Hogeschool Holland blij met toeloop HBO-Islam Kerk Samenleving Wer eldraad van Kerken lijdt miljoenenverlies Leiden Regio MAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 BUITENLAND KORT Organen De twee belangrijkste islami tische autoriteiten in Egypte, de moefti en het hoofd van de al-Azhar-universiteit, zijn het oneens over de voor waarden waaronder trans plantatie van organen is toe gestaan. De moefti, sjeik Mo hammed Sayed Tantawi, heeft in een fatwa (religieus decreet) verklaard dat het niet met de islam in strijd is om bij iemand die klinisch dood is de lever te verwijde ren om daarmee een ernstig zieke het leven te redden. Dat meldde het dagblad al- Akhbar. Imam Gad-al-Haq Ali Gad-al-Haq, hoofd van de gezaghebbende al-Azhar- universiteit in Cairo, heeft in dezelfde krant het standpunt van de moefti veroordeeld. Orgaantransplantatie is vol gens hem pas toegestaan als iemand geheel dood is. Bezwaar Donatie en transplantatie van organen is onder mos lims niet vanzelfsprekend. Nog onlangs gaf de islami tische raad voor juridische zaken in Groot-Brittannië de moslims toestemming voor het afstaan van organen. Vol gens S. Abdus Sattar, woord voerster van de Nederlandse Moslimraad, komt orgaando natie ook bij Nederlandse moslims voor, hoewel som migen daar bezwaar tegen hebben. Sarajevo De Franse curiekardinaal Ro ger Etchegaray is afgelopen zaterdag naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo vertrok ken. Met zijn bezoek wil Etchegaray de solidariteit van paus Johannes Paulus II jegens de al meer dan drie jaar belegerde inwoners van Sarajevo overbrengen, aldus het Vaticaan. Etchegaray, voorzitter van de pauselijke raden Justitia et Pax en Cor Unum, zal met aartsbisschop Vinko Puljic en andere rk- geestelijken in de stad het feest van Maria Tenhemel opneming vieren. De paus wilde een jaar geleden zelf een bezoek aan Sarajevo brengen, maar zegde zijn reis op aanraden van de Verenig de Naties uit veiligheidsover wegingen af. Prinses Irene beschrijft 'hoe haar leven lichter werd' DEVENTER ANP Voor de HBO-opleiding Islam, die in september aan de Hogeschool Holland in Diemen begint, hebben zich tot nog toe 71 studenten aangemeld. Coördinator Hasan Yar van de lerarenopleiding is tevreden over de toeloop. „Dat is heel veel voor een theologische opleiding. We hadden niet meer dan twintig studenten verwacht", zegt hij. diemen» anp De nieuwe opleiding, onderge bracht bij d e Theologische Aca demie van de Hogeschool Hol land, bereidt de studenten voor op een canrière als leraar islam in het voortgezet onderwijs. In principe staat ze open voor ie dereen, maar Yar raadt niet- moslims af om zich aan te mel den. ,,De instellingen waar ze gaan werken zullen eerder ge neigd zijn een moslimdocent aan te stellen", aldus Yar. Vol gens hem is 99 procent van de aankomende studenten mos lim. De studenten krijgen naast een algemene lerarenopleiding specifieke vakken op het gebied van de islamitische godsdienst en cultuur aangeboden. Daar voor zijn inmiddels drie mos limdocenten aangetrokken. Het cursusjaar begint met een drie daagse training interculturele communicatie voor alle eerste jaars studenten aan de Theolo gische Academie. Yar is blij dat de reacties vdn islamitische organisaties op de opleiding minder negatief zijn geworden. Met name E. Ates, oud-voorzitter van de Islami tische Raad Nederland (IRN), heeft herhaaldelijk verklaard dat de HBO-Islam docenten zal af leveren die de moslimgemeen schap in Nederland niet accep teert. De nieuwe IRN-voorzitter, dr. A. Karagül, staat positiever te genover de opleiding in Die- men, maar vindt haar niet ver genoeg gaan. Afgestudeerden aan de nieuwe HBO-opleiding worden godsdienstleraren* die kennis over de islam overdra gen. Karagül ziet echter meer in islamitisch onderwijs met een 'belijdend karakter', waarbij de leerlingen leren nadenken over de inhoud en toepassing van het geloof. Zelf leidt hij aan de interconfessionele PABO in Am sterdam en Alkmaar