Het tweede leven van Regi Blinker bij Feyenoord Voetbal in de marge is geen vetpot Betaald voetbal vooraf UNSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Willem van Hanegem bombardeert vleugelspeler tot centrumspits f Willem van Hanegem heeft veel kwa- p' iteiten, maar ook tekortkomingen, jij kent ze zelf als geen ander. De [romme was in de afgelopen jaren menselijk' voor zijn werknemers. Jormaal gesproken is die karakter- rek ook een kwaliteit, maar in de i! ungle van het profvoetbal mag je als opcoach kennelijk niet te vaak de over het hart strijken. Feye- loords coach deed dat echter regel- natig. OTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN 5 PD-VERSLAGGEVER Blinker, 26 jaar en als linksbuiten in de uïp sinds 1986, is zich er terdege van be- nst. De geboren Surinamer belandde in n de diepste dalen in zijn loopbaan, p de linkerflank worstelend met zichzelf, uiten het veld vechtend tegen de kritiek het legioen. Van Hanegem wilde de jetballer, die in het kampioensjaar en bij ndere grote prijzen samen met Gaston 'a, aument voor de uitvoering van het 4-3-3 Vsteem stond, niet direct verbannen naar ereservebank. Maar in de aanloop naar de nieuwe com- etitie filosofeerde de trainer, die een nieu- speelwijze voor ogen heeft, voorzichtig t opstellingen waarin geen ruimte meer ™rias voor Blinker als linkerspits. Blinker voelde zelf al langer aan dat hij jn vleugels buiten de Rotterdamse Kuip loest gaan uitslaan. Hij haakte gretig in op interesse van een rijke, Zwitserse voor- er, die uiteindelijk niet rijk genoeg bleek i de vleugelspits naar FC Luzern te halen, inker baalde, niet omdat hij 'terug' moest aar Rotterdam-Zuid maar omdat zijn eer- grote transfer op niets uiüiep. jeserve oplossing die door Van Hanegem werd ivonden, werd met de speler niet bespro- in. Regi Blinker nam zijn nieuwe rol, als ,'eede centrumspits, min of meer voor innisgeving aan. Dat hij weer bij nul ujioest beginnen, tussen reserves als Maas, :holten, Heus en Refos in, accepteerde hij ik. Maar zie, de warme zomer van 1995 een bijna tropische verrassing. Vier .^laltjes hier, drie goaltjes daar. Als spits oiferd Regi Blinker naast Ronald Koeman de velatie in de voorbereiding. Willem van Hanegem erkende eerlijk dat inker hem aangenaam verraste. „Maar zegt Regi Blinker, „heb ook mijzelf ver st. Ik had nog nooit als spits gespeeld. Ja- nlang heb ik alles vanuit mijn taak ge- tan, zat ik vast aan die linkerflank en werd ijn spel voorspelbaar voor het publiek en 'n tegenstanders. En geef de mensen eens igelijk, als je al zolang dezelfde dingen ziet rdwijnt de aantrekkelijkheid van het bl." Als langst dienende speler, samen met ïud Heus, in de huidige selectie van Feye- oord, weet hij dat stoeipartijtjes tegen oertjes' uit de provincie en voetballende istbodes of bouwvakkers weinig houvast eden." t ,Maar het is wel lekker voor het zelfver- bauwen. Iedere speler, zelfs de allergroot ste, is daarmee gebaat. Ik zal in de competi tie moeten bewijzen dat mijn omschakeling ook op het hoogste niveau een succes wordt. Angst voor mijn toekomst? Nee, die heb ik nooit gehad. In alle gesprekken die ik met de voorzitter van Feyenoord deze zo mer had, werd mij duidelijk gemaakt dat de club niet echt van me af wilde. Van den Herik zei telkens dat ik wat de technische staf en het bestuur betreft echt niet weg hoefde. Dat was toch een prettig gevoel." Blinker ontkent niet dat Feyenoord be hoefte had aan meer veranderingen. Een aantal spelers is elders onderdak gebracht, de discipline in de groep is aangehaald en met de komst van Ronald Koeman is een nieuwe, natuurlijke leider aan het elftal toe- Blinker: „Ik weiger te bevestigen dat het bij ons, wat discipline betreft, een zootje was. Er zijn wat dingen voorgevallen in de afgelopen twaalf maanden. Je mag