'Evangeliseren kan ik niet laten' Kerk Samenleving Randstad Fokker-verlies doet twijfels Daimler-concern verder rijzen Nieuwe spoorbrug Kermisexploitanten willen deel huur terug van Sail DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 REDACTIE DICK VAN DER PI BUITENLAND KORT DE ROEPING Vaticaan Paus Johannes Paulus II heefl de katholieke bisschop pen in Libanon uitgenodigd voor een bijzondere synode in het Vaticaan. De Libanese gelovigen kijken volgens de kerkvorst vol hoop en ver wachting uit naar deze kerk vergadering, die op 26 no vember begint. Ruim vier jaar geleden kondigde Johan nes Paulus de Libanese syno de al aan. De vergadering moet het begin worden van „een periode van diepgaande bezinning met het oog op de spirituele vernieuwing van de katholieke gemeen schap". Alleen een vernieuw de kerk kan een bijdrage le veren aan de opbouw van Li banon, dat zestien jaar lang door burgeroorlog was ver scheurd. Boeddhisten Het hoofd van de Verenigde Boeddhistische Kerk van Vietnam (VBKV) en de num mer drie van deze dissidente boeddhistische gemeen schap zullen worden berecht door twee provinciale recht banken. Dit heeft het officië le Vietnamese persbureau AVI aangekondigd. AVI vol stond slechts met de mede deling dat de twee vooraan staande boeddhisten, Thich Huyen Quang en Thich Long Tri, worden verdacht van be trokkenheid bij de „affaire" van de zes boeddhisten die dinsdag tot gevangenisstraf fen werden veroordeeld. On der hen was de tweede man van de VBKV, Thich Quang Dó, die vijf jaar cel kreeg. Gebed en vasten De Wereldraad van Kerken heeft christenen opgeroepen uit protest tegen de Franse kernproeven op Mururoa op 26 en 27 augustus te bidden en te vasten. De kerken bren gen zo hun solidariteit met de bevolking van de Pacific en hun afkeer van atoomwa pens tot uitdrukking, aldus de Wereldraad gisteren. Met de oproep sluit de Wereld raad zich aan bij eerdere protesten van de kerk in Frans Polynesië. De kerk in de Pacific had voorgesteld te bidden voor een 'atoomvrij Fenua', de Tahitische aan duiding voor aarde. Evangeliseren zit dominee P.H. van der Laan in het bloed. Heel lang heeft hij het als zijn roeping gezien om mensen tot het geloof te brengen. Van der Laan werd in 1951 in Groningen geboren in een gereformeerd vrijge maakt gezin. In 1970 koos hij na een mislukte studie scheikunde voor theologie en evangelistiek en studeer de in 1977 af. Tijdens zijn studie was Van der Laan actief bij de ver eniging Evangelie en Recreatie. Zomers stond hij enke le weken op een camping, waar hij de kinderen van de kampeerders probeerde te interesseren voor poppen kast, bijbelverhalen en liedjes zingen. In 1978 kwam hij in Lelystad terecht, als eerste predi kant in een gemeente. De ervaring die hij hier opdeed, zou hem later vaïi pas komen. Eind 1979 werd Van der Laan namelijk in België beroepen om in Gent een ge meente te stichten. Toen dit eenmaal goed liep, vertrok Van der Laan in 1988 naar Eindhoven. Sinds 25 juni van dit jaar is hij predikant van de gereformeerde vrij gemaakte gemeente in Leiden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Arnhem: G.J. van Asselt te Ommen. Aangenomen: naar Driebergen: S. Bruiningte Middelharnis (streekdeelgemeente). LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Anderhalve ton voor rooms- katholiek weekblad De Bazuin den haag anp Het rooms-katholieke week blad De Bazuin krijgt een bij drage van 154.000 gulden van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Het bedrag is bestemd voor een project ter verbete ring van de abonneewerving, de opmaak en de inhoud van het blad, zo meldt het fonds. Het opfrissen van het ruim 80-jarige weekblad, met on geveer 5000 abonnees, gaat drie jaar kosten. De bijdrage van het Bedrijfsfonds is-be doeld voor het eerste jaar. Voorwaarde is dat dp andere helft van het voor dit eerste jaqr benodigde bedrag elders wordt geworven. Het progressief-katholieke 'opinieweekblad voor kerk en samenleving' werd in 1911 opgericht als advertentieme dium voor de katholieke middenstand van Amster dam. In 1921 kwam het in handen van de orde der do minicanen. Drijvende kracht achter het blad was de Am sterdamse pastoor L.H. Per- quin, tevens oprichter van de KRO. Sinds 1967 bestaan er geen formele banden meer tussen de dominicanen en de sticlv ting De Bazuin. Sinds sep tember 1992 wordt het week blad, inmiddels uitgegroeid tot officieuze spreekbuis van de progressieve Acht Mei Be weging, geleid door de eerste niet-dominicaanse hoofdre dacteur, L. van Gelder. De hoofdredacteur en de voor zitter van het bestuur, J. Reu ten, waren gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Rooseveltstraat 82 071 -356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-128030 directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G Majoor, F Nypels, H. G van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M Steverink 071-356356 ombudsman RD.Paauw 071-356215 Tel. dag 9.30 -11.30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties 071-3235 Familieberichten: 023- 3l7j O23-320L Redactie: 071 - 321S Hoofdredactie: 071-315J advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-3562 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 1435 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) verzending per post per kwartaal (nl) /331 hebben of blind zijn (of een andere leeshj dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagbladi geluidscassette beschikbaar. Voor informs 08860-82345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). K E, N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHU1S (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15 15uuren 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor pa: ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uuri na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, ha overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse Ic II daarnaast ook 11.15—12.00 uur Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend v, RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ia30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 uurl! leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluita voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderén is er een r zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorher kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde! heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17,0 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071 -356i munchenanp Aan de kopzorgen van Jürgen Schrempp lijkt deze zomer maar geen einde te komen. De pre sident-directeur van Daimler-Benz wilde direct na zijn aantreden dit voorjaar schoon schip ma ken in het grootste industriële concern van Duitsland. Maar het bedrijf, dat steunt op de goed draaiende autoproduktie, krijgt steeds meer last van de zwaar noodlijdende vliegtuig divisie. Fokker zorgde dinsdag opnieuw voor een le lijke knauw in het beeld van het degelijke Daim- ler-bedrijf. De Nederlandse vliegtuigbouwer maakte een recordverlies van 651 miljoen over de eerste helft van 1995 bekend en liet tegelij kertijd weten niet langer op eigen benen te kun nen staan. Meerderheidsaandeelhouder Dasa, de lucht- en ruimtevaartdivisie van Daimler- Benz, voorziet Fokker van een overbruggings krediet om de lopende verplichtingen te kunnen nakomen. Het Nederlandse bedrijf blijkt hoe langer hoe meer een enorme molensteen te zijn. Sinds Fokker twee jaar geleden onder de vleugels van Dasa kwam, leed het bedrijf steeds oplopende verliezen. Daarmee tast Fokker de financiële draagkracht van Daimler flink aan, terwijl die juist borg moet staan voor de toekomst van de Nederlandse onderneming, zo luidde de ver wachting twee jaar geleden. Hier komt onontkoombaar de vraag naar vo ren of het beleid van Daimler-Benz de afgelo pen jaren wel juist is geweest. Edzard'Reuter, die tot dit voorjaar de touwtjes stevig in handen had. zag het uitbouwen van de autofabriek tot één groot technologieconcern als zijn levens werk. Daimler moest behalve personenauto's en vrachtwagens ook straalvliegtuigen, helikopters en treinen gaan fabriceren. Daartoe kocht Daimler-Benz in rap tempo tal van bedrijven op, in zowel de lucht- en ruimte vaartsector (Dasa) als in de elektro- en elektro- nica-industrie (AEG). Het idee daarbij was dat de verschillende divisies elkaar dienden te ver sterken. Aanvankelijk liep dat goed. Door de schier on eindige reeks overnemingen groeide de omzet van het concern gestaag en op de financiële re sultaten viel weinig aan te merken. Dat kwam vooral doordat de Mercedes, de auto met de blinkende ster en het symbool van de degelijk heid van de Duitse industrie, immer gevraagd bleef en derhalve jaar in jaar uit garant stond voor een gezonde winst. De eerste vraagtekens, volgden echter op de economische malaise in het begin van de jaren '90. De orders voor verkeersvliegtuigen liepen sterk terug, omdat luchtvaartmaatschappijen in een financiële crisis raakten. Ook bleven bestel lingen van militaire toestellen uit nadat de spanning tussen Oost en West met het einde van de Koude Oorlog was weggevallen. Edzard Reuter bleef aan de uitgezette koers vasthouden. Maar nog voor Daimler de