China nog lang niet klaar voor Vrouwenconferentie 0 'Eerlijk gezegd was ik vorig jaar een nieuweling' Feiten &Meningen Strafrecht weet wet raad met misbmik Internet 'Omroepen proberen grenzen te verkennen VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 VRIJI NIEUWSANALYSE Hebben gebruikers van De Digitale Stad (DDS), de Amsterdamse tak van het com puternetwerk Internet, zich schuldig ge maakt aan racistische uitlatingen? En een nog belangrijker waag: Kan het bestuur van DDS verantwoordelijk worden gesteld voor het gedrag van haar gebruikers? Deze week werd bekend dat het Amsterdamse open baar ministerie dat voor het eerst gaat on derzoeken. Volgens de Rotterdamse hoogleraar infor matica en recht mr. R. de Mulder is er niet veel nieuws onder de zon. „Hier en daar be staat de neiging te roepen: Internet is iets geheel nieuws, dus ontstaan er ook geheel nieuwe juridische problemen. Maar dat is niet zo. De huidige strafwetgeving biedt voldoende aanknopingspunten om uit te maken wat wel en niet mag." Wetgeving of niet, De Digitale Stad hand haaft vooralsnog het uitgangspunt dat zij niet verantwoordelijk is voor wat haar ge bruikers op het net zetten, maar dat Justitie dat moet bepalen. De branchevereniging Nederlandse Internet Providers (NLIP) stelt zich al even afwachtend op. Verder gebruiken de toegangverschaffers tot Internet graag het argument dat zij aan te merken zijn als een openbare ruimte, zoals een café. Daarvan dragen de eigena ren geen verantwoording voor het gedrag van bezoekers. Maar volgens De Mulder maken zij zich er op zo'n manier wel erg gemakkelijk van af. „Het argument: ik heb niets gedaan, is in het strafrecht niet van belang. In talrijke omstandigheden bestaat de plicht tot han delen. Het vervolgens nalaten daarvan, kan heel goed leiden tot strafrechtelijke vervol- Ring" Zoals wellicht in het geval van De Digitale Stad. waarvan De Mulder denkt dat ze in derdaad over de schreef is gegaan, nu het willens en wetens racistische taal op het net heeft laten komen. De Mulder wijst in dit verband op een van de anti-discriminatie-artikelen in het Wetboek van Strafrecht, namelijk het 137ste. Het stelt degene strafbaar die iets verspreidt of ter openbaarmaking of ver spreiding in voorraad heeft, waarvan hij of zij weet, of kan vermoeden dat het aanzet tot discriminatie. Dit artikel (maximale straf zes maanden cel) zou wel eens op DDS van toepassing kunnen zijn. Wat betreft kinderporno ligt het mogelijk nog eenvoudiger. Een recente wetswijziging stelt alleen al het aanwezig hebben van kin derporno strafbaar, met een gevangenis straf van maximaal vier jaar. Een van de argumenten om alles maar door te laten, is van technische aard. Woordvoerder Flint van DDS: „Het is on doenlijk controle te houden op de inhoud van de aangeboden informatie. In de dis cussiegroepen die DDS organiseert, komt per dag honderd megabyte binnen. Dat zijn twintigduizend A-viertjes." De Mulder is er niet van onder de indruk. „Zo ken ik er nog wel een paar. Dat is zoiets als over de BTW-afdracht tegen de belas tingdienst zeggen: Ik hou er geen bonne tjes-administratie op na, want dat is zo in gewikkeld." De geluiden dat Internet in een juridisch vacuüm zou verkeren omdat het een we reldwijd netwerk is, verwijst De Mulder naar het rijk der fabelen. „Iemand die vanuit de VS een bombrief verstuurt die vervolgens in Nederland ontploft, kan in Nederland worden vervolgd. Hetzelfde geldt voor de Amerikaan die kinderporno op het net zet die in ons land kan worden bekeken. Voor de justitiële afwikkeling daarvan volstaan de bestaande rechtshulp verdragen." DEN HAAG MAURICE WILBRINK EN HARM HARKEMA NGO 's moeten het doen met betonnen geraamte als vergaderzaal „De muren zetten we er niet in en het dak plaatsen we ook niet. Het is tenslotte zomer en warm. Met een beetje ventilatie is het aangenamer vergaderen." De lokale functionaris