Kroaten saboteren interventiemacht VN bang voor etnische zuivering Banja Luka Zeehondenoogst' bij Namibië ~feaat door, ondanks protesten Buitenland urinaamse legerofficieren Spekken weer aan de bel Droogte duurt .uchtaanvallen Israël op Palestijnse bases Murayama: Spijt en verontschuldiging JINSPAG 15 AUGUSTUS 1995 Greenpeace protesteert in China l burgess da ekingTientallen politie-agenten hebben vane einde gemaakt aan de eerste demonstratie van de milieubewe ging Greenpeace in China. Vijf leidende activisten van de inter- n nationale organisatie werden opgepakt toen zij op het centrale IS.SAlPlein van Hemelse Vrede in Peking tegen de geplande kern- iroeven van China en Frankrijk protesteerden. Zij ontrolden een spandoek met het opschrift Stop Alle Kernproeven, Stop De Chi nese Kernproeven. Ook zwaaiden zij met vlaggen van de andere atoomstaten VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland. jWeer Britse jongere vermoord janchester Een politieman heeft gisteren in Manchester het lijk gevonden van de vijftienjarige Louise Sellers. Zij was ge wurgd. Het meisje dat sinds zondagnacht werd vermist, is de vijfde jongere die binnen iets meer dan twee weken in Groot- Brittannië is vermoord. Het lichaam werd bijna vier kilometer tl van haar ouderlijke woning gevonden, achter een ziekenhuis. Duitsers weigeren zwarte postbode vachdorf/erfurtEen postbode uit Mozambique heeft een an dere functie bij de Duitse posterijen gekregen, nadat de inwo- n dorpen in de buurt van de Oostduitse stad Erfurt erover hadden geklaagd dat zij hun post uit handen van een zwarte kregen. De Mogambiquaan, die een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd bezit, was geschokt door de houding van de dorpsbewoners. Hij heeft daarom met de overplaatsing inge- itemd. Extremisten verlengen ultimatum rinigar De islamitische extremisten in de Indiase deelstaat iashmir die al weken vier westerlingen gegijzeld houden, heb- het ultimatum verlengd waarmee zij de vrijlating van vijf medestrijders willen afdwingen. De onafhankelijkheidsstrij- lers, die al een Noorse gegijzelde doodden, stemden er mee in de afloop van het ultimatum van dinsdag- naar woensdag- ichtend te verschuiven, aldus regeringskringen. De beweging il-Faran dreigt de westerse gegijzelden om het leven brengen 50731 ils de regering in New Delhi niet ingaat op hun eisen. s' tijk door uitschakelen ETA-leden 1ADRIDEen Spaanse generaal heeft miljoenen pesetas aan pre- nies verdiend door de uitschakeling van commando's van de iaskische afscheidingsbeweging ETA. Dat maakte de krant El tundo gisteren bekend. Enrique Rodriguez Galindo stond in de tachtig aan het hoofd van de Guardia Civil, de militaire po- in Baskenland. Hij kreeg voor elke ontmanteling van een IA-commando twee tot vijf miljoen pesetas (tussen de 25.000 165.000 gulden) uit een speciaal fonds van het ministerie van binnenlandse zaken. DEN HAAG-BELGRADO GPD De Verenigde Naties vrezen voor nieuwe etnische zuiveringen in het noorden van Bosnië nu de Bosnische Serviërs duizenden Kroaten 'evacueren' uit Banja Luka. De autoriteiten in de door de Serviërs gecontroleerde stad hebben verklaard dat de Kroaten en de moslims in Banja Luka plaats moeten maken voor Servische vluchtelingen uit de Krajina. „Het lijkt erop dat deze minderheden gedwongen zullen worden binnen enkele weken deze regio te verlaten", aldus een medewer ker van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. VN-woordvoer der Kris Janowski in Zagreb spreekt van een goed voorbereide cam pagne, met het 'barbaarse doel van een etnisch zuivere staat'. Gisteren staken de eerste Kroatische vluchtelingen uit Banja Luka de grensrivier de Sawa tussen Servisch Bosnië en Kroatië over. In de gehele regio Banja Luka verblijven naar schatting nog zo'n 12.000 Kroaten en 30.000 moslims. De mensen worden zo geïnti mideerd dat zij uit angst voor Servisch geweld de VN om