Melkert haalt zijn speeltje binne] Beleggen met Novib in bijzonder spaarplan Feiten &Meningen Nederland verkwanselt principes Ouderwets bikken aan de ketting Zimbabwaanse kerk in geweer tegen anti-homocampagne WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 12! Onlangs werd bekend dat de Indonesische regering overgaat tot het ten uitvoer leggen van de doodstraf aan zeven mensen. Twee van hen zijn lage officieren van de voormalige paleiswacht van de Indonesische vader des vaderlands, de eerste president van het land, Soekarno. Zij zijn bijna dertig jaar geleden ter dood veroor deeld vanwege hun aandeel in de vermeende, maar nimmer bewe zen, poging tot een staatsgreep door de communistische partij van Indonesië. Ter gelegenheid van vijftig jaar onafhankelijkheid zijn de toenmalige minister van buitenlandse zaken en twee hoge le gerofficieren na een zeer lange detentie inmiddels vrijgelaten. Een onbegrijpelijk verschil in behandeling en bovendien een daad van barbarij om die lage officieren na zo'n lange gevangen schap alsnog ter dood te brengen. Nederland behandelt dit pro bleem op kousevoeten, bang als het is om het staatsbezoek van ko ningin Beatrix te verstoren en de opbloeiende economische betrek kingen in gevaar te brengen. Het CDA, de beginselpartij bij uitstek, spant in deze de kroon. Het beschouwt de voorgenomen executies als een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië. Van deze christenen hoeven die twee arme sloebers het dus niet te hebben. De buitenlandse reis van premier Kok en de minister van buiten landse zaken, Van Mierlo (D66), naar Vietnam en China een maand geleden zette de nieuwe toon al. Nederland zal het nog slechts in de marge hebben over mensenrechten, de economische en diplo matieke betrekkingen gaan voortaan voor. Alom wordt deze beleidswending in het buitenlandse beleid toe gejuicht. Ook de vrije pers sluit zich hierbij aan. Het is het bekende overreageren waarop ons land het patent lijkt te hebben. In de ja ren zeventig schrokken we er niet voor terug om overal in de we reld waar iets gebeurde dat niet met onze cultuur en inzichten overeenkwam, bestraffend te becommentariëren, althans in het publieke debat en in onze media. In het buitenland zelf werden die varkentjes natuurlijk heel wat behoedzamer gewassen door onze diplomaten ter plaatse. Al te goed is immers buurmans gek en we keken er wel voor uit dat ons morele standpunt grote economische schade zou kunnen berokkenen. Desalniettemin waarschuwde Ne derland China voor de laatste keer. Aan die wat lachwekkende vertoning is sedert jaar en dag een eind gekomen. De pragmaticus Lubbers moest daar niets van heb ben en onder zijn bewind zijn dominee en koopman op een even wichtige manier aan hun trekken gekomen. De enige wanklank werd verzorgd door een fossiel uit de jaren zeventig, de minister van ontwikkelingssamenwerking, Pronk (PvdA). In 1992 was de Indonesische rege ring dat zat en verbrak de ontwikkelingsre latie met Nederland en men zag Pronk toen niet meer staan. Een uitstekende reactie die ons land verloste van de veel te paternalisti sche relatie die met de voormalige kolonie werd onderhouden. Op die voormalige kolonie is intussen wel een hele hoop aan te merken. Het land staat van onder tot boven bol van corruptie en heeft de twijfelachtige eer bovenaan de lijst te staan van duurste smeergeldlanden ter wereld. De presidentiële familie Soehar- PIM FORTUYN to is van een middenklasse familie via het medewerker presidentschap inmiddels opgeklommen tot een van de machtigste en vooral ook rijkste families van Indonesië. De familie is niet zover gekomen door hard werken, maar gewoon door op grote schaal misbruik te maken van de staatsmacht, door corruptie, on derdrukking en zonodig door moord en doodslag. Het is met de mensenrechten in dit land zonder meer beroerd gesteld. Politieke rechten zijn er alleen op papier, oppositie voeren is alleen toegestaan met toestemming