Verkeerslawaai hindert 800 huizen Motorhuis huurt parkeergarage Infotheek Leidse kinderen toch de bossen in Leiden rn ~r Avond NVBS over oude spoorlijnen Studenten Quintus verslaan sterkste man van Nederland ^DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 Kanaries weg ieipen» Een 30-jarige bewoner van de Leuvenstraat is tijdens zijn vakantie 22 van zijn 50 kanaries kwijtgeraakt. De man hield ze achter zijn huis in een schuur. Zijn vader, die op de beestjes pas te, trof onlangs de deur van de schuur geforceerd aan. Met de aangifte werd gewacht tot de zoon thuis was. De kanaries kosten 25 gulden per stuk. Bange dief leiden De politie heeft afgelopen nacht een 27-jarige man aan gehouden in een drankzaak aan de Raamsteeg. Agenten zagen dat de ruit van de winkel was ingegooid en namen binnen een kijkje. Daar troffen ze een sporttas aan met 20 flessen whiskey. De tas kwam de agenten bekend voor. Eerder op de avond had den zij iemand - geen onbekende - al met dezelfde tas gezien. Toen zij hem dan ook in de drankzaak op naam aanriepen, kwam hij bibberend tevoorschijn. Hij bleek zich te hebben op gesloten op het toilet. De man dacht dat de eigenaar was bin nengekomen en was bang dat die hem een pak slaag zou geven. Britse koperdieven leiden Twee Britten van 36 en 46 jaar oud zijn gisteren door de politie aangehouden, nadat zij door werklieden op het terrein van de AZL waren aangetroffen met koper in hun handen. Be veiligingspersoneel van het AZL kon de oudste van de twee vast houden, maar de ander ging er vandoor. Na een korte achtervol ging door de inmiddels ter plekke gearriveerde politie kon ook deze worden aangehouden. De 46-jarige bleek niet te beschik ken over geldige verblijfsdocumenten. Hij is overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Die zal hem op de boot naar En geland zetten. Ongewenste gast leiden Een 23-jarige student keek gisterochtend raar op toen zij in haar keuken een onbekende man zag staan. „Ik drink alleen maar een glaasje water", was zijn excuus. De man had de avond ervoor bij vrienden flink gedronken en had de nacht doorge tocht op een plaatsje achter het huis van de studente aan de Kalvermarkt. Toen de studente 's morgens na het douchen de keukendeur had opengezet is de man naar binnen gelopen. Hij voegde aan zijn opmerking toe dat hij niet van plan was iets te stelen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens huis vredebreuk. Vechtpartij op station leiden Een groep van tien personen heeft vannacht op station Leiden twee Boskopers van 18 en 19 jaar mishandeld. Ze over vielen de jongens die uit Rotterdam kwamen en Ajax-shirts droegen. Volgens het perronpersoneel had de groep een uur zit ten wachten op het tweetal. De Ajax-shirts van de jongens wer den van het lijf gescheurd, waarbij de Boskopers werden ge schopt en geslagen en bespoten met traangas. Beide slachtoffers moesten voor controle naar het AZL. Van de groep ontbreekt elk spoor. Chauffeur laat vuisten spreken leiden Een 49-jarige Leidenaar heeft gisteren zijn vuisten laten spreken om een 25-jarige plaatsgenoot terecht te wijzen. Dat ge beurde op het Rapenburg, waar de 49-jarige man, die in zijn au to reed, de weg versperd zag door de fiets van de 25-jarige man. Omdat laatstgenoemde zijn fiets niet wil verwijderen, deed de chauffeur het zelf maar. Toen daarop de 25-jarige man zijn fiets weer terugzette, werd het de 49-jarige kwaad. Hij haalde uit en sloeg de fietser een voortand uit de mond. ANNO 1895 17 Augustus 's Rijks Ethnographisch Museum te' Leiden heeft van mr. F.J.J. Van Uye Pieterse; kanselier bij het Nederlandsche gezantschap te Konstantinopel, de onderstaande voorwerpen ten geschenke ontvangen. Geïnventariseerd als serie 1012, Nos. 1-3.1 gebloem de doek en 1 metalen hoofddeksel van Bulgarije, alsmede 1 mes van Turkije. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. ANNO 1970 maandag 17 augustus In het zwembad aan de Ericalaan in Leiderdorp werd zaterdag middag het traditionele familie-zwemfeest georganiseerd door de zwem- en polovereniging „De Does" gehouden. De belang stelling hiervoor was zeer groot. De voorzitter, de heer H. van der Horst, verwelkomde de aanwezigen en sprak zijn vréugde uit over de goedkeuring die de raad deze week verleende aan het voorstel om een overdekt zwembad te bouwen. Als alles volgens de plannen verloopt zal het bad in 1972 gerealiseerd zijn. Miljoenen nodig voor isoleren gevels Een dikke achthonderd Leidse huizen ondervinden te veel lawaai van voorbijrijdend verkeer. Vóór het jaar 2002 moeten daarom de gevels van deze huizen zijn geïso leerd. De miljoenenoperatie komt op rekening van het ministerie van VROM (Verkeer, Ruimtelijke Ordening en Milieu), dat een speciale saneringspot zal instellen. Van de bewoners van de huizen zal een eigen bijdrage van vijf procent van de isoleerkosten worden gevraagd. hebben gedaan is het verrichten van geluidmetingen. Daaruit bleek dat nog heel veel Leide- naars, die vooral aan de door- kampen De gemeente Leiden hoeft niets te betalen. Het enige wat amb- l de afdeling milieu gaande wegen met een volgens de Wet Geluid hinder ontoelaatbare geluids overlast. De belangrijkste stra ten zijn Breestraat (waar on danks het verdwijnen van de auto's de bussen toch nog te veel ronken), Haagweg, Ko- revaarstraat, Kort Rapenburg, Lammermarkt, Langegracht, Levendaal, Willem de Zwijger laan, Sumatrastraat en Zijlsin- gel. Overigens zijn de metingen al verricht in 1986. Maar omdat de verwachting is dat de verkeers situatie in deze straten tot in de 21e eeuw niet zal veranderen, zijn deze metingen nog steeds geldig. „Alleen voor de Bree straat is eigenlijk onzeker hoe de situatie na 2000 zal zijn. Er zijn immers plannen om nog meer bussen uit de straat te we ren", zegt chef A. van den Berg van de afdeling bodem, chemie en geluid.. Drukke weg Het jaar 1986 is in een ander opzicht ook van belang. Huizen die na dat jaar zijn gebouwd aan een drukke weg komen niet in aanmerking voor subsidie. Evenmin huizen die als gevolg van de aanleg van een drukke weg pas na 1986 last hebben ge kregen van lawaai. „Maar als het goed is, heeft men daar bij de bouw of reconstructie al re kening mee gehouden", aldus Van den Berg. De gemeente Leiden heeft ook nog gemeten welke huizen volgens de Wet Geluidhinder te veel lawaai ondervinden van de treinen. Dat zijn er in de hele stad nog maar negen, omdat de Nederlandse Spoorwegen vrij wel overal geluidsschermen hebben geplaatst. Voor deze ne gen huizen geldt ook dat gevel isolatie noodzakelijk is. Inspraak Alle huizen die in aanmerking komen voor de gevelisolatie, zijn inmiddels aangemeld bij het V-'-'V FOTO» DICK H Vandalisme en illegale bewoning hebben hun sporen nagelaten. Nieuwe huurder het Motorhuis is bereid de parkeergarage van Infotheek op te knappen leiden herman joustra De gemeente Leiden wil de voormalige parkeergarage van het voormalige computerbedrijf Infotheek verhuren aan Het Motorhuis. Het garagebedrijf dat is gevestigd is aan de Von dellaan heeft plannen om de ruimte aan de Einsteinweg ge bruiken voor kleine onder houdswerkzaamheden en de opslag van nieuwe auto's. Het gebouw telt 249 parkeerplaat sen. De huurovereenkomst moet voor twaalf jaar gaan gel den. „Dit komt als geroepen", zegt J. Boon, directeur van de Motor huis-holding. „We hadden de laatste tijd nogal te kampen met ruimtegebrek voor onze auto's. Opslag vraagt veel ruimte." Hij wil echter nog een slag om de arm houden. De gemeenteraad moet het voorstel van burge meester en wethouders nog goedkeuren. Omdat de service-activiteiten niet passen in het bestem mingsplan dat alleen in een parkeergarage voorziet, vraagt het college in een raadsvoorstel om vrijstelling hiervoor. Dat met de huurovereenkomst een einde komt aan een periode van vernielingen en overlast voor omwonenden en omliggende bedrijven, speelt hierbij voor burgemeester en wethouders een belangrijke rol. De garage werd in 1991 door