Courgette of zucca biedt ongekende mogelijkheden Zomergroente knolvenkel populairder Smaak VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-196258 Tot begin jaren zeventig had nog bijna niemand hier van courgettes gehoord. Maar te genwoordig produceren Neder landse groentetelers er dagelijks tienduizenden van. Van mei tot en met oktober zijn ze volop te koop En 's winters worden ze geïmporteerd. Courgette of zuc ca. Pompoenen zijn in Nederland nooit een populaire groente ge worden. In Zuid- en Oost-Euro pa, en vreemd genoeg ook in Engeland, kweekt men niet al leen al heel lang de meest bizar gevormde pompoensoorten, maar eet men ze ook graag. In sommige landen zijn pompoe nen zelfs de belangrijkste groentesoort. Bij ons beperkt het telen ervan zich tot de lief hebbers die zelf een moestuin bezitten. De plant is heel deco ratief en misstaat zelfs niet in een siertuin. En de teelt is een voudig. Eén plant produceert er tijdens een zomer zoals deze echt tientallen. De naam courgette komt, net als de Engelsen hebben gedaan, uit het Frans. Het woord is een verkleinvorm van 'courge' ofwel pompoen. Dat woord bezigt de Fransman ook wel eens als scheldwoord: boerenkinkel. De Spanjaard doet iets dergelijks, calabacin en ook calabaza bete kenen zowel kalebas als dom kop. In Italië noemen ze een pompoen zucca en dat betekent sufferd. Het verkleinwoord van zucca is zucchina, in het meer voud zucchine. Toch is de naam zucchini in Duitsland en in de Verenigde Staten de meest ge bruikte benaming voor de groente die wij courgette noe men. Bijna alle Nederlandse courget- tes.zijn felgroen, zilvergrijs ge spikkeld en langwerpig en lijken uiterlijk nogal op komkommers. Maar er bestaan ook ronde, lichtgroene, gele en zelfs witte soorten die dikwijls strepen of spikkels vertonen en altijd enigszins harig, stekelig bijna, zijn. Bij allemaal is het vrucht vlees wit tot zeer zacht groen met een tamelijk stevige struc tuur en nog nauwelijks ontwik kelde pitjes. De smaak is vrij neutraal en een beetje nootach tig. Jonge exemplaren kunnen rauw gegeten worden, maar zachter zijn ze na twee minuten blancheren. Een courgette hoeft niet ge schild te worden. Het zachte wit en felle groen van de groente geven een heel decoratief effect. Snijd alleen beide uiteinden van de courgette, was hem en snijd er plakjes, reepjes of blokjes van. Kook, bak of smoor de groente gaar. Of paneer de stuk jes en frituur ze. Combineer courgette met andere groente soorten of vul hem met bij voorbeeld een gehakt- of kaas mengsel. Door de neutrale smaak is de groente uitstekend te combineren met bij voor beeld paprika, tomaat, aubergi ne, ui of knoflook. Zowel bij vlees, vis als gevogelte kan cour gette worden opgediend. De in Nederland verkochte courgettes hebben meestal een lengte van twintig centimeter of wat meer. Maar veertig cm lang en twee kilo zwaar komt ook voor. Grotere exemplaren zijn zeker niet milder van smaak. De structuur is compacter, waar Courgette, calabacin of zucca dat in 't Italiaans sufferd betekent. door ze bij koken of bakken lan ger heel blijft. Speciaal voor res taurants oogst de kweker exem plaren die maar zes tot acht cm lang zijn, zodat koks die in hun geheel kunnen bereiden en ser veren. Een andere exclusiviteit zijn minicourgettes van enkele centimeters waar de gele bloem nog aan zit. Als garnering bij een salade staat dat buitenge woon decoratief. De bloemen van de courgette zijn een verhaal apart. De vrou welijke bloemen, circa 12 cm lang en met een minuscuul vruchtbeginsel eraan, zijn heel geschikt om te worden gevuld. Heel smakelijk zijn de pittige mengsels van groentepuree of kaas. De bloemkelk moet voor zichtig worden opengevouwen waarna de vulling met een sp uitzak wordt aangebracht. Dan met een draaiende beweging de bloemblaadjes weer dichtvou wen. Zo'n hapje, waarbij de bloem zelf ook wordt geconsu meerd, is een