Hulpclubs zamelen niet in voor ex-Joegoslavië ,enen van personeel teeds populairder Vermogenstoets voor ejaardenoorden weg Binnenland Kom van dat dak af Ioordproces Roermond moet nog echt beginnen Flexibele opvang in crèche bevalt iedereen INSDAG 22 AUGUSTUS 1995 tlan verdrinkt voor ogen vrienden reda. Voor de ogen van twee vrienden is gisteravond een 18-ja- ige Bredanaar verdronken in de Galderse Meren ten zuiden van Sreda. De jongens probeerden hun vriend, die riep dat hij zich liet goed voelde, nog vast te grijpen, maar dat lukte niet. On- lanks urenlang zoeken slaagde een duikersteam van de brand weer er gisteravond niet in de verdronken man te vinden. Het Irama voltrok zich rond zes uur gisteravond, op een plaats waar e veelbezochte recreatiepias zo'n drie meter diep is. Nadat de ivee vrienden alarm hadden geslagen, waren binnen een paar ainuten medewerkers van brandweer, politie en GGD ter plaat - Zij doken vergeefs het water in. Jitgave Onbekende Bommel-Strip ouDRiAANOp de Stripdagen in Breda wordt op 21 oktober de ooit eerder gepubliceerde Bommelstrip 'Tom Poes en de Heer- jkheden' gepresenteerd. Marten Toonder maakte de strip op 16 ktober 1967 tijdens een etentje in Den Haag met de toenmalige ritse ambassadeur Garan. De ambassadeur schreef de tekst, oonder voorzag het verhaal ter plekke van tekeningen. Bom- ïel-fan Van Eesteren liet 400 exemplaren drukken, die 75 gul- en per stuk kosten. De opbrengst stelt Van Eesteren ter be- chikking aan het Genootschap Heren van Stand, dat een nieuw eeld van Olivier B. Bommel in Den Bommel wil realiseren. linder overvallen op bedrijven otterdam Het aantal roofovervallen op bedrijven is sinds 1993 iet ruim veertig procent gedaald. In het eerste halfjaar van 1993 edroeg het aantal roofovervallen op bedrijven 1206, in diezelf- periode van 1994 1.100 en in de eerste helft van dit jaar 707. let aantal roofovervallen op geldinstellingen daalde met zestig rocent. De daling is het resultaat van de inspanningen van het andelijk Platform Criminaliteitsbestrijding. In het platform erken overheid en bedrijfsleven samen om veel voorkomende iminaliteit zoals inbraken, diefstallen en tasjesroof tegen te uit- en inlenen van eikaars soneel geniet onder bedrij- steeds meer populariteit. Enschedese bureau Cluster :hnopooling, dat driejaar ge en begon met het bemidde- technisch personeel, cht vorig jaar honderdvijftig ipelingen tot stand. Dit jaar rdt een verdubbeling ver- :ht. lollegiale doorlening', zo het poolen van personeel: blemen als over- en onder- etting kunnen te lijf worden aan door het uit- en inlenen eikaars medewerkers. Het chedese bedrijf, met een ede vestiging in Arnhem, ft zich daarbij in technisch soneel gespecialiseerd. De icteuren Vreriks en Ouwens rin een gestaag uitdij- klantenbestand op te bou- die via Cluster de pieken lalen in de bedrijfsbezetting angen. Zo bemiddelt het be- onder andere voor Scania, lerco, Akzo en Philips, let poolen van personeel alles met flexibiliseren te :en", aldus Michiel Vreriks. bedrijf dat tijdelijke overca- iteit op zich af ziet komen daarom wel even een paar re) technische werknemers missen, kan zich bij Cluster den. Het bureau gaat dan VS kampt nog met gat van 100 miljoen Ï.Sf1-' bhjke'ibi te ont ij net :isch. lijken dit oo| verzof samei gen tingin ïklijke zijn ins van van p een Ischap ssië. laf 1997 hoeven bejaarden in verzorgingshuis niet langer vermogen aan te spreken bij te dragen in de verzor- jskosten. Per 1 januari van jaar komen de bejaarden den in de Algemene Wet Bij- dere Ziektekosten, waar de ileeghuizen nu ook al onder en. De verpleeghuizen ken- geen vermogenstoets, daar le eigen bijdrage alleen af- ikelijk van het inkomen, ïdhaving van de vermogen- :ts voor bejaardenoorden betekenen dat die ook moet n gelden voor de verpleeg- zen. Dat is politiek