De beste spits aller tijden 'Daar is Marco wel gevoelig voor... Marco van Basten ig]<£ van een enkel ^an ^aslcn en zÜn moeizame relatie met de pers Van Bastens erelijst En op cle achtste dag schiep God Marco van Basten Hij gold als de beste spits van Neder land. De beste voetballer van Neder land. Maar de populairste werd hij niet. Ze vonden hem koud in Italië, vonden hem arrogant in Neder land. Pas de laatste seizoenen, tij dens de lijdensweg die nu is beëin- ontstond er warmte tussen de massa en Marco van Basten de mens. AMSTERDAM HENRI VAN DER STEEN jr iPD-VERSLAGGEVER Pas toen het voorbij leek zag het volk de tragiek van een groot voetballer die het niet tneer kon, kapotgeschopt door al te fanatie ke verdedigers bij de tegenpartij. Pas toen roeide men mee met een speler die als wei- w anderen een brug wist te slaan tussen le cultuur-uitingen voetbal en kunst, een ralspeler die met de voet kon wat de Jor- ians en Johnsons met hun handen konden. Zijn unieke klasse deed Van Basten uit telfbescherming al snel besluiten ietwat se- ectief te zijn in zijn contacten met de me- lia. Hij werd een man van vissebloed en ijs n de ogen. Marco van Basten was ook van :ichzelf al enigszins afstandelijk, kritisch en ligenwijs. En apart. Dat ervaart de verslaggever die hem in eptember 1983 spreekt, als Van Basten mor het eerst is geselecteerd voor Oranje. ,'an Basten kijkt de verslaggever wat ver- taasd aan. Nee, hij weet echt niet hoe de tand in de groep was. Poule 7, kwalificatie !K '84, nog vier wedstrijden te gaan, het iederlands elftal mag nochtans geen punt neer afgeven. ,,Wat! Zijn ze anders uitge- chakeld? Oeh, da's wel erg slecht, hè?" Oranjedebuut lij is net vier weken basisspeler bij Ajax, oud een maandje prof. Voor bondscoach iees Rijvers is het al lang geen vraag meer rie de spits van Oranje is of moet zijn. wee jaar eerder heeft Rijvers de ook nog mge Wim Kieft laten debuteren in het Ne- erlands elftal. Een beetje tegen heug en ïeug, want Rijvers ziet liever de dan pas 6-jarige Van Basten, die op dat moment in et tweede van Ajax speelt. ,,Dat is Oranje's pits voor de toekomst", voorspelt Rijvers an al, in 1981. Bij Ajax hebben ze in die tijd wel in de aten dat Van Basten kan voetballen, maar uitgesproken als Rijvers is er niemand, oenmalig trainer Hassie van Wijk: „In het jegin, toen hij bij het tweede kwam, was jlarco niet zo erg opvallend. Ondanks al D, (ijn talenten heb ik niet, volgens mij nie- pand bij Ajax, kunnen voorzien dat-ie zo'n rrote zou worden." I Ajax profiteert in het seizoen '83-'84 opti- paal van Van Basten: de nieuwe vaste cen- rumspits schopt er tientallen achter elkaar 16 jr}1, en dat voor een habbekrats. Van Basten !1.3Qeeft dan een bescheiden contractje, heel jnders zeker dan zijn grote voorbeeld uijff, die dat seizoen bij Feyenoord zijn atste jaar als speler beleeft. Penningmees- r Bartels nogal hatelijk over het feit dat bij jax de goals een stuk goedkoper zijn ge- orden: „We hoeven nu tenminste niet leer elke maandagmorgen 30.000 gulden p het matje te leggen voor meneer ruijff." De carrière van Van Basten is in elk geval 27, 45, 756 Marco van Basten: „Johan was handiger, sneller. Ook intelligenter. En hij had een betere mentaliteit dan ik. Denk ik." stevig begonnen als die van Cruijff eindigt. Hij valt vanaf het begin op door zijn fabel achtige techniek en zijn uitzonderlijk zelf bewuste uitspraken. „Ik heb erg veel zin in het nieuwe seizoen, maar er moet wel iets veranderen, vind ik. Ajax moet een links buiten aantrekken en een hele goeie ook. En niet proberen voor een dubbeltje op de eerste rij te zitten." Cruijff In die tijd is Van Basten al tot vervelens toe vergeleken met Cruijff. De jonge topscorer gaat af en toe heel leuk op die vergelijking in. „Hij is als spits begonnen, ik ook. Hij is een echt voetballende