Meg Ryan: 'Ik kan moeilijk naar mezelf kijken' Cultuur&Kunst DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 FIL 'Mijn zoomje geeft mij meer trots dan al mijn films bij elkaar' XF Meg Ryan met haar tegenspeler Kevin Kline in French Kiss. Monter komt ze de Londense ho telsuite binnen. Vlasblond piekhaar, sportief maar smaakvol gekleed. Haar verschijning heeft nog steeds iets van de koddige kleuter die ze ooit geweest moet zijn. Ze gaat dwars op een stoel zitten en trekt haar benen onder zich op. Wat heeft Meg Ryan gemeen met Kate, de jonge vrouw die in French Kiss overhaast naar Frankrijk reist nadat ze heeft vernomen dat haar verloofde tijdens een artsencongres hope loos verliefd is geworden op een Fran<;aise? „Wat me het meest aan haar bevalt zijn al die neurosen. Alles wat Kate irriteert of angst aan jaagt, kon ik met het grootste genoegen spelen. Vliegangst, al lergie voor melkprodukten en botte Fransen. Ze is iemand die haar leven strak onder controle wil hebben en een bestaan na streeft dat volmaakt voorspel baar is. Ze is verloofd met een dokter, heeft een rustiek buiten huis op het oog, wil twee kinde ren en precies de juiste hond. En dan worden in één klap al die zekerheden onder haar van daan getrokken. Ze zal ondanks haar angsten naar Frankrijk moeten, om te zien of haar ver loving nog te redden is. En dan komt ze die onbehouwen Fran se schelm tegen en leert ze risi co's nemen en haar horizon verbreden". De actrice heeft een voorkeur voor romantische komedies. „Om te beginnen is er een intel ligent bedachte plot voor nodig. En sekse speelt een minder be langrijke rol dan karakter-teke ning. De man en de vrouw zijn er 'sparring partners', tegen el kaar opgewassen op eenzelfde niveau van intelligentie. Het gaat ook meer om wat ze zeg gen dan om seks. De persona ges worden zowel getroffen via de dingen die waarde voor hen hebben of hun neurotisch of belachelijk maken, als via de dingen die hen vertederend, vindingrijk en aantrekkelijk ma ken". Primitief „Van de genrefilms ligt in de ro mantische komedie de gelijk waardigheid tussen mannen en vrouwen volgens mij het meest in balans. Men beweert nu wel dat Hollywood vrouwen de laatste jaren steeds serieuzer neemt, en aandacht schenkt aan vrouwen die macht hebben en zelfs sterker zijn dan man nen. Maar dan nog gebeurt het zo primitief, vanuit de manne lijke optiek en vrijwel altijd ge relateerd aan seks. Een oppo nent aftroeven via seksuele macht, ik kan zoiets niet als een overwinning zien. Een moderne Hollywood-heldin mag sexy zijn èn intelligent, sexy èn grappig, sexy èn een uitstekend chauf Meg Ryan is de filmliefhebbers tot dusver het beste bijgebleven als de verrukkelijke hoofdrolspeelster uit When Harry Met Sally en dan vooral vanwege de hilarische scène waar ze luidruchtig een orgasme fingeerde in een druk bevolkt restaurant. Ook Innerspace, waar ze haar huidige echtgenoot Dennis Quaid leerde kennen, I.Q. en Sleepless In Seattle bevestigden Meg Ryan's reputatie als Amerika's favoriete actrice voor romantische komedies. Haar nieuwste film, French Kiss, valt weer perfect in die categorie. feur. Het blijft onnozel". „In de romantische komedie kan het anders. Het bevalt me daarom het genre weer in trek is en dat een film als Four Wed dings And A Funeral zo'n enorm succes heeft gehad. Hollywood heeft het publiek - om wat voor reden ook - lange tijd onderbedeeld, maar de mensen zijn nog steeds gek op romantische komedies. Ze heb ben immers happy endings. Als in het echte leven voortdurend van alles misgaat, wil je tenmin ste in een film dingen goed zien aflopen. Het is escapisme, ook voor de mensen die zulke films verzinnen en de acteurs die erin meespelen. Geloof maar dat mijn wereldbeeld er niet werke lijk zo romantisch uitziet als dat van de personages die ik in de films speel". Cocaïne Het is een understatement. Toen Meg Ryan 15 jaar oud was, liet haar moeder - Susan Jordan - de familie in de steek om in New York al haar aan dacht en energie te wijden aan een loopbaan als actrice. Meg Ryan heeft sindsdien geweigerd haar moeder ooit nog te ont moeten. En het huwelijksaan zoek van Dennis Quaid, met wie Meg al een paar jaar sa menleefde, heeft ze net zo lang aangehouden tot hij van zijn cocaïne-verslaving af was. Het moet een taaie krachtmeting zijn geweest. De actrice lijkt er uiteindelijk meestal in te slagen om te bereiken waar ze haar zinnen op heeft gezet. Is dat waarom French Kiss de naam Meg Ryan noteert achter een producers-credit? Ze beweert dat het anders ligt. „Die credit betekent niets, het is alleen maar een grap die ik aan het einde van de film erin heb kunnen krijgen. Ik heb me in eerste instantie een tikkeltje met het script