Genieten van de deining O m 'Je komt wel eens alleen met de brokken terug' Als een verre zee boven ons VUbCb bv O Buitenmens Dichters hebben iets met water ft WeCo MOTORSLOEPEN zonnig Spreekwoord DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 13 <D O Woensdag 16 augustus, Nieuwkoopse Plassen. Bedrijven als Kip (caravans), Thetford (cassettetoilet ten), Truma (centrale verwarmingsinstallaties), Electro- lux (koelkasten) en Nokia (draagbare kleurentelevisies) hebben het kamperen ook vdor buitenmensen als ik dra gelijk gemaakt. Gewoon lekker ongecompliceerd terug naar de natuur. Bij kamperen hoort ook het afstand doen van de zorg voor de lichaamshygiëne. De dagelijkse wasbeurt wordt beperkt tot wat okselgerol met de Odorex-stift en het met de pink verwijderen van grofvuil uit de navel. Als m'n haar te vet wordt, zet ik een pet op. Je wilt er tenslotte niet als een viespeuk bij lopen. Mijn reisgenoten schikken zich aanvankelijk in dit ge drag, vooral omdat ik na enkele dagen de insekten op een afstand begin te houden. Maar als de atmosfeer een dergelijke zuurgraad begint te vertonen dat ook zij al leen nog maar raspend kunnen ademhalen, word ik met een muntje naar de doucheruimtes gestuurd. Waarna de cyclus weer van voren af aan begint. Varen is ook een beetje kamperen. De twee schippers die de hele Waterkrant-periode dienst doen zijn van be- drijfswege ruim voorzien van t-shirts, polo's, sweaters en jacks. Elke avond als we thuiskomen worden we door het thuisfront in de tuin ontkleed, afgespoten met de tuinslangen 's morgens vroeg weer met frisgewassen kle dij op pad gestuurd. De redacteuren die we steeds*voor enkele dagen aan boord krijgen, beschikken maar over één polo-shirt met ingeweven logo. Velen houden dat de complete periode aan boord aan, om - zoals ik één van hen hoorde zeggen - het 'Waterkrant-gevoel' vast te houden. Na vier weken varen in veelal tropische temperaturen krijg ik dat ge voel niet meer uit m 'n neusgaten. Aan de shorts die ze dragen is af te lezen wat ze de afgelopen dagen bij de lunch hebben genuttigd. En na een wee,k is het mogelijk om van dit textiel een hele krachtige bouillon te trekken. In,zo'n atmosfeer wekt het natiiurlijk geen verwonde ring dat een vuilniszak weieens wat te lang in het smoorhete vooronder blijft liggen. De afgelopen dagen rook het weliswaar sterker dan normaal, maar echt arg waan kregen we pas toen het plastic omhulsel begon op te bollen en langzaam in de richting van het trapje be gon te schuifelen. Er bleek een opgezwollen courgette in te zitten, waarvan het rottingsproces inmiddels zo ver was gevorderd dat de vitamine- drager spontaan aan de wandel was gegaan. En vanochtend was het weer raak. In de auto op weg naar Nieuwkoop begon het ergens halverwege te ruiken naar een reeds lang door de handelaar in de steek gelaten fruitstalletje. Maar dat bleek mee te vallen. Mijn vrouwelijke collega bespoot haar benen met een kostbaar ogende 'Sun Spray' op waterme loen-basis van de Body Shop. Aan het eind van de middag heb ik bij de jachthaven de vuilnis zak met die leeggelopen courget te maar weer uit de container gehaald. Daar zit bij de Body Shop nog zeker voor vijfhonderd gulden handel in. DICK VAN DER PLAS De groep die op deze zonnige woensdag meevaart heeft een bijzonder plekje in het hart van schipper Gilles van Beelen. Ruim een jaar geleden begon het Leidsch Dagblad met de succesvolle inzamelingsactie 'Houdt de MS Zuydtwijck in de vaart'. Ruim 26.000 gulden werd bijeengebracht. Een groot deel daarvan werd be steed aan de opknapbeurt van het motorschip van het gelijknamige verpleeghuis in Leiden Zuid-West. Het resterende bedrag ging in een pot. Daaruit wor den nu dagtochtjes met de Zuydtwijck voor bejaar den en gehandicapten betaald. Kapitein Gilles van Beelen heeft nu al ongeveer 25 van deze 'Leidsch Dagblad-tochten' gemaakt. „Allemaal even succesvol en gezellig", zegt hij trots. Maar de groep