Japan zet punt achter onverwerkt verleden Lamberto Dini wint harten van links en rechts Feiten &Meningen ill 'Beste Margreeth, dit is paniekvoetbal' DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 N1EUWSANALYSE Lamberto Dini lijkt in niets meer op de grijze technocraat die begin dit jaar uit handen van president Scalfaro het premierschap ontving en als voornaamste opdracht meekreeg een oplos sing te vinden voor Italië's financieel-economi- sche problemen. Dini is uitgegroeid tot de meest populaire politicus van het land en zowel het linkse als het rechtse blok maakt hem wanhopig het hof. De laatste in de rij van bewonderaars is Silvio Berlusconi, die bereid lijkt Dini tot kandidaat premier van zijn Vrijheidsalliantie te bombarde ren. Dat Berlusconi een stap terug zou willen doen, werd zaterdag gemeld door II Gironale, de krant die eigendom is van de mediamagnaat en geldt als het officieuze orgaan van Forza Italia, de partij van Berlusconi. Volgens hoofdredacteur Vittorio Feltri wil Ber lusconi aanblijven als 'politiek leider' en richting blijven geven aan de Vrijheidsalliantie. Maar hij wil liet premierschap 'overdoen' aan Lamberto Dini, die overigens al minister was in het weinig succesvollekabinet-Berlusconi. Het besluit van Berlusconi, volgens ingewijden al twee weken geleden genomen, moet een ein de maken aan het touwtrekken rond Dini en de premier definitief verleiden tot een keuze voor het rechtse blok. Het zou een overwinning zijn voor de kleinere (voorheen christen-democrati sche) partijen binnen de Vrijheidsalliantie, die al geruime tijd het leiderschap van Berlusconi ter discussie stellen. Minder enthousiast zijn de ex- fascist Gianfranco Fini en ander 'valken' die zich gepasseerd voelen en een wedergeboorte vrezen van de christen-democratische DC. De centrum-linkse alliantie, die momenteel Dini in het parlement steunt en hem gevraagd heeft na vervroegde verkiezingen zitting te nemen in een kabinet geleid door Romano Prodi, be schouwt de zet van Berlusconi als een bewijs voor diens naderende politieke einde en ook voor de identiteitscrisis waarin de Vrijheidsalli antie zich bevindt. Maar men is ook argwanend. Een keuze van Dini voor het rechtse blok zou automatisch leiden tot het einde van de steun aan het zaken-kabinet en tot het uitschrijven van vervroegde verkiezingen, een doel dat Ber lusconi sinds de val van zijn kabinet voor ogen heeft. En Dini? De premier zwijgt en wil niets liever dan zijn successen op financieel-economisch terrein voortzetten. Italië krabbelt overtuigd uit het diepe dal waarin het zich sinds 1992 bevindt, en dat is vooral te danken aan het vakmanschap van Dini. De pensioenwet is door het parlement aangenomen, de enorme staatsschuld neemt voor het eerst werkelijk af, de industriële pro- duktie is gestegen met 25 procent en de inflatie is relatief hoog maar lijkt onder controle. Het belangrijkste bewijs voor het teruggekeerde vertrouwen in Italië is echter de 'wederopstan ding' van de lire, die de afgelopen vier maanden 12 procent in waarde is gestegen ten opzichte van de D-mark. Vorige week noteerde de D- mark 1111 lire en dat heeft de hoop aangewak kerd dat de Italiaanse munt in het najaar weer deel zal kunnen gaan uitmaken van het Euro pees Monetair Stelsel. Voor de voormalige direc teur-generaal van de Italiaanse Centrale Bank Dini zou dit een kroon op zijn werk zijn. De vraag is nu of Dini zijn 'karwei' mag afma ken. Hij werd ingehuurd als 'trouble-shooter' en werd geacht te regeren op basis van een zeer be perkt programma. Nu Dini zijn belangrijkste ta ken heeft volbracht, moet een besluit worden genomen over verkiezingen. Een gang naar de stembus lijkt echter funest voor de economische opbloei en bovendien niet wenselijk nu Italië zich opmaakt om, in de eerste helft van 1996, het voorzitterschap van de Europese Unie te be kleden. Uitstel van de verkiezingen lijkt