gezien n haalbare kaart, 'oordvoerders van de minis- van financiën en. VWS ien het schrappen van de nogenstoets gisteren beves- Vanaf 1 januari 1997 is hts het inkomen van de be- Verwarring onder burgers over goeden en slechten te groot den haag gpd Hoewel zij dringend geld nodig hebben, durven de hulp organisaties geen grootscheepse inzamelingsactie te houden voor de meest recente slachtoffers, vooral Ser viërs, van de gewelddadigheden in het voormalige Joego slavië. Kruis en Artsen zonder Grenzen zonder opgaaf van reden afza gen van inzamelingsacties. Om dat Unicef echter juist nu veel geld nodig heeft voor noodhulp, heeft de Nederlandse tak van het VN-kinderfonds besloten een miljoen gulden uit de nood hulpreserve te halen voor kin dermaaltijden en winterkleding. Het budget voor de Unicef- programma's in Bosnië, Servië en Kroatië is voor dit jaar vast gesteld op een totaal van 27 miljoen dollar. Deze begroting De organisaties, die regelmatig met elkaar overleg plegen, zijn bang dat de uitgaven voor een dergelijke actie niet worden ge dekt door de inkomsten. De Ne derlandse burgers zouden te veel in verwarring verkeren over wie de misdadigers zijn en wie de slachtoffers in ex-Joegosla- vië. Een woordvoerder van Unicef Nederland verklaart daarmee waarom eerder al het Rode was voor de helft gedekt door bijdragen en garanties van rege ringen en particuliere organisa ties. Door de oorlogen van de laatste weken zijn echter hon derdduizend kinderen in Bosnië (Bihac), Kroatië (Krajina) en Servië extra in de problemen gekomen. Tot voor kort zou dit geen groot probleem zijn ge weest. De toestand in het voor malige Joegoslavië was toen nog tamelijk overzichtelijk. De (Bosnische) Serviërs van Milo sevic en Karadzic waren de slechten en de moslims van Izetbegovic de goeden. Nu ech ter de Kroaten zich weer in de strijd hebben gemengd en Kraj ina hebben veroverd, is het beeld veranderd en is een enor me stroom Servische burgers op op zoek naar een bedrijf dat dringend om personeel verle gen zit. „Aan de arbeidsvoor waarden van de betrokken me dewerkers verandert dan niets. Ze blijven in dienst bij hun werkgever, ze houden hun werkplek, WW-rechten en pen sioenopbouw." De begeleiding van de men sen die tijdelijk een andere werkplek krijgen aangewezen, vraagt de nodige aandacht. „Het gaat er om ze duidelijk te maken, dat uitlenen ook voor hèn voördelen heeft. Ze kunnen zo hun horizon eens verbreden, en ze krijgen de kans hun ken nis en ervaring te vergroten," zegt Vreriks. Ook gebeurt het nogal eens dat dezelfde mede werkers jaarlijks aan dezelfde bedrijven worden uitgeleend, wanneer pieken en dalen met een vaste frequentie verlopen. De technici hoeven dan niet meer te worden ingewerkt, ze kennen het werk, de mensen en de cultuur. Vreriks signaleert de trend, dat de gemiddelde duur van een uitleenproject gestaag toe neemt. Op dit moment is dat vier tot vijf maanden. De direc teuren zelf verdienen hun brood door het uitlenende be drijf iets minder dan het loon van de werknemer te vergoe den, terwijl het inlenende be drijf juist iets meer betaalt. woners van belang voor het vaststellen van de eigen bijdra ge. In de huidige Wet op de be jaardenoorden (WBO) telt ook het eigen vermogen mee, wat ertoe leidt dat bejaarden bij voorbeeld een eigen huis moe ten 'opeten'. De vermogenstoets levert momenteel vierhonderd mil joen gulden aan eigen bijdragen per jaar op. Een deel van dat bedrag moet vanaf '97 uit de ambtenarenverzekering komen. Bovendien gaat het maximum van de huidige eigen bijdrage voor verpleeghuisbewoners met achthonderd gulden omhoog naar drieduizend. Die gaat van af dat moment ook voor de ou deren in de verzorgingshuizen gelden. Er resteert echter nog een gat van ongeveer honderd miljoen gulden. Het ministerie van VWS voorziet daarbij echter geen