen?" Deze opmerking was natuurlijk wat overmoedig, want tenslotte was heer Bommels snelheid afhankelijk van professor Sickbock. En deze geleerde meende, dat het nu genoeg geduurd had. „Zo", sprak hij, „nu gaan we de proefpersoon weer terugschakelen op de normale tijd. En dan zullen we eens zien, wat er gebeurd is." H W R A "-~7OIQX' bewolkt ^onweer sneeuw £55 °Pklarme e" hagel *>nmg 19 temperatu DOOR HANS VAN ES De langdurige zomerperiode werd in de diverse delen van ons land oj heel uiteenlopende wijze uitgeleide gedaan. In de oostelijke provin cies raakte de zeer vochtige atmosfeer al rond het middaguur vol me snel omhoogschietende buienkoppen. Na het felle onweer dat op sommige plaatsen woedde - zelfs hagel en zware windstoten werden gemeld - kon er lokaal 20 tot 40 millimeter worden afgetapt. Het neerslagfestijn ging aan de westelijke helft van het land voorbij. Hier werd het andermaal een zonnige, maar wel broeierige dag. Ondanks het noordwestenwindje werd overal de zomerse grens overschreden: 25 tot 29 graden. In de loop van de middag konden vanuit onze regi de toppen van de buien - honderd kilometer naar het oosten en ruim tien kilometer hoog - goed worden waargenomen. Een koufront naderde inmiddels vanuit Engeland, waar voor het eers sinds 36 dagen weer eens meetbare neerslag viel. In de loop van de nacht trok het front voorbij, veegde de zwoele zomerlucht het land uit, maar was inmiddels grotendeels leeggeregend, zodat de weers- omslag in het westen en midden van het land nagenoeg droog is verl pen. Deze gebieden moeten nog een paar dagen geduld oefenen; tij dens het weekeinde volgt een nieuwe kans op regen van betekenis. Vandaag stuurt het Azorenhogedrukgebied, dat nu een positie ten zuidwesten van Ierland heeft ingenomen, een uitlopertje over ons land. Dat geeft een probleemloze Hollandse zomerdag met stapelwo ken en zon bij 21 tot 24 graden; een temperatuur, die bij velen wel i de smaak zal vallen. Ook morgen wordt de 20-gradengrens nog wel overschreden, al zal het door de aantrekkende westenwind frisser aanvoelen. Een zwak front geeft tijdelijk wat meer bewolking, maar het blijft goeddeels droog. Tijdens het weekeinde gaat de buienmachine op de Noordzee proef draaien voor het grote najaarswerk. Als koudere lucht uit het noord westen over het warme water strijkt, wordt de lucht gaandeweg o.nsl bieler. Daarbij worden boven het 20 a 21 graden warme kustwater flinke stapelwolken gevormd, die zich vooral boven de kustprovincie kunnen ontladen. Hiervoor is het wel noodzakelijk dat de stroming door depressies wordt bepaald; de nabijheid van hogedruk onderdru de vorming van stapelwolken in zekere mate. Bovendien moet de bo venlucht koud genoeg zijn voor buienvorming. Na de warmteperiode van vorig jaar werd op heel wat dagen aan die voorwaarden voldaan beleefde de kuststrook een kletsnatte nazomer. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Maxi ma langs de westkust rond 15 graden, in het binnen land enkele graden hoger. Zweden: Vandaag flink wat bewol king en enkele regen- en onweersbuien. Morgen af en toe zon en later op de dag opnieuw enkele bui en. Middagtemperatuur van 14 graden in het noor den tot 20 in het zuiden. Denemarken: Vandaag wisselend be wolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen eerst droog, later opnieuw een enkele bui. Middag- temperatuur rond 20 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland wolkenvelden en af en toe regen. In Wales en Enge land zonnige perioden en, op enkele lo kale buien na, droog. In bewolkte gebie den middagtemperatuur rond 18 gra den; elders rond 22. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog maar van daag in het oosten eerst-nóg kans op een bui. In de nacht en ochtend mogelijk mist. Middagtemperatuur rond 23 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke departementen zonnige perioden en droog. Naar het oosten meer stapelwolken en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend kans o)d mist. Middag temperatuur uiteenlopend van 20 gra den aan de kust van het Kanaal tot 25 in de omgeving van Nancy. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur van 28 graden aan de west kust tot 35 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Vrij zonnig en droog maar in het oosten eerst nog kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van ongeveer 28 aan de Costa's tot 36 plaatselijk in het binnenland. Vlak langs de Golf van Biskaje ook enkele wolken velden, mogelijk wat regen en een mid dagtemperatuur van ongeveer 23 gra- Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog: Middag temperatuur circa 29 graden. Marokko: Westkust: naast zon ook stapelwolken en vooral in het noorden kans op een re gen- of onweersbui. Vooral morgen warm met vlak aan zee temperaturen rond 30 graden. Tunesië: In het zuiden veel zon maar in het noor den half tot zwaar bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien. Van daag in het noorden kans op veel neer slag. Middagtemperatuur rond 30 gra- Zuid-Frankrijk: In de westelijke departementen zonnige perioden en droog. Aan de voet van de Pyreneeën en in de oostelijke departe menten naast zon ook stapelwolken en vooral vandaag enkele regen of onweers buien. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 22 graden op vandaag bij Bi arritz tot 29 plaatselijk in de Provence. Morgen steekt mogelijk de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en vooral vandaag nog enkele fikse regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur circa 28 gra den. Italië: In het noorden in de ochtend plaatselijk mist. Daarna overal zonnige perioden en enkele regen- en onweersbuien. In het zuiden hier en daar zware buien, zowel vandaag als morgen. Middagtempera tuur tussen 26 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en regen- of on weersbuien. Vooral vandaag hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur rond 27 graden. Malta: Wisselvallig weer met geregeld regen en onweersbuien. Soms veel neerslag. Middagtemperatuur blijft rond 30 gra- Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en in het bin nenland een enkele regen- of onweers bui. Morgen ook elders in het westen van Griekenland kans op een bui. Mid dagtemperatuur circa 30 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon, maar ook stapelwolken Voornamelijk langs de Turkse zuidkust kans op een bui. Maxima van 28 graden op de Dardanellen tot 33 langs de zui delijke kust van Turkije. Duitsland: Vandaag enkele regen- en onweersbui en. Later op de dag vanuit het westen droog en meer zon. Morgen perioden met zon. Later op de dag opnieuw kans op een bui. Middagtemperatuur van 20 sta. ■t; ffi: L lagedrut H hogedru graden in het noorden tot 25 in het 2jani Zwitserland: Wisselend bewolkt en later op de een enkele regen- of onweersbui. M .gen meer.zon. Middagtemperatuur graden aan de noordkant van de Alj en 27 aan de zuidkant. Oostenrijk: Opklaringen afgewisseld met stapelvr ken. Vooral later op de dag enkele gen- en onweersbuien. MiddagtempejvA tuur ongeveer 24 graden. Polen: Overgang naar wisselvallig weer. V daag enkele wolkenvelden, maar i zon. Lokaal een bui. Morgen af en zon en vooral in de oostelijke helft t en. Middagtemperatuur morgen rond graden, vandaag nog op veel plaat n circa 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar ook regen onweersbuien. Morgen later op de droger. Middagtemperatuur dalend 1 27 graden op vandaag naar 20 op rr he gen. Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele regen onweersbuien. Tussendoor - ook Middagtemperatuur ongeveer 28 den, morgen iets lager. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.40 Zon onder 20 0 Maan op 05.54 Maan onder 19jn Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.04 16.31 03.37 16tdc Laag 12.14 .00.00 11.55 «23 Weerrapporten 24 augustus 08 uur: station weer wind temp Rotterdam onbew. Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Zürich regenbui Bangkok halfbew. Buenos Aires halfbew Casablanca onbew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans half bew New York ono2 26 20 licht be Toronto regenbui Tunis lictitbew Vancouver licht bew. ha

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10