Meer stelende jongeren naar Halt Hoop en twijfel op een slaapzaal Leiden binnenste Buiten met plannen oor panden Koppenhinksteeg Kinderen bezorgen machinist schrik van zijn leven Hulpactie voor vluchtelingen Drainage moet wateroverlast Mariënpoelstraat beperken Optredens, films en striptease bij COC WAG 14 AUGUSTUS 1995 Aanrijding onder invloed jiDENRen 36-jarige Leidenaar heeft afgelopen vrijdagavond Let zijn auto een 23-jarige plaatsgenote geschept die met haar iets van het Noordeinde in de richting van de Breestraat reed. he man, die vanaf het Rapenburg kwam en in de richting van de insessekade reed, wilde aan de overzijde het Rapenburg weer ipdraaien. Bij het nemen van de bocht kwam hij op de weghelft vaarop de fietsster reed. Zij kwam met haar hoofd tegen de foorruit van de auto en raakte licht gewond. De man bleek on derinvloed te zijn. Hij kreeg een rijverbod, zijn rijbewijs werd in- renomen en hij zal worden gedagvaard. Bedelaar aangehouden en uitgezet fiDENEen 24-jarige Ier is vrijdagnacht met de nachtboot uitge zet naar Engeland. De man, die al een paar dagen aan het bede- en was geweest op het Centraal Station, werd door de spoor wegpolitie aangehouden en overgedragen aan de politie. Omdat deler zijn komst in Nederland niet had gemeld, niet over vol- ioende middelen van bestaan beschikte en zich schuldig had lemaakt aan het verstoren van de openbare orde, is hij op de iachtboot gezet. Dieven merktekens opgepakt 1®rei( leiden Twee Leidenaars, van 17 en 18 jaar oud, zijn afgelopen mat ondagmorgen aangehouden op de Hoge Morsweg wegens de Dr jni liefstal van automerktekens. Op het bureau waren meldingen sprot binnen gekomen dat het duo zich verdacht ophield in de buurt ran de Diamantlaan en de Amethisthof. Ze zouden ook auto's emielen. Toen de twee de politie in de gaten kregen, vluchtten e. Zij konden echter worden achterhaald. Ze bleken elf merkte- E ens van auto's te hebben afgehaald. Bij het loswrikken was het nerendeel van de auto's beschadigd. Bij een van de verdachten huis werden bovendien nog eens 23 merktekens gevonden. en esa (lappen in zwembad bden Een 14-jarige jongen uit Voorschoten heeft zaterdagmid- in zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg in Leiden slaag voo 'e^ac*van een onbekend gebleven man. Ofschoon de jongen egt van niets te weten, beschuldigde de man hem ervan dat hij 301 en van zijn dochters in het water had gegooid. De jongen kreeg 'en paar klappen in het gezicht. Toen hij de man vroeg dat niet 'endjecloen, kreeg hij er nog een paar klappen overheen. De jongen iep een tand door de lip op en een zere kaak. ki* Inbraak in restaurant s tol bden In een restaurant aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van aterdag op zondag ingebroken, mogelijk via de zogeheten flip- ier-methode. Er wordt onder meer een geldkist vermist met 000 gulden, ongeveer 100 gulden telefoongeld, twee pantalons n flessen drank. Twaalf tuinkabouters ontvreemd bden» Een 57-bewoonster van de Formosastraat heeft aangifte edaan van de diefstal van twaalf tuinkabouters. Ook werd er en olielamp gestolen. De dieven zouden hun slag hebben ge ien via de brandpoort. itUNNO 1895 Woensdag 14 Augustus Vrijdag 16 Augustus a.s. hoopt de brievenbesteller P. Van der n o eyden den dag te herdenken, waarop hij vijf en twintig jaren ïlkupeden als besteller aan het Postkantoor alhier in functie trad. t feit zal zeker wel niet onopgemerkt voorbijgaan. luiten-Sociëteit Arpicitia. Woensdag 14 Augustus, 's namid- gs halfdrie: Repetitie van de Stafmuziek der Infanterie. NNO 1970 vrijdag 14 augustus ind van deze maand staat Leiden een nieuw experiment te lachten: in alle bovenzalen van de Stadsgehoorzaal wordt dan en kunst- en antiekbeurs gehouden, waarvoor deelnemers uit et gehele land hebben ingeschreven. In totaal dertig. De netto- pbrengst van de beurs, waarvoor men één gulden entree moet etalen, wordt afgedragen aan