Droogte ook in deze regio probleem Leiderdorp controleert water zelf Politie Alphen van Toch overeenstemmine over contract monorail Groen mag toch afval tuinders composteren Regio Leiden/Rijn Veenstreek wraakacties beticht Huurders Alkemade: betere informatie DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Wesp velt vrachtwagenbestuurder noordwukHevig transpirerend en moeilijk ademhalend werd een 45-jarige Leimuidenaar gisterochtend liggend op het weg dek van de Noordwijkse Van Limburg Stirumstraat aangetroffen. De bestuurder van een vrachtwagencombinatie was gestoken door een wesp. De man die allergisch is voor wespesteken moest door personeel van een ambulance worden behandeld. Nadat de man ter plaatse injecties en een infuus kreeg toegediend, werd hij alsnog naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden over gebracht. Een passerende chauffeur heeft de vrachtwagen van de Leimuidenaar keurig langs de kant van de weg geparkeerd. Gereedschappen gestolen alphen Bij een bouwbedrijf aan de Hoorn zijn gisteren gereed schappen ter waarde van 1300 gulden gestolen. De daders zijn over een hek geklommen om binnen te komen. De gereed schappen zaten opgeborgen in een kist die zich bevond in een gebouw in aanbouw. De vernielde kist vertegenwoordigde een waarde van 1500 gulden. Vluchtende bromfietser ramt auto alphen Een 17-jarige Alphenaar heeft gisteravond aan de Eiken horst met zijn brommer een geparkeerde auto geramd in een poging aan de politie te ontkomen. De jongen droeg geen helm en de brommer voldeed niet aan alle voorschriften. Toen een agent hem sommeerde te stoppen, probeerde de jongen te ont komen. Hij is naar het politiebureau overgebracht. Snelkraak in ijzerwinkel alphen In een verkoopbedrijf van ijzerwaren aan de A. van Leeuwenhoekweg is afgelopen nacht een snelkraak gepleegd. De daders forceerden eerst een toegangshek en braken vervolgens een raam open. Ze gingen er vandoor met een paar boormachi nes. De waarde van de buit is nog niet bekend. Een half uur eer der zag een toevallige voorbijganger dat twee mannen verdacht veel interesse toonden voor de inhoud van een ijzerwinkel in de Julianastraat. Bij het zien van de man gingen de twee er als een haas vandoor. Chaos na aanrijding leimuiden Een aanrijding waarbij een 24-jarige motorrijder uit Alphen gewond raakte, heeft gistermiddag op de Herenweg in Leimuiden even voor een chaos gezorgd. Omdat de brandweer eraan te pas moest komen om het wegdek schoon te spuiten, was de weg ongeveer een uur lang beperkt bruikbaar. Bij de aan rijding raakten drie voertuigen zwaar beschadigd. Het ongeval werd veroorzaakt door de motorrijder die uit een uitrit de He renweg op wilde rijden. Een 21-jarige automobilist uit Nieuw- veen kon hem niet meer ontwijken. Hij liep bij de aanrijding geen verwondingen op. Na de botsing kwam de motorrijder op de andere weghelft terecht en knalde daar op de auto van een 43-jarige vrouw uit Leimuiden. Ook zij bleef ongedeerd. De mo torrijder is in het ziekenhuis opgenomen voor onderzoek. Portemonnee uit huis gestolen rupwetering Een portemonnee met een onbekend geldbedrag is vanmorgen in alle vroegte gestolen uit een woning aan de Blij- versweg in Rijpwetering. Rond 5.00 uur merkten de bewoners dat er iemand rond het huis liep. Bovendien bleek de achterdeur te zijn geforceerd en de keuken te zijn doorzocht. De bewoners vonden buiten een handtas, die uit de keuken was gestolen, maar waaruit de portemonnee was verdwenen. Jongen mishandeld en beroofd oud ade Een 19-jarige jongen uit Wassenaar is zondagnacht in Oud Ade gewond geraakt toen hij op het fietspad langs de Leids- eweg werd mishandeld