Jongejans in spoor van Ajax lijs wint met overmacht Wijnand van Deursen even een held Sport De la Bey is favoriet in Nieuwkoop Leidsch Dagblad Tennis Circuit'Qg DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 b onderwater, c Nederland zeker van halve finales dublin Met nog één wedstrijd te spelen, is het Nederlands mai nen-hockeyteam bij het Europees kampioenschap in Dublin ze ker van een plaats in de halve finales. Concurrent Spanje, de nummer vijf van het vorige EK in Parijs (1991), bleef gisteren te gen België verrassend steken op een gelijkspel: 2-2. Daardoor is Nederland, dat in groep A nog ongeslagen is, onbereikbaar ge worden voor de Zuideuropese ploeg. Luc Leblanc tekent bij Polti rome Wielerprof Luc Leblanc rijdt de komende t voor de Polti-formatie. De Italiaanse ploeg heeft dat gisteren be kendgemaakt. „We hebben hem gehaald voor de etappekoer- zei Gianluigi Stanga, ploegleider van Polti. De 29-jarige Fransman, wereldkampioen op de weg, stond onder contract bij Le Groupement. De ploeg heeft zich wegens financiële proble men echter teruggetrokken uit de competitie. De Franse forma tie, werkgever van Jean-Paul van Poppel, nam ook niet deel aan de Ronde van Frankrijk. Vorige maand werd Leblanc aan zijn heup geopereerd. Begin september hoopt hij de training te her vatten, zodat hij eind volgende maand zijn titel bij de wereld kampioenschappen in Colombia kan verdedigen. Mannen eerder naar huis wenen De Nederlandse waterpoloërs, die dreigen af te zakken de Europese B-categorie, keren morgen al naar huis terug. Direct na afloop van de laatste wedstrijd in de degradatiepoule tegen Roemenië vliegt de selectie van Ivo Trumbic naar Neder land. Volgens Hans Albers, voorzitter van de waterpolocommis- bestuurslid van KNZB, is daartoe besloten om de spelers niet nog langer 'als de geslagen hondjes' naar de Europese top- doegen te laten kijken. Die zijn volgende maand immers weer iegenstanders bij het toernooi om de FINA Cup in Atlanta. /a ter polos ter s voldoen aan opdracht [wenen De Nederlandse waterpolosters, titelverdediger bij het in Wenen, hebben maandagavond tegen Groot-Brittannië de opdracht voldaan. Die was: ervoor zorgen met een goed fcevoel uit het water te komen. Met een zege van 16-4 (3-1 4-0 3- Tf 6-2) lukte dat meer dan behoorlijk. Van der Gaag breekt kuitbeen MotherwellMitchell van der Gaag, verdediger van de Schotse :lub Motherwell, heeft zaterdag zijn linker kuitbeen gebroken in le bekerwedstrijd tegen Clydebank. Hij is waarschijnlijk twee naanden uitgeschakeld. Motherwell won de wedstrijd in de weede ronde van de League Cup na het nemen van strafschop- Scheidsrechter steekt toe ^Montevideo In Uruguay tolereerde zondag een scheidsrechter pe beledigingen van een voetballer niet langer. Hij pakte een i stak toe. De speler ligt in het'ziekenhuis, de dader is voor e politie op de vlucht. Het incident deed zich voor tijdens een nateurwedstrijd in Montevideo. Speler Andres Chavez was het ineens met een beslissing van de scheidsrechter en wilde ver paal halen. De discussie duurde de laatste te lang. De man in het wart gaf de speler geen rode kaart, maar verwondde hem. an Bon niet naar Motorola Leon van Bon gaat niet naar Motorola. De Ameri- e wielerploeg heeft de pogingen opgegeven om de 23-jari- |e Nederlandse renner te contracteren. In de afgelopen Tour de nee toonde de Motorola-ploeg van Hennie Kuiper interesse rVan Bon. Edwin Jongejans is volledig verslaafd aan Ajax. Dus werd de ochtend voor de finale benut om nog even een kijkje te nemen in het Ernst Happel-stadion. Het was even zoe ken geblazen, maar hij vond uiteindelijk wat hij zocht. De stoel waarop-ie had gezeten, op die gedenkwaarige woensdagavond in mei, bij de Champions League-finale van de Amsterdammers. cpd—verslaggever Nu zat hij er weer en alles wat hij die avond voelde, de zenu wen vooraf, de spanning tijdens en de ontlading achteraf, maak te zich weer van hem meester. Dat was precies wat hij nodig had. Een paar uur later kroonde Edwin Jongejans zich tot Euro pees kampioen vanaf de 1-me terplank. Op een steenworp af stand van de plek waar Patrick Kluivert net dat laatste tikkie gaf. 