Blitse schoolspullen bepalen image Consument DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 Calculerende scholier valt op sport, humor en life-style Heer Bommel bekeek Tom Poes van alle kanten, doch hij kon geen enkele beweging aan zijn jongè vriend ont dekken. Het angstzweet brak hem uit. „Hier is een vreselijk ongeluk ge beurd", prevelde hij met bleke lip pen. „Die ellendige professor heeft na tuurlijk een kortsluiting gehad - en dit is het gevolg. De omgeving is ver stijfd en ik ben de enige die het heeft overleefd. Dat komt door mijn ijzer- sterk gestel, denk ik - en omdat ik dieper denk dan anderen. Maar in tussen zit ik er mee. Ik moet hulp zien te krijgen!" Met deze gedachte bezield snelde hij heen, zonder op het idee gekomen te zijn; dat niet de omgeving, maar hij zelf veranderd was. En toch was dat het geval. Tom Poes bij voorbeeld had met gro te ongerustheid gezien, dat heer Ollie plotseling uit de stoel verdween en hij stond nog met open mond te kij ken toen hij de indruk kreeg, dat er iets langs hem heen schoot. Ook hoorde hij een eigenaardig ratelend en krakend geluid en toen hij ge schrokken opkeek zag hij iets langs flitsen. Het zoefde snel weg; werve lende stofwolken en bladeren gaven nog de richting aan waarin het ver dween. „Wat was dat?" vroeg Tom Poes zich af. „Het is gek, maar het leek heer Bommel wel. Toen het om me heen cirkelde was het net alsof ik hem even in een soort wazige flits zag..." „Dat was ook zo, ventje", zei profes sor Sickbock in de deuropening. „De proefneming is gelukt; uw trage vriend is hypersnel geworden." HET WEER. door Hans van Es De zomer van 1995, die met enkele zeer korte onderbrekingen, a acht weken op topniveau presteert, gaat in de loop van deze weel averij oplopen. Een dramatische ommezwaai naar de herfst zit er in, maar het ziet er naar uit dat de temperaturen naar een norma; peil van 20 tot 23 graden terugkeren; wellicht voor een wat lange periode. Daarnaast is er de belofte van neerslag. Hier wordt door velen reikhalzend naar uitgekeken, maar het is z< niet zo dat op korte termijn de droogteproblemen voorbij zullen i In ieder geval gaat de blokkade van hogedruk, die de warmte in o contreien zo lang verzorgde, aan de wandel. De aanzet tot de ver; ringen kan deels worden gevonden in het gedrag van de stervend] pische storm Felix, die nu in koelere wateren (bij Newfoundland)] terecht gekomen. De zeer vochtige en tropische luchtmassa, die uit zeer zuidelijke breedten meesleepte, komt in aanraking met polaire lucht. Hiermee wordt de zomerslaap op de Atlantische Oi beëindigd. De botsing van beide luchtmassa's zorgt voor het ont< van een vrij grote IJslanddepressie, die op zijn beurt de vertrouw; westenwinden in beweging zet op weg naar West-Europa. Vandaag heerst nog altijd het oude zomerse regime. Droge oosti wind en veel zon duwen het kwik weer richting 30 graden. Na ei zwoele nacht lijkt het morgen opnieuw een ongestoorde zomerda worden. De dag begint zonnig en het kwik loopt weer snel tot bov de 25 graden op, wellicht weer tot tropische waarden. Het eerste lantische front - een soort vërkenner - nadert zonder al te veel acl teit over de Britse Eilanden, terwijl een onweersstoring over Fran naar het noorden koerst. In de late namiddag of avond kan lokaa verfrissende regen- of onweersbui vallen. De gebieden die zo'n b missen krijgen afkoeling door middel van een invallende western Donderdag wordt bijna nergens meer de 25 graden gehaald en ii dagen die volgen, worden zomerse temperaturen steeds onwaar schijnlijker. De weerkaarten voor het einde van deze week laten bijna vergeten luchtdrukverdeling zien met een depressie bij IJsl en een hogedrukgebied bij de Azoren. Beide systemen sturen uit pers naar Europa en dat geeft een licht wisselvallig beeld met af toe zon, kans op wat regen of een bui en een wind in de zuidwest] hoek. E U R O P OPGAVE OPLOSSING Horizontaal: 1. opvoedkundige; 2. bak met vissen; 3. schrander persoon; 4. illustratie; 5. huisraad; 6. door spekken; 7. katachtig roofdier; 