ook best stellen dat sommigen hebben geprofiteerd van de vrijheid die ze kregen. Maar een deel van de media heeft steeds lopen 'zoeken' naar dingen die te maken hadden met de discipline van de spelersgroep. En waar ze de kans kregen, bliezen ze de zaak meteen op. Ik denk dat de belangrijkste stap door de spelers onderling is genomen. We heb ben de zaken zelf, zonder dat de trainer zich daarmee heeft bemoeid, behoorlijk aangescherpt. Spelers corrigeren elkaar nu grenzen overschreden v Koeman „Maar Ronald Koeman blijft rhaal apart. Hij verdient alle lof die hij krijgt toegezwaaid. Het is een zegen voor Feyenoord dat hij is gekomen. Binnen en buiten het veld straalt hij zóveel uit en is zijn invloed zó groot, daar kunnen buiten staanders zich eigenlijk nog geen voorstel ling van maken." „De aanwezigheid van Ronald Koeman in het veld werkt door naar alle spelers. Ik kan en wil niet alle details uitleggen, maar de helft van de spelers moet opeens twee, drie stappen vooruit gaan denken. Net voordat hij wordt aange speeld moet je als spits al opletten hoe hij staat. Je moet zo geconcentreerd zijn en zo scherp, anders heeft het geen nut dat je hem achterin hebt rondlopen. Want zijn passes zijn werkelijk perfect." Om over zijn specialiteit maar niet te spreken. Blinker, grijnzend: „Als profvoet baller van Feyenoord en collega van Koe man kun je niet gek gaan doen in het veld. Maar als er van ons eentje neergaat in de buurt van de zestien meter, beginnen de meesten tegenwoordig al te glimmen en te gnuiven. Henke Larsson en ik kijken meteen achterom en dan zien we hem aan komen lopen. In de voorbereiding wist ik niet wat ik meemaakte. Keepers raken in paniek, de tegenstander vormt met angst en beven een muurtje en Ronald knalt hem er vervolgens gewoon ijskoud in. Loeihard De eerste keer stonden Henke en ik in het veld net zo hard te klappen en te juichen als de supporters. Zo mooi vonden we het! Henke kan het nu eigenijk nog niet laten. Op de training blijven er zeven of acht man in het gras liggen als alles is afgelopen en Ronald nog even vrije trappen gaat oefe nen. De hilariteit is groot als hij er dan weer tien in het net ramt. Ed de Goey of Rob van Dijk staan gewoon voor joker in het doel. En Ronald lacht net zo hard mee. Nee, hij heeft geen grijntje kapsones. Dat is het mooie van die gozer. Hij vindt het, als ik hem zo meemaak, zelf eigenlijk ook ko misch dat hij ze er zo hard en zo zuiver kan inschieten." Abnormaal positief „Los van zijn kwaliteiten ligt hij geweldig in de groep. Als verwende vedette bij Barcelo na had hij hier met een chagrijnig gezicht kunnen arriveren om nog even een paar seizoenen in Nederland zijn zakken te vul len. Maar zo is het echt niet. Hij is abnor maal positief ingesteld. Hij is altijd vrolijk en je kunt alles tegen hem zeggen. Af en toe dol ik hem wel eens. Dan zeg ik bij het ne men van een vrije trap in de wedstrijd dat hij de bal nu eens een keer goed moet ra ken. 'Ie mag best doortrappen, Ronald', roep ik dan van een afstandje. Dan kijkt-ie naar me en begint hij te grijnzen." Over de andere versterkingen wil Blinker, die in negen seizoenen spelers bij bosjes zag binnenkomen en vertrekken, niet min der enthousiast doen. „Het is begrijpelijk dat sommigen nog hun weg moeten vin den. yidmar is ve^l geblesseerd geweest en heeft weinig gespeeld. Maar die Australiër is zonder meereen "werrttfgozer die zfctrhrel snel heeft aangepast en nel zo goed in de groep ligt als Mike Obiku. Iwan heeft op een andere manier veel meegemaakt, maar heeft absoluut grote kwaliteiten. Zwijnen - berg is een keiharde back, die goed begrijpt wat zijn sterke punten maar ook wat zijn beperkingen zijn. Hij levert de bal op de juiste momenten in. Het enige probleem met Zwijnenberg is dal bijna niemand hem verstaat. Het