V 'f 'Ik moet nu een volwassen voetballer worden' Engels voetbal slaat volledig op hol Betaald voetbal vooraf w i?' WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 Jordi Cruijjf in het seizoen van de doorbraak Hij kijkt RTL om het nieuws in Nederland bij te houden en gasten uit het vaderland vraagt hij steevast wat kaasjes mee te brengen. Jordi Cruijff is hevig 'verspaanst' in de zeven jaar dat de familie in Barcelona woont, maar de roots liggen verankerd in geest en lichaam. Cruijff junior is een jongen met Catalaanse kleur en Diets bloed. Een beetje Spaans, een beetje Hollands, een beetje Cruijff se nior ook, ooit de beste voetballer van de hele wereld. BARCELONA HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER De herinneringen komen spon taan. Zie Jordi Cruijff voetbal len. Die opwindende, wild- schokkende versnelling recht door, waarbij de bal - vaak met links - kort voorbij de verdedi ger wordt gespeeld. Zo voetbal de Johan Cruijff 25 jaar geleden. Opportunistisch, op de demar rage, gehaaid. Techniek, snel heid, timing, lef. Hij lijkt op zijn vader, hij lijkt ook op zijn moeder. Het blonde haar, het knappe gezicht. An ders dan Cruijff senior - op z'n 20ste een spring-in-het-veld - is Jordi de rust zelve. Zijn presen tatie is sympathiek en gepast gereserveerd. Het is de tol van de roem die senior heeft betaald voor tientallen jaren van we reldfaam. Jordi Cruijff wil best praten, zolang het over voetbal len gaat. „Mijn privéleven is voor mijn vrienden, ik wil werk en de rest gescheiden houden. Ja, mijn vader doet dat ook heel strikt, maar ik vind het zelf ook het beste." Van de persoon Johan Cruijff is bij de massa niet veel bekend (niet dat hij ongenegeerd vals speelt bij klaverjassen en golf, maar bijvoorbeeld ook niet dat hij een geweldig gevoel voor hu mor heeft), het jongmens Jordi is helemaal een onbeschreven blad: Wat mag het volk van hem weten, is de vraag. Jordi: „Dat ik een heel rustig karakter heb. Buiten het veld dan. Tijdens de wedstrijd wind ik me ook wel- eens op, maar doorgaans ben ik heel rustig. In Spanje vinden ze me maar een koude kikker, ik lach bijvoorbeeld ook nooit voor de televisie-camera. Dat viel mij op zeker moment zelf ook op. Maar ik ben er wel blij mee." Ziehier een karakteristiek verschil tussen vader en zoon: senior die de controverse niet zelden opzoekt in het kader van zijn doelen tegenover junior die leeft in rust en harmonie. Overeenkomst Een pikante overeenkomst: de één speelde bij Barcelona, de ander speelt nu bij Barcelona. Daarmee heeft Jordi Cruijff in tussen wel een niet te onder schatten prestatie geleverd. Voetballen op het niveau van Barcelona is sowieso weinigen gegeven, voor Cruijff junior moet het extra moeilijk geweest zijn zover te komen. Ook Bec- kenbauer en Pele hebben im mers zonen die voetballen, niet echter op het niveau van Bar celona. Is het al geen godswon der dat Jordi Cruijff daadwerke lijk profvoetballer is geworden en is dat überhaupt het ge droomde beroep geweest voor hem? Jordi: „Ik heb altijd voetballer willen worden, ja, en dat ben ik dus nu. En dan ook nog bij een van de beste clubs ter wereld. Maar dat ik altijd voetballer heb willen worden, is natuurlijk niet vreemd. Elke jongen die op zijn zevende met voetballen begint, wil later prof worden." Die ambitie is in de familie echter altijd op de achtergrond gehouden. Niemand wist na tuurlijk