Dikke zoemers leven kort maar hevig i - Wetenschap Techniek* Glastuinder krijgt binnenkort meer greep op klimaat ivw-rfTTrte^-fff tïte - mmmmm DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-150265 Onderzoek naar inteelt onder hommels „Als we er twintig van de 1.500 terugzien, zijn we dik tevreden." Hajo Velthuis, hoofddocent biologie aan de Universiteit Utrecht, heeft het over hommels, die met de zegen van de afde ling Sociale Insekten onlangs de vrije na tuur zijn ingestuurd. Niet zomaar hommels, maar diertjes met een stip op de rug. Ze vormen de hoofd personen van een wetenschappelijk on derzoek, dat antwoord moet geven op een klemmende vraag: hoe voorkomen broertjes en zusjes van dezelfde hommelkolonie dat ze met elkaar paren? UTRECHT GPD Dr. Marie-José Duchateau, die meedoet aan het hommel-on derzoek is enthousiast. „Toen ons bericht in de krant stond kregen we meteen al een serieu ze melding uit Oss, daar was 'een hommel met stip' gesigna leerd. Onderzoeksleider Velt huis is diep onder de indruk. „Hélemaal uit Oss. Kun je na gaan hoe ver zo'n diertje in lut tele tijd kan vliegen." Natuurlijk is het veel te vroeg om enige conclusie te kunnen trekken. Dat gebeurt over enke le weken als alle meldingen bin nen zijn. dan pas kunnen be trouwbare analyses gemaakt worden. Het gaat om een belangrijke kwestie. Grof geformuleerd: wat doen hommels om inteelt te voorkomen? Vliegen mannetjes en koninginnetjes zomaar een eind weg om er zeker van te zijn dat ze geen familieleden ont moeten? Of kiezen de koningin nen hun uitverkorenen uit op geur? Wat ze ook doen, het is de be langrijkste daad uit hun leven. De dominante mannetjes en lieftallige koninginnen gaan in de zomer op avontuur. In tien dagen worden de darren ge slachtsrijp en ontwikkelen dan een vliegpatroon waar ze niet van afwijken. Overal waar ze onderweg even halthouden, la ten ze hun eigen geur achter. Daarmee geeft het mannetje te gelijkertijd een boodschap af aan het koninginnetje dat eraan ruikt. Zo van: 'Ik ben nu even weg, maar ik kom zeker terug, dus wacht op mij'. Die doet dat maar al te graag, want ze weet dat na de eerste ontmoeting al gauw het Grote Ogenblik aan breekt. Na de paring zoekt de koningin een plekje in de grond en begint midden in de zomer haar winterslaap. De mannetjes blijven langs hun geursporen patrouilleren op zoek naar een nieuwe koningin. Het leven van de dikke zoemers is kort maar hevig. In het voor jaar komen koninginnen uit hun winterslaapplaats in de grond te voorschijn. In verlaten muizeholen maken ze een nest van muizehaar, graden mos. In bekertjes van was worden de eerste eitjes gelegd waaruit later de werksters komen. Die gaan naar buiten om nectar en stuif meel te verzamelen voor de snel groeiende kolonie. De paring vindt, zoals boven omschreven, buiten het nest plaats. Waarom zijn Velthuis en zijn medeonderzoekers zo geïnte resseerd in het seksleven van hommels? Ten eerste, omdat ze wetenschappers zijn en steeds verder willen doordringen in de mysteries rond deze insekten. Vervolgens, omdat de uitkom sten van dit onderzoek ook commercieel interessant kun nen zijn. Velthuis: „Maar voor het zover is, moet er nog heel veel uitgedokterd worden." Het speurwerk van de Utrechtse Universiteit vergt vooral veel geduld, maar uiteindelijk loont het resultaat alle moeite. Dat leert de ervaring van tien jaar hommelonderzoek ten behoeve van de kascultures. Eind jaren tachtig werd in België het eco nomisch belang van de hommel voor bijvoorbeeld de teelt van tomaten en paprika ontdekt. Men kwam er achter dat de bio logische manier van tomaten teelt niet alleen een veel beter resultaat oplevert dan een met chemische middelen ontwik keld produkt maar ook dat de kosten aanmerkelijk lager zijn. De effecten van het hommel- experiment waren zo overweldi gend, dat het voorbeeld al gauw werd nagevolgd door Neder landse ondernemingen die nu wekelijks duizenden hommel volkeren overal ter wereld aan de man brengen. De Universi teit Utrecht werkt nauw samen met het bedrijf Koppert uit Ber- kel en Rodenrijs, goed voor een wekelijks omzet van 2.000 hom melkolonies. Velthuis: „Die coöperatie leert ons dat het kweken van hom mels gepaard gaat met veel technische