die op deze zonnige woensdag mee vaart heeft een bijzonder plekje in zijn hart. Een groep bewoners en begeleiders van Nieuw Buiten zorg, een tehuis voor meervoudig gehandicapten in Leiderdorp. De reden daarvoor is voor kapitein Gil les glashelder: „Als zij er niet waren geweest, dan was de inzamelingsactie van het Leidsch dagblad nooit gestart, was dat geld nooit ingezameld en hadden we nu waarschijnlijk niet meer kunnen va ren." Een jaar geleden voer Gilles met de groep van Nieuw Buitenzorg aan boord toen zij ineens de Leidsch Dagblad-boot tegen kwamen. „Het was duidelijk dat ze op zoek waren naar een onder werp", vertelt Carolien Kleinjan, begeleidster van Nieuw Buitenzorg. „Dus gingen wij roepen en gil len van 'wij zitten hier met gehandicapten op de boot, zijn wij geen onderwerp?' Tja, en toen kwa men de journalisten aan boord en kon Gilles zijn verhaal kwijt over de kapotte motor en over hoe het voortbestaan van de Zuijdtwijck gevaar liep. Zo is het balletje eigenlijk een beetje gaan rollen." Nu, een jaar later dus, gaat de groep van Nieuw Buitenzorg weer een dag het water op met De Zuydtwijck. Vijf begeleiders en vijf bewoners. Met rolstoelen, een matras en een flinke voorraad zon- nebrandcreme komen ze aan boord. De bewoners zitten en liggen lekker in de zon, genieten van de muziek die Gilles heeft aangezet en smullen van hun luchpaketten. Volgens begeleidster Carolien hebben de bewo ners het op de boot heel erg naar hun zin. „Als we een dagje met ze naar de dierentuin gaan, kunnen ze zich daarvoor een beetje afsluiten. Je kan dan bij wijze van spreken net zo goed met ze door de tuin wandelen. Maar hier kunnen ze zich niet afsluiten. Ze voelen de wind door hun haren, de deining van de golven en de spetters van het water in hun ge zicht. Dit is een echte belevenis voor ze. Hier kun nen ze echt weken van nagenieten." Carolien Kleinjan is blij dat ze met de groep deze Leidsch Dagblad-tocht kan maken. „Om met een hele groep op stap te gaan is vaak een hele dure zaak. En aangezien de tehuizen over steeds minder geld beschikken wordt het steeds moeilijker om nog iets leuks te organiseren. Dit is dus echt een uitkomst." Kapitein Gilles is het daarmee eens. „Er zouden eigenlijk meer van deze boten moeten zijn", legt hij uit. „Er zijn zoveel mensen die een leuk uitje niet meer kunnen betalen, Nu kunnen ze met deze boot mee. Helemaal gratis. Ze krijgen koffie, een lunch, en' zelfs een borreltje of een advocaatje met slag room. Ze zitten op het voor- of achterdek in de zon, kletsen lekker met elkaar en soms wordt er zelfs ge zongen. Achteraf krijg ik alleen maar postitieve re acties." Toch maakt Kapitein Gilles zich wel een beetje zorgen over de toekomst. „Eind augustus is hebben we dertig dagtochten gemaakt en dan is de Leidsch Dagblad- pot dus leeg", legt hij uit, „Het is jammer als deze tochtjes dan niet meer gemaakt kunnen worden. „Daar zouden we toch eigenlijk wat op moeten verzinnen, zodat toch weer veel mensen, die het niet al te breed hebben, lekker een dagje het water opkunnen." VALERIE LEENHEER. In oorsprong is dit een zeer letterlijk bedoelde uitdrukking. Als men het water in sloten en plassen troebel maakt, kunnen de vissen moeilijk of niet ademen en konten ze van zelf boven drijven. Wie wil, kan de dieren dan met de handen vangen of simpelweg met een netje uit het water scheppen. In die zin wordt het spreekwoord tegenwoor dig niet meer gebruikt. Wel figuurlijk: Ie kan van de moeilijkheden van an deren gebruik maken om je eigen voordeel te doen. In die zin doet het denken aan het spreekwoord: De een zijn dood is de ander zijn brood. Bijvoorbeeld je in de positie van iemand werken die door ziekte of andere narigheid tijde lijk is uitgeschakeld. Zomerliefde Heeft u ook een Zomerliefde beleefd? De redactie van de Wa terkrant heeft nog ruimte voor zo'n liefdevolle gebeurtenis. In zendingen voor deze rubriek kunnen worden gestuurd aan: de redactie