Offensief Kroaten bij Dubrovnik dichterbij Colombia kondigt noodtoestand af phantom OPERA, I oktober, november en Buitenland 'Naast crucifix foto van Mekka' JIS Wetenschappers ontdekken waarom 'lijnen1 niet werkt China voert kernproef uit Soeharto geeft bedekte sneer naar Soekarno Pijnlijk proces DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 Bermuda tegen onafhankelijkheid Hamilton Kiezers op Bermuda wijzen volgens de eerste uitsla gen van een gisteren gehouden referendum de onafhankelijk heid af. Met eenvijfde van de stemmen geteld is volgens lokale functionarissen al duidelijk dat de eilanden de band met Groot- Brittannië willen behouden. Slechts eenderde van de tot dusver re getelde stemmen spreekt zich uit voor onafhankelijkheid. Het referendum moest een dag worden uitgesteld doordat dinsdag een wervelstorm de eilanden teisterde. FAP-leider gearresteerd in Noorwegen oslo» De Noorse politie heeft vlakbij Oslo Lars Burmeister ge arresteerd, de leider van de verboden extreem-rechtse Duitse partij FAP (Liberale Duitse Arbeiderspartij). De 26-jarige Duitser, die al driejaar werd gezocht, is dinsdag opgepakt na een tip van de Duitse politie. Dat hebben de Noorse autoriteiten gisteren bevestigd. In Oslo wordt verwacht dat Burmeister snel aan Duitsland zal worden uitgeleverd. VN schorsen wapenembargo Rwanda new york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het wapenembargo tegen Rwanda voor een jaar geschorst. De raad nam woensdagnacht unaniem een resolutie aan, die het Afri kaanse land toestaat tot 1 september 1996 weer wapens te im porteren. Daarmee komen de VN tegemoet aan de pleidooien van de nieuwe Rwandese regering, die vreest dat milities van de Hutu's zich in buitenlandse vluchtelingenkampen, met name in Zaïre, voorbereiden op een offensief tegen Rwanda. Concorde verbetert wereldrecord new york Een Concorde v de F e luchtvaartmaatschappij Air France heeft met zijn vlucht rond de aarde i nuten en 49 seconden een nieuw wereldrecord voor passagiers toestellen gevestigd. Het vliegtuig was ruim viereneenhalf uur sneller dan een Amerikaanse zakenjet, die in februari 1988 pre cies 36 uur, acht minuten en 34 seconden nodig had voor even eens een vlucht in oostelijke richting. Ook het record van 32 uur, 49 minuten en drie seconden voor een vlucht in westelijke rich ting, in oktober 1992 gesteld door een andere Concorde, is ge broken. Aanklaagster Simpson laat eis vallen De belangrijkste aanklaagster in het moordproces tegen de voormalige footballster O.J. Simpson, Marcia Clark, heeft gisteren haar eis om rechter Lance Ito te vervangen, weer laten vallen. Een dag eerder had zij rechter Ito gevraagd zichzelf onbevoegd te verklaren en het proces over te dragen aan een collega. De rechter kon volgens Clark onmogelijk onbevooroor deeld zijn bij de beoordeling van materiaal over een belangrijke getuige van de aanklagers, de politieman Mark Fuhrman. Golf van geweld teistert land De Colombiaanse regering heeft besloten 'om redenen van na- r tionale veiligheid' de noodtoe- 95 kir stand af te kondigen, aldus een 40 b regeringsfunctionaris gisteren. Daarmee hoopt de regering van president Ernesto Samper de politieke crisis en de golf van geweld die zijn land teisteren het hoofd te bieden. Volgens minister Horacio Ser- pa (binnenlandse zaken) komen er strengere gevangenisstraffen voor ontvoerders, en worden de burgerrechten opgeschort van gevangen linkse guerrillaleiders die van plan waren te ontsnap pen. Samper is de afgelopen weken in grote moeilijkheden gekomen door berichten dat zijn verkiezingscampagne deels door de drugsmaffia was gefi nancierd. Dinsdag werd zijn vroegere campagneleider en minister van defensie, Fernan- do Botero, gearresteerd op ver- mÊÈ denking van het aannemen van JBB miljoenen dollars aan druggel- den voor Sampers verkiezing. 