Fysiotherapeuten werken niet mee aan bezuiniging Binnenland Veenbrand onder controle Gevreesde kaaiman heeft gewoon een 'lief koppie' °e eatrix schudde 550 handen Particulier onderwijs is oneerlijke concurrentie zat conomische band met Indonesië bloeit op ie Als bewaker zich niet verzet ou hebben, had hij nog geleefd' Loterij rond kamers Specialisten houden vast aan loon naar werken 'OENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 tuzie in CDA-fractie Europarlement issel Europarlementariër Janssen van Raay (CDA) wil niet iger samenwerken met zijn partijgenote Maij-Weggen. Dat eeft hij per brief laten weten aan de overige acht CDA'ers bin- en het Europees Parlement. Janssen van Raav vindt dat Maij- 'eggen zich te veel bemoeit met juridische zaken. Van Raay, inds 1986 lid van het parlement, beschouwt dat als zijn terrein, ölgens Europarlementariër Peijs zal het conflict tussen de twee de vakantie moeten worden uitgepraat. \sser vrouw twee keer overreden iVilleke en Sören uit elkaar ksENEen 75-jarige inwoonster van Assen is gistermorgen ge tond geraakt toen een automobilist tot twee keer toe over haar jrm reed. De automobilist reed de vrouw aan bij het achteruit jjden, maar merkte niets. De man begreep ook niet wat een iet efmstander bedoelde toen deze hem duidelijk probeerde te ma- een- len wat er gaande was. Toen hij vervolgens weer naar voren ie inbed, stuurde hij nog eens over de arm van de vrouw, lanj oi- nij bi be- ilversum Zangeres Willeke Alberti (50) en ex-profvoetballer belaPren Lerby (37) gaan scheiden. Het huwelijk van Willeke i voormalige Ajacied werd 12,5 jaar geleden gesloten. Eerder is zij getrouwd met de gitarist Joop Oonk en met TV-produ- :nt John de Mol jr. De zangeres logeert momenteel bij vrienden het Gooi en is op zoek naar een woning. Lerby, die tegen- oordig vleeshandelaar is, is in België achtergebleven. mde fSgent raakt wapen kwijt bij SM-spel t lijk kisterdamEen hoofdagent van de Amsterdamse politie is, naar pas bekend is geworden, tijdens een seksspel in mei beroofd n zijn dienstwapen en politie-legitimatiebewijs. De man werd het huis van zijn minnares met zijn eigen handboeien aan n bed geketend, waarna de vrouw twee vrienden belden die ;t wapen kwamen halen. De dieven zijn later door een Amster- ims arrestatieteam aangehouden. Het dienstwapen van de po- ieman is teruggevonden. ianrander berooft zich van het leven fen-leur» De man die maandagmiddag een 14-jarig meisje uit ten-Leur aanrandde, heeft nog dezelfde middag de hand aan hzelf geslagen. Hij is 's avonds dood in zijn auto aangetroffen. 135-jarige Tilburger had het meisje 's middags gedwongen ;t hem mee te gaan, waarna hij ontuchtige handelingen met ar pleegde. Na een uur liet hij het kind weer gaan. 'ader houdt peuter weg bij ex-vrouw {(maar De Alkmaarse vader die zijn eenjarige dochter Nikita i een echtscheiding voor zijn ex-vrouw verbergt, houdt het hd op deze schuilplaats. De man negeert daarmee de uit- (raak van de rechtbank van afgelopen maandag. De rechter he lste namelijk dat hèt kind meteen naar de moeder terug moet. e Alkmaarder hoüdt zijn kind schuil omdat hij het meisje wil (schermen tegen de moeder. Nadat Nikita was geboren, kwam i er achter dat zijn vrouw een echtgenoot uit een eerder huwe- k om het leven had gebracht. Hiervoor zat 3e vrouw een cel- Aancloeningenlijst ministerie 'onbespreekbaar numansdorp gpd De fysiotherapeuten weigeren mee te werken aan de sa menstelling van een lijst van aandoeningen waarvoor langdurige fysio- of oefentherapie nodig is. Ziektes die niet op die lijst staan, komen vanaf volgend jaar niet meer voor vergoeding door het ziekenfonds in aanmer- king. den haag anpBelangrijkste daarvan zijn fy siotherapie voor kinderen, be handeling na een operatie aan knie, heup of wervelkolom, bij hart- en vaataandoeningen, bekkenproblemen, botontkal- king of beenmergontsteking. De beroepsorganisaties vinden dat die behandelingen 'absoluut niet' beperkt kunnen blijven tot de negen sessies die het zieken fonds standaard vergoedt. Een woordvoerder van het ministerie wijst erop dat er nog altijd sprake is