in het Chinese Huairou, waar over twee weken de schaduw-Vrouwenconferentie voor non-gouvernementele or ganisaties (NGO's) begint, is doodernstig als hij een toelichting geeft op de functie van een beton nen geraamte van drie verdiepingen. Verbijsterd kijken enkele tien tallen buitenlandse correspon denten naar de grijze pilaren en de drie vloeren die erop liggen. „Op de eerste en tweede verdie ping zetten we vijftienhonderd stoelen neer en dan kunnen er drieduizend mensen samenko men", legt de man uit. Het ge bouw in aanbouw, dat het best te omschrijven is als een nieuw- gestorte ruïne, moet na de Vrouwenconferentie dienst gaan doen als recreatiecentrum. Onder het mom van construc tiegebreken van het eerder aan gewezen stadion in het centrum van Peking maar eigenlijk omdat wordt gevreesd voor de activiteiten van radicale femi nistes en mensenrechten-acti visten besloot de Chinese overheid hals-over-kop uit te wijken naar een vakantieoord op bijna een uur rijden uit het centrum. Critici van deze beslis sing betogen dat daarmee regel matige en ongedwongen con tacten van het NGO-Forum en de officiële VN-Vrouwenconfe- rentie ernstig worden bemoei lijkt. Ondanks het bezoek aan de centrale vergaderplaats voor het Forum is het volstrekt ondoen lijk aan te geven wat de stand van zaken is en in hoeverre over veertien dagen werkelijk kan worden geconfereerd. De Chi nezen hebben in de afgelopen vijf maanden dag en nacht ge werkt om voor 35.000 aange melde deelnemers vergader ruimtes en onderkomens te rea liseren. Zo is de plaatselijke bioscoop verbouwd tot een moderne ge hoorzaal, heet nu Huairou In ternational Conference Centre en biedt plaats aan vijftienhon derd mensen. Redevoeringen zullen tegelijkertijd in zes talen worden vertaald. Hotels met in totaal vijfduizend bedden zijn opgeknapt en appartementen voor in totaal 11.000 deelne mers zijn zo goed als klaar. De gekozen oplossingen zijn echter verre v^n ideaal en de te korten blijven schreeuwend. Er is slechts voor 16.000 mensen onderdak. Iets wat voedsel geeft aan de speculaties dat de Chi nese overheid allerlei mogelijke obstakels opwerpt voor de afgif te van visa. Daardoor zou het aantal deelnemers kunnen wor den beperkt tot tussen de tien en twintigduizend. Er zijn 75 vergaderzalen en 86 tenten waarin bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Af gezien van het feit dat het met een temperatuur van tegen de dertig graden in de tenten erg heet zal zijn, is er slechts verga- China trekt zich weinig aan van westerse kritiek op de terecht stellingen in de aanloop naar de VN-Vrouwenconferentie. De Chinese media berichtten gisteren dat opnieuw twaalf mensen zijn geëxecuteerd. Twaalf anderen werden ter dood veroordeeld. De doodvonnissen werden voltrokken in een door 10.000 toe schouwers bevolkt stadion in Taiyuan, de hoofdstad van de noor delijke provincie Shanxi. De veroordeelden kregen een nekschot. China kondigde de afgelopen weken een groot aantal executies aan om 'een goede sociale omgeving voor de Vrouwenconferen tie te garanderen'. Om zich optimaal te kunnen presenteren maakt China schoon schip. Met de rechten van vrouwen in China is het slecht gesteld. Hon derdduizenden vrouwen komen via vrouwenhandel terecht in prostitutie en in gedwongen huwelijken. Veel vro,uwen worden als resultaat van de één-kind-politiek gedwongen een abortus te ondergaan als blijkt dat de foetus een meisje is. Vrouwen worden ook onder druk gesteriliseerd. Dat blijkt uit een rapport van de mensenrechtenorganisatie Human Rights in China (HRIC) dat gisteren op een gezamenlijke persconferentie met de Novib openbaar is gemaakt. De HRIC zal tijdens de VN-Vrouwenconfe- rentie, die op 30 augustus in Peking begint, het rapport ook be spreken. derruimte voor tienduizend mensen en dat is niet genoeg. De Chinezen erkennen dat en maken daar geen probleem van. „Wij hopen dat