door een groep van ongeveer tien man nen. De jongen liep verwondingen op aan een oog en een oor. Ook zijn vriend kreeg een paar klappen. De groep van ongeveer tien man reed richting Leiderdorp waarbij een van hen over de voet van de Wassenaarse jongen reed. Deze zat even in de berm na een aanrijdinkje. Hierop ontstond een woordenwisseling, die ontaardde in een vechtpartij. Daarbij werd de portemonnee van het slachtoffer uit zijn broekzak gehaald. De beurs is later met een deel van de inhoud langs het fietspad teruggevonden. den haag/ru pwetering Groen Recycling mag toch droog afval van tuinders ver werken tot compost. Dat heeft de Raad van State in Den Haag bepaald, nadat de provincie in eerste instantie de composte- ring van alle afval afkomstig van kwekers had verboden. Het compostbedrijf mag nog altijd geen nat tuinafval verwerken. Dit moet samen met groente-, fruit- en tuinafval in gesloten hallen worden gecomposteerd. Groen Recycling composteert in de open lucht. Het Rijpweteringse bedrijf had tot twee jaar geleden wèl toestemming voor de verwer king van tuindersafval. Direc teur J. Hoogenboom had daar om bezwaar aangetekend tegen de nieuwe vergunning. Tussen de tien en vijftien procent van de omzet van Groen Recycling kwam de afgelopen jaren uit de verwerking van tuindersafval. Door de uitspraak van de Raad van State mag het bedrijf nu de komende tien jaar in elk geval nog afdekstro, bollenloof en ander droog tuindersafval verwerken. Dat is precies het tuindersafval dat hij de afgelo pen jaren composteerde - ook de laatste twee jaar toen dat ei genlijk volgens de vergunning niet was toegestaan. „Ik heb dan ook wel een paar boetes ge kregen in die tussentijd", vertelt Hoogenboom. Het touwtrekken over de ver gunning van Groen Recycling is na de uitspraak van de Raad van State overigens nog niet af gelopen. Buurman P. Akerboom heeft nog een procedure lopen waarin hij intrekking van de vergunning van het compos- teerbedrijf eist. Akerboom teelt op 500 meter van Groen Recy cling snijbloemen, en zegt ver schillende malen schade te heb ben ondervonden van zijn buurman. Overwaaiende para sieten en ziektekiemen zouden bij herhaling zijn gewas hebben aangetast. Hoogenboom viert de uit spraak van de Raad van State echter als een belangrijke over winning. „En maar hopen dat het gedonder nou een beetje af gelopen is", aldus de directeur. Om de schade door het droge weer van de afgelopen tijd te beperken, mogen boeren in deze regio hun land nog beregenen. Dit in tegenstelling tot in andere delen van het land. Financiële strop voor boeren en tuinders De aanhoudende droogte begint nu ook in de Leidse re gio zijn sporen na te laten. Vooral aardappeltelers en vee houderijen staan te springen om een paar flinke buien. Veehouders moeten extra kosten maken om hun koeien bij te voeren. Gras staat er namelijk niet veel meer op het land. De aardappelen die gewoonlijk juist in deze periode het meest in gewicht aankomen, blijven klein. leiden/regio marieta kroft „De laatste week hebben we echt zoiets van 'nu moet het gaan regenen", reageert be stuurslid K. Castelij n van de Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie Oud Ade/Rijpwete ring. „Er groeit onvoldoende gras. Veehouders hebben daar om de keuze: accepteren dat de melkproduktie omlaag gaat of de koeien bijvoeden met bij voorbeeld bierbostel. In beide gevallen kost het geld." Tegelij kertijd beseft ze dat de veehou ders hier in vergelijking met de collega's in bijvoorbeeld Bra bant nog in een riante positie verkeren. „Hier geldt gelukkig nog geen beregeningsverbod. Bovendien is het daar nog veel droger." Een beregeningsverbod