Rotganzen profiteren van afwezigheid poolvossen ~1I ~1I_ Natuur Milieu Amsterdammers vervuilen milieu minder WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Hoe meer je weet, hoe minder je weet. Onderzoekers dachten wel zo ongeveer te snappen hoe het zit met het broedsucces van de rot gans. Die nestelt hoog in Siberië op de toendra, en overwintert onder andere in het waddengebied- Het is een kwetsbare soort, die qua aantal sterk achteruit ging door het verdwijnen van de zeegrasvelden uit de Waddenzee, het hoofdvoedsel van deze vogels. Thans eten rotganzen vooral gras. Ze zijn volledig beschermd. Duizenden rotganzen overwinteren in het waddengebied, waar ze zich in hoofdzaak voeden op grasland. foto martijn de jonge In jaren met veel lemmingen was het zo dat de rotganzen veel jongen groot brachten. De in het broedgebied aan wezige poolvossen aten vooral lem mingen (knaagdieren ter grootte van een rat), en lieten de rotganzen met rust. In jaren zonder lemmingen (om de 3 jaar) was het altijd zo dat de rot ganzen in de herfst vrijwel zonder jon gen in Nederland arriveerden. De eie ren en kuikens waren prooi geworden van de poolvossen. Zo ging 30 jaar lang. En nu, in 1995, ging het ineens heel anders. Het is een jaar zonder lemmingen, en tóch talrij ke jonge rotganzen. Biologen krabben zich op het achterhoofd. Hoe kan dit nu? De Nederlandse rotganzen-onder- zoeker Bart Ebbinge stelt dat het niet alleen een lemmingloos jaar is. De poolvossen hebben zich evenmin op de ontdooide toendra's laten zien. Lo gisch derhalve dat de rotganzen weinig te duchten hadden van Reintje. Doemt toch weer een andere vraag op: waarom waren er geen poolvossen? Af gelopen winter was voor Siberische begrippen geen normale winter. De sneeuw kwam veel later dan gewoon lijk. Ebbinge denkt dat daardoor de lemmingen, die normaliter lang kun nen overleven onder de kouwe witte wade, eerder dood zijn gegaan dan in andere jaren. De vos had een groot ge deelte van de lange poolwinter geen eten, ze krepeerden massaal. Een an dere theorie: de vossen zijn wellicht het slachtoffer geworden van een on bekende virusziekte. Zoals een aantal jaren terug in de Waddenzee met de populatie gewone zeehonden gebeur de. In hoeverre de rotganzen werkelijk profijt trekken van het ontbreken van de poolvossen moet nog worden afge wacht. YVant naast de vossen worden de ganzenkuikens ook belaagd door meeuwen en sneeuwuilen. Ebbinge en enkele collega's hebben een groot"aantal jongen geringd. Ko mende winter zullen ze in het wad dengebied op zoek gaan naar die ge ringde vogels, om aan de weet te ko men hoeveel jongen er vliegvlug zijn geworden en daadwerkelijk de verre reis naar Nederland hebben gemaakt. Nog éénmaal Verkade-album Nog éénmaal sparen voor een origineel Verkade-al bum. Dat kan vanaf volgende maand. Op donder dag 31 augustus wordt bij Koninklijke Verkade NV in Zaandam het album 'Eik en Beuk' gepresenteerd. De tekst is in 1934 door natuurvorser Jac. P. Thijsse geschreven, maar nooit eerder gepubliceerd. Dit jaar, precies 50 jaar na het overlijden van Thijsse, wordt als eerbetoon aan de grondlegger van de na tuurbescherming in Nederland 'Eik en Beuk' alsnog uitgegeven. Het zal niet in .de boekwinkel te koop zijn. Begin september start de spaaractie voor de consumenten. Op alle Verkade-produkten zitten streepjescodes, die moeten worden gespaard. Na inzending van voldoende streepjescodes en beta ling van 19,50 wordt 'Eik en Beuk' toegestuurd. Men hoeft de plaatjes er niet zelf meer in te plakken zoals vroeger, dat heeft de uitgever al gedaan. Zwolle krijgt milieupark De gemeente Zwolle heeft dank zij miljoenen steun van het bedrijfsle ven het plan voor aanleg en exploitatie van een milieu-educatief thema park rondgekregen. Over een maand valt in de ge meenteraad de definitie ve beslissing over het gis teren gepresenteerde col legevoorstel. Het voorziet in de herbouw van het Floriade-paviljoen Ecodrome in Zwolle, en de integratie van het Na tuurmuseum West Overijssel en de Nooter Hof tot één complex.' Met het project is een in vestering van 21.4 mil joen gulden gemoeid. De verwachting is dat ko mend jaar op 1 april met de bouw en aanleg van complex en park kan worden begonnen en dat het themapark in het voorjaar van 1997 voor het publiek kan worden geopend. Uitgangspunt is een bezoekersaantal van honderdduizend per jaar. In het Ecodrome-plan in vesteert de gemeente Zwolle zelf vijf miljoen gulden. Het Rijk