Laatste hobbel luchtbrug arkeerproblemen Leidse opermolen steeds groter Leiden ontvangt Oxford Leiden ieuwe politiewijzer uis-aan-huis bezorgd Harde acties als Leiden maar bomen blijft kappen NSDAG 22 AUGUSTUS 1995 'ietsster gewond iDENHen 22-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond akt bij een aanrijding op het Stationsplein. De vrouw reed met iar fiets vanaf de noodbrug naar de stationsingang. Een 44-ja- je Leidenaar zag de vrouw te laat doordat zij net opdook v; :hter een bus en schepte de fietster met zijn bestelbus. De -32]DUW ''eP diverse verwondingen en een hersenschudding op. -31? 13-320 uto gestolen den» Op klaarlichte dag de sleuteltjes weggrissen i ilgens vandoor te gaan met de bijbehorende auto. Het gebeur- l gistermorgen even voor twaalf uur bij een bedrijf aan het Le- indaal. Twee mannen namen de sleutels van een personenau- n-14] weg uit het op dat moment onbemande kantoortje. Personeel n het bedrijf heeft nog vergeefs de achtervolging ingezet. j lieven dumpen gestolen waar 3' 3ENDe dieven wisten blijkbaar - boormachines, decoupeerzagen en testapparatuur i Itelevisie. De spullen werden gistermorgen gestolen 13 nhangwagen van een telecommunicatiebedrijf die op de hoek rEBAN 11 Haar'emrnerstraat en het Vrouwenkerkhof geparkeerd echtei >nd. De buit had een waarde van 6500 gulden. De buit werd re lees er op de dag weer aangetroffen op de Oude Singel. leclameborden weg den» Niet minder dan 21 reclameborden van een bureau uit irmerveer zijn de afgelopen anderhalve week in Leiden gesto- De borden met een aankondiging van een computermarkt de Pieterskerk waren met sloten aan palen vast gemaakt. De rden vertegenwoordigen een waarde van 250 gulden per stuk. mokmaker mag roes uitslapen )ENEen 35-jarige Leidenaar heeft de afgelopen nacht op het litiebureau mogen doorbrengen nadat hij zich in een dronken had misdragen bij bioscoop Lido aan de Steenstraat. De p lokmaker was in eerste instantie door het personeel iscoop naar buiten gewerkt. Toen de politie hem vervolgens 30 uu zocht door te lopen, kon hij aan dat verzoek gezien zijn ind geen gehoor geven. Zwaar onder invloed van alcohol ging spontaan tegen de grond. De politie heeft hem Dr de nacht ingesloten om zijn roes uit te slapen. SM: I ii NNO 1895 Donderdag 22 Augustus is hier weer een winkel voor den verkoop van sigaren en aan- e artikelen verrezen, en wel op de Hoogewoerd No. 92, ?ij de Kraaierstraat, onder den naam van „Het Haagsche Wa tt den heer N. Van Wingen. Het voor dit deel ingerichte nedengedeelte van het perceel ziet er netjes uit. Dat de heer Wingen bovendien zal zorgen voor uitstekende qualiteit en ide verpakkingen, spreekt vanzelf. NNO 1970 zaterdag 22 augustus Bollenstreek is sinds Pinksteren een motel rijk: „Motel Sas- heim". Gisteren verrichtte burgemeestér J. baron van Kno- litsluijsdorff van Sassenheim de officiële opening samen met me- Van der Valk. Automobilisten, die gebruik maken van de ruime sweg Den Haag-Amsterdam, kunnen al van verre de kleurige ,rl ;gen op het rondom het hoofdgebouw lopende terras zien id ?peren. Motel Sassenheim ligt gemakkelijk bereikbaar via de Warmond en vlak bij een bushalte van de NZHVM in het 'ke bollenland. ERDORP MONICA WESSELINC •Ayjd! 275.000 huisadressen bin- het politiedistrict Hol- Midden (een groot deel Zuid-Holland) krijgen de 13 lende weken de nieuwe itiewijzer. In de nieuwe wij lt informatie over aller- politiezaken. Waar de ger terecht kan voor advie- over inbraakpreventie, htofferzorg of wat de nieu- verkeersregels zijn. service- ikeliers: rechter moet ingrijpen van de politie, 06- 8384, wordt aandacht besteed. Dat nummer moet worden ge draaid als er wel politie nodig is, maar deze niet met zwaai licht en al hoeft te komen. i Hollands Midden die een zogeheten Nee-Nee-sticker op hun brie venbus hebben geplakt, krij gen de politiewijzer dus niet in de bus. Zij kunnen het boekje op elk districtsbureau opha len. De jongste tekening van het museumcomplex. Op de voorgrond links het Pesthuis, met daarachter het kolossale nieuwe gebouw (met een 60 meter hoge toren voor de opslag van op gezette dieren). De glazen luchtbrug begint schuin boven de hoofdingang aan de noordgevel van het Pesthuis en loopt dan diagonaal naar de nieuwbouw. Om het Pesthuis zijn nieuwe grachten gegraven. Rechts is de museumtuin, Rechtsboven, aan de overzijde van de Darwinweg, komt een afgesloten parkeerterrein. tekening nationaal natuurhistorisch museum Het juridische gevecht over de glazen luchtbrug, de toe komstige verbinding tussen het Pesthuis en het nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM), nadert zijn einde. Over een week of zes beslist de Raad van State of het hoogstandje van de Leidse architect Fons Verheijen al dan niet negen meter boven de Darwinweg mag wor den gebouwd. Gisteren werd voor de zoveelste, maar ook laatste keer een rechtszitting gewijd aan de luchtbrug. LEIDEN HANS KOENEKOOP Op papier is aan de luchtbrug de afgelopen drie jaar al heel wat gesleuteld. Dan weer is het ding als een loodrechte lijn tus sen Pesthuis en nieuwbouw ge tekend, dan weer diagonaal. In het ene plan is de brug 155 me- VROUWEN - 'Werken onder moslimvrouwen' is het thema van een koffieochtend woens dag 30 augustus in het Leidse stadhuis. De bijeenkomst duurt van 10-11.30 uur. ter lang, in het andere 75 meter. Maar altijd is het NNM blijven vasthouden aan een luchtbrug. De door tegenstanders zo vurig gewenste tunnel werd ook gis termiddag in Den Haag weer af geschoten. „Het meest pu- blieksonvriendelijke gebouw dat denkbaar is", oordeelde di recteur W. van der Weiden. Al met al zorgde de 'geniale' vondst van Verheijen voor een enorme vertraging van de bouw van het nieuwe museum, straks het grootste en duurste van Ne derland. Eerst moesten de be zwaren van bewoners van de Pesthuislaan, die het gevaarte boven hun tuin moeten dulden, met geld worden afgekocht. Daarna is alles in het werk ge steld om het verzet te breken van de enig overgebleven be zwaarmaker: de stichting Arent van 's-Gravesande, hoeder van Leids cultuurgoed. Het leverde menige gang naar een of andere rechter op. Voorafgaande aan de laatste zitting van gisteren is er nog uit voerig overleg geweest tussen de architect en de directie van het NNM enerzijds en Wouter Kuyper, secretaris en voorzitter van de stichting Arent van 's- Gravesande anderzijds. Er is ge sproken over een nieuwe vari ant voor de luchtbrug, een die vanaf de westmuur van het Pesthuis schuin op de nieuw bouw uitkomt. Voor Kuyper was deze variant 'de minste van alle kwaden', voor architect en mu seumdirectie uiteindelijk de slechtste oplossing. „De luchtbrug vormt een es sentieel onderdeel van de plan nen. De brug moet juist aan de noordzijde van het Pesthuis be ginnen, aan dezelfde zijde als de hoofdingang. Zo wordt voor het publiek zichtbaar dat Pest huis, nieuwbouw en niet te ver geten de museumtuin één ge heel vormen. En juist daar is het ons om te doen", betoogde Van der Weiden. Het NNM heeft een sterke troef in handen. De eigenaar van het monumentale 17e eeuwse Pesthuis, de rijksgebou wendienst, is ook