Waterkrant, Postbus 54,2300 AB in Leiden. daarten 't Hart heeft er in zijn column in )e Waterkrant onlangs op gewezen dat lolland lang niet zo waterrijk is als wij ange tijd hebben gedacht. De ontslapen lichters die over de zee hebben geschre- chei! en> ZÜ die met hun sik in de razende Ijjks vind en met wapperende manen naar de dm hebben staan kijken, zullen zich daar liets meer van aantrekken. Nee, Adriaan ioland Holst, die de bekende bundel Winter aan zee' schreef, die elke dag langs iet strand van Bergen aan Zee een wan gling maakte, zijn hakafdrukken als nansbakjes achterlatend op het strand, al er niet meer van wakker liggen. En de lichters van deze tijd ook niet. Want dichters hebben namelijk iets met vater. Dat wordt maar weer eens bewezen net de bloemlezing 'Als een verre zee bo en ons', waarin samensteller Henk van 'uiden aantoont dat alle belangrijke dich- ers altijd hun inspiratie hebben gezocht lan 'de zomen van het land'. Henk van 'uiden heeft een voortreffelijke keuze ge naakt uit de waterverzen van deze dich- Natuurlijk is de al eerder genoemde Idriaan Roland Holst van de partij. Eriook Villem Kloos, die niet alleen van het water n de zee hield, maar ook erg van het wa- er in gedestilleerde vorm. Want Lode- vijck van Deijssel zei het al: 'De natuur is nooi, maar je moet er wel •en borrel bij hebben.' Van Kloos is in deze bundel iet gedicht 'Van de zee' opge- ïomen, met de bekende be- [inregel 'De zee klotst voort n eindeloze deining'. Een •vergreèn in de poëzie. En zo lijn er meer van die verzen lie de tand des tijds hebben joorstaan. Ida Gerhardt, Mar- inus Nijhoff, J. Slauerhoff, 'asalis - allemaal komen ze lan bod in deze bundel. Maar lelukkig is Henk Zuiden ook vat onbekendere wegen inge slagen. Dat leverde aardige verrassingen op, zoals het vers 'Het eiland' van de dich ter W.J. van der Molen (1923). De laatste strofe van zijn gedicht gaat zo: 'Wonen op een klein eiland, slapen, staren gewicht loos kijken uit een stil café naar verre schepen die steeds verder varen, als lam meren grazend op een groene zee.' Het mooie van deze bloemlezing is dat je nu eens weet hoe het met al die beken de beginregels verder gaat. Iedereen kent natuurlijk De Genestets venijnige aanhef van het gedicht 'Boutade', waarin hij de drassigheid en zompigheid van deze moe rasdelta hekelt. Nu kunnen we ook eens het einde van dit gedicht leren kennen. De laatste strofe is behoorlijk cynisch: 'Uw kliemerig klimaat maakt mij het bloed in de aderen/Tot modder: 'k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vreê. Trek overschoenen aan, gewijde grond der Va deren, Gij - niet op mijn verzoek - ont woekerd aan de zee.' Mooi gezegd. Alleen zou ik wel eens willen weten wat 'klieme rig' betekent. Kortom: een mooie bundel over het wa ter. Een bundel die afrekent met het voor oordeel dat dichters alleen maar heerlijk dromen over Lucas Bols en Zonen. CEES VAN HOORE De Modelbouw Vereniging Woubrugge (MVW) floreert. De voormalige brandweerkazerne aan de Dr. Lothlaan is omge bouwd tot een passende werk plaats annex clubhuis, het le dental stijgt, evenals het aantal uitnodigingen voor demonstra ties. Bij de MVW worden niet al leen boten op schaal gebouwd. Eenmaal af, moeten ze ook het water op om te zien of alles werkt. Voor met name de na makers van speedboten kan dat een frustrerende gebeurtenis zijn. Die gaan zo hard, dat on gelukken soms onontkoombaar zijn. „Ja, je komt wel eens alleen met brokken onder je arm terug van een middagje speedvar^n", zegt Aad Bervoets, bestuurslid van de MVW. Bervoets woont in Abbenes en speedvaren is zijn lust en zijn leven. Er zijn in deze sport twee klassen. Dichte, radiogra fisch bestuurbare speedboten met een vermogen Van 6,5 pk die gestookt worden op onder meer methanol en snelheden halen van 80 kjlometer in het uur. De zogeheten hydroklasse gaat zelfs nog harder, tegen de 130 kilometer. „Wedstrijden duren een half uur. Bij een