Wim Jonk aan je voeten Goed zitten op industrieel vormgegeven projectstoel Consument DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 THEA WAMELINK Designer Just Meijer ontwierp in 1993 voor Kembo een fraaie projectstoel, die al gauw door de stichting Industrieel Ontwer pen Nederland werd bekroond. Waarom zou zo'n ontwerp zich, in aangepaste vorm, ook niet le nen voor het wooninterieur, zo dachten ze bij LeoluX en spra ken daarover met de designer. I let resultaat is de tafelfauteuil Cimarrone. De fauteuils zijn le verbaar in talloze bekledingen in leer en stof. De armleuningen, die doorlo pen in de voorpoten, zijn geheel bekleed en hiervoor kan uitslui tend leer of alcantara worden gekozen. De achterpoten kun- Houd inbreker voor de tralies HENK VAN GURP. Inbrekers gaan uitsluitend in voor- of naseizoen op vakantie, want juist in het hoogseizoen, als 'brave burgers' op vakantie zijn, beleven zij hun hoogtijda gen. Aantrekkelijke woningen bestuderen ze nauwkeurig, op zoek naar zwakke plekken in de gevel, naar plaatsen die hen snel toegang zouden kunnen verschaffen. Dat zijn vaak bo venlichten, schuifdeuren en met enkel glas uitgevoerde ach ter- of voordeuren. Die deuren zijn afdoende te be veiligen met (binnen of buiten aan te brengen) siertralies. Deze zijn verkrijgbaar in verschillen de maten. Voor de lastig te be veiligen bovenlichten en schuif deuren zijn sinds kort twee de gelijke systemen op de markt: de anti-inbraakspijlen en de schuifdeurbeveiliger. De eerste zijn speciaal bedoeld voor klei ne ramen, bovenlichten en smalle openingen tot 47 centi meter. De spijlen zijn opge bouwd uit een roestvrijstalen buis waarin een hardstalen staaf wordt geplaatst. Na montage is doorzagen onmogelijk, de sta len staaf rolt mee. Van deze spijlen voorziene ramen kun nen 's nachts dan ook gewoon open blijven staan. De schuifdeurbeveiliger is ge schikt voor binnen-, buiten en/of dubbelschuivende deuren P u 6 1 8 5 6 7 5 6 7 9 9 6 7 4 1 7 10 9 8 1 7 10 7 9 4 6 4 4 6 3 5 6 2 3 6 8 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel- woord? Horizontaal: 1. vaststelling; 2. gemalin van Orpheus; 3. drevel; 4. overeen komst; 5. dikhuidig zoogdier; 6. militair; 7. geestelijke kern; 8. voornaam persoon. WOORDZOEKER Overgebleven woord: EETHUIS REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-150265 nen verchroomd of in kleur ge lakt worden geleverd. Er is van deze Cimarrone ook een houten uitvoering, uitslui tend in naturel beuken. Hierbij zijn de achterpoten leverbaar in chroom of geëpoxeerd zwart. Afgestemd op de Cimarrone heeft de al bestaande tafelserie Xingu van ontwerper Dick Evers een nieuwe versie gekregen. Met poten van massief kersen. Het blad is hierbij uitgevoerd in kersen fineer of in een parel moerachtig witte lak. De tafel is er in diverse maten, 85 of 100 centimeter breed en in lengtes van 182 en 225 centimeter, de laatste alleen op een breedte van 100 centimeter. tot 185 centimeter. Hij bestaat uit een profiel waarin een roest vrijstalen balk is geplaatst. Voor het aanbrengen wordt de bevei liger met twee pouten op de juiste lengte gefixeerd. Daarna kan hij op een van buitenaf zichtbare plaats worden vastge schroefd tegen de schuifdeur. De balk kan dan alleen nog van binnenuit met de "bijbehorende sleutel worden verwijderd. Voor meer informatieSteelex siertralies: Boersma Produkten BV. Tel.: 058-126845. Visvast an ti-inbraak spijlen en schuifdeur- beveiliger: Mennema BV. Tel.: 01804-11066. De WeCSTRIJC» IS &EGOhJNE*l EERST IS ER EEN PERIO&E VAN AFTASTEN TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel staarde lange tijd op het oude papier en hoe langer hij staarde hoe vreemder het hem te moede werd. ,,Die legende kan geen onzin zijn", zei hij tenslotte tot zichzelf. „Dit is geschreven door een van mijn voor vaderen - en. een Bommel schrijft geen nonsens. Nee, hier moet iets worden gedaan, dat is duidelijk! Ik