spits, ik ook. Hij is al leen uniek. Ik niet." En: „Johan was in zijn tijd de grootste Dat ben ik in mijn tijd niet." En: „Johan was handiger, sneller. Ook intelligenter. En hij had een betere mentaliteit dan ik. Denk ik." Van Basten is, zo jong als hij is, in staat zijn eigen spel, loopbaan en karakter met het oog van de specialist te analyseren. „Ik hoor wel vaker dat ik een mooie voetballer ben. Ik moet zeggen: als ik mezelf op de te levisie zie, vind ik het nou ook weer niet zo mooi. Ik ben iets te lang, een spits hoort kleiner te zijn. Bij veel acties sta ik te veel rechtop. Als ik versnel zou ik meer voorover moeten hellen, meer een aërodynamische houding moeten aannemen. Er zijn veel mooiere spelers dan ik. Cruijff in zijn tijd, Maradona, Laudrup en Francescoli van Uruguay. Die Francescoli zag er natuurlijk helemaal wel mooi uit in dat witte tenue met die lichtblauwe strepen." Zoals alle groten heeft ook Van Basten dus het oog voor details. „Ajax ziet er na tuurlijk altijd goed uit: een broekje dat lek ker ruim zit, mooie shirts, mooie kousen, en het mooiste is het als je benen dan ook nog een beetje bruin zijn. Ik speel het liefst in het wit-rode shirt. Dat staat mij gewoon het best. Als we helemaal in het blauw spe len heb ik het idee dat ik dunner ben, ieler. Dan voel ik me minder sterk." Wat details betreft steekt Van Basten na tuurlijk het meest op in de seizoenen '85- '86 en '86-'87, met Cruijff als coach. Van Basten komt tot indrukwekkende cijfers: 34 wedstrijden in '85-'86, 39 goals - 43 wed strijden in '86-'87, 43 goals. Inclusief de winnende in de Europa Cup finale tegen Lokomotiv Leipzig. Repliek Tevreden moet Cruijff al in zijn eerste sei zoen als trainer constateren dat Van Basten hem van repliek dient bij al zijn op- en aan merkingen. Van Basten beschouwt Cruijff zowel als de grootste kenner als de grootste ouwehoer ter wereld als het over voetbal gaat. „Theoretisch klopt het allemaal wel en valt er weinig tegenin te brengen. Maar je hebt met de praktijk te maken. Die perfecte theoriëen van hem moet je ook kunnen uit voeren en dat is heel moeilijk." En: „Johan hooft een ideaalbeeld in zijn hoofd, hij ver wacht te veel van bepaalde spelers, hij plaatst ze in een rol die ze niet aankun nen." Hij constateert dat Rijkaard 'is suf ge luld' en dat Silooy verkeerd gebruikt wordt door Cruijff en Van Basten constateert dat 'we geen reet sterker geworden zijn. Ik snap FOTO HANS VAN WEEL ook niet dat er nog steeds mensen zijn die Ajax zo'n goeie ploeg vinden'. Aldus de as sertieve aanvaller. De relatie met Cruijff is en blijft er echter één van groot respect. Op zijn eerste pers- confenrentie in Milaan zal Van Basten dan ook zonder schroom zeggen dat hij hoopt dat Cruijff hem spoedig naar zijn nieuwe club komt volgen... Anders dan Cruijff, die pas op z'n 26ste bij Ajax vertrok, is Van Basten ook al heel jong toe aan de grote sprong buitengaats: in '86 komt Barcelona nog te vroeg ('Ik heb nee gezegd, privé is het beter voor mij om nog een jaar te wachten') maar in '87 is het zover: Van Basten gaat naar het grote bui tenland. Italië Milaan. Samen met Gullit. De hierboven al aangehaalde persconfe rentie heeft plaats op donderdag 23 april 1986. Het is de dag dat Van Basten wordt voorgesteld aan de supporters die hem in het centrum van Milaan spontaan op de schouders nemen. De foto - begeleid door een juichend bericht - haalt zelfs de voor pagina van het zo degelijke dagblad Tróuw, dat doorgaans ander nieuws voorrang geeft. De transfer van Van Basten van Ajax naar Milan is evenwel een kwestie van na tionaal belang. Weer de enkel Lang duurt de lol niet. Van Basten raakt ge blesseerd (jaja, weer de enkel), wordt ge opereerd en revalideert nog net op tijd om door Michels geselecteerd te worden voor het EK van West-Duitsland. Als derde