Natuursteen voor grafzerken en peperdure j achten Blij dat ik glij Aal Robbers Hengelsport vrij zonnig Zeilbootverhuur Vuile borden Het ouderwetse hakken komt nog wel voor, maar veel ambachtelijk werk is vervangen door de computer. FOTO HENK BOUWMAN anguilla anguilla Aal, ook vaak paling genoemd, is van wege zijn vele culinaire toepassingen en tongstrelende smaak niet alleen een be gerenswaardige buit, maar biedt de vis ser ook een scala van mogelijkheden om hem aan de schubben te komen. De meest spannende en directe manier is tijdens de nachtelijke duisternis met be hulp van een peur. Dat zijn zo'n 30 tot 40 aan een draad geregen wormen die vervolgens in een bundeltje aan een peurstok en peurlood worden gebonden en zachtjes op en neer worden bewo gen. De aal die in de wormen hapt wordt vervolgens met een soepele beweging boven de boot getrokken en laat - een maal boven water - snel los. Dat laatste vereist dat je die beweging met de nodi ge vaardigheid uitvoert. Een ervaring die je je pas naar langere tijd oefenen eigen kunt maken. In afwijking van de andere vangst methoden wordt bij het peuren namelijk geen haak gebruikt. Je voelt de aal aan de peur trekken en bij de beginner leidt dat meestal tot een schrikreactie. Vooral als het om een flink exemplaar gaat. Leiden en omgeving heeft met peuren een nationaal beken de traditie opgebouwd, niet in de laatste plaats dankzij Hildebrand die in zijn Ca mera Obscura een apart hoofdstuk wijd de aan de 'Leidsche peuëraar'. Voor het hanteren van de peurstok is overigens een speciale vergunning vereist. Aal kan respectabele afmetingen en ge wichten bereiken. Wordt soms tot een meter lang en polsdik. Dat zijn vrijwel altijd vrouwtjesalen die worden gevan gen met bijvoorbeeld een klein visje als aas. Behalve de worm, die door de sportvisser het meest gebruikt wordt, kan ook een dotje maden of een stukje geurige kaas soms tot verrassende vang sten leiden. Met een klein pennetje vissend is de aanbeet doorgaans goed waar te ne men. Een paar dansende bewegingen ten teken dat het aas op de haak al sab belend wordt 'gekeurd' en vervolgens een schuin weglopend dobbertje. Het is zaak de aal zo min mogelijk gelegenheid te geven zich ergens met zijn kronkelen de staart omheen te slaan, want dan is het risico van lijnbreuk gr (Tot. Ook wanneer zonder dobber met de werphengel wordt gevist - de lijn wordt dan verankerd met een flinke loodver- zwaring - moet zo snel mogelijk worden binnengedraaid om de aal geen speel ruimte te geven. Probeer de aal direct na de aanslag zo snel mogelijk naar hogere waterlagen te trekken. Gebruik het liefst langstelige dunne haken. Aal heeft een spreekwoordelijke glad heid die het onthaken erg lastig kan ma ken. Een oude lap kan uitkomst bieden en voor de doorgewinterde aalvisser zijn er zelfs handschoenen te koop die voor het speciale doel zijn uitgerust met een extra ruw oppervlak- Dat aal een echte prooijager kan zijn, zag mijn vismaat onlangs nog. Een col lega-visser, die met een jig probeerde een baars of snoekbaars te verschalken, werd plots geconfronteerd met een he vig vechtende aal van enkele ponden zwaar. De bewuste visser schrok zich rot toen de 'waterslang' boven water kwam. De aalstand loopt de laatste jaren nogal achteruit omdat de intrek van jonge gla saal steeds kleiner wordt en er op vrij grote schaal illegaal wordt gevist met fuiken. Voor de grote jongens beveel ik de vaargeulen aan van drukbevaren ka nalen. Bijvoorbeeld de Vliet tussen Lei den en Leidschendam, de Zijl tussen Leiden en Kagerplassen, de Oude Rijn of de Ringvaart rondom de Haarlemmer meer. En dan met een stukje verse vis en bij