burgemeester Van der Willigen, ie daarvoor een bestemming zal aanwijzen. Tegelijk met deze eurs, wordt in de benedenzaal de najaarsshow van de firma angezaal gehouden. De politie heeft het afgelopen jaar iets meer jongeren uit de Leidse regio doorverwezen naar bureau Halt. Het bu reau, dat jongeren tussen 12 en 18 jaar de mogelijkheid tot alternatieve straf biedt, zette in 1994 in totaal 686 jon geren aan het werk tegen 656 in 1994. Dit is bijna twee procent van het aantal jongeren uit die groep in de regio. Dat staat in het jaarverslag over 1994 van de Stichting Halt Zuid-Holland Noord. Onder het werkgebied van die stichting vallen Leiden en omgeving, de Duin- en Bollen streek en de Rijn- en Veenstreek. leiden/regio herman joustra De stijging komt vooral door een toename van het aantal doorverwijzingen in verband met diefstal. Het gaat daarbij Voormalige kelner Kaagsociëteit wordt gehuldigd De 100-jarige Nico van der Rey- den wordt op 17 augustus ge huldigd door de Horecabond FNV, afdeling Leiden. Van der Reyden is 65 jaar lid van de bond, een bijzondere lange pe riode als vakbondslid. De Leidenaar werkte in de zo mers jarenlang als kelner in de Kaagsociëteit. In de winter maanden kelnerde hij in de Grote Burcht en de Stadsge hoorzaal. Midden in de crisistijd schreef Van der Reyden zich in als lid van de bond. ,,Op een moment dat anderen vaak met pijn in het hart moesten beslui ten om dat geld anders te beste den. Het bestuur van de afde ling Leiden stelt het trouwe lid maatschap van Van der Reyden dan ook buitengewoon op prijs", aldus het bestuur. Van der Reyden woont mo menteel in Huize De Waard. Met gebak, een drankje, sigaren en passende muziek wordt hij daar gehuldigd in aanwezigheid van de andere bewoners. Leiden in de oorlog Na de presentatie van het Leids Jaarboekje 1995 op 2 september is er een bijeenkomst waarop alle auteurs en medewerkers discussiëren over Leiden in de oorlogstijd. In het jaarboekje staat een groot aantal opstellen over de oorlogsjaren in Leiden en de regio. Het boekje wordt, zoals ge bruikelijk, aan burgemeester C. Goekoop overhandigd. 's Avonds volgt dan de discussie bijeenkomst in de Waalse kerk aan de Breestraat 62-64. De dis cussie begint om 20.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. stichting Pand in eigen nd organiseert in samenwer- ig met 'Bar en Boos' een in- matiemarkt onder de naam inenste Buiten over de groe- n die verblijven in het pand n de Koppenhinksteeg. Tij- aai B de infomarkt presenteert stichting tevens haar plan um n voor de koop van de pan- ninde Koppenhinksteeg. gemeente Leiden, eigenares- van de panden, wil de gebou- nvoor andere doeleinden ge- liken, zo liet zij november ig jaar weten. Met acht vrije sectorappartementen en. be drijfsruimte op de begane grond. In februari presenteerde de linkse organisaties al een op- knapplan voor de panden. Het architectenbureau Kapriool be cijferde de opknapbeurt op 950.000 gulden. In een reactie daarop lieten de groeperingen weten dat geld wel bij elkaar te kunnen brengen. Zaterdag 20 augustus worden de plannen bekend gemaakt tij dens het Binnenste Buitenfesti val. Tijdens de markt treden ook diverse bands op. Fratsen, be kend van VPRO's Onrust speelt Nederpop, de Haagse sixtiesfor- vooral om winkeldiefstal. In 1994 werden in totaal 162 jon gens en meisjes die kleine ver- mogensdelichten hadden be gaan naar Halt gestuurd, tegen 'slechts' 31 het jaar daarvoor. Die stijging in het aantal doorverwijzigen op grond van diefstal had Halt overigens wel verwacht. Sinds 1993 is een wetswijziging in voorbereiding die het mogelijk moet maken jongeren die zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal door te verwijzen. In afwachting van officële richtlijnen is in enkele politie-districten een begin ge maakt met doorverwijzing op grond van vermogensdelicten. De stichting denkt dat het rede lijk is te veronderstellen dat