sprintersbal an Kempen bewijst Van Leeuwen geen dienst Sparta ambitieus de nieuwe eeuw in ProfrOüde is ►uo Klok en Van de Kuip winnen EK beachvolleybal Sport Graf worstelt en verliest Vurens naar Roda JC VOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Breukink niet naar WK wielrennen nFN haag Erik Breukink ziet af van deelneming aan de wereld kampioenschappen wielrennen, die begin oktober in Colombia worden gehouden. De Nederlandse renner meent dat het rijden op grote hoogte niet in zijn programma past. De trainingsstage in de Verenigde Staten is evenmin aan hem besteed. Breukink lichtte bondscoach Gerrie Knetemann in over zijn besluit. Kne- temann is herstellende van een blindedarm-operatie. Minnaar Grote Prijs betrapt op doping gEN haag Het paard Rival Darnkaer, de winnaar van de Grote 'rijs der Lage Landen op 25 juni, is betrapt op doping. In de uri- |ne van de Zweedse draver is het verboden middel isoxsuprine «vonden. Ook de contra-expertise was positief. Het tuchtcolle ge van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport gaat zich jver de strafmaat buigen. Mocht Rival Darnkaer uit de uitslag orden geschrapt, dan is de nummer twee, het Nederlandse jaard F.ibert Vryenesse, de winnaar. Schwarzman in finale WK dammen Lorkum Aleksandr Schwarzman heeft zich geplaatst voor de fi- fcale van het wereldkampioenschap dammen. De Rus won dins- [dag in Workum de tiende partij tegen Anatoli Gantwarg uit Wit- [Riisland. Daarmee kwam de stand in hun tweekamp in de Grandmasters '95 op 13-7; met nog twee partijen te spelen een (onoverbrugbare achterstand voor Gantwarg. Baljakin (WRu) en Ba (Sen) speelden remise. De tussenstand in hun match is 12-8. )ortmund ontsnapt aan blamage [udwigshafen Landskampioen Borussia Dortmund is gisteren laan een blamage ontsnapt. De miljoenenploeg had in de eerste Ifonde van het Duitse bekertoernooi moeite met de amateurs nTSG Pfeddersheim. Dortmund won pas na strafschoppen. In ludwigshafen waren de duur betaalde profs waren vier klassen peter, maar maakten pas na honderd minuten een doelpunt Boor international Möller. Daarvoor had de meest recente aan loop Ruben Sosa (ex-Inter) een aantal opgelegde kansen gemist, ten minuut voor het einde van de verlenging maakte Winkler de i verrassende gelijkmaker. In de serie strafschoppen won Dort- mund met 3-2. Twee amateurs troffen de lat, één de paal. Herr- ich, de Braziliaan Cesar en Reinhardt loodsten Dortmund de weede ronde binnen. Van Kempen schaatst nog één seizoen j OETERwouDERichard van Kempen rijdt nog één winter rond in iet peloton van marathonschaatsers. De Nieuwveense rietdek- ;er maakt binnenkort de naam bekend van zijn nieuwe sponsor, 'an Kempen brak afgelopen winter na een jarenlang dienstver end met de Noordwijkerhoutse Klerk's-ploeg na onenigheid net ploegleider Frans Overdevest. „Maar op zo'n manier wil ik jnijn schaatscarrière niet beëindigen", zei Van Kempen gister avond na het districtskampioenschap tijdrijden voor wielerama- ■eurs in Zoeterwoude. Jijirov leidt in Donner Memorial isterdam Sjirov heeft na vier ronden alleen de leiding geno- len in het Donner Memorial schaaktoernooi. De Let verpletter- le gisteren Salov. Hij liep daardoor een half punt uit op Timman in Judith Polgar. Timman kwam net niet tot winst tegen Polgar. rel kreeg hij na een Franse opening mogelijkheden tegen de •rzwakte