voorkeur tijdens de uurtjes waar op de avondschemering valt. (Foto beschikbaar gesteld door het mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) BRAM VAN LEEUWEN 3 of Vh uur varen. Vertrekt uit de haven van Katwijk -3 uur varen- Tel. 01718-13228 Vanuit, Katwijk naar en over de Kagerplassen via Rijnsburg, Oegstgeest, Kagerplassen, Kagerland, langs Leiden. Afvaart: ma. t/m zondag dagelijks om 14.00 uur. Prijs: volw. ƒ19,50/65 16,50/3 t/m 11 jaar ƒ13,50 Extra afvaart op di., wo., en do. ook om 11.00 uur. 4Y» uur varen Vanuit Katwijk via de Oude Rijn langs Leiden, Koudekerk, Alphen a/d Rijn, Braassemermeer, Kagerplassen. Afvaart: ma. t/m zo. dagelijks om 12.30 uur. Prijs: volw. 27,-/65 23,-/3 t/m 11 jaar ƒ19,- Voor vreselijk grote vangsten rap naar: Haven 24 Leiden -071-226107 's Maandags gesloten Naamloos staan de grafzerken in keurige rijen opgesteld. Of het nu sombere stenen zijn met een simpel kruis erop, of granieten zuilen met daarop druiveranken, voor een buitenstaander schetst het een somber beeld. Toch bedriegt deze schijn enigszins. In de kleine fabriekshal naast het 'ereveld', leggen zo'n twintig medewerkers van het Lissese bedrijf Boot Natuursteen zich op meer toe dan alleen het vervaardigen van grafstenen. Kunstenaars en multimiljonairs doen een beroep op de vakkennis van deze steenhou wers. Een prentenboek vol badkamers toont een zee van pracht en praal. Granie ten wastafels, marmeren badkuipen en te gelwanden, vervaardigd van de mooiste na tuurstenen. In de wensen van steenrijke jachtenbezitters vindt het Lissese bedrijf el ke keer weer nieuwe uitdagingen. „We wer ken tegenwoordig met speciale lichtgewicht panelen. Aan de achterzijde van een dunne natuursteenplaat zit dan een soort honing raat, zodat je dit materiaal ook in vliegtui gen, liften en zelfs zeiljachten kunt verwer ken", zegt L. Ligtvoet. Precisiewerk dat in opdracht van bedrijven uit binnen- en bui tenland wordt uitgevoerd. „We hebben wel eens een opdracht gehad waar meer dan 10.000 manuren in zat." Het maken van een mooie grafsteen lijkt dan kinderwerk. Vooral als het huidige am bacht met vroeger jaren wordt vergeleken. „Stenen werden gegraveerd of met hamer en beitel met de hand uitgehakt. Dat ging wel eens mis en dan moest een steen weer worden gepolijst, alvorens opnieuw kon worden begonnen." De computer lijkt de mogelijkheden nu onbegrensd te hebben gemaakt. „Afbeelding en teksten worden in de computer ingevoerd en daarvan wordt een uitdraai gemaakt zoals het op de steen komt te staan. Keurt een klant het ontwerp goed, dan wordt daar een rubberen mal van gemaakt. Die plakken we op de steen en vervolgens worden de letters eruit gehaald en wordt de steen gezandstraald. Het ou derwetse hakken komt nog wel voor, wan neer er om speciale lettertypen wordt ge vraagd of een naam op een oude steen moet worden bijgeschreven. Maar niet alleen het ambachtelijke werk heeft veranderingen doorgemaakt, ook de voorkeur voor steensoorten. „Vroeger was er vooral vrgag naar wit marmer en hard steen, tegenwoordig is er ook vraag naar graniet dat in het verleden voor de mensen veel te duur was. Maar door de wijze van verwerken en een groter aanbod is de prijs enorm gezakt." Stenen worden steeds meer opgesierd met attributen zoals beeldjes en lantaarntjes. „Per provincie zie je cultuur verschillen. In Groningen en Friesland heb ben ze bijvoorbeeld meer geld voor een graf over. Dat heeft niet alleen te maken met een andere beleving, maar ook vaak met voorschriften van een gemeente. Hier in het westen is weinig plek voor begraafplaatsen, dus ben je ook beperkt bij het maken van een steen." Nederlanders worden volgens Ligtvoet niet graag met de dood geconfronteerd. „Het verandert wel iets, maar er zal hiei nooit zo gemakkelijk over worden gespro ken als bijvoorbeeld in Duitsland of Ameri ka.