Verzet tegen opheffen van parkeerplek Hulpdiensten bij elkaar in nieuwe kazerne Kwekers houden meer rekening met consument op vakbeurs Plantarium T?5 Leiden Regio )rukte verwacht op Leiderdorpse braderie Jitbouw Leiderdorpse woning moet stuk lager 3ntuchtpleger vraagt Rechter om clementie intratuin DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 Duitsers aangehouden wassenaar De politie van Wassenaar heeft vannacht twee Duit sers aangehouden die in beschonken toestand een ruit hadden ingegooid. Het tweetal, 17 en 22 jaar oud, kon worden gearres teerd dank zij een melding van een bewoonster van de Berkhei- straat waar de ruit werd ingegooid. De Duitsers werden aange houden op de camping Duinrell en zitten nu vast. Struisvogel dood door stress wassenaar Een struisvogel heeft gistermiddag een ontsnap pingspoging met de dood moeten bekopen. Het dier werd gesig naleerd op de Prinses Marielaan in Wassenaar. Met enige moei te lukte het de politie het dier te vangen. Aanvankelijk stribbelde de vogel nogal tegen, maar plots werd ze volgens een politie woordvoerder opvallend stil. Het dier bleek dood te zijn. Een dierenarts constateerde een acute hartstilstand als gevolg van Oplichtster gearresteerd alphen aan den run Een 48-jarige vrouw uit Alphen is door de (1 g; politie aangehouden wegens oplichting. In de afgelopen maan- den heeft zij verschillende mensen voor in totaal 25.000 gulden do afhandig gemaakt. De vrouw vertelde steeds zielige verhalen om geld te krijgen. In verband met deze oplichting hield de politie tevens een 52-jarige kennis van de vrouw aan wegens heling van het geld. Beide vrouwen hebben inmiddels bekend. Het geld >C0 vv k°rte hjd opgemaakt. De 48-jarige Alphense werd enkele maanden geleden ook al aangehouden wegens verduistering van collectegelden voor de slachtoffers van de wateroverlast in i Nederland. Fietster zwaar gewond bij botsing langeraar Een inwoonster van Langeraar is gistermiddag ern- stig gewond geraakt aan haar benen bij een frontale botsing op het fietspad langs de Geerweg in Langeraar. De vrouw is met een helicopter van een Amsterdams 'heli-traumateam' overgebracht 'naar het AZL. Het slachtoffer reed op haar fiets toen ze plotse- [ling een bromfietser recht op zich af zag komen. De bromfietser, een 18-jarige jongen uit De Hoef, moest uitwijken voor een auto die op het fietspad stond geparkeerd. De jongen raakte bij de botsing licht gewond. Hij is met beenletsel naar het Rijnland iZiekenhuis in Leiderdorp gebracht. Licht gewonden bij botsing leiderdorp Twee automobilisten en een inzittende zijn gister middag licht gewond geraakt bij een aanrijding ter hoogte van het Stroomslootviaduct in Leiderdorp. Een 48-jarige bestuurder uit Nijkerk wilde bij het viaduct links afslaan in de richting van :rba|de provinciale weg naar Roelofarendsveen. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit Leidschendam. de klap raakten beide auto's zwaar beschadigd. De bestuur ders en een passagier van de Leidschendammer zijn voor onder zoek naar het Rijnland ziekenhuis gebracht. Doeslaan protesteert De Doeslaan verzet zich steeds krachtiger tegen het plan van de gemeente Leiderdorp om op enkele plaatsen een parkeerverbod in te stellen. Die plekken worden dan laad- en loszones voor de bedrijven. De bewoners willen de parkeergelegenheid in de vaak 'stampvolle' straat ech ter behouden. Maar ook de bedrijven zijn helemaal niet gelukkig met de plannen. leiderdorp»judy nihof Kleiwarenfabriek Ginjaar voor ziet bijvoorbeeld allerlei proble men als de gele strepen er ko men. En ook Kai Far East Food Production is er niet gelukkig mee. De strepen die de ge meente wil trekken, zijn volgens Ginjaar veel te kort om er een vrachtwagen te parkeren. Bo vendien vindt het bedrijf het een slechte zaak dat er parkeer plaatsen voor de buurtbewo ners verdwijnen. „Wanneer er gele strepen komen, moeten deze plaatsen dag en nacht vrij blijven, terwijl dat voor ons niet nodig is." Ginjaar stelt daarom voor om van de groenstrook naast de laaddeuren van het be drijf een laad- en loszone te ma ken. Met de omstreden maatregel hoopte de