'En dat is misschien nog wel het leukste van alles'. De liefde voor Ajax en alles wat maar met de club te maken heeft, gaat ver voor de Amers- foorter. Zo ver zelfs dat hij giste ren bij zijn eerste sprong in het Stadionbad van Wenen vriend en vijf medefinalisten stomver baasd deed opkijken. De schoonspringer heeft niet veel gelegenheid om op te vallen met zijn kleding, maar het Ajax- logo op zijn achterste waarmee de Nederlander gisteren alle ca mera's op zich gericht wist, brengt anderen wellicht op een idee. De broek bleek niet ge kocht, maar speciaal gefabri ceerd voor Neerlands eerste medaillewinnaar op dit EK. i brak gisteren dus ein- meterplank, de discipline waar op hij eerder al Europees (1989) en wereldkampioen (1991) werd. Zijn uitglijder, zaterdag vanaf de 3 meter, was naar de achtergrond verschoven. „Dat was een ongelukkie." Nu was de instelling de juiste. „Ik weet wat ik kan vanaf de 1 meter. Ze moeten mij maar zien te ver slaan, dacht ik vooraf bij mezelf. Ik spring mijn eigen wedstrijd. Die noodlanding van zaterdag heeft geen enkel moment meer door mijn hoofd gespeeld. Had ik een serie slechte sprongen af geleverd, dan was het misschien iets anders geweest. Maar een foutje, dat kan gebeuren." Nervositeit is hem vreemd. Op zondagavond stond Jonge jans, 28 jaar en gepokt en gema zeld in de wereld van de ge hurkte en gehoekte salto's nog aan de bar, met een pilsje in zijn hand. Ontspannen. „Mij kunnen ze niet meer gek krij gen. Ik weet wat ik wil, ik weet wat ik kan." Voor de toekomst heet dat dus AÜanta '96, on danks de tegenvaller die NOC *NSF hem vlak voor vertrek naar Wenen bezorgde. Jonge jans dacht bij wedstrijden in Straatsburg en Rome voldaan te hebben aan de olympische li miet van 540 punten, i delijk de zon een beetje door sportkoepel oordeelde anders, voor de Nederlandse afvaardi- In Straatsburg had hij twaalf in ging in Wenen. Het werd hoog tijd, want veel te juichen viel er tot nu toe weinig, 's Ochtends trokken de verwarde water- polo'ers die lijn nog rustig door; het verlies tegen Griekenland bedreigt nu zelfs A-status. KN- ZB-voorzitter Hans Beijer mok te mee. Na de schone sprongen van Jongejans evenwel straalde ook hij evenwel weer. Voor de golden wonderboy zelf was het allemaal niet zo schokkend. Hij heeft een repu tatie hoog te houden op de 1- plaats van zes sprongen r demonstreren en de (verplaats te) wedstrijd in Rome bleek niet aangemeld. Trainer Frans van de Konijnenburg: „Volgens mij snapt NOC*NSF het zelf niet. Het gaat in deze sport niet om het aantal sprongen, maar om het puntentotaal. Edwin heeft wel degelijk voldaan aan de li miet. Maar de KNZB zal er na afloop van deze EK nog wel op terugkomen bij ze. En als ze het mij vragen ben ik ook best be reid alles uit te leggen. Hier In zijn Ajax-zwemboek springt Edwin Jongejans van de 1-meterplank naar de Europese titel. uit kunnen komen." Zijn discipel gaat de komende maanden rustig door met zijn voorbereiding op de Olympi sche Spelen. De training zal puur op de 3-meterplank wor den afgestemd. De '1-meter' heeft nog altijd geen olympi sche erkenning verworven. Maar hij voelt zich groeien, niet in de laatste plaats door zijn re gelmatige bezoeken aan een 'kraker' in Madrid, de Oekrainer Ugrymov. „Hij doet me pijn, ik ben leniger geworden, Wenen laat hij vandaag ach ter zich laat om huiswaarts te keren. „Woensdagavond speelt Ajax-2. Met Litmanen. Dat wil ik voor geen goud missen." Iier-zonder gaat kopje onder Ipje onder voor de start. De Jrdediging van de wereldtitel de Nederlandse vrouwen fer-zonder-stuurvrouw bij de a verliep gisteren in npere met enig ongemak en i extra regatta tot gevolg, uw Seada van den Herik voor de start een nat aarna