Zaïre is Rwandese vluchtelingen zat fw Eerste incidenten tussen Hongaren en Krajina-Serviërs Buitenland —Cyanide bedreigt ndianen in Guyana Boete voor achterlaten koffers Sahlin getipt als opvolger van Carlsson Gaat Hillary Clinton naar China of niet? OENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 tiuislyiazowiecki: slachting bij Srebrenica i Lejr.ENÉvEDe VN-rapporteur voor de mensenrechten Tadeusz ia W^jazowiecki heeft vandaag bij de presentatie van zijn laatste rap- vanport aan de Verenigde Naties gezegd dat hij tot de 'huivering- WOItyekkende conclusie' komt dat Bosnische Serviërs moslims heb ben afgeslacht na de val van de 'veilige gebied' Srebrenica. In ijn rapport doet Mazowiecki nauwkeurig verslag van de uit- locht van de 40.000 moslims uit de enclave en geeft hij een op- mming van de beschuldigingen tegen de Serviërs, zoals execu- es zonder vorm van proces, verkrachtingen en het beschieten slaan van burgers. Sarajevo hevig beschoten linê iQEDAPESTDe Snelle Reactiemacht op de berg Igman in Bosnië 8en jieeft gisteren voor het eerst geschoten op Servische artillerie- ld stellingen. Eerder op de dag was van daaruit een VN-post be- it e<choten. De beschietingen volgden nadat gisteren minstens zes wjnwoners van de Sarajevo om het leven kwamen bij Servische artillerie- en raketbeschietingen. Bij deze hevigste bombarde nenten van de Bosnische hoofdstad sinds weken raakten verder gewond, onder wie zes Egyptische blauwhelmen. De iervische beschietingen zouden een vergelding zijn antoi ensief van het Bosnische regeringsleger ten noorden van Saraje- y Le )ure zoen; meer dan 900 gulden boete Een jonge Duitse is gisteren door de kantonrechter i lenbüren wegens een zoen veroordeeld tot een geldboete 27 mark en 50 pfennig. Het tedere gebaar heeft volgens de echter een aanrijding veroorzaakt. De vrouw had ais passagiere e chauffeur van de auto waarin zij zaten, gekust terwijl zij ruispunt naderden. De man werd daardoor afgeleid at het verkeerslicht op rood sprong. Daardoor botste hij op de hem. Vluchtelingen nemen huizen met geweld in beslag Met het onderbrengen van 150.000 Krajina-Servi- sche vluchtelingen in de voormalige Servische autonome gebieden Kosovo en Vojvodina heeft Klein-Joegoslavië zich twee potentiële etnische tijdbommen op de hals gehaald. In Kosovo vor men etnische Albanezen de meerderheid, in Voj vodina wonen veel Hongaren. Uit Vojvodina zijn intussen de eerste meldingen gekomen van ge weld tussen Hongaren en Krajina-Serviërs. Volgens de regering in Boedapest zijn er sinds vo rige week negen gevallen gemeld van geweldda dige uitzetting van Hongaren door uit de Krajina weggetrokken Serviërs. De uitzettingen zijn van meerdere kanten bevestigd. Het Servische pers bureau Tanjug ontkende ze echter. De Unhcr, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, voorziet problemen tussen de 400.000 Hongaren en 80.000 Kroatische Serviërs: „De Servische regering probeert de uitzettingen te voorkomen, maar heeft nauwelijks controle over de vluchtelingen", aldus de Unhcr-woord voerder in Boedapest, Philippe Labredeu. Volgens Oszkar Nikowitz, topambtenaar in Boed apest en verantwoordelijk voor de Hongaarse minderheden in voormalig Joegoslavië, ligt de kern van de etnische spanningen bij de door Bel grado gewekte verwachtingen en extreme natio nalistische krachten: „Onder de vluchtelingen cir culeren lijsten met namen en adressen van Hon gaarse huisbezitters, samengesteld door extreme nationalisten. Vluchtelingen nemen die panden in beslag, desnoods met geweld." Maar tegelijker tijd schuwt Nikowitz de term etnische zuiverin gen: „Zover is het nog niet, maar ik heb genoeg gezien om voor het ergste te vrezen." De grootste angst van de Hongaren in Vojvodina is echter een mogelijke hervatting van de strijd om Oost-Slavonië. De