Palestijn gedood bij botsing met betogers GOED KOOP Buitenland itholieken en politie lags in Noord-Ierland Belgen: Wij vonden suikerklontje uit! CD Soekarno's geheime fonds spoorloos leen Clinton kwam geen zieltjes winnen in Dallas nartegeld van staat voor Chilenen nACO» Voor de eerste keer heeft een Chileense rechtbank de it veroordeeld tot het betalen van smartegeld aan de familie een slachtoffer van de militaire dictator Augusto Pinochet, rechtbank wees de nabestaanden van vakbondsleider Fer- idez Lopez bijna achthonderdduizend gulden schadevergoe- gtoe. Lopez stierf tijdens folteringen, nadat hij in 1984 was rresteerd door de geheime politie van generaal Pinochet. entallen doden in noorden Colombia Zwaargewapende mannen hebben het afgelopen ;einde in het noordwesten van Colombia in de omgeving iüraba bij verschillende incidenten zeker 38 mensen dood- choten. Dat heeft de politie van het Zuidamerikaanse land eren meegedeeld. De politie zegt nog geen arrestaties te heb- verricht. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de nandese priester in Frankrijk vrij j. Het hof van appel in Nimes heeft de Rwandese priester iceslas Munyeshyaka, die wordt beschuldigd van medeplich- eid aan de volkerenmoord in Rwanda vorig jaar, op vrije len gesteld. De rooms-katholieke geestelijke zat sinds 29 juli oorlopige hechtenis in de gevangenis van Privas in het zuid- ten van Frankrijk. Hij blijft wel onder toezicht van justitie. Hij ft de beschuldigingen tegengesproken. oodweer in Franse Alpen: drie doden Onweer en hevige neerslag hebben gistermiddag in de ise Alpen vlakbij Nice drie mensenlevens geëist. Een kleine rwas plotseling snel aangezwollen. Drie kanovaarders ver- nken in een vloedgolf. Zeven andere mensen raakten g ld. Zestien mensen werden met helikopters gered. eer aanslag op TGV in Zwitserland Tegenstanders van de Franse atoomproeven in de Stille Izee hebben in de nacht van zaterdag op zondag op het sta