van een concept lijst, waar tal 1 De koepel van beroepsorganisa ties voor fysiotherapeuten vindt het concept dat vorige week door het ministerie van VWS (volksgezondheid, welzijn en sport) is voorgelegd 'onbe spreekbaar'. Gisteren brachten de beroepsverenigingen KNGF, LVFD en WF een alternatieve lijst naar buiten. In het voorstel van het ministerie ontbreken enkele essentiële behandelin gen, zo menen de fysiothera peuten. kundigen en organisaties zich deze weken nog over buigen. Het is volgens haar niét uitge sloten dat behandelingen die er nu niet op staan, alsnog aan de lijst worden toegevoegd. Minis ter Borst wil de lijst in de eerste week van september publice- De woordvoerder benadrukt dat het deel van fysiotherapie dat in het ziekenhuis, verpleeg huis of revalidatiecentrum wordt gegeven, buiten de maat regel valt. Verder zijn de lijsten van de fysiotherapeuten en het ministerie volgens de woord voerder lastig met elkaar te ver gelijken, omdat ze van verschil lende indelingen gebruik ma ken. Zo scharen de beroepsver enigingen fysiotherapie voor kinderen onder één terwijl het doeningen waarvoor kinderen langdurige therapie nodig kun nen hebben, in verschillende rubrieken heeft ondergebracht. Minister Borst wil volgend jaar tweehonderd miljoen gul den op fysiotherapie bezuini gen. Ze wil dat vooral bereiken door langdurige behandelingen die geen aantoonbaar effect hebben, niet langer door het ziekenfonds te laten vergoeden. Ook brengt ze het aantal sessies bij kortdurende behandelingen terug van twaalf naar negen. Aanvullend kunnen mensen nog negen sessies oefentherapie vergoed krijgen. Ondanks groot protest van de fysiotherapeuten ging een meerderheid van de Tweede Kamer begin vorige maand akkoord met het bezui nigingsvoorstel. Ontsnapping hield Numansdorp in de ban Achterafhebben de gebeurte nissen sinds zondagavond een hoog hilariteitsgehalte Toen ontdekte Ramon dat zijn pas zaterdag aangeschafte kaaiman over de schotten in zijn kamer was gekropen. De bewoner kon hem niet meer vinden en ver moedde dat het dier via het raam naar buiten was gevlucht. Het leidde tot lang speuren door hemzelf en de inzet van agenten en jagers maandag. Wegarbeiders beweerden de kaaiman zelfs te hebben zien lopen. Maar de brilkaaiman bleek ie dereen voor de gek te hebben gehouden. Ramon: „Maandag avond ben ik nog eens op mijn kamer gaan kijken met een vriend en hebben we alles hele-, maal overhoop gehaald. Toen kroop mijn maat in de kast en' keek door een gaatje. Zag-ie meteen zijn bek en hoorde hij de kaaiman blazen." De bril kaaiman had een veilig, donker plekje gekozen, in een kleine ruimte achter een plint. De politie is niet blij met de commotie en sluit een proces verbaal niet uit. Woordvoerder C. Vreugdehil: „Het is natuurlijk van de gekke als 't vakér ge beurt. Of een proces-verbaal haalbaar en wenselijk is, moet worden afgewacht." Het hou den van een .brilkaaiman is in Nederland niet strafbaar. Het blijkt eigenlijk een schatje te zijn: de brilkaaiman die het Zuidhollandse Numansdorp en omgeving welgeteld één dag in de ban heeft gehouden. Het ruim negentig centimeter lange dier werd gistermiddag onder een kast vandaan gehaald nadat eigenaar Ramon eerst had aan genomen dat het tweejarige dier op avontuur was gegaan in de Hoekschewaardse polders. Dat leidde maandag tot een grootscheepse zoekactie. Ad Bom van de Vlissingse reptielenzoo Iguana heeft de kaaiman gisteren samen met een hulpje en onder toezicht van enkele agenten gepakt. „Het viel reuze mee. Hij was he lemaal tot rust gekomen." Toch liet de kleine kaaiman even zijn tanden zien en gromde een beetje. Maar het ontzag en de vrees die het woord 'lèokodil' met zich meebrengt, bleek wat misplaatst. „Hij heeft een heel lief koppie", aldus Ramon. De Numansdorper doet af stand van de brilkaaiman. Voor lopig kan het beest tot rust ko men in Vlissingen. Bom: „We kijken of er iemand is geïnteres seerd, bijvoorbeeld een dieren tuin. Terug naar de natuur kan niet. En het is volgens mij niet verantwoord zo'n dier onder te brengen bij particulieren." 'gDe '"TA'CPD zet t - lanks de gewrichtson!