en biologische pro blemen. De grootste zorg is ui teraard de kwaliteit van de kolo nies zo hoog mogelijk te hou den, juist.daarbij speelt het ge vaar van inteelt een grote rol. Als die toeslaat is het gebeurd met een volk. De helft van de ei tjes resulteert in mannetjes, die in de kolonie verder geen slag uitvoeren maar wel veel voedsel voor zich opeisen. Een ramp voor de kweker." Nederland loopt in de wereld voorop wat betreft het onder zoek naar de kolonieontwikke ling en de paringsbiologie van de aardhommel (die is zwart met een gele band op de rug en eentje op het achterlijf plus een witte achterlijfspunt), een van de twintig soorten die in Neder land voorkomen. WAGENINGEN GPD Wageningse wetenschappers hébben een systeem bedacht om het klimaat in kassen auto matisch te regelen, zodat de tuinder er geen omkijken naar meer heeft. Geestelijk vader dr. Hugo Challa spreekt over een doorbraak in de glastuinbouw, vergelijkbaar met de overstap van grond- naar substraatteelt in de jaren zeventig. „Uniek is dat de kennis over de planten wereld rechtstreeks wordt ge koppeld aan die over de tech niek", vertelt de gedreven hoog leraar tuinbouwplantenteelt aan de Landbouwuniversiteit. Er is twintig jaar gesleuteld aan het nieuwe systeem. Initiatief nemers waren naast de onder zoekers en de directie Land bouwkundig Onderzoek ook mensen van het proefstation voor de glastuinbouw in Naald Ak .«I "•«Mill 1 ihfillï wijk. „Klimaatcomputers zijn nog steeds niet meer dan ver edelde thermosraten die tempe ratuur en vochtigheid regelen. Wij brachten bestaande kli maatsystemen op een hoger plan", zegt Challa. In de huidige situatie regelt het klimaatsysteem kastempera- tuur, koolzuurgehalte en water dampspanning. Dat gebeurt 1 K L B 0 E 0 F T 2 H E 0 R B B E Y 3 E R N O B T S L 4 L A E L U •j K W 5 T M A J E G A N 6 R E 0 L T A 0 N 7 P R E U S N T D 8 L A 0 T N U S E 9 E L 0 N K E G T 10 S R A L 0 T 0 E 11 M N 0 T K E J R 12 E P L G 0 E 0 I 13 M B O K L K E A 14 V N A E V E N L door instelling van de kooldi- oxydegift, de verwarming en de luchtramen. Al deze technische handelingen hebben echter ook direct effect op groei en ontwik keling van de plant en uiteinde lijk op de kwaliteit van het eind- produkt. Hier wordt in bestaan de klimaatsystemen geen reke ning mee gehouden. Challa: „Wij hebben een totaal- HEINZ concept ontwikkeld waarbij de verschillende relaties via model len met elkaar in verband zijn gebracht. Hierbij staat uiteinde lijk de doelstelling van de tuin der centraal." Die doelstelling kan zijn ingege ven door de markt, zoals een goede kwaliteit en hoge produk- tie. Ook het milieubeleid van de overheid kan de bedrijfsvoering in een bepaalde richting sturen, bijvoorbeeld waar het gaat om beperking van bestrijdingsmid delen en energie. De doelstellin gen zijn vaak tegenstrijdig. Als de tuinder een hoge luchtvoch tigheid wil kan hij de ramen dichthouden. Maar dan ont staat een hoger risico op ziekte of vruchtafwijking waartegen hij moet spuiten. Dat gevaar is te vermijden door flink te luchten en de luchtvochtigheid in de hand te houden. Dit kost weer extra energie. „De tuinder zoekt altijd naar een compromis tussen maxi male zekerheid en maximale zuinigheid", verklaart Challa. „Het systeem moet daarom aangeven wat de handigste op lossing is om zijn doelstelling te realiseren. Dat kan alleen bij een integrale aanpak, anders worden de problemen slechts verplaatst." De nieuwe technologie is nog niet op de markt. Softwarebe drijven zijn volop bezig om de kennis om te zetten in een praktisch toepasbaar systeem. Er is ook interesse vanuit Israël en de Verenigde Staten voor de nieuwe Wageningse benade ring. OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1gaping; 2. liefhebberij, 3. steenmassa; 4. afzichtelijk; 5. hemellichaam; 6. Spaans riet; 7 kalmte; 8. Egyptische waterlelie; 9. deurraampje; 10. buitelende sprong; 11. grote hamer; 12. vouw; 13. soort koffie; 14. rond litteken. KRUISWOORDRAADSEL -fortuin- o-ruine-e drab-iran ei-ene-uk -sen-kor- okemes -ark-cel- en-oor-ie stal-elan p-roede-t -pastoor- TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Professor Sickbock wierp een blik op heer Bommel - en een dunne glim lach