haar ploeg in de kie als tweede eindigde achter ^t-Rusland. Het ongelukje gebeurde bij t oproeien naar de start. Bij ii smalle doorgang raakte het de boot verward in een k touw. Van den Herik moest [stappen om het schip los te Het heldere water van t Kaukajarvi-meer bleek die- r dan gedacht. Zij ging kopje roeide de serie in een Jt roeipak. In de wedstrijd maakte het kwartet Van den Herik, Elien Meijer, Marleen van der Velden en Karin Hoks bovendien de tactische fout door de Witrussi- sche ploeg meer dan een lengte te laten uitlopen. Zo ging een rechtstreekse kwalificatie voor de finale van vrijdag verloren. Vandaag is de herkansing in een race met vijf ploegen. Vier gaan er door. Nederland oogstte tot nu toe vier halve-finaleplaatsen: voor de dubbeltwee van Irene Eijs met Eeke van Nes, de lichtge wicht skiffeuze Annette Bogtstra en de licht dubbelvier Joost Kolkman, Pim van Oppenraaij, Paul Koper en Bart Breuk en de lichte dubbeltwee Laurien Vermulst en Ellen Meliesie. De eerste en de laatste ploeg boekten een overwinning. Irene Eijs en Eeke van Nes wonnen gistermorgen bij de WK roeien met grote overmacht hun serie in de dubbeltwee. Vanmorgen volgen Vermulst en Meliesie hun goede voorbeeld. Bogtstra (tweede) en de lichte dubbelvier (derde) streden in zulke grote velden dat de eerste drie uit elke serie naar de halve eindstrijd gingen. Gisteren waren Eijs en Van Nes de besten. Zij roeiden als ware medaillekandidates. Vorig jaar eindigden zij met veel toe wijding, liefde en inzet op de vierde plaats bij de WK in In dianapolis. Eijs in de skif, Van Nes met Jose de Groot in de dubbeltwee. Voor dit seizoen gaven de scullsters zich onvoor waardelijk over aan de dictaten en discipline van coach Kris Korzeniowski. De Amerikaan boekte vorig jaar grote succes sen met de boordroeisters. Korzeniowski zag grote mo gelijkheden voor Eijs en Van Nes. Hij stelde hen zelfs voor Irene Eijs (rechts) en Eeke van Nes zi twee nummers op in het olym pisch kwalificatietoernooi. Win nen in de serie was noodzake rgen voor de eerste Nederlandse zege tijdens het WK roeien. foto anp fijk om het programma niet te Australië en Duitsland raakten landen gelijk op anderhalve overladen. Ze voldeden met ruim tien seconden achterop, lengte. Ze gaven het meteen overmacht aan de opdracht. „Onze tussensprint zette die op", analyseerde Eijs. Twijfel over komst Belgisch rugbyteam naar Leiden Over de komst van de rugby ers uit Boitsfort naar Leiden bestaat nog onzekerheid. Eén dag voor het begin van het toernooi Euro Rugby Cup van DIOK is onduidelijk of de Belgen, als laatste deelnemer toegevoegd aan het interna tionale gezelschap, het gehe le toernooi aanwezig zijn of alleen op de Finaledag (zon dag) verschijnen. In het laatste geval ver vangt een gelegenheidsteam de Belgen morgen en vrij dagavond, zodat het toernooi in elk geval met zes deelne mers kan worden afgewerkt. Gastheer DIOK start morgen middag om 17.30 uur meteen na de officiële ope ning door burgemeester Goekoop tegen de Engelse Wasps. Om 19.00 uur speelt Black Rock uit Ierland tegen (de vervanger van) Boitsfort. Pontypridd uit Wales sluit de eerste toernooidag op het terrein aan de Smaragdlaan om 20.30 uur af tegen het Schotse Boroughmuir. Jurriaan de la Bey kreeg bij het Dulentoernooi van Nieuwkoop het hoogste startnummer in het mannenenkelspel C. De Alphe- naar behoort in het klassement van het LD tenniscircuit nog wel tot de beste acht, maar ze ker van deelname aan de Mas ters is hij nog niet. Jeroen Raap horst kan hem in zijn punten- jacht niet meer tegenhouden. De als finalist getipte Bodegra ver dolf tegen Marco de Vries inmiddels het onderspit. In de D afdeling zou favoriet Niels van Geer de punten even eens goed kunnen gebruiken. Hij treft het niet, dat Richard Rommers, de man die alleswin- ner Jan-Jaap Overgaauw bij Te- HaDo een eerste nederlaag be zorgde, en Pieter Visser, die af gelopen zondag bij Casino zon der