8. miserabel. HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk wordep ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? - WOORDZOEKER Overgebleven woord: LANDGENOOT groen, biscuit en warmbruin, de modetinten dit jaar. Klassiekers onder de gekleurde tassen zijn zwart, rood, groen, donker blauw en, in de pas met ieders favoriete outfit, jeans blauw. „Safety is bij ons de jongste trend", licht Thomas Tervoort toe, sales manager van Kipling, wereldwijd trendsetter in baga ge voor jongeren. Scholieren willen liever een rugzak dan een schooltas, is zijn ervaring. De ondergrond voor rugzakken is meest donker en onopvallend. Functionele grapjes als een toe gevoegd 'flashlight', een los lampje met flikkerend licht en reflecterende gele en zilvergrijze stiksels combineren veiligheid met een stoere uitstraling. Zelfs het aan de tassen bungelende aapje, kenmerk van Kipling, is in een reflecterend jasje gehe sen. Duidelijk en felgekleurd daaren tegen zijn de schooltassen, op vèel scholen een verplicht om hulsel. „De suffe, leren boeken tas van vroeger, iedereen dezelf de, dat is verleden tijd." Stevige waterafstotende tassen met veel vak- en stoer ritswerk worden kleurrijk uitgevoerd in degelijk en stevig waterafstotend nylon. Maar ook de rugzak is sterk ver anderd. Specifieke 'schoolzak- ken' hebben een harde achter kant, ter bescherming van de boeken, en zijn ergonomisch gevormd ter bescherming van de scholier. „Gemiddeld draagt zo'n schooltas of rugzak zo'n 20 kilo aan boeken waarmee vaak nog forse afstanden moeten worden gefietst. Brede schou derbanden en de genoemde in gelegde rugvorm is dus geen overbodige luxe", meent Ter voort. Snel opkomende rage blijken ook de kleine rugzakjes te zijn. Mini-uitvoeringen in leer of lin nen, net groot genoeg voor eeri portemonnee en wat kleingoed. Een compromis tussen bijou en functie. Voor het zwaardere werk, eventueel naast een schooltas, worden ook rugzak ken uitgebracht in de meest fa voriete programma's van de schoolspullen. In lijn blijven scholieren ook met de uni rug zakken in de door hen gekozen kleurencombinaties. Opvallend dit jaar is bovendien de come-back van de leren schooltas. Nu al verkrijgbaar in zwart, verschillende kleuren donker- en lichtbruin plus het bekende naturel tintje. Ook aan de modellering wordt gewerkt. Strakker en vooral anders be ginnen de leren schooltassen voorzichtig aan een trendgevoe lig schoolleven. Een troost voor de ouders die het allemaal moeten betalen: het gaat op een gegeven mo ment weer over. Sport, humor en lifestyle beheersen de schoolbanken ko mend schooljaar. Kaftpapier bepaalt de uitstraling van de scholier. Agenda's laten uiterlijk en inhoudelijk zien wat de eigenaar bezighoudt. Voorbij zijn de tijden van alle maal dezelfde Rijam-Agenda. De hedendaagse scholier onderscheidt zich middels de schoolspullen en de com binaties die hij daarmee maakt. Schooltas, of liever rug zak, plus inhoud zijn verheven tot pure image-builders. Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en n toe regen. In het zuidoosten droog en flinke zonnige perioden. Middag- temperatuur van circa 15 langs de westkust tot 26 bij Oslo. Zweden: In het noorden verander lijk bewolkt en mogelijk wat regen. Middagtempe- ratuur tussen 17 en 22 graden. In het zuiden overwegend zonnig bij maxima van ongeveer 26 graden. Denemarken: ■g en veel zon. Mid- dagtemperatuur rond 27 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland en Wales flin ke zonnige perioden en in de vroege ochtend plaatselijk mist. In Schotland en Ierland meer bewolking en af en toe regen of motregen. Middag-, temperatuur bij bewolking circa 18 gra-' den, in de zonnige gebieden tussen 24 n 28 graden. België en Luxemburg: Vrij zonnig, maar in het zuidoosten, en morgen ook elders, ook enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tus- n 25 en 28 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar ook enke le regen- en onweersbuien. Langs de kust droog en meer zon. Middagtempe ratuur van 22 graden langs Het Kanaal tot 27 in het binnenland. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Middag- temperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar geregeld ook enkele regen- en onweersbuien. In het westen op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur in Galicie rond 23 graden. In de rest van Spanje maxima tussen 28 en 35 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur circa 29 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag- temperatuur tussen 28 en 33 graden. Tunesië: Flmke stapelwolken en enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar ook een enkele regen- en onweersbui. Midoag- temperatuur tussen 24 en 28 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, maar nog steeds kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 29 graden. Italië: Geregeld zon, maar ook enkele regen en onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, maar nog steeds kans op regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 29 graden. Malta: Vandaag vrij zonnig en kleine kans op een bui. Morgen meer bewolking en en kele buien, soms met onweer. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, maar in het binnenland i enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur circa 30 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur uiteenlopend van 28 graden op de Dardanellen tot 35 langs de zuidelijke kust van Turkije. Duitsland: Vrij zonnig, maar vooral in de middag en avond ook enkele regen- of onweersbui en. Meeste buien ten zuiden van Frank furt. Middagtemperatuur tussen 27 en 30 graden. Zwitserland: Zon afgewisseld door wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 25 graden. Overwegend zonnig. Morgenavonj"^ zuidoosten een kleine kans op weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden, morgen iets Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden, maar Tsjechie ook kans op een regen weersbui. Middagtemperatuur 26 en 30 graden. Hongarije: Flinke perioden met zon kans op een regen- of onweersb dagtemperatuur circa 29 graden WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder Maan op 03.46 Maanondf Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.56 15.36 02.29 Laag 10.45 23.26 10.26 Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Stockholm Warschau Bangkok zwaar bew. Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew. New Orleans half bew New York onbew TelAviv licht bew. Tokyo zwaar bew. Vancouver half bew GPD Opvallend is dat de eigentijdse scholier bij zijn aankopen scherp calculeert. Leuke spulle tjes worden grif gekocht, nood zakelijke artikelen voor het mi nimum aangeschaft. Uit een honderdtal agenda's kan de scholier kiezen dit jaar. Meisjes zijn daarbij de voortrek kers. De jongsten kopen het eerst. Vooral de aankomende brugpiepers kunnen niet wach ten om hun agenda en daarmee de nieuwste schoolsfeer aan te schaffen. Daarna volgen de ou derejaars. Eenmaal op beroeps onderwijs aangeland wordt al leen nog economisch inge kocht. De middelbare scholie ren kopen gemiddeld per jaar voor honderd gulden aan schoolspullen, hun schooltas niet meegerekend. Trendy schoolspullen zijn voorbehou den aan de groep tussen de twaalf en achttien jaar. Wordt daarna voor een vervolgoplei ding gekozen dan laten scholie ren de leuke spulletjes links lig gen. Bij beroepsopleidingen en universitaire studies gaat het al leen nog om functie en prijs, niet meer om sfeer, uitstraling of uiterlijk. Nederland neemt met haar trendy schoolspullen wereld wijd een unieke plaats in. Hoe wel alle favoriete thema's uit de Verenigde Staten lijken te ko men overwaaien, kent men daar nauwelijks modegolven in schoolaankopen. Ook bij onze buren, België en Duitsland, toont men verbazing. Met een leuk ruitje, streepje of knallende uni in kaftpapier is een scholier daar al heel blits. Frankrijk komt met een slap aftreksel van het Nederlandse aanbod nog het dichtste bij datgene dat kenne lijk in snel tempo tot folklore is geworden. „Sport, actie, avontuur, enter tainment en positieve agressie, dat