Voor de diender is de maat overvol 'Niets went zo snel als een vierdaagse' Feiten &Meningen Israël zit met bekentenissen in zijn maag DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 NIEUWSANALYSE In Israël begint de serie onthullingen over misda den tegen krijgsgevangenen in voorbije oorlogen te lijken op de bekentenissen van Nederlandse militairen die in Indië hebben gevochten. Giste ren vertelden oud-parlementslid Ben-Zohar en historicus Yïtzhaki de Israëlische radio dat er niet alleen tijdens de Sinaï-campagne van 1956 krijgs gevangenen zijn vermoord, maar ook in de Zes daagse Oorlog van 1967. Bar-Zohar, auteur en voormalig parlementslid van Arbeid, vocht in 1967 in de Sinaï tegen het Egyptische leger. Hij vertelde te hebben gezien hoe twee legerkoks drie gevangen genomen Egyptenaren aan het mes regen. Andere soldaten zouden daarbij hebben toegekeken zonder iets te ondernemen. Bar-Zohar zou de koks onder be dreiging met zijn wapen naar de bataljonscom mandant hebben gebracht. „Ze zijn onder arrest gesteld, maar ik weet niet wat er daarna is ge beurd." Yitzhaki, vqji de religieuze Bar-Ilan Universiteit, heeft een historisch onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen tijdens de Israëlisch-Arabische oorlog van 1967. Hij zei gisteren, op grond van onder meer interviews met voormalige Israëli sche militairen, dat er in die periode in zes of ze ven afzonderlijke gevallen ongeveer duizend krijgsgevangenen om het leven zijn gebracht. Over een van de incidenten die hij aanhaalde is al een felle discussie losgebarsten. Yitzhaki vertelde dat leden van een verkenningseenheid in de Sinaï een paar honderd Egyptische soldaten, die pro beerden te vluchten of zich over te geven, hebben doodgeschoten. Maar volgens een andere bron ging het om gewapende Palestijnen die, gestoken in Egyptische legeruniformen, probeerden vanuit de Gazastrook de stad El-Arish te bereiken. De plaatsvervangend commandant van de een heid was destijds Benjamin Ben-Eliezer, de huidi ge minister van huisvesting. In een reactie vertel de Ben-Eliezer gisteren dat zijn eenheid 'vele Egyptische soldaten' heeft gedood in gevechten. Maar krijgsgevangenen zou nooit een haar zijn gekrenkt. Vorige maand diende vredesactivist Uri Avnery een aanklacht in tegen drie voormalige generaals, die volgens hem verantwoordelijkheid dragen voor de dood van 49 Egyptische krijgsgevange nen, tijdens de Israëlische Sinaï-campagne van 1956. Eén van de drie, Arieh Biro, heeft toegegeven dat hij de gevangenen zelfheeft doodgeschoten om dat ze zijn eenheid 'alleen maar last bezorgden'. De andere aangeklaagde generaals, de latere mi nister van defensie Ariel Sharon (Likud) en de la tere stafchef en leider van de Tsomet-partij, Ra fael Eitan, zouden als Biro's directe meerderen niets hebben ondernomen. Eitan zou zelf getuige zijn geweest van de moordpartij. De Egyptische regering, die de zaak hoog opneemt, heeft Israël gevraagd een officieel onderzoek in te stellen. Dat de incidenten nu pas aan het daglicht wor den gebracht heeft volgens de militair historicus Pa'il twee redenen. In de eerste plaats heeft de le gerleiding steeds gemeend er beter aan te doen dergelijke incidenten 'onder ons' af te wikkelen. Na iedere oorlog zijn soldaten en officieren cjie hun boekje te buiten gingen, voor een militaire rechtbank gebracht en gestraft. Het probleem is dat het publiek er weinig of niets van merkte om dat de censor publikatie van de processen ver bood. De legerleiding was verder bang dat het naar bui ten brengen van de incidenten gevolgen zou heb ben voor Israëlische krijgsgevangenen in Arabi sche landen, van wie er velen zijn gemarteld en vermoord. Berichten over Israëlische misdaden zou hun lot alleen maar hebben verslechterd, zo was de redenatie. In een commentaar op de onthullingen heeft pre mier Rabin gisteren laten weten dat de onthulde incidenten uitzonderingen op de regel zijn. „De eerste jaren van ons leger kenmerkten zich door de geboorteproblemen van een strijdmacht waar van de militaire doctrine, het gedrag en de disci pline nog niet zijn gevormd. In die jaren deden zich uitzonderlijke situaties voor, die samengin gen met moeilijke gevechtsomstandigheden en onvoldoende middelen," schrijft hij in een brief aan minister van onderwijs Amnon Rubinstein. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT STEVENHAGEN Politiebonden en Dijkstal staan lijnrecht tegenover elkaar „Een sigaar uit eigen doos", noemt ACP-voorzitter P. Kruizinga de plannen die minister Dijkstal heeft voor de nieuwe politie-CAO. De Nederlandse Politiebond (NPB) en de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), samen goed voor 38.000 leden, willen dan ook niets weten van Dijkstals CAO-bod. „We laten ons niet langer als Jan Lui gebruiken", aldus NPB-voorman H. van Duijn. In het algemeen vii D den politiemensen hun werk leuk, maiee zo nu en dan verga! een bewindsman v binnenlandse zakei het plezier. Ditmaa minister Dijkstal de gebeten hond. Als zich niet wat inschi N keiijker toont, kan m rekenen op acties, eerder (zoals op de foto uit 1988) liet <jl. politie zien niet allflvc te pikken, foto Minister Dijkstal wil dat agen ten met ingang van 1 januari 1997 twee uur korter gaan wer ken. In plaats van een 38-urige werkweek wil de minister dat het politiekorps voortaan vier dagen van acht uur draait. De resterende vier uur kunnen dan worden opgespaard voor mo menten dat er extra inzet nood zakelijk is (denk aan de over stromingen begin dit jaar of grote evenementen). Het loon blijft bevroren, maar in feite gaat het uurloon van de agen ten er door de verkorte werk week 5,25 procent op vooruit. Daarnaast wil Dijkstal de poli- tiesalarissen in oktober 1996 en 1997 met 0,5 procent verhogen. De nieuwe CAO heeft betrek king op 43.000 politiefunctiona rissen. Als die allemaal twee uur korter gaan werken, zouden er bij een volledige herbezetting 2.400 volledige banen extra ont staan. Dijkstal wil echter maar zeventig procent van de verlo ren gegane korpssterkte vervan gen, goed voor 1.500 extra ba nen. Die arbeidsplaatsen, en dat is veel politiekorpsen een doorn in het oog, zullen worden opge vuld door surveillanten met een geringe opleiding en beperkte bevoegdheden. Een ander heet hangijzer is het plan van de minister om via de CAO flexibilisering van het poli tiewerk te bewerkstelligen. Dat gebeurt allereerst door vier werkuren per agent per week te reserveren voor calamiteiten. Tegelijk wordt gekort op de re gelmatigheidstoeslagen. Voor zon- en feestdagen blijft de toe slag gehandhaafd. Maar voort aan gelden alleen de uren van twaalf uur 's nachts tot zes uur 's ochtends als onregelmatig. Nu is dat van elf uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends. Als klap op de vuurpijl wil Dijk stal dat het leeftijdsontslag dat nu op 60 jaar ligt, komt te ver vallen. Liever ziet de minister de invoering van een pensioenge rechtigde leeftijd van 61 jaar. Wie wil, kan daar nog een aan tal jaartjes aan vastknopen door tegen aantrekkelijke voorwaar den 28 in plaats van 36 uur te gaan werken. Volgens de politiebonden klop pen de rekensommetjes van de WD-bewindsman echter niet. ,,De minister heeft ons behoor lijk in de gordijnen gejaagd", zegt Eric Ranselaar (39), een van de drie teamchefs van het wijk bureau west in Enschede. „Het gaat ons niet om het geld, maar om de werkdruk. We moeten steeds meer doen met steeds Onderhandelingen zitten muurvast De onderhandelingen over de politie-CAO zitten muurvast. Tot die conclusie kwamen zowel minister Dijkstal als de politiebon den gisteren na een moeizaam gesprek. Een breuk is er nog niet, maar het scheelt weinig. De minister bestudeert komende dagen het voorstel dat de bon