Leidsch Dagblad Veel lof voor toespraak koningin 17 Het extraatje van Jif. Asielzoeker verdronken bij Noordwijk Voormalig burgemeester Haarlemmermeer overleden Wel degelijk executies in Indonesië KLM zou aanschaf Boeing 777 overwegen GOED NIEUWS DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 M OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40857 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Binnenland Nacht- en weekendopvang in crèche bevalt Buitenland Harnas zal in Israël p- doorgaan met terreuracties «Kunst Hans Teeuwen is komend 7 weekeinde te zien op Amsterdamse Uitmarkt «Sport Edwin Jongejans springt met hart voor Ajax NOORPWUK WIM VAN WANROOY Wel 'droefheid', geen excuses Handelsmissie boekt successen In Noordwijk is gisteravond rond half zeven ter hoogte van de Koningin Wilhelminaboule- vard in zee het lichaam gevon- sn 32-jarige asielzoe- Leidschendam. Ter plaatse heeft zowel een 37-jari- ge hulpverlener als personeel ambulance getracht de man te reanimeren. Op weg naar het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) overleed hij echter. met vrienden n hij in moeilijkheden kwam en om hulp vroeg. Een van hen pro beerde hem te helpen, maar door de sterke stroming lukte dat niet. Een 20-jarige surfer uit Noordwijk haalde het slachtof fer uit zee. In de ochtenduren was bij de Langevelderslag een 8-jarige jongen uit Leimuiden epilepsie-aanval door een bege leidster uit het water gehaald, De jongen is ter observatie in het AZL opgenomen. Professor dacht aan actie van terroristen GAINESVILLE* AP Een actie van terroristen. Dat vermoedde de Amerikaanse professor die door de Neder landse marechaussee met ex plosieven in zijn bagage op het vliegtuig naar de Verenigde Sta ten werd gezet, toen hij daar werd aangehouden. De profes- Paul Holloway, durfde aan vankelijk niet naar huis. Hij ge loofde dat terroristen de plastic explosieven in zijn koffer had den verstopt om deze later bij hem thuis te komen afhalen. Holloway bracht met zijn vrouw 2rste nacht in de VS dan ook elders door. Pagina 12: Minister Sorgdrager verbiedt veiligheidstest mare chaussee. Een erehaag In Nederland en Indonesië is instemmend gereageerd op de toespraak die koningin Beatrix gisteravond hield in Indonesië. Ze uitte droefheid over het bloed dat vloeide tij dens de Indonesische vrijheidsstrijd, maar bood geen excuses aan voor het Nederland se beleid van die jaren. Ze wees er op dat gesprekken over mensenrechten tussen lan den normaal zijn, hoewel gastheer Soeharto had benadrukt dat landen zich niet met el- kaars interne zaken moeten bemoeien. Indonesië is positief gereageerd. ,,Voor de Indone- sisch-Nederlandse betrekkingen zal de 21ste augustus 1995 te boek staan als de grote dag", zei de JAKARTA GPD-ANP De fractievoorzitters van PvdA, CDA, WD en D66 zijn zeer te spreken over de tafelrede van de koningin. Zowel PvdA'er Wallage als zijn collega's Heer- ma (CDA), Bolkestein (WD) en Wolffensperger (D66) spraken over een „evenwichtige toe spraak". Andere kamerleden sloten zich daarbij aan. „Ze heeft per fect gekoorddanst tussen een schaduwrijk verleden een een zonnige toekomst", zei D66-ka- merlid Van den Bos. WD-bui- tenlandwoordvoerder Weisglas: „Dit was een heel mooie en evenwichtige toespraak". PvdA- kamerlid Dijksma: „Ze is niet op lange tenen gaan staan". En CDA'er Hillen: „Ze heeft de mensenrechten aan de orde ge steld zonder de vinger omhoog te steken". Alleen Rosenmöller (Groen Links) vond dat de ko ningin