moslimon derwijzers op die op basisscho len islamitische catechese moe ten gaan geven. Karagül ziet niet veel in het plan van staatssecretaris Nete lenbos van onderwijs om mid delbare scholen de mogelijk heid te geven hun islamitische havo- en vwo-leerlingen vakken aan te bieden die aansluiten op een latere vervolgopleiding tot imam. Hij pleit voor een islami tische middelbare school waar in de algemene opleiding wordt gecombineerd met een meer gedegen en meer belijdend op gezette basis-imamopleiding. Prinses Irene van Lippe-Biester- feld komt in oktober met een boek waarin zij beschrijft hoe zij langs een 'weg van vallen en opstaan' heeft geleerd in ver bondenheid met de natuur te leven. „Zij legt grotere verban den, zoekt naar de dingen ach ter de dingen", kondigt uitgever Ankh-Hermes aan. „Haar leven werd er lichter door Volgens de uitgever, gespecia liseerd in esoterische en New Age-boeken, beschrijft prinses Irene in haar boek 'Dialoog met de natuur' „haar weg, haar in nerlijke groei, haar twijfels, haar verworven inzichten". Ze neemt zichzelf als voorbeeld om te il lustreren hoe de westerse mens van zijn natuurlijke omgeving vervreemd kan raken. Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 071-356356 per jaar (autom. betaling) leidsch dagblad op cassette!»!) Voor mensen die moeilijk lezen, sled: hebben of blind zijn (of een andere li dicap hebben), is een samenvattingi regionale nieuws uit het Leidsch Da geluidscassette beschikbaar. Voor in 08860-82345 (Centrum voor Gesprol jjn tuur, Grave). geneve anp/i-pd met beleggingen. Vorig jaar was het rendement echter negatief. De harde Zwitserise frank zorg de ervoor dat de Wereldraad op bijdragen in andere valuta aan zienlijke koersverliezen leed. De Wereldraad rekent dit jaar op een verlies van ongeveer ze ven miljoen gulden. Volgens Davies hoeft de organisatie nog niet in haar activiteiten te snij den. Hij waarschuwde echter dat dit na 1996 kan veranderen, als de inkomsten blijven terug lopen. Volgens hem doen de lidkerken er alles aan om hun bijdragen op peil te houden. Van de 154 miljoen gulden die de Wereldraad vorig jaar uit gaf, ging 54 miljoen op aan de financiering van het hoofdkan toor in Genève. De rest werd De Wereldraad van Kerken heeft vorig jaar 38 miljoen gul den minder binnengekregen dan in 1993. Tegenover de in komsten van 122 miljoen gul den stond in 1994 154 miljoen gulden aan uitgaven, aldus de overkoepelende organisatie van 324 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken. De Wereld raad dekt het verlies van 32 mil joen gulden uit de reserves. Michael Davies, bij de We reldraad verantwoordelijk voor de financiën, noemde 1994 een 'annus horribilis' (verschrikke lijk jaar). De belangrijkste oor zaken voor het slechte financië le resultaat zijin verliezen op be leggingen en koersverlies door de harde Zwits;erse frank. In 1993 verdiende de Wereld raad nog 6,4 miljoen gulden BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK N.M.A. ter Linden te Amsterdam, die Beroepen: te Amsterdam als predi- dit beroep heeft aangenomen, kant voor bijzondere werkzaamheden: leusden De gereformeerde islamkenner dr. J. Slomp wordt deze maand als eerste niet-moslim lid van de redactie van het internationale tijdschrift Journal of the Institute of Muslim Minority Affairs (JIMMA). Dat maakten de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) bekend. Hoofdredactrice dr. Saleha Mahmood heeft Slomp uitgenodigd om de redactie te komen ver sterken. Tot zijn emeritaat in 1994 was Slomp (zie foto) voor de GKN predikant in algemene dienst voor de ontmoeting met moslims. Hij schreef al eerder voor het tijdschrift, dat zich richt op de posi tie van de 380 miljoen moslims in de wereld die zich in een minderheidspositie bevinden. Het insti tuut heeft vestigingen in Djeddah (Saudi-Arabië) en Londen. foto anp ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur.afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00i leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsl voor partners echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rui zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en o kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkulfe heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur; babyzaal én böxenafdeling: volgens afspraak. Tv EDE si, CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 Korte broek aan, pet op» en een flacon factor twaalf in het rugzakje. Over de rand van zijn zonnebril werpt de toerist een kritische blik op zomerse attracties. Deze week: de museumtest. Hard weerklinkt de bel door de hal. Als de galm is weg gestor ven, blijft het stil. Het signaal heeft niets tot leven kunnen wekken. Een blik door de ruit levert enkel zicht op een bordje 'verboden te roken'. Wat het Silckens Schildersmuseum in Sassenheim verder te bieden heeft, blijft achter een gesloten deur verborgen. Enige mededeling over ope ningstijden is niet bij deze entree terug te vinden. Het is klaarblijkelijk niet de bedoe ling dat iemand kennis neemt van de onge twijfeld schitterende, zo niet belangwek kende schatten die in dit museum hun rust plaats hebben gevonden. Het lijkt een onvoorstelbaar staaltje van klantonvriendelijkheid dat de firma Akzo Coatings, eigenaar van het Schildersmuse um, hier levert. Maar het is eigenlijk pas zo'n dertig jaar geleden dat museumdirec ties plotseling ontdekten dat er ook muse umbezoekers bestonden. De eerste musea werden aan het eind van de achttiende eeuw opgezet rond particu liere verzamelingen. Het mooiste voorbeeld daarvan is het Haarlemse Teylers Museum, een museum waarvan de kracht niet in de eerste plaats de op zich ook zeer interessan te collectie is, maar het feit dat er nog steeds een twee eeuwen oude sfeer hangt. Het was niet voor niets dat de vermogen de koopman Pieter Teyler zijn stenen, we tenschappelijke instrumenten en schilderij en aan het publiek liet tentoonstellen. In zijn tijd leefde de gedachte dat de burgers gelukkiger werden door het verwerven van kennis van de wereld. Teyler deed graag mee aan die volksverheffing. Maar hij gaarde zijn dingetjes in de eerste plaats bij elkaar voor de verzameling die het moest worden. Hij verzamelde kennis. Zijn verzameling was kennis. Alle volgende musea hebben op die ge dachte doorgebouwd. Tot in de jaren zestig vonden museumdirecties de bezoekers van hun tentoonstellingen eigenlijk alleen maar lastig. Die mensen mochten er wel in, maar alleen om eer te bewijzen aan de collectie. Voor hen werd niets gedaan. De museum bezoekers behoorden net zo te lijden voor de kunst, als de artiesten naar wiens werk ze kwamen kijken. Dertig jaar geleden werd ineens alles ge democratiseerd, van de klassieke muziek tot de kindercrèche en dus ook het muse um. Teylers lucht moest worden verdreven. De musea waren er voor de mensen. Ten toonstellingmakers gingen rekening hou den met het publiek en dat publiek moest ook in de watten worden gelegd met kopjes koffie, boekwinkels en andere voorzienin gen. Die trend zet zich voort tot op de dag van vandaag. Het is dan ook geen wonder dat de musea zich nu storten op de hype van de interactieve media. De gebruiker daarvan hoeft immers de aangeboden informatie niet stompzinnig te ondergaan, maar kan al reagerende wijze eigen keuzes maken. Zowel het Museum Boerhaave als het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden heeft een installatie staan waarmee je kan spelen door op bepaalde plaatsen op een TV-scherm je vinger te leggen. Vervolgens komt de gevraagde informatie inbeeld. Vooral het apparaat in het natuurweten schappelijk Boerhaave-museum is een sof. Er zijn drie onduidelijk plaatjes. Toets één van de drie aan en er verschijnen onderti telde, statische videobeelden over één of ander groots wetenschappelijk apparaat. In het volkenkundig museum zitten er zo'n 25 voorwerpen uit de eigen collectie in het ap paraat en zijn er ook meer verschillende in gangen. Maar dat wordt natuurlijk