Servische krant Nesavizni publiceerde onlangs een mobilisatieplan dat voorziet in de recrutering van 25.000 soldaten, voornamelijk etnische Hongaren. Hongaarse po litieke groeperingen reageerden furieus en riepen op om te weigeren als „kanonnevoer te fungeren voor de oorlog tussen Servië en Kroatië". Hoewel Nikowitz nog geen bevestiging heeft kunnen krij gen over de juistheid van het bericht, neemt de Hongaarse regering het zeer ernstig. De verslechterde situatie in Vojvodina houdt de gemoederen in Boedapest bezig. Ongewild heeft de Hongaarse regering de oorlog dichterbij zien komen. Omdat zowel in Kroatië als in Servië Hongaarse minderheden wonen, probeert de re gering zodanig te schipperen dat ze ieders belan gen kan behartigen en toch niet wordt gezien als partij. Officiële banden met Vojvodina worden tot een minimum beperkt. Om niet voor een onmogelijk dilemma te worden gesteld, kondigde de Hongaarse regering vorige week een verhoogde staat van waakzaamheid af. Kroatië en Servië werd te kennen gegeven dat 'ie dere schending van de Hongaarse territoriale in tegriteit passend beantwoord zal worden'. Ge bruik van geweld werd vooralsnog uitgesloten, maar 'de Hongaarse strijdkrachten zijn voorbe reid'. De Hongaren vormen een minderheid sinds Voj vodina in 1920 overging van Hongarije naar Joe goslavië als uitvloeisel van het Verdrag van Tria non. Er is angst voor een drastische verstoring van de etnische samenstelling, vooral in die ge bieden waar een Hongaarse meerderheid woont. De twee Hongaarse politieke partijen in Servië la veren tussen de gevoeligheden door. „Iedere op merking die een beschuldiging van separatisme uitlokt, proberen we te voorkomen": zegt Mihély Secei, parlementslid voor de Alliantie van Honga ren in Vojvodina (VMSZ). „Het is beter de proble men met Belgrado zelf op te lossen. Het heeft geen zin de Hongaarse regering daar onnodig bij te betrekken. Dat is op de Balkan vragen om moeilijkheden. Tienduizenden Rwandezen op de vlucht Uitzettingen gaan door Vredesgesprekken in Myanmar ftNCKOK De Karen Nationale Unie (KNU) voert eind deze laand inleidende gesprekken met de Myanmarese junta om tot :n wapenstilstand te komen, mogelijk al in oktober. De KNU is de oudste actieve rebellenbewegingen in het Zuid- istaziatische land. Ze begon in 1949 een campagne om auto- te verkrijgen voor het Karen volk in het zuidoosten van of Myanmar. hotland wil water verkopen aan Spanje icow» Schotland wil water leveren aan het door droogte ge- iterde Zuid-Spanje en Mallorca. Een woordvoerder van de itervoorziening van de regio Strathclyde, die het westen van otland van water voorziet, zei dat er wordt onderhandeld rederij om water uit Loch Katrine bij GlAsgow te halen. Zaïre gaat ondanks inter nationale veroordelingen door met het over de grens zetten van Hutu-vluchte- lingen uit Rwanda en Bu rundi. Vannacht riep de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties Zaïre op de uitzetting te stoppen. Vol gens de Amerikaanse rege ring schendt Zaïre met de uitzetting het internatio naal recht en dreigt een ramp. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA ?RGETOWN w 18.000 omwonenden ier Essequibo nabij het \RLE|atsje Omai gewaarschuwd br vervuiling van het water t cyanide uit een nabijgele- 1 goudmijn. De autoriteiten westelijke buurland van ne hebben gisteren het jomgebied van de rivier uit- oepen tot rampgebied, r zijn nog geen doden geval- als gevolg van de ramp en zijn er geen ziekten onder Guyanese bevolking gecon- teerd, maar werknemers van lere mijnen langs de rivier iben wel dode vissen gezien kadavers van wilde zwijnen, himmel en nder vuil in •iiits tapbier zelfs op een afstand van 80 kilo meter van de plaats van de lek kage. In het gebied leven vooral indianen, houtkappers en goud zoekers. President