Harnas gaat nog jaar door met aanslagen Moslims uit Banja Luka ijn nergens echt welkom Teruggestuurde vluchtelingen gevaar voor Rwanda Coup van augustus 1991 herdacht Bloedbad in Argoen na aanval Russen Taiwans Lee kandidaat voor tweede termijn Weinig aandacht voor Deng Buitenland Zagreb wil moslims kwijt Zaïre zet 2.000 Rwandese vluchtelingen grens over Grote accijnsfraude in Groot-Brittannië londen De Britse politie heeft gisteren zestien mensen aange houden op verdenking van het op grote schaal ontduiken van al coholaccijns. De fraude heeft de Britse schatkist meer dan 260 miljoen gulden gekost. De drank werd legaal ingekocht bij groot handels in Groot-Brittannië ónder het mom dat hij voor de ex port was bestemd. Maar de flessen werden opgeslagen en na het vervalsen van documenten doorverkocht aan diverse etablisse menten in de omgeving van Londen. Arrestatiebevel tegen ex-president Peru lima* De Peruaanse autoriteiten hebben afgelopen week een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de voormalige president Alan Garcia. Garcia heeft in 1992 politiek asiel in Co lombia verkregen, maar houdt zich ook Frankrijk op, waar hij voor diverse instanties werkzaam is. Garcia wordt van corruptie beschuldigd en van illegale zelfverrijking via zijn hoge ambt, dat hij van 1985 tot 1990 bekleedde. CURSUS CAFÉBEDRIJF/295,- Binnenkort start de cursus Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwijk, Amsterdam, Amstelveen. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hoby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine etc. exploiteren. zowel mondeling als schriftelijk te volgen. E323331Ë |||§1 Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda® 076-710078 correspondent De organisatie Izadin al-Kas- sem, de gewapende vleugel van de Harnas, liet gisteravond het in Damascus gevestigde Radio Al-Quds (Radio Jeruzalem) een verklaring voorlezen, waarin ze zegt de aanslag te hebben uitge voerd. In het bulletin wordt pre mier Rabin omschreven als 'een oude gek' en als 'terrorist num- Izadin aLKassem zegt ook de vorige zelfmoord-actie in Israël te hebben uitgevoerd. Eind juli kwamen zes mensen om het le ven bij een explosie in een bus in Ramat Gan, een oostelijke voorstad van Tel Aviv. Rabin wil de onderhandelin gen met de PLO voortzetten, ondanks bezwaren van de op positie en van president Ezer Weizman. Na de begrafenis van de slachtoffers van de terreur aanslag gaan de Israëlische en Palestijnse delegaties door met hun overleg over uitbreiding van het Palestijnse zelfbestuur. Het is de bedoeling dat daar over volgende maand een defi nitief aldcoord zal worden on dertekend. Rabin: Hamas zou graag zien dat deze regering de ver kiezingen verliest omdat ze we ten dat wij de enigen zijn die vrede kunnen brengen. En ze menen dat ze dat kunnen be werkstelligen door zelfmoord terreuracties te blijven uitvoe- De voormalige Likud-premier Shamir lanceerde gisteren een bittere en emotionele aanval op zijn opvolger. „Wat denkt Rabin wel? Dat hij te maken heeft met baby's of onnozele mensen? Hij verwoest het moreel van ons volk en brengt ons onheil. Het is voor de regering hoog tijd op te stappen. Het is een stelletje gek ken dat de staat naar de vernie tiging leidt". Na de bomaanslag in Jeruzalem botsten demonstranten, die zich keerden tegen het vredesoverleg met de Palesttijn Aanslag in Jeruzalem zesde in reeks na akkoord Oslo De aanslag van gisteren was de zesde zelf moordaanslag door leden van radicale isla mitische Palestijnse organisaties sinds de ondertekening in september 1993 van de akkoorden over Palestijnse autonomie tus sen Israël en de PLO: 6 april 1994: Een Palestijn rijdt met een bomauto tegen een bus in Afula in Noord- Israël. Daarbij komen acht Israëli's om en raken er 44 gewond. De verantwoordelijk heid wordt opgeëist door Harnas. 