den op tafel legden. „Na die verkenning maken we een nieuwe afspraak", zei hij. „Het zal echter moeilijk worden. Zowel bij de bonden als bij mij is er weinig ruimte." De bonden wülen maximaal een tweejarig contract, invoering per 31 maart 1997 van een 36-urige werkweek met honderd pro cent herbezetting van de uren die door de kortere werkweek wegvallen en een loonstijging van 1,5 procent per 1 april 1995 en 2 procent per 1 april 1996, plus vanaf dit jaar een structurele jaarlijkse eindejaarsuitkering van een half procent. De bonden hebben geen enkel vertrouwen meer in een goede af loop. „We geven de minister nog even de kans ons voorstel te be studeren, maar of dat veel oplevert, betwijfel ik", aldus NPB-. voorzitter Van Duijn. De politiebonden grijpen naar het actiewapen zodra Dijkstal aangeeft echt niet meer te bieden te hebben dan zijn laatste bod. minder personeel. Terwijl de surveillanten die we erbij heb ben gekregen juist voor meer werk zorgen, dat ze zelf niet mogen afhandelen. Veel colle ga's stoppen er daarom mee. Een is er een banketbakkers zaak begonnen en een ander is overgestapt naar een slipinsti tuut. Maar geef ze eens ongelijk als je de salarissen vergelijkt met die in het bedrijfsleven. Met 60 jaar ben je echt opge brand in dit vak, daar moet de minister niet aan tornen." Corry van Ballegooijen (36), chef van het politierayon Bom- melerwaard en ACP-lid, stelt met nadruk dat het 'niet om de centjes' gaat. „Ik merk dat we hier te veel zijn afgeroomd. In het begin van de jaren tachtig had dit rayon 62 formatieplaat sen. Nu is dat teruggebracht tot 37 personen." Teleurgesteld vertelt ze niet meer de service te kunnen verlenen die het pu- bliek.van de politie verlangt. »,Er zijn gewoon te weinig agenten op het platteland. En dan wil de minister ook nog eens de inge leverde uren voor maar zeventig procent herbezetten. Alsof wij hier uit onze neus zitten te peu teren. We hebben maar één au to beschikbaar die 24 uur inzet baar is voor incidentenafhande- ling." Ook Van Ballegooijen consta teert een leegloop van haar korps. „Er is iemand vertrokken naar de vreemdelingendienst en een is verhuisd naar een regio met minder werkdruk. De 27-jarige hoofdagente Willy van de Wielen, werkzaam bij de politie in Nijmegen: „De discus sies gaan bij ons alleen maar over de arbeidsomstandighe den. Over het gebrek aan waar: dering uit Den Haag." Ze ver dient 2.800 gulden netto per maand (inclusief toeslag) voor 38 uur wérk per week. Meestal werkt ze van drie uur 's mid dags tot elf uur 's avonds, ook op zon- en feestdagen. Soms komt het voor dat een gecombi neerde vroeg/nachtdienst moet worden gedraaid.Dan werl van zeven uur 's ochtends to drie uur 's middags, even naïzc huis en dan weer aan de slag st van elf uur 's avonds tot de v» Bi gende ochtend zeven uur.j m Volgens Van de Wielen word oj het surveillancewerk steeds a vaarlijker als gevolg van de tazi genomen agressie. „Het werljvv interessant en ik doe het gra. maar als het niet gewaardeei wordt, ga je het afzetten tege de risico's die je loopt." „Het politiekorps is de bezuiilü gingen spuugzat", weet H. vaide Duijn, voorzitter van de NPB „Nu hebben politieagenten (variabele) toeslag van zo'n 4 gulden per maand. Dijkstal v die toeslag beperken tot pak\ 100 gulden. En dat is een be hoorlijke aderlating voor de g I middelde agent die 3.300 of 3.400 gulden bruto in de ma; verdiend. We klagen niet ove het salaris, maar je moet wel markt volgen. En wij hebben vijftien jaar lang bijna niets e gekregen." DEN HAAG PETER MAGNEE Vierdaagse werkweek Bijenkorf en V&d groot succes De vierdaagse werkweek bij de Bijenkorf en Vroom Dreesman is een groot succes. „We krij gen echt jubelende reacties binnen van onze le den", meldt A. Steijaert van de Dienstenbond FNV. Ook de Dienstenbond CNV constateert dat de leden over het algemeen 'erg in hun