1*3 Dinsdag braken in Bogota on- lusten uit tijdens een demon- •00 b 121 bj '38 kit 129 kit ;52 kn >73 ka 71 kn :38 b b b kn ka b b )67b 379 ka 480 b 536 b 331b 374 b 668 1. Veertig gewonden 500 ki bij bomaanslag The of the Reserveer nu voorleplm^T, VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN itecember 1995. Bisschop over Beierse kruisbeeldenkwestie: In Duitse schoollokalen zouden volgens de lu therse bisschop van Berlijn-Brandenburg, Wolfgang Huber, ook religieuze symbolen van niet-christelijke godsdiensten een plaats moe ten krijgen. Naast een crucifix kan heel goed een foto van Mekka hangen, aldus de bisschop voor de Duitse radio. Huber zou graag meer redelijkheid en ver draagzaamheid zien in de hoog opgelopen dis cussie over het 'crucifix-oordeel' van het Con stitutionele Hof in Karlsruhe. Het hoogste Duit se rechtscollege bepaalde eind vorige week dat Beieren niet dringend mag voorschrijven dat in alle klaslokalen van de openbare scholen kruis beelden moeten hangen. Niet- of anders gelovi gen kunnen zich aan zo'n bij uitstek katholiek symbool storen. Als echter niemand bezwaar maakt, dan kan het kruisbeeld blijven hangen. De rechters in Karlsruhe hebben terecht kri tiek geuit op het Beierse voorschrift dat scholen verplicht in elk lokaal een crucifix op te hangen, aldus Huber. Maar met hun verbod zijn ze naar de andere kant doorgeschoten. Kinderen moe ten volgens de protestantse bisschop in de klas kunnen leren wat de belangrijkste religieuze symbolen van de wereldgodsdiensten zijn. De beslissing van het Constitutionele Hof heeft een golf van protest losgemaakt. Katholie ken in Beieren hebben voor 23 september een grote manifestatie in München aangekondigd. De Beierse regering overweegt een referendum en laat bovendien onderzoeken welke juridi sche mogelijkheden er zijn om de kruisbeelden ondanks het verbod toch te laten hangen. Het echtpaar dat de zaak van de kruisbeelden vele jaren geleden hun kinderen zijn inmiddels al lang van school aanhangig maakte is de af gelopen dagen met de dood bedreigd. Uit een enquête van het onderzoeksinstituut Emnid blijkt dat 24 procent van de Duitsers het eens is met het oordeel van het hof, terwijl 47 procent meent dat de rechters een verkeerde beslissing hebben genomen. Onder de laatsten bevindt zich bondskanselier Helmut Kohl, die de uitspraak 'onbegrijpelijk' noemde. De Beier se minister-president Edmund Stoiber (CSU) noemt de uitspraak van het hof ,,een uitspraak van onverdraagzaamheid, omdat de gevoelig heden van de meerderheid op geen enkele wij ze gerespecteerd worden". Woordvoerder Joachim Hörster van de gezamenlijke fractie van CDU en CSU in Bonn pleit voor een parle mentair debat over de vraag 'hoe de meerder heid van de Duitsers tegen een minderheid be schermd moet worden'. De in München gevestigde Süddeutsche Zeiting schopte gisteren tegen heel wat schenen met deze car toon, waarin de gekruisigde Christus bij het zien van alle heibel over het kruisbeeld opmerkt 'Als ik dat had geweten...'. illustratie» süddeutschezeitung e. m, lang Auto Van den Broek en leden EU-delegatie beschoten stratie tegen privatiseringsplan nen van de regering. Bij scher mutselingen met de politie is een demonstrant dodelijk ge troffen door een politiekogel en raakten zeker drie personen zwaar gewond. Naast de politieke en sociale crisis, teistert het geweld van linkse guerrillastrijders, rechtse doodseskaders en de drusgmaf- fia Colombia. Alleen al het afge lopen weekeinde vielen bij vier schietpartijen in de regio Uraba en de hoofdstad Bogota zeker 38 doden. Volgens de autoriteiten in Uraba ging het daar om een aanslag van extreemrechtse groepen op aanhangers van links. Ook zijn in het gebied huurmoordenaars actief die in opdracht van politici en groot grondbezitters politieke tegen standers en vakbondsleden ter dood brengen. De communisti sche guerillabeweging Gewa pende Revolutionaire Strijd krachten van Colombia (FARC) voerde maandag verscheidene aanvallen uit, waarbij meer dan 40 doden vielen, voornamelijk politie-agenten. buitenlandse zaken Granic. Volgens de Verenigde Naties is de kans op een Kroatisch offensief bij Dubrovnik toegenomen. De Kroaten hebben inmiddels meer dan 3.000 manschappen naar de omge ving van de zuidelijke havenstad gestuurd. Dubrovnik is sinds het weekeinde onder vuur genomen door de Bosni sche Serviërs. ,,YVe kunnen een intensivering van de strijd verwachten", aldus de speciale VN-gezant in ex-Joego- slavië Akashi. klaarde ook de burgemeester van Dubrovnik.