13 april 1994: Voor de tweede keer in een week slaat Harnas toe: vijf Israëli's worden gedood en dertig raken gewond door een bom in een autobus op het busstation van Hadera. 19 oktober 1994: Een lid van Harnas laat zichzelf met een bom in de lucht vliegen in een volle bus op de Dizengoff-straat in Tel Aviv. Eenentwintig mensen worden ge dood, 47 mensen raken gewond. 22 januari 1995: Twee zelfmoordenaars van de Islamitische Jihad laten zich na el kaar in de lucht vliegen bij een bushalte in Beit Lid. Eentwintig militairen en een bur ger komen om, 65 mensen raken gewond. 24 juli 1995: Een Palestijnse zelfmoorde naar laat een bom ontploffen in een bus in Ramat Gan bij Tel Aviv. Vijf Israëli's komen om. De aanslag wordt opgeëist door Ha- 21 augustus 1995: Een Palestijn laat een bom ontploffen in een bus in Jeruzalem. Vijf mensen worden gedood, onder wie de terrorist. Er zijn tientallen gewonden. Serviërs heer en nïeester in 'etnisch zuiverestad Tsjetsjeense strijders bezette politiebureau van Argoen, even buiten Grozny, heroverd en de Tsjetsjenen verdreven uit het stadje. De aanval van de Russen volgde nadat Tsjetsjeense be middelaars er niet in waren ge slaagd hun meer dan 250 zwaargewapende landgenoten ervan te overtuigen de bezetting op te geven. Nadat Russische troepen het gebouw eerder gis teren hadden omsingeld, wer den door de Tsjetsjenen hun vier gijzelaars vrijgelaten. Vanaf dat moment was het duidelijk dat Moskou geweld zou gebrui ken indien de Tsjetsjeense guer rilla's zich niet zouden overge- correspondent Minstens 60 en mogelijk 80 Tsjetsjeense Strijders zijn gister avond door Russische troepen gedood in het Tsjetsjeense plaatsje Argoen. De Russen ver loren één man, twaalf soldaten raakten gewond. Bij het aanbre ken van de dag hebben Russi sche commando's de jacht op overgebleven aanhangers van de Tsjetsjeense leider Doedajev voortgezet. Dat hebben de Russische persbureaus Interfax en Itar- Tass vanmorgen gemeld. Met zware artillerie, tanks, gevechts helikopters en elite-eenheden hadden de Russen het door DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 Ongeluk in Zuid-Afrika eist 19 levens Johannesburg Een botsing tussen een bus, een vrachtauto en een bestelbusje in Zuid-Afrika heeft vanmorgen aan negentien mensen het leven gekost. Nog eens 55 raakten gewond door het ongeluk op de weg tussen Hendrina en Carolina, in de oostelijke provincie Transvaal. De helft van de gewonden is er slecht aan toe, aldus de Zuidafrikaanse politie. Coupplegers Sao Tomé staan macht af sap tomé De militairen die vorige week dinsdag in Sao Tomé en Principe een staatsgreep pleegden, hebben ermee ingestemd de macht weer over te dragen aan de burgerregering. Eerder op de dag had het parlement van de Westafrikaanse eilandstaat unaniem amnestie verleend aan de groep jonge officieren die de staatsgreep had gepleegd. ^joedapest hans gertsen Correspondent oost-europa 4, )e Bosnische Serviërs zijn bijna laar met de etnische zuivering de regio Banja Luka. Vol- is de VN-vluchtelingenorga- atie Unhcr staan ook de !i aatste paar duizend moslims n Kroaten die nog in de regio a op het punt hun biezen e pakken omdat ze er hun le- i niet meer zeker zijn en 'oortdurend worden bedreigd, ille partijen in het voormalige oegoslavië maken zich schuldig 'etnische zuiveringen', een iufemistische term die staat r het met geweld verdrijven ran de ene etnische groep door :en andere. De herovering van le Krajina door Kroatië