nadrukkelijker spijt had moeten betuigen over het Ne derlandse Indonesië-beleid van 1945-1950. De formuleringen van de ko ninklijke toespraak werden in Den Haag verschillend uitge legd. Wallage (PvdA) wees erop dat de koningin de onafhanke lijkheidsdatum van 17 augustus 1945 'impliciet' had erkend, maar volgens CDA'er Hillen was dat niet het geval. Volgens D66'er Van den Bos heeft Beatrix 'impliciet' excuses aan geboden voor de politionele ac ties, maar volgens WD-leider Bolkestein juist niet. presidentiële Soedomo. In kringen i de adviesraad, Indië-vetera- tevredenheid te beluisteren. Daar werd het juist gewaardeerd dat de konin gin geen excuses heeft aange boden. Intussen heeft de handelsmis sie in Jakarta al voor ruim een miljard gulden contracten voor orders getekend. Volgens werk geversvoorzitter Rinnooy Kan kan dat bedrag mogelijk ver dubbelen. Hij wees erop dat de Nederlandse export de eerste helft van dit jaar 40 procent ho- foto anp cor mulder ger lag dan in de eerste helft van 1994. Minister Wijers (economische zaken) maakte in Jakarta be kend dat de Nederlandse over heid 245 miljoen gulden uittrekt voor Nederlandse bedrijven die in Indoensië willen investeren. Dat bedrag wordt over zeven jaar uitgesmeerd. Vandaag bezocht het konink lijk gezelschap enkele tentoon stellingen en een cultureel park in Jakarta. Pagina 2: Commentaar. Teksten van de toespraken van koningin Beatrix en presi dent Soeharto. JAKARTA Rtr-A In Indonesië zullen twee ter dood veroordeelde politieke gevangenen wel degelijk worden geëxecuteerd. Het officiële Indonesische pers bureau Antara haalt minister van justitie Oetoyo Oesman aan, die tegenover journalis ten over de executies sprak. Gisteren ontkende minis ter van buitenlandse zeiken Ali Alatas nog in alle toonaar den dat er executies op han den zouden zijn. Alatas liet dat ook aan zijn Nederlandse ambtgenoot, Hans van Mier- lo, weten. Maar volgens An tara sprak minister Oesman daarna opnieuw over execu ties en ontkende hij niet dat het gaat om Bungkus en Marsudi, voormalige leden van de presidentiële garde van wijlen president Soekar- no. Beiden zijn ter dood ver oordeeld wegens hun ver meende aandeel in de po ging tot staatsgreep in 1965, waarvoor de Indonesische communistische partij verantwoordelijk werd ge houden. Waar en wanneer de von nissen zullen worden vol trokken, kon Oesman niet zeggen, aldus Antara. Bung kus en Marsudi worden vast gehouden in de Cipinang-ge- vangenis in Oost-Jakarta. De Indonesische pers maakte vorige week al mel ding van uitspraken van mi nister Oesman over de exe cuties. Daarbij ging het be halve over de twee politieke gevangenen ook om vijf mensen die voor moord zijn veroordeeld. ran Stam, oud-burgemees- in Haarlemmermeer, is af- ,en zondag op 75-jarige leeftijd aan een hartstilstand overleden in zijn woning in Frankrijk. Van Stam, geboren en geto- _ïn in Nieuw-Vennep, was tij dens de Tweede Wereldoorlog /an de leidende figuren in het verzet in de polder. Zijn po litieke loopbaan begon in 1958 raadslid. Vanaf 1962 was Van Stam tien jaar wethouder en vervolgens elf jaar burgemees- r van Haarlemmermeer. Van Stam vervulde ook diver se functies in organisaties voor oorlogslachtoffers: voorzitter van ICODO, landelijk voorzitter Stichting 1940-1945, voorzitter Erebegraafplaats Bloemendaal, lid Curatorium Anne Frank stichting en lid Nationaal Comi té 4 en 5 mei. Van Stam kreeg diverse onderscheidingen: Offi cier in de Orde van Oranje Nas sau, Bronzen Leeuw, Verzets- herdenkingskruis, Yad Vashem en het ereburgerschap van Haarlemmermeer. Zaterdag is er om 11.00 uur een rouwdienst in de Gerefo- meerde Kerk in Nieuw-Vennep. Aansluitend is de begrafenis op de Algemene Begraafplaats aan de Bosstraat in Nieuw-Vennep. Morgenochtend opent de ge meente in het raadhuis in Hoofddorp een condoléancere gister. 