spits achter Bosman en Kieft. Zijn oude leer meester Cruijff adviseert hem niet met zich tc laten sollen; Michels blijft Van Basten echter tarten door hem in de voorbereiding steeds als linksbuiten te laten spelen. Het toernooi wordt uiteindelijk Van Bastens grootste triomf: kampioen, topscorer, beste speler. Tijdens de finale tegen Rusland hangt er in het stadion een spandoek: 'En op de achtste dag schiep God Marco.. Terug in Milaan oogst hij weer snel lof en hoon. De lof is er voor zijn spel, de hoon is er voor zijn gedrag. De Corriere della Sera schrijft: 'Van Basten is egoïstisch, cynisch en ijskoud. Marco is vooral een vriend van zichzelf.' Uiteindelijk zal de lof voor zijn spel het winnen. Met Milan wordt hij twee keer Italiaans kampioen, twee keer wereld kampioen, wint hij twee Europa Cups voor landskampioenen, twee Super Cups en een Italiaanse Super Cup. De rijke, persoonlijke conduitestaat wordt opgefleurd met een drievoudige uitverkiezing tot Europees Voetballer van het Jaar. Buiten het EK van '88 blijft zijn scorelijst bij het Nederlands elftal wat bleekjes. Van Basten komt tot 24 goals in 58 interlands, inclusief een serie van vijf in een wedstrijd tegen Malta en zes goals in vriendschappe lijke wedstrijden. In totaal speelt Van Bas ten in negen jaar tijd liefst 41 interlands zonder te scoren. Zijn laatste interland, thuis tegen Polen ten behoeve van kwalifi catie voor het WK van '94, gespeeld op 14 oktober 1992, is in dat opzicht een typische Van Basten-interland: fantastisch voetbal maar scoren ho maar. Het is nauwelijks een smetje op de loop baan van San Marco, de Heilige Marco, die overigens eigenlijk Marcel heet. Dat kon oma echter niet uitspreken, zij noemde Marcel steeds Mazzel. Zodat besloten werd tot een subtiele naamsverandering... Het is één van de wat minder bekende, kleine feitjes uit leven en werk van een for midabel voetballer. Als hij het lied 'Mijn trouwste supporter is mijn vader' van An- dré van Duin hoort, moet hij huilen. Graag brengt hij avonden door bij jeugdvrienden, kletsend op een zolderkamer met een fles cola en een zak chips. De volgende dag staat hij weer op de golfbaan. Onvergetelijke goals heeft hij op zijn naam staan: de nooit eerder vertoonde, winnende volley in de EK-finale tegen Rus land. De omhaal als Ajacied tegen FC Den Bosch, pats in het kruis. De weergaloze 'chip' met links na een prachtige passeerac- tie tegen Volendam. Maradona was spits maar werd spelver deler, Pele idem, Cruijff idem, Di Stefano idem. Van Basten was spits en bleef spits. De beste in zijn tijd, de beste aller tijden. MSTERDAM ANP 3 maart 1986: in een bekerwedstrijd tegen RCH in Heemstede •heurt Van Basten, tijdens een duel met Richard Hoogervorst, de landen in zijn Imkerenkel. december 1986: bij FC Groningen - Ajax blesseert Van Basten ichzelf aan de rechterenkel bij het maken van een overtreding. 3 november 1987: professor Marti opereert Van Basten aan de :chterenkel. Het gebeurt kort na het begin van zijn eerste seizoen ij AC Milan. 3 december 1992: Van Basten raakt opnieuw geblesseerd aan de nkel. Hij meldt zich af voor de interland Turkije - Nederland. Hij ou nadien nooit meer voor Oranje spelen. december 1992: operatie aan de rechterenkel door Marti in ankt-Moritz. 5 april 1993: Van Basten maakt zijn rentree in de competitiewed- :rijd tegen Udinese. 6 mei 1993: Van Basten speelt in München 86 minuten mee in de uropa Cup I-finale tegen Olympique Marseille. juni 1993: opnieuw operatie aan de rechterenkel, dit keer uitge- oerd door de Belgische arts Martens. 1 juni 1994: vierde operatie aan de rechterenkel, opdieuw door lartens. Gesproken wordt van de laatste kans. ïi 1995: bezoek aan Martens, lichte vooruitgang, besloten 'ordt heel voorzichtig training te hervatten. 