arbeidsintensief voorafje. De mannelijke bloemen zijn eveneens geel, maar een stuk FOTO STUDIO WICK NATZIJL kleiner. Die kunnen kort wor den gefrituurd om ze als deco ratief eetbaar garnituur op te dienen. De meeste pompoenen ofwel kalebassen stammen af van uit Zuid-Amerika afkomstige oer vormen, zoals de grote ofwel reuzenpompoen, die wel 75 kg zwaar kan worden. Wat wij te genwoordig courgettes noemen, zijn eigenlijk jonge, onrijp ge oogste exemplaren van een uit zo'n oervorm voortgekweekte pompoensoort. Een echte knol is het eigenlijk niet, deze groente waarvan de naam dikwijls wordt omgedraaid tot venkelknol. Knolvenkel is een plant waarbij de bladstengels onderaan, vlak boven de grond, tot een verdikking zijn uitgegroeid. Dat wordt knol genoemd, maar een eghte knol is een verdikking van de wortel, zoals dé^ardappel. Bij de 'schijn- knol' van een venkelplant vallen de afzonderlijke bladdelen uit elkaar als de knol wordt doorge sneden. Net als bij een ui, en die noemen we ook geen knol. Overigens is de venkelplant niet alleen bekend als knolvormige groente. In Zuid-Italië kennen ze een variant van de plant die 'carosella' wordt ge noemd en waarvan de bladstelen als groente worden gegeten. Het Fijn geveerde groene ven kelblad is een tuinkruid dat, ook al door de Ro meinen, bij vis werd gegeten, j En het zaad dat uit de gele bloempjes groeit wordt niet alleen in dranken verwerkt: in fenouil- lette, anisette, chartreuse en aquavit, maar ook in varkensworst, finocchiona. De wilde vorm van de venkelplant groeit tot in Califomië als onkruid langs de weg. De venkel met knol, de groente, noemt men ook wel Florentijnse venkel. Deze smaakt vrij zoet en is nauwelijks bitter, zoals de wilde plant die als tuinkruid wordt gebruikt. Geur en smaak doen iets denken aan anijs. Die sensatie verdwijnt voor een deel als de groente gekookt is. De vorm van de knollen is soms afgeplat, soms bolrond en de kleur varieert van bijna wit tot groenachtig: Het schoonmaken van knolvenkel gaat als volgt: was de knollen eerst en snijd er zowel het wortel eind, de stengels als de harde buitenste blad schubben af. Trek van beneden naar boven de draderige gedeelten van de knollen. Snijd de knollen in parten en verwijder de harde stronk. Breng de groente aan de kook in een pan met ruim kokend water en wat zout. Een kooktijd van 12 tot 15 minuten is voldoende, de groente is het lekkerst als ze beetgaar is. We gaan in Nederland steeds Italiaanser eten en mede daarom ligt het in de verwachting dat een groente als knolvenkel populairder wordt. Enkele tientallen jaren geleden teelde men vrijwel geen knolvenkel ;n ons land. Het meeste importeer den we uit Italië en Israël. Daar wordt de groente vooral tussen oktober en mei geoogst, want in de zomermaanden vertoont het gewas nogal eens het door kwekers gevreesde 'doorschieten'. In Nederland ligt het seizoen juist wel in de zo mermaanden. Van juni tot oktober worden er dagelijks duizenden exemplaren aangevoerd bij de veiling. Nederlandse knolvenkel smaakt, net als Israëlische, zachter dan Italiaanse. Italianen houden nu eenmaal meer van bitterzoet dan wij. De venkelplant komt uit het oostelijke Middel- landse-Zeegebied en was al bij de oude bescha vingen bekend. De Romeinen vonden ae plant naar vers hooi ruiken en daarom noemden ze hem 'foenum'. Bijna alle namen die hij sindsdien kreeg, zowel in de oude als in de moderne talen, zijn daarvan afgeleid: finocchio (Italiaans), fe- nouil (Frans), fennel (Engels), Fenchel (Duits), fonoll en venkel. Gazpacho Nu de zomer nog steeds hoogtij viert heb ik me wat meer verdiept in gerechten die bij dit warme jaar getijde van pas komen. Mijn culinaire zoektocht bracht me op Gazpacho. Een soort koude tomaten soep die zijn oorsprong in het Zuidspaanse An- dalusië vindt. De soep inmiddels uitgegroeid tot een nationaal gerechtwerd vroeger speciaal voor de boeren op het land