OPRUIMING €1 PvdA wil rechtstreekse verkiezing Eerste Kamer Veiligheid voorop bij proces Bende van Venlo NVJ schort kort geding over krantenfusie op Vervoerbedrijf Groningen maakt winst na verlies Binnenland Eenmaal, andermaal in Staphorst Bedrijfsverenigingen mogen WAO-boetes niet teruggeven PERZISCHE TAPIJTEN Sorgdrager wil plannen kantongerechten aanpassen DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 Ontvoerde zakenman ongedeerd terug drachten De Leeuwarder zakenman G. Snijder, die dinsdag avond uit de tuin van zijn vakantievilla in Oudega werd ont voerd, is terecht. Hij werd gistermiddag ongedeerd gevonden in een loods bij een woning in het Friese Vrouwenparochie. De po litie arresteerde vier verdachten, onder wie de bewoner van het huis. Snijder is directeur van de technische groothandel Lasau- lec, met tientallen vestigingen in het land. Of geld het motief voor de ontvoering was, is niet bekend. De daders hebben nog niets over hun motivatie losgelaten. Oproep IKV: Bescherm Bosnië Nu den haag Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) gaat deze week zijn achterban oproepen om minister Van Mierlo van buiten landse zaken te overstelpen met voorbedrukte kaarten vol goede adviezen. Het initiatief maakt deel uit van de actie Bescherm Bosnië Nu. Van Mierlo wordt gewaagd de democratische initia tieven in Bosnië te steunen en een bijdrage te leveren aan de op vang van Bosnische vluchtelingen in Nederland. Mona haalt yoghurt uit schappen alkmaar/woerden Toetjesfabrikant Mona uit Woerden (dochterbedrijf van zuivelcoöperatie Campina Melkunie) heeft deze week tienduizenden literpakken rechtsdraaiende biogarde yoghurt uit de winkels laten verwijderen. Met de yoghurt zelf was niets mis, maar de kartonnen verpakking was niet herme tisch gesloten, zo bleek bij een interne controle. Politie vindt drugs in koffers kinderen kopenhagen De Deense politie heeft twee mannen en een echt paar, allen afkomstig uit Arnhem en omgeving, aangehouden op verdenking van smokkel van tien kilo amfetamine. De drugs werden gevonden in de bagage van de twee dochters van het echtpaar. De kinderen, zes en negen jaar oud, zijn inmiddels op weg naar huis. De politie hield ook twee Deense mannen en een wouw aan. De politie verdenkt hen ervan dat zij de drugs in ont vangst zouden nemen. 'Reactie directie is bemoedigend amsterdam/rotterdam anp in vii De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) houdt ma< een kort geding tegen de direc- erga ties van VNU Dagbladengroep v en de Dagbladunie voorlopig aan. Zij had met de rechtszaak gedreigd, omdat beide dagblad uitgevers bij de voorgenomen fusie tussen het Brabants en De Stem in strijd kan I met het redactiestatuut zouden Jhebben gehandeld ip de Volgens NVJ-secretaris liet l. Brakman biedt de opstelling itallivan beide uitgevers inmiddels voldoende aanknopingspunten voor overleg. Het voornemen beide titels samen te voegen is [weliswaar niet van tafel. „Maar de directies geven wel aan dat t na?ze op alle fronten het redactie slag statuut eerbiedigen", aldus deqiBrakman. „Hun reactie is be moedigend en lijkt ruimte voor open overleg te bieden." j Volgens het redactiestatuut de t( zijn directies bij ingrijpende werl,vvijzigingen gehouden met de hoofdredactie en redactieraad deeite overleggen. De NVJ wil nog tege deze week een gesprek voeren met VNU Dagbladengroep en ezuiiDagbladunie. In afwachting van H.vade uitkomst van dit gesprek NPB blijft het kort geding voorlopig ten e gehandhaafd, aldus de NVJ. Het voortbestaan van het Bra- talvbants Nieuwsblad uit Roosen- pak\ i be f Oof ma; tove t wel groningen anp Het verzelfstandigde Groninger Vervoerbedrijf (GVB) heeft de laatste acht maanden van 1994 een winst geboekt van bijna een miljoen gulden. In geheel'1993 leed het onder gemeentelijke hoede nog een verlies van ruim 650.000 gulden. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van het GVB, dat sinds 1 mei 1994 op eigen benen staat. Directeur G. Overbeek legt nog geen direct verband tussen de bedrijfsresultaten en de ver zelfstandiging. Het GVB ver wacht dit jaar wel een hogere jopbrengst als gevolg van zijn grotere vrijheid. Het rekent, op een winst van 1,5 miljoen gul den. Overbeek verklaart de Iwinst over 1994 uit een gunsti- contract voor de OV-stu- Iets meer banen in 1996 verwacht den haag anp Het Centraal Planbureau (CPB) is iets optimistischer over de banengroei in 1996 dan enkele maanden geleden. Volgens de nieuwste berekeningen komen er volgend jaar 80.000 banen bij, waardoor 102.000 mensen aan de slag kunnen. In juni ging het CPB nog uit van 71.000 nieuwe banen, goed voor 92.000 arbeidsplaatsen De werkloosheid komt hier door uit op 535.000 personen, 15.000 minder dan het planbu reau in juli voorspelde. Het aan tal werkloosheidsuitkeringen daalt daardoor van 775.000 naar 765.000. Mede daardoor verbe tert de verhouding tussen wer kenden en niet-werkenden: 100 werkenden tegenover 81,4 niet- actieven. Het principe-besluit van het kabinet om weer te koppelen, wordt hiermee on dersteund. Partij wil Senaat verwerpingsrecht ontnemen en terugzendrecht geren De kiezers moeten rechtstreeks de samenstelling van de Eerste Kamer bepalen. 'Nu gebeurt dat nog getrapt: de burger kiest de Provinciale Staten en de leden hiervan kiezen de Eerste Kamer. Bovendien moet de Senaat het recht ontnomen worden om wetsvoorstellen te verwer pen en tegelijkertijd juist het recht krijgen om ze terug te sturen naar de Tweede Kamer. Dat bepleiten het PvdA- kamerlid Rehwinkel en staatsrechtjurist De Vries in het augustusnummer van Socialisme en Democratie. van de Tweede Kamer. Na de opzienbarende uitslag van de Door tal van oorzaken kan de statenverkiezingen van 8 maart politieke samenstelling van de beschikken WD en CDA in de Eerste Kamer afwijken van die nieuwe Senaat over een werk- den haag «anp bare parlementaire meerder heid. In de Tweede Kamer ont breekt die. Rehwinkel en De Vries houden er ernstig reke ning mee dat die situatie de rest van de huidige kabinetsperiode politieke problemen oplevert. „Bezien vanuit de noodzaak om het politieke primaat van de Tweede Kamer te benadrukken en conflictsituaties tussen Eer ste Kamer en kabinet zoveel mogelijk te vermijden" dient het bestaande vetorecht van de Senaat in de ogen van Rehwin kel en De Vries te verdwijnen. De Eerste Kamer zou in de plaats daarvan de minder ver gaande bevoegdheid moeten hebben wetsvoorstellen, voor zien van kritiek en aanbevelin gen tot wijziging, naar de Twee de Kamer terug te sturen. Aan de laatste is dan de uiteindelijke beslissing. Rehwinkel en De Vries vinden dat de verkiezing voor Tweede en Eerste Kamer op hetzelfde tijdstip moet plaatshebben. Dat voorkomt dat de politieke sa menstelling tussen beide ka mers al te zeer uiteenloopt. daal is in gevaar gekomen, na dat VNU bekendmaakte deze krant te willen kopen van Dag bladunie. de krantendivisie van Reed Elsevier. VNU maakte daarbij tegelijkertijd het voorne men bekend deze krant te wil len samenvoegen met De Stem uit Breda. De redactie van Algemeen Dagblad, ook onderdeel van de Dagbladunie, maakte gisteren bekend op voorhand geen blok kade op te werpen tegen be paalde bedrijven die de krant willen overnemen. Het behoud van de „eigen positie en identi teit van het Algemeen Dagblad als een toegankelijk, betrouw baar, landelijk ochtendblad" is voor de redacteuren van door slaggevend belang bij de in stemming met een overname kandidaat. Daarnaast heeft de redactie raad enkele eisen geformuleerd met betrekking tot onder meer de werkgelegenheid (volledig behoud). In een door de redac tieraad verspreide verklaring staan geen bepalingen voor een eventuele gesplitste verkoop van de Dagbladunie. „We gaan uit van de verkoop aan één par tij", zegt voorzitter Botman van de redactieraad. „Ook hier is niets uit te sluiten. In principe willen we echter gezamenlijk op blijven trekken, met NRC Han delsblad en de