pas leuk als ongeveer het gehele museumbezit op roepbaar is, zodat je bijvoorbeeld een over zicht krijgt van alles wat er uit India is. Vooral van het Boerhaave Museum zou de bezoeker verwachten dat het de techniek gebruikt om een bezoek spannender te ma ken. Maar nee, hoewel de inrichting zeer modern oogt, bestaat de tentoonstelling voornamelijk uit een grootse hoeveelheid scalpels, pincetten, microscopen, elektri seermachines, plastic lichaamsdelen enzo voorts. Maar wel met tekstborden in Neder lands én Engels. Ronduit teleurstellend is de speciale 'doe- zaal', waar het publiek zelf kleine weten schappelijke proeven kan uitvoeren. De tentoonstelling begint achter in de ruimte, zodat bij het binnentreden in eerste instan tie verwarring optreedt. Veel van de instal laties zijn kapot. In een luchtledige kolom moet een kunststof balletje net zo snel naar beneden vallen als een metalen. Dat balletje valt echter helemaal niet. Ook bij de Space Expo in Noordwijk is het gebruik van de techniek beperkt. Maar in de grote hal is door middel van licht en veel schaalmodellen van raketten en satellieten een sfeer gecreëerd die vooral de jonge be zoeker onmiddellijk meesleept. Bovendien kan die een astronautendiploma behalen door het invullen van een test. Bezoek kost wel 12,50 gulden. Om kotsmisselijk te wor den in een 'astronautentrainer' moet nog eens vijf gulden worden bijbetaald. Opmerkelijk in Noordwijk is dat de be zoeker in die grote hal de weg niet kwijt raakt, maar automatisch de meest logische route volgt. Dat kan van het Museum voor Volkenkunde niet worden gezegd. Nergens een duidelijke plattegrond. Het is dat de cassière 'beneden Djenne, boven Japan' mompelt. Met zijn kleine kijkdoosjes aan de muur is ook dit museum zeer kindvriende lijk. Helaas hangen die doosjes soms in zeer duistere hoeken of zijn andere keren zeer knullig uitgevoerd. Het Katwijks Museum is het enige van de bezochte musea waar een rolstoeler in de problemen komt. Wat er boven de begane grond staat uitgestald, is alleen te bezichti gen voor hen die goed ter been zijn. De kunsthistorische informatie bij de tentoon stelling 'Katwijk in de schilderkunst' is wel zeer summier voor de grootse opzet. Ook de Lakenhal (Leiden) is niet scheutig met informatie bij de schilderijencollectie. Maar dat heerlijke bovenlicht uit prachtige dakkoepels in de zalen voor zestiende en zeventiende eeuwse schilderkunst, dat zou eigenlijk verplicht moeten worden in alle musea. Of de onuitstaanbaar zure lucht die hangt in de zalen gewijd aan de Leidse tex tielnijverheid bewust bedoeld is om de sfeer op te roepen uit de tijd dat die bedrijfstak nog bloeide, is twijfelachtig. Het Spinoza-huis in Rijnsburg wil wél de sfeer uit de zeventiende eeuw in tact hou den. De twee sobere kamers geven de mo gelijkheid om héél even uit de drukke we reld te stappen. De bezoeker kan er boven dien de kennis op doen dat Baruch Spinoza van mening was dat de Zoon van God ook de Vader is, maar dat inzicht niet echt be langrijk vond. Dat geeft denkstof voor da gen. kees bals Kijkdozen kijken in het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde. foto hielco kuipers oriënterende wan< min. plattegrond op vouwblad zelfbedieningsbar 1,50 boekstal De Lakenhal (Leiden) open: di-vr 10-17, za-zo11 d, 17 1 d entree: 5 (museumjaaiins geldig) stl' oriënterende wandelingn .V( min. n ln zelfbedieningsbar. ƒ1,50 boekstal Museum Boerhaave open: di-za 10-17, zo 12- entree: 5 (museumjaaii geldig) oriënterende wandeling min. plattegrond aan muur Rijksmuseum voor Vol kunde (Leiden) open: di-vr 10-17, za-z 17 entree: 6 (museumja geldig) oriënterende wandelii min. zelfbedieningskantine: 2,50 boekwinkel Space Expo (Noordwijk)] open: di-zo 10-17 entree: 12,50 oriënterende wandel min. plattegrond op vouw kantine: koffie 2,50 souvenirwinkel open: ma-vr 10-12, 14-1| 14-16 entree: 1,00 oriënterende wandelit min. 3 ansichtkaarten te koopl

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8