gemaakt. Na een dag hard werken in een hitte, waar die bii ons nauwe lijks aan kan tippen, hadden de landarbeiders geen behoefte aan iets warms. Niet zo verwonderlijk dat Gazpacho vroeger dan ook werd bestempeld als eenvoudig volksvoedsel. Onderzoek naar het vita mine-gehalte leerde echter dat deze soep zeer ge zond bleek te zijn. En inmiddels is Gazpacho dan ook sterk gestegen op de ranglijst van culinaire top pers, zelfs de meest vooraanstaande restaurants zetten deze Spaanse specialiteit op de zomerse menukaart. De basis van de soep bestaat uit kom kommer, tomaat, paprika, ui, olijfolie, knoflook en het zachte gedeelte van broocl. Het bijzondere van dit gerecht is dat het koud wordt opgediend. Soms zelfs voorzien van ijsblokjes. Ik heb me laten vertel len dat de naam van de soep afkomstig is uit het Arabisch en zoiets beteken t als 'geweekt brooclTraditioneel wordt Gazpacho bereid in een ongeglazuurde aardewerk schaal. Juist dat aardewerk geeft de soep een speciale smaak. Uiteraard zijn er vele varian ten mogelijk en heeft iedere clief-kok zijn eigen receptuur. En wie de Gazpacho in stijl wil serveren geeft er schaaltjes bij met fijngesneden komkom mer, tomaat, paprika en au gurken. Deze worden in kleine hoeveelheden in de soep ge daan waarna er kleine, met knoflook ingewreven, dobbel steentjes geroosterd brood croutonsoverheen gaan. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een mei twee Miche- lin-sterren gedeco reerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1armoedig; 5. gemene weide; 9. bestuur; 11. advies; 13. deel van de voet; 15. woonboot; 16. kostuum; 18. deelgenoot; 19. lidwoord; 20. mate; 21. seleni um; 23. trotse houding; 25. deel van een ladder; 28. niemendaal; 31. vrouwelijk dier; 32. een ze kere; 33. slaapplaats; 35. klos; 37. voor; 39. persoonlijk vnw.; 41. kinderdoek; 42. zilver; 43. behoeftig; 45. doek; 46. voor; 47. opdracht; 49. betrekking; 50. brompot; 53. leeg; 54. staat. Verticaal: 1Hof van Eden; 2. effen; 3. ge lofte; 4. het Romeinse Rijk; 5. mijns inziens; 6. loot; 7. insek- teneter; 8. strekking; 10. wen ding; 12. oppervlaktemaat; 14. vordering; 16. fier; 17. boterton; 22. in geen geval; 24. genoegen; 26. duw; 27. mollengang; 29. boom; 30. Trans-Europa-ex- press; 33. kleinigheid; 34. goed je; 35. voorgerecht; 36. rand schrift van een muntstuk; 38. bekoorlijk; 40. tijdperk; 42. pa pegaai; 44. korf; 46. deel-, 48. steen; 49. halsbont; 51. land bouwwerktuig; 52. voorvoegsel. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. kloof; 2. hobby; 3. rots; 4. le lijk; 5. maan; 6. rotan-, 7. rust; 8. lotus; 9. loket; 10. salto-, 11. mo ker; 12. plooi; 13. mokka; 14. navel. Het citaat is anoniem:Beter een blauwtje gelopen dan een groentje gebleven". HEINZ TTxTT <9 JA AU&OSTUS /Q AAA! P£ ANP£&£ ACANT JAN "£T £/£ANE> <£AAN VJON&N. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende ,,Deze middelste klok wijst de gewo ne tijd aan", verklaarde professor Sickbock. ,,Even over drieën, ziet u wel?" ,,Ja, ik ziet het", mompelde heer Bommel. Hij zocht naar zijn horloge om de tijd te vergelijken, doch hij merkte, dat hij het vergeten had. „Vervelend is dat nu", dacht hij. „An ders steek ik het altijd bij me. Het komt door de haast, natuurlijk." „De rechtse klok", hernam de geleer de, „wijst echter een gehele andere tijd aan. Hij loopt zó snel, dat u de wijzers niet kunt volgen." „Ja, dat is lastig", gaf heer Ollie toe. „Het zal de veer zijn. Of een balansje, als u begrijpt wat ik bedoel." Sickbock glimlachte. Hij duwde heer Bommel in een soort tandartsstoel die voor de klokken stond en haalde enkele hendels over. „Die vlugge klok nu", hernam hij, „is uw klok." „Mijn klok?" vroeg heer Ollie ver baasd. „Dat kan niet. die is thuis. En bovendien loopt hij gewoon hoor. Eerder een beetje achter." „Dat gaat nu veranderen", vervolgde de geleerde. „Ik ga nu uw levensrith- me opvoeren, dat