gemeente een ver keersprobleem in de Doeslaan te verhelpen. Nu komt het gere geld voor dat vrachtwagens de straat blokkeren om te laden en lossen. De vrachtwagens zou den vaak niet dicht bij de be drijven in de straat kunnen ko men omdat er personenauto's in de weg staan. Enige tijd geleden kwam de stichting Leefbaar Leiderdorp, die de belangen behartigt van de familie Den Hollander, al te gen het plan in het geweer. Het zit de stichting dwars dat de maatregel in het voordeel is van het bedrijf Kai Far East Food Production 'dat allang weg had moeten zijn op meer gronden' en kleiwarenfabriek Ginjaar. Dit bedrijf heeft volgens de stich ting 'geen recht van vestiging meer' sinds het zijn laad- en losactiviteiten heeft verlegd van het water aan de achterzijde naar de Doeslaan. Inmiddels hebben nog een aantal 'Doeslaners' zich ge roerd. Zo schrijft bewoner Van Tol het 'niet normaal' te vinden dat in een druk bevolkte straat als de Doeslaan zo maar onge veer twaalf plaatsen verdwijnen voor laad- en losactiviteiten van bedrijven. Van Tol stelt voor de mogelijkheid voor laden en los sen tot twee dagen te beperken. „Zo doen beide partijen water bij de wijn." kwamen er 'slechts' 12.000 tot 15.000 be zoekers, aldus Bos. Dat weer zorgde er bo- c verwachtingen voor de grote braderie vendien voor daf een aantal standplaats- ie zaterdag 19 augustus in de Leiderdorpse houders niet kwam opdagen. „Daardoor oofdstraat wordt gehouden, zijn hoogge- had ik een strop van 3000 gulden." annen. Zeker nu het mooi weer lijkt te Die tegenvaller hoopt Bos dit jaar goed te orden. Winkelier C. Bos, organisator van maken. 'Zijn' braderie heeft door de jaren pnjet jaarlijks terugkerende evenement denkt heen een reputatie gekregen tot ver over de at er veel meer mensen dan vorig jaar zul- gemeentegrenzen van Leiderdorp. „Ze ko- n^ti komen. Toen zat het weer tegen en men zelfs uit Sassenheim hierheen. Waar- om? Weet jij een grotere braderie in de re gio? De meeste braderieën zijn toch ge woon een lachertje. Daar ben je in vijf mi nuten doorheen. Deze niet." De braderie in het oude dorp duurt van 10.00 tot 18.00 uur. Er zijn meer dan 120 kramen met aanbiedingen op allerlei ge bied, optredens, oude ambachten en kinde rattracties. hazerswoude-dorp» ruud sep Duizenden guldens kost het, een standje van een paar vier kante meter op de internationa le boomkwekersvakbeurs Plan tarium. Voor menig kweker een rib uit het lijf. Alle reden dus om een zo groot mogelijk rende ment te halen uit die kleine op pervlakte. Dus: zo veel mogelijk planten je kraam binnen kmien. Bakken, pallets, zelfs veilingkar ren vol met handel. Lekker veel, lekker druk. Het is nog niet zo lang gele den dat bijna alle stands op de jaarlijkse vakbeurs voor de sier teelt in Hazerswoude er zo uit zagen. Ach, het was een vak beurs voor en door handelaars, en die laten zich niet ringeloren door een kunstig design van de stand. De boom, de hele boom en niets dan de boom - daar is het de handelaar om te doen. Moeite Maar er is ook nog de gewone koper, die tegenwoordig ook in de sierteelt 'consument' heet. Kopers betalen voor de spullen die je ze aanbiedt, maar consu menten zijn kritisch en stellen domme vragen. De sierteelt heeft nog wat moeite met het fenomeen consument. Tijdens de opening van Plantarium gis teravond werd die relatie uitge breid op de hak genomen door het theater Urbi et Orbi. „Dit beeld herkent u vast wel", zegt één van de als tuinkabouter ver klede heren, terwijl hij zijn han den in zijn zakken stopt en een zo ongeïnteresseerd mogelijk gezicht opzet. „Die planten? Ja die staan achter... Nee, daar heb ik geen tijd voor... Ach, die heb ben gewoon een paar dagen geen water gehad, dat trekt wel weer bij." Voor wie het nog niet begrepen heeft, zingt het ko misch duo de moraal: „Wees geduldig en plantaardig bij ie dere plantenvraag." Of de dames en heren die tot en met zondag de vele stands op Plantarium bevolken echt geduldig en plantaardig zijn, viel gisteren tijdens de opening nog niet te beoordelen. Wat wel te zien was, is dat de het over grote deel van de kwekers bij de inrichting van hun