is de eerste maand nog niet te ver wachten, aldus mevrouw Koot van het Hoogheemraadschap van Rijnland. „Dat verbod geldt in gebieden met droge zand gronden. Hier hebben we nog voldoende water. Akkerbouwer D. Buitenhuis uit Hazerswoude-Dorp, vreest voor zijn aardappeloogst. „Juist in deze periode, de laatste we ken voor de oogst, moeten ze kilo's gaan maken. Dat gebeurt nu niet. Ik ben bang dat als er nu niet snel regen valt, de aard appelen klein blijven. De oogst zal zo'n tien tot vijftien procent lager uitvallen. Ik hoop dat de prijs het verlies compenseert." Behalve aardappelen, ver bouwt Buitenhuis ook graan en suikerbieten. De graanoogst is inmiddels binnen. Wat dat be treft kwam de droogte hem goed van pas. En de suikerbie ten hebben nog niet veel van het weer te lijden, aldus de Ha- zerswoudenaar. „Die wortelen dieper dan aardappelen en kun nen dus beter bij het grondwa ter." Kwekers ondervinden indirect last van de droogte. Volgens WLTO-voorzitter J. Klein heeft de teelt er nauwelijks onder te lijden. „Elk bedrijf is voldoende ingesteld op de droogte. In dit gebied is nog genoeg water voorhanden." Door de warmte krijgen kwekers echter aanzien lijk minder voor hun bloemen dan andere jaren. Volgens een woordvoerder van de Veense veiling worden meer bloemen doorgedraaid dan andere jaren. Percentages kan hij niet noe men. De ecoloog G.J. de Bruyn van de Leidse universiteit, voorspelt dat sommige planten door de droogte van nu, volgend jaar veel minder zullen worden aan getroffen. „Gewoonlijk is de na tuur bestand tegen droogtepe riodes. Planten en dieren trek ken naar vochtige plekken. Aan de duinen wordt voor de water voorziening veel wateronttrok- ken. Dat water wordt weer ver vangen door rivierwater, dat verontreinigd is en te voedsel rijk. Volgend jaar zullen we zien dat juist de planten die afhan kelijk zijn van voedselarme, vochtige plekken, nauwelijks opkomen. Dieren hebben minder te lij den onder de droogte-, aldus de Leidse ecoloog. „Die kunnen zich makkelijker verplaatsen naar vochtige gebieden." Ster ker nog, door het warme weer van de laatste tijd, worden die ren gesignaleerd die jaren niet meer in Nederland voorkwa men. „Na 30 jaar is de rouw mantel (een vlinder, red.) gesig naleerd, in Katwijk", weet De Bruyn. „Ik ben er ook bijna ze ker van dat de roodpootvalk weer in het land is. Die komt bij een oostenwind en warm weer. Ook wordt er een speciale libel- Ie waargenomen langs de h kust. Voor de hagedissen is ook een goed jaar. Het wai t\ weer heeft een gunstige invli op het uitkomen van de eitje Wat de watervoorziening treft, zijn absoluut geen 'A kaanse toestanden' te verwa ten. Dat zegt directiesecret W. Oosthout van de Elekti teit-, Gas- en Watervoorzien te Leiden. „Er is iets meer terverbruik dan anders. Orr nog veel mensen op vakai. zijn, gaat het om slechts enl g percentages." Maar ook als vakantiegangers weer waarts keren en de droogte r steeds aanhoudt, zijn geen blemen te verwachten. hebben een flinke buffer, kunnen meer water uit de nen betrekken. Bovendien h ben we een afspraak met au en 1 schappijen 'atervoorzieningsm^ leiderdorp judy nihof De kwaliteit van het zwemwater van de Buitenhofvijver in Lei derdorp wordt dit jaar weer goed in de gaten gehouden. Net als het water in de Dwarswate- ring en de Doeshaven. Nu het controleren van het zwemwater van deze plassen niet meer tot de taken van de provincie Zuid Holland behoort, heeft de ge meente Leiderdorp besloten om het zelf maar te doen. De pro vincie heeft de controle van de ze zwemplaatsen geschrapt uit het programma omdat het ge bruik ervan 'minimaal' was. „Je moet prioriteiten