Meer leergierige ouderen in Leiden Leertouwer hekelt beleid Ritzen Zorgen over verloedering Haarlemmerstraat Leiden Doornappels maakten de meisjes vroeger 'willig' Nog te veel gokkasten in centrum van Leiden Slang is niet alleen stokdoof, ook kippig 'OENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 negmond. 071-356414, plv -chef s koenekoop, 071 -356413 Motorrijder gewond aan hoofd leiden Een 30-jarige motorrijder uit Oegstgeest is gistermiddag gewond geraakt aan zijn hoofd en nek bij een botsing op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan en de Kooilaan. Hij reed daar een 71-jarige Leidse fietser aan, die waarschijnlijk het rode verkeerslicht negeerde. De Oegstgeestenaar is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De fietser is met lichte ver wondingen naar het St. Elizabethziekenhuis gebracht. Oplichter actief in Leiden leiden Een 74-jarige inwoner van de Spaarnestraat is gistermid dag opgelicht door een man die zich uitgaf voor controleur van het energiebedrijf. De man controleerde de meter en stelde vast dat er 40 gulden moest worden bijbetaald. Voor nog eens 100 gulden zou de Leidenaar voorlopig van bijbetaling verschoond blijven. Toen die argwaan kreeg en om legitimatie vroeg, zei de oplichter dat hij zijn pas uit de auto moest halen. Het geld nam hij vast mee. De 'controleur' kwam niet meer terug. De man is naar schatting 22 jaar en heeft blond haar met een opstaande ANNO 1895 Vrijdag 23 Augustus Wegens de tropische hitte (28 C.), welke heden heerschte, ble ven of werden van middag eenige scholen gesloten. Men schrijft uit Warmond: Aan een herhaaldelijk geuit verlan gen van vele inwoners dezer welvarende gemeente wordt eer lang voldaan, daar thans een aanvang is gemaakt met den aan- lleg der telephonische verbinding met de gemeente Noordwijk ssenl Binnen. ANNO 1970 zaterdag 22 augustus Advertentie. Te huur: Winkelpanden Haarlemmerstraat, 200 [j ierkante meter,huurprijs 50,per vierkante meter per jaar. Met overname inventaris. Inl.tel. 53912. De chauffeur van de Nieuwkoopse vuilnisauto vergiste zich I gisteravond, toen hij vanaf de Nieuwveenseweg achteruit de li brede betonnen brug over de wetering wilde oprijden. Hij schat- j :lasse te de afstand tot de rand van de brug meer. Het gevolg was, dat vol beladen wagen totaal gewicht bijna 20 ton van de 1 brug in de wetering kantelde. De chauffeur kwam er behoudens enkele builen en schrammen goed af. tot 2 leiden caroline van overbeeke Schandelijk, immoreel en niet consistent. Zo noemt rector magnificus van de Leidse Rijks universiteit, prof. dr. L. Leertou wer, het studentenbeleid van onderwijs-minister J. Ritzen. Leertouwer geeft in harde be woordingen te kennen het vol strekt oneens te zijn met Rit- zens besluit om het zogeheten spaarpuntenplan in te trekken. Volgens dit plan konden stu denten die in het verenigingsle ven actief zijn of een tijdje naar het buitenland willen, in één jaar meer studiepunten halen dan nodig. Deze extra studie punten zouden de studenten het jaar daarop extra tijd geven voor andere activiteiten. De mi nister heeft dit plan overboord gezet omdat de Eerste Kamer niet akkoord is gegaan met het verhogen van de studienorm van 50 naar 70 procent. Volgens Ritzen biedt de huidige tempo beurs waarbij studenten mini maal 50 procent van hun stu diepunten moeten halen hun nog voldoende ruimte dingen naast hun studie te doen. Leertouwer is woedend om dat volgens hem de minister de gemaakte afspraken met stu denten niet nakomt. „De stu denten zijn misbruikt. Ritzen heeft twee jaar