voorstander van een diagonaal aangelegde luchtbrug. „Een brug loodrecht op het Pesthuis is als een stomp in het gezicht. Zo'n schuine brug is veel minder schadelijk, die geeft eigenlijk alleen een tik je op de rug. Leidse eist straatverbod, zoontje en meubels terug DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Een Leidse heeft gisteren voor de Haagse kort-gedingrechter, mr. B. Punt, een straatverbod voor haar ex-partner geëist. Vol gens de vrouw is het straatver bod nodig om de politie de kans te geven de man te arresteren als hij stennis maakt voor haar huis. Bovendien wil de vrouw dat zij de zorg over hun 11-jari ge zoontje krijgt toegewezen en dat haar ex-partner de inboedel, die hij tijdens haar vakantie uit de woning weghaalde, terug geeft. De man zelf zegt niet te kun nen verkroppen dat zijn vrouw inmiddels een nieuwe relatie heeft. Bij bezoeken aan de wo ning van zijn ex-vriendin over hun twee kinderen zou hij gere geld klappen hebben gekregen van deze 'nieuwe partner'. Bij het laatste handgemeen zou hij vier hechtingen in het hoofd hebben opgelopen. Omdat de nieuwe partner echter ook klap pen opliep zagen beiden af van aangifte bij de politie, aldus de advocaat van de gewezen vriend. De vrouw zelf weer spreekt een relatie te hebben. De man ontkent zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal maar slechts zijn eigendommen uit zijn woning hebben wegge haald. Die inboedel bestaat on der meer uit een stereo-toren, wasmachine, servies en schilde rijen. Omdat hij niet gelooft in een minnelijke schikking, zou hij door een openstaand raam zijn binnengeklommen en zijn eigen spullen hebben meegeno men. Tot zijn grote schrik las de man onlangs in een groot lan delijk ochtendblad dat een Leidse vrouw door haar ex- vriend tijdens haar vakantie be roofd is van de gehele inboedel. Rechter Punt hield de man voor dat hij de spullen van zijn ex-vriendin moet teruggeven. Dat leidde op de zitting tot hef tige discussies. De man wilde niet dat de vrouw een schilderij, dat door zijn vader gemaakt was, behield. „Wij zagen het doormidden dan hebben wij al lebei de helft", zei de gewezen vriend tegen rechter Punt. Deze hield de man echter voor dat een onderlinge boedelscheiding 'een zaak van geven en nemen In plaats van een straatverbod overweegt rechter Punt de man te verbieden contact op te ne men met zijn ex-vriendin. Dat heeft voor hem het voordeel dat hij een vriend, die in hetzelfde portiek woont, kan blijven ont moeten. Rechter Punt voerde achter gesloten deuren een ge sprek met het 11-jarige zoontje om er achter te komen of hij bij zijn vader of moeder wil wonen. Hij doet volgende week uit spraak. HANS KOENEKOOP :kort aan parkeerplaatsen directe omgeving van win- ntrum De Kopermolen zal i maar groter worden als chter niet ingrijpt. Dat be- le raadsman Koeman van inkeliersvereniging Koper- n gisteren bij de Raad van Hij wees de gemeente aan schuldige. „Die heeft na- in duidelijk in kaart te ;en waar in de wijk nog lerplaatsen moeten bijko- En nu zitten de winkeliers le gebakken peren." bestaat groot verschil van g over het parkeerbeleid onlangs gerenoveerde en breide winkelcentrum in lidse Merenwijk. Zo werd lijk tijdens de zitting. De 'fente, die in haar beleid gesteund door de provin- indt dat de middenstan- zeuren. Er is volgens de leden geen sprake van een '^erprobleem. „De norm dit gebied is 1 parkeer- op 50 vierkante meter ïlruimte. De Kopermolen het dubbele van die norm dus rijkelijk bedeeld. Wat letreft is er niets aan de erweerde de ambte- H van de provincie