bescher ming smeken bij hun vertrek uit de stad. Kroatië heeft verklaard al le etnische Kroaten te zullen opnemen. Volgens een VN-zegsman is de 'trieste slotakte' ingezet van drie jaar barbarisme. „Na drie jaar van moord, intimidatie, verdrijvin gen, pesterijen en het systematisch opblazen van meer dan 200 moskeeën lijkt dit de definitieve poging van de Bosnische Serviërs om hun doel, een etnisch zuivere regio Banja Luka, te bereiken". In Bosnië heeft zich sinds het begin van de oorlog een enorme volksverhuizing voltrokken. Moslims en Kroaten namen de wijk uit de gebieden die door de Serviërs werden ingenomen. Banja Luka, voor de oorlog 54 procent Servisch, groeide uit tot een Servisch bol werk. De laatste 'minderheden' moeten nu plaats maken voor de vluchtelingen uit de door Kroatië heroverde Krajina-enclave. Totnutoe wordt het aantal vluchtelingen uit de Krajina op tussen de 100.000 en 150.000 geschat. De meesten van hen proberen in Servië te komen. De Servische regering in Belgrado besloot het af gelopen weekeinde 'weerbare mannen' terug te sturen naar Bosnië om de Bosnische Serviërs te helpen met hun strijd. In de nacht van zondag op maandag zijn volgens het Bosnisch-Servische persbu reau SRNA ropd de 15.000 vluchtelingen de grens gepasseerd, me rendeels vrouwen, kinderen en ouden van dagen. 50.000 vluchte lingen bivakkeren aan de grens. Gisteravond werd gemeld dat de mannen nu wel Servië binnen zouden mogen. De Krajina-vluchtelingen zullen worden ondergebracht in de noordelijke provincie Vojvodina en de zuidelijke autonome regio Kosovo. Vojvodina, dat nu al veertien verschillende nationaliteiten herbergt, moet plaats bieden aan zo'n 24.000 vluchtelingen. Het Rode Kruis verwacht dat als reactie daarop zo'n 30.000 Kroaten uit Vojvodina naar Kroatië zullen trekken. 20.000 Servische vluchtelin gen zullen naar Kosovo worden gestuurd, waar de Serviërs ondanks de Albanese meerderheid de touwtjes vast in handen hebben. twintig officieren van het ïïrinaamse leger dringen op- 3uw aan op de uitbetaling van ngst ppletiegelden door Neder- id. Een afvaardiging van hen eft gisteren president en op- rbevelhebber Ronald Veneti- minister van defensie Jgfried Gilds gevraagd de Ne- rlandse regering ertoe te be- het achterstallige loon met spoed uit te betalen. Vene- tiaan en Gilds hebben hun me dewerking toegezegd. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken zei in februari tijdens een werkbezoek aan Pa ramaribo dat de uitbetaling 'eerder een kwestie van weken dan van maanden' zou zijn. Sindsdien hebben de Surinaam se officieren niets meer van de Nederlandse regering gehoord. guadalajara» Deze foto laat zien wat er nog over is van wat eens het Entrepenas waterreservoir was in de Spaanse provincie Guadalajara. De hitte teistert met name het zuiden van Spanje. Boeren in de regio zien hun oogst in de genadeloze zon verdrogen. foto reuter sergio perez Betrokken landen dienen diplomatiek protest in Kroatië en de Bosnische Kroaten blokkeren al weken dé inzet van 4.200 Britse soldaten van de snelle-interventie- macht en belangrijke Franse artillerie-eenheden. Dit hebben westerse diplomaten en functionarissen van de Verenigde Naties gisteren gezegd. NEW YORK-BELGRADO Rtr-GPD-ANP Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Duitsland hebben vrijdag een diplomatiek protest ingediend bij de VN-af- vaardiging van Bosnië en Kroa tië. De VS vervoerden veel troe pen naar Ploce aan de Adriati- sche kust. Duitsland heeft pro blemen met het op de juiste plaats krijgen van een medische eenheid. Ook Nederland en België hebben het protest gesteund. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigd. Hij voegt eraan toe dat de lan den die militairen leveren voor de interventiemacht al vaker protesten hebben ingediend bij de Kroatische en Bosnische au toriteiten. Nederland heeft die protesten steeds gesteund. Ook de ontplooïng van de Nederlandse mariniers die deel uitmaken van de interventie macht verloopt langzaam. Er zitten nog steeds 65 man in Split te wachten op ming om door te mogen reizen. Vijftig mariniers zijn vorige week aangekomen in Tomislav- grad net over de Bosnische grens nadat zij toestemming van de Bosnische autoriteiten hadden gekregen. Het is de be doeling dat de Nederlandse ma riniers zich' in Kiseljak voegen bij een Britse eenheid. In Kisel jak zijn al 38 Nederlandse mari niers aangekomen. Londen, dat een luchtmobiele brigade vast heeft zitten in Plo ce, en Frankrijk overwegen een klacht in te dienen bij de Veilig heidsraad indien de situatie niet snel verbetert. Het Kroatische leger heeft zijn offensief tegen de Bosnische Serviërs in Trebinje gisteren voortgezet. Volgens VNrwaar nemers werd Trebinje onder vuur genomen vanuit Grude in de buurt van de havenstad Du- brovnik. In Dubrovnik bleef gis teren de alarmtoestand van kracht, hoewel de artilleriebe schietingen ,op de stad afna- Kannibalenstam ontdekt die in bomen leeft op Irian Jay a m haag In de Indonesische provincie Irian Jaya is een kannibalisti sche stam ontdekt die in de bomen leeft. Dat heeft het persbureau Antara gisteren be kendgemaakt. De stam is aangetroffen in de buurt van de rivier de Merauke, vlak bij de grens met Papoea-Nieuw-Guinea. Het ge bied ligt in een moeilijk toe gankelijk oerwoud. De stam leeft naakt in de bomen en heeft nooit contacten met de buitenwereld gehad. In 1974 werden voor het laatst in de bomen levende kannibalen ontdekt: de stam van de Mek. Die woonden ver derop in het gebied waar nu de nog onbekende stam is ont dekt. Wetenschappers hebben eer der het kannibalisme van pri mitieve stammen in Nieuw- Guinea uitvoerig onderzocht. Daarbij bleek dat het kanniba lisme bestond uit het consu meren van de hersenen van overleden stamgenoten. Het voortbestaan van deze stam men kwam regelmatig in ge vaar doordat het eten van de hersenen tot ziektes leidde. men. De bosbranden die zon dag oplaaiden als gevolg van Servische granaataanvallen wa ren onder controle. Het gezamenlijke offensief van Kroatische troepen en het Bosnische regeringsleger bij Donji Vakuf in Centraal-Bosnië stuit op felle weerstand. De ver overing van Donji Vakuf zou de moslims een stap dichter bij Janace brengen, dat een betere uitgangspositie biedt tegenover Banja Luka. De Bosnische moslims meld den gisteren dat Donji Vakuf op het punt staat om te vallen. Maar volgens de Bosnisch-Ser vische leider Karadzic, die de stad gisteren bezocht, denken zijn troepen er niet over hun posities prijs te geven. De Verenigde Staten hebben twee onbemande spionage- vliegtuigen verloren boven Bos nië. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte dit gisteren bekend. De zogeheten Predator (Roofdier) die maandag neer stortte, had problemen met de aandrijving en is daarom met opzet uitgeschakeld. Het Pen tagon had geen bevestiging voor berichten dat het andere toestel, dat vrijdag verdween, is neergeschoten. Arrestaties in hormonenzaak BRUSSEL «ANP De Belgische politie heeft in het Vlaamse Roeselare een 62-jarige veearts gearresteerd. Hij wordt beschouwd als een van de kop stukken van de hormonenmaf fia. De man wordt verdacht van het fabriceren en verhandelen van illegale groeihormonen voor de veehouderij. Ook de zoon van de veearts en twee tussenpersonen zijn gearres teerd. De veearts werd al langer verdacht van handel in groei hormonen. >-238 0n Rtr-AP 5 jr), RU IP aëlische vliegtuigen hebben gisteren aan- llen uitgevoerd op bases van radicale Pa- tijnse guerrillastrijders ten zuiden van de lanese hoofdstad Beiroet. Dat is verno- ;n in Israëlische veiligheidskringen. Vier errillastrijders raakten daarbij gewond, wie een ernstig. let ging om twee toestellen die achttien afvuurden op de Na'ameh-heu- andt-ls, twintig kilometer ten zuiden van Bei- ha^6let. De guerrillastrijders schoten met :htdoelwapens op de vliegtuigen, die ermische ballonnen neerlieten om de irmtezoekende raketten te misleiden. De luchtaanvallen volgden op een vuur gevecht voor de Libanese kust tussen Pales tijnse guerrillastrijders en een Israëlische patrouilleboot. Het beschieten van de boot is opgeëist door de Zwarte 13de September Brigades, een afsplitsing van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Volgens deze groep is daarbij een guerrillastrijder ge wond geraakt. Israël heeft dit jaar al 21 luchtaanvallen op Zuid-Libanon uitgevoerd. Het Palestijn se Volksfront voor de Bevrijding van Palesti- na-Algemeen Commando (PFLP-GC) heeft in dit gebied bases met onderaardse gan genstelsels. Vanuit hun schuilplaatsen voe ren de guerrillero's regelmatig gewapende acties uit op Israëlisch grondgebied. De Israëlische premier Rabin heeft giste ren het licht op groen gezet voor juridische stappen tegen het Orient House, het onoffi ciële hoofdkantoor van de PLO in Oost-Je- ruzalem. Volgens Jeruzalems burgemeester Ehud Olmert overtreedt de PLO de ge meentelijke bepalingen volgens welke het Orient House een bestemming als hotel heeft en dus niet als kantoor mag worden gebruikt. Het Orient House is Israël een doom in het oog, omdat het de Palestijnse aanspra ken op Oost-Jeruzalem symboliseert. in a hellinga /n dezer dagen gaat in Nami- i de jaarlijks terugkerende en lernationaal zeer omstreden lehondenoogst' van start, incessiehouders hebben toe- imming gekregen om zo'n '00 jongen en 2.125 manne- af te slachten. Natuurbe- hermers hadden opgeroepen jaar van de jacht af te zien, 1 Dltigezien de zeehondenpopu- ie door voedselgebrek het af lopen jaar sterk is uitgedund. De penissen van de manne- worden voor zo'n 4.500 gul- n per kilo verkocht naar het rre Oosten, waar ze in poten- •versterkende drankjes wor- n verwerkt. De vellen van de jongen gaan naar bonthandela ren over de hele wereld, terwijl het vlees lokaal wordt gebruikt en de botten worden vermalen tot beendermeel dat in de land bouw wordt gebruikt. De Namibiërs beschouwen de Kaapse zeehond als 'iedere an dere bron van visserij langs de kust', aldus de minister van vis serij Hifikepunye Pohamba in reactie op de internationale kri tiek. Wat meer is: vissers klagen dat de 600.000 tot 800.000 zee honden voor de westkust van zuidelijk Afrika de vis uit hun netten wegvreten en alleen daarom al in de hand moeten worden gehouden. Toch heeft de regering wel een beetje toegegeven aan de internationale druk. In vergelij king tot vorig jaar, toen er in het totaal 55.000 jongen en 12.000 mannetjes mochten worden af geslacht, is de concessie van in het totaal 9.800 dieren dit jaar mager. Maar vorig jaar waren er dan ook veel meer zeehonden. Zo'n 200.000 dieren zijn omge komen nadat de visscholen waar ze van leefden door veran deringen'in de golfstroom naar andere gebieden vertrokken. Volgens dierenbeschermingsor ganisaties had alleen daarom al dit jaar helemaal van de slach ting moeten worden afgezien. De zeehonden gebruiken een aantal eilanden voor de Nami- bische kust om hun jongen te baren. De pups drinken zo'n acht tot tien maanden bij hun moeders en worden met negen maanden 'rijp voor de oogst' geacht. Ze worden dan in groe pen bijeengedreven en een voor een tussen een rij met stokken uitgeruste mannen doorge jaagd, die hen bewusteloos slaan en aan het eind afmaken door hen open te snijden. Dat ook de Namibische rege ring zich realiseert dat de zee hondenoogst het land niet echt in een goed daglicht stelt, blijkt uit het verbod dat camerateams vorig jaar kregen om de slacht partij te filmen. Dat heeft niet verhinderd dat er illegaal beel den het land uit werden ge smokkeld en elders voor grote verontwaardiging zorgden. Toch lijkt het financiële gewin voorlopig nog harder te tellen dan de internationale opinie. Bij de herdenking van de Japanse capitu latie hield de premier Tomiichi Muraya ma