Cheddi Jagan heeft gezegd dat de Canadese eige naar van de mijn, Omai Gold Mines, aansprakelijk wordt ge steld voor de ramp. De boven grondse mijn wordt enkele maanden gesloten om de lekka ge te verhelpen. Guyana ver kreeg vorig jaar een kwart van zijn inkomsten uit de mijn, de grootste open mijn van Zuid- Amerika. De Essequibo stroomt over een afstand van 975 kilometer van het hoogland naar de Atlan tische Oceaan. De rivier is één van Guyana's belangrijkste na tuurlijke hulpbronnen. De bo vengrondse mijnen van Guyana gebruiken een cyanide-oplos- sing om goud aan het erts te onttrekken. Het afvalwater wordt in verband met de veilig heid normaal opgeslagen in een speciaal daarvoor bestemd groot meer. Gisteren werden 10.000 mensen op weinig zachtzinnige wijze opgepakt in kampen in Uvira, Bukavu en Goma en naar de grens gereden. Om aan een der gelijk lot te ontkomen, hebben zeker 85.000 ontheemden uit ei gen beweging de kampen verla ten en zijn de omringende heu vels en bossen ingevlucht. VN-commissaris voor de vluchtelingen Sagata Ogata is met spoed naar Zaïre gevlogen om te pleiten voor beëindiging van de gedwongen repatriëring. Kinshasa lijkt echter niet van zins van mening te veranderen. Veel van de in paniek ge vluchte Hutu's verbleven in Uvira, waar vier kampen giste ren zo goed als verlaten waren. Hun verblijf in de rimboe is on getwijfeld slechts van tijdelijke aard, omdat voedsel en water binnen de kortste keren op zul len zijn. De kans op ziekten als cholera en tyfus is gezien het grote gebied waarover de vluch telingen zich hebben verspreid, voorlopig klein. De meeste Hutu's die Zaïre zijn uitgezet, ondergingen hun lot gelaten. Een man sprong van de brug over de grensrivier, maar werd meteen uit het water gevist en alsnog naar Rwanda gebracht. Het Zaïrese leger, dat de uitzettingsoperatie uitvoert, Rwandese vluchtelingen worden door Zaïre met harde hand het land uitgezet. Tijd om de schamele bezittingen bij elkaar te rapen is er nauwelijks. foto epa Alexander joe gaat vrij ruw te werk en dumpt de vluchtelingen met hun scha mele bezittingen riïin of meer aan de andere kant van de grens. De ontheemden klaag den erover dat ze waren be roofd door zowel Zaïrese solda ten als burgers en waren ge scheiden van familieleden. In een opvangkamp nabij Goma werd een ziekenhuis ge plunderd door militairen. Dat deed de westerse hulpverleners besluiten zich terug te trekken. De vrees bestaat dat de toene mende spanningen in de kam pen uiteindelijk tot geweldda digheden zullen leiden tussen leger en vluchtelingen. In Rwanda en Burundi wor den de uitgewezen Hutu's op gevangen door de vluchtelin genorganisatie van de VN en naar tijdelijke doorgangscentra overgebracht. Vandaar dienen ze teruggebracht te worden naar hun dorpen. De Rwandese autoriteiten hebben laten weten dat alle vo rig jaar gevluchte Hutu's wel kom zijn, maar dat degenen die zich aan volkerenmoord schul dig hebben gemaakt, opgepakt zullen worden. De angst onder de Hutu's is groot dat niemand z'n leven veilig is in Rwanda. Kigali heeft wel een beroep ge daan op Zaïre om de repa triëringsoperatie niet op eigen houtje, maar georganiseerd en in nauw overleg met haar buur landen uit te voeren. Zaïre is de aanwezigheid van de ruim een miljoen ontheem den meer dan zat, omdat hier door de plaatselijke economie en het milieu is vernietigd, de Zaïrezen van hun land en ei gendommen zijn heroofd en ook de veiligheidssituatie in het oosten van het land danig is verslechterd. Ook moesten de voor dit jaar geplande verkie zingen vanwege de vluchtelin- gencrisis worden uitgesteld, zegt Kinshasa. widen bezorgd i dood van raaf landaal in de Duitse kroe- n: Tapbier bevat soms timmels en faecale bacterie- Dat blijkt uit onderzoek D het ministerie van milieii D de deelstaat Nordrhein- sstfalen