setverlies bleef, ook van de partij zijn. Joost Weerheim moet in het Bentlandentoernooi in Benthui zen Hans-Paul Treffers op de plaatsingslijst van C-mannen voor zich dulden. „We willen hem gewoon een beetje prikke len", is de toelichting van wed strijdleider Ton Barendrecht op de tweede plek van Weerheim. Mariëlle Patiwael wordt bij het vijfentwintigjarige Benthuizen wel als winnares gezien. De ju bilerende club voorspelde voor eigen lid Renske Jonkeren een eindstrijd tegen de Koudekerk- se. Broer Synco-Jaap Jonkeren en Maaike Spoor zijn lijstaan voerders in de D. Vrijwel de gehele top van de 35-plussers heeft zich verza meld bij Artesia in Koudekerk. Plaatsen wordt in een compleet veld een hachelijke zaak. Den nis Baans met Peter Zwart en Ellen Gerrese met Joan Zonne- vylle kregen uiteindelijk de hoogste eer in de Cl. In de C2 legden Henny van Kampen en Chris van der Klugt met 7-5 in de derde set het loodje. Tegen D-Masters Chris Brouwer en Cor Strijk is dat niet verwonder lijk. Overleden: Manfred Donike (1932 -1995) ofessor Manfred Donike was de schrik menig sportman. Wie zijn plasje ter lopingcontrole naar Keulen moest sturen, laakte doorwaakte nachten door. De •uitse dopingspeurneus vond namelijk al- is. Ook wat er niet geslikt was. Hij was ieller dan de snelste pil. De 'dopingpaus' echter niet meer. Gisterochtend overleed anfred Donike aan een hartstilstand tij- vlucht naar Johannesburg, op de Afrikaanse Spelen in het Zim- ibwaanse Harare. Twee dagen voor zijn !ste verjaardag. >onike was een autoriteit op het gebied an dopingbestrijding. Als profwielrenner iep hij zelf nog naar de 'wonderpil', als biochemicus voerde hij een fana- en verbeten oorlog tegen dopingzon- aars en -verstrekkers. „Doping is niet ge- larlijk. Het is waanzin", luidt één van zijn leugelde uitspraken. :em was zacht, zijn oordeel door- keihard. Sinds hij in 1977 de leiding het biomedisch lab van de irthochschule in Keulen kreeg, zijn tal- ze sporters als dopinggebruikers ont- laskerd. Donike bezit onder andere de rominente scalps van Ben Johnson, Ka- in Krabbe en ook onze eigen Erik de ruin. Donike ontwikkelde zijn eigen ap- aratuur en verfijnde de analysemetho- en. Hij werd zo 'de absolute nummer één ide strijd tegen doping', aldus IOC-presi- ent Samaranch. Donike was bloedfanatiek. „Zeker waar het de waarheid betreft." Maar vaak werd hem ook verweten meerdere petten tegelijk te dragen. Die van 'dope-adviseur', 'politie agent' en 'rechter'. Jos Hermens rekende hem ooit tot de mafia van de atletiek. En zeker is er wel eens sprake geweest van be langenverstrengeling, van een dubieuze dubbelrol. Het (commerciële) laboratori um van Donike, een door het IOC erkend controlecentrum, zou bijvoorbeeld met di verse sportbonden contracten hebben ge sloten voor aanvullende test-onderzoeken. Daarmee konden sporters tijdig worden gewaarschuwd wanneer zij positief waren. De cliëntele financierde dus als het ware zijn eigen achtervolgers. Uit het kamp van sprintster Katrin Krabbe en discuswerper Erik de Bruin komen be schuldigingen van verboden onderzoeken. In zijn ongecontroleerde almacht zou Do nike eigener beweging aanvullende analy ses hebben uitgevoerd op de urinestalen. In het geval De Bruin zou hij daarbij zijn gestoten op het belastende testosteron. Een handeling die juridisch niet door de beugel kan, maar vermoedelijk wel door slaggevend was voor het sportieve doods vonnis van Erik de Bruin. Het geeft slechts het fanatisme aan, waar mee Donike te werk ging. „Het is mijn overtuiging dat doping de mens schaadt en competitievervalsend is." Donike be paalde min of meer welke middelen op de dopinglijst moesten komen. Hij was im mers een zeer voornaam lid van de medi sche commissies van het IOC en de IAAF. Maar meer stoffen, dus meer analyses en dus meer geld, zo redeneerden boze tong- Donike had evenwel een opsporingsper centage waar menige politierechercheur jaloers op zou zijn. 