0 juli 1995: eerste training AC Milan. Van Basten loopt wat mee. erlusconi is verheugd over zijn terugkeer. „Maar slechts een won- er brengt hem terug in het elftal", zegt de eigenaar van de club. augustus 1995: laatste bezoek aan Martens. Van Basten trekt zijn onclusies. Verzoekt MartenS voorlopig te zwijgen. 7 augustus 1995: Van Basten besluit wereldkundig te maken dat ijn loopbaan voorbij is. AMSTERDAM HENRI VAN DER STEEN AMSTERDAM ANP Ajax: 128 doelpunten in 133 duels. AC Milan: 90 doelpunten in 147 duels. Oranje: 24 doelpunten in 58 duels. Kampioen: 1982, 1983, 1985 (Ajax), 1988, 1992, 1993 (AC Milan). Nationale beken 1983,1986,1987 (Ajax). EuropaCup 1:1989,1990 (AC Milan). Europa Cup II: Ajax (1987). Europese Super Cup: 1989,1990 (AC Milan). Wereldbeker clubs: 1989, 1990 (AC Milan). Italiaanse Super Cup: 1988, 1992,1993 (AC Milan). Europees kampioenschap landenteams: 1988. Wereldvoetballer van het jaar: 1988, 1989, 1992. Europees voetballer van het jaan 1988, 1989, 1992. Beste speler EK: 1988. Topscorer Nederland: 1984 (28), 1985 (22), 1986 (37), 1987 (31). Topscorer Italië: 1990 (19), 1992 (25). GPD-VERSLAGGEVER Marco van Basten zei tijdens zijn loopbaan niet veel tegen de pers, relatief gesproken. Zeker minder dan Cruijff, Gullit of Maradona, om maar enkele an dere toppers te noemen. Van Basten was daarover ooit heel duidelijk: 'De pers interesseert me niks, helemaal niks.' Ooit interesseerde hem de pers zo veel dat hij zenuwachtig op z'n kamertje zat te wachten, terwijl zijn moeder de journalist alvast op zijn gemak probeerde te stellen met een kopje thee. Die verslaggever was Hans van Echtelt van het Utrechts Nieuwsblad. Van Echtelt was de eerste die Van Basten, 16 jaar, interviewde. Tijdens het gesprek lag er een schriftje op tafel met alle mogelijke vragen en ant woorden. Marco bleek het inter view met hulp van vader Joop uitgebreid te hebben voorbe reid... Later werd Van Basten afstan delijker, berekender, moeilijker te benaderen. Hij heeft echter in zijn ruim 15 jaar durende loop baan toch wel genoeg gezegd om in de geschiedenis te ver dwijnen als een voetballer die ratio en hart op geheel eigen wijze aansprak. Hij was soms af schuwelijk kortzichtig en hon gerig als het om materiële wel stand ging: „Met geld kun je zo veel doen en zoveel bereiken! Ik wil kunnen doen en laten wat ik wil en daar heb ik geld voor no dig. Ik ga het niet verkwisten, maar als ik iets zie wat ik wil, moet ik het kunnen kopen. Met geld ben ik een type dat zegt: het kan nooit genoeg zijn." (Vrij Nederland, april 1987). Koude geldwolf Hij was echter even zo vrolijk bedroefd toen bleek dat het beeld dat de mensen van hem hadden (koude geldwolf) wel erg negatief en eenzijdig was. „Ik kan ook warm zijn, hoor, maar de eerste associatie met Van Basten is: die arrogante ei kel, die egoïst. Daar baal ik van, wam het is niet zo. Ik ben hele maal niet egoïstisch. Weet je dat ik er heel erg van kan genieten als Rijkaard goed speelt? Dan kan ik me ongelofelijk gelukkig voelen." De realist in Van Basten was overigens al jong ontbloeid. Een fragment uit een intervieuw in Revu, februari '90: Je hebt toch wel een leuk le ven? Van Basten: „Ik. ben niet onte vreden, maar ik kan me leukere dingen voorstellen voor een jon gen van 25 jaar met zo veei geld." Krankzinnig idee, hè, 25 jaar en multi-miljonair. Van Basten: „Nee, helemaal niet, volkomen terecht." Tegenover het dom-materiële bezit Van Basten een liefde voor het mooie en kunstzinnige. Hoor hem praten over de oude stad Rome: „In Rome word ik heel rustig. Kijk naar al die ge bouwen: ze staan er al eeuwen, en zullen er nog eeuwen staan. Zonder zich iets aan te trekken van de Calcio, de Gazetta of de doelpunten van Marco van Bas ten. Als ik hier rondstap, krijgt de voetballerij een andere bete kenis. De juiste." (Vrij Neder land, juni 88). Verder gaaf het zelfs