koningsstelling van de Hongaarse. De met wit spelen- le Polgar verdedigde zich echter zeer kundig. Ze wist te ont- appen naar een eindspel met een pion minder. Met ongelijke ipers kon Timman dat onmogelijk winnen. Jeroen Piket kwam oroha drie opeenvolgende nederlagen aan zijn eerste halve punt. buPi) dwong Van Wely met zwart een puntendeling af. Piket ruilde rï^lnel de dames en offerde een pion voor actief spel. Daarna oJpong hij door zetherhaling de remise af. ROTTERDAM ANP Ongewoon Spartaans presen teerde Sparta zich gisteren in Kasteel Rhoon aan de media. De club, die het etiket behou dend al jaren op het voorhoofd draagt, heeft ambities. Sparta 2000 heet het nieuwe plan dat commercieel directeur Charles van der Steene ontvouwde. „Het belangrijkste is dat onze begroting van de huidige 4,5 miljoen gulden doorgroeit naar tien miljoen gulden in 2000." Voorwaarde voor die sprong voorwaarts is de komst van een nieuw stadion. De huidige ac commodatie op Spangen vol doet al jaren niet meer aan de eisen van deze tijd. Aan het ein de van de maand leggen drie bouwondernemingen hun plan nen voor aan het gemeentebe stuur van Rotterdam. „Eind september moeten we hom of kuit hebben", aldus Van der Steene. „Ik ben meer dan posi tief gestemd over het doorgaan van de plannen." Zijn optimisme is gestoeld op gesprekken met wethouders. „Ik proef bij hen, maar ook bij het bedrijfsleven, dat ze graag mee willen doen. In het nieuwe stadion, dat binnen twee a drie jaar moet staan, zijn onze mo gelijkheden veel groter. Meer businessruimte en een intensie ver gebruik van het stadion. In principe delen we het veld met Excelsior, maar de kans bestaat dat we alleen verhuizen." Herkenbaar Sparta wil door middel van het vergroten van de financiële mo gelijkheden de groep voortaan intact houden. Ook dit jaar moest de club een belangrijke speler verkopen. Boogers ver trok naar West Ham United. De leegte is opgevuld met spelers uit het tweede en de jeugd. „We willen een herkenbaar Sparta. Onze huidige jonge groep moe ten we zien vast te houden. Dat moet het nieuwe gezicht van het Sparta van de toekomst worden." Ook op het technische vlak ondergaat Sparta veranderin gen. De Rotterdammers zijn in gesprek met een aantal kandi daten voor de functie van tech nisch directeur, een daarvan is Leidenaar Wim Meutstege. „Het zijn mensen die hun sporen hebben verdiend in de voetbal lerij. De nieuwe man krijgt de verantwoordelijkheid over de opleiding en de scouting. Maar het eerste elftal blijft de verant woordelijkheid van de hoofd trainer Henk ten Cate." Toronto Steffi Graf heeft gisteren haar eerste nederlaag van dit jaar geleden. In de tweede ronde van het toernooi in Toronto verloor ze van de Zuidafrikaanse Amanda Coetzer, 6-3 2-6 6-7. Daarvoor was de Duitse 31 partijen ongeslagen geweest. Het was de eerste keer dat Graf speelde sinds haar vader op verdenking van belastingontduiking werd gearresteerd. De nummer één van de wereld speelde haar laatste partij 38 dagen geleden, op Wimbledon. In de eindstrijd versloeg ze Sanchez-Vicario. foto anp jij districtskampioenschap tijdrijden in Zoeterwoude 'eer Ivi brouwer de koning d nie mgeichard van Kempen heeft ver- h, h imd Hans van Leeuwen een t de enst te bewijzen. Als de ïaatsende wielrenner uit euwveen had geweten dat n dorps- en clubgenoot gis- avond nabij Zoeterwoude op ee seconden