heb al te veel tijd verloren laten gaan. Ach, waar is mijn snel denkvermogen en mijn spreekwoordelijke besluit vaardigheid? Waar is Tom Poes ei genlijk? Hij rees moeilijk uit zijn stoel en spoedde zich naar buiten waar zijn bediende onderzoekend over enige molshopen gebogen stond. „Joost", sprak hij. „Ik heb een besluit genomen. Ik moet iets aan mijn le gende gaan doen, anders komt het geslacht Bommel ellendig aan zijn einde." „Zeerwel, heer Olivier", zei de trou we knecht, zich oprichtend. „Het doet me genoegen dat te horen." „Ik ga dus iets doen", vervolgde heer Ollie. „De moeilijkheid is nu alleen: wat ga ik doen? Waar is Tom Poes?" „De jonge heer is die kant opge gaan", zei Joost. „Er is hier plotseling een mollenplaag uitgebroken, met uw goedvinden - en het schijnt me toe, dat hij de molshopen heeft ge volgd. Zijn voetstappen staan duide lijk in de rulle aarde." „Juist", zei heer Bommel, die in het geheel geen belangstelling voor mol len had. „Net iets voor Joost om over beuzela rijen te denken terwijl men met iets belangrijks bezig is", mompelde hij, terwijl hij moeizaam door de om woelde aarde stapte. „Of zou het aan mij liggen? Zou is soms het verband niet zien? Ik kan tegenwoordig zo moeilijk meekomen H E DOOR HANS VAN ES Vakantiegangers, juist terugge keerd uit Zuid-Europa, zullen wel verbaasd hebben geluisterd naar de weerverhalen van de achter blijvers. Het zomerweer was hier immers volop subtropisch; warm, soms zeer warm, dag in dag uit zon en kurkdroog; een weerbeeld zonder veel variatie, eigenlijk heel on-Hollands. Het weerplaat- je in het Alpengebied en delen van Midden-en Zuid-Frankrijk was zeker afwisselender met ten minste nog op sommige dagen spectaculair onweer, plaatselijke hagelstormen en stormvlagen. Natuurlijk worden sommige ver halen wel eens wat aangedikt, vindt ook een lezer uit Leiden. Vooral de temperaturen worden nogal eens overdreven. Meldin gen van superhitte - 45 graden en hoger van locaties uit Frank rijk en Griekenland - zijn hoogst twijfelachtig. Thermometers die in de zon staan (of juist hebben gestaan) en vooral die mooie digitaj meters, die je tegenwoordig overal langs de weg aantreft, kunnen e vertekend beeld geven. De Leidse weer-waarnemer - binnenkort oofl voor deze rubriek - vierde vakantie in de woestijngebieden van ArizJ ten tijde van de hittegolf, die vorige maand een groot deel van Amei ka teisterde. Hij kreeg te maken met temperaturen van 51 graden ii Phoenix; een droge hitte, 'alsof je huid er af gebrand wordt'. Coacht la (California) meldde zelfs een stationsrecord van 53 graden. Oven "nu gens staat het officiële wereldrecord al sedert 1913 met bijna 57 g ,dè den op naam van Death Valley (California). Natuurlijk is het voor ee anm weerliefhebber - en voor wie niet eigenlijk - interessant om kennisli 'inzt maken met het weer in vreemde en verre landen. Tijdens mijn trip naar Florida in 1990 was ik erg gecharmeerd van de majestueuze o weerswolken die elke namiddag boven het landschap hingen, bege e leid door een tropische warmte met een vochtigheidspercentage, di ird t hier te lande niet denkbaar is. Hoewel de zomer in eigen land voork Él'1, pig niet meer kapot kan, kondigden zich gisteren al de eerste najaar^ verschijnselen aan. In de nabijheid van het warme IJsselmeer (23 graden) werd het wind- en waterhozenseizoen geopend. Boven Flevoland werden enkele - vrij onschuldige - wolkenslurven gezien, begeleidende cumuluswolken groeiden landinwaarts hier en daar ni uit tot een onbetekenend buitje. Een krachtig hogedrukgebied - op weg naar een positie boven de Noordzee - zorgt de rest van deze we jJjgj voor zeer bestendig zomerweer met veel zon, aanhoudende droogte maxima oplopend van 24 naar 28 graden flflHHHHHNHHHHBHHHHHI E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuidoosten af en toe zon. Verder flinke wolken velden en vooral aan de westkust van tijd tot tijd regen. Maxima langs