zich. eindelijk zullen ze er alle- komen, de 649 parkeer den die de gemeente heeft in de directe omge- ran winkelcentrum De Ko permolen. Dat ze er nu nog niet allemaal zijn, mag volgens ge meente-ambtenaar E. Kokx niet worden uitgelegd als onwil. „Het beleid is bewust flexibel gehouden. We willen juist niet op de millimeter nauwkeurig hebben vastgelegd waar par keerplaatsen komen. Dat zou andere initiatieven alleen maar .tegenwerken." Maar raadsman Koeman liet geen spaander heel van het ver weer. Hij legde het soepele be leid van de gemeente uit als on gehoorzaamheid. Daarbij ver wees hij naar een Kroonbesluit uit 1987, toen ook al een flict woedde over het parkeerre gime bij het winkelcentrum. Acht jaar geleden legde de Kroon de gemeente op om voor het gebied heel specifiek gebie den te bestemmen tot parkeer- „En daar is helemaal niets van terechtgekomen. Dat be stemmingsplan van de gemeen te is een grabbelton. Er is geen enkele garantie dat het centrum voldoende parkeerplaatsen krijgt, juist omdat het niet hel der is geregeld. Als bijvoorbeeld morgen iemand een plan in dient voor een hotel met eigen parkeergarage, dan moet de ge meente van goede huize komen om dat tegen te houden. Ik zie in elk geval geen argumenten om zo'n bouwaanvraag te wei geren. Maar mooi dat dan voor de bewoners en de klanten van het winkelcentrum kostbare parkeerruimte verloren gaat Vooral op zaterdagen en koopavonden neemt het par keerprobleem ernstige vormen aan, vervolgde Koeman. „Het is vechten om een plekje. Veel klanten van het winkelcentrum zijn aangewezen op parkeer plaatsen honderden meters ver derop, in uithoeken." Hij be greep niet waarom op het we evenementenplein niet ge parkeerd mag worden. „Dat zou nu juist de nood verlichten." Maar Kokx raakte niet van de kook door de tirade van Koe man. „Onlangs is het gereno veerde winkelcentrum feestelijk geopend. Bezoekers konden in een enquête aangeven wat ze van de nieuwe toestand vinden. De meeste reacties waren posi tief, er waren vrijwel geen klachten over een gebrek aan parkeerruimte. De mensen ma ken zich drukker over het tekort aan fietsenstallingen. Of er wel of niet voldoende parkeerplaatsen zijn voor de Kopermolen, laat de Raad van State eigenlijk koud. Het rechts college moet slechts beoordelen of de gemeente het parkeren goed heeft geregeld in het eer der genoemde bestemmings plan. Het Kroonbesluit uit 1987 dient daarbij, ondanks zijn leef tijd, als leidraad. Een uitsrpaak wordt over zes weken verwacht. Jonge sporters uit Oxford genieten v Nederlands biertje in de Burgerzaal van het stadhuis. hogewoning De Lord Mayor, een cricket- en een voetbalteam, medewerkers van 'The Red Cross', ambtena ren en zelfs een groep bijen houders. Alle rangen en stan den zijn weer - voor de 49-ste keer - uit het Engelse Oxford naar Leiden gekomen in het kader van de jurnelage die de steden met elkaar hebben. In de burgerzaal van het stadhuis werd de delegatie van zo'n honderd inwoners van Oxford gistermiddag door burgemees ter Goekoop verwelkomd in 'tropical Leiden.' De stedenband tussen Ox ford en Leiden is in 1946 ont staan. Om de jongeren in En gelse steden na de oorlog wat meer in contact te brengen met het vasteland werden er steden in Nederland gezocht om een zogenaamde steden band mee op te bouwen. Lei den en Oxford werden met el kaar verbonden omdat het twee steden zijn die veel over eenkomsten hebben. „Beide steden hebben een grote universiteit, een oud cen trum en liggen aan een grote rivier, Leiden aan de Rijn en Oxford aan de Thames", legt Eric