* Het veelvuldige gebruik van psalmtek sten op grafstenen past geheel in die be houdende traditie. „Toch zie je ook dat mensen steeds vaker iets persoonlijks op de steen zetten." Maar voor Ligtvoet heeft alles zijn grens. „Zo kreeg ik eens bij een ander bedrijf de vraag of op de steen de tekst 'Hier ligt hij eindelijk op zijn plaats', kon komen. Dat heb ik geweigerd." PETER VAN DER HULST Een schip op het strand is een baken in zee Een baken is - zoals al in een eerdere aflevering uitgelegd - elk vast merk dat een loods of schipper het vaarwater aan duidt. In deze uitdrukking wordt een schip op het strand ook als baken aangemerkt. En terecht; andere schepen moe ten een dergelijk gestrand schip opvatten als een waar schuwing. Als er op die plaats goed vaarwater was, was het schip immers niet gestrand. In de algemene betekenis, de enige'die nu nog in zwang is, geeft de uitdrukking grofweg ween uit andermans fouten le ring trekken. Wanneer iemand bijvoorbeeld van een malafide handelaar een tweedehands auto koopt die de volgende dag door zijn wielen zakt, zou je daaruit moeten concluderen dat het niet slim is een wagen bij die handelaar te kopen. Motor gestolen De buitenboordmotor van een roeiboot die in het water van de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude-Dorp lag is het afgelopen weekeinde gestolen, de dieven gingen er ook vandoor met de benzinetank. Botendief opgepakt Een 49-jarige Leidenaar is afgelopen nacht door de politie aangehouden wegens de diefstal van een boot. De eigenaar van de boot zag dat de man zijn boot wegnam uit het water bij het Zuideinde. Samen met een toevallige passant wist hij de man te belet ten weg te varen. De gealarmeerde politie rekende de dief vervolgens in. Scheepje weer terecht Het bootje dat afgelopen week uit de haven aan de Zegerplas werd gestolen is weer te recht. Het vaartuigje werd na een tip aange troffen in de Kromme Aa. Onderzoek wees uit dat vijf jeugdige Alphenaren tussen de 14 en 17 jaar oud aan het spelevaren waren geweest. Het bootje had daarbij overigens flink schade opgelopen. A. C. v. SCHIE Zijldijk 7 7 2362 AE Warmond Voor informatie tel. 071-892894 Op de wal werken gespierde mannen zich in het zweet. De voorbereidingen voor de camping-kampioenschap pen 'Blij dat ik glij' zijn in volle gang. Getooid met een sierlijke paardestaart zegt Dirk Elleswijk, één van gasten van Camping Spijkerboor aan de Kagerplassen, in on vervalst Haags accent: „We proberen het met zijn allen op deze camping zo leuk mogelijk te maken". Dat hij en zijn kornuiten zich in het zweet moeten werken deert Dirk niet. In een dagje hebben ze een hele stellage uit de grond gestamp. Aan één zijde loopt een helling steil om hoog. Materiaal voor de stellage is ruimschoots voorhan den: Dirk zit immers in de steigerbouw. „Morgen moe ten we nog effe een ponton en een stereo-installatie aan leggen. En dan gaan we ook de vaartuigjes inspecteren. Er mogen geen scherpen punten aanzitten. De veiligheid moet wel gewaarborgd zijn. Daarom zetten we ook die hoek af', wijst Dirk naar de plas. „We willen voorkomen dat er onverwacht boten aan komen varen." Op het achtergelegen campingterrein van de gebroe ders Hans en Ben van der Hulst sprokkelen de deelne mers allerlei bruikbare spullen bij elkaar om van surf planken en ski's een mooi vaartuigje te kunnen maken. „Iedere plank hout die ze zien wordt meegenomen", al dus één van Dirks hulpen. Bomen staan er nog wel, ver zekert hij. De