de westkust tussen 14 en 19 graden, in het zuidoosten oplopend tot 25 of meer. Zweden: In het zuiden perioden met zon. Elders wolken velden en vooral in het noorden nu en dan regen. Middagtemperatuur mor gen uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 25 of meer ten zuiden van de grote meren. Denemarken: Eerst nog enkele wolken velden maar geleidelijk steeds meer zon. Droog. Maxima oplopend tot on geveer 25 graden op mor- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met flinke zonnige perio den. In het noorden soms ook wolken velden en een kléine kans op wat (mot- Tegen. Middagtemperatuur van 22 gra- lerland tot rond 27 plaatselijk in het westen van Schotland maxima rond 18 graden. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur vandaag rond 24 gra den,morgen iets hoger. Noord-en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon, van tijd tot tijd ook stapelwolken; langs het Kanaal soms ook mist of laaghangende bewol king. Middagtemperatuur vandaag rond 24 graden, morgen iets hoger; maxima langs het Kanaal iets boven de 20 gra- Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, landinwaarts bedui dend hoger. Madeira: Flinke zonnig perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27,graden. Spanje: Zonnig, landinwaarts kans op een lokale warmte-onweder. Middagtemperatuur aan de costa's rond 30 graden, landin waarts met name in de zuidelijke helft tussen de 35 en 40 graden; langs de Golf van Biskaje wordt het ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Droog. Maxima 30 graden of iets hoger. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee meest rond 30 graden. Tunesië: Naast zon soms een lokale onweersbui. Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, met name aan de noordflank van de Pyreneeën soms flink bewolkt. Vandaag kans op Mistrak en in het uiterste zuidoosten misschien nog een regen- of onweersbui; verder droog. Middagtemperatuur rond 27 gra den, aan de Cöte d'Azur rond de 30. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Soms een onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 31 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd enkele, soms stevige, regen- en on weersbuien. Plaatselijk kan veel neer slag vallen. Enige daling van tempera tuur met op morgen maxima van onge veer 28 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur 30 graden of iets lager. Malta: Naast zon van tijd tot tijd ook bewolking en een grote kans op een stevige on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: In Griekenland geleidelijk meer bewol king en enkele onweersbuien. Op Kreta geregeld droog en zon. Rond de Egeïsche Zee tamelijk winderig. Mid dagtemperatuur langs de kusten rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Op de meeste plaatsen zonnig. Langs de Turkse westkust tamelijk winderig. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, langs de Turkse zuidkust plaat selijk beduidend hoger. Duitsland: Flinke zonnige perioden i eerst ook nog wolkenvelden. Op meeste plaatsen droog. Middagtempie tuur oplopend tot ongeveer 25 grade ino] Zwitserland: Wolkenvelden en vooral nog kans op enkele buien, missel ook met onweer. Van het westen uit leidelijk meer zon en droog. VandjeiJG middagtemperatuur rond 24 gr; morgen iets warmer. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral daag enkele fikse regen- of onweers en. Morgen meer opklaringen, voor, Tirol. Middagtemperatuur rond 23 bij WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 Zon- en-maanstanden Zon op 06.25 Zon onder 21 Maan op 23.17 Maan onder 13 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.05 20.30 07.38 Laag 04.09 16.25 03.50 Weerrapporten 15 augustus 08 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Berlin Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca io 2 23 10 22 13 22 11 23 7 22 16 23 11 26 10 31 20 28 22 22 12 .30 18 25 16 22 11 34 24 25 15 