dat gisteren door t weekblak Stern is gepubli- nd. in 5 procent van 182 vorig onderzochte monsters de onderzoekers limmels aan. In 4 procent de gevallen werden faecale Cterieën aangetroffen. De ■ontreinigingen kunnen rree veroorzaken. vereniging van Duitse uwers hamert op de on- ïld van de producenten: keuringsdienst van waren bevestigen dat de brouwe- n bier van vlekkeloze kwali- leveren." De vervuiling is rijten aan de horeca-bedrij- die de hygiëne-regels niet even. Britse monarchie wankelt ;ens bijgelovige Britten door gewelddadige dood van een in de Tower van Londen, afgelopen weekeinde is de Charlie in de Tower van iden doodgebeten door een jknamige politiehond. De was een van de zes gekort- kte raven die in de Tower ten. De hond patrouilleerde de Tower voorafgaand aan kort bezoek van prins Char- oning Charles II bepaalde in 2 dat het volstrekte mini- aan raven dat de Tower bevolken zes is en hij rspelde dat het anders met monarchie gedaan zou zijn. doodgebeten raaf is daarom l vervangen in de hoop dat 'oorspelling niet uitkomt. Frankrijk extra waakzaam na serie aanslagen Op het onbewaakt achterlaten van bagage op stations in heel Frankrijk staat sinds gisteren een boete van 750 francs, zo'n 250 gulden. Mèt het risico dat die bagage onmiddellijk wordt vernietigd. De actie maakt deel uit van een serie maatregelen tegen terrorisme sinds de aan slagen op het metrostation Saint-Michel in de Franse hoofdstad en dat op de Place de l'Etoile afgelopen week. Daarbij vielen zeven doden en meer dan honderd gewonden. Twee jonge Italiaanse toeris ten ondervonden als eersten de gevolgen in hun portemonnee. Zij hadden op een Parijs' station hun rugzakken even laten staan om verderop iets te drinken. Onmiddellijk zette de politie er matrassen omheen om het ef fect van een eventuele bomex plosie te beperken. Men stond op het punt alles op te blazen, toen de twee terugkwamen. Ze kregen een bon. Het leven van vooral treinrei zigers is er in Frankrijk niet ge makkelijker op geworden sinds de aanslagen. Alle bagageklui- zen zijn gesloten en sinds giste ren onderzoeken politie, doua ne en spoorwegpersoneel gere geld de bagage van passagiers. In Parijs doorzochten zij ook re gelmatig hele treinstellen vóór vertrek. Vuilnisbakken zijn om dezelfde reden al enige tijd weg gehaald of afgesloten. Abdelkrim Deneche, de in de Zweedse hoofdstad Stockholm aangehQuden Algerijn, is gister middag in staat van beschuldi ging gesteld in verband met de aanslag op 25 juli op de Parijse metro. Volgens de aanklacht heeft hij zich schuldig gemaakt aan moord en medeplichtigheid aan moord. Deneche heeft banden met de gewapende groep van mos lim-fundamentalisten GIA in Al gerije. Hij was herkend door een Bretonse gendarme, die twee stations vóór de ontploffing in de metro zat en vond dat de man zich merkwaardig gedroeg. Deneche woont al vijf jaar offi cieel in Stockholm. De Franse politie heeft verder een Belgi sche 'munitiedeskundige' aan gehouden. Dat meldde gisteren de Gazet van Antwerpen. De Zweedse vice-premier Mona Sahlin is de grote favoriete om premier Ingvar Carlsson, die volgend jaar wil aftreden, op te volgen. Dat blijkt uit een opinie peiling van de krant Svenska Sahlin kreeg 49 procent van de stemmen onder de aanhan gers van de regerende Sociaal Democratische Partij (SDP). Deze zal zich tijdens een spe ciale conferentie op 15 maart erover uitspreken, wie de nieu we premier van Zweden wordt. Sahlin krijgt vooral steun uit de jonge en vrouwelijke gele dingen van de SDP. Ze is een fervent verdedigster van de Zweedse welvaartsstaat, die ze nieuw leven wil inblazen door bezuinigingen en belastingver hogingen. Ze verwijt de sociaal democraten zelfgenoegzaam heid na vijf decennia aan de macht te zijn geweest. Deze houding leidt bij sommige par tijgenoten