van de districts- el tijdrijden zou stranden, had misschien nog harder ge- ipt in de slotküometer. Nu j impte Van Kempen slechts n bij Van Leeuwen, die na 25 I ometer een fractie achter- sef bij winnaar Piet Eikelen- om uit Zevenhuizen. De ruim twee meter lange lateur van Swift/Casba had ch vrede met zijn ondankbare eede plaats. Hij had zijn vi- ir tenslotte kilometers lang nnen richten op Van Kem- n, die halverwege al 34 se- nden van zijn minuut voor rong op zijn dorpsgenoot had ipeeld. Beide Nieuwveners isten in de tweede ronde in polders tussen Zoeterwoude Hazerswoude gas terugne- in. Dat overkwam ook Eike lboom, maar die beperkte het al. Hij zag een achterstand vier seconden op Van Leeu- halverwege omgetoverd in half zo grote voorsprong de finish. 'e nummers één en twee van districtskampioenschap ver- irven het recht om deel te len aan het NK op deze dis- jline. Van Leeuwen overweegt Bij het ingaan van de laatste bocht heeft Hans van Leeuwen zijn dorpsgenoot Richard van Kempen (rechts) te pakken. Ondanks zijn geslaagde in haalrace greep de lange Nieuwvener net naast de hoofdprijs bij het districtskampioenschap tijdrijden. foto henkbouwman te bedanken voor die eer. „Ik heb ik weinig te zoeken." van der Salm bereidt hij zich houten in de gelederen op heb al een paar keer eerder De Nieuwveense tijdritspecia- voor op het nationale kam- nieuw op een hoge klassering, deelgenomen", zei de 30-jarige list heeft met vijf ploeggenoten pioenschap ploegentijdrit. Aan de schaatsers Van Kern- laatbloeier, „maar steeds zon- een ander ijzer in het vuur. Sa- Swift/Casba bezette vorig jaar pen, pas een maand in training, der succes. Op zich ligt tijdrij- men met Van Kempen, Ruud de eervolle achtste plaats en re- en Borst zal het niet liggen. Zij den mij wel, maar op zo'n NK Borst, Leon Rekelhof en René kent met topamateur Aart Vier- beschouwen tijdritten als een welkome voorbereiding op het marathonseizoen en laten daar voor graag een criterium schie ten. Burt Alleblas, de broer van schaatser Conrad, hield Rik van Wetten uit Noordwijkerhout met een voorsprong van drie se conden af van de derde plaats. Van de Swift-renners schaarden Rekelhof, Borst, Van Kempen en Van der Salm zich onder de eer ste tien. Bij de nieuwelingen hield Vincent van der Kooy vooral in het laatste gedeelte van de tijd rit huis. Gerben van der Reep uit Hillegom werd weliswaar tweede, maar moest in 12,5 ki lometer bijna een minuut toe geven op de Leidenaar, die voor de veertiende keer dit seizoen een wedstrijd won. Van der Kooy twijfelt nog of hij deel neemt aan het NK. Vlak daar voor staat een zware meerdaag se wedstrijd in Oostenrijk op zijn programma, die zich moei lijk laat combineren met een belangrijke tijdrit. Astrid van Tol had een tijdrit- titel op haar erelijst kunnen bij schrijven als Jet en Maria Jonge ling gisteravond thuis in Rijs wijk waren gebleven. Nu de zussen ervoor hadden gekozen de Zoeterwoudse polders onvei lig te maken, restte de Nieuw veense de derde plaats. De jongste Jongeling, jeugdwereld kampioene Jet, klopte haar net zo getalenteeerde zus met ne gen seconden. Angela van Smoorenburg uit Langeraar ein digde als vierde. NT QUAY PORTRIEUX ANP f vvfr' r| arko Klok heeft zijn bestem- ng gevonden. De volleyballer, Barcelona '92 lid van de j inpische ploeg, werd gisteren topees kampioen. In de zaal ?ef het