23 13 26 16 10 licht be arbew Stockholm Warschau zwaar bew. Wenen regen Zürich zwaar bew Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew. Los Angeles half bew. New Orleans onbew. NewYoik TelAviv licht bew OGe tijd. bew. 20 15 27 20 29 16 19 12 10 31 22 35 19 30 17 23 12 IvH 31 20 ij. o; 34 22 r 32 21 31 24 15 13 17 15 25 21 25 13 'eils 21 14 20 14 30 20 21 idct 24 16 29 16 27 18 23 15 33 25 12 10 27 22 22 11 22 14 35 22 33 24 34 23 33 26 28 19 34 23 16 13 lelhl 5Nit De moeilijke markt van de voetbalschoenen risten, zeg maar. Voor die mensen zul je al tijd een paar 'klassieke' modellen in je col lectie moeten hebben. Bij ons zou je mis schien dertig procent van de modellen 'klassiek' kunnen noemen, en zeventig pro cent 'modieus'. Maar die verhouding zal voor elk merk verschillend zijn." Het uiterlijk van de voetbalschoen is erg be langrijk, omdat de schoen zelf (ten opzichte van andere sportschoenen) de laatste jaren weinig spraakmakende ontwikkelingen meer heeft doorgemaakt. Of het moest de Adidas Predator zijn, een model met schub ben op de neus, die geacht worden de bal zó'n hels effect mee te geven dat de keeper van de tegenpartij al bang wordt als hij je schoenen ziet. Rob Brehler: „Een voetballer overtuig je pas als hij de schoen aan zijn voet heeft. Maar voor hij die schoen dan heeft, is er veel no dig. Veel promotie, veel reclame. Dan ont staat later vanzelf merktrouw, want als men een schoen prettig vindt, wil men 'm vol gend seizoen wéér hebben." Maar een interessante markt is het, voetbal. Reebok, na Nike de nummer twee in de we reld waar het gaat om sportschoenen, zou zich er niet aan hebben gewaagd als het niet lucratief zou zijn. Brehler beaamt dat: „Voetbal wordt meer en meer lifestyle: vooral in Engeland is het 'erg'. Er ontstaat een steeds grotere vraag naar merchan dising, en dan vooral replica-shirts. Kijk maar naar Ajax. Zelf brengen we naast dat van FC Utrecht shirts uit van de bui tenlandse clubs die we onder contract heb ben: Aston Villa, Bolton Wanderers, Borus- sia Mönchengladbach en Fiorentina. Een inhaalslag? Misschien wel. De mensen wil len voetbal zien, véél voetbal zien, en ze identificeren zich daarmee. Het is een van de weinige traditionele sporten waar groei inzit." En met (nog steeds) meer dan één miljoen actieve KNVB-leden reden genoeg om hier 22 Reebok-modellen uit te brengen. Wacht maar tot volgend jaar, belooft Brehler, dan komen we pas echt met exotische model len. En hij laat zien dat Shaquille O'Neal, de dunk-koning uit de Amerikaanse basketbal competitie, in uit- en thuiswedstrijden op twee verschillend gekleurde paren schoe nen speelt. „Ik kan me voorstellen dat in voetbal zoiets óók gaat gebeuren, en dat de schoen dan qua kleur bij het tenue past." We zien het Jonk nog niet doen, maar Bre hler dagdroomt van vlotte jongens ais Over- mars en Larsson die op oogverblindende Reeboks langs lompe verdedigers slalom men. TON DE JONG» Voetbal is tegenwoordig meer dan tegen een bal trappen. Behalve scoren gaat het er de laatste jaren ook om dat je in een shirt van je favoriete club naar het stadion gaat, of (als je zelf speelt) dat je als voetballer op dezelfde kicksen scoort als je idool. De Bergkamp Pro? Of de Jonk Hammer? Argentijns rundleer of de Preda tor met schubben? Gewoon zwart, of iets met een kleurtje? Alleen in Nederland zijn al zo'n 650 verschillende modellen in om loop. Voetbalschoenen? „Moeilijke handel, hoor." Daar, hoog aan de muur, opgetild boven de waan van de tijd, hangt het ingelijste verle-- den. Een grote elftalfoto uit de glorietijd van DOS. 