„We hebben geen keus, we moeten onze be volking beschermen De Kroaten zetten gisteren hun offensief tegen de Bosni sche Serviërs in het westen van Bosnië voort. Volgens VN-bron- nen rukken ongeveer 2.500 Kroatische en Bosnisch-Kroati- sche soldaten met tanks, artille rie en raketwerpers op naar het stadje Dvar. De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Hol brooke sprak gisteren met de Kroatische regering over het den haag-boedapest gpd Volgens de VN concentreert het Kroatische leger troepen en ma terieel in de omgeving van Du brovnik voor een aanval op het door de Serviërs gecontroleerde Bosnische plaatsje Trebinje. Doel hiervan zou zijn de Servi sche artillerie terug te dringen buiten bereik van Dubrovnik. De Kroatische commandant Cervenko dreigde gisteren terug te slaan als de beschietingen van Dubrovnik voortduren. ,,Als er geen andere oplossing is zul len we ons leger inzetten", ver- nieuwe Amerikaanse vredes voorstel. De Kroatische minister van buitenlandse zaken Mate Granic verklaarde na afloop dat Kroatië 'volledig zal meewer ken'. Een dag eerder had Hol brooke de Bosnische minister van buitenlandse zaken Moha- med Sacirbey ingelicht. Volgens Sacirbey verlangen de Amerika nen niet dat de Bosnische rege ring de moslim-enclave Goraz- de in het oosten opgeeft, zoals eerder deze week werd veron dersteld. Holbrooke bevestigde dit later. EU-bemiddelaar Carl Bildt vertrok gisteren naar Sarajevo voor besprekingen met de Bosnische president Izetbegovic en premier Silajdzic. Radovan Karadzic bevestigde gisteren dat de Bosnisch-Servische functio narissen dinsdag in het geheim een ontmoeting met Bildt had den gehad. Op weg naar Saraje- in Baskenland 723 kn 000 kn 802 b 546 b 746 b 448 b Ongeveer 40 mensen zijn 898 b ochtend gewond geraakt toen een autobom ontplofte voor een woonkazerne van de paramili taire Guardia Civil in de plaats Arnedo in het noordoosten van Spanje. De politie vermoedt dat de a~ aartslag het werk is van de Bas ische afscheidingsbeweging ETA. In de kazerne wonen on geveer 15 gardisten met hun ge zinnen. De meeste gewonden liepen letsel op door rondvlie gend glas. Volgens de politie was het aan de stérke construc- het betonnen gebouw te danken dat de bomexplosie geen ernstiger gevolgen had. 'lijnen' t werkt. Het Britse artsen hebben ontdekt zit allemaal in het hoofd, zeggen zij. Het volgen van een dieet zorgt voor een verstoring chemische balans in de hersenen. Dit betekent dat i aan de lijn doen juist een grote aandrang krijgen te veel te eten, zo ontdekten de arts Clifford en zijn collega's van het Littlemo- re Ziekenhuis in Oxfdrd. Studies met ratten hebben uitgewezen uit dat dieren die niet in staat zijn gebruik te maken van de stof serotonin, te zwaar worden. Deze chemische stof voert elektrische signalen langs zenuwbanen. Een test met twaalf vrouwen tussen de twintig en 39 jaar toonde aan dat zij die op een dieet stonden van dui zend calorieën per dag, een laag niveau hadden van het ami nozuur tryptophan, waaruit het lichaam serotonin maakt. „Met andere woorden: mensen die op dieet staan, zullen zeer waarschijnlijk een drang ondervinden te veel te eten. Dat werkt pogingen om minder te eten juis£ tegen", aldus het arti kel in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. China heeft vandaag een nieuwe ondergrondse kernproef uitgevoerd. Dat heeft een woordvoer der van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Het is de tweede test dit jaar. Eerder voerde China een proef uit op 15 mei in het testgebied Lop Nor, in de Westchinese pro vincie Xinjiang. Australië en Nieuw-Zeeland hebben de atoom test, de 43ste sinds China in 1964 zijn eerste atoombom tot ontploffing bracht, scherp veroor deeld. Japan overweegt beperkende maatregelen te nemen nadat het zijn economische hulppro