is een echte Tukker. Zijn ac cent is nog moeilijker te ontrafelen dan dal van Glaucio of Klioejev." ,en financieel kijkje in de kelder van het betaald voetbal ij Ajax lopen ze bij bosjes rond. Jon- ;ns die nog in hun tienerjaren zitten of 2 twee kruisjes net zijn gepasseerd, aar die een royaal gevulde beurs in de :hterzak en een dito bankrekening 2bben. Jonge profs met de toekomst Dg voor zich, maar die nu al weten dat na hun carrière financieel onafhanke- k zijn. Of die zich nu al miljonair kun- Voetballers met een honorarium dat ministerssalaris ver te boven gaat, jn nochtans dun gezaaid in Nederland, ij Feyenoord en PSV hebben de werk- ïmers financieel weinig reden tot kla- :n, bij de subtoppers al evenmin, maar De vergaat het de doorsnee werknemer in zomaar een eerste divisieclub? Voet- ïl in de marge blijkt geen vetpot. In de kantlijn van het betaald voetbal het financieel afzien, zo doet een eer- e blik op de cijfers vermoeden. Ze zijn bij tientallen, de semi-profs die, ver irwijderd van de schijnwerpers van de i' ubliciteit, voor een bescheiden con- Anaf actje hun werk doen voor pakweg FC aan Bosch, Excelsior of Telstar. „Toch ibben ook die jongens het zo slecht >g niet", is de overtuiging van Theo n Seggelen, voorzitter van de spelers- ikbond WCS. zit zijn van een zogenoemd 'kóelkastcontract'; een verbintenis die het jonge talent al op vroege leeftijd wordt aangeboden ten einde dergelijke beloftevolle spelers aan de club te bin den). Weer 150 spelers zien hun dien sten gehonoreerd met een bmto-salaris dat tussen de 25 duizend en 45 duizend schommelt. Honderd voetballers heb ben een gage tot 65 duizend gulden; het restant (300) zit daar boven; met enkele zeldzame uitschieters naar de grootver dieners bij Ajax, PSV en Feyenoord. Bijbaantje Voor het leeuwedeel van de profs in Ne derland is de voetballerij dan ook niet meer dan een Jeuk bijbaantje. "„Vierhon derd jongens die nog geen 65 duizend gulden verdienen, spelers die nog niet eens 25 duizend krijgen, dat is niet veel", weet Van Seggelen. De vakbonds leider voegt er nog wel aan toe dat bij de genoemde salarissen de te verdienen wedstrijdpremies niet zijn meegerekend. „Maar dat is in veel gevallen niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat", weet de voorman van de WCS. „Er zijn clubs die 75 gulden per punt be talen, dat zijn de clubs die onderin in de eerste divisie meedraaien. Van dergelijke premies wordt niemand rijk." Dat er in de kelder van het betaald voetbal zo zuinig wordt omgesprongen met premies, is een gegeven waar de WCS mee heeft (moeten) leren leven. „De hoogte van de premies", weet Ad Dieben, die bij de spelersvakbond de sa lariëring van de in totaal zevenhonderd contractspelers bijhoudt, „is niet aan re gels gebonden. Daardoor is het ook mo gelijk dat er het afgelopen seizoen één club was die helemaal geen premies be taalde. Het is niet ideaal, nee, je kunt je afvragen of je in zo'n geval kunt spreken van betaald voetbal." Profvoetbal als liefdewerk-oud papier dus. En dat terwijl de WCS zich in de persoon van oprichter Karei Jansen in het verleden nog wel zoveel moeite heeft getroost om Nederlandse profs via een CAO de nodige zekerheid te bieden. Een dergelijke arbeidsovereenkomst is er sinds een jaar of vijftien, schat Dieben, „maar die geeft geen richtlijnen over de hoogte van salarissen en premies. De CAO is niet meer dan een bodemvoor ziening. Het geeft voetballers enige rechtszekerheid in het geval van ar beidsongeschiktheid en ontslag", zegt Dieben, die er aan toevoegt dat de voet ballerij momenteel geen geldige CAO heeft. Als het echter om de pecunia gaat, is de gemiddelde semi-prof overgeleverd aan de grillen van de clubbestuurder. Dieben vindt dat er in Nederland 'magertjes' wordt betaald, „zeker als je het vergelijkt