stand heel wat meer rekening heeft gehou den met de consument dan een paar jaar geleden. Een kweker van gecultiveerde bosbessenstruiken heeft een he le bak bessen staan waaruit voorbijgangers kunnen proe ven. Een collega heeft het wit plastic tuinameublement waar aan de zaken worden gedaan vervangen door een roestbruin gietijzeren zitje. Weer een ander heeft zijn zitje achter in de stand opgesteld, alleen te berei ken over loopplanken die over een met waterplanten gevulde vijver voeren. Een kweker van een plant met een roze bloem pje heeft zijn handel in bijpas sende roze potjes gezet. De kwekers met de bruut volge- stampte stands zijn dit jaar ver in de minderheid. De vakbeurs Plantarium, met 226 deelnemers uit zes landen, duurt nog tot en met zondag. Vandaag en morgen is de beurs bestemd voor de vakgenoten, terwijl in het weekeinde de deu ren open gaan voor het grote publiek. De beurs wordt gehou den in de Plantarium-hal op het International Trade Centre in Hazerswoude-Dorp, op de grens met Boskoop. ie bewoners van een huis in de Emmastraat in Leiderdorp mogen e huiskamer groter maken. Voorwaarde is wel dat de uitbouw laximaal twee meter hoog wordt, in plaats van de geplande 2.90 ïeter. Dat heeft de Haagse fechter deze week bepaald. In een kort eding op 8 augustus eisten de buren dat de familie de voorberei- Rnde werkzaamheden voor het maken van een uitbouw stop zou- n zetten. De buren vrezen dat er door een uitbouw minder licht hun keuken komt. Poldercross in Warmond „Als je eens wist hoeveel mpn- sen hier door de ruiten naar de voertuigen staan te turen! Daar door merk je dat dit gebouw heel veel uitstraling heeft." De Leiderdorpse brandweercom mandant A. Vons is best een beetje trots op al die aandacht voor de splinternieuwe brand weerkazerne aan de Simon Smitweg. De vorige kazerne op dezelfde plek had volgens hem lang niet zo veel aantrekkings kracht op voorbijgangers. „We zitten hier nu lekker in de jas", vindt Vons. Eigenlijk is de commandant in alle opzich ten tevreden over de nieuwe huisvesting, waarmee bijna een miljoen gulden was gemoeid. Volgens Vons zijn de kosten van het project nog binnen de per ken gebleven dankzij de inzet van de meer dan dertig vrijwilli gers die bij de brandweer wer ken. „Verbindingen van tele foon, alarminstallatie, mobilo- fonie hebben we allemaal zelf aangelegd. Ook is meegeholpen met het schilderen en het schoonmaken." Uitrukgarage Hoewel het op het eerste ge zicht niet opvalt, bestaat de nieuwe kazerne voor een deel uit de oude uitrukgarage. Dit werd tot kantoor omgebouwd en opgeknapt. Daarnaast ver rees een nieuwe, veel grotere uitrukgarage. Hierin heeft ook de Eerste Hulpdienst met twee ambulances onderdak gekre gen. Die dienst moest twee jaar lang opereren vanuit een porto- cabin op het terrein van de brandweer. Deze was echter aan de krappe kant. De mede werkers hebben nu de beschik king over een ruim wachtver- blijf met een slaapzaaltje en een douche. De oude kazerne voldeed al een hele poos niet meer aan de eisen van deze tijd. Omdat Lei derdorp steeds groter werd, groeide het brandweerkorps en het voertuigenpark mee. Maar daardoor werd de kazerne wel erg klein. Met name de oude kleedkamer was Vons een doorn in het oog. Als er een brandmelding was, moesten de vrijwilligers deze krappe ruimte in en zich in hun uitrusting hij sen, waarna ze hier weer uit moesten rennen om in de voer tuigen te springen. Kris-kras door elkaar heen dus. „Het le verde altijd allerlei botsingen op", aldus Vons. Nu hangen de brandweerjassen en helmen ge woon langs de hele wand in de riante garage. „Het is allemaal veel comfortabeler, alles hier is gebaseerd op snelheid." Wat die snelheid betreft, zit de kazerne aan de Simon Smit- weg op een ideale plek, weet de brandweercommandant. Toen de plannen voor uitbreiding eind jaren tachtig ontstonden, is er nog onderzoek geweest of de brandweer eigenlijk wel op de bestaande plek moest blijven zitten. Daarbij werd rekening gehouden met toekomstige bouwlocaties als Leyhof en zelfs de Boterhuispolder, waarvoor nog geen concrete bouwplan nen bestaan. Daaruit bleek