lang de studen tenorganisaties voor zijn poli tieke karretje gespannen. Hij heeft verwachtingen gewekt, maar komt zijn beloftes nu niet na. Zo doe je dat niet! Boven dien maakt hij zijn besluiten bekend in een tijd dat iedereen met vakantie is en niemand de kans heeft te reageren. Dat is natuurlijk geen toeval. Het is politiek heel handig maar niet bepaald netjes. Daarom ben ik Rector magnificus prof. L. Leertouwer v „De studenten zijn misbruikt." boos." „Daarbij komt: wij hebben ons als universiteit sterk inge spannen voor de mogelijkheid studiespunten te sparen. Voor studenten is het belangrijk dat zij naast hun studie andere acti viteiten kunnen ontwikkelen. Het is toch de bedoeling dat studenten straks verder kijken dan hun diploma: wij eisen dat van academici. En nu ontneemt de minister hun die mogelijk heid en komen juist de meest initiatiefrijke studenten in de problemen. Het argument van minister Ritzen dat zij aan spraak kunnen maken op afstu deerfondsen, vind ik zwak." Leertouwer vindt dat Ritzen met zijn beleid studenten en universiteiten tegen elkaar uit speelt. „Het gevolg van de moordende bezuinigingen is dat de studenten in een fuik worden gelokt. Ritzen geeft hun de keus: of ik pak je in je porte monnee of in de kwaliteit van je opleiding. Minister Ritzen heeft geïrri teerd gereageerd op de uitspra ken van Leertouwer. Volgens de bewindsman heeft de Leidse rector magnificus 'de stukken niet gelezen'. „Er is een voorzie ning voor studenten die door bestuurswerkzaamheden of ziekte in de problemen komen: het afstudeerfonds. En boven dien: het kan nooit zo zijn dat een student die gewoon zijn werk doet en 100 procent van zijn punten haalt, het jaar daar op kan zeggen: nu gaan we een jaar op vakantie. Dat zal de overheid nooit toestaan." Ritzen is verbaasd over de uit spraken van Leertouwer. „Ik vind het bevreemdend en het raakt me. De rector hoort deze zaken rechtstreeks in een ge sprek met mij over te brengen. Ik had onlangs nog een gesprek met hem maar toen heeft hij op geen enkele manier daarvan blijk gegeven." De studentenbonden hebben aangekondigd een kort geding tegen de minister aan te span nen waarin zij eisen dat de mi nister het spaarpuntenplan als nog uitvoert. leiden monica wesseling Bij de politie hadden ze er nog nooit van gehoord, maar bor deelhoudsters uit vroeger tij den kennen haar maar al te goed: de doornappelplant. Vo rige week werd deze, in de na tuur zeer zeldzaam en dan nog alleen in Zuid-Limburg voor komende giftige plant, aange troffen in een plantsoentje aan de Henriëtte Roland Holst- straat in Leiden. De plant werd vroeger ge bruikt om nieuwe meisjes in het bordeel 'willig' te maken, vertelt een deskundige van de Leidse Hortus Botanicus. De plant is in bepaalde concen tratie zwaar giftig en werkt zoals dat heet 'geestverrui mend'. De jonge meiden raak ten daarmee hun eigen willetje kwijt. Bovendien maakt de doornappel, zo meldt de des kundige, seksueel opgewon den. De plant mag niet door tuin centra verkocht worden, juist omdat deze zo zwaar giftig is. De plant is echter via zaad zeer makkelijk te vermeerde ren en wordt in de natuur daardoor makkelijk verspreid. De plant in het plantsoen werd herkend door een senior tuinman, J.J. van der Blom. „En ik was meteen argwa nend. Kijk, we schoffelen wel vaker zo'n plantje om, maar deze stonden wel erg netjes in een rijtje geplant. Dan ga je toch denken". Van der Blom noemt het een kwalijke zaak dat een zó giftige plant in de buurt van kinderen staat. „Je weet gewoon dat ze geen dok ter meer nodig hebben