Infotheek gebouwd op grond die eigendom is van Leiden. Omdat het bedrijf de erfpacht som voor de grond nooit heeft betaald, is de gemeente nu for meel eigenaar van de parkeer garage. Vandalisme en illegale bewoning leidden er echter toe dat verschillende potentiële ko pers van het pand afhaakten, zoals de universiteit en het Hoogheemraadschap van Rijn land. Het Motorhuis diende zich daarna aan als huurder. Het bedrijf heeft zich bereid verklaard te investeren in de ga rage. Zo zal onder meer het pand in zijn geheel worden be veiligd. Ook zal Motorhuis de ruimte opknappen. „Leegstand is nooit goed voor een pand", aldus Boon. „Er moet echt veel aan worden opgeknapt. Het trappenhuis heeft bijvoorbeeld in brand gestaan. Dat moet worden schoongemaakt en heeft een likje verf nodig. En er zijn nog meer vernielingen ge pleegd in de garage." De huur ervan past uitste kend in de uitbreidingsplannen van Het Motorhuis. Half okto ber wordt begonnen met de bouw van een zogeheten par keerdek, waardoor tweede hands auto's permanent droog komen te staan. Twee maanden later moet de bouw daarvan gereed zijn. Het bedrijf liet onlangs al een twee de verdieping bouwen op het pand aan de Vondellaan voor dochteronderneming Multilea- se die daar thans zijn kantoren heeft. Multilease was eerst ge vestigd aan de Lammenschans- weg. Volgende week worden ze in ge publiceerd in een gemeentelijke advertentie. Vanaf dat moment begint ook de inspraakperiode. Verkeersschool moet reclame verwijderen De gemeente Leiden wil geen vergunning afgeven voor de lichtreclame van verkeerschool Tempo. Het pand van Tempo, de Hooigracht 86, is een rijksmonument. Zowel de mo- numentenbeheercommisie van Leiden als de Rijksdienst voor Monumentenzorg hadden al eerder een negatief advies uit gebracht. Volgens de commissie is de reclame te groot en steekt ze te ver uit de gevel. De Rijksdienst beschouwt de reclame, net als de commissie, als een aantas ting van de historische waarden van de voorgevel en die van het stadsgezicht. De vergunning werd op 17 fe bruari van dit jaar aangevraagd. De reclame hing er toen al. De afdeling Rijnland van de Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) houdt op 23 augustus een bijeenkomst over de voormalige 'Haarlem mermeerlijnen'. Plaats van han deling is de ZWN-zaal aan de Rijnsburgerweg 1. Aanvang 20 uur. De kosten bedragen 2,50 voor leden en 3 gulden voor niet-leden. Ooit was het gebied tussen Leiden, Hoofddorp, Aalsmeer en Alphen aan den Rijn, bedekt met een uitgebreid net van se cundaire spoorlijntjes van de Hollandse IJzeren Spoorweg maatschappij. Vandaag de dag herinneren alleen nog verlaten stationsgebouwtjes, wachters woningen en straatnaambord jes aan die lijntjes. Leidenaar Ruud de Vogel geeft aan de hand van dia's een indruk van wat er nu nog van deze spoor lijntjes is terug te vinden. De avond van 23 augustus is slechts een van de tien bijeen komsten die de afdeling Rijn- land van de NVBS dit jaar ver zorgt. leiden carine d s gisteren jongens krentenbrood' tussen sterke man Tjalling van de Bos en de studenten van Quintus. Als stunt voor de El Cid, de kennis- makingsweek voor nieuwe stu denten in Leiden, had het dis puut Da Vinei een wedstrijdje vrachtwagentrekken georgani seerd. De tot voor kort sterkste man van Nederland (1990 en 1991) moest het in zijn eentje opnemen tegen een groepje studenten. Hij verloor, maar dat mocht de pret niet drukken. Tjalling van de Bos lijkt een beetje op een viking met zijn grote bos roodblonde krullen, zijn baard en zijn roodverbran de, enorme torso. „In het vlieg tuig moet ik twee stoelen naast elkaar reserveren", zegt de 36- jarige zwaargewicht trots. „Ik weeg 147 kilo". Bij studentenvereniging Quintus staan om de hoek twee vrachtwagens opgesteld. Een op de Oude Singel en een op de Oude Vest, precies evenwijdig aan elkaar. Aan weerskanten staan hordes nieuwsgierigen en op de Oude Singel zitten zelfs bewoners op tuinstoelen klaar om het spektakel