'Honderd procent', zei hij ooit zelf. De professor noemde zich al tijd onafhankelijk. Aan zijn integriteit werd ook door de grote sportbonden nimmer getwijfeld. Donike was een pionier op do- pinggebied. Een maniakale dopingbestrij- der. Ontwerper van hypergevoelige analy- se-apparatuur en bedenker van de 'vliegende brigades'. „Doping kun je nooit uitroeien. Maar je mag de strijd ook nooit opgeven, want doping kost levens." Manfred Donike won ooit als profcoureur een slotetappe in de Ronde van Neder land. Hij startte tweemdal in de Tour de France en acteerde enkele keren in het zesdaagse circus. Ook hij kon in zijn actie ve carrière de verleiding van de snelle pil niet weerstaan. Hij 'snoepte' zelf amfeta mines. Maar hij kwam tot de ontdekking dat het effect van doping van mens tot mens verschilt. „Ik reed altijd beter op twee koppen koffie. Professor Manfred Donike laat een vrouw en drie zonen achter. leiden rob van der zanden Hij ging gisterochtend eigenlijk niet naar Zuid-West als tennis ser. Er was een A-toernooi op zijn park en Wijnand van Deur sen, zelf C-speler, liep binnen als toeschouwer. Even later was hij deelnemer en weer even la ter had hij een wedstrijd gewon nen in drie sets. „Dit lijkt wel een sprookje", zei de 19-jarige Van Deursen. Opeens had Zuid-West niet alleen een A-toernooi, maar ook nog een thuisspeler als pu bliekstrekker. Van Deursen maakte gretig gebruik van een lege stek in het schema van de kwalificaties. En omdat er bij voorronden veel B-spelers op de lijst staan, kon het gebeuren dat hij een speler trof die slechts een klasse hoger speelt dan hij zelf. Toon I.eenaers uit Haarlem bijvoorbeeld. Van Deursen: „Ik dacht: eerst even kijken hoe veel games ik kan pakken. Toen won ik de eerste set en ik dacht, wow, wat heftig. In de tweede was ik even de weg kwijt, maar in de derde stond ik er weer." Hij werd door een vol terras uitbundig op de schouders gemept en de Zuid wester was voor even een top per. Van Deursen gekscherend: „Een finale op zondag tussen Ralph Kok en Wijnand van Deursen is best aardig. En die 2000 gulden aan prijzengeld voor de winnaar kan deze jon gen best gebruiken." Het geniéten was hevig en vooral kort. Want in de tweede ronde gistermiddag moest hij aan de bak tegen Tom Groen, de nummer 163 van Nederland. Die gaf de held van Zuid-West op het centre-court maar twee games: 6-0, 6-2. Van Deursen ging in een middag van hero naar zero, maar teleurgesteld was hij niet. Het was de mooiste dag uit zijn tennisleven. „Dit is lekker tennissen. Ik ben een hardhitter en heb moeite in C- toemooien, want daar lopen verschrikkelijk veel trutten rond. In B en A wordt tempo ge maakt en dat vind ik heerlijk." Perry Paauw ging dezelfde weg als Van Deursen, al is het A-werk voor de Rijnsburger al lang geen spannend jongens boek meer. Eerst pakte hij v tegen Henk Nulkes (6-0, 6-1) en vervolgens exit door Tom Tho mas, 2-6, 6-2, 6-4. Patrick van Hal werd meteen in zijn eerste wedstrijd van alle illusies be roofd. Tegen Tom Groen werd het 6-2, 6-2. Bij de lificaties op lijken de kwa- veredeld Leids ir liefst zes re gionale speelsters doen een gooi naar het hoofdtoernooi. Bijna allemaal tevergeefs. Na twee partijen is alleen Martine Griekspoor nog in de race, ze versloeg achtereenvolgens An- niek Swets en Nelleke Weyer- De andere vijf verloren na een of twee rondes. Charlot te Zandbergen begon met een zege op Carmen Delsasso (6-3, 6-3), maar was daarna geen par tij voor Suzanne Trik, 6-1, 6-1. Griekspoor speelt vandaag te gen Trik voor een plaats in het hoofdschema. Barbara van de Gugten miste de boot in haar eerste partij maar net, 7-5, 6-4, tegen Renate Stoop. Dezelfde cijfers overlegde Taminera Can ter Visscher tegen Vanessa El- mendorp. De toernooileiding van Zuid-West heeft Martijn van den Berg verblijd met een wild card voor het hoofdtoer nooi dat morgen begint. Rabobank

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17