manche komen twaalf boten aan de vliegende start en wat volgt is puur spek takel; ongekende snelheden, een vreselijk lawaai en water stralen van meters hoog. Ik ben veelvuldig Nederlands kam pioen geweest en nam ook deel aan het EK in Slovenië. Het leu ke van deze hobby is dat je niets kant en klaar kunt kopen. Je moet alles zelf maken, het mo tortje opfokken en wekenlang aan een cylindertje prutsen. Er gaat geen dag voorbij dat je er niet mee bezig bent, al kijk je er alleen maar naar. En de rol van onze vereniging daarbij is groot. De sfeer is goed, we helpen el kaar, het is- kortom 'top' in Woubrugge." Een demonstratie van zijn, snelheidsmonsters kan Bervoets in Woubrugge of omgeving niet geven. „In de Leidse regio is geen geschikt water, het is vaak te ruw (zoals op de Braassem) of te dicht in de buurt van hui zen. Wij moeten uitwijken naar Wilnis of Mijdrecht." Binnen de MVW is het speed varen slecht6 een klein onder deel. Er zijn veel leden die zich bezighouden met het zo na tuurgetrouw mogelijk nabou wen van bestaande schepen, soms zelfs van de originele werftekeningen. Wout van der Spek is zo'n bouwer. Hij heeft een brandweerschip angstig echt nagemaakt. Zelfs de spui ten doen hel. „Ook wij hebben een soort wedstrijden. We varen een parcours op punten, waar bij de jury een soort bouwbe- oordeling geeft. Maar je hoeft daar niet aan mee te doen. Je kan ook gewoon voor jezelf va ren, moet iedereen voor zichzelf weten", meent Van der Spek, wiens zoon ook 'gegrepen' is door de modelbouw en een kleinere uitvoering van een brandweerschip bezit-. Een grote gebeurtenis voor de MVW heeft plaats op zaterdag 2 september. Dan gaan 35 model- schepen proberen in het Guin ness Book of Records te komen door van Amsterdam naar Urk te varen. De radiografen bestu ren hun schepen daarbij vanuit een volgboot en mogen onder weg alleen de accu's verwisse len. Een eerdere poging misluk te vorig jaar door slecht weer. Veel van de modelschepen zijn een week later te zien in War mond, tijdens de Schippertjes- dagen. „Dat soort demonstra ties worden altijd geweldig ge waardeerd. Maar je moet het niet te vaak doen. Mensen moe ten niet gaan denken 'daar heb je hun weer'. We zoeken de lo- katies zorgvuldig uit", aldus Bervoets. TEKST. LOMAN LEEFMANS FOTO: HENK BOUWMAN Waterkrant - kortin Gedichten over water in het landschap LD prijs f 17,50 (normaal f 19,90) Tegen inlevering van deze Leidsch Dagblad-bon krijgt u f 2,40 korting op de dichtbundel Als een ven-e zee boven ons, poëzie over de zee, het strand, rivieren en dijken, de regen en het waterlandschap. Deze dichtbundel is te koop via iedere erkende boekhandel. De LD-bon is geldig van 18 augustus t/m 16 september 1995. Actienr. 792-006; ISBN 90-6481-216-0, Uitgeverij Kwadraat. REDER J TRITON KATWIJK 3 of 4V> uur varen. Vertrekt uit de haven van Katwijk 3 uur varen Vanuit, Katwijk naar en over de Kagerplassen via Rijnsburg, Oegstgeest, Kagerplassen, Kagerland, langs Leiden. Afvaart: ma. t/m zondag dagelijks om 14.00 uur. Prijs: volw. 19,50/65 16,50/3 t/m 11 jaar ƒ13,50 Extra afvaart op di., wo., en do. ook om 1.00 uur. 4Yz uur varen Vanuit Katwijk via de Oude Rijn langs Leiden, Koudekerk, Alphen a/d Rijn, Braassemermeer, Kagerplassen. Afvaart: ma. t/m zo. dagelijks om 12.30 uur. Prijs: volw. /27,-/65 23,-/3 t/m 11 jaar ƒ19,- met diesel of electra, 4.70/6.25/6.85 mtr. import - export Heilige Geestlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoude tel. 01713-13643 Voor inlichtingen en/of proefvaarten Dé specialist voor scheepsaccu's (§roenet\^ De bemanning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder meer te vinden op en rond de Nieuwkoopse Plassen. Tips en sug gesties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden doorge geven aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de wal (tel. 071-356441). In troebel water is het goed vissen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13