andere kranten." staphorst De een zijn dood, is de ander zijn brood. Uit de nalatenschap van drie Staphorster vrouwen werd gisteren traditionele kleding verkocht: rokken, kraplappen en hoofddoeken werden bij opbod verkocht. De veiling trok de belangstelling van mensen 'van buiten' en van de Staphorsters zelf. foto wfa Ziekenhuis legt beslag op geld voor Suriname rotterdam gpd Het Rotterdamse Dijkzigt-zie- kenhuis heeft beslag laten leg gen op 80.000 gulden van het Nederlandse ontwikkelingsgeld voor Suriname. Het ziekenhuis deed dat omdat het niet langer wilde wachten totdat een reke ning van een Surinaamse pa tiënte eindelijk betaald zou worden. De Haagse rechtbank president mr. B. Punt beslist volgende week woensdag of het ziekenhuis dat mocht doen. Gisteren vroeg landsadvocaat mr. A.W. van Leeuwen namens het ministerie van ontwikke lingssamenwerking de Haagse rechtbankpresident het beslag ongedaan te maken. De Suri naamse patiënte liet zich in 1991 in Dijkzigt behandelen. De openstaande rekening is sinds dien opgelopen tot 80.000 gul den. Het Rotterdamse ziekenhuis wordt steeds vaker geconfron teerd met onverzekerde Suri naamse patiënten. In het laatste half jaar hebben zij het Dijkzigt een half miljoen gulden gekost, Mede daarom besloot de zie kenhuisdirectie tot actie over te gaan en liet beslag leggen op het ontwikkelingsgeld. Stichting Japanse Ereschulden zeer boos op premier den haag gpd De Stichting Japanse Ereschul den (JES) is woedend op Wim Kok. De minister-president heeft gezegd dat hij geen aanlei ding ziet terug te komen op de (negatieve) besluitvorming van vorige kabinetten ten aanzien van eventuele herstelbetalingen door de Japanners. Voorzitter S. Lapré wijst erop dat het vorige kabinet (Lubbers- Kok) morele steun heeft toege zegd aan de JES. „Premier Kok toont met zijn woorden zich volledig te distantiëren van de activiteiten van de JES". Lapré vindt dit 'diep treurig', ook al omdat de Britse premier John Major de Japanse regering heeft doen weten dat hij de activitei ten van de Britse slachtoffers steunt. De Japanse premier Muraya- ma bood dinsdag in het open baar excuses aan voor het leed dat zijn land heeft aangericht in de jaren dertig en veertig. De Indische gemeenschap in Ne derland had gehoopt dat dit voor de regering in Den Haag reden zou zijn openlijke steun te gaan verlenen aan de activi teiten van de JES. Maar Kok voelt daar niets voor, liet hij dinsdag voor de NOS-televisie blijken. „Dat boek is en blijft ge sloten". dentenkaart. De inkomsten van de onderneming zijn voor 25 procent afhankelijk van de ver goeding voor het studentenver- voer. Via nieuwe, commerciële ac tiviteiten, zoals een rijschool, denkt het vervoerbedrijf de kos ten van overtollig personeel te kunnen drukken. Enkele tiental- Jen chauffeurs zijn overbodig. Bij de verzelfstandiging werd overeengekomen dat er onder de bijna 350 medewerkers geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Het GVB is nu een naamloze vennootschap, waar bij de gemeente Groningen in de raad van commissarissen zit. Het bedrijf is tevens een samen werkingsverband aangegaan met de Amerikaanse busonder neming Vancom. Defensie bouwt oefendorp in Marnewaard den haag anp Defensie gaat volgend jaar op het oefenterrein van de land macht in de Marnewaard een special dorp bouwen waar para te eenheden kunnen oefenen voor vredesoperaties. Het dorp moet een realistisch beeld ge ven van een locatie waarop mi litairen tijdens zo'n operatie kunnen stuiten. De bebouwing bestaat uit een wachttoren, on geveer zeventig huizen, schuren van verschillende grootte en en kele wegblokkades. Voor de aanleg van het dorp is negen miljoen gulden uitgetrokken. Met de bouw is al rekening ge houden in het bestemmings plan van de gemeente De Mar- De mexiiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan <x>it! den haag anp De inning van boetes voor ar beidsongeschikt personeel ligt stil. Bedrijfsverenigingen die werkgevers