dat de Simon Smitweg ook in de toekomst een goede uitrukloca- tie is. „We moeten overal in zes minuten kunnen zijn. En van hieruit kun je naar alle kanten uitstekend wegkomen", aldus Vons. Vooral voor de vrijwilligers is de commandant blij dat er nu een nieuwe kazerne staat. „Voor hen heb ik zoveel bewondering. Die mensen zijn super-gemoti veerd en super-enthousiast. Wil je dat zo houden,' dan zul je moeten zorgen voor goede voorzieningen." Minister van Binnenlandse Zaken, Hans Dijkstal, verricht zaterdagochtend 9 september de officiële opening van de ka zerne. Die plechtigheid is alleen voor genodigden. Van 14-17 uur gaan de kazernedeuren open voor inwoners van Leiderdorp die een kijkje willen nemen. „Die middag zijn er echter geen demonstraties, zoals bij andere open dagen, omdat daarvoor de tijd ontbreekt", aldus Vons. De demonstraties zijn verschoven naar de gemeentedag op 23 september. De brandweer pre senteert zich die dag - onder meer met een nieuwe tankauto spuit - op het plein voor het ge meentehuis. VRIJE TIJD WASSENAAR Wandelen. De 'YMCA wandel sport Wassenaar' houdt vandaag een zomeravond-wandeling langs markante en historische plaatsen. De wandeling begint tussen 18.00 en 19.00 uur in Shalom aan de Duinrellweg. Man valt tijdens verven van ladder oegstgeest In de Gre Brouwenstijnlaan is een man van een ladder geval len. Hij was bezig met het schil deren van zijn huis. De man viel vier meter naar beneden en is met armletsel overgebracht naar het AZL. Brandweercommandant A. Vons poseert voor de nieuwe brandweerkazerne in Leiderdorp: „We zitten hier nu lekker in de jas." foto hielco kuipers De Warmondse IJsclub orga niseert morgenavond de tweede poldercross. Deelne mers starten bij het ooie vaarsnest aan de Laan van Oostergeest en lopen, sprin gen en zwemmen naar de fi nish op de Warmondse ijs baan. Iedereen vanaf 16 jaar kan aan de poldercross deel nemen. Rond het weiland aan de Laan van Oostergeest komen de deelnemers de eerste slo ten tegen. Bij park Groot Leerust volgt een sprong in de Leede. De route loopt ver volgens door de Zwanenbur gerpolder en Koudenhoorn. Op Koudenhoorn worden de deelnemers op een modder bad getrakteerd. Tot slot moet de Grote Sloot worden overgezwommen en is er na de laatste attracties de finish op de ijsbaan. Vrijwilligers zorgen voor een veilig verloop van de pol dercross. Er zijn EHBO-pos- ten ingericht en er is controle ,op de zwemonderdelen. Als de waterkwaliteit van het grote zwemwater door te veel blauwalgen problemen oproept, zal een alternatieve route zonder zwemonderde len worden gevolgd. Deelne mers kunnen zich voor 5 gul den tot 19.15 uur inschrijven, de start is om 19.30 uur. en haag/alphen aan den rijn henaar (35) heeft gisteren aan et Haagse gerechtshof om cle- 1 lentie gevraagd. Hij wil graag at de in oktober vorig jaar door Haagse rechtbank opgelegde anctie wordt omgezet in een Iternatieve straf. Mr. W. Croes, 1! advocaat van de verdachte, ierde aan dat de Alphenaar jn baan kwijtraakt als hij naar e gevangenis moet. Ook volgt e verdachte momenteel een ursus. Het gaat daarbij om de raatgroep voor sexuele delin- Iuenten. Advocaat Croes vindt :t 'in het belang van de maat- happij' dat de Alphenaar die cursus afmaakt. De verdachte kwam in augus tus '91 tijdens een fietstochtje door zijn woonplaats een voor hem onbekend meisje (7) tegen dat hij betastte. Ook liet hij in het Alphense Ericapark een aantal keren zijn broek zakken ten overstaan van een paar jeugdige schoolmeisjes. In 1991 wérd de Alphenaar voor enkele soortgelijke delicten veroordeeld tot een jaar cel, waarvan een halfjaar voorwaar delijk. De aanklager van het hof, procureur-generaal, mr. P. Wur- zer, verzet zich tegen een alter natieve straf en vroeg het hof opnieuw acht maanden cel op te leggen. Het hof doet over twee weken uitspraak. s deze Hibiscus. In ruil voor een zonnig plaatsje en wat Intratuin Tuinkuur op zijn tijd geeft hij prachtige bloemen van augustus t/m oktober. Hoe beschutter en zonniger hij staat, des te beter komt hij tot bloei. Van 12,95 voor

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17