£l£lgjl&.(atfS"ose) in haar pols heeft de ko pral gisteren zeker 550 handen geschud: 300 tijdens de receptie ;de handelsdelegatie en 's avonds nog eens 250 tijdens de Ont- fting met de Nederlandse Gemeenschap (in hofkringen 'ONG' bemd). plgens de 'hofregels' voor een staatsbezoek is 400 handen per het maximum. Maar in Indonesië moest ook het feestje van ister Wijers (economische zaken) worden gevierd, omdat zijn jgatie voor heel veel geld aan orders heeft binnengesleept. Om jelasting enigszins te verlichten, draagt de koningin een steun- dje om haar pols. den haag gpd deurne De brandweer heeft gisteravond de brand in het Peelgebied in de gemeente Deur ne onder controle gekregen. Het vuur was in de loop van de dag ontdekt en breidde zich aanvankelijk gestaag uit. Bij de bestrijding zijn brandweerkorpsen uit Brabant en Limburg in gezet. Volgens de brandweer gaat het om een 'klassieke' Peelbrand. Dat betekent dat de brand voornamelijk woedt in de ondergrondse veenlagen. Dit veroorzaakt veel rook. Als het tegenzit, kan het nog dagen duren voordat het vuur is gedoofd. De brandweer gaat er in ieder geval van uit dat het nablussen ook vandaag nog de hele dag in beslag zal nemen. FOTO ANP aan het traditionele onderwijs. Paepon neemt dan ook fel stel ling tegen de voorgenomen af-4 schaffing van studiefinanciering voor bepaalde langlopende cur- r sussen (meer dan een jaar) die door het particulier onderwijs worden gegeven. Kwaliteitsverbetering is een van de belangrijkste doelstellin gen van de vereniging. „Ons doel is binnen het particuliere onderwijs kaf en koren van el kaar te scheiden en beunhazerij terug te dringen", zegt De Mey. „Wij presenteren ons daarnaast ook als gesprekspartner voor de overheid, sociale partners en branche-organisaties." Volgens De Mey verstrekken de bij Paepon aangesloten in stellingen jaarlijks zo'n half mil joen cursussen aan studerende volwassenen. Dat loopt van on derwijs voor (en binnen) bedrij ven tot speciale trainingen, schriftelijk onderwijs en mon delinge cursussen. Het particulier onderwijs voelt zich achtergesteld bij reguliere, door de overheid betaalde, on derwijsinstellingen. Opleidings instituten als LOI, PBNA en Schoevers merken dat zij vaak oneerlijk worden beconcurreerd door scholen die buiten het normale lesprogramma cursus sen verzorgen. Bijna honderd van deze parti culiere onderwijsinstellingen hebben hun krachten gebun deld in de vereniging Paepon (Platform van Aangewezen/Er kende Particuliere Onderwijs instellingen in Nederland). „Wij verzetten ons ertegen dat scho len met de subsidies die zij ont vangen buiten de schooltijden cursussen verzorgen waarmee zij ons beconcurreren", zegt Paepon-secretaris De Mey. De deelnemende instituten willen bereiken dat hun onder wijs volledig wordt gelijkgesteld vredenheid alom over nieuwe contracten durend e Nov) tiveeij Nederlandse t duidejtie in Indonesië is hersteld rendek'e gaan een veelbelovende zijn tomst tegemoet". Frans Se- :hien oud-minister en tegenwoor- xtner tonder meer voorzitter van ;r be-j Indonesisch-Nederlandse :espa-ier van Koophandel INA is iet waln overtuigd dat het voor het dan jijjerlandse bedrijfsleven in druktbnesië de goede kant uit 'en l al verflnister Wijers (economische die bij|n) en zijn zware zakendele- ;n hel? lieten er dan ook geen gras iustriel groeien. Kopstukken van orhetips. Stork, AKZO Nobel, len bel Kabel, Holec, Kema, Hei- ers.Tliij, Ballast Nedam, RABO- darksk en ING, om er enkele te men, waren gisteren op de 'e dag van hun Indone- bezoek duidelijk in hun et hun Indonesische part- j Ook Shell-topman Herk- ïa een gesprek van :rhalf uur met de minister rnergie en mijnwezen, Sud- Nederland had Het plan om het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Indonesië al op 17 augustus te laten aanvan gen, de datum waarop in 1945 de onafhankelijke Republiek Indonesië werd uitgeroepen. Het Nederlandse kabinet heeft daar evenwel op aanraden van de Indonesische president Soeharto van afgezien. Dat heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Alatas, gisteren althans gezegd te gen de