het aantal de komende jaren verder zal toenemen. Een aantal poli tie-districten maakt namelijk nu nog weinig gebruik van deze verwijsgrond, in afwachting van officiële richtlijnen van het mi nisterie. De stichting constateert ver der verheugd dat het aantal vuurwerkafhandelingen sterk is afgenomen. Werden er in 1993 nog 339 jongeren naar Halt doorverwezen, in 1994 waren dat er 248. De stichting denkt dat dat onder meer te danken is aan het feit dat de vuurwerk teams van de politie veel eerder dan vroeger begonnen zijn met het opsporen en aanpakken van illegale handelaren. Bovendien heeft de op zeer grote schaal verspreide 'vuur werkkrant' een preventieve wer- matie Panty Boy en de hoofd stedelijke underground-rock- band Blackheads zijn de groe pen van buiten Leiden die op het podium komen. Vooraf gaand daaraan treden drie Leid se bands op: Festivalvlinders Repperdepeppers, de Gestoorde Meidenband Honey I'm Home en de punkformatie Barf. De optredens beginnen om twee uur. Voor kinderert is er ook een uitgebreid programma met knutselen en jongleerlessen. Na negen uur als de muziek is ge stopt, volgt er theater en een vuurshow. leiden herman joustra Een drainage-systeem moet de steeds terugkerende waterover last in de Mariënpoelstraat be perken. De gemeente Leiden begint over anderhalve week met de aanleg daarvan. Onder zoek via onder meer grondbo ringen had uitgewezen dat de grondwaterspiegel in de straat soms tot zestig centimeter on der de bestrating stijgt. Dat is tien centimeter meer dan de geldende richtlijn voor de zoge heten ontwateringsdiepte van zeventig centimeter. Tot die hoogte vloeit het over tollige water weg naar sloten en vijvers via allerlei ondergrondse kanaaltjes. Zodra het grondwa ter echter nog hoger komt te staan dan zeventig centimter onder de bestrating, gebeurt dat niet meer. Het blijkt nu dat op een aantal plaatsen in de Ma riënpoelstraat de ontwaterings diepte zelfs met ongeveer dertig centimeter wordt overschreden. Bij sommige woningen lopen de bestrating en de tuinen na melijk af in de richting van de huizen. Uit het onderzoek, waarmee de gemeente vorig jaar begon, komt bovendien naar voren dat de bodem tot op grote diepte is opgebouwd uit lagen leemach- tige klei die het water niet goed doorlaten. De aan te leggen drainage kan daarom slechts van beperkte invloed zijn, zo waarschuwt de gemeente in een brief aan de bewoners. Wan neer dat het geval mocht zijn, zouden de bewoners volgens de gemeente altijd nog kunnen proberen op eigen grond een drainage aan te leggen. Daarom wordt alvast voor de toegang naar de eigen woning een zoge heten T-stuk in de drainage van de gemeente aangebracht waar op men het eigen ontwaterings systeem zou kunnen aansluiten. De kosten daarvan komen wel voor rekening van de bewoners. De terugkerende waterover last in de Mariënpoelstraat vormt al lange tijd een bron van ergernis voor de bewoners. Over de afwatering van de tuinen be staan al tientallen jaren klach ten. Bij hevige regenval staan die geregeld blank. Dertig jaar geleden werd op kosten van de bewoners een drainage aange legd en aangesloten op het ge meenteriool. Maar een paar jaar later bleek die reeds te zijn dichtgeslibd. Volgens de ge meente wegens slecht onder houd door de bewoners. De be woners echter hebben altijd vol gehouden dat de gemeente ver antwoordelijk is voor de water huishouding. En in 1982 schreef de provin cie aan Leiden dat een vernieu wing en uitbreiding van het drainagesysteem, mogelijk in combinatie met ophoging van het gebied, de enige oplossing van het probleem is. Ook de provincie legde de verantwoor delijkheid bij de gemeente. Tus sentijdse oplossingen, zoals de plaatsing van een pomp, had den echter niet het gewenste re sultaat. king gehad. Van deze krant, waarirf onder meer tips worden gegeven over het veilig afsteken van vuurwerk en waarin wordt gewezen op overlast als gevolg van het