bemoeid. Het idee voor de film kwam terecht bij onze maatschappij, Prufrock Pictures, en toen hebben wij het aan regisseur Larry Kasdan voorgelegd toen het nog slechts een eerste kladversie was". „Ik ken Larry al heel lang. De eerste keer dat ik hem ontmoet te, was tijdens een screentest voor The Accidental Tourist, waar ik de boel verknalde. Nee, kwaad ben ik daar niet lang.om geweest. Het was een afgang, maar ik was me er volledig van bewust dat ik nog een hoop had te leren. Maar het had óók te maken met William Hurt als mijn tegenspeler. Het ging om een scène waar hij me moesi kussen. Nou, ik was amper bin nen of hij greep me vast en be gon me wild te kussen. Ik wis gewoon niet meer waar ik was Hij blies me weg. Ik ben wegge hold en niet meer teruggeko men. Maar ik w^lde nog steeds dolgraag een keer met Larry Kasdan werken". Ruzie Larry is fantastisch met actri ces. Kijk naar wat hij deed met Kathleen Turner in Body Heat, Geena Davis in The Accidental Tourist en Glenn Close in The Big Chill. We gaan samen nog Innerspace met Meg Ryan geflankeerd door Dennis Quaid en Martin Short. een film maken. Hij heeft e^n goed idee dat hij momenteel aan het uitwerken is en waarin Marty Short, Tom Hanks, Geena Davis en ik spelen. Over vier mensen in een auto die voort durend ruzie hebben. Ja, ik houd van vechten. Ik zal die film niet produceren want het is zijn idee en dus produceert hij het ook zelf'. Bescheiden Vier keer eerder heeft Lawrence Kasdan films gemaakt met Ke vin Kline in de hoofdrol. Is dat de reden waarom er gekozen werd om hèm een Fransman te laten spelen, in plaats van een Franse acteur? „Aanvankelijk wilden we Gé- rard Depardieu, maar toen die niet bèschikbaar was, moesten we iets anders bedenken. Na tuurlijk zijn er nog veel meer goede Franse acteurs, maar die zijn buiten Frankrijk niet zo be kend. We wilden graag een gro te naam voor de mannelijke hoofdrol. Larry heeft I Love You To Death gemaakt waar Kevin Kline op, naar mijn smaak, heel geestige wijze een Italiaanse loodgieter speelde. En eerder was hij in A Fish Called Wanda ook zeer amusant met zijn mal le accenten. We vonden dat Ke vin Kline als zeer goedaardige maar grofbesnaarde Fransman, speciale attractie-waarde kon hebben voor het publiek. Ik denk niet dat we ons hebben vergist". Over haar eigen optredens, in French Kiss en eerdere succeS- films, is Meg Ryan opvallend bescheiden. Ze kan zichzelf nog steeds moeilijk zien als actrice. „Ik denk dat je nooit kiest voor een bestaan als acteur. Mij is het ook maar komen aanwaai en. Het is een abstract iets, bij na. Het vormt slechts een klein en onwezenlijk deel van je nor male dagelijks leven. Ik wilde schrijven, journalist worden en daar heb ik ooit voor gestude- eerd. Het acteren, daar rolde ik zo'n beetje in. Ik deed voor de lol mee aan een auditie zonder een serieuze inspanning te wil len leveren om die rol ook daadwerkelijk te veroveren. Maar ik kreeg hem wèl en debu teerde op veertienjarige leeftijd als dochter van Candice Bergen in Rich And Famous, zonder zelfs maar te weten wie regis seur George Cukor was. Van het een kwam het ander". „Ik ben er niet rouwig om uit eindelijk actrice te zijn gewor den. Hetblijft een uitdaging waar ik nog steeds onwennig mee om spring. Acteren is zo iets intiems; ik heb er moeite mee dat de hele wereld het ver volgens te zien krijgt. Ik kan ook nog steeds heel moeilijk naar mijn eigen films kijken. Soms ben ik ertoe verplicht en ervaar dat als onaangenaam. Komt er een van mijn films op de tv en vang ik daar toevallig iets van op, dan zie ik mezelf als dat 'ene meisje met dat bl< hoedje'. Ik herken mezelf woon niet. In het geval French Kiss lag het anders moest een paar 'rushes' ken, wat ik anders altijd we Maar nu ging het me gemal lijker af. Ik keek technische wat me het meest opviel, hoe groot de invloed is val montagekamer". Succes Ze is geen vrouw die zichze serieus neemt. Toch hebbel films waar Meg Ryan in speelde - niet alleen kome maar ook thrillers en drai als The Presidio, The Prom Land, The Doors - samen slordige 650 miljoen dollar gebracht. „Het is waar dat een aa films waarin ik speel opmt lijk succes hadden. Maar heeft dat mijn zelfvertrou als actrice niet gesterkt, omi geloof het of niet - ik het su van die films onmogelijk zien in relatie tot wat ik ei heb bijgedragen. Wat mij meeste zelfvertrouwen mijn moederschap. Mijn z< tje is drie. En het joch is zo lijk, zo slim en lijkt zo gelul Alleen daarover heb ik het z re gevoel dat Dennis en ik iets heel goeds tot stand heb gebracht. Het geeft me n trots dan al mijn films bij ell En ik zal Jack Henry nooit moedigen acteur te worden b' IT 8, Wil

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8