gramma aan China heeft herzien in verband met de proeven. Tokyo besloot na de test in mei al tot vermindering van zijn hulp aan de Volksrepu bliek. Ook Vietnam drong er bij China op aan een einde te maken aan de proeven. De test is volgens het aangekondigde kernprogramma van China uitgevoerd. Volgens Australische seismologen had de ex plosie, die een kracht had van 20 tot 80 kiloton, om 03.00 uur Nederlandse tijd plaats in Lop Nor. n voorpagina Optimisme bij economische delegatie ken dat de handelsmissie die in het spoor van koningin Beatrix naar Indonesië reist een succes wordt. „Wij hebben redelijk po sitieve verwachtingen, en dan druk ik mij nog terughoudend uit", aldus de woordvoerder van minister Wijers. „De besprekingen die de mis sie onder leiding van minister Wijers gaat voeren, zijn erop ge richt de barrières van 1992 te slechten", aldus de woordvoer der. In 1992 kwam het tussen Jakarta en Den Haag tot een breuk nadat minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) zich kritisch over Jakarta had uitgelaten. De missie onder zoekt in hoeverre de Neder-, landse overheid bedrijven een betere uitgangspositie kan bie den om contracten in de wacht te slepen, zoals ook andere lan den doen die met bedrijven op de Indonesische markt actief zijn. De Nederlandse ambassa de in Jakarta verwacht dat Indo nesië blijft bij zijn weigering van Nederlandse ontwikkelings hulp. Mogelijk is Indonesië wel bereid zich soepeler op te stel len als het gaat om „zachte fi nancieringen": door de Neder landse overheid tegen gunstige voorwaarden verstrekte lenin gen om goederen en diensten van Nederlandse bedrijven te kopen. Het kabinet zou indoen- sië daarvoor 150 miljoen gulden beschikbaar willen stellen. Wij ers bespreekt die zaak maandag met zijn Indonesische ambtge- Onder Soeharto's bewind is de economie jaarlijks met zeven procent gegroeid; het jaarinko men steeg van 70 dollar tot 910 dollar per hoofd van de bevol king en de levensverwachting van de doorsnee Indonesiër is gestegen van 46 tot 63 jaar. „De Indonesische kleuter weegt nu gemiddeld een pond meer dan 25 jaar geleden en is 2,3 centi meter langer', hield Soeharto het parlement voor. „We heb ben er vijftig jaar hard voor ge werkt, we hebben opstanden en tegenslagen doorstaan, maar nu vieren we feest, met nederige dankbaarheid aan God." Er mankeert nog wel hel een en ander, aldus de president, maar dat kan na zo'n korte ge schiedenis ook niet anders. Hij gaf min of meer een sneer aan de dertig jaar geleden door hem verdreven voorganger Soekar no, overigens zonder diens naam te noemen: „We leven nu vijftig jaar als een onafhankelij ke natie. We zijn nu 25 jaar seri eus bezig dit land te ontwikke len". Indonesië is pas een jaar of dertig stabiel, aldus Soeharto. Voor die tijd heeft Indonesië met bedreigingen van binnen uit en van buitenaf te maken gehad. „Deze bedreigingen kwamen van het kolonialisme dat ons opnieuw probeerde te kolonialiseren en van rechtse zowel als linkse extremistische elementen." Intussen verwacht het Haagse i economische za- vo werd een panterswagen met de Nederlandse EU-commissa ris Hans van den Broek en de Spaanse minister van buiten landse zaken Javier Solano, die in Bildts delegatie meereizen, beschoten. Er vielen geen ge wonden. In Banja Luka ging ondertus sen de uittocht door van de Kroaten en moslims uit de stad. Volgens de Servische autoritei ten worden zij 'geëvacueerd' om plaats te maken voor de duizenden Servische vluchtelin gen uit de Krajina. Zo'n 1000 mensen staken de grens tussen Kroatië en Servisch Bosnië over. Belgische en Nederlandse mi litaire chauffeurs van de VN weigeren hulpgoederen naar Sarajevo te rijden, omdat zij geen vertrouwen hebben in de mogelijkheden van de snelle in terventiemacht om hen te be schermen. Een VN-woordvoer- der heeft dat gisteren bevestigd. TEKST TOESPRAAK PREMIER KOK Evenals Frankrijk, dat over enkele weken zijn kernproeven wil hervatten op het atol Mururoa in de Stille Zuidzee, heeft China gezegd in 1996 met alle proeven te zullen stoppen. Dan wordt