Wereldomroep. Soeharto wilde volgens Alatas dat het staatsbezoek vier dagen later begon, zodat hij meer aandacht aan de komst van Beatrix kon wijden. De Rijks voorlichtingsdienst toont zich hooglijk verbaasd over Ala tas' ontboezeming. Volgens een zegsman is nimmer over wogen dat de vorstin op 17 augustus in Jakarta zou zijn. In politiek Den Haag en in kringen van Indië-veteranen leefde tot nog toe de overtuiging dat het mijden van de 17de au gustus vooral was bedoeld om de veteranen niet voor het hoofd te stoten. p dit ibabw idien lijke N ste mt >mgek mfdv er dachten Bende van Venlo: geroor de eff< f s, kriti middi :hten pen t( atie d iek op iZiml jana, optimistisch over de nieu we mogelijkheden in het land waar de Koninklijke in 1890 werd opgericht. Stork haalde een miljoenen order binnen voor dieselgenera toren, NKF Kabel en Holec te kenden een contract van 460 miljoen gulden voor de bouw van elektrische schakelstations en hoogspanningsleidingen en Ballast Nedam gaat een kolen- haven op Sumatra uitbreiden voor bijna 50 miljoen gulden. Voorts werd gisteren bekend dat ABN-AMRO in Europa een leidende rol krijgt bij de ver koop van aandelen Telkom, de Indonesische staatstelefoon- maatschappij die ten dele wordt geprivatiseerd. En KLM-topman Bouw liet in Jakarta weten dat zijn maatschappij nog nauwer gaat samenwerken met de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda. Het zijn nieuwtjes die te be luisteren vallen op een twee daagse handelsconferentie in Jakarta. In werkgroepen wordt geprobeerd voor de langere ter mijn vorm en inhoud te geven aan wat nu al het keerpunt in de betrekkingen met Indonesië wordt genoemd. Alles wat in de afgelopen drie jaar moeilijk of onmogelijk was geweest, schijnt opeens te kunnen. „Nu presi dent Soeharto het licht op groen heeft gezet, kunnen we weer aan de slag", was een veel ge hoorde opmerking, zowel van Indonesische als Nederlandse zijde. Amsterdam In het kader van de landelijke kamerwerfcampagne konden studenten zich gisteren in Am sterdam laten inschrijven als kamerzoekende. De drie Amsterdamse niet-commerciële kamerbureau's ASW, ASVA en SRVÜ speelden een kamerverhuurspel. Na het spel werd een aantal kamers verloot. FOTO ANP HERMAN PIETERSE De Boer keurt verwerkingsplan batterijen af Aan de verwerking van batterij en kleven nog te veel onzeker heden. Voor minister De Boer (milieu) is dat reden om het huidige verwerkingsplan van de Stichting Batterijen (Stibat) af te keuren. Ze geeft deze nog drie maanden de tijd om precies aan te geven hoe het vanaf 1 januari moet. De Boer gaat wel akkoord met andere onderdelen van het plan, zoals de manier van inza melen. De Stibat wil de batterij en vanaf het gemeentelijke KGA-depot (klein chemisch af val) ophalen. De ingezamelde partijen worden vervolgens cen traal opgeslagen. De verdere verwerking stuit haar echter tegen de borst. De Stibat gaat er namelijk vanuit dat volgend jaar slechts een be perkt deel van de ingezamelde batterijen kan worden verwerkt.. Vanaf 1 januari geldt echter een stortverbod voor batterijen. De Boer wil derhalve dat alle batte rijen worden verwerkt. iderdr *mond-venlo gpd egaan egen I een ambulance..." Dat waren de laatste irden van de 53-jarige hasjhandelaar en be- hennepkassen uit Reuver, één van de :htoffers van de Bende van Venlo. Op dat ment was de man al door vier kogels getrof- n honkbalknuppel toegetakeld. De e arige bendeleider willigde de wens van het htoffer op zijn geheel eigen wijze in. „Hier je je ambulance", zei hij tegen de man en hem met een Beretta van dichtbij een vijfde el door het hoofd. ontkenden de twee hoofdverdachten eren voor de rechtbank in Roermond dat ke was van een koelbloedige liquidatie. „Als ich niet zou hebben verzet, had hij nu nog efd aldus de bendeleider, et slachtoffer was door de bende uitgekozen, omdat hij wegens zijn illegale activiteiten toch geen aangifte zou durven doen van de roofover val. De daders namen daarom niet eens de moeite zich te vermommen, maar gingen wel gewapend op pad. De man liet zich echter niet intimideren en verzette zich h,evig. Toen de da ders het onderspit dreigden te delven, raakten ze volgens de bendeleider in paniek en losten de schoten. Vervolgens maakten ze zich uit de voe ten met de buit: een horloge. Tot een eis kwam het gisteren niet. Afgespro ken is dat die pas wordt bekendgemaakt als alle zeven moorden waarvan de bende wordt ver dacht, zijn behandeld. Maar officier van justitie Van Dongen maakte er geen geheim van dat zij tegen de twee een langdurige gevangenisstraf zal vragen voor doodslag met beroving. Dezelf de beschuldiging uitte ze ook aan het adres van de ex-vriendin van de bendeleider. eernewoude «gpd De specialisten zijn het gezeur over hun inkomen en positie meer dan zat. De overheid ziet het liefst dat specialis ten in loondienst treden van het zie kenhuis, maar dat weigeren de specia listen. Wel lijken ze na jarenlang verzet bereid af te stappen van het huidige systeem waarbij ze per verrichting worden betaald. Dat verfoeide systeem zou specialisten er gemakkelijk toe ver leiden meer te doen dan nodig is voor het heil van de patiënt. De inkomens zijn al jarenlang inzet van een felle strijd tussen de overheid en de specialisten. De discussie wordt volgens cardioloog Kingma, voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) vertroebeld door allerlei vooroordelen over 'dure boten en tweede huizen'. Hij zegt dat op een terras aan het water in het Friese Eernewoude. „Kijk, allemaal weinig specialisten tussen zitten." Onder druk van de overheid die dreigt met forse tariefkortingen, komt nu toch beweging in het standpunt van de spe cialisten. Ze willen meewerken aan een andere manier van betalen, maar hou den vast aan het principe 'loon naar werken'. Er is een werkgroep ingesteld om een plan uit te werken, waarin niet langer verrichtingen maar 'produkten' centraal staan. Zo'n produkt kan bijvoorbeeld een blindedarm zijn. Daarbij wordt één be drag vastgesteld voor het hele traject dat een patiënt doorloopt. Daar hoort een foto bij, een echo, laboratoriumonder zoek, de operatie zelf eade nazorg. In het tarief zit dan een ziekenhuisdeel en het deel voor de specialist, dat is geba seerd op wat Kingma noemt 'een maat schappelijk aanvaardbaar uurloon'. Dat uurloon zal volgens de LSV-voorzit- ter het nieuwe strijdpunt worden. De geldverstrekkers overheid en verzeke- vaste zak geld ter beschikking, de specialisten het moeten doen. Komen er meer patiënten dan was voorzien, dan betekent dat een lager uurloon. De spe cialisten verzetten zich hiertegen en wil len een vast uurloon. Meer patiënten be tekent dan een hoger inkomen. Naast het inkomen staat ook het vrije beroep van de specialist ter discussie. Het idee leeft dat de kosten beter be heersbaar zijn wanneer de specialisten in loondienst bij het ziekenhuis treden. Kingma bestrijdt dit. Wanneer artsen zich aan hun uren gaan houden, zijn er volgens hem veel meer artsen nodig. Het past bovendien niet bij de aard van de specialist. „Wij zijn gewend door te gaan tot het werk klaar is. Voor artsen geldt hetzelfde als voor zeilers: 'Als er wind is om te zei len, schaften schippers niet'. Als er een patiënt komt, dan helpen we deze. Wij werken niet tijdgestuurd, maar taakge- stuurd." generatie specialisten aankomt die min der bezwaar heeft tegen een vast dienst verband. Het zou gaan om ongeveer dertig procent van de specialisten. Maar volgens Kingma is die keuze niet altijd even vrijwillig. Een aantal van hen voelt zich gedwongen tot een dienstverband, omdat een eigen praktijk niet meer is te bekostigen. Het gaat hierbij vooral om 'praatspecialisten' als kinderartsen en neurologen, die vooral veel met hun pa tiënten spreken en minder ingrepen ver richten. Dat de specialist zijn beroep vrij kan uit oefenen, is in het belang van de patiënt, betoogt de LSV-voorzitter. De vrije spe cialist is volgens hem flexibeler en beter in staat op te treden als advocaat van de patiënt. „In deze tijden van schaarste en wachtlijsten moeten wij vaak op pad om voor de patiënt dingen geregeld te krij gen. Dat lukt beter als je een onafhanke lijke positie in het ziekenhuis hebt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3