te kunnen aanschouwen. Onderwijl eten ze een sateetje die de 'Quinten' op straat verkopen. Na een landerige, hete wacht tijd waarin Van de Bos zicht baar genietend een aantal nieuwsgierige studentes te woord staat, gaat de strijd be ginnen. De sterke man bindt het tuig om dat aan de vracht wagen is bevestigd en gaat als een gladiator op handen en voeten klaarstaan. Als het start sein is gegeven komt hij log en snuivend op gang. De fotogra fen die hem opgewonden be springen ziet hij niet eens. Toch zijn de vijf studenten die de vrachtwagen aan de overkant trekken iets eerder bij de 'finies' zoals de sterkste man van Ne derland het uitdrukt. Maar hij heeft er lol in. Bij de hieropvolgende wed strijden, waarbij verschillende El Cid-groepjes het tegen elkaar opnemen, mag hij met een klappertjespistool scheidsrech ter spelen. De vrachtwagen die het langzaamst wordt voortge trokken, krijgt van Van de Bos een extra zet en wint het dan ook. De rossige reus geeft toe het erg gezellig te vinden met de studenten. Op het Groningse studentencorps is hij naar eigen zeggen kind aan huis. „Tijdens de ontgroening moeten de eer- door de ouderejaars", vertelt hij Bovendien is het slepen van zijn leven al honderden vracht- stejaars een bepaalde route fiet- glunderend. de vrachtwagen maar een routi- wagens gesleept, sen. Dan komen ze langs mij en Geld wil de sterke man dan neklus voor de viking. Hij ik heb de opdracht die fietsen ook niet voor zijn aanwezigheid neemt deel aan zo'ri veertig tot „Deze is maar zeven en halve dubbel te vouwen. Daar worden vragen, alleen een reiskosten- vijftig wedstrijden per jaar in de ton", snuift Van de Bos verach- ze dan weer over afgezeken vergoeding. hele wereld en dus heeft hij in telijk. leiden monica wesseling De stichting Het Bewaarde Land, die ervoor zorgt dat leer lingen van de basisschool drie dagen buiten natuurles krijgen, is failliet. De subsidiegever, heeft de geldkraan dichtge draaid. Een groep Leidse na tuurliefhebbers, onder aanvoe ring van universitair ecoloog G.J. de Bruyn, probeert voor de kinderen in deze regio de na tuurles in het duingebied Meij- endel in stand te hóuden. Sinds 1993 gaan elk jaar hon derden leerlingen uit Leiden en omgeving drie dagen lang de natuur in. Doel is de kinderen kennis van en vooral liefde voor de natuur bij te brengen. De natuurles is, zo blijkt uit een onderzoek van een Leidse biologiestudent, zeer effectief. Jeugd die een paar dagen in de natuur heeft doorgebracht is daarna minder vernielzuchtig en vaak zelfs echt geïnteresse- eerd in natuur en milieu. Juist vanwege de goede effec ten willen De Bruyn en zijn me de-natuurliefhebbers het na tuurprogramma doorzetten. Voor september en oktober zijn er al afspraken gemaakt met ze ven groepen leerlingen van scholen uit Leiderdorp en War mond. Het Bewaarde Land, officieel heet dit het 'natuurbelevings- project', draait alleen in de Leidse regio en in Hilversum. Elders in Nederland zijn nooit genoeg vrijwilligers gevonden of was geen geschikt natuurgebied voorhanden. De eigenaar van Meijendel, het duinwaterbedrijf DZH, laat de groepen gratis ge bruik maken van Meijendel. De Leidse ecoloog heeft sa men met zijn dochter en een aantal andere vrijwilligers van het Bewaarde Land, inmiddels de vereniging Natuurbeleving opgezet. Bij de stichting Doen, beter bekend als de Postcodelo terij, is een verzoek voor start subsidie ingediend. Het is de bedoeling dat de vereniging de natuurlessen voor leerlingen ge woon doorzet. Ook al wordt het werk gedaan door vrijwilligers, dan nog kost drie dagen met kinderen de natuur ingaan geld. De Bruyn ziet zich genood zaakt de bijdrage die de scholen betalen te verhogen. Daarnaast komt er een volwassenen-pro gramma. De ouderen moeten wel betalen en brengen zo geld bijeen voor het kinderlespro gramma. De ecoloog/bioloog verwacht dat er ook bij de vol- i grote belangstelling is r het natuurprogramma.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15