als ze niet voorzichtig zijn met die planten." Van der Blom herkende de plant direct: „Ja, op giftige planten zijn we wel gespitst. Die moeten gewoon weg." De senior-tuinman heeft overi gens niet zelf de planten om gehaald, maar de politie erbij gehaald. „Als mensen zien dat ik die giftige planten uittrek, dan zouden ze kunnen den ken, wat doet die man met die planten?" Voorlichter C. Jongh van de politie Hollands Midden laat weten dat de doornappel nog nooit eerder in de politieregio is aangetroffen. De planten zijn na de vondst vernietigd. Illegale collecte In de buurt van de Leidse Hout hebben gistermiddag verschil lende jongens illegaal gecollec teerd. De jongens belden zeiden voor de Wilhelminastichting of het Beatrixfonds te collecteren. Daarvoor is echter geen vergun ning afgegeven. De politie speurde de omgeving af, maar kon het duo niet achterhalen. Gouden speld voor oud-burgemeester van Oxford leiden leiden hans koenekoop Snackbarhouders en café-ei genaren lichten massaal de hand met de nieuwe regels o7i-3^voor gokkasten in Leiden. Bij een controle in 68 zaken heeft de politie ontdekt dat in 22 daarvan nog te veel gokautomaten of behendig heidsspelen staan. De con trole werd uitgevoerd in de Leidse binnenstad. De politie heeft geen boetes opgelegd. Er zijn alleen waarschuwin gen uitgedeeld. Vanaf 1 maart van dit jaar geldt een streng gokkasten- beleid in de stad. Cafés mo gen als enige horecagelegen heid nog een gokautomaat hebben waar geld mee te winnen valt. In snackbars, shoarmazaken, sporkantines en clubhuizen zijn de zoge heten fruitautomaten verbo lden. Daar mag alleen een be- iperkt aantal behendigheids spelen, zoals flipperkasten, jstaan. Ruim vier maanden na het [ingaan van de nieuwe regels blijkt dat een derde van de horecazaken in de binnen- jstad zich niets aantrekt van het verbod. Toch treedt de [politie nog niet zo hard op dat gokkasten onder dwang orden verwijderd. Zelfs als [bij een volgende controle de zaak nog niet in orde is, ge beurt dat niet onmiddellijk. De gemeente kan dan be stuursdwang toepassen: elke [dag dat café of snackbar on rechtmatig een gokkast heeft Staan, kost de eigenaar 1000 gulden. Burgemeester Goekoop is niet hevig geschrokken van het aantal overtreders, zo zijn woordvoerster we- Hij had wel verwacht dat iedereen de nieuwe re- meteen zou gehoorza- Een groot aantal eige naars van cafés en snackbars heeft namelijk bezwaar ge maakt tegen de nieuwe re en haalt uit protest de fruitautomaten niet weg. Hun bezwaren worden tij dens een zitting op vrijdag 15 [september behandeld door gemeentelijke commissie beroep- en bezwaar. Tot die tijd zal de gemeente ook geen gerichte actie onderne men. Controle zus i Overigens blijft de politie ge woon doorgaan met contro les. „Die afspraak is nu een maal gemaakt met gemeep- te." ts en Ook cafés en snackbars in izame de Leidse buitenwijken kun- eisjes nen binnenkort een bezoekje r de I verwachten van controleurs, jen zf kt. De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) is zeer in trek bij vijftig plussers, die een studie op niveau willen volgen. De uni versiteit startte vorig jaar met 60 leergierige ouderen. In middels heeft de RUL er meer dan 200. Ze verwacht in september, als de cursussen beginnen, dat er tenminste 250 oudere studenten staan ingeschreven. leiden jan westerlaken Een explosieve groei in een pe riode waarin het gewone uni versitaire onderwijs steeds min der nieuwe studenten trekt. Waaraan de Rijksuniversiteit Leiden die groei te danken heeft weet Laetitia Smit van 'Hoger