deze hypersnelle klok voor u gewoon gaat lopen." „Dat hoeft niet", protesteerde heer Bommel zwakjes. „Doet u toch geen moeite. Als ik wil weten hoe laat het is kan ik altijd op de middelste klok kijken..." Doch reeds had professor Sickbock een hefboom overgehaald. Boven de bezoeker was een vreemd soort trechter gedaald en daaruit schoot een krachtige stroom omlaag die heer Ollie gedurende enkele ogen blikken geheel vervaagde. W door Hans van Es De maand augustus begint in vele opzichten bijzonder te worden. Dl, over de helft van de maand is er op de meeste plaatsen in ons land nauwelijks meetbare neerslag gevallen (minder dan 1 millimeter). Toch hoeven we niet ver in de weergeschiedenis terug om de droogs, augustus van deze eeuw aan te treffen. In 1991 viel er in deze zomi maand gemiddeld over Nederland 16 mm, evenveel als in augustus 1911. De Bilt kwam vier jaar geleden niet verder dan 6.3 mm. Nurr. mer twee in het rijtje dorre oogstmaanden was ook nog vrij recenteli in 1984 viel er landelijk maar 20 mm; in De Bilt slechts 6.5 mm. Als we de klimatologische gemiddelden raadplegen, dan blijkt dat gustus de laatste decennia inderdaad droger is geworden. Viel er in periode van 1951 tot 1980 nog gemiddeld 83 mm; het klimaatge middelde van 1961 tot 1990 toont een aanzienlijke daling tot 69 mm. De oogstmaand van dit jaar kan nog hoge ogen gooien; tenmii ste, als het zo droog blijft. Ook in thermisch opzicht is er wat aan de hand. Tot nu toe is augus tus drie en een halve graad aan de warme kant van het klimaatgemi delde van 16.4 graden gebleven. Zou het warme weer van dit mom; de rit tot het einde van de maand dus uitzitten, dan zitten we rondl absolute augustusrecord, gevestigd in 1975 meteen gemiddeldev 19.9 graden. 1947 is een goede tweede met 19.8 graden. Voor de cordjagers onder ons is het dus wel spannend om de temperatuur-; neerslagcijfers in de resterende augustusdagen in de gaten te hou den. Ik zou bijna vergeten dat de koperen ploert ook een hele klus heeft geleverd. Het aantal zonneschijn-uren heeft inmiddels de nor male hoeveelheid van de hele maand overschreden. Een eind aan het extreem droge, zonnige en warme weer is nog niel zicht. Feitelijk heeft de hogedrukblokkade, die al dit fraais voor de kantieganger en de zorgen voor de agrariërs teweeg bracht, zich noj steviger genesteld in het Noordzeegebied. De weerkaarten voor de komende vier a vijf dagen vertonen onderlir nauwelijks verschillen. De wind blaast steeds uit richtingen tussen noord en oost met aanvoer van warme, continentale lucht. De maxi lopen uiteen van 24 graden op de Wadden tot 31 graden plaatselijl de zuidelijke provincies. Aan de stranden langs de westkust blijft het goed toeven bij afland wind, temperaturen van 28 graden en zwemwater van 21 graden KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden flinke perio den met zon en droog. In het midden en noorden wolkenvelden en enige tijd regen. Middagtempera- tuur in de zuidelijke helft tussen 20 en 29 graden; in het noorden daling van temperatuur tot ongeveer 12 graden. Zweden: In de noordelijke helft wol kenvelden en mogelijk een bui. Naar het zuiden toe flink wat zon en droog. Middagtemperatuur van daag uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 27 het zuiden. Morgen in het 'noorden aanmerkelijk koeler. Denemarken: Vrij zonnig. In de nacht ochtend kans op mi Middagtemperatuur rond 27 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig en droog weer met flinke zonnige perioden. Misschien in het westen van Schotland soms wolkenvelden. In de nacht en ochtend kans op mist. Middag temperatuur op veel plaatsen rond 27 graden, in de meeste kustgebieden iets lager. België en Luxemburg: Veel zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 28 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon. Morgen waarschijnlijk wat meer stapelwolken en lokaal een on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, langs het Kanaal iets lager. Portugal: Flink wat zon, vooral langs de westkust soms ook laaghangende wolken. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur meest tussen 26 en 31 graden, maar langs de westkust bij bewolking aanmerkelijk lager. Madeira: Flinke zonnig perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Zonnig, in de oostelijke helft een toene mende kans op een lokale onweersbui. In het noordwesten en noorden soms wolkenvelden en wat regen. Middagtem- peratuur rond 30 graden, aan de Golf. van Biskaje beduidend lager, in het bin nenland beduidend hoger. Canarische Eilanden: Op veel plaatsen zonnig. Droog. Maxima rond 29 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, soms ook hier en daar mist of laaghangende wolken. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee meest rond 30 graden. Tunesië: Veel zon, maar hier en daar ook stapel wolken en in het noorden misschien een- kleine kans op een (onweers)bui. Maxi ma vlak aan zee iets boven de 30 gra- Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. Vandaag in het zuidoosten, morgen mogelijk ook elders, kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur meest rond 28 graden. Mallorca en Ibiza: Naast zonneschijn op beide dagen mo gelijk een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd buien, vaak met onweer, soms met ha gel en veel wind. Plaatselijk veel neer slag. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien met plaatselijk grote hoeveelheden neerslag. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Malta: Naast zon van tijd tot tijd ook bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 30 gra- Griekenland en Kreta: In Griekenland naast zon ook stapelwol ken en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Op Kreta en de eilanden in de Egeïsche Zee beide da gen meest droog en vrij zonnig. Middag temperatuur rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, rond de Dardanellen misschien ook wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur aan de meeste stranden rond 29 graden. Duitsland: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur vrijwel overal rond 27 gra- Zwitserland: Zon, ook kans op een forse regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 23 tot 26 graden. Oostenrijk: Af en toe zon, ook kans op enkele stevi ge regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur variërend van 22 tot 26 gra den. Polen: Vrij zonnig en droog. In het uiterste den later op de dag mogelijk Vveersbui. Middagtemperatuur oplop tot ongeveer 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon maar vandaag ii wakije nog kans op een regen- of wëersbui.' Middagtemperatuur oplop - 1 tot ongeveer 27 graden. Hongarije: In de ochtend perioden met zon n ter op de dag meer bewolking en e regen- of onweersbuien. Middagtenp^ ratuur circa 27 graden. Pe Nee !I1hilv reel ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.30 Zon onder 2rte" Maan op 00.25 Maan onder lfaa8 grai Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.36 23.10 10.09 2i Laag 05.57 18.20 05.38 k12-J spo Weerrapporten 17 augustus 20 u Amsterdam onbew. De Bilt onbew, Deelen onbew. Eelde onbew. Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Be :elona Berlijn Boedapest Bordeaux licht bev- halfbew licht bew. halfbew. Helsinl onbew. half bew. licht bew. Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen onbew. Las Palmas half bew. Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half bew Rome licht Split half Stockholm licht Warschau onbe Wenen half Bangkok zwa i Buenos Aires half Casablanca zwaz Johannesburg licht bew. Los Angeles licht bew New Orleans halfbew New York licht bew. Tel Aviv half bew, Tokyo zwaarbev Toronto zwaar bev De (schijn)knolvormige groente knolvenkel. FOTO STUDIO WICK NATZIJL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8