tot irritatie. In de peiling staat de minister van coördinatie Jan Nygren met 19 procent op de tweede plaats, gevolgd door minister van land bouw Margaretha Winberg. De 60-jarige Carlsson kondigde vrijdag aan dat hij was uitgeput na 25 jaar politiek en dat hij met pensioen wilde. Tegen Hillary Rodham Clinton durven maar weinigen nee te zeggen. Daarom worstelen momenteel zelfs de hoogste politici in de Clinton-regering al weken lang met de vraag hoe zij de Amerikaan se First Lady moeten vertellen dat zij vol gende maand beter niet naar China kan reizen om daar de vrouwenconferentie van de Verenigde Naties bij te wonen. Hillary Clinton heeft, zoals een krant het onlangs omschreef, 'een hartstochtelijk verlangen' om naar Peking te gaan en daar vrouwen uit de hele wereld toe te spreken. Maar het ministerie van buiten landse zaken vindt dat dat niet kan. De vrouw van de Amerikaanse president hoort, vindt men daar, niet te gaan naar een land waar op grote schaal de mensen rechten worden geschonden. De relatie tussen de VS en China is al lang gespannen vanwege zowel die mensen rechten als handelsproblemen. De situatie werd verergerd toen China de Amerikaan se mensenrechtenactivist van Chinese af komst, Harry Wu, oppakte op beschuldi ging van spionage. Wu voerde campagne tegen de dwangarbeid in Chinese gevan genissen. Ondanks protesten uit Washing ton geeft Peking niet toe. De Amerikanen verwachten dat Wu de komende dagen voor de rechter komt. China wil van de zaak af voordat op 4 september de Vrou wenconferentie begint. Maar de First Lady meent goed werk in Peking te kunnen doen, door daar op te komen voor de rechten van vrouwen. De critici vinden het echter al bizar dat de VN een vrouwenconferentie houdt in een land, waar vrouwen nauwelijks rechten hebben en zelfs tot abortus kunnen wor den gedwongen. Minister van buitenlandse zaken Warren Christopher vindt dat Hillary thuis moet blijven. Ook de Amerikaanse media roe pen dat de laatste dagen in alle toonaar den. En zondag zeiden twee topfiguren van de Republikeinse partij, de senatoren Robert Dole (tevens presidentskandidaat) en Richard Lugar, het een fout te vinden als zij toch gaat. Ook als zij niet gaat, zal de VS op hoog ni veau in Peking vertegenwoordigd zijn. De Amerikaanse delegatie staat onder leiding van VN-ambassadeur Madeleine Albright en ook de ministers van volksgezondheid en milieu, Donna Shalala en Carol Brow ner, gaan naar Peking. Hillary Clinton zou, als zij toch gaat, 'ere-voorzitster' van de Amerikaanse delegatie worden. Inmiddels bewaart één persoon het stil zwijgen: de echtgenoot van de First Lady. President Bill Clinton zei vorige week al leen dat hij het volste vertrouwen had dat een verstandig besluit genomen zou wor den. Maar of hij voor of tegen het bezoek is dat zijn Chinabeleid kan doorkruisen weet niemand. Clinton bekritiseerde in 1992 de toenmali ge president George Bush dat die te toe geeflijk was. Maar zelf besloot hij in 1994 om de speciale status die China voor de VS heeft als 'meestbegunstigde handels natie' met een jaar te verlengen. Dat kwam hem op veel kritiek te staan. De si tuatie rond Harry Wu heeft het nog moei lijker gemaakt. Op buitenlandse zaken vindt men dat Hil lary Clinton niet mag gaan zolang Wu vastzit. Maar mensenrechtenactivisten roepen dat zij ook niet mag gaan als Pe king uit politieke motieven besluit Wu te laten gaan. Ook dan zitten immers nog honderdduizenden mensen vast wegens hun politieke overtuiging. Bill Clinton heeft zich nog niet in het openbaar uiitgelaten over de vraag of zijn vrouw naar China moet gaan. De president (op foto tweede van rechts) geniet in Wyoming van zijn va kantie. Met dochter Chelsea ging hij gisteren wildwatervaren op de Snake River. foto ap

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5