deelnemers stortten zich afgelopen zater dag in 35 zelfgefabriceerde drijvers van de zeephelling. PETER VAN DER HULST e; )e bemanning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder ieer te vinden op en rond de Nieuwkoopse Plassen. Tips en sug- esties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden doorge ien aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan t redactie op de wal (tel. 071-356441). Zaterdag 12 augustus, Ringvaart. Als bij de afwas het water langzaam van doorzichtig naar bruin kleurt, heerst er aanvankelijk een euforische stemming aan boord. „Bier, bier! Er komt bier uit de kraan!" De bemanning blikt met onverholen bewonde ring naar de schipper, die op de krant normaliter ook de portefeuille religie beheert. Maar als het kraantje sput tert en er vervolgens helemaal niets meer uit komt, kun nen we niet om de conclusie heen dat de drinkwatertank tot op het laatste bezinksel moet zijn leeggezogen. Gebrek aan dieselolie en smeerolie zijn funest voor een schip, weten we inmiddels. Maar op de terrasrijke Ka gerplassen wordt drinkwater door ons als de nederigste aller vloeistoffen beschouwd. Opgelucht worden de vuile borden in het gootsteentje gestapeld. Wanneer we aan het eind van de middag een bord 'Al leen aanleggen voor het inslaan van drinkwater' passe ren, laten we die gelegenheid toch niet voorbij gaan. Een hulpvaardige brugivachter gaat er even bij zitten want, zo weet hij ons te vertellen, zo'n plezierjachtje kan wel tweehonderd liter tanken. Ons vertrouwen in de functio naris neemt wat af als hij na verloop van tijd afroept dat er al 300 liter via het vulgat in de scheepshuid is verdwe nen. En als even later blijkt dat de teller naar de 400 liter kruipt, klinkt ook in zijn eigen stem wat verbazing door. Onze verontrusting neemt nog verder toe als mijn col lega vanaf de kant een plasje water ontdekt, dat zich vormt onder mijn stoel bij het roer. Daaronder blijkt zich een luik te bevinden, met dddr weer onder een kijk glas dat aangeeft of de tank vol is. En dat is hij. Overvol. Zo vol dat het water via het glas weglekt naar het dek. Toch komt er even later, als we besluiten nog even de afwas te doen voordat we van boord gaan, nog steeds geen druppel water uit de kraan. We trekken wat dekluiken open om te zien of er misschien een pompje verstopt zit. Stond hier al zo veel water?, wil mijn collega weten als we in het halfduister zien dat het motorblok gedeeltelijk aan het zicht is onttrokken. Wat volgt is weer zo'n leerzaam telefoontje naar de monteur van jachtwerf De Kwaak. Wist u bijvoorbeeld dat een drinkwaterarsenaal op zo'n jachtje een overstort kent, die het teveel aan water in het ruim deponeert? Nou, wij ook niet. Er gaan diezelfde avond nog wat manuren verloren met het leegpompen van het ruim. Het onderzoek naar de-motocueemt de volgende dag nog walmeer tijd in beslag. De krachtbron heeft weliswaar niet zo lang onder water gedraaid, maar dat kan - zo wordt ons verzekerd - al vol doende zijn om een heel scala van mankementen te veroorza ken, variërend van verstopte fil ters, tot kromme aandrijfstan- gen en een algeheel in de soep draaien. Het geluk is weer eens met de ar- gelozen. Enkele uren later dan gepland kunnen we alsnog uit varen, met een weer als vanouds pruttelend motortje. Als onderiveg blijkt dat er nog steeds geen druppel water uit de kraan komt, trekken we maar een biertje open. Want water, zo veel is uit het bovenstaande wel duidelijk, water maakt meer ka pot dan je lief is. DICK VAN DER PLAS poging eindigde zaterdagmiddag in het onvermijdelijke waterballet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7