Onderwijs voor Ouderen' niet zo precies. Zij vermoedt dat het om een groep mensen gaat die vroeger wel wilde studeren, maar dat niet deed omdat het niet wenselijk was. En, zegt ze, je ziet ook mensen die naast hun vak een studie als hobby kiezen. Een andere belangrijke rol die meespeelt in de groei van de vijftig-plussers is het feit, dat er geen race is naar een tentamen, maar een kritische verwerking van de leerstof. Het gaat hier immers om mensen die uit pure interesse aan deze vorm van hoger onderwijs deelnemen. Doelen als status en een goede uitgangspositie op de arbeids markt spelen voor hen meestal geen rol meer. De RUL zet, net als andere universiteiten in het land, de deur voor iedere vijftig-plusser open. Aan de vooropleiding zijn geen eisen gesteld. Volgens Smit selecteert het zich vanzelf uit, omdat de studenten de cur sus zelf moeten voorbereiden en artikelen moeten lezen. Ze zegt dat dit de discussie tijdens de colleges ten goede komt. De Rijksuniversiteit Leiden biedt negen cursussen aan, die zijn afgestemd op de interesse van de doelgroep. De onderwer pen bestaan onder meer uit cul tuur, politieke- en sociale ge schiedenis en natuurkundige wetenschappen. Het Sociaal Cultureel Planbu reau heeft al eerder becijferd, dat deelname aan ouderenedu- catie de komende jaren stijgt met 160 tot 200 procent. Niet alleen als gevolg van de toena me van het aantal senioren, maar ook vanwege de stijging van het opleidingsniveau bin nen deze bevolkingsgroep. Hoewel er wel eens over de kosten van de cursussen wordt geklaagd zijn die niet echt prij zig, zegt Smit. „Ik denk wel, dat dit soort onderwijs in de toe komst duurder wordt. We hou den in Leiden de landelijke ont wikkeling nauwlettend in de ga ten." Maar wie dolgraag een cursus wil volgen en de kosten niet kan betalen, kan een beroep doen op een fonds van de universi teit. „Zij kunnen in aanmerking komen voor een korting van vijftig procent. Dat is uniek in Nederland", besluit Smit. Gordon Woodward, oud burgemeester van Oxford, heeft gisteravond uit handen van burgemeester C. Goe koop de gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden ge kregen. Woodward stopt na 34 jaar met zijn werkzaam heden voor de stedenband tussen Oxford en Leiden. Tijdens het traditionele Leiden-Oxford Cdmmitee Dinner in het restaurant van de Groenoordhallen werd Woodward gehuldigd. Sinds 1961 heeft hij zich verdien stelijk gemaakt 'in het ont wikkelen en onderhouden van de vriendschappelijke betrekkingen tussen burgers van Oxford en Leiden en de gemeentebesturen van beide steden'. Woodward werd in 1961 raadslid voor de conservatie ve partij. Van 1980 tot en met '81 was hij Lord Mayor, (bur gemeester) van Oxford. Hennes en Mauritz opent winkel in Leiden leiden caroline van overbeeke Na jaren soebatten over de lo catie is het eindelijk zover: het Zweedse modebedrijf Hennes en Mauritz (H&M) opent een vestiging in de grootste winkel straat van Leiden. Donderdag morgen gaat het nieuwe pand aan de Haarlemmerstraat Vrouwen kerkplein open. Voorlopig ver koopt H&M Leiden alleen da meskleding, inclusief grote ma ten. Als het goed gaat, wordt er een tweede pand in de Haar- lèmmerstraat gezocht: voor kin derkleding. Daarnaast wil H&M de verloedering van de Haar lemmerstraat een halt toeroe pen. H&M heeft in het Leidse Roomburg al zijn eigen distri butiecentrum. Van hieruit wor den vele miljoenen kledingstuk ken over de winkels verspreid. De nieuwe Leidse winkel heeft met ruim 600 vierkante meter veel minder vloeroppervlak dan de bedrijfsleiding voor ogen