de mensen die niet kunnen vergaderen, zullen deelnemen aan de toeristische uitstapjes die wij organiseren", zei een functionaris twee weken geleden op een persconferentie. Ook hij lijkt niet te begrijpen met welk oogmerk tienduizen den in de komende dagen naar China afreizen. HUAIROU YVONNE VAN DER HEIJDEN CORRESPONDENT TOM JANSSEN Moerer weg bij Commissariaat voor Medi Vt „We worden te vaak gezien als politieagenten van Hilver sum". Leidenaar Will Moerer wordt een beetje moe van het sarcasme dat bij veel omroep- bestuurders en -directeuren doorklinkt als ze het weer eens gekscherend hebben over het Commissariaat voor de Media. Juridisch ambtenaar Moerer (39), nu nog hoofd afdeling toezicht- en zendtijdzaken, maakt een verrassende sprong naar het bedrijfsleven: hij gaat naar MultiChoice (onder ande re FilmNet/SuperSport) en kan de bazen van dit commerciële station stfaks dus precies ver tellen wat wettelijk wel en niet door de beugel kan. Hoewel Moerer zijn (juridische) kennis van omroepregeltjes en het nut daarvan bij zijn nieuwe werkgever nogal bagatelliseert, geeft hij toe dat die kennis toch wel handig kan zijn. „Ik ken de regelgeving, dat is natuurlijk een voordeel. Ik weet met wat voor problemen ze te maken hebben en krijgen. Bovendien ken ik de weg op de ministeries goed". De voormalige basketballer van Bona Stars en BS Leiden, die binnen het Commissariaat ra zendsnel carrière heeft ge maakt, was niet zozeer uitgeke ken op z'n werkzaamheden. „Maar ik kon hier niet meer doorgroeien. Het is een leuke baan hoor, maar de gedachten dat ik hier nog 20 a 25 jaar zou moeten zitten, vond ik niet zo prettig. Ik ga nu naar een bedrijf waar van alles en nog wat aan de hand is. Daarom was voor mij de keus niet moeilijk". Will Moerer kwam in 1988 als plaatsvervangend hoofd toe-' zichtzaken bij het Commissari aat en werd al snel na de sa menvoeging met de afdeling zendtijdzaken hoofd van die gezamenlijke afdeling. De con sequenties van de handelingen van de.afdeling toezichtzaken komen het vaakst in het nieuws, hoewel Moerer daar niet hele maal gelukkig mee is. Zijn afde ling doet nog veel meer. „Maar als Gert-Jan Dröge een boete krijgt omdat er te veel reclame in z'n programma zit dan vindt iedereen dat natuurlijk leuk om te lezen". BOETES Omroepen worden nog altijd met een zekere regelmaat ge- tracteerd op boetes, die tot eni ge tienduizenden guldens kun nen oplopen. „Veel omroepen proberen nog altijd de grenzen te verkennen, daardoor lopen ze dus risico's. Ik vind dat om roepen de consequenties van hun gedrag moeten aanvaar den. Daar zijn ze niet allemaal even sterk in. Er is overigens wel wat veranderd. Vroeger gingen alle omroepen in beroep. Nu weten ze wel beter". De TROS krijgt een pluim van Moerer. Zij behoren nu namelijk tot een van de braafsten: „De TROS ac cepteert de boetes na de over tredingen en vertoont een vol wassen gedrag". De wettelijke (versoepelde) re gels voor sponsoring van pro gramma's zullen vólgens Moe rer niet leiden tot vermindering van het aantal boetes. „De om- Ta „Ik vind het niet altijd even n van omroepen, wat ze roepe FOTO het Bi ver] del Bi hee tem roepen die nu de grenzen kennen, zullen dat ook in toekomst blijven doen. Orni pen die het meest commert opereren de TROS en dt AVRO zullen de meeste tes oplopen. Dat heeft te in; met het type programma's zij maken". De kritiek op het boetebelei van het Commissariaat legi Moerer met een nonchalem baar naast zich neer. „Het een verplichting volgens he ropese Recht. Sluikreclame gewoon niet. En om het toe proberen, is een typisch Ne lands fenomeen. In buitenl; se programma's zie ik vvein sluikreclame. Ik denk dat hi maken heeft met de uitbesi ding van programma's. Vee programma's worden niet r bij de omroepen in huis ge maakt. De externe produce; zullen misschien tijdens de duktie denken: hoe kunnen een extra centje verdienen' Door omroepdirecties word steevast (tijdens spreekbeui en dergelijke) vol cynisme a sproken over de boetes vani Rl Commissariaat. Vindt Moen de boetes zelf ook niet kindi achtig? een „Is het niet kinderachtig wavv0' een aantal omroepen doet?isysl hebben notabene een miljaP111 besteden. Dan heb je heus^0^ sluikreclame nodig. Het blijr voor sommigen nodig om si^a! tionerend op te treden. Ten*"01 die sluikreclame echt niet n is. Kijk naar de VPRO en de bin Die maken kwaliteitsprogr?