joeg de ekiifgelopen weken ruim 200.000 ":rs op de vlucht. ^olgens de Kroatische autoritei- as dat een vrije keus van le Krajina-Serviërs. Dat is on- lanks de Kroatische oproepen e blijven natuurlijk slechts ten /aar. De Krajina-Serviërs maar al te goed dat hen r jaar gewapend verzet te- agreb niet veel goeds te vachten stond. )ok de Bosnische moslims heb- ien in het verleden geen kans inbenut gelaten om Kroaten en ierviërs uit door hen beheerste ;ebieden weg te pesten. Maar le onbetwiste kampioenen van le 'etnische zuiveringen' zijn och de Bosnische Serviërs. Sre- :a en Zepa liggen nog vers n het geheugen. Minder spec- aculair want veel geleidelij ker is de 'etnische zuivering' Taipei Rtrgenochtend over. China heeft Lee heftig bekritiseerd om het President Lee Teng-hui van Tai- privé-bezoek dat hij in juni aan wan kondigt morgen aan dat hij de Verenigde Staten bracht. De wal deelnemen aan de presi- regering in Peking beschouwt dentsverkiezingen van volgend Taiwan als een afvallige provin- jaar. Dat heeft een regerings- cie. Zij meent dat de regering in functionaris in de Taiwanese Taipei niet het recht heeft con- hoofdstad Taipei vandaag ge- tacten met het buitenland te zegd. Algemeen was al verwacht onderhouden. Lee zei dat Tai- dat Lee een tweede ambtster- wan niet zal buigen voor druk mijn ambieerde. van China. Lee zal zijn kandidatuur De president riep de regering waarschijnlijk bekendmaken in Peking op de militaire oefe nadat het congres van zijn par- ningen in het zeegebied ten tij, de regerende Nationalisti- noorden van Taiwan te staken, sche Partij, heeft ingestemd met Taipei ziet die oefeningen, die nieuwe regels voor de keuze van tot 25 augustus duren, als haar presidentskandidaat. Het machtsvertoon om Taiwan on- congres, dat vandaag werd ge- der druk te zetten, opend, spreekt daar mor- Peking »AFP-RtrDengs gezondheid is wankel en hij is voor het laatst in februari 1994 in het openbaar versche- De communistische leiders in Peking hebben de afgelopen tijd niets gedaan om de herinnering van de Chinezen op te frissen aan de man die sinds 1990 geen officiële functie meer vervult, maar invloed op de politieke leiders blijft uitoefenen. China heeft vandaag de 91ste verjaardag van Deng Xiaoping vrijwel geheel genegeerd. Alleen hét officiële Volksdagblad maakte op een binnenpagina een toespeling op de grote soci alistische theorieën van de hoogbejaarde partijleider. Zoals elk jaar is er in verband met de verjaardag van de „kleine roer ganger" niets georganiseerd. van de regio Banja Luka verlo pen. Vijfjaar geleden telde de Noordbosnische stad meer dan vijftien moskeeën. Daar is er al lang geen een meer van over. In de wijde regio rond de stad woonden ruim 350.000 moslims en meer dan 180.000 Kroaten. In juni dit jaar schatte de Unhcr het aantal Kroaten in de regio nog op ruim 30.000 en het aan tal moslims op 37.000. Het ziet er naar uit dat die aantallen bin nen enkele weken tot vrijwel nul zullen zijn gereduceerd. Banja Luka en omgeving zijn dan eindelijk 'zuiver', want 100 procent Servisch. De laatste paar tienduizenden niet-Serviërs in de regio wordt al sinds mei, toen het Kroati sche leger de enclave West-Sla- vonië heroverde, het leven zuur gemaakt. Sinds de val van de Krajina hebben ze helemaal geen leven meer. Ze vluchten nu naar Kroatië. Daar zijn ze ook lang niet alle maal welkom, zo blijkt nu. Kroatië wil best gevluchte Bosnische Kroaten opnemen, maar is duidelijk minder en thousiast als het om moslims gaat. Unhcr-vertegenwoordi- gers hebben Kroatië gisteren met klem opgeroepen ook alle Bosnische moslims die de ko mende dagen aan de grens ver schijnen toe te