moeten beboeten, blijken zelfs op grote schaal boetes terug te betalen. Het CTSV, de toezichthouder op het sociale-zekerheidsgebied, vindt dat de bedrijfsverenigingen daarmee de wet overtreden en heeft per brief om opheldering Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken wil de boete (malus) in de WAO met terug werkende kracht tot 1 juli van dit jaar afschaffen. Door uit spraken van de Centrale Raad van Beroep op 15 februari van dit jaar werd de boeteregeling bijna onuitvoerbaar. De rechter vernietigde een aantal WAO- boetes, omdat deze onvoldoen de waren gemotiveerd. Een betere onderbouwing van de WAO-boete voor de werkge ver botst echter met de privacy van de werknemer. Bedrijfsver enigingen mogen het medische dossier van een arbeidsonge schikte niet zo maar aan derden (onder wie de werkgever) ter in zage geven. Toch zijn de bedrijfsvereni gingen volgens de toezichthou der wel degelijk verplicht tussen 15 februari en 1 juli boetes te blijven innen. Het CTSV ver wijst naar de nieuwe instructies van het Tica, de organisatie die de coördinatie tussen de be drijfsverenigingen verzorgt, om het probleem van de tekort schietende onderbouwing te verhelpen. Deze instructies houden in dat werkgevers wor den gehoord voordat zij een boete krijgen opgelegd. Ook moeten zij kunnen beschikken over een samenvatting van het medische dossier. In een brief aan de bedrijfsverenigingen sig naleert de toezichthouder dat van deze nieuwe aanpak zo goed als niets terecht komt. De toezichthouder wijst de bedrijfsverenigingen erop dat zij niet op eigen houtje de uit voering van de malus kunnen opschorten en heeft hen per brief om opheldering gevraagd. Amsterdam Groningen. Hengelo (O). I Tilburg Apolli iLun 8^, Grote Markt. Dddenerxr.ut 26. Ilesterdring 1 020-6620098. I 050-181491. I 074-914570. I 013-420504. Eindhoven. Hilversum I Heemstede. 040-148872 I 035-21433-' 023-292509. Perez Fine Art Venloonstraat 20. Loon op Zand, Appointment 013-686188 Bouwverbod in Maas-bedding leidt tot miljoenenstrop Justitie beducht voor onderlinge ruzies verdachten den haag «gpd tegelen anp roermond-venlo-den bosch Het bouwverbod in de winter- bedding van de Maas levert ze ven Limburgse gemeenten een financiële strop op van mini maal 100 miljoen gulden. Bo vendien ontstaan er volgens de gemeenten grote huisvestings problemen omdat de bouw van zo'n tweeduizend woningen niet kan doorgaan. De gemeenten Venlo, Roer mond, Bergen, Tegelen, Arcen, Susteren en Maastricht hebben eendrachtig geprotesteerd te gen het besluit van minister De Boer van VROM, geen woning bouw toe te staan in de Maas bedding. Volgens burgemeester P.Visschers van Tegelen moet uit provinciaal overleg begin september met de bewinds vrouw blijken of zij daaraan vasthoudt. Strenge veiligheidsmaatregelen moeten verijdelen dat de vijftien leden van de Bende van Venlo, die de komende twee weken in Roermond worden berecht, tij dens het marathonproces onderling op de vuist gaan. De verhouding tussen een aantal verdachten is ernstig verstoord doordat ze over en weer zeer belastende verklaringen hebben afgelegd over el- kaars betrokkenheid bij de in totaal ze ven ten laste gelegde moorden. Een woordvoerder van justitie in Roer mond weigerde gisteren te zeggen welke voorzorgsmaatregelen worden genomen. Het hardnekkige gerucht dat de bendele den geboeid worden voorgeleid, werd door hem bevestigd noch ontkend. Wel gaf de woordvoerder toe dat een leger parketwachters wordt ingezet om bij in cidenten meteen te kunnen ingrijpen. Ook buiten de rechtszaal wordt niets aan het toeval overgelaten. Het massaal verwachte publiek zal bij binnenkomst grondig worden gefouilleerd. Voor fami lie en bekenden van de verdachten is een aparte zaal gereserveerd, waar ze de zitting via een videoscherm kunnen vol gen. Tijdens een zitting achter gesloten deuren is gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch al tegen een 15-jarige jon gen uit Venlo plaatsing in een