nopjes zijn' met de vierdaagse die een half jaar geleden werd ingevoerd. KBB en V&D gelden op dit ter rein als 'trendsetters'. Ook bij supermarkten, poli tie en rijksambtenaren is de vierdaagse werkweek nu in discussie. „Vrijwel iedereen is erg enthousiast. Zelfs de mensen die aanvankelijk tegen waren", is de er varing van J. Bosman die in de Hemabakkerij in Utrecht werkt. „Ideaal, ik kan niet anders zeg gen", vindt verkoper K. Metz van de V&D in Leeuwarden. De ondernemingsraad van de Bijen korf heeft de vierdaagse inmiddels officieel geëva lueerd. „Daar blijkt uit dat de mensen enthousiast zijn", meldt OR-lid J. Peeperkamp uit Amster dam. „Het is alleen iets moeilijker geworden om goede werkafspraken te maken." Met de nieuwe roostering doen zich nauwelijks problemen voor. De winkelbedrijven zijn immers gewend aan het werken met roosters. „En of je de werknemers nu vijf van de zes dagen kunt inzet ten of vier van de zes dagenDat laatste is mis schien nog wel gemakkelijker", aldus een woord voerdervan V&D. Dat wordt bevestigd door D. Moedikdo van de af deling arbeidsvoorwaarden van KBB die de vier daagse werkweek geslaagd noemt. „De werkne mers ervaren de extra vrije tijd als prettig. Maar voor het concern moet de vierdaagse werkweek zich eigenlijk nog bewijzen eind van dit jaar. Dan zal blijken of onze planning klopt. We werken na melijk met een soort rekening-courantsysteem. Iedere werknemer moet 1.820 uur per jaar wer ken. Als wij ons hebben verrekend en mensen méér uren moeten laten draaien, dan moeten we die extra uren als overwerk uitbetalen." De meeste werknemers hebben een roulerende vrije dag. Eerst vier weken de maandag, dan vier weken de dinsdag enzovoorts. Het is lang van te voren bekend wanneer er wél en niet hoeft te worden gewerkt. In spitsweken zoals met moederdag, Kerstmis of sinterklaas moet er net als vroeger vijf dagen per week worden gewerkt. „Er kwam geen eind aan die week", herinnert Bosman zich. „Niets went zo snel als een vrierdaagse." Verkoopstere. Booms uit de Amsterdamse Bijen korf is niet zo te spreken over de vierdaagse werk week. „Ik moet er heel erg aan wennen. Ik vind het rooster onrustig en ik zie mijn full-time colle ga's zo weinig dat er moeilijk werkafspraken zijn te maken." Over de vraag of ze misschien een workaholic is, moet zij even nadenken. „Nou, ik ben wel een verkoopster van de oude stempel, als u dat bedoelt." Volgens de bonden kan de vierdaagse werkweek alleen al bij KBB zo'n vierhonderd tot vijfhonderd arbeidsplaatsen opleveren. Maar over de herbe zetting heerst lichte scepsis. „Er worden mondjes maat mensen aangekomen", meent Metz. „En al leen op basis van een driemaands- of een jaar contract. Niemand voor onbepaalde tijd." De OR bij de Hemabakkerijen heeft soortgelijke bevin dingen. Volgens A. van der Put van de Diensten bond CNV is het nog te vroeg om de herbezetting te beoordelen. „Het is de bedoeling dat part-ti mers méér gaan werken. Dus dat vertroebelt het zicht." De vierdaagse werkweek bij KBB en V&D is er ge komen op instigatie van de vakbonden. Bij de su permarkten zijn het de werkgevers die aandrin gen op een vierdaagse werkweek. „Onzin", vin den de Dienstenbonden FNV en CNV. „De full-ti mers zijn daar vér in de minderheid zodat je een vierdaagse regelt voor een paar enkelingen", al dus Van der Put. Bovendien willen de supermark ten tegelijk met de vierdaagse werkweek het mes zetten in de toeslagen voor het werken op zater dag en in de avonduren. „Bij de Bijenkorf en V&D gelden nog steeds toeslagen. Die krijg je 'uitbe taald' in vrije tijd zodat je netto geen 35 uur per week werkt maar slechts een kleine 33 uur. Dat is makkelijk over vier dagen uit te smeren. Maar bij de supermarkten moet je een werkweek van 36 uur in vier dagen proppen." DEN HAAG MARGREET VERMEULEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2