verscheen om zijn mondhoe ken. ,,Een proefpersoon met vertraagde reflexen", prevelde hij. „Ei, ei, dat is degene, die ik zoek." Hij naderde handenwrijvend, maar Tom Poes was hem voor. „Heer Ollie", riep hij uit terwijl hij zich naar buiten haastte. „Kom gauw mee, dan gaan we verder met die druipsteengrot uit uw legende!" Zo sprekende trachtte hij heer Ollie mee te trekken, doch nu had de ge leerde ook de ingang bereikt. Enigszins hardhandig duwde hij Tom Poes de deur uit. „Komt u toch binnen", sprak hij op aangename toon. „We hadden het juist overu." „Luister niet naar hem, heer Ollie!" riep Tom Poes nog. Toen viel de deur echter dicht en heer Bommel bevond zich nu alleen met de professor en het merkwaardige toestel. „Ik experimenteer met de tijd", ver klaarde de geleerde. „En ik vind het prettig een verstandig iemand als u te ontmoeten. Daar kan ik steun aan hebben." „O", zei heer Bommel, suffig naar de klokken starend. „De tijd, ja, ja... Maar die legende...? Ik bedoel..." „Uitstekend opgemerkt", riep de an der uit.Zoals u zo treffend zegt; die legende van u heeft iets met de tijd te maken. Een document uit het verle den, dat iets voorspelt over de toe komst. Héél scherpzinnig, dat u di rect het verband met mijn onderzoe kingen ziet." Heer Ollie zweeg. Hij was niet zo ze ker, dat hij dat verband zag, maar hij wilde de prettige sfeer niet bederven. H T W R door Hans van Es De weersatelliet liet gistermiddag haarscherp de contouren van de Westeuropese kusten zien. Boven een groot gebied, vanaf de tradii j nele zongebieden in Zuid-Spanje tot tie Benelux en Groot-Brittanië was geen bewolking van enige betekenis te zien. Een zeer stabiel h gedrukgebied is heer en meester over dit deel van Europa en geeft zomerzon ruim baan. Storingen maken een rondedansje om deze machtige blokkade. De karakteristieke staartvormige wolkensliert? van de Atlantische depressies, de regenbrengers bij uitstek, makei een omtrekkende beweging langs IJsland via het noorden van Scai dinavië naar Rusland en leveren daar met regelmaat de portie neei slag af, die wij nu best zouden kunnen gebruiken. Ook delen van C traal-Europa en Noord-ltalië krijgen hun deel. Hiervoor is een kout bel in de hogere luchtlagen verantwoordelijk, die de atmosfeer ind loop van de middag door opwarming zo onstabiel maakt, dat groot! I stapelwolken omhoog schieten. Iedere dag levert dat in de regio plaatselijk forse hoeveelheden regen op. Terwijl er dus best wel na plekken zijn aan te wijzen boven Europa, wordt de droogte boven Zuid-Scandinavië, de Benelux en Engeland steeds nijpender. In Groot-Brittannië kunnen droogterecords worden gebroken. In Cen- traal-Engeland is vanaf 1 juni slechts 70 millimeter gevallen. De droogste zomers tot dusverre waren die van 1800 en 1976 met re 74 mm en 76 mm over juni, juli en augustus. Het zuiden van Engi land is bovendien bijzonder heet. Tropische temperaturen zijn dac wekenlang aan de orde van de dag. Tot dusverre beleeft men daar warmte de derde zomer sedert 1659. Maar ook in ons land kan no; ,c 'gescoord' worden met uren zonneschijn, warmte en neerslag, wai de onwrikbare atmosferische circulatie met hogedrukblokkades to D sterke overeenkomsten met droge, hete zomers van bijvoorbeeld 1947 en 1976. Het weerplaatje voor de komende dagen en wellic c zelfs voor een groot deel van de volgende week is erg simpel. De luchtdruk blijft voortdurend hoog boven noordwest-Europa met zc overvloed, hoge temperaturen en minimale regenkansen. Zeker to met maandag staat er een zwakke oostelijke tot noordoostelijke st ming met maxima tussen 27 en 30 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag Noorwegen: In het zuiden perioden met zon. In het midden en noorden wolkenvelden en enige tijd regen. Middag- temperatuur in het zuid oosten rond 27 graden. El ders van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuidwesten. Zweden: In de noordelijke helft wol kenvelden en een enkele bui. Naar het zuiden toe flink wat zon en droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van 20 graden in het noorden tot circa 27 in het zuiden. Denemarken: Vrij zonnig, maar vandaag ook enkele wolken. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur rond'25 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Rustig en droog weer met fhnke zonnige perioden. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur meest tus sen 23 en 29 graden maar in Schotland eerst nog plaatselijk wat lager. België en Luxemburg: Rustig, droog en vrij zonnig, 's Nachts kans op mist. Middagtemperatuur lang zaam oplopend tot ongeveer 27 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen vrij zonnig. In het oosten ook enkele stapelwolken en vandaag nog een kleine kans op een regen- of on weersbui. Vooral in het noordwesten 's nachts kans op mist. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden, aan de stran den van Normandie en Bretagne iets la ger. Portugal: Veel zon maar aan de westkust ook en kele wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur meest tus sen 26 en 31 graden maar langs de westkust in het noorden aanmerkelijk la ger. Madeira: Flinke zonnig perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten ook enkele wolkenvelden. In het noordoos ten een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan de kusten rond 30 graden, maar aan de Golf van Biskaje morgen lager. Landin waarts maxima rond 35 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig maar ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur vlak aan zee méést rond 30 graden, maar .in het noorden morgen iets minder Tunesië: Veel zon, maar ook stapelwolken en een kleine kans op een (onweers)bui. Maxi ma vlak aan zee iets boven de 30 gra- Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden, maar in de bergen in het oosten ook stapel wolken en kans op enkele regen- of on weersbuien, vooral in Les Alpes du Sud. Middagtemperatuur rond 27 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon. Vooral morgen mogelijk een regen- of onweersbui. Vandaag nog maxima van ongeveer 31 graden, daar na geleidelijk iets minder warm. Italië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd buien, vaak met onweer en hier en daar met veel neerslag. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien met plaatselijk grote hoeveelheden neerslag. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Malta: Naast zon van tijd tot tijd ook bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 30 gra- Griekenland en Kreta: In Griekenland vandaag veranderlijk be wolkt en enkele onweersbuien; morgen meer zon en geleidelijk droog. Op Kreta en de eilanden in de Egeische Zee beide dagen droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur aan de stranden rond 30 graden, langs de Turkse zuidkust plaatselijk beduidend hoger. Duitsland: Droog en vrij zonnig. In het zuiden en zuidoosten een enkele regen- of on weersbui. Vooral in het noordwesten en in Sleeswijk-Holstein in de vroege och tend kans op mist. Middagtemperatuur tussen 24 en 28 graden. Zwitserland: Zon afgewisseld door stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Oostenrijk: Af en toe zon en enkele stevige reg j onweersbuien. Middagtemperatui 25 graden. Vrij zonnig en droog. In het zuid deel stapelwolken en mogelijk ee weersbui. Middagtemperatuur opl( tot rond 26 graden, langs de 0< enkele-graden koeler. Tsjechië en Slowakije: Afwisselend zon en bewolking enl op buiige regen, soms met onweert dagtemperatuur tussen 23 en 20^- Hongarije: (St Veranderlijk bewolkt en van tijd t( enkele regen- of onweersbuien. Mi KAF temperatuur oplopend tot circa 2 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.28 Zon onder I 41.1 Maan op 00.00 Maan onder] Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.35* 21.59 09.08 Den Laag 05.24 17.35 05.05 Weerrapporten 16 augustus 20 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt zwaar t Kopenhagen half be LasPalmas onbew. Lissabon onbew. Locarno licht be Londen half be Luxemburg licht be Madrid half be Malaga licht be half bew. half bew. onbew 21 1 k' 25 I ieuv 26 1 ieuv licht bew. licht bew. half bew Stockholm licht bew. Warschau licht bew. Wenen licht bew Zurich licht bew Bangkok half bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca half bew Johannesburg half bew Los Angeles licht bew New Orleans licht bew New-York onbew. 31 2 der' 34 Ite.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10