problemen. zwundrecht De politie van Zwijndrecht heeft gisteren met een hoogwerker drie mannen van het dak van de bank gehaald waar ze na een overval naar toe waren gevlucht. De Amsterdammers van 26, 36 en 40 jaar oud zijn vermoe delijk in de nacht van zondag op maandag de bank via een gat in het dak binnengedrongen. Het in braakalarm ging niet af. De over vallers wachtten vervolgens de komst van het achtkoppige perso neel af. Toen een van hen de kluis had geopend, kwamen de over vallers tevoorschijn en dwongen het personeel om op de grond te gaan liggen. Een van de bankem- ployées moest onder bedreiging met een vuurwapen de nachtkluis openen. Een vrouwelijk personeelslid wist te ontvluchten naar een na bijgelegen politiebureau. De poli tie was toen al onderweg, omdat twee glazenwassers hadden ge zien wat zich in de bank afspeel de. De politie zette met twintig de omgeving van de bank af en waarschuwde het arrestatie team. Op dat moment zagen de overige personeelsleden kans het gebouw te ontvluchten. De over vallers probeerden via het dak te ontkomen. Daar werden zij door de politie onder schot gehouden, totdat enkele agenten via een be lendend pand op het dak waren geklommen en de drie mannen arresteerden. Niemand raakte ge wond. FOTO ANP Officier eist cel na mishandeling peuter De Bredase officier van justitie heeft gisteren een jaar cel gëeist tegen een 27-jarige Fransman die in mei zijn 4-jarige dochter tje urenlang vrijwel naakt in de kou zette, omdat ze in haar broek plaste. Het kind raakte door onderkoeling in coma. De man werkte sinds begin van dit jaar bij een suikerfabriek in West-Brabant en woonde met zijn gezin in een caravan. Daar zette hij zijn dochtertje bij een temperatuur van elf graden urenlang buiten, omdat ze steëds maar niet luisterde en omdat ze in haar broek plaste terwijl ze zindelijk was. Óp de intensive-care-afdeling van een ziekenhuis werd geconstateerd dat de lichaamstemperatuur van het kind was gedaald tot 27 graden Celsius. Uit het onder zoek bleek verder dat het meisje was geslagen en dat ze schaaf wonden had opgelopen, omdat ïajeste :ijds b idsch%. ordelij Jongste- 16-jarige lid van de toe d( e van Venlo moet getuigen twikkfe strafzaken tegen zijn broer vroegere bende-vrienden, dat besluit eindigde giste- in Roermond een slopende cesdag rond de zeven Q.ordzaken waarvan de ben den worden verdacht. Zij den de moorden in wisse- le samenstellingen hebben e jongere broer van de 22- 3?e bendeleider speelt voor ijitie een cruciale rol in de be voering. Vorig jaar verklaar - ie toen 14-jarige jongen dat en zijn vrienden talloze mensen, vooral illegale Turken, zouden hebben afgeslacht. Hoewel aanvankelijk werd ge dacht aan hersenspinsels van een kind, brachten zijn verhalen justitie en politie op het spoor van de moordzaken. De rechter veroordeelde de jongen inmiddels volgens het minderjarigenstrafrecht tot de maximale straf, een soort TBS- maatregel tot zijn 21ste jaar. Het hoger beroep in zijn zaak loopt nog. Het gerechtshof in Den Bosch doet hierover mor gen uitspraak. Dat arrest is weer uiterst belangrijk voor het open baar ministerie in Roermond. Justitie heeft weinig houvast in deze zaak. Er zijn vijf lijken ge vonden, waarvan in één geval de identiteit nog niet vaststaat en er zijn belastende verklarin gen en - later ingetrokken - be kentenissen van bendeleden. Twee andere lichamen van slachtoffers zijn nooit gevon den. In deze gevallen moet jus titie zich baseren op uitlatingen van verdachten als het 16-jarige bendelid. Hij werd, ondanks de moeilijke bewijsvoering, door de rechtbank veroordeeld voor deze twee moorden. De uit spraak van het gerechtshof is daarom uiterst belangrijk voor de zaak in Roermond. Naast de jongen zullen, aldus de rechtbank, ook andere ver dachten in eikaars zaak mogen getuigen. De