— ma's zonder sluikreclame''.-^ Moerer snapt niets van de \jw t tick van de omroepen: „AcF^ het dievengilde is de politie, niet populair. Als omroepei/Y tiek leveren, dan is dat het j schoonvegen van hun eigeri straatje. Ik vind het niet altif even netjes van omroepen! zeroepen". f f Zeven a acht jaar lang heefrer Moerer boetes 'opgelegd' njen zijn spannendste periode bies e leefde hij toch enige jaren tl r De kwestie rond Véronique' ,vir 10 beroerde destijds geheel|0rei roepland én het Commissar01? „Vanuit m'n vak als jurist vff00 de dat m'n hoogtepunt. Ik\H>a letterlijk dag en nacht in tor0 Van de ene naar de andere, rechtszaak". Denkt hij nietr TV 10 destijds gewoon te viPY was met haar plannen? „T\Pee 1 was niet te vroeg. De wetg»0r was te laat. Want ons land toen heus al rijp voor com»^s ciële televisie". svstc iverl HILVERSUM.jin JAN VAN STIPRIAAN LUÏSCIUS Heerma was vooral bezig geweest CDA aan invloed van Wet van Murphy te onttrekken Zijn eerste vakantie als opposi tieleider, wandelend in Noor wegen, is Enneüs Heerma zichtbaar goed bevallen. Bo vendien is het professorale baardje („vooral ontstaan uit luiheid") plotsklaps verdwe nen. De fractievoorzitter van 's lands grootste oppositiepartij heeft er zin in. Er liggen het komende jaar meer dan ooit kansen voor zijn CDA. „Het tweede jaar van een kabinet is altijd cruciaal: de paarse coali tie zal zich nu echt waar moe ten maken. Wij zullen zien", zegt hij. Terugblikkend op zijn eerste jaar als tegenspeler van 'paars' is Heerma niet ontevreden. „Er was daarvoor ook wel wat ge beurd met het CDA. Lubbers weg, Brinkman weg, een grote verkiezingsnederlaag, voor het eerst in driekwart eeuw opposi tiepartij. Ik ben na mijn aantre den vooral bezig geweest het CDA aan de invloed van de Wet van Murphy te onttrekken. Ik raad iedereen aan de kracht van die wet niet te onderschatten. Als er één ding misgaat, gaat vervolgens alles mis wat er maar mis kan gaan. Maar ik heb nu toch sterk het gevoel dat we weer op de goede weg zijn." Ook voor Heerma zelfwas het geen gemakkelijk jaar. „Ik was als staatssecretaris natuurlijk wel bekend in Den Haag maar de Tweede Kamer is toch een heel andere wereld, heb ik ge merkt. Eerlijk gezegd was ik een jaar geleden gewoon een nieu weling. De ene week zat ik bij wijze van spreken nog op mijn departement en de volgende week moest ik als oppositielei der de algemene beschouwin gen doen. Dat viel niet mee." I let CDA-lijsttrekkerschap voor de volgende kamerverkiezingen claimt hij nog steeds niet. Niet omdat hij, zoals sommigen bin nen en buiten het CDA dat wel doen, twijfelt aan zijn geschikt heid voor het politiek leider schap, maar omdat andere din gen nu belangrijker zijn. „De onrust over de klappen die we als CDA hebben gekregen, is in de partij nog niet voorbij. Op een discussie over het lijsttrek kerschap zit ik daarom bepaald niet te wachten, dat komt over twee jaar wel." Het staat voor Heerma wel vast dat oud-pre mier Lubbers dan in ieder geval niet tot de kandidaten behoort. Geruchten daarover lijken hem zeer onwaarschijnlijk. „Die bladzijde is voor hem omgesla gen. Laten we hem dat gun nen." Recente wrijvingen met partij voorzitter Helgers ten spijt zegt Heerma juist van de steun uit de partij-organisatie het ko mende jaar veel te verwachten. „Wat dat betreft staan we er misschien wel beter voor dan de PvdA. De manier waarop Wallage zijn