bij op twee EK's bij zil- r. op het strand pakte hij ud. Samen met Michiel van Kuip. De twee Nederlanders won 't het Europese circuit beach- Ueybal. Ze sloten de serie van wedstrijden op passende af. In het Franse St. Quay rtrieux versloegen ze in de fi le de Russen Danajov en Ka- if< ZeT razev: 12-11 12-9. Voor die wed strijd waren ze al zeker van de titel. „Maar dan nog winnen is wel zo'n mooie afsluiting", al dus Klok. Klok en Van de Kuip waren voor het laatste evenement der de op de CEV-ranglijst. In Pes- cara (Ita) waren ze derde ge worden, in Zürich (Zwi) tweede, in Machovo (Tsj) zevende, in Athene (Gri) vierde. Met hun winst op het Bretonse strand van St. Quay Portrieux verza melden ze 186 punten. De Tsjechen Dzavoronok/Fikar (178) werden tweede, de Italia nen Lequaglie/Antonini (175) derde. Volgens de reglementen van de Europese volleybalbond (CEV) zijn de kampioenen auto matisch geplaatst voor de Olympische Spelen, volgend jaar in Atlanta. De wereldvolley- balbond (FIVB) is nog onduide lijk in de selectie-procedure. „Ik ga woensdag meteen de FIVB bellen", aldus bondsmedewer- kerTheo Kersten. „Daar moeten wij nu met de NeVoBo over gaan praten", zei Klok. De NeVoBo heeft ook te maken met het duo Michel Everaert/Sander Mulder dat tij dens de World Series van de mondiale volleybalbond FIVB beter presteert. Zij krijgen de fi nanciële ondersteuning van NOCNSF op hun weg naar At lanta. Everaert/Mulder volde den aan de olympische kwalifi catie-eis door bij het World Se ries-toernooi in Pusan (ZKo) als negende te eindigen. Wereldtop Klok en Van de Kuip willen zich nu ook met de wereldtop gaan meten. Het toernooi, komend weekeinde in Oostende, missen ze. Klok: „Omdat we hier in Frankrijk zitten en in België de kwalificatiewedstrijden voor de World Series al zijn gehouden." De NeVoBo is bereid hen in te schrijven voor de wedstrijden opTenerife, in september. In juni 1994 besloot Klok zijn interlandcarriere te beëindigen. Hij zat bij Oranje vooral op de bank en een gesprek met bondscoach Joop Alberda bood de speler uit Monnickendam geen uitzicht op betere tijden. „Die situatie was niet zo lek ker meer." Toen liep Klok zijn oude maatje Van de Kuip weer eens tegen het lijf. „We hebben jaren geleden een seizoen sa men bij Martinus gespeeld", al- Paul Nouwen, de nieuwe voorzitter van de Stichting Profronde van Nederland, had niets liever gewild dan bij zijn debuut vijfvoudig Tour-winnaar Miquel In- durain te presenteren. In- durain had hem laten we ten op 22 augustus in Haarlem van start te willen gaan in de 35ste Profronde, die hij zag als voorberei ding op het WK in Colom bia. Maar zijn sponsor Ba- nesto staat er op dat Indu- rain de Ronde van Spanje rijdt. Daardoor is de Ronde van Nederland komen te vervallen. UTRECHT FRED SEGAAR GPD VERSLAGGEVER Traditiegetrouw moet de Prof ronde - ook de komende jaren niet toegankelijk voor amateur renners - het volgende week vooral hebben van de sprinters: Lotto met Wilfried Nelissen, TVM met Jeroen Blijlevens, MG met Fabio Baldato, Telekom met Erik Zabel, Novell met Ab- doesjaparov en Lampre met Jan Svoroda gaan strijden om de dagprijzen. Voor het eerst in de geschie denis gaat de Profronde de grens over. De tijdrit op donder dag 24 augustus wordt verreden in het Duitse Nordhorn. Er ne men 112 renners deel aan de 35ste editie, verdeeld over veer tien ploegen