had, maar het is een begin. Het modebedrijf dat een trekpleister wil zijn voor winkelend Leiden, maakt zich wel grote zorgen over de verloedering van de Haarlemmerstraat. „Dat is echt zonde: Leiden is zo'n leuke stad. Maar die Haar lemmerstraat past daar gewoon niet in: het lijkt wel een uitdra gerij. We zullen óns in de win keliersvereniging inspannen voor een betere uitstraling. Maar de gemeente moet ook meer doen." Hij noemt zichzelf liever country-ma nagei' dan direc teur. „We houden niet van titels en hiërarchie." Maar het werk komt op hetzelfde neer. Lex Keijser geeft leiding aan de 33 H &M-vestigingen die Nederland nu telt. Binnenkort komt num mer 34 - Schiedam - daar al weer bij. Het Zweedse bedrijf dat in 1989 de eerste winkels in Nederland opende, beschikt over een succesformule. Keijser: „We willen vooral een menselij ke en gezellige uitstraling heb ben en modieuze kleding verko pen tegen hele scherpe prijzen. Dat kun je samenvatten met 'modern en Zweeds'. Daarnaast hebben we een heel snel wisse lende collectie. Onze etalages veranderen wekelijks." Boetieks Keijser distantieert zich nadruk kelijk van de werkwijze die boe tieks - ook in de Haarlemmer straat - er in zijn ogen op na houden. „Als je daar binnen stapt, loop je tegen een muur van muziek en verkopers aan. Dat werpt een enorme drempel op voor de consument. Er zijn winkels die je alleen binnen loopt omdat je per se iets wilt hebben, maar verder heb je er niets te zoeken. Onze filosofie is: laat de klant zelf kijken en kiezen. Dus: zonder opdringere muziek en verkopers. Vorige week kreeg het bedrijf de modeprijs in de RAI uitge reikt. Daarbij waren er vooral complimenten voor de 1100 personeelsleden van H&M. Het bedrijf onderscheidt zich daar naast met zijn opvallende ad vertentiecampagnes waarbij aantrekkelijke dames in weinig verhullende lingerie de bushok jes sieren. Vooral de felbegeerde affiches met Pamela Anderson hebben H&M geen windeieren gelegd door de aandacht die dat opleverde. Maar toch heeft Keijser wel wat te klagen. Over de lange he te zomer bijvoorbeeld. „Dat doet een kledingbedrijf geen goed. Geen mens heeft zin de winkel in te stappen met dit warme weer." Voor de concur rentie met de andere modeza ken in de Haarlemmerstraat is hij niet bang. Hij vindt wel de gelijk dat H&M iets toevoegt aan het gigantische textiel- en schoenenaanbod in de Leidse winkelstraat. „Bij ons is de sfeer prettiger. Het gaat de consu ment vooral om gezelligheid. En winkelende mensen willen graag slenteren en iets hebben om te kijken. Dat kan bij ons. Maar ik sta niet te juichen over het gigantische textielaanbod in de winkelstraat: er is zovéél, dat men elkaar de das omdoet. De detailhandelaars maken hun ei gen markt kapot door al vroeg in het seizoen af te prijzen. En de consument is de lachende derde." „Ik vind het jammer dat de Haarlemmerstraat zo verloe- De laatste hancj wordt gelegd aan de inrichting van de etalage van het nieuwe Hennes en Mauritz-winkel pand aan de Leidse Haarlemmerstraat. - dert: de klanten lopen weg. De gemeente gaat daar nu wel iets aan doen: de winkelrekken mo gen niet meer buiten staan en er komen bloembakken en sier bestrating, maar in mijn ogen moet er veel meer gebeuren. Zo moet de vestiging voor grotere bedrijven met een nettere uit straling makkelijker worden. Het zou goed zijn als de wat sjiekere winkels uit de Bree- straat naar de Haarlemmer straat zouden komen." Onaantrekkelijk De straat is nu absoluut niet aantrekkelijk voor de consu ment: al die fietsers en brom mers die erdoorheen