partijvoorzitter Rottenberg heeft toegesproken, vond ik opvallend. Zo van: de partijvernieuwing heb je goed aangepakt, jochie, maar het is ook wel weer eens tijd voor een heid. Een politieke partij is wel een partij van ménsen; zonder actieve en betrokken leden kom je er niet. Het CDA heeft wat dat betreft niets te klagen; de inzet van onze leden bij de statenver kiezingen vond ik geweldig." In oktober verschijnt binnen het CDA het rapport van de zogehe ten strategische beraadsgroep waarin kopstukken als Lubbers, Andriessen en Lodders zich bui gen over de CDA-strategie op de middellange termijn. Ook daar verwacht Heerma veel van. „Het gaat er om dat we ons als samenleving afvragen, wat we van waarde vinden en yvillen behouden. Niet alles kan door de markt worden geregeld. The ma's zijn er wat dat betreft ge noeg. Hoe ver willen we gaan met de 24-uurseconomie? En dan gaat het 't CDA echt niet al leen om het al of niet winkelen op zondag. Hoe gaat het met marktwerking in de gezond heidszorg en de sociale zeker heid? Kijk eens naar de ontwik kelingen rond de kinderbijslag. Gewone gezinnen waarin één persoon werkt, gaan er de ko mende jaren duizenden gul dens op achteruit als alle kabi netsplannen doorgezet worden. „Begrijp me goed: ik zeg niet dat de overheid niet hier en daar moet terugtreden, maar het gaat tegelijkertijd ook om een krachtige en slagvaardige overheid. Zo'n overheid heeft wel degelijk een rol te vervullen bij de vraag wat voor samenle ving we hier willen. Ik ben wat dat betreft zeer geïnspireerd door de 5-mei-toespraak van koningin Beatrix: hoe houden we de samenleving bij elkaar? De liberalen hebben de neiging sterk naar de VS en Engeland te kijken. Beelden waar ik niet al- lijd vrolijk van word", aldus Heerma. Het recente voorbeeld van het Britse Lagerhuislid dat vindt dat alleenstaande moe ders hun kind maar beter kun nen afstaan, opdat de samenle ving niet meer voor de uitkering hoeft op te draaien, zegt hem in dat verband voldoende. Heerma ziet vooral uit naar het debat over de toekomst van de sociale zekerheid, dat het kabi net voor het komende politieke jaar in het regeerakkoord heeft aangekondigd. Wat hem betreft komt het kabinet er niet onder uit daarover al het volgend jaar concrete voorstellen te doen. „Dat moeten we nu eens niet op de lange baan schuiven; het kabinet moet zijn ambities op dit punt waarmaken. Juist als het economisch vrij goed gaat en je niet onder de druk van be zuinigingen staat, kun je zo'n discussie over een duurzaam nieuw stelsel het beste voeren. En dat is nu aan de orde." Heerma is benieuwd hoe taai de schijnbare hechtheid van de paarse coalitie dan zal blijken te zijn. De machtsverhoudingen binnen de coalitie zijn na een jaar immers heel anders uitge pakt dan menigeen, ook Heer ma zelf. aanvankelijk had ver wacht. „Paars zou de triomf van D66 zijn en de WD-kiezers zouden er de meeste moeitri mee hebben, zo dacht iedeM- vorig jaar toch? Dat is wel vf anders uitgepakt. D66-leidö Van Mierlo heeft het druk a het buitenland en maakt eej doodvermoeide indruk. Pv|v leider Kok moet boven de pn tijen staan en weerhoudt dl mee ook Wallage van een d| delijke rol, want die kan Kol niet voor de voeten lopen. leider Bolkestein krijgt daaij van PvdA en D66 erg veel rl te. En die buit hij volledig u) Hoe ver Bolkestein daar in 1 gaan, moet volgens Heermj komende jaar blijken. „In li' tweede jaar moet een kabiit echt een eigen gezicht later zien. Dal betekent dat ookt WD concessies zal moeten doen om dat gezicht eensgj de trekken te geven. Ik ben» nieuwd." Aan voorspellingen over dt» vensduurvan het kabinet w Heerma zich liever niet. „tf van het kabinet is niet de hoofddoelstelling van onzd positie. Ik heb vorig jaar ge.' dat we het kabinet zakelijk» len beoordelen. Dat blijver' doen en dan zien we wel het schip strandt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2