verstan dig, ook omdat zo het parlement de gelegenheid zal hebben de door iedereen nodig geachte staatkundige en electorale hervormingen door te voeren. Zowel in het rechtse als het linkse kamp gaan stemmen op voor een 'Dini-bis' maar de vraag is door welke partijen zo'n kabinet gesteund gaat worden. President Scalfaro, voorstander van uit stel van verkiezingen, heeft laten weten dat Dini moet kunnen rekenen op een grotere meerder heid dan nu het geval is. In politiek Rome is, on danks de vakantieperiode, de onrust groot en een bewijs hiervan is het voorstel van Berlusco ni. In september zullen er knopen moeten wor den doorgehakt, ook al weet niemand nog hoe precies. CORRESPONDENT Gemeende verontschuldigingenzijn tamelijk oppervlakkig Japan heeft vandaag het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Het had een grootse dag moeten worden, nog indrukwekkender dan de ceremonies in Hi roshima en Nagasaki. Er was een ceremonie gepland met duizenden gasten uit de VS, Groot-Brittannië, China, Zuid-Korea, Filipijnen, Indonesië, kortom met al le vroegere vijanden en slachtoffers. Ook zou de Japanse regering een historisch gebaar maken: een verontschuldiging aan alle slachtoffers. Maar nee hoor! De conservatieve Japanse politici durfden de stap niet te maken. Minister Shigemitsu (buitenlandse zaken) ondertekende op 1 september aan boord van het Amerikaanse ma rineschip Missouri de Japanse capitulatie. Japan had zich op 15 augustus overgegeven. foto reuti De beloofde spectaculaire anti-oorlogs- resolutie werd niet meer dan een karak terloze vredesbetuiging, die in juni door het parlement werd aangenomen. Daar in staat dat Japan, net als andere landen, is meegesleurd door de krachten van de tijd en zich zo, jammer genoeg, als een koloniale macht heeft gedragen. Jam mer voor Japan, want het heeft het leven van vele volgelingen van de keizer ge kost. Trouwens ook jammer voor al die arme zieltjes in de landen waar het Kei zerlijk Leger zijn voetsporen achter liet. Vandaag bood premier Murayama dan namens zijn land verontschuldigingen aan voor het leed dat Japan heeft berok kend. Maar terwijl hij dat deed, bezoch ten acht leden van zijn kabinet en zo'n honderd andere kamerleden de Yasuku- ni-schrein, de Shinto-tempel in Tokyo die wordt gezien als symbool voor het Japanse militarisme en nationalisme. Dat mag worden gezien als aanwijzing dat de 'gemeende verontschuldigingen' tamelijk oppervlakkig zijn. Na vandaag hopen de Japanse politici dat het 'geleuter' over het Japanse oor logsverleden voorbij is. De afgelopen maanden werden ze bij elke herdenking geconfronteerd met vragen over veront schuldigingen en erkenning van schuld. En dan nog al die oorlogsslachtoffers die vragen om compensatie: slachtoffers van de atoombom uit Hiroshima, ex- seksslaven uit Zuid-Korea, Filipijnen en Nederland, dwangarbeiders uit Taiwan en China en krijgsgevangenen uit Groot- Brittannië. Het vredesverdrag van San Francisco zegt dat Japan niemand een yen hoeft te betalen. De zaak is dus ge regeld. We willen er niets meer over ho ren na 15 augustus. „Nee", vermaant de Duitse ex-president Richard von Weizsacker, momenteel op bezoek in Japan. „Een land dat zijn ei gen oorlogsverleden ontkent, loopt het gevaar zijn misdaden te herhalen en door zijn buren te worden gezien als on voorspelbaar." Von Weizsacker heeft recht van spreken. Hij was tien jaar lang de hoogste Duitse vertegenwoordiger van het collectieve schuld bekennen, het rouwen om de oorlogsmisdaden en het zoeken naar toenadering met de slachtoffers. Japans houding ten aanzien van de oor log en de manier om het einde van de oorlog te herdenken, contrasteert pijn lijk met Duitsland. Is in Duitsland de oorlog overal en altijd aanwezig, in Ja pan is de oorlog letterlijk en figuurlijk onzichtbaar. Berlijn en Dresden met hun ruïnes en gaten herinneren iedere bezoeker direct aan de zware bombar