1et Jif heeft u alles zó weer schoon. En mis- chlen dat u daarna van de ware espresso lenleten kunt Dankzij 't extraatje van deze reek: kans op één van de honderd Philips :spresso-Duo's, t.w.v. f 169,-. Spaar 3 freepjescodes* en maak de slagzin af. Zie leelnameformulier in de winkel, lif allesreiniger, lormaal of citroen, O >1Q lacon 250 ml ,399 ÓMkJ lif vloeibaar schuurmiddel, lormaal of citroen, r\ -iq lacon 500 ml '399 /../z) allesreiniger, Jif vloeibaar schuurmiddel en/of allerina doekjes. Deze week alleen bij Albert Heijn. CrT Feyenoord-fan schopt zichzelf dubbele botbreuk De verlenging is elf i oud. In de strijd om de Super Cup staan Ajax en Feyenoord op gelijke hoogte en elk doel punt dat nu valt betekent het einde van de wedstrijd, een 'sudden death'. Ajax valt aan en breekt door de defensie van de Rotterdammers. Feye noord-routinier Peter Bosz loopt zijn eigen strafschopge bied binnen met de vers inge vallen Martijn Reuser, ziet geen kans hem af te stoppen en haalt de jonge aanvaller neer. „Penalty", oordeelt scheidsrechter Van den Ende. Kees Duindam, fanatieke Feye- noord-fan uit Noordwijk, ziet zijn grootste angst enkele mi nuten later werkelijkheid wor den als Patrick Kluivert de bal langs Ed de Goey schuift. Duindam loopt naar de trap, hij wil weg. In een vlaag van verstandsverbijstering, een mengeling van woede en desil lusie, 'schopt' Kees zijn frustra tie weg. Maar daar staat de be tonnen wand. De ochtend erna blijkt het eerste kootje van zijn rechter grote teen en zijn mid denvoetsbeentje gebroken. Eigenlijk zag hij het al aan komen, tijdens de voltrekking van het angstaanjagende tafe reel. Angstaanjagend, omdat volgens Duindam Feyenoord misschien twee penalties in een wedstrijd kan missen (zon dag tegen Vitesse, red.), maar Ajax niet. „Je weet gewoon dat die er 99 van de 100 keer in gaat. „Ik liep met mijn vrien den alvast naar de uitgang, want ik wilde meteen weg als Ajax scoorde." Gespannen keek hij naar Pa trick Kluivert en Ed de Goey. Eigenlijk wist hij al dat-ie erin Kees Duindam met zijn voet in net gips, fief^ na het Ajax-doelpunt van Patrick Kluivert. foto dick hogewoning zou gaan, maai' toen het wer kelijk gebeurde, was de teleur stelling niet minder groot. De wedstrijd was afgelopen, het was gebeurd, de Super Cup was voor Ajax. En verliezen is op zich zo erg niet, maar ver liezen van Ajax, dat kan echt Nu kan hij er eigenlijk wel om lachen, maar echt leuk is het niet. „Nee, ik baal eigenlijk als een stekker, want ik heb na tuurlijk allang kaartjes voor de wedstrijd tegen Twente van aanstaande zondag. Directie ontkent berichtgeving SCHIPHOL* De KLM zou een ingrijpende vernieuwing van de vloot over wegen. Naast de een maand ge leden aangekondigde uitbrei ding van de vloot, zou de KLM tevens 26 vliegtuigen (inclusief de gehele MD-11 vloot) willen vervangen door de nieuwe Boeing 777. De ingrijpende vlootvernieuwing zou rond de eeuwwisseling gestalte moeten krijgen. Dat meldt het gezaghebbende tijdschrift 'Flight International'. De KLM zou volgens Flight haar spiksplinternieuwe MD-11 vloot (tien toestellen) verkopen aan partner Northwest Airlines. Sa men met zestien oudere Boeing 747-300's zou de MD-11 wor den vervangen door de reusach tige tweemotorige Boeing 777. HE I WOORD 15 AAN Shakespeare Alle dingen worden met meer hartstocht nagejaagd dan genoten. 40% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -\ Q I VANDAAG 1f i PAGINA'S I Binnenland 3 Buitenland 5 Kerk en Samenleving12 Randstad12 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Sport Staatsbezoek Strips Bejaarde man lag dagen onder invalidenwagen ZWOLLE GPD De KLM reageert verbaasd op het bericht. „Wij hebben geen strategisch plan om de Boeing 747-300 of de MD-11 te vervan gen door de Boeing 777. Woordvoerder M. Wenting noemt de berichtgeving in Flight „fout". Desondanks zal de KLM op niet al te lange termijn haar ou dere Boeing 747-vloot moeten vervangen. De Boeing 777 is volgens luchtvaartdeskundigen de meest voor de hand liggende keus. De 777 zou beter dan de 747 in staat zijn om minder drukke routes frequenter te be dienen. De 777 biedt plaats aan tussen de 300 en 400 passagiers. In dat geval zou het logisch zijn om de MD-11, een driemotorig vliegtuig met een vergelijkbare capaciteit, te verkopen aan Nor thwest. „Een wonder. Zes dagen zonder eten en drinken. We kunnen het eigenlijk nog niet geloven dat hij gevonden is en leeft. En dan te bedenken dat hij nog hartpa tiënt is ook." Eigenlijk had Lidy Landheer- Barneveld haar vader al opgege ven. Vorige week maandag was de 84-jarige Zwollenaar Har- men Barneveld voor het laatst gesignaleerd in de omgeving van het dorpje Wythmen, enke le kilometers van z'n woon plaats. Daar hadden mensen hem zien rijden in zijn opval lende invalidenwagentje. Daar na was taal noch teken van hem vernomen. Zoektochten door politiemensen leverden niets op. Familie en vrienden vrees den al snel het ergste, omdat de man af en toe in de war raakt en zijn gezondheid nogal te wen sen overlaat. Zondag besloten z'n geloofs genoten, Jehova's Getuigen, na de ochtendvergadering een gro te zoekactie op touw te zetten. Zo'n zeventig gelovigen, ver- deeld over drie groepen, kam den Zwolle en omgeving uit. Twee jongens ontdekten 's mid dags in een sloot een stuk van z'n elektrokar. Tot hun stomme verbazing bleek Harmen Barne veld daaronder bekneld te zit ten, nauwelijks zichtbaar voor de vinders. „We dachten dat hij dood zou zijn. Maar hij leefde." Zelfs de brandweer moest er vervolgens aan te pas komen om de man uit z'n benarde po sitie te bevrijden. Het wagentje moest in stukken worden ge knipt, voordat Barneveld ge wond en ernstig verzwakt naar het Sophia Ziekenhuis in Zwolle kon worden gebracht. Daar wordt hij nu verzorgd. Protest-CD tegen kernproeven ROTTERDAM GPD Waren er eerder al de protest- kaarten, protest-T-shirts en pro testreclamespotjes, vanaf don derdag is er ook een protest-CD tegen de voorgenomen Franse kernproeven in de Stille Zuid zee. De opbrengst van de schijf gaat naar Greenpeace. De CD is een idee van Coen Verharen van het Rotterdamse reclamebureau VDL VDL: „We zagen deze zomer zoveel nieuws uit Bosnië en we vonden dat er te weinig aandacht was voor Mururoa, terwijl dat ook erg ernstig is. En dan kun je wel weer een handtekeningenactie op touw zetten, maar wij dach- geen CD?" PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Nr. bank/giro: Handtekening:. «ging,. -l cidsch Dagblad, Abonnee-service, ntwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 dag t/m vrijdag L

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1