ook dat junior echt goed zou blijken te worden! Jordi: „In de jeugd bij Ajax maakte ik al tijd veel doelpunten, ik werd ook wel steeds beter. Maar toen we naar Barcelona verhuisden ben ik drie jaar stil blijven staan. Dat was dus tussen m'n veer tiende en zeventiende. Alleen in mentaal opzicht ben ik toen ge groeid, niet als voetballer. Dat kwam doordat ik veel moeite had met het Spaanse voetbal. Junioren van veertien, vijftien zijn daar heel sterk, die zijn uit gegroeid. dat zijn beren van gasten. Je ziet het ook aan de uitslagen van EK's onder 18 en dergelijke: Spanje wint vaak. Ik had het in het begin heel moei lijk met dat fysieke voetbal." Op zeker moment waren de berichten over Jordi Cruijff vanuit Barcelona ook bepaald tegenstrijdig. De ene kenner be weerde dat Jordi maar matig ge talenteerd was, de ander had hem juist een perfecte wedstrijd zien spelen in de jeugd van Bar celona. Jordi kan zich het dua lisme van enkele jaren geleden wel voorstellen. „Óp mijn acht tiende moest ik echt een keuze gaan maken: doorgaan als voet baller of niet. Als ik wilde door gaan zou ik anders moeten gaan spelen, harder, egoisti- scher ook. Mijn vader steunde me in die tijd. Hij zei dat ik be ter kon voetballen dan ik liet zien. Ik heb toen de keuze ge maakt door te gaan. In 20 wed strijden kwam ik vervolgens tot 21 goals. En dat was landelijke competitie, tegen sterke ploe gen dus. Ik kan me dus wel voorstellen dat er rond die tijd mensen hebben gezegd dat ik niks bijzonders was. Die heb ben me net in de tijd gezien dat ik echt stil stond. Opeens ben ik toen echter vooruit geschoten in m'n ontwikkeling." In de basis Vorig jaar schoot hij nog eens een eind vooruit, zomaar de ba sis in bij Barcelona. Jordi brak -ij. jiijÉ'ii Jordi: „Mijn privé-leven is voor mijn vrienden." door. Jordi zelf ziet dat anders. „Ik ben op weg, dit seizoen moet ik het afmaken, dit sei zoen moet ik echt doorbreken." Niettemin speelde hij afgelopen seizoen al bijna driekwart van de wedstrijden. „Ik denk dat ik er tegen de 30 heb gespeeld. Met negen goals, net als Stoitjskov en Koeman. Gedeeld topscorer. Ik vond dat zelf wel redelijk goed in een seizoen dat zo zwaar was. Nu moet ik pro beren nog \vat beter te worden en de kansen te benutten die ik weer ga krijgen. Want een basis plaats heeft niemand bij Bar celona, dus zal ik heus wel weer mijn minuten spelen." Aan zijn vechtlust zal het niet liggen. Óf toch... Jordi: „Ik ben en blijf een beetje Hollands, soms ben ik nog te gemakzuch tig. Maar normaal heb ik de vechtermentaliteit van de Span jaard, ik wil altijd winnen." Bakkerij Hij vertelt dan een aardig ver- - haal ter illustratie bij zijn schets van de Spaanse voetbalmentali teit. „In Spanje werk je om te overleven. Nederland is veel rij ker, iedereen heeft hier een huisje met een stukje gras. In Spanje betaal je een vermogen voor een appartementje, iets huren is voor een Spanjaard vaak het maximale. Spanje heeft daarom een harde maat schappij waarin iedereen pro beert goed voor zichzelf te zor gen. De voetbalwereld is niet anders; die in Nederland is hard, die in Spanje is nog een stuk harder, al was het maar omdat er veel meer geld om gaat. Je probeert als voetballer zo goed mogelijk voor jezelf te zorgen, daar heb je immers maar vijftien jaar de tijd voor. In de Spaanse voetballerij maak je daarom ook weinig vrienden; iedereen is met zichzelf bezig. Ik heb