met het buitenland. Er is de laatste tijd wel een tendens dat de sa larissen omhoog gaan. We merken ook dat steeds meer clubs het principe van lage basissalarissen en relatief hoge pre mies willen gaan hanteren. Zijn wij te gen. Een voetballer moet toch enige ze kerheid hebben als het om zijn inkomen gaat. Het argument dat spelers zo wor den geprikkeld om optimaal te presteren gaat niet op. Iedere voetballer stapt toch het veld op met de wil een wedstrijd te winnen? Je wilt toch weten waar je fi nancieel aan toe bent." CFK-fonds Daar komt nog bij dat de Nederlandse prof een fors deel van zijn bruto-salaris afdraagt aan de fiscus. De WCS heeft daar wat op gevonden; het door de zaak Marcio Santos inmiddels veelbesproken CFK-fonds. Iedere prof draagt een deel van zijn salaris af dat gestort wordt in het fonds. Later, na beëindiging van de carrière, worden de gelden uitbetaald. De voordelen van het CFK-fonds zijn zonneklaar: het is fiscaal voordelig, bo vendien ontvangt iedere voetballer over het gespaarde kapitaal de nodige rente. Alleen spelers die minder dan 18 dui zend bruto per jaar verdienen zijn ge vrijwaard van de verplichte stortingen. Het CFK-fonds is meer dan een appel tje voor de dorst. „Het is", weet Van Seg gelen, „voor veel jongens een mogelijk heid om na hun loopbaan gewoon in hun levensonderhoud te blijven voor zien. Het is een compensatie voor wat de semi-prof inlevert als hij eenmaal met betaald voetbal is gestopt. Zo'n jon gen heeft altijd halve dagen gewerkt, stopt met voetballen en gaat hele dagen werken bij zijn baas. Maar komt dan nooit aan zijn oude salaris. Het geld uit het CFK-fonds overbrugt dat gat in veel gevallen." Al met al, constateert Van Seggelen, heeft de Nederlandse voetballer het zo slecht nog niet. Of het nu de jongens van een paar ton, de modaal betaalden of de minima zijn. Van Seggelen preekt enigszins voor eigen parochie als hij zegt dat de WCS veel goeds voor zijn leden doet en heeft gedaan. „Op het gebied van de secundaire voorwaarden is er een hoop ten goede veranderd. Mede dank zij de WCS, ja. Er is een collectieve ver zekering, bovendien hebben we het WAO-gat gedicht. Het leven van de voet baller is zo slecht nog niet, inderdaad. V oetbalhypotheek De vakbondsleider geeft een voorbeeld. De 'voetbalhypotheek'. Bedacht door de WCS, mogelijk gemaakt door de finan ciële bemoeienis van KNVB-hoofdspon- sor Nationale Nederlanden. „Vroeger was het voor voetballers die een niet al te hoog salaris verdienden vrijwel onmo gelijk om een huis te kopen. Ze kregen geen hypotheek; het inkomen was varia bel, geen bank die geld wilde lenen. Dat kan nu dus wel met de voetbalhypo theek." Die, zo voegt Van Seggelen er aan toe, op maat gesneden is voor de voetballer, met relatief hoge maandlas ten in het begin. „De voorwaarden zijn over het algemeen iets gunstiger dan bij een gewone hypotheek." Het leven van een voetballer heeft daarom wel degelijk zijn charmes. Of zijn inkomen nu een ton of 25 duizend gulden bedraagt. „We mogen niet verge ten dat er bij die laag-betaalden een hoop jonge talenten zijn; die investeren in zichzelf. Anderen zitten met dat sala ris aan hun top, maar ook voor die jon gens vormt het betaald voetbal een uit daging. Je hebt toch een bepaalde sta- Van Seggelen denkt daarom dat het met de aanzuigende werking van het amateurvoetbal, waar soms grof wordt betaald, wel meevalt. „Het loont nog al tijd de moeite om betaald voetbal te spelen. Ik weet ook wel dat bij de ama teurs in sommige gevallen grof wordt betaald, maar het is wel zwart geld. Wat gebeurt er met een speler wanneer hij geblesseerd raakt? Precies. Zo'n vent heeft geen enkele zekerheid. In het be taald voetbal wel." i Seggelen: „Er zijn spelers die nog niet

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17