van acht renners. Onder hen veertig coureurs die vorige maand actief waren in de Tour de France. Blijlevens, Za bel (tweemaal), Baldato en Ab- doesjaparov wonnen er een etappe. De Profronde krijgt, ook al traditiegetrouw, bezoek van UCI-afgevaardigde Conter. Nouwen, algemeen directeur van de ANWB, heeft bij hem verzocht de Profronde te pro moveren naar de categorie 2.1. Opwaardering betekent dat de Ronde langer mag duren, er meer punten te verdienen zijn en er dus betere renners op af komen. Nog een voordeeltje is een vaste plaats op de kalender, waardoor er minder concurren tie is van andere wedstrijden. Die is er nu alleen in de vorm van de Grote Prijs Eddy Merckx op de zondag na afloop van de Ronde van Nederland. Drie van de veertien deelne mende ploegen zijn Neder lands: '1VM, Novell en de mix- ploeg van Gerrie Knetemann. Deze laatste bestaat uit Hol landse renners die niet met hun buitenlandse ploeg vertegen woordigd zijn, te weten Erik Breukink, Richard Groenendaal, John van den Akker, Peter Pie- ters, Raymond Meijs, John Ta len, Frank van Veenendaal en Marco Vermey. Poulnikov De wielerploeg TVM hoopt nog deze week de Oekraïner Vladi mir Poulnikov in te lijven. De 30-jarige renner is nu nog in dienst van het Duitse Telekom. Ploegleider Cees Priem is al en kele jaren gecharmeerd van de in Kiev geboren klimmer. De Zeeuw ziet voor Poelnikov, die eerder in Italiaanse dienst reed, de rol weggelegd van wegkapi tein. Het is de bedoeling dat Poulnikov als mentor wordt ge koppeld aan Bo Hamburger, TVM's beste ronderenner. Poul nikov wordt gezien als de man, die de Deen het laatste zetje naar de top van het professio nele wielrennen kan brengen. Overigens was TVM vorig jaar ook al in onderhandeling met Poulnikov. Toen ketste een overgang op het laatste mo ment af. De mogelijke komst van Poul nikov houdt volgens Arjan Bos van TVM niet in dat TVM afziet van Erik Breukink. „Die twee transfers zien we los van elkaar. Het gesprek dat we met Erik in de Ronde van Nederland heb ben gepland, gaat gewoon door. Of hij moet voor die tijd tot een akkoord zijn gekomen met On ce." Ploegleider Saïz heeft te kennen gegeven nog een jaar door te willen met Breukink. Behalve met Breukink, praat TVM in de Profronde van Ne derland ook met Jeroen Blijle vens. De Nederlandse sprint- hoop heeft deze week de laatste gesprekken met kandidaat- werkgevers. Volgende week geeft hij TVM uitsluitsel. Bos: „Jeroen weegt alle aanbiedin gen tegen elkaar af. Maar hij heeft al eerder te kennen gege ven het liefst bij ons te blijven, dus over zijn toekomst bij TVM maak ik me niet zo'n zorgen." Etappeschema Dinsdag 22 aug.: eerste etappe; Haarlem-Breda. Woensdag 23: tweede etappe; Zaltbommel- Deventer. Donderdag 24: derde etappe; Deventer-Denekamp en vierde etappe, tijdrit in Noord- hom (Duitsland). Vrijdag 25: vijfde etappe; Doetinchem-Ven- lo. Zaterdag 26: zesde etappe; Venlo-Valkenburg. dus de oud-international. Klok verbrak zijn samenwerking met Rini Boutens. „Michiel is beter en onze karakters passen goed bij elkaar." Het beachvol leybal is nu een aardige bron van inkomsten geworden. „Een combinatie van beroep en hob by", zegt Klok. In de zaal meldt hij zich bin nenkort weer bij AMVJ, Van de Kuip speelt competitie bij ZVH. Beide volleyballers zullen nu moeten beslissen waar ze de prioriteiten willen leggen, in de zaal of op