dat van nabij meege maakt met een jongen in onze jeugd die nu trouwens is ver huurd aan een andere club uit de Primera Division. Die jongen kocht van het geld dat hij bij Barcelona verdiende een ban ketbakkerij voor zijn ouders, zo dat zijn vader en moeder werk hadden. Een jongen van zeven tien! Ik ben echt heel blij dat ik dat heb mogen zien. Daar spreekt de Spaanse mentaliteit uit. Jongens uit kleine, arme dorpjes die de kans krijgen profvoetballer te worden en dan op deze meinier voor hun fami lie zorgen. In Nederland hoeft dat niet, daar wordt iedereen vanzelf verzorgd. Zal hij het vaderland ooit ver dedigen op het voetbalveld? Jor di wil een basisplaats bij Bar celona, een discussie over Oranje is niet opportuun. „Het Nederlands elftal komt pas aan de orde als ik iets extra's kan brengen. De kwestie is dat het verwachtingspatroon nu veel te hoog zou zijn, helemaal omdat mijn vader beroemd is geweest. Jordi troeft Utrecht-speler Elroy Asmus af. Voor mij is het pas aan de orde als ik er honderd percent klaar voor ben. Kijk. gewoon mee doen is niet genoeg, dat kunnen er meer. Ik moet eerst beter worden, bijleren. Nee. dat heeft niks met twijfel over eigen ca paciteiten te maken. Ik wil al leen niet dat de mensen te hoge verwachtingen krijgen. Ik zou liever ooit in het Nederlands elf tal komen op een moment dat de verwachtingen niet zo hoog zijn; dat ik de mensen ineens kan verrassen. Maar dan moet ik ouder zijn, sterker, ook men taal. Dan moet ik eerst een vol wassen voetballer worden. Volgens de regels der wet is hij het al, volwassen. Hij is 21, woont nog thuis. „Ik heb wel een vriendin, maar we hebben geen trouwplannen zoals de Spaanse kranten schrijven." Thuis heeft hij het goed. „De gezinsrelaties thuis zijn goed, we zijn allemaal blij met el kaar." Thuis De twee dochters wonen niet meer thuis, de zoon dus nog wel. Met gepaste trots vertelde Johan Cruijff deze zomer dat Jordi het afgelopen jaar uitste kend had gepresteerd bij Bar celona in wat toch een catastro faal slecht seizoen was voor de club. De trotsis wederzijds. Cruijff senior werd in Nou Camp uitgefloten na het vertrek van Stoitsjkov, Cruijff junior dus ook. Want de Spaanse bui mag wat hitsiger zijn dar Nederlandse voetbal-prolf aat, intelligenter lijkt meA zuiden de Pyreneeën niel nior deugt niet, dus junion niet. Jordi wenst vader uiteil'. tegen al te gortige aanvalli beschermen. „Nu fluiten ze| d&t Stoitsjkov weg is. Als v meteen drie keer goed wirj weet niemand meer Stoitsjkov was. Hetzelfde isj Lineker gebeurd, die moes» weg. Het publiek was zeer m tiek toen, Laudrup werd nia accepteerd als vervangeik kent het vervolg. Ach, even lullig, maar zo zit de ballerij in elkaar." Oppositie tegen miljoenen-transfers groeit LONDEN MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De industriële revolutie begon in Engeland. Die van het voet bal begon in Italië, maar lijkt in Groot-Brittannië pas werkelijk tot wasdom te komen. Het voet bal kan er als industrie zijn ei gen ontwikkelingen niét meer bijhouden. Er gaan komend sei zoen miljarden om in het land, dat economisch gezien al een decennium lang in een recessie verkeert. Miljoenen voetbalsupporters leveren recordrecettes, zorgen voor onvoorstelbare winsten bij fabrikanten van sportkleding (replica-shirts) en stellen de clubs in staat hypermoderne stadions te bouwen en tiental len miljoenen guldens uit te ge ven aan spelers. Televisiesta- Dennis Bergkamp verdient het meest Dennis Bergkamp is met 60.000 gulden per week de betaalde speler in de Engelse Premier League. Hij wordt op de voet gevolgd de Brit Stan Collymore van Liverpool. Ruud Gullit (Chelsea) komt met een weeksalaris van 40.000 gulden op de derde plaats. Wat verdienen zij... Naam Club Jaarsalaris Dennis Bergkamp Arsenal 3.200.000.