inrichting voor buitengewone behandeling geëist. Hij zou als jongste lid van de bende twee jaar geleden bij ten minste drie moorden betrokken zijn geweest. De rechtbank in Roermond had alleen het medeplegen van één moord, in juni 1993, bewezen geacht en gaf hem daar voor dezelfde straf als gisteren werd ge- eist. Vanwege de kennelijke nervositeit en de jeugdige leeftijd van de jongen zal het hof volgende week woensdag ver vroegd uitspraak doen. De verdachte zal daarbij niet aanwezig zijn. In Roermond begint morgen het pro ces tegen de overige vermoedelijke ben deleden. Hoofdverdachten van de Ne derlands/Turkse bende zijn de onbe twiste 22-jarige leider en zijn 19-jarige boezemvriend. Justitie zal eerst de dag vaardingen voordragen en vervolgens krijgen de advocaten de gelegenheid daar op voorhand al juridische gaten in te schieten. Maandag laat de rechtbank weten hoe ze over de bezwaren van de raadslieden denkt en aansluitend wordt begonnen met de behandeling van de eerste moordzaak. Slachtoffer was de welge stelde 53-jarige man uit Reuver, die door een aantal bendeleden werd beroofd en doodgeschoten. Ook de dag erna zal in het teken staan van deze roofmoord. Volgende week woensdag en donder dag komt de uiterst brute dubbele moord op een hoogbejaard Venloos echtpaar (78 en 80 jaar) aan de orde. Zij werden op carnavalsdinsdag vorig jaar van hun spaargeld bestolen en met doorgesneden keel in de hal van hun huis achtergelaten. Voor de moord op een 23-jarige Turk en drie illegale landgenoten, een afreke ning in het drugmilieu, zijn drie dagen uitgetrokken. Deze zaak lijkt juridisch gezien het meest interessant, omdat de lijken van de drie illegalen nooit zijn ge vonden. Desondanks beschuldigt justitie een grcot aantal leden van de Bende van Venlo van betrokkenheid bij deze myste rieuze moorden. Op woensdag 30 augustus wordt stil gestaan bij de persoonlijke omstandig heden van de verdachten. Dan zal ook ruim aandacht worden geschonken aan de bevindingen van deskundigen van het Pieter Baancentrum in Utrecht, die de kopstukken van de bende aan een psychiatrisch onderzoek hebben onder worpen. Een dag later zullen de eisen tegen de verdachten worden uitgesproken. Aan sluitend krijgen de advocaten het woord. Ook vrijdag 1 september, de beoogde slotdag, is volledig gereserveerd voor de pleidooien van de raadslieden. reid 24 vestigingsplaatsen van kantongerechten te handhaven als nevenvestiging van een rechtbank. Onder Hirsch Ballin werd ook besloten de beoogde opheffingsdatum uit te stellen van 1995 tot 1997. Ondertussen bleef uit de rechterlijke wereld de kritiek op de opheffing aanhouden. Enke le weken geleden adviseerde ook de Raad van State negatief. Kantonrechters kregen toen in een gesprek met ambtenaren van Justitie te horen dat de op heffing toch zou doorgaan. De rechters trokken toen wederom aan de bel. Zij noemden de plannen „onjuist en maat schappelijk heilloos". Kanton rechters wijzen erop dat zij goed functioneren en een lage drempel hebben, onder andere door de grote spreiding over het land. De burger kan bij de kan tonrechter terecht voor arbeids- huur- en consumentenzaken. Justitieminister Sorgdrager is bereid de plannen tot opheffing van de 62 kantongerechten aan te passen als nader overleg met de rechterlijke macht daartoe aanleiding geeft. Ook is de be oogde invoeringsdatum van 1 januari 1997 niet langer heilig. Sorgdrager heeft dit gisteren in een persbericht laten weten, na heftige kritiek van de kanton rechters op de plannen. Het plan om de kantonge rechten bij de rechtbanken on der te brengen, stamt uit 1989 en is bedacht door de toenmali ge (WD-)minister Korthals Al- tes. Het plan vormt een onder deel van een veel grotere reor ganisatie van de rechterlijke macht. Een deel van die reorga nisatie is inmiddels uitgevoerd. Het plan is gehandhaafd door Sorgdragers voorganger Hirsch Ballin. Wel toonde die zich be-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3