scheuren. FOTO HIELCO KUIPERS 's Avonds rijden er soms zelfs auto's, 's Avonds even lekker winkels kijken, is er niet bij. Mensen voelen zich onveilig. Leiden is een arme gemeente, maar kan rijk worden door in de toekomst te kijken en meer ge zelligheid te brengen in de stad." Slangententoonstelling in Hortus leiden herman joustra vervolg van voorpagina De slang heeft nog steeds een kwade roep over zich. Deze diersoort heeft al sinds men senheugenis het etiketje le vensgevaarlijk opgeplakt ge kregen. Zo is onze taal door spekt met spreuken en uit drukkingen waarin de slang een kwalijke rol speelt. Zo schuilt er soms een addertje onder het gras en worden lie den van een bedenkelijk allooi niet zelden gekarakteriseerd als slangegebroed Alleen het slangemens kan vanwege zijn lenigheid nog op enige sympa- Üiie rekenen. Wie van slangen houdt wordt daarom niet zel den met de nodige argwaan bekeken. Serpo Dat steekt Walter Getreuer, die al jaren lang door het land reist met zijn slangententoon stelling Serpo. De Delftenaar heeft net tientallen bakken met slangen naar de Hortus gesleept om vanaf morgen aan den volke te tonen. Zijn eigen slangen. „Wat ik wil is dat de mensen anders tegen de slang gaan aankijken. Hoe doe je dat? Door slangen mee te ne men waarvan de meeste men sen de naam kennen. De ratel slang, de mamba, de python, de cobra, de boa...Dat soort slangen. Bij elke bak hangt de nodige informatie. De juiste informatie. Want heel veel mensen dénken van die dieren wel het een en ander af te we ten, terwijl er niets klopt van hun ideeën." Bezweerders Neem nou al die verhalen over slangenbezweerders. Onzin volgens de liefhebber. „Slan gen zijn namelijk hartstikke doof. Op die fluit zitten allerlei glimmende dingetjes geplakt. Een slang is vrij kippig en ziet die dingetjes als ogen. Als je de fluit dan ook nog eens be weegt, dan ziet-ie hem als be lager." Giftig Slangen allemaal giftig? Wel nee, ook dat is uit de duim ge zogen. „Tien procent van de 2500 soorten is giftig. En dan nog niet eens allemaal dode lijk. Meestal is er nog wel wat aan te doen. Slechts drie pro cent kan het niet navertellen als de beet niet wordt behan deld.". Misschien dat het uiterlijk van de slang iets van doen heeft met al die wilde verha len, filosofeert Getreuer. „Dat is eigenlijk hetzelfde bij spin nen. Die zijn ook niet popu lair. En haaien. Zo'n film als Jaws heeft er toe bijgedragen denk ik. De ratelslangen in cowboy-films zijn ook niet be vorderlijk geweest voor de po pulariteit van het dier." Getreuer vindt dat jammer. De dieren zijn gewoon mooi, hoe moet je dat nou uitleggen. Als achtjarig jochie ving hij al een adder met een boterham zakje. Het dier fascineerde hem. En nu, 33 jaar later, is die fascinatie er nog steeds. Van wege hun schoonheid dus. „En ze zijn prettig om mee te werken. Ze zijn te stom om kunstjes te leren. Ie kunt ze niet vals maken. Nee, ze ge dragen zich volgens een be paald protocol. Heel voorspel baar. Eerst komt de waarschu wing, zoals gesis, dan pas de aanval. En dan moet je het wel heel erg bont hebben ge maakt, want normaal gespro ken zal hij je niets doen. Komt er niet eens eert waarschuwing en dus ook geen aanval. Hij hoeft gewoon niks van men sen." Helaas, dat is veelal weder zijds, zoals Getreuer voor de zoveelste keer ervaart. Een ar geloze wandelaarster gruwt wanneer zij hem zijn Madags- car grondboa ziet strelen. „Getsie. Dat beest moet ik niet in mijn buurt hebben." Arm boaatje, zal de mensheid ooit nog van je houden?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15