verdediging had hierom gevraagd omdat'in de ogen van advocaten belastende verklaringen lukraak en onjuist zouden zijn afgelegd. Op de zit ting moeten de 'indianenverha len' dan nog maar eens worden herhaald, zo menen de advoca ten. Zij proberen op die manier alle grond <onder de voeten van justitie vandaan te halen. Offi cier Janssen protesteerde ver geefs met het argument dat 'het meineden zal regenen'. Het verzoek van sommige ad vocaten om een gedragsdes kundige als bijvoorbeeld profes sor Wagenaar (onder meer be kend van het proces tegen oor logsmisdadiger Demjanjuk) te de vlucht. De hulporganisaties gaan er van uit dat voor de gemiddelde Nederlander deze gebeurtenis sen 'zonder sturing niet meer te volgen zijn', aldus Unicef Ne derland. Die 'sturing' moet dui delijk maken dat er ook onder de Servische vluchtelingen veel onschuldige burgers zijn die net zo goed recht hebben op hulp. Maar sturing kost geld, bijvoor beeld in de vorm van adverten ties en dat geld gebruiken de hulporganisaties gezien het on zekere resultaat liever voor an dere dingen. „Bovendien is het zomer en hebben veel mensen aandacht voor heel andere za ken." Werkende krijgt hogere aftrek voor belasting den haag gpd De vaste belastingaftrek voor beroepskosten gaat volgend jaar met 250 gulden omhoog naar 2400 gulden. Dat is een van de maatregelen die het kabinet vandaag bespreekt om de koop kracht van iedereen volgend jaar op peil te houden. Voor mensen met een inkomen tot modaal (4.000 gulden bruto per maand) levert die aftrek netto veertien gulden per maand op. Naast het hoger arbeidskosten- forfait denkt het kabinet nog aan een verhoging van de belas tingvrije som een kleine verla ging van het belastingtarief in de eerste schijf, voor inkomens tot zo'n 50.000 gulden bruto per jaar. Verder wordt de twee be lastingschijf (tot 89.000 gulden) verlengd, waardoor mensen iets later in het toptarief van zestig procent belasting vallen. Met deze maatregelen moet voorko men worden dat de minima en modaal er volgend jaar op ach teruitgaan, terwijl ook boven- modaal - in de woorden van premier Kok - volgend jaar niets te klagen heeft. Het kabinet praat vandaag over wat te doen met ongeveer drie miljard gulden lastenver lichting die burgers en bedrij ven volgend jaar krijgen. Om laagbetaald werk voor de werk gever goedkoper te maken, wor den de loonkosten op het mini mum en 15 procent daarboven met 1125 gulden gekort. Werk gevers hoeven voor deze groep minder premies en belasting te betalen, waardoor laag opgelei de langdurig werklozen meer kans moeten krijgen op een baan. Ook de in het regeerakkoord genoemde algemene lastenver lichting voor alle bedrijven komt er. Werkgevers zijn vol gend jaar 1,4 procent minder overhevelingstoeslag (die ze werknemers betalen als com pensatie voor hen betaalde pre mies) kwijt. Ook hoeven de be drijven volgend jaar minder WW-premie te betalen, wat mo gelijk gemaakt wordt door de licht dalende werkloosheid. n Nederlands Persbure Monument Vught weer beklad vught» De balustrade van het eerder dit jaar met koolteer be smeurde oorlogsmonument in Vught is het afgelopen week einde beklad met verf. Over de volle lengte is er drie keer het woord 'baldadigheid' op ge schilderd. In mei is het uit kalk zandsteen opgetrokken monu ment onherstelbaar beschadigd. Onbekenden besmeurden het met koolteer, dat zo diep in het relatief zachte en poreuze mate riaal drong dat het niet meer kon worden verwijderd. De gedenksteen herinnert aan de ruim 360 Nederlanders die in 1944 kort voor de bevrij ding door de bezetters op de Vughtse Hei zijn doodgescho ten. Op 27 panelen stonden de namen gebeiteld van alle slachtoffers. Die platen worden in hun geheel vervangen door nieuwe. De gemeenteraad heeft daarvoor 270.000 gulden be schikbaar gesteld. Een inzame lingsactie onder