tijd had gekregen om alle overnemingen goed op elkaar af te stemmen, werd het concern getroffen door de stormen op de wisselmarkten. De koersver- houdingen groeiden in korte tijd bijzonder scheef. De Amerikaanse dollar belandde op een dieptepunt, terwijl de Duitse mark omhoog schoot. Dat legde de zwakte van de luchtvaart divisie pijnlijk bloot. DASA haalt driekwart van zijn inkomsten in goedkope dollars binnen, ter wijl de kosten grotendeels in dure marken moe ten worden voldaan. Schrempp heeft inmiddels rigoureuze maat regelen aangekondigd die bij de diverse Dasa- dochters 15.000 banen kunnen gaan kosten. Ook Fokker ontsnapt hier niet aan en moet waarschijnlijk nog eens 1700 arbeidsplaatsen schrappen. Toch staat Fokker binnen Dasa niet ter discu- sisie, aldus een woordvoerder van het Duitse bedrijf. Maar binnen Daimler heersen grote me ningsverschillen over de vraag hoe men de tal loze bedrijven moet samenvoegen en het con cern weer gezond kan krijgen. De kritiek op Reuter, die kennelijk toch aan een soort hoog moedswaanzin leed, groeit. Het concern kwam zelfs zo zwaar onder vuur te liggen, dat Schrempp zich genoodzaakt zag zijn voorgan ger in het openbaar te verdedigen. Maar ook Schrempp is allerminst gelukkig met Reuter. De voormalige topman liet hem en kele onaangename verrassingen na. De huidige baas eiste direct na zijn aantreden dat alles bo ven tafel kwam om dit jaar alle verliezen tegelijk te kunnen nemen. Volgend jaar kan hij dan met een schone lei beginnen. Zijn onverwachte mededeling'dat Daimler- Benz dit jaar op een „gevoelig" verlies afstevent, zorgde voor een schok onder de aandeelhou ders. Het bedrijf treft voorzieningen die op meer dan 1 miljard mark kunnen uitkomen. Berich ten dat Daimler-Benz een verlies van 3 miljard mark moet verwerken, heeft het concern niet tegengesproken. Schrempp wacht dan ook een zware taak. De winsten van de autodivisie zullen dit jaar niet genoeg blijken te zijn om de de fikse verliezen en voorzieningen van Dasa en die van AEG te compenseren. De kritiek dat de autofabrikant zich bij zijn leest had moeten houden, is steeds vaker te horen. De Duitse hoogleraar bedrijfs economie Ekkehard Wenger gaf dat vorige maand aan met een simpele rekensom. Wie bij het aantreden van Reuter acht jaar geleden 100 mark in Daimler-Benz had gestoken, zou bij zijn afscheid eerder dit jaar precies 70,60 mark heb ben overgehouden. Schrempp is nu aan de beurt om dat te verbeteren. weesp Bij Weesp ligt een splinternieuwe spoorbrug klaar om geplaatst te worden naast de bestaande brug over het Amsterdam Rijnkanaal. Het is een tweelingbrug van het exem plaar dat twintig jaar geleden werd gebouwd. De nieuwe brug is noodzakelijk om de toegenomen verkeersstroom van de spoorwegen op te vangen. Met de nieuwe brug kan het baanvak Weesp-Amsterdam binnen afzienbare tijd viersporig worden. foto dick hogewoninc amsterdam anp Een veertigtal kermisexploitanten heeft woensdag bij de Stichting Sail een eis tot compensatie wegens in komstenderving gedeponeerd. Volgens de exploitanten was het grootse waterfeest in Amsterdam een dag eer der afgelopen dan contractueel was vastgelegd. De ker misbazen willen 20 procent van de huursom terug van de Sail-organisatie, de Stichting Sail en de firma Ende- mol. Volgens J. Boots, secretaris van de Nederlandse Ker- misbond (NKB), zijn de exploitanten 'bijzonder teleur gesteld' en hebben zij de houding van de organisatie als 'meer dan schandalig' ervaren. Sail zou worden gehou den van donderdag 10 tot en met maandag 14 augus tus, aldus Boots. „Op maandag 14 augustus was er ab soluut geen sprake meer van een evenement dat de naam Sail '95 Amsterdam mocht dragen." De boten vertrokken, alle kades waren in de loop van de dag ge heel en al verlaten. Het normale verkeer in het gebied rond het IJ kwam weer op gang, de bewaking leek opgeheven en de grote schoonmaak van het Sail-terrein begon maandag. Spe ciale voorzieningen werden afgebroken, evenals de bra derie op de toegangsweg. Kennelijk was iedereen op de hoogte van het einde van Sail op maandag, behalve de kermisexploitanten. Zij menen te zijn misleid bij de in schrijving, omdat hun daar werd voorgehouden dat het evenement vijf dagen zou duren in plaats van vier. Ook anderszins zijn de kermisexploitanten ontevre den over Sail. De ondernemers hadden wegens een te kort aan toegangspasjes problemen om op het tenet' te komen. Volgens Boots werd maandag ook de elektii citeitsvoorziening voor de woonverblijven van de ei ploitanten veel eerder stopgezet dan was afgesproken Al tijdens de manifestatie roerden de keïmisbazef zich, na