subsidi eert het project met ruim twaalf miljoen, met name vanwege de werkgelegen- heidsimpuls die het met zich meebrengt. Amsterdammers vervuilen het milieu minder dan de gemiddelde Neder lander. Wel maken de inwoners van de hoofdstad intensiever gebruik van de schaarse ruimte zodat er meer wordt geklaagd over verkeers- en ge luidsoverlast. Dat blijkt uit de Milieu verkenning van de gemeentelijke Milieudienst. Amsterdam is de eerste gemeente in Nederland, maar waar schijnlijk zelfs in de hele westerse we reld, die een dergelijk doorwrocht stuk heeft geschreven over de huidige milieukwaliteit in alle zeventien stadsdelen. Van hondepoep tot klimaatsverande ringen: het staat er allemaal in. Het rapport dient als basis voor het milieubeleid van de gemeente en biedt de mogelijkheid om over een paar jaar te onderzoeken of dat effec tief is. Het stuk levert een aantal verrassen de feiten op. Zo valt de verstopping van de stad met auto's de bewoners nauwelijks te verwijten, want het autobezit onder de Amsterdammers ligt twintig procent onder het lande lijk gemiddelde. Opvallend is dat het fietsenbezit ook lager is. Of dat ligt aan het aantal fietsendiefstallen meldt de verkenning niet. Amster dammers lopen daarentegen veel; 23 procent van het aantal kilometers dat een stadsbewoner per dag aflegt doet hij te voet. Bij de overige Nederlan ders ligt dat percentage gemiddeld op 3. Ook beschikken Amsterdam mers vaker over een openbaar ver- voerabonnement dan andere Neder landers. Burenlawaai blijkt in de hoofdstad de Amsterdammers lopen veel r belangrijkste bron van overlast, hoe wel daar in de binnenstad horeca- en verkeerslawaai bijkomen. Honde poep blijft ook een bron van ergernis. Tachtig procent van de bewoners •klaagt erover. Amsterdammers gebruiken 35 pro cent minder elektriciteit en 15 pro cent mindergas dan de gemiddelde Nederlander. Het watergebruik is echter hoger dan het landelijk gemid delde. Aan de landelijke milieuthe ma's van het ministerie van VROM, zoals verdroging en verzuring, draagt Amsterdam verhoudingsgewijs wei nig bij. Dat heeft te maken met het ontbreken van landbouwgrond. De gemiddelde inwoner van Amster dam heeft 81 vierkante meter groen tot zijn beschikking. De verdeling is zeer ongelijk. In de stadsdelen oud- West, De Pijp, De Baarsjes is het slechts één vierkante meter. In Wa tergraafsmeer, Noord, Geuzenveld- /Slotermeer, Osdorp en Buitenveldert is dat meer dan 100 vierkante meter per bewoner. Bijzondere leerstoelen Het Prins Bernardfonds, de Vereniging Natuurmo numenten en het Wereld Natuur Fonds hebben sa men het initiatief geno men tot het instellen van bijzondere leerstoelen in het natuurbeheer aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, de Rijksuni versiteit van Groningen en de Katholieke Univer siteit van Nijmegen. De leerstoelen krijgen ie der een eigen signatuur. In Amsterdam zal het ac cent gelegd worden op de relatie tussen natuurbe houd en de algemene milieukwaliteit. In Gro ningen zal de aandacht uitgaan naar de dyna miek van kustsystemen en Nijmegen legt zich toe op natuurontwikkeling in stroomgebieden. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar, uitgeroepen tot Eu ropees Natuurbescher mingsjaar, de drie nieuwe hoogleraren te benoe men. Daarnaast zal op initiatief van alleen het Prins Ber nardfonds ook nog een nieuwe leerstoel natuur- en milieu-educatie ge sticht worden aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. 3 4 5 6 7 8 9 mm V OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1groot zoogdier; 2. Griekse let ter; 3. boom, koker; 4. voorzet sel, telwoord, voorzetsel; 5. zot, open plek in een bos; 6. eerste vrouw, takje; 7. boom, vlaag; 8. thans, tijdperk, boom; 9. bloed vat, onheil; 10. vloersteen; 11. slordig. Verticaal: 1. kloosteroverste, drinkbakje; 2. ongekunstèldheid-, 3. prul, vis, Griekse letter; 4. bijenhouder, vogel; 5. ijzer, bevel; 6. vertegen woordiger, hoofddeksel; 7. voch tig, mannelijk dier, sprookjesfi guur; 8. eenstemmig; 9. pro- jektieplaatje, graafwerktuig. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. pedagoog; 2. aquarium; 3. slimmerd; 4. tekening; 5. inboe del; 6. larderen; 7. luipaard; 8. ellendig. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: PASTILLE en DUIKBRIL. Het sleutelwoord luidt: SUIKERPALM. HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel had in het geheel niet in de gaten, dat hij zo bijzonder snel geworden was. Wel viel het hem op, dat er een doodse stilte in de natuur heefste en ook bevreemde het hem, dat hij onder het voortgaan een zoe mend geluid veroorzaakte. ,,Dat is niet normaal", prevelde hij zorgelijk. „Een heer beweegt zich niet fluitend voort. En die jas doet ook hinderlijk; hij wappert als een vlag achter me aan! Als er nu een storm woedde zou ik het kunnen plaatsen - maar het is juist windstil. En hoe kan dan de tabak uit mijn pijp waaien?" Op dat moment werd hij een vogeltje gewaar, dat met gespreide vlerkjes in de lucht stond, zonder zich te bewe gen. Het was een vreemd verschijnsel en het is dan ook niet te verwonde ren, dat zijn mond van verbazing open viel. Nu werd echter zijn pijp door een sterke luchtdruk weggerukt. Heer Bommel hield halt, hij staarde glazig naar zijn trouwe rookgerei dat achter hem in de lucht was blijven hangen en nauwelijks waarneembaar naar beneden zakte. ,,Het is vreemd", mompelde hij ge hinderd. „Misschien ben ik de laatste tijd wat traag; maar dit is te gek. Ik weet zeker, dat vogels vliegen en dat pijpen vallen. Of zou dit allemaal de schuld van Sickbocks kortsluiting zijn?" Peinzend plukte hij zijn pijp uit de lucht en keek er naar met een wan trouwige blik. Toen verhelderde een invallende gedachte zijn trekken. „Jij bent traag!" riep hij tot het rook- werktuig. „En die vogel is traag. Maar ik - ik ben juist uiterst snel, als men begrijpt wat ik bedoel! Ach, daarvoor moet men toch een Bommel zijn!" H W R DOOR HANS VAN ES Vandaag is het dan zover. Voor sommigen zal het afscheid van de I ge, zeer warme zomer van 1995 een hele opluchting zijn; anderen zullen met weemoed terugdenken aan de eindeloze reeks van zon overgoten dagen, waarop ons land werd getrakteerd. In de regio's langs de westkust kwam het kwik sinds de eerste warmtegolf (25 j maar liefst op 33 dagen boven de zomerse grens van 25 graden ui In de stadscentra en verder landinwaarts was dat aantal nog indru wekkender. Aan het einde van deze maand hoop ik de prestaties v de afgelopen zomer nog eens op een rijtje te zetten. Woensdag we weer eens een tropische dag geproduceerd, althans verder het bin nenland in. In Brabant en Limburg werd 32 graden genoteerd, ma dat is deze zomer al zo vaak gebeurd dat niemand daar nog van op kijkt. Boven de kuststrook moest eerst een partij laaghangende be wolking worden weggebrand, waarna het een zonnige maar benaui heiige dag werd met een maximum van 29 graden. De stranden kr gen een verfrissende zeebries, maar nog altijd temperaturen van 2 graden dankzij het warme kustwater (21 graden), dat evenals vori jaar drie graden hoger ligt dan normaal in augustus. Het einde var zomer voltrekt zich langs de weg der geleidelijkheid. Vandaag wori het eerste stapje gezet op de weg terug en wellicht duurt het tot maandag, voordat een middagtemperatuur van 19 a 20 graden is reikt. Vanmiddag stijgt het kwik nog tot boven 25 graden; voorlopi voor het laatst. Inmiddels is de lucht zo vochtig geworden, dat lok onweersbuien kunnen ontstaan. Zoals wel vaker in dit soort situat lijkt regen van betekenis alleen zeer plaatselijk mogelijk; andere p ken blijven gewoon droog. Een zwak koufront trekt komende nach voorbij, waarmee de warme lucht defintief over de oostgrens word drukt. Donderdag belooft een modale Hollandse zomerdag te won met wat zon, afnemende kans op een bui en maxima tussen 21 er graden. Vrijdag passeert een volgend zwak front met bewolking, n weinig of geen neerslag. Er zijn wel aanwijzingen dat er tijdens he weekeinde de regenkansen wat groter gaan worden. Als de aangev de lucht uit het noordwesten koud genoeg is geworden, kunnen n; merbuien boven het warme Noordzeewater gevormd worden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vandaag vanuit het wes ten geleidelijk bewolkt en perioden met regen. Maxima van 14 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Vandaag in de omgeving van Oslo nog 25 graden. Zweden: Vandaag eerst perioden met zon en mogelijk lo kaal een bui. Morgen meer bewolking en af en toê wat regen. Middag- temperatuur van 15 gra den in het noorden tot 24 in het zuiden. Denemarken: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen flinke stapelwolken en enkele regen- of onweers buien. Middagtempera tuur rond 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland wolkenvelden en af en toe regen. In Wales en Enge land nog flinke zonnige perioden en bijna overal droog; 's nachts kans op mist. Middagtemperatuur in het noor den en westen tussen 16 en 20 gra den. Elders warmer; vandaag in de om geving van Londen nog ruim 25 gra- België en Luxemburg: Toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien, maar vandaag ook nog zonnige perioden. Vandaag op de meeste plaatsen nog 25 graden of war mer-, vanaf morgen daling van tempera- Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon maar ook enkele regen en onweersbuien. Langs de kust meer zon en op de meeste plaatsen droog. Daling van temperatuur en morgen uit eenlopend van ongeveer 20 graden langs de kust van het Kanaal tot 25 in de omgeving van .Nancy. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar vooral in de oostelijke helft geregeld regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur langs de costa's rond 30 graden. In het binnenland plaatselijk 35 graden. In Galicie en ten noorden van het Cantabrisch gebergte maxima van 23 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig, maar vooral mor gen ook kans op wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur circa 29 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar later op de dag vooral in het noordelijk deel stapelwol ken en een enkele bui. Middagtempe ratuur van 25 graden in het noorden tot 31 graden bij Agadir. Tunesië: Flinke stapelwolken en enkele regen en onweersbuien. Morgen in het noor den kans op veel neerslag. Middagtem peratuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, afgewisseld door en kele regen- en onweersbuien. De mees te buien vallen in de middag- en avonduren. Maximumtemperatuur 27 graden Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Met name morgen kans op zware buien. Middagtemperatuur circa 27 graden. Italië: Zon afgewisseld met stapelwolken. Vandaag een enkele bui, morgen meer regen- en onweersbuien en vooral in het zuiden van Italië ook zwaardere buien. Middagtemperatuur van 26 tot 31 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en regen- of on weersbuien. Vooral morgen hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur rond 27 graden. Malta: Vandaag perioden met zon en later op de dag een enkele bui. Morgen gere geld regen- en onweersbuien met soms veel neerslag. Griekenland en Kreta: Flink zonnige perioden en in het bin nenland een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur circa 30 gra- Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, maar langs de zui delijke kust ook stapelwolken Middag temperatuur uiteenlopend van 28 gra den op de Dardanellen tot 33 langs de zuidelijke kust van Turkije. Duitsland: Vandaag perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Mor gen meer bewolking en meer buien. Middagtemperatuur vandaag nog rond 28 graden, morgen dalend naar 25 gra- DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.38 Zon onder Maan op 04.49 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.36 16.05 03.09 Laag 11.34 «23.55 11.15 Weerrapporten 22 augustus 20 uur: Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deelen onbew. Eelde Den Helder onbew. no 5 Rotterdam onbew. n 4 Vlissingen onbew n 5 Maastricht licht bew. n 4 Aberdeen zwaar bew ozo 3 Athene licht bew. nw4 Barcelona half bew. nw 2 Berlijn onbew. ono 3 Boedapest licht bew w 1 Bordeaux onweer w 3 Cyprus onbew. w 7 Dublin regen no 3 Frankfurt onbew o 2 Genêve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen onbew. Las Palmas licht be Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablar half bew zzo3 licht bew. zwl half bew zo 2 licht bew. no 2 half bew. w3 Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans half bew. New York licht bew op Zwitserland: f'P In de ochtend zonnige perioden op de dag stapelwolken en een regen- of onweersbui. Middagter tuur rond 25 graden. Oostenrijk: Weinig verandering. In de ochteBn! meeste zon. Later op de dag i verspreide regen- en onweers laê Middagtemperatuur ongeveer 2 den. Polen: Vandaag overwegend zonnig en Morgen stapelwolken en vooral zuiden en midden een enkele on 1 bui. Middagtemperatuur van 24| langs de Oostzee tot 28 ir van het land. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en vsl(6 kans op een verspreide regen weersbui. Morgen meer stapel» >ec en enkele regen- of onweersbuier dde dagtemperatuur tussen 26 en T Hongarije: Vandaag zon afgewisseld door ei h kele bui. Morgen meer bewolki s een toename in de buien. Middel k peratuur ongeveer 28 graden. ual

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10