laten omdat ze hun leven niet meer zeker zijn in Bosnië. Kroatië zou volgens de Unhcr erg aarzelend staan tegenover het opnemen van re latief grote aantallen moslims. Het ruim vier miljoen inwoners tellende land telt 'al' 50.000 moslims. Dat is blijkbaar voor Kroatië zo ongeveer het maxi mum. Helaas voor de Bosnische moslims zijn de Kroaten bijna even zeer gesteld op een etnisch 'zuiver' land als de Serviërs. Het belooft niet veel goeds voor de laatste moslim-vluchtelingen uit de regio Banja Luka en al evenmin voor de plannen om Kroatië en het restant van Bos nië dat nog in handen is van de moslims op termijn in een con federatie samen te brengen. Bosnische moslims zijn nergens welkom, zelfs niet in het groot ste deel van hun eigen land. zagreb afp-Rtr-apDe vluchtelingen willen niet te rugkeren naar het westen van Bosnië omdat zij bang zijn voor wraakacties door het Bosnische regeringsleger. De Abdic-ge- trouwen hebben met de Ser viërs samengewerkt in een po ging het regeringsleger uit de enclave Bihac te verdrijven. De Kroatische autoriteiten heb ben gisteren herhaald dat zij de circa 25.000 Bosnische aanhan gers van moslim-rebel Fikret Abdic naar Bosnië willen terug sturen. Kroatië zal ze echter niet met geweld het land uitzetten. moskou De her denking van de staatsgreep van conservatieve communisten, vier jaar geleden, heeft gisteren weinig belangstellenden getrokken. Niet meer dan zo'n honderd mensen waren naar de be graafplaats Va- gankovskoje in Moskou gekomen om bloemen te leggen op het graf van de drie jonge ren die bij de coup omkwamen. De enige politici on der hen waren het hoofd van het bu reau van president Jeltsin, Sergej Fila tov, en oud-pre mier Jegor Gaidar, op de foto met bloemen in de hand. FOTO REUTER Rabin weigert ondanks bomaanslag gesprekken met PLO op te schorten De islamitische verzetsbeweging Harnas heeft aangekon digd dat ze de reeks zelfmoord-operaties in Israël zal voortzetten tot de parlementsverkiezingen volgend jaar november. De aankondiging volgde op een bomexplosie in een stadsbus in Jeruzalem, die gisterochtend aan vijf mensen het leven kostte. Onder de doden was de zelf moordcommando die de explosieven bij zich droeg. Zaïrese soldaten hebben gisteren meer dan 2.000 Rwandese vluchtelingen uit het kamp in Goma opgepakt en de grens met Rwanda overgezet. De vluchtelingen werden met vrachtwa gens en bussen naar het grensstadje Gisenyi gebracht en daar 'volstrekt in strijd met het internationaal recht' gedumpt, zo zeiden VN-medewerkers. Volgens hen hebben 26.000 Rwandezen de deportatie niet afgewacht en zijn de heuvels ingevlucht. Bij de uitzetting gin gen Zaïrese regeringstroepen weinig zachtzinnig te werk. De operaties begonnen in het kamp Mugunga, een van de grootste kampen bij de stad Goma, waar 200.000 van de 700.000 vluchtelingen in het gebied in Oost-Zaïre verblijven. Ook vluchtelingen uit Burundi worden naar hun land terugge stuurd. Zaterdag had Zaïre laten weten dat het leger een begin had gemaakt met de uitzetting van de Rwandese vluchtelingen en dat het daarmee zou doorgaan zolang de VN de zorg voor de ontheemden niet op zich nemen. Toen werden 200 vluchtelin gen naar Gisenyi overgebracht. CORRESPONDENT AFRIKA De vluchtelingenorganisatie van de VN (Unhcr) is uitermate bezorgd over de huidige aktie van Zaïre om vluch telingen uit Rwanda en Burundi ge dwongen naar huis terug te sturen. Niet alleen omdat het tegen alle inter nationale verdragen indruist, maar vooral omdat het hoogstwaarschijn lijk elders tot nieuwe problemen zal leiden. „Een repatriëring is alleen een succes als het op vrijwillige basis gebeurt. Stuur je mensen tegen