bij Van Basten, naar vragen over het empirische en abstracte gelijk van de waarheid. „Filosofie, psychologie, denkwijzen. Daar ben ik heel nieuwsgierig naar. De voetballerij is toch een tame lijk eendimensionale wereld en als mens wil je je toch ook ont wikkelen." (Vrij Nederland, juli 1991). Rust en regelmaat Het is de private en gevoelige kant van Van Basten die het pu bliek zelden te zien heeft gelae- gen. Van Basten stelde zich lie ver op als IJzeren Hein, in de wetenschap dat populariteit vrije tijd kost en privacy. Hij hechtte echter aan rust en regel maat. „Een goede organisatie geeft rust en vertrouwen. Ik ben, en dat weet ik al heel lang, nu eenmaal een speler die daar heel gevoelig voor is. Ik kan me niet herinneren echt goed ge speeld te hebben in tijden wan neer er een crisis was waarin ik- zHf centraal stond." (Krant op Zondag, maart '92). In zijn uitspraken is Van Bas ten altijd eerlijk, gevat, interes sant en soms ook wel komiek. Toen hij begin '85 door De Mos eens op de bank werd gezet, zei de 20-jarige spits: „Ik reserve omdat ik niet in vorm ben? De Mos is nog nooit in vorm ge weest!" Interessant: „Wéét je wanneer ik het meeste genoten heb van het EK? In de vakantie die erop volgde. Het leukste aan zo'n toernooi is het vooruitzicht dat je daarna vakantie hebt. Voor de Finale dacht ik: als we nou effe goed ons best doen en doorbijten, kunnen we onszelf een heerlijke vakantie bezorgen. Ik wist ook dat ik goed ziek zou zijn als ik als verliezer met va kantie had gemoeten. De drijf veer was dus: mezelf een leuke vakantie bezorgen." (Humo, mei '90). Zo is Van Basten altijd ge weest. Als jochie schreef hij op zijn bureaulegger: 'Ik ben de beste op mij na.' Is hij een beetje gek? Hij vindt zelf van wel. „Als ik in Amsterdam uitga, kom ik nog weieens in de trendy discotheek Roxy. Daar zie je veel gekke mensen, dat vind ik leuk, want ik ben zelf ook een beetje maf." (NRC Handelsbladjuni '90). Marco is ook een beetje Itali aans. „Mij geeft Noord-Ilalië de indruk van een soortement Amerika. Er zit veel geld. De mensen werken keihard. En ze zijn gek van uiterlijkheden. Gek van mooie auto's, mooie kle ding, mooie huizen. Dat past wel bij me. Daar is Marco wel gevoelig voor." (Vrij Nederland, dec. '90). IJskonijn Zo is Marco. Een beetje maf, een beetje bizar, een beetje lu diek, een beetje Hollands, een beetje Italiaans. En een beetje een hele aardige gozer. Geen ijs- konijn dus. „Nou nee, geen ijs- konijn, beslist niet. Ik ben juist een heel emotioneel type. Ik weet het alleen soms uit te schakelen." (Sport Internatio nal, dec. '88). Nu is hij zelf uitgeschakeld, definitief. Zodat sommige uit spraken niet uitkomen. Zoals die ene, vorig jaar nog pas ge daan, dat hij nog vijf jaar bij Milan wilde voetballen, als hij eenmaal hersteld zou zijn... En die andere uitspraak, van jaren eerder, over zijn laatste dagen als speler. „Als ik een paar jaar ouder ben, ga ik toch wat meer gewoon voetballen, op het mid denveld. Balletje aannemen, mannetje uitschakelen en een goeie pass geven. Heerlijk toch." (Humo, juni '88). Marco van Basten kan dat wel vergeten. De voetballerij zal hem niet hoeven te missen, want Van Basten wordt onge twijfeld trainer-coach of mana ger of misschien wel technisch directeur. Straks. Eerst zal hij moeten afkicken. Even zoge naamd genieten van het leven en dan merken dat er zonder werk en doelstellingen weinig te genieten valt. Hij wist dat na tuurlijkjaren geleden al. „Wat ik na mijn carrière ga doen, weet ik niet. Misschien wel op een ei landje van het leven genieten. Hoewel dat ook gaat vervelen. Ik denk dat je er iets tussenin moet gaan zoeken. Het zou best kunnen zijn dat ik na een jaar of wat de roem, alle belangstelling, enorm ga missen." (Panorama, mei 1991).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17