dementen. Tokyo en Hiroshima zijn bruisende, moderne steden, zonder een spoor van oorlogsschade (behalve dan het netjes aangelegde Peace Memorial Park in Hiroshima). Het afgelopen jaar was er geen avond op de Duitse TV zonder een oorlogsdiscus sie, geen krant zonder een boetedoe ning. Voor zover in Japan over de oorlog wordt gesproken, gaat het over de juist heid van het werpen van de atoombom men. Een diepgaande discussie over Ja pans rol in de Aziatische regio. Het afge lopen weekeinde was er één kort oor logsprogramma op de nationale zender NHK; alle andere zenders gaven de voorkeur aan het jaarlijkse zomerhonk- baltoernooi van middelbare scholen. Schokkender nog is de houding van de Japanse gezagsdragers. Nog geen week geleden haalde de minister van onder wijs, Yoshinobu Shimamura, zich de woede van ondermeer de Koreanen en Chinezen op de hals. „Of Japan een agressieve oorlog voeide is een kwestie van interpretatie", aldus Shimamura, en hij betwijfelde of „Japan iedere keer maar weer verontschuldigingen over zijn oorlogshandelingen moet aanbie den". Shimamura was de derde minister in twee jaar tijd die de rol van Japan in de oorlog minimaliseerde, dan wel ont kende. Nadat hij zijn woorden had terug getrokken en verontschuldigingen aan zijn collega-ministers had aangeboden, mocht hij in zijn ambt blijven. In Duits land zou de man van het politieke to neel zijn verdwenen. Het is echter de vraag of de Japanse re gering na vandaag terug kan vallen in haar oude struisvogelpolitiek. Japans historici hebben afgelopen vrijdag bij de regering een petitie ingediend om de verantwoordelijkheid voor de oorlog te erkennen. Hun geste lijkt symbolisch, maar is van diepe betekenis. De historici strijden voor herziening van de school boeken, die onder censuur staan van het ministerie van onderwijs. In de boeken moet eenduidig komen te staan wat de Japanse rol is geweest: de massamoord in Nanking, het recruteren van sekssla ven voor het Japanse leger, het uitvoe ren van experimenten met bacteriële wapens op krijgsgevangenen enzovoort. Correcte schoolboeken moeten de nieu we generatie Japanners een juiste ge schiedenis bijbrengen en ertoe bijdra gen dat Japan nooit meer een agressieve oorlog voert, aldus de historici. Daarnaast kan de Japanse regering de rechtszaken van oorlogsslachtoffers niet negeren. Na jarenlang te hebben gepro beerd op diplomatieke wijze hun erken ning te krijgen, hebben de slachtoffers sinds kort voor dé juridische methode gekozen. Taiwanese dwangarbeiders waren de eersten, gevolgd door een groep Nederlandse oorlogsslachtoffers en onlangs hebben ook Koreaanse seks slaven, Britse krijgsgevangenen en Chi nese dwangarbeiders een juridische procedure aangekondigd. Allen eisen er kenning van schuld, oprechte veront schuldigingen en financiële compensa tie van de Japanse regering voor het leed dat hen is aangedaan. Als Duitsland voor een soortgelijk gebaar miljarden marken kon en kan opbrengen, waarom zou het schatrijke Japan daartoe dan niet in staat zijn? TOKYO •JUDITH CORRESPONDENT Be Bi Hi Margreeth de Boer. foto archief Adviseurs moeten minister De Boer uit put halen PvdA-minister Margreeth de Boer kampt met een ima ge-probleem. Twee politieke adviseurs gaan haar bij staan. De één - Henk Bakker - werkt al op VROM; hij kwam destijds met Hans Alders mee. De ander - Dick Benschop - heeft een eigen bureau en komt voorlopig voor een half jaar een dag in de week helpen, èt raison van drieduizend gulden per keer. Zou het helpen? „Drieduizend per dag is zes ton op jaarbasis. Ik vraag me af of de toegevoegde waarde van Dick Benschop met dat honorarium overeenkomt." CDA-Tweede Ka merlid Hans Hillen was jaren directeur voorlichting op het ministerie van financiën. Hij stond Onno Ruding als minister met raad en daad en advies bij. Maar Hil len was wel gewoon ambtenaar. Met free lance advi seurs heeft hij niet zoveel op. „Daar