'Landskampioen '57/'58' staat er in witte, vanzelfsprekende letters onder. Dat waren nog eens tijden, brommen de twee heren op de winkelvloer. Leren noppen, harde neuzen. Als je daar tegenop liep, lag de boel tenminste écht open. „Toen kreeg je ze van de club", zegt Henk Temming, de onverzettelijke middenvelder van weleer. (Kijk, daar staat hij. Landskam pioen.) Die van Adidas, dat waren toen met 69 gulden en 95 cent de duurste. Tegen woordig begint het zo'n beetje bij die prijs. Nee, bij sporthuis Temming in Utrecht kij ken ze niet meer van de dingen op. Zo klein als ze zijn, die jochies komen tegenwoordig gewoon met twee flappen van honderd de winkel binnen, en als je mazzel hebt, lopen ze met uitgestoken vinger op de muur met voetbalschoenen af: Die moet ik hebben! „Het liefst een paar van een merk dat ze bij na niet kunnen uitspreken", zegt Temming. „Diadora. Of Njoew Béllens. En ijdel dat ze zijn! Die spiegel hangt hier niet voor niets, hoor, en met opzet zo laag." Als het even kan, proberen de neven Tem ming nog een goedbedoeld advies te geven. Dat schroefnoppen, behalve voor een kee per, geen standaarduitrusting hoeven te zijn, bijvoorbeeld. Maar als de jeugd vastbe raden om een paar Kronos komt, dan weten ze drommels goed dat Stoichkov op Kronos speelt, hoor schroefnoppen of niet. Toen Lotto een paar jaar geleden Gullit als boeg beeld binnenhaalde, vlógen de Lotto's de winkel uit. Temming vindt het maar een moeilijke handel, die voetbalschoenen. In het voor jaar moet je als detaillist uit het enorme aanbod je keus al gemaakt hebben, want je kunt in de zomer onmogelijk alle merken en modellen verkopen. Je moet een grens trekken, zegt Temming, want anders zal je het spul tot op het dak moeten uitstallen. En ze hébben er in het magazijn al een paar rekken bij moeten timmeren. Je zult ze de kost moeten geven, gruwen Temming en Temming, de sportzaken die aan verkeerd inkopen tenonder zijn gegaan. Hoeveel modellen zullen er hier staan? Vijf tig, zestig, snel geteld? Kiezen is de kunst: „Als we dat niet zouden doen, komt er al leen maar bij." Over de hele linie zijn de schoenen wel wat goedkoper geworden, maar dat heeft ook met de concurrentie te maken. De markt is na Adidas, Puma en het noeste Quick volge lopen met Nike, Reebok, Lotto, Asics, Pa trick, Cruijff, Quaser, Mizuno en noem ze allemaal maar op. „Vooral aan de onder kant van de markt, bij de jeugdschoenen, vindt een prijzenslag plaats", weet Rob Bre hler van Reebok Nederland. „Daar vallen intussen ook de eerste merken af." Zelf is Reebok in Nederland nog een betrek kelijk nieuwe partij op de voetbalschoenen- markt. Het merk (groot geworden in sport- takken als atletiek, tennis en basketbal) pro beert sinds een jaar of twee ook op de groe ne velden vaste voet aan de grond te krij gen. FC Utrecht speelt komend seizoen in Reebok-outfit en het merk sponsort indivi duele spelers als Arthur Numan, Rob Wit- schge en Jan Wouters. Naar Dennis Berg kamp en Wim Jonk zijn zelfs schoenen ver noemd, de Bergkamp Pro en de Jonk Ham mer, dé manier om de voetballende jeugd in te palmen. Maar waarom Jonk eigenlijk? Na het WK is hij toch een beetje weggezakt? Rob Brehler: „De beslissing om een bestaande Reebok schoen, de Hammer, naar Wim Jonk te ver noemen, hebben we afgelopen najaar geno men. Toen had hij er een succesvol WK op zitten. Daarna is het misschien iets minder geworden, maar we blijven overtuigd van zijn kwaliteiten." De voorverkoop van de schoen 'naar de handel toe' was hoopgevend, maar Brehler waagt zich niet aan conclusies: „Dat kan in Jonk zitten, maar ook in de schoen, natuur lijk." De Jonk Hammer (voor creatieve midden velders met maat 32 tot en met 47) is verder geen buitenissige schoen om te zien, maar er zijn wat blauwe strepen in het ontwerp verwerkt. Vooral de jeugd mag zich nog wel eens aan een paar wondersloffen met een kleurtje vergooien, leert de praktijk. Oudere, meer serieuze voetballers zullen zich min der snel tot een extroverte pantoffel laten verleiden, volgens Brehler. „De voetbalschoenenmarkt is een hele tra ditionele markt. Voor de 'conservatieve' voetballer is een zwarte schoen met een witte streep al goed genoeg: dat zijn de pu-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8