het strand. „Daar moeten we eens rustig over na denken", aldus Klok. Klinsmann mist interland enschede gpd De overgang van Edwin Vu rens naar Roda JG is alsnog rondgekomen. De 27-jarige aanvaller van FC Twente heeft bij de de Limburgse club een contract getekend voor twee jaar. Gisteren werd de transfer bij de UEFA gemeld, zodat Vu rens ook tijdens Europa Cup wedstrijden kan worden inge zet. Vurens heeft twee en een half jaar onder contract ge staan bij de Twentse eredivi- sionist. De éénmalige international is blij met zijn nieuwe club. „Ik ben opgelucht, want dit is voor alle partijen het beste", duidde Vurens vanmorgen op zijn geringe inbreng tijdens de wedstrijden van de laatste tijd. „Ik heb de eerste anderhalf jaar bij Twente naar behoren gepresteerd. Het laatste jaar was minder, maar om daar nog langer over te discussiëren is niet zinvol meer", aldus Vu rens. Hoofdcoach Ten Donkelaar treurt niet over het vertrek van Vurens. „Hij heeft hier niet naar behoren gepresteerd on danks het feit dat hij goed kan voetballen. We hebben er alles aan gedaan om hem goed te kunnen laten functioneren. Hij moet bij zichzelf te rade gaan over de vraag waarom het niet meer lukte. Dat hij nu bij Roda opnieuw kan begin nen is voor hem en de club het beste", zei Ten Donkelaar van morgen. •Jürgen Klinsmann mist ko mende woensdag de vriend schappelijke interland van het Duitse elftal tegen België. Het duel dient ter opluistering van de opening van het verbouw de Heizel-stadion. Het is één van de accommodaties waar in 2000 het door Nederland en België georganiseerde EK wordt afgewerkt. Klinsmann heeft afgelopen weekeinde in het eerste com petitieduel tegen Hamburg een band in zijn rechterenkel gedeeltelijk afgescheurd. De aanvaller van Bayern Mün- chen is zeker vier weken uitge schakeld. Zijn enkel gaat tien dagen in het gips. Behalve de interland tegen de Belgen mist hij ook het EK-kwalificatieduel met Georgië op 6 september. •Foeke Booy wordt volgende week door de Belgische arts Martens aan de linkerknie ge opereerd. De aanvaller van FC Utrecht zal naar verwachting tot de winterstop niet kunnen spelen. Wel is Booy nog van plan zondag de eerste wed strijd in de competitie tegen Ajax mee te doen. De speler kampt met een zogenaamde jumpersknie. Het gewricht is chronisch overbelast. Bij de operatie zal littekenweefsel worden weggehaald. •Glasgow Rangers heeft de Rus Oleg Salenko (26) aange trokken. De aanvaller van Va lencia is de achtste buitenlan der bij de Schotse landskam pioen. Zijn landgenoot Mi- chailitsjenko, de Engelsen Gascoigne, Hateley en Steven, de Australiër Moore, de Deen Brian Laudrup en de Serviër Petric staan al onder contract. Salenko verwierf vorig jaar op het WK voetbal bekendheid toen hij, met Stoitsjkov, werd uitgeroepen tot topscorer van het toernooi. Beiden maakten zes doelpunten. •Trainer Jean Thissen is giste ren ontslagen bij de Belgische eersteklasser Seraing. De ploeg verloor de eerste twee compe titie-wedstrijden. Thissen had een meningsverschil met het bestuur van de Luikse club over het inkoopbeleid. Zijn ta ken worden voorlopig waarge nomen door assistent Manuel Ferreira. Thissen was bij Se raing de opvolger van Georges Heylens, die naar het Turkije vertrok. Oud-international Thissen was daarvoor werk zaam in Marokko. r

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17