stellen. De meeste mensen gaan naar de grote plassen, zoals de Vlietlan- den", aldus een provincie-amb tenaar. Volgens de gemeente Leider dorp is het echter belangrijk dat controle van deze plassen blijft gebeuren. „Er wordt veel van deze wateren gebruik gemaakt. Vooral van de Buitenhofvijver, daar zitten veel moeders met kleine kinderen", aldus een woordvoerster van de gemeen te. In opdracht van de gemeente neemt het Hoogheemraadschap tot eind september dan ook re gelmatig monsters van het wa ter in deze plassen. Uit de laatste metingen kwam naar vo ren dat het water van de Buiten hofvijver weliswaar 'aanvaard- De Buitenhofvijver is bij zonnig weer het domein van moeders met kleine k zijn er vooral sportvissers te vinden. baar' was, maar niet aan te ra den voor mensen die overge voelig zijn voor colibacteriën. Zij kunnen huidirraties krijgen. Het water van de Doeshaven en de Dwarswetering werd wel zonder meer goed bevonden. De gemeente hoopt deze week de uitkomsten binnen te heb ben van metingen die gisteren zijn gedaan. Wie hierover meer wil weten kan bellen met de wa tertelefoon van de provincie Zuid-Holland (070-4417550). De gemeente Leiderdorp geeft de resultaten van de bemonste ring namelijk door aan deze speciale lijn. alphen aan den run wim koevoet Een 50-jarige Alphense vrouw heeft gisteren in het Leidse kan tongerecht tijdens een zitting over haar alcoholmisbruik de politie in haar woonplaats be schuldigd van 'wraakacties'. Po litierechter A. van den Berg kwam niet tot een vonnis en be sloot de zaak aan te houden tot 20 november. Dan moet het re- classeringsrapport over de vrouw klaar zijn en worden nieuwe getuigen gehoord. De Alphense werd op 16 februari van dit jaar uit haar beschadig de auto gehaald, die op dat mo ment scheef stond geparkeerd. Omwonenden hadden de poli tie ingeschakeld vanwege haar rijgedrag en de vreemde manier waarop zij in haar auto zat. De vrouw was eerder vanwege een auto-ongeval waarbij ze onder invloed verkeerde, haar rijbe wijs kwijtgeraakt. Dat had ze op de dag van haar aanhouding net weer terug. De Alphense hield gisteren bij hoog en bij laag vol dat ze op die bewuste dag in februari niet dronken was. Ze was aan het lij nen, had vier dagen nauwelijks gegeten waardoor het haar zwart voor de ogen was gewor den. De ademtest was haar niet af genomen ondanks dat ze daar >mj trijd egri herhaaldelijk op zou hebl aangedrongen. Volgens de p tie zou ze juist hebben geu gerd mee te werken. De Alph ,etet se beweert dat de politie he !aar geruime op haar gemunt he lU18- Dat zou te maken hebben ifan een klacht die de vrouw in verleden heeft ingediend te een Alphense agent die seksueel zou hebben lastig .F0' vallen. De Alphense verte "e z gisteren dat ze na drie ver gei en. verzoeken om een ademtest! politiebureau is uitgegooid, derweg naar huis bemerkte dat de huissleutel nog aan bos mét de autosleutels zat. moest terug naar het bure Daar zou ze 'in de boevenv gen' zijn gegooid. Met veel toon is ze bij haar huis afga „Het was nadrukkelijk de doeling om mij in m'n wijk schande te maken." Officier van justitie F. verbaasde zich erover dat de phense geen klacht over het iotte litie-optreden heeft ingedie bij de hoofdcommissai „Daardoor staat u niet sterk n foes dit verhaal", vond hij. De uite )pei emotionele Alphense verklaai n d( dat zij alsnog een klacht zal en dienen. Dat zij dat niet din'uis heeft gedaan, zei ze, heeft al and te maken met de vrees voor presailles. alkemade ruud sep Een groot deel van de huurders van de Wo ningbouwvereniging Alkemade (WBV) heeft klachten over de informatie door de vereni ging over de hoogte van de huur. Dat blijkt uit