hebben we er al veel te veel van. Ik ben niet te gen Benschop, wel tegen het verschijnsel. Het breidt zich uit. Winnie Sorgdrager van justitie heeft Dig Istha van Berenschot nu als interim-manager voorlichting. Ik zeg: als je zo graag een minister wilt adviseren, treedt dan in dienst, word ambtenaar. Stel je voor", zegt Hil len, „dat de thesaurier-generaal van financiën zich op uurbasis door een vrij gevestigde econoom zou laten raden. Dat zou net zo vreemd zijn." Hillen zou destijds als directeur voorlichting geen ima ge-builder van buitenafhebben geaccepteerd. „Ik vind dat de directeur voorlichting de presentatie van het be leid moet vorm geven. Maar daar maak je jezelf kwets baar mee. Want dan kan je moeilijk een volgende mi nister met heel andere ideeën dienen. Ik ben ook mét Ruding vertrokken. Maar de meeste van mijn vroegere collega's kiezen voor een veel ambtelijker inbedding." Maar los van de vraag wie precies waarvoor verant woordelijk is en hoeveel het mannetjes- en vrouwtjes maken kost, stelt Hillen dat het 'een illusie is te denken datje een produkt verbetert door aan de buitenkant te schaven'. „Een leraar moet zijn vak verstaan én orde kunnen houden. Een minister moet zijn vak verstaan én overkomen. Als je geen orde kunt houden, of als je als politicus niet overkomt, kun je het vergeten, hoe goed je je vak ook beheerst. Ik ben bang dat het bij Margreeth de Boer een kwestie van 'Kurieren am Symptom' (symptoom-bestrijding) wordt." Volgens Hillen wordt in de politiek veel te weinig reke ning gehouden met de presentatie. „Je wordt aange zocht op je inhoud. Terwijl het veel beter is bij de cas ting, om het zo maar te noemen, al met het element van 'overkomen' rekening te houden. Nu, op dit mo ment, zou ik zeggen dat Margreeth de Boer veel meer gebaat zou zijn met royale politieke steun van de pre mier dan met image-building. Want ze delft vaak het onderspit door de gulle lach en de sterke persoonlijk heid van verkeersminister Jorritsma. Maar Kok zou ook eens kunnen zeggen: nee, nu gaat het milieu voor, dat vinden wij belangrijker." Hillens collega Berry Esselink, milieuwoordvoerder van de CDA-fractie, vindt het vreemd om 'gebrek aan be leid met kunstgrepen te verhullen'. Margreeth de Boer is gewoon veel te meegaand, vindt Esselink. „Een goeie milieuminister roeit tegen de stroom in. Dat doet zij niet, zij drijft met de stroom mee. Zij doet wat haalbaar IN is, niet wat nodig is. Haar inzet is het compromis. Maa CT( voor mens, dier en plant is het compromis niet goed genoeg. Toen ik las dat ze twee politieke adviseurs in arm neemt, dacht ik: beste Margreeth, dit is paniek voetbal." Ook WD-woordvoerder Te Veldhuis vindt het onzin dat de minister hulp heeft ingeroepen, zij het om een heel andere reden. „Ze doet het lang niet slecht. Einde )e lijk eens een milieuminister die niet verder springt dan |er<. haar polsstok lang is. Ze is realistisch, en lijkt daardoor B minder bevlogen. Dat vind ik jammer." Te Veldhuis betreurt het dat een milieuminister in Ne-£ derland pas goed wordt gevonden 'als hij of zij fantasti 1(j^' sche luchtkastelen bouwt'. „Zo iemand als Hans Alden njni Altijd grootse visioenen, die vervolgens niet te verwe- erj( zenlijken zijn. Het aardige van déze minister is juist da jes ze kiest voor haalbare doelstellingen. Wie wordt er noi beter van mooie plannen die niet doorgaan? Maar mis (u^| schien dat die houding in de PvdA als te weinig milieu bewust wordt beschouwd, dat kan." Wat Te Veldhuis betreft, hij hoopt maar dat de dure adviezen van Dick Benschop niet ten koste gaan van de nuchtere, realisti sche instelling van Margreeth de Boer. ,Jaja, dat begrijp ik wel", reageert CDA'er Esselink, „Voor Te Veldhuis geldt het gezegde: hoe minder milieubeleid, hoe beter. Na al die jaren is de WD e: delijk tevreden." ie nj DEN HAAG CHRISTL VISSER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2