- Ruud Gullit Chelsea 2.000.000,- Glenn Helder Arsenal 800.000,- Bryan Roy Nottingham Forrest 800.000,- Kenneth Monkou Southampton 750.000,- John de Wolf Wolverhampton 500.000,- Hans Segers Wimbledon 450.000,- Marco Boogers West Ham United 400.000,- Jeroen Boere West Ham United 400.000,- Michel Vonk Manchester City 400.000,- Sieb Dijkstra Queens Park Rangers ƒ- 375.000,- Richard Sneekes Bolton Wanderers 300.000,- Fabian de Freitas Bolton Wanderers 250.000,- Robin van der Laan West Bromwich Albion 225.000,- GPD/GN-graphics/R.S tions als de BBC en het com merciële ITV kunnen niet meer opbieden tegen andere zenders (Sky), die voor honderden mil joenen de tv-rechten van het Engelse voetbal hebben ge kocht. Peter Hill-Wood, voorzitter van Arsenal en derhalve sinds deze zomer eigenaar van Dên- nis Bergkamp, is de eerste club bestuurder in de Premier Lea gue die toegeeft dat de gebeur tenissen in Engeland hem angst aanjagen. „De transfermarkt is volledig losgeslagen. Wat er in Engeland allemaal plaats heeft, begrijpt niemand. Het is alleen te hopen dat het op de lange termijn een gezonde 'business' blijft. In Italië hebben we ook gezien dat na een aantal bloei ende jaren de clubs op de rand van een faillissement verkeren." De praeses van Arsenal sloeg zich jarenlang op de borst dat zijn club als enige in Engeland tientallen miljoenen in kas had en dat Arsenal de gezondste vereniging van de League was. Maar in juni van dit jaar besloot Hill-Wood te zwichten voor de druk van de buitenwacht en zo diep te investeren dat hij 'de bank moest breken'. Arsenal diende leningen af te sluiten om de transfer van Dennis Berg-% kamp te financieren. Hill-Wood: „Dat hebben we nooit eerder gedaan. In wezen vind ik het ook waanzin dat we de helft van de recette over een heel jaar opmaken aan één spe ler! Ik vond heel lang geleden 80.000 pond al veel voor Frank McClintok, die naar Arsenal kwam. Laat staan 7.5 miljoen pond voor Dennis Bergkamp. Al vind ik wel dat we met Berg kamp een speler van wereld klasse hebben binnengehaald. Dat kan ik van sommige andere clubs, zoals Liverpool, niet zeg gen. Die hebben geïnvesteerd in spelers die nog niets hebben bewezen." In totaal investeerde Arsenal zo'n 36 miljoen gulden in nieu we aankopen. Naast Dennis Bergkamp werd ook David Platt van het Italiaanse Sampdoria gekocht. In de komende weken verwachten de 'Gunners' nog eens tien miljoen gulden uit te geven aan één of twee nieuwe krachten. Supporters Hill-Wood zegt onder druk van de buitenwacht en zijn eigen supporters te hebben gehan deld. „Als je in de top wilt mee draaien, moet je je net zo goed versterken als de concurrenten. De supporters eisen prestaties. Die leggen daarvoor veel geld neer. En als we inderdaad willen meedoen, moeten we grote risi co's blijven nemen. Het enige geluk dat we met Bergkamp hebben is dat hij geen ontsnap pingsclausule heeft, zoals Jür- gen Klinsmann vorig seizoen. Die was snel verdwenen bij Tot tenham Hotspur." Het merkwaardige is dat Ar senal met