vanmorgen in Tokyo een toespraak. Bijgaand een letterlijke weergave van zijn woorden. De wereld heeft 50 jaar zien verstrijken sinds er een einde kwam aan de oorlog. Bij de gedachte aan de vele oorlogsslacht offers in Japan en het buitenland is mijn hart bezwaard door een stortvloed aan ge voelens. De huidige vrede en welvaart werden bereikt doordat Japan na de ne derlaag in de oorlog grote problemen overwon. Op die verworvenheid zijn wij trots en ik spreek mijn diepe bewondering uit voor de wijsheid en onvermoeibare in zet van al onze burgers. Ook spreek ik nogmaals mijn oprechte dank uit voor de onmisbare steun die andere landen, met de Verenigde Staten voorop, Japan heb ben gegeven. Ik ben eveneens verheugd dat wij er in zijn geslaagd vriendschappelijke betrek kingen op te bouwen met de buurlanden in Zuidoost-Azië, de Verenigde Staten en de landen in Europa. Nu Japan in vrede en welvaart leeft, vergeten we weieens de ze geningen en de onschatbare waarde van de vrede. Het is onze taak om aan de jon gere generatie duidelijk te maken hoe gru welijk de oorlog is, zodat we de vergissin gen van onze geschiedenis niet zullen her halen. Nu we de handen ineen slaan, vooral met de volkeren van de buurlanden, om ware vrede in Zuidoost-Azië en de hele wereld te verzekeren, denk ik dat het allereerst nodig is dat we relaties met alle landen koesteren die zijn gebaseerd op begrip en vertrouwen. Geleid door deze overtuiging heeft de regering het Initiatief voor Vrede, Vriendschap en (culturele) Uitwisseling ingesteld, dat bedoeld is voor steun aan historisch onderzoek naar de relaties in de moderne tijd tussen Japan en zijn Aziati sche buren en andere landen, en voor de De Japanse premier kort voor het uitspreken van zijn herdenkingstoespraak, foto reuter snelle uitbreiding van de uitwisselingen met die landen. Daarnaast blijf ik toege wijd mijn uiterste best doen om kwesties op te lossen die door de oorlog naar voren komen, om zo de vertrouwensbasis tussen Japan en die landen verder te verstevigen. Bij deze historische herdenking van de 50ste verjaardag van het einde van de oor log moeten we niet vergeten dat we naar het verleden moeten kijken om lering te trekken uit de geschiedenis en er voor zor gen dat we het pad van vrede en welvaart in de toekomst niet verlaten. Tijdens een bepaalde periode die nog niet zo ver ach ter ons ligt sloeg Japan, geleid door een verkeerde nationale politiek, de weg naar de oorlog in, die het Japanse volk alleen maar in een noodlottige crisis stortte en die door koloniale overheersing en agres sie onvoorstelbaar leed bracht aan men sen in veel landen, vooral in Azië. In de hoop dat zo'n vergissing in de toe komst niet meer wordt gemaakt, neem ik met een gevoel van nederigheid deze on omkeerbare historische feiten in acht en spreek ik hier nogmaals mijn gevoel van diepe spijt en een welgemeende veront schuldiging uit. Sta mij ook toe dat ik mijn diepe leedwezen betuig aan alle slachtof fers, zowel in Japan als in het buitenland. Vanuit onze diepe spijt bij deze 50ste ver jaardag van het einde van de oorlog, moet Japan elkzelfverheerlijkend nationalisme verwerpen, zich inzetten voor internatio nale coördinatie als een verantwoordelijk lid van de internationale gemeenschap en, op die manier, de principes van vrede en democratie uitdragen. Als het enige land dat de verwoesting door atoomwapens heeft ondergaan, moet Ja pan zich door verbreding van non-prolife- ratie actief inzetten voor de uiteindelijke uitbanning van kernwapens. Het is mijn overtuiging dat Japan alleen zo zijn verle den goed kan maken en de zielen van hen die gevallen zijn tot rust kan brengen. Er wordt gezegd dat oprechtheid vertrouwen schept. Daarom beloof ik bij deze herden king aan de volkeren van Japan en andere landen dat ik op de basis van ons rege ringsbeleid verder zal bouwen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5