een enquête die de WBV heeft gehouden onder 400 huurders. Ook op het punt van de inspraak en de afhandeling van klachten vinden heel wat huurders dat Alkemade te kortschiet. Over de snelheid waarmee de huisbaas op een klacht of verzoek reageert zijn de huurders over het algemeen wel tevreden. De uiteindelijke afhandeling scoort echter minder goed. Eén op de vijf is hierover niet tevreden. De WBV lijkt zich hier echter niet druk om te maken. Met tachtig procent te vreden klanten geeft Alkemade zichzelf nog altijd het rapportcijfer acht. Desalniettemin voert de WBV dit najaar een systeem in waarbij het verloop van onderhoudswerk zaamheden structureel wordt geëvalueerd. De informatievoorziening door de wo ningbouwvereniging is voor een flink deel van de huurders niet altijd even duidelijk. Ruim eenderde vindt de informatie over re paraties die voor rekening van de huurder zijn en over het planmatig onderhoud on duidelijk. Informatie over hoe de woning bij verhuizing moet worden achtergelaten is voor een kwart van de huurders niet duide lijk. Als reactie op de klachten, wil de WBV de informatiemap voor nieuwe huurders aanpassen. Opvallend is verder dat ruim eenderde van de huurders de maandelijkse huur te hoog vindt in verhouding tot wat ze ervoor krijgen. Veel mensen vinden het huis te klein en de staat van onderhoud te slecht. Maar ook door het feit dat de huren al ja renlang aanzienlijk sneller stijgen dan de inkomens, vinden veel inwoners van Alke made de huur van hun woning te hoog. Over de inspraak in het beleid van de wo ningbouwvereniging zijn niet alle huurders tevreden. Maar veel opvallender is dat zo veel huurders helemaal niet geïnteresseerd zijn in inspraak. Over de stelling 'Als je wilt, kun je inspraak hebben bij het vaststellen van het beleid' heeft bijna de helft van de huurders geen mening. Overigens is van degenen mèt een mening bijna eenderde het niet eens met de stelling. Over de bereikbaarheid van het kantoor van de WBV zijn weinig klachten, dat krijgt van de meeste huurders het predicaat 'redelijk' mee. Geparkeerde auto's vernield voorschoten Aan de Zwaluwweg in Voor schoten zijn de afgelopei nacht vijf auto's vernield Van de wagens werden por tieren en achterruiten inge slagen. De politie heeft de in druk dat de schade is aange richt door een voorbij fiet send persoon die met een hard voorwerp om zich heen heeft geslagen. ü|gen alphen aan den run ZWN Groep en Holland Mono rail bv hebben uiteindelijk toch overeenstemming bereikt over het contract waarin de bouw en de exploitatie van de Alphense monorail wordt geregeld. Begin vorige week werd de feestelijke ondertekening ervan op het laatste moment nog afgeblazen omdat de twee partijen het niet eens konden worden. Namens streekvervoerder ZWN laat G. Doelman nu weten dat de laatste hindernissen in het contract zijn genomen. ZWN wordt eigenaar en exploi tant van de monorail tussen het NS-station en Archeon, maar draagt de reclamerechten over aan bouwer Holland Monorail. Over die reclamerechten en over de ontbindende voorwaar den in het contract is tot öp het laatste moment onderhandeld. Hoewel de tekst inmiddels is vastgesteld, is de overeenkomst 15.01 nog niet getekend. Vol Doelman is dat echter sled was een formaliteit. Over de vraajerd; de ondertekening alsnog feestelijk tintje krijgt, beradbrac de twee partijen zich nog. 1 plan is nog steeds om één de weken de eerste paal te sl< 'om voor de monorail, die dan 1 ®n' mei volgend jaar kan word !reti opengesteld. Overigens zijn procedures voor de benodis >oi vergunningen nog niet volle svc afgerond. „V(

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14