particulieren heeft inmiddels een bedrag van 50.000 gulden opgeleverd. Zowel de nu besmeurde ba lustrade, die is bedoeld voor het leggen van kransen, als de ove rige delen van het monument kunnen betrekkelijk simpel worden schoongemaakt. Giste ren werd daarmee al direct be gonnen. FOTO ANP DEN HAAG ANP Kinderen die op wisselende tij den en dagen naar de crèche gaan, hebben daar geen proble men mee. Ze voelen zich net zo vertrouwd als kinderen die op vaste uren en dagen naar de kinderopvang gaan. De ouders, relatief veel alleenstaanden met wisselende werktijden, zijn zeer tevreden. Hun kinderen gaan graag naar de crèche en zelf hebben ze meer rust, omdat ze het kind niet van de ene oppas naar de andere hoeven te sjou wen. Dat blijkt uit een evaluatie van vier experimenten met flexibele kinderopvang voor de zorgsector in Amsterdam, Den Haag, Groningen en Maastricht. De vier nog altijd lopende pro jecten kennen verschillende vormen. Zo gaat het in Den Haag om 24-uurs opvang, in Maastricht om avond- en week- endopvang. De betrokken kinderen blij ken de wisselingen probleem loos te ondergaan. De flexibele opvang kan betekenen dat een kind de ene week drie dagen en de andere week twee dagen naar de crèche gaat. Soms gaat het 's ochtends, andere keren 's middags of 's avonds, Ook komt het voor dat kinderen 's nachts overblijven of in het weekeinde naar de opvang gaan. De sa menstelling van de groepen blijkt slechts iets wisselender te zijn dan bij de reguliere dagop vang. Het achterblijven van kinde ren in de avonduren, als andere kinderen worden opgehaald, blijkt geen problemen op te le veren. Kinderen zijn er eerder trots op dal ze mogen blijven eten en soms ook slapen. Het geheel loslaten van de vaste haal- en brengtijden blijkt even min een probleem. Leidsters zijn verlost van het hectische uurtje rond de haaltijden en er blijkt meer tijd te zijn voor con tact met de ouders. Het personeel van de betrok ken instellingen voor kinderop vang geeft aan dat de werkdruk soms wel zeer hoog ligt, vooral omdat de groepen verschillende leeftijden kennen en er allerlei extra werk bijkomt, zoals koken en kinderen in bad doen. Hoewel de experimenten in eerste instantie waren bedoeld voor werknemers in de zorgsec tor, viel de animo daar wat te gen. Zij waren eind vorig jaar goed voor vijftien van de in to taal veertig verkochte kindplaat sen. Andere sectoren als de po litie, de horeca en de journalis tiek, bleken meer belangstelling te hebben. zij over het asfalt was gèsleept. Officier van justitie De Geus vond dat er bij de Fransman meer sprake was van machte loosheid dan van kwaadaardig heid, maar ze eiste desondanks cel. Het meisje is inmiddels bij een pleeggezin in Frankrijk ge plaatst. De vader zei tijdens de rechtszitting dat hij zich niet te gen adoptie zal verzetten als dat beter is voor zijn dochter. Uitspraak 4 september. laten oordelen over het waar heidsgehalte van de verschillen de verklaringen, wees de recht bank echter van de hemd. Het monsterproces in Roer mond, dat twee weken zou gaan duren, loopt met het niet voor ziene horen van verdachten als getuigen een geweldige vertra ging op. Voor de vijftien ver dachten was gisteren, evenals vrijdag, een moeizame dag met uitsluitend formeel juridische voorhoedegevechten tussen de officier van justitie Janssen'en de vijftien advocaten. Vandaag gaat het pas óver de moorden zelf. Dan wordt de moord op een bewaker van hennepkassen in Reuver bekeken. Nu is er één mobiele telefoonnet. De keus is dus erg gemakkelijk. Straks is er een tweede mobiele telefoonnet. En ook dan is de keus erg makkelijk. Het tweede mobiele telefoonnet komt eraan. Te beginnen in de Randstad, straks in heel Nederland. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iede

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3