de komst van Dennis Bergkamp niet meer toeschou wers zal gaan trekken. De Lon- dense vereniging speelt al twee jaar lang bijna al zijn thuiswed strijden voor een uitverkocht stadion. Hill-Wood: „Er gaan er niet meer dan 38.000 mensen in. Die zitten er elke week. Maar om er zeker van te zijn dat we die aantallen houden, moeten we dus de kwaliteit op het veld bewaken. Met Bergkamp denk ik dat we aardig op de goede weg zijn. Arsenal staat, zoals gezegd, niet alleen. Liverpool spendeer de 30 miljoen gulden aan nieu we spelers, Newcastle United kocht voor 40 miljoen gulden in, Everton en Aston Villa ieder voor 22 miljoen. In Engeland is de vraag niet langer of het be drag van 10 miljoen pond (26 miljoen gulden) ooit voor een speler zal worden neergeteld, maar wanneer dat gebeurt... Naast de spelers, die door de huidige ontwikkelingen in re cordtijd miljonair worden, pro beren ook de spelers, de voet balmakelaars en de Engelse clubmanagers een aardig graan tje mee te pikken van de mil joenentransfers en de enorme bedragen die er in de voetbal- business omgaan. Met als ge volg dat de schandalen de pan uitrijzen. Hans Segers, John Fashanu en Bruce Grobbelaar worden verdacht van omko ping, de vroegere Arsenal-coach George Graham drukte een mil- joentje achterover bij de trans fer van een onbeduidende Noorse verdediger. De Neder landse makelaar Humphrey Nij- man verdiende meer dan een grijpstuiver aan de transfer van John de Wolf. Het bestuur van Sparta keek vorige maand vreemd op toen in Engeland be kend werd gemaakt dat West Ham United 2,5 miljoen voor Marco Boogers had betaald. Sparta-manager Charles van der Steene: „Bob Maaskant zal er als spelersmakelaar in Enge land best iets aan hebben ver diend, want wij hebben slechts 1.3 miljoen voor Boogers ont vangen. Maar die 2,5 miljoen gulden vonden we zelf een beetje aan de gortige kant. Zo- De miljoenen-transfer is rond. Dennis Bergkamp krijgt het Arsenal-shirt van manager Bruce Rioch Niet in verhouding Bobby Robson, ex-bondscoach van Engeland, oud-trainer van PSV en nu actief in Portugal bij FC Porto, keerde kort geleden voor een demonstratiewedstrijd tegen Chelsea even terug in zijn vaderland. Robson liet bij die gelegenheid weten dat de trans ferbedragen in Engeland in geen enkele verhouding meer staan tot de waarde van de spe lers. Robson, die bij PSV toch de beschikking had over de nodige miljoenen om de boer op te gaan: „Het is totaal niet-realis- tisch wat hier gebeurt. Twintig miljoen voor een spits vind ik belachelijk. Ik heb zelf 400.000 dollar opgemaakt aan drie spe lers. Voor dat bedrag koop je in Engeland op dit moment nog geen ezel..." Tegengas wordt weliswaar ge boden, maar niet in voldoende mate om de ontwikkelingen te stuiten. Tottenham Hotspur- voorzitter Alan Sugar heeft zijn collega's van Arsenal en Liver* pool al openlijk beschuldigd van het ruïneren van het voet bal in eigen land. Sugar vindt FOTO Hill-Wood een zielige man je je diep in het rood moe ken om te kunnen overl dan leef je in een zielige, maatschappij." Volgens Sugar moet de se voetbalbond snel inj om ellende te voorkomen, kan niet goed gaan. Of gen een competitie met chequeboek kunnen opei wen of we krijgen een tie met tien andere clul moeten knokken om grote uitgaven en transl overleven." irki '»8I Ba limp '4' wer- c h< (bJN s' w I, IZe rtrii led

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16