afsteken, werden 32.000 exemplaren uitgedeeld aan brugklassers en legale handela ren. Van het aantal doorverwezen jongeren kwamen er 49 voor de tweede keer bij Halt terecht. De stichting noemt het opvallend dat het hier in meer dan de helft van de gevallen ging om vuur werkdelicten. Als mogelijke oor zaak geeft Halt aan dat jongeren vuurwerkdelicten wellicht als minder ernstig beschouwen. Slechts dertien van alle door verwezen jongeren werden ver volgens doorverwezen naar de Officier van Justitie. Meestal omdat ze geen toestemming van hun ouders hadden gekre gen aan het Halt-project mee te werken, of omdat ze hun taken niet goed hadden verricht. Halt probeert overigens in al le gevallen een volledige beta ling van de veroorzaakte schade te verwezenlijken. Daarbij geldt in principe een maximum van 1500 gulden. Van het totaal te bemiddelen schadebedrag be taalde Halt in 1994 ruim 33.000 gulden aan de benadeelden. Dat is 95 procent. Twee jongens van 12 en 13 jaar zijn gisteravond door de politie meegenomen naar het bureau nadat zij een machi nist de schrik van zijn leven hadden bezorgd. De kinderen waren op de Kanaalbrug on der de gesloten spoorbomen doorgestapt en bleven op de rails staan toen de trein nader de. Pas op het laatste moment sprongen zij opzij. De machinist, die dacht dat hij de kinderen overreden had, trok aan de noodrem. Toen hij uitstapte stonden de jongens naast de rails en kreeg hij het gebaar met de middelvinger. De machinist raakte door het voorval zodanig overstuur dat hij onder begeleiding naar Lei den Centraal verder moest rij den, waar hij werd afgelost. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Spoorwe gen komt dit soort voorvallen vaker voor, maar worden ze niet altijd gemeld. „Het is erg afhankelijk van de situatie. Het gebeurt wel eens dat kinderen vervelend doen langs het spoor, maar niet elke machi nist maakt daar melding van. Iedereen reageert anders. We hebben dan ook geen idee hoe vaak iets dergelijks gebeurt." De getroffen machinist kan wel rekenen op professionele hulp. „Als hij daar behoefte aan heeft kan hij net als ma chinisten die een ongeluk meemaken hulp krijgen", al dus de woordvoerster. „De machinist is natuurlijk erg ge schrokken, die kinderen weten niet wat ze aanrichten." Volgens de politie zal de jongens in samenwerking met bureau Halt een alternatieve straf worden opgelegd. Bij flinke regenval staan de tuinen van de huizen aan de Mariënpoelstraat geregeld blank. foto archief De Stichting Humanitaire Hulp Oorlogsslachtoffers Joegoslavië te Leiden houdt een actie om de vluchtelingen uit Krajina te hel pen. Ze vreest voor een huma nitaire ramp als de internatio nale hulpverlening niet snel en op grote schaal ingrijpt. De stichting houdt de actie samen met Intercare te Arnhem en Lo pend Vuur te Steenwijk. Deze drie zijn de grootste Nederland se organisaties die al jaren werkzaam zijn in onder meer Servië en zetten zich vooral in voor vluchtelingen, oorlogsge troffenen, kinderen en jeugd. De hulporganisaties geven hulp op korte termijn (aktuele fysieke nood), maar ook op langere ter mijn (psychosociale program ma's, opvang van oorlogswees kinderen en traumazorg). Geld kan worden gestort op giro 879, ten name van Particuliere Hulp organisaties Joegoslavië Leiden. leiden bezighoudt. Woensdagavond worden diverse films vertoond, waaronder Philadelphia en Thelma and Louise. Frank Govers, Joop Braakhekke en An- nemarie Grewel debatteren donderdagavond over het the ma homo-emancipatie. De week wordt afgesloten met een feest met swingende muziek en stripterase-acts. De activiteiten in het vereni gingsgebouw aan de Langeg- racht 65 zijn voor iedereen toe gankelijk. Diverse strippers gaan vrijdag avond uit de kleren in het ver enigingsgebouw van het COC in Leiden. Het is een van de vele activiteiten die het COC deze week in Leiden speciaal organi seert voor deelnemers van de El