Filemon van het comité Leiden-Oxford, uit. „En uitein delijk was het een bijzonder goede combinatie, want het is dit jaar al de 49-ste keer dat wij bij elkaar komen." Uitgebreid Het 50-jarig bestaan van de ju rnelage wordt volgend jaar maart uitgebreid gevierd. „In Leiden en Oxford gaan we dat jubileum flink aanpakken", vertelt Filemon. „Maar het grootste gedeelte van de festi viteiten heeft in Oxford plaats. Het is ook de bedoeling dat vertegenwoordigers van de beide koningshuizen daarbij aanwezig zijn. De koninginnen komen niet, maar wij hopen dat prins Charles en prins Wil- lem-AJexander er wel bij kun nen zijn." LEIDEN MONICA WESSEÜNC De sfeer in Leiden wordt steeds grimmiger. Nu nog hebben de acties voor behoud van groen een vriendelijk karakter, maar dat zal binnenkort niet meer zo zijn. De burgerij wordt steeds bozer op het gemeentebestuur. Het groen verdwijnt terwijl 'de mensen' groen willen en dat wreekt zich. Dat voorspelt universitair do cent biologie en ecologie en ac tievoerder, Leidenaar G.J. de Bruyn. De Bruyn klom gister morgen samen met Paul Schwartzman in de kastanjes aan de Multatulistraat om zo actie te voeren tegen de kap daarvan. „Je moet niet vreemd opkijken als voor het behoud van de bomen in het Noorder park tientallen mensen in bo men zullen klimmen. En die gaan er dan echt niét vrijwillig uit als de politie hun dat vraagt." Het Leidse groenbeleid is be droevend, constateert De Bruyn. Mooie en vooral dikke nota's waarin het Leidse groen wordt geroemd en tegelijkertijd ronkende kettingzagen waar mee datzelfde groen de nek om wordt gedraaid. Zoals de groen structuurnota uit 1990 waarin onder meer de Broek- en Si- montjespolder als waardevolle groenstructuur wordt betiteld. Nu, krap vijf jaar later, wordt diezelfde polder volgebouwd. De stadsecoloog noemt 'uit het blote hoofd' een rij aan staande kleine milieurampjes op. „Zuydwijck, de Besjeslaan, het Noorderpark. de Cesar Franckstraat en de B S-pol- der. Keer op keer delft hier het groen het onderspit." De Bruyn ageert heftig tegen de, door voorstanders van bouwplannen gemaakte op merking dat mensen toch be langrijker zijn dan bomen. "Mensen en bomen zijn hele maal niet eikaars tegenstanders. Mensen hebben bomen nodig. De bewoners van de 5-Meilaan waren niet voor niks diep ge schokt door de kap van de bo men. Mensen hebben óók hui zen nodig. Natuurlijk. Daar wil ik niets aan af doen. Maar hui zen hoeven niet ten koste te gaan van bomen." De Bruyn vindt dat, vóórdat er weer een boom tegen de vlakte gaat, eerst alle 'groenspa- rende' mogelijkheden om het aantal woningen te vergroten, moeten zijn uitgeput. Hij noemt een paar voorbeelden: „Subsi dieer de woningsplitsing, maak woonruimte boven bedrijven en winkels verplicht en trek de vrije-vestigingsgrens op zodat de huizen in Leiden niet door allerlei rijke niet-Leidenaren worden opgekocht". De ecoloog constateert dat de politiek niet doet wat de burger vraagt en volledig van die bur gerij vervreemd is. Zelfs Groen- Links, destijds opgericht om het milieu te sparen, is in leiden volgens De Bruyn alles behalve milieuvriendelijk. „GroenLinks in Leiden is niet groen en niet links." De acties van de burgerij wor den harder, voorspelt De Bruyn. „Mensen beseffen steeds beter de waarde van natuur en een goed milieu. Het is echter de vraag of we het redden. Of het tij bijtijds keert. Er zijn nog maar een paar snippertjes groen en die laatste sprietjes dreigen ook bebouwd te wor den. Ik houd mijn hart vast."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13