problemen met mede-organisator Endemol Het tegenvallende aantal Sailgangers dat zich naar kei misattracties liet lokken, deed de gemoederen in eer enkel geval hoog oplopen. Eén exploitant reed met zij' auto in op vier agenten. Hij zit nog in bewaring op vet denking van poging tot doodslag. B. Heppener, directeur van de Stichting Sail, wil» gisteren nog niet reageren op de jongste klacht c.q. tot compensatie. „De lol van het evangeliseren is juist dat de meeste mensen die je benadert er helemaal geen behoefte aan hebben. Het gaat er niet om mensen 'en masse' te bekeren. Wel, dat men weet dat er Christenen zijn die voor ze openstaan. Je bent aanwezig, toont interesse, hulp. Mensen die daarmee te maken krijgen voelen dat als een positieve er varing en dat werkt drempelver lagend voor de kerk. In Scheve- ningen sprak ik mensen aan op het strand en de boulevard. Ik probeerde met hen over het ge loof te praten. Daar heb ik wel mijn twijfels over gehad want daar kwam het bijna nooit van echte gesprekken. Dan is het bijna tijdverspilling omdat je je doelstelling toch niet echt haalt. Toch ging ik er mee door, het strandwerk is namelijk een heel goede training voor de persoon lijke vorming van jonge predi kanten. Bovendien leer je in een team te werken. Het camping- werk was veel minder opdringe rig, daar stonden we gewoon in een tent en konden mensen uit eigen beweging naar ons toe komen. Als je tijdens een gesprek over het geloof die vonk ziet over springen, vind ik dat enorm boeiend. Op dat moment is Je zus aan het werk, niet ik. Wel help ik de ander om zijn geloof een plaats te geven in zijn eigen bestaan. Het mooist is het als iemand geen papegaai wordt, maar zelf iets met het ge loof doet, het op zijn eigen manier in zijn gedrag laat zien. Het is zo mooi om dit te zien groeien. Ik heb momenten gekend waarop mensen leren bidden en dat voor het eerst hardop durven doen. Of dat ze een slecht huwelijk hadden en door het evange lie weer een weg uit de problemen vonden. Prachtig. In Gent was er behoefte om de oude ge reformeerde kerk voort te zetten. Wij zijn als gezin daarheen gegaan en zijn samen met drie oudere mensen begonnen die ge- Dominee P.H. van der Laan: „Als ik het geloof niet onderhield, zou ik ook afvallen." foto hielco kuipers meente op te zetten. Dat was in 1979 en acht jaar later kwamen er zo'n zeventig mensen in de kerk, nu is dat aantal tot ne gentig gegroeid. Het zijn voornamelijk zoe kende. bijbels georiënteerde, katholieke Vlamingen die voor die groei zorgen. Sinds de jaren zestig zijn er immers veel zaken in de katholieke kerk nogal veranderd. Dit zorgde voor onzekerheid, maar ook voor meer opening van de Bijbelse bronnen. De ze twee factoren droegen er toe bij dat som mige katholieken behoefte kregen aan een andere kerk. Ze zagen geen weg meer in de katholieke traditie, jonge ouders wisten niet meer hoe ze hun kinderen in de christelijke traditie moesten op voeden. Ze gingen op zoek. Soms sloten ze zich aan bij sek ten of new age-groepen, soms bij ons. Die mensen bereikte we via folders die we huis aan huis verspreidden of we spraken ze aan op straat. Ook gingen de contacten via het gezin of het werk van mijn vrouw die ver pleegster is. Als men zich geïn teresseerd toonde, boden we een bijbelstudie aan en kon men lid worden van de kerk. De nieuwe gemeenteleden werden gereformeerd maar bleven Vla ming en hielden hun katholieke verleden. Dat is de volmaakte leer van de verlossing, daar ga ik voor. Het was heel fijn werk. Als ik kijk naar mijn kunnen en wat ik mag zijn, dan ben ik heel te vreden over wat ik daar heb be reikt. De vrijgemaakte gemeenten kennen een intensief pastoraat. Dat vinden wij heel belangrijk. Als je investeert in persoonlijke aandacht voor iedereen, lopen mensen ook niet weg. Naar el kaar luisteren, interesse tonen voor elkaar, een gehandicapte helpen om naar de kerk te ko men. Zo weer je ook de sleur. Ook ik moet dat doen. Als ik het geloof niet onderhield, zou ik ook afvallen. Net zoals je moet eten om je lichaam te onder houden. Je moet in beweging blijven. Daar heb ik God bij nodig, maar ik moet hem wel opzoeken, hij bliksemt niet zomaar wat uit de hemel. Ik ga de straat niet meer op. Toch is evan geliseren nog steeds iets wat ik graag doe. Zo gingen we vorig jaar naar Frankrijk, ge woon op vakantie op de camping. Toevallig had ik een paar preken bij me. Heb ik toch nog vier zondagen diensten geleid voor zo'n honderd Nederlanders per keer in het plaatselijke kerkje. Ik kan het gewoon niet laten." carine damen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14