Cid-week. Zo gaat Maxim in zijn thea terprogramma 'Homosexuali- teit in tien gemakkelijke lessen' morgenavond in op alles wat de 'moderne homosexuele mens' Nieuwe studenten stromen Leiden binnen Het is de tijd van de grote ver wachtingen. De middelbare school is achter de rug, de uni versiteit wacht. In een vreemde stad. Weer een stukje verder weg van het ouderlijk huis. De vrijheid staat voor de deur, dat belooft wat. Maar aan de andere kant is het de tijd van de grote twijfel. Want wat weten ze nu helemaal van de Leidse univer siteit en van de stad. En wat te denken van al die verschillende studentenverenigingen? Hoopvolle en vragende blik ken daarom in de slaapzaal aan het Ballonpad, waar de EL CID- commissie op zondagavond de eerste stroom nieuwe studenten opvangt die nog geen onderdak hebben gevonden tijdens de in troductieweek die voorafgaat aan het eerste studiejaar. EL CID, dat staat voor de Enige Leidse Commissie Introductie Dagen. En die commissie, die in zijn geheel bestaat uit studen ten, weet drommels goed wat er in al die hoofden omgdat. De nieuwe eerstejaars moeten daarom de stad, de universiteit en de verenigingen snel leren kennen, vindt de commissie. Want daarvan is nu nog geen sprake. Renate komt uit Amstelveen. Ze zit tussen een paar grote tassen, met een luchtbed aan haar voeten. Om haar heen klinkt het ritmische gezucht van de 'blaasbalgjes' waarmee de luchtbedden worden opge pompt. „Ik vind het best wel een beetje eng", bekent ze. „Ik ken hier niemand." Wat weet ze van Leiden? „Niet veel. Ik weet dat hier veel studenten zitten. En ik weet dat het een mooi centrum heeft. Verder niet." Wat weet ze van de universi teit? „Dat die oud is. Wat zou ik er verder van moeten weten. Ik ga rechten studeren, ik merk het verder vanzelf wel." Wat weet ze van de studen tenverenigingen? „Een klein beetje. Ik ken iemand die der dejaars rechten is. Die heeft het wel eens over Minerva. Dat lijkt me in elk geval niks. Pakken en dassen. Nee, misschien is Au- gustinus wel wat. Ik hoorde dat het daar gezellig was." Woonruimte heeft ze nog niet, maar dat is een probleem waarmee wel valt te leven. „Ik woon vlak bij Schiphol. Met de bus ben ik daar in een kwartier tje. Dan pak ik de trein en dan ben ik zo in Leiden." Naast Renate zit Patricia. Ze komt uit Breda. Ook zij heeft nog geen woonruimte gevon den. En ook haar baart dat voorlopig nog geen zorgen. „Welnee. Met de trein naar Lei den. Dat is prima te doen. Duurt misschien een uur. Trou wens, ik ga Slavische Taal- en Letterkunde studeren. Dan heb ben we tot december in elk ge val elke woensdag al vrij." Net als Renate vindt zij de ko mende El CID-week veel span nender. Ook Patricia moet het immers stellen zonder vrienden en bekenden. „En ik ken de stad niet, ik weet niets van de uni versiteit, en de studentenvere nigingen zijn ook allemaal nieuw voor me. Het programma van deze week? Ik heb nog niet de tijd gehad het boekje te le zen. Ik heb het vaag doorgebla derd. Ik verwacht in elk geval veel kroegentochten." Ook zij heeft die hoopvolle blik die tegelijkertijd vol twijfel zit. En wat doet de EL CID-com- missie dan? Juist, die grijpt in. Plotseling komt er een mentor de slaapzaal oplopen. Hij blaast op een fluit. „Het is hier warm in de zaal. De bedden oppom pen kan altijd nog. Wij willen la ten zien dat de mentoren heel welwillend zijn tegenover de nieuwe studenten. Wij stellen jullie voor, alvast een kroegen tocht te houden. Jullie moeten wel je eigen portemonnee mee nemen." De mentor blaast nog een keer op de fluit en weg zijn voorlopig de twijfels. Het gezel schap schuift een stuk opgevro lijkt naar buiten. De eerste Leid se kroeg tegemoet. Jezelf laven aan de fontein der wijsheid kan altijd nog. uitrusten in de slaapzaal van de EL CID-commissie. Het wordt een vermoeiende week voor de nieuwe studenten. foto henkbouwman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9