houdt de jeugd bezig," zegt Ludo Bijvoet, manager schrijf waren bij V&D, de grootste aan bieder op deze markt. „Trend op zich is de grote verschei denheid dit jaar", geeft hij verder aan. „Het meest ver kocht wordt 'Body-glove', een lifestyle-thema. De on dergrond is meest zwart, het vignet geel, met daarin een zwart geh andschoen- de hand. Zowel jongens als meisjes voelen zich aange trokken door de sportieve uit straling gemengd met een vleugje glamour, gezondheid, fitness en sensualiteit." Begrip pen die duiden op een gevoel dat in Amerika wordt samenge vat als: „Califomian beach and casual wear", een tekst die op de schoolartikelen ruim ver strooid is terug te vinden. Humor Typisch voor jongens zijn de voetbalagenda's. Ze zijn van vrijwel elke club verkrijgbaar. Runner is uiteraard Ajax, de club die tegelijk met de cup het grootste deel van de Nederland se jongensharten heeft gewon nen. Hoog scoort ook NBA Jam, de Amerikaanse Basketball lea gue. Met name clubs als de Bulls en Charlotte Hornets. Na men die meer vertegenwoordi gen dan de bekende sportclubs alleen. Insiders weten dat hier een lifestyle wordt bedoeld, op gebouwd uit vrij harde sportivi teit, een stoere uitstraling, voor zien van een snufje ruig 'streetlife'. Overigens worden ook meisjes bij het opgroeien steeds stoer der. In de leeftijdsgroep vijftien, zestien en 'sweet seventien' groeien jongens en meisjes sterk naar elkaar toe en zijn er haast geen generaliserende voorkeuren aan te geven. Alge- ook een populair kledingmerk voor jongeren. „De eerste aankoop betreft al tijd de agenda. Daar omheen, en vaak veel later worden de overige aankopen gedaan. Wil len scholieren speciaal een be paald thema dan wordt de agenda soms al eind april ge kocht. De overige aanschaffen worden tot ver in september ge daan." Bruna heeft de ervaring dat meisjes vooral leuke spulle tjes kopen, jongens vallen op sets waarmee ze stoer ogen, ter wijl een thema als Ajax door beiden wordt gekocht." Kleurgroepen Scholieren profileren zich met hun aankopen. Vooral meisjes combineren zo apart mogelijk. Er wordt opvallend gecoördi neerd gekocht, vaak in kleur groepen gekozen. Actuele kleu ren over de hele linie zijn dit schooljaar zwart met geel en een vleugje rood. Daarnaast kie zen vooral meisjes de wat vale natuurkleuren die staan voor chloorvrij en kringlooppapier. Een thema dat overigens vooral aanslaat bij HAVO/WVO meis jes. Verder worden schriften en andere noodzakelijke zaken vooral gezocht in combinatie met het gekochte 'trendy' spul. Dat kan een kleur zijn die al onderdeel is van het favoriete thema maar ook een tint die lekker fel afwijkt. Ook rugzakken en schooltassen staan er gekleurd op. Saai en simpel is verleden tijd. De pukkel uit de jaren zestig is uitgegroeid tot 'safety- bag'De naturel leren schooltas heeft concurrentie van kleurlin gen in framboos, rood, olijf- meen in die leeftijdsgroep is wel aandacht voor humor. Loesje met haar rake teksten doet het leuk. Grappige stripfiguren als Garfield, Snoopy en Loony Tu nes herleven in de belangstel ling bij deze jeugd. we cursusjaar begint starten wij met de voorselectie", aldus Poort. „Wij leggen onze lijnen dan voor aan een breed samen gesteld panel van scholieren. Met hun advies gaan wij verder de interne discussie en selectie Scholierenpanel „Wij voeren zo'n 50 verschillen de agenda's en 15 verschillende lijnen in schoolspullen", geeft J. Poort aan, inkoopmanager pa pier en schrijfwaren voor Bruna. De keten in boek- en tijdschrif tenwinkels gaat niet over één nacht ijs waar het de schoolarti kelen betreft. „Al in november, bijna een jaar voordat het nieu- in." Dit jaar heeft dat geresulteerd in lijnen als Body glove, Salty Dog en Rough rider in lifestyle-sfe- ren. NBA Jam, Chicago Bulls en Ajax bepalen de sport-items, terwijl Forever Friends en Bian co Nero speciaal voor meisjes in de markt zijn gezet. Inspiratie voor thema's komt vooral uit trends in kleding. Zo is Body Glove, de onbetwiste topper,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10