van, de zittende macht en binnen door hen vastgestelde kaders. Een vrije pers is niet of nau welijks mogelijk. Vakbondsrechten zijn er niet. Een kleine politiek- militaire-bureaucratische elite verrijkt zich schaamteloos ten koste van een uitgebuite en in schrijnende armoede levende bevolking. Koningin Beatrix wordt door Soeharto geschoffeerd door een af zegging van zijn afwezigheid bij de lunch op de eerste dag van het staatsbezoek. De president en zijn vrouw gaan liever naar een feestje van hun dochter. Nederland zegt niets, fluistert slechts, pro beert goede zaken te doen en verkwanselt voor een bord linzen de eigen morele standaard. En dit alles onder leiding van een socialis tische premier Kok, afkomstig uit de socialistische vakbeweging met een roemrucht verleden op het terrein van strijd voor positie verbetering van de in een recent verleden onderdrukte en uitgebui te Nederlandse arbeidersklasse. Het kan verkeren met een timmer manszoon uit Hendrik Ido Ambacht, wiens pa nog met de pet in de hand stond om eer te moeten betuigen aan zijn directeur. Driewerf bah, dus dat nieuwe buitenlandse beleid van Kok c.s. In Suriname maakt Van Mierlo, onze koene linksbuiten van Bui tenlandse Zaken, het helemaal bont. Als het aan hem ligt wordt de hulp aan het Suriname van president Venetiaan geleidelijk aan weer op gang gebracht. Suriname is een bandietenstaat bij uitstek en de regering Venetiaan niet meer dan een trekpop. Het gaat daar niet alleen om Bouterse en Brunswijk en hun respectievelijke klieks. Lachmon, de voorzitter van het schertsparlement, de voor malige premier Aron en de rest van de economische elite maken daar net zo goed deel van uit. Suriname staat bol van de corruptie. Fatsoenlijk zakendoen is daar niet eens mogelijk. Elk zakendoen is daar belast met hele en halve criminele connecties, noodzakelijk om überhaupt iets in- of uit te voeren en om aan de nodige buitenlandse deviezen te ko men. De gewone bevolking, voor zover nog niet in Nederland gear riveerd, krepeert en houdt zich in leven met voedselpakketten van de familie in Nederland. Paars, dat o zo progressieve kabinet, komt niet op het idee om het land met een korte militaire actie van onze mariniers te bevrijden van deze boeventroep. Het herijkte buitenlandse beleid, zoals dat deftig wordt genoemd, kan worden samengevat met de woorden: ikke, ikke en de rest kan stikken. Leve de PvdA en D66, van de kooplieden van de WD had den we natuurlijk niet anders verwacht. En het CDA, ach het CDA voert zelfs op dit voor hun morele gehalte cruciale punt geen enke le oppositie, je zou het eens, terug op het regeringspluche, waar moeten maken! TOM JANSSEN Her STMTSBÉZOeK- Laagbetaalde arbeid wordt goedkoper Een fraaie overwinning voor minister Melkert (sociale zaken) in de strijd rond de Miljoenennota. Zonder noemens waardige tegenwerking heeft de PvdA-minister binnen twee dagen zijn WD- en D66-collega's over de streep ge trokken wat betreft het goedkoper maken van laagbetaalde arbeid. „Melkert heeft zijn speeltje binnen", merkt een Democraat op. Zonder afgunst overigens, want D66 en WD komen er zeker niet bekaaid vanaf. Gisteren bestond het kabinet-Kok op de kop af een jaar. Er was paarse slagroomtaart van WD-minister Jorritsma en oude koek van op positieleider Heerma (CDA). Het kabinet laat zijn oren naar WD-voorman Bolkestein han gen, oordeelt Heerma. En dat precies op de dag dat Melkert en zijn PvdA een knap punt scoren. Werkgevers krijgen volgend jaar voor iedere werknemer die het minimumloon of iets meer verdient, een extra belastingvoordeel van 1.500 gulden. Het kabinet hoopt op die manier meer laagbetaalde banen voor langdurig werklozen te scheppen. De grens ligt op 15 procent bo ven het minimumloon. Gaat een werknemer meer verdienen, dan vervalt het voordeel voor de werkgever grotendeels. Geen geringe prestatie van Melkert, dit kabi netsvoornemen. Het is immers zijn verdienste dat de miljoenen die aanvankelijk