het in ternationale verdrag van kracht waarin kernproe ven worden verboden. De kernproeven die Frankrijk in de Stille Zuid zee gaat uitvoeren, vormen nauwelijks een gevaar voor de gezondheid van de bewoners van de ei landen in het gebied, ook al zal in de toekomst enige radioactieve straling lekken uit het onder grondse nucleaire testgebied. Tot deze conclusie komen Australische en Nieuwzeelandse kemexperts, die gisteren hun rapport presenteerden op een milieuconferentie van de landen in de Stille Zuidzee, in de Australi sche stad Brisbane. De Greenpeace-activisten die uit China zijn uit gewezen, hebben gisteren bij aankomst in Hong Kong nieuwe protesten tegen de Chinese kern proeven aangekondigd. Harald Zindler, de Duitse actievoerder die het protest in Peking organiseer de, liet zich niet uit over de aard van de protesten. Dit jaar 1995 is de vijftigste ver jaardag van de onafhankelijk heidsverklaring van de Repu bliek Indonesië. Ik wil daarom van deze gelegenheid gebruik maken om president Soeharto en het Indonesische volk mijn oprechte gelukwensen aan te bieden met het bereiken van deze mijlpaal. Deze belangrijke gebeurtenis krijgt in Nederland grote aan dacht, zowel in de media als door tentoonstellingen, semi nars en culturele evenementen. De onafhankelijkheidsverkla ring vijftig jaar geleden betekende het begin van een nieuw tijdperk in onze geschie denis en in de betrekkingen tus sen onze beide landen en volke- De strijd na de onafhankelijk heidsverklaring bracht de wens naar voren om tot een geleide lijke dekolonisatie te komen, om het koloniale verleden ach ter ons te laten en Indonesië in staat te stellen de haar rechtens toekomende plaats tussen de onafhankelijke landen van de wereld in te nemen. Hiertoe zijn overeenkomsten afgesloten, maar de meningsverschillen over de wijze van uitvoering bleken enorm. De scheiding van wegen tussen onze twee landen werd daardoor een zeer pijnlijk proces en werd gekenmerkt door een bittere strijd. Aan bei de kanten hebben velen het le ven gegeven en velen zijn blij vend gewond geraakt. Het is diep tragisch dat de over gang naar daadwerkelijke onaf hankelijkheid zo veel pijn, kwaad bloed en ondraaglijk lij den heeft veroorzaakt. Uitein delijk zijn onze twee landen toch weer als gelijken tot elkaar gekomen om de eeuwenoude banden een nieuwe inhoud te geven; banden die teruggaan tot de eerste ontmoetingen tussen onze volken. In 1996 is het vierhonderd jaar geleden sinds de eerste Neder landse schepen het anker uit wierpen in de baai van Bantam. De eerste reis naar het Indone sische eilandenrijk betekende het begin van een lange periode van wederzijdse beïnvloeding, niet alleen op economisch ter rein, maar ook sociaal en cultu reel. De hechte persoonlijke banden tussen inwoners van Nederland en van Nederlands Oost-Indië het latere Indonesië heb ben in bijzondere mate bijge dragen tot de goede betreldkin- gen tussen onze twee landen. Het staatsbezoek van onze ko ningin, dat kort na 17 augustus zal plaatsvinden, levert zonder twijfel een belangrijke bijdrage aan de verdere ontwikkeling van onze betrekkingen en het zal de diepe gevoelens van vriendschap tussen ons beider landen en volken ondertekenen. Ik hoop dat nog veel meer Ne derlanders in het voetspoor van de koningin zullen treden en uw schitterende land zullen be zoeken en dat veel Indonesiërs op hun beurt ons land bezoe ken. Ik aarzel niet miin oprechte hoop uit te spreken dat de in drukwekkende economische ontwikkeling van Indonesië zich voortzet, dat de resultaten daar van zullen bijdragen aan de voorzetting van sociale vooruit gang, dat de burgers van uw land zich verder in welvaart en vrijheid zullen ontwikkelen en dat de vriendschapsbanden tus sen onze twee landen en volke ren nog nauwer worden. Ik wil besluiten met het uitspre ken van mijn overtuiging en wens dat deze nauwe banden de grondslag blijven voor hech te samenwerking in een geest van gelijkheid, vriendschap en wederzijds respect. vertaling hans jacobs

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5