hun wil terug, dan blijven ze niet in hun dorpen en slaan ze later weer op de vlucht. Op die manier los je dus niks op", aldus Unh- cr-woordvoerder Peter Kessler. Bijkomend probleem is dat sommige ontheemden in Zaïre, merendeels Hu tu's, zo bang zijn om te worden terug gestuurd dat ze op de hielen gezeten door het Zaïrese leger de opvangkam pen verlaten en de nabijgelegen heu vels invluchten. Waaieren de vluchte lingen de komende tijd op grote schaal alle richtingen uit, dan voorzien de VN grote problemen met opvang, voedsel distributie en het verschaffen van on derdak. De Zaïrese autoriteiten trekken zich niets aan van de kritiek en zeggen voorlopig iedere dag honderden Rwan dezen en Burundezen de grens over te zullen zetten. De redenering is dat de miljoen ontheemden nu al een jaar lang een veel te zware belasting vor men voor de regio's Bukavu en Goma, de lokale bevolldng en de veiligheidssi tuatie in het gebied; en dat ondanks herhaalde verzoeken en waarschuwin gen de internationale gemeenschap nauwelijks wat doet om de vluchtelin gen naar huis te krijgen. Die frustraties worden nu omgezet in daden. Van de gisteren naar huis teruggekeer de Hutu's zijn er volgens de Unhcr 75 gearresteerd door de Rwandese autori teiten, op verdenking van medeplich- tigheid aan de vorig jaar uitgevoerde massamoorden. Leden van het voor malige leger zijn naar een heropvoe dingskamp gestuurd. Hel is vooral van wege deze arrestaties dat veel Rwande zen niet naar huis willen, omdat ze vrezen dat de vervolgingen op puur willekeurige wijze plaatsvinden. Het is nu aan de regering van Rwanda om de wereld duidelijk te maken dat alleen serieuze verdachten, zoals leden van de Interahamwe en het voormalige leger, worden opgepakt en vervolgens eerlijk worden berecht. Van dat laatste is echter, ruim een jaar na de machts overname in Kigali door het door Tut si's gedomineerde RPF, nog altijd geen sprake. Tienduizenden verdachten kwijnen langzaamaan weg in overvolle gevangenissen. Wat de Zaïrese overheid hoopt te be reiken met haar gedwongen uitwijzin gen, is dat niet alleen de VN en andere instanties vaart zetten achter een gede gen repatriëringsprogramma, maar dat ook Kigali serieus werk gaat maken van de opvang en hervestiging van hon derdduizenden vluchtelingen. De problemen die bij een mogelijke te rugkeer van alle Hutu's opdoemen, zijn immens. Niet alleen gezien de nog alom heersende etnische spanningen, maar ook wat betreft huisvesting en hervestiging in de dorpen op het plat teland. De meeste marktcentra en ste den worden nu bevolkt door Tutsi's die zich, na jarenlang of zelfs hun hele le ven in Burundi, Zaïre en Uganda te hebben gewoond, vorig jaar na 'hun' RPF overwinning naar Rwanda spoed den. Zo worden hele wijken van Kigali nu bewoond door toen teruggekeerde 'oude' vluchtelingen. Wat doen zij, als straks de eerdere be- Hutu's dus, weer voor de deur staan? En speelt de door Tutsi's gedo mineerde regering het spel eerlijk of geeft zij aan stamgenoten de voórrang? Veel speling is er niet, Rwanda is een klein land dat altijd heeft geworsteld met ruimtegebrek. Rest de vraag wat het Zaïrese leger van plan is met de Hutu-vluchtelingen die het afgelopen jaar hebben gebruikt om zich flink te herbewapenen en militair te trainen, om op een gepast moment een gewelddadige poging te doen de macht in Kigali te heroveren? Worden zij ontwapend en ook uitgeleverd? Of mogen zij ongemoeid in Zaïre blijven? Gezien de hartelijke relatie die Kins hasa altijd heeft onderhouden met het vorig jaar uit Kigali verdreven moorde naarsregime, valt het ergste te vrezen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5