waren be doeld voor lastenverlichting nu vooral worden gebruikt voor de onderkant van de arbeids markt. Nog voor de zomervakantie was de ver deling van de gelden onder druk van WD-mi- nisterZalm (financiën) en Wijers (D66, econo mische zaken) een heel andere: voor alle werk nemers (hoog en laag betaald) zouden de loonkosten met 1.100 gulden dalen, voor de banen rond het minimumloon kwam daar nog eens 900 gulden bij. Melkert vindt die algemene loonkostendaling onnodig, geldverspilling zelfs. Zijn zorg als mi nister van sociale zaken geldt vooral een ver mindering van de langdurige werkloosheid. En daarvoor is het zinvoller laagbetaalde banen te creëren. Het liefst zou de PvdA'er daarom de loonkosten op het minimumniveau met 6.000 gulden verlagen. Dat laatste is niet gelukt, maar twee vergader- dagen na de kabinetsvakantie is de verdeling van de gelden voor lagere loonkosten wel fors in zijn richting bijgesteld: de algemene korting wordt beperkt tot 375 gulden. Voor de mensen op en rond het minimumloon komt daar 1.125 gulden bij, waarmee deze werknemers 1.500 gulden goedkoper worden voor hun baas. Gis teren gaf het kabinet er zijn zegen aan. D66-kamerlid Bakker erkent dat Melkert zijn 'speeltje' binnen heeft. Maar hij zit er niet mee, evenmin trouwens als de WD. Deze voorvechters van de algemene lastenverlich ting tellen hun zegeningen. Zo tast het kabinet flink in de buidel om de beroepskostenaftrek voor werkenden te verhogen, evenals de belas tingvrije som. Daarnaast gaat de eerste belas tingschijf omlaag en wordt de tweede iets op gerekt. Allemaal maatregelen die iedereen en vooral ook de modale en hogere inkomens ten goede komen. Volgens Bakker komt dat tot uiting in de ver deling van de ruim drie miljard gulden die het kabinet beschikbaar heeft voor lastenverlich ting volgend jaar. De specifieke loonkostenda ling voor de lager betaalden kost niet meer dan een half tot één miljard. De rest komt dus be schikbaar voor iedereen: tel uit je winst. Sjde Bakker is daarbij nog niet overtuigd van het efois fect van het extra goedkoper maken van een-jen voudig werk. ,,Het zijn vooral jongeren die in Ld die lage loonschalen zitten. Maar daar zit lang durige werkloosheid niet. Ik wacht de kabi- netsvoorstellen af, maar er zijn volgens mij baV 1 tere maatregelen om de werkloosheid te be strijden." D66 denkt daarbij vooral aan het geheel belarre ting- en premievrij maken van dienstverle- le v< nend werk. Tuinonderhoud, huishoudelijk [as werk en oppasbaantjes, nu veelal zwart ver richt, zou dan goedkoper en vaker kunnen hhf worden uitgevoerd. Bakker wil dit plan eventif00 eel realiseren via een stelsel van zogenoemde dienstenbonnen. „Dat stelsel is voor de vakaii p tie wel erg stilletjes van tafel geveegd. Het lijkT® me zinvol als we snel daarop terugkomen." j*si den haag wilco dekker marc peeperkorn ca pshaw Op ouderwetse wijze worden in de Amerikaanse staat Alabama gevangenen aan het werk gezet. Geketend aan kettin gen moeten ze stenen bikken. De kettingen zijn onlangs na dertig jaar weer in gebruik genomen. De gevangenen worden ook ingezet in de wegenbouw. FOTO REUTER TAM!L. CHAPPELL vr De Novib heeft een opmerke lijke manier gevonden om do nateurs voor langere tijd aan zich te binden. Samen met verzekeraar Reaal bedacht de ontwikkelingsorganisatie een spaarverzekering, die eind de ze maand officieel zal worden geïntroduceerd. Van de 'We reldpartner Polis', zoals de spaarvorm is gedoopt, zal jaarlijks twintig procent van het ingelegde geld worden ge bruikt voor de financiering van projecten in ontwikke lingslanden. Bovendien gaat aan het einde van de (spaar- )rit, die minimaal vijftien jaar duurt, nog eens tien procent van het totaal gespaarde be drag naar de rekening van de Novib. Het gaat goed met de Novib. Onlangs haalde voorzitter Max van den Berg nog de kranten door te suggeren dat de Bosnisch-Servische leider Karadzic en consorten maar op een James Bond-achtige wijze moeten worden uitge schakeld. Afgelopen zaterdag werd bekend dat de vier grote ontwikkelingsorganisaties nog eens zeventig miljoen gulden extra van minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) mogen verdelen. Maar voor hoe lang? De rol van organisa ties als de Novib ligt al jaren onder vuur. En ook de bedra gen die via TV-acties en spot jes worden binnengehaald, zijn niet voorspelbaar. Daar om moet de Wereldpartner Polis in de toekomst voor een vaste geldstroom zorgen. Als de Novib 500 van dergelij ke polissen met een premie van 125 gulden per maand aan de man weet te brengen, heeft de ontwikkelingsorgani satie een gegarandeerd inko men van drie miljoen over de totale looptijd van de spaar- verzekeringen, zo staat in de brochure. Is het rendement op de beleggingen inderdaad tien procent, zoals de ver wachting is, dan komt daar op de vervaldatum van de polis sen nog eens drie miljoen aan extra vermogen bij. De Novib en de Reaal Groep (waarbij onder meer de Alge mene Spaarbank Nederland is aangesloten) zien de Wereld partner Polis als een combi natie van sparen en doneren. Hoe hoger de winst op het in gelegde geld (de donatie), hoe hoger ook het bedrag dat de spaarder kan opgeven als voor de belasting aftrekbare gift. Wie maandelijks 125 gulden inlegt (een hogere inleg is overigens ook mogelijk) bezit na vijftien jaar naar verwach ting ruim 28.000 gulden. Dat is een rendement van 8 a 10 procent. De spaarcentjes kun nen in één keer worden uitge keerd maar er kan ook wor den gekozen voor een pen sioenaanvulling in de vorm van lijfrente. Een derde moge lijkheid is de Werelpartner Polis te koppelen aan een al bestaande spaarloonregeling. Om optimaal te profiteren van het belastingvoordeel moet het ingelegde spaargeld vijftien jaar vast staan. De No vib beschikt echter al vanaf het eerste jaar over twintig procent van de fiscaal aftrek bare inleg van de deelnemers. Met dat geld zendt de Novib geen ontwikkelingswerkers uit, maar ondersteunt het plaatselijke initiatieven voor het opzetten van eigen be drijfjes en scholen. Daartoe heeft de organisatie in Bangladesh al een krediet bank opgezet, terwijl in Oe ganda een initiatief voor de produktie van bananenchips wordt gesteund, waarvan de inkomsten zijn bestemd voor de bouw van een ziekenhuis. Voorzitter R. Hilgersom van de Vereniging Geld en Consu mentzaken meent dat de We reldpartner Polis een redelijk klantvriendelijk produkt is. Je weet waar je aan toe bent, want de consequenties wor den vrij duidelijk vermeld. „Waar ik moeite mee heb bij dit soort aanbiedingen", ver volgt Hilgersom echter, „is de geprognotiseerde uitbetaling. Novib en Reaal maken een schatting van het te verwach ten rendement. Het eindbe drag is niet gegarandeerd, het is zelfs heel goed mogelijk dat je er uiteindelijk niets aan overhoudt. R. Romer, marketingcoördi- nator groene spaarprodukten bij Reaal, vertelt dat als er aan het einde van de spaarperiode door foutieve beleggingen geen geld in de spaarpot zit wat hem onwaarschijnlijk lijkt er in ieder geval geen tien procent aan de Novib hoeft te worden afgedragen. Romer benadrukt dat van de twintig procent die geduren^C de spaarperiode aan de Novj wordt afgedragen de helft v$ta terug te halen bij de belas tingdienst. Romer relativeer Nt echter ook: „Voor alle duideitie lijkheid, wie een goed rendöve ment wil hebben van zijn torr spaargeld, moet misschien oud niet voor de Wereldpartner on< Polis kiezen. Je moet er be- li wust voor kiezen om te spajer ren voor mensen die het wain o minder goed hebben dan jij jerk De Novib stelt met nadruk me: het ingelegde geld alleen j wordt belegd bij sociaal verjinis antwoorde bedrijven die bijfn) voorbeeld geen banden hetè lie ben met de wapenindustrief gi en respect hebben voor hetips, milieu. Tot die bedrijven be.' K< horen Apple Computers, Thij, Body Shop, Norit en Marks k ei Spencer. jnei ide den haag peter magnee jl b De Zimbabwaanse katholieke kerk heeft zware kri tiek geuit op de campagne tegen homoseksualiteit die president Robert Mugabe sinds enkele weken voert. Homoseksuelen moeten niet vervolgd wor den, aldus de katholieke bisschoppen. Ze hebben recht op mededogen en begrip. De katholieken heb ben zich gekeerd tegen een geplande demonstratie van andere kerken ter ondersteuning van de presi dent. De anti-homocampagne van Mugabe begon eind juli, toen op last van de regering tijdens een internationale boekenbeurs in Harare een stalletje van Galz, de Gays and Lesbians of Zimbabwe, werd gesloten. Dat besluit leidde tot internationale protesten, ondermeer van gerenomeerde Afrikaanse schrijvers als Nadine Gor- dimer en Wole Soyinka. Maar die reactie was voor Mugabe het sein voor serieuze campagne tegen ho moseksuelen. De president grijpt iedere gelegenheid aan om uit te halen naar wat hij noemt een 'uit het Westen geïm porteerde afwijking' die traditioneel onder Afrikanen niet voorkomt. Hij omschrijft homoseksuelen als so- domisten en perverzen die geen rechten hebben. Tijdens een herdenkingbijeenkomst voor de gevallen Zimbabwaanse helden eerder deze maand haalde hij tegenover een gehoor van enkele duizenden toe schouwers fel uit: „Homoseksualiteit degeneert de menselijke waardigheid. Het is onnatuurlijk en het lijdt geen twijfel dat we mensen nooit zullen toestaan zich erger te gedragen dan honden of varkens. Als honden en varkens het niet doen, waarom mensen dan wel? We hebben onze eigen cultuur en we moe ten ons concentreren op onze traditionele waarden die ons tot mens maken". Hij riep zijn aanhangers op om homo's te arresteren en aan de politie uit te leveren. Volgens de Zimbab waanse wet kunnen 'onnatuurlijke seksuele daden' met maximaal tien jaar gevangenis worden bestraft. Veel zwarte Zimbabwanen zijn het roerend met hun president eens en sinds hij met zijn campagne begon, heeft de geharde socialist Mugabe steun uit alle hoe ken van de samenleving gekregen. Vorige week had hij een ontmoeting met vrouwen van verschillende kerkelijke organisaties. En nu staat dus een kerkelijke demonstratie ter ondersteuning van zijn standpunt op het programma. Maar de kritiek van de kadiolieke kerk is een serieus tegenwicht. Naar schatting de helft van de Zimbab- wanen is katholiek. Mugabe zelf kreeg zijn opleiding aan katholieke missiescholen. De kerk was in het ver leden zeer kritisch tegenover de Rhodesische regering van Ian Smith en priesters belandden regelmatig in de gevangenis vanwege hun steun aan de bevrij dingsbeweging die ondermeer door Mugabe werd ge leid. Volgens politieke waarnemers gebruikt de president de anti-homocampagne om de aandacht af te leiden 10 van de werkelijke problemen waar het land op dit moment mee kampt. Niet alleen gaat het Zimbabw economisch erg slecht, het land kampt bovendien k met een ernstige droogte en vanuit het zuidelijke N tabeleland komen sinds enkele weken de eerste me dingen van kinderen die van de honger zijn omgek men. O Het organiseren van lastercampagnes tegen een be paalde groep behoort tot de vaste tactieken van de president om de kritiek op zijn regering te onderdr ken. Zo heeft hij is in het verleden al tekeer gegaan gen de 'koloniale kapitalistische uitbuiters', tegen z1 e toenmalige politieke tegenstander Nkomo (een cai,rd' pagne die uiteindelijk uitmondde in een burgeroor :®r in Nkomo's thuisbasis Matabeleland), tegen de efft:lltc tenbeurs en tegen buitenlandse investeerders, kritinie sche academici en blanke boeren. en. Mugabe heeft zijn laatste lastercampagne inmidde j*r'l ook uitgebreid naar andere landen die de rechten Vtc homoseksuelen erkennen. Hij heeft opgeroepen to1 de oprichting van een internationale organisatie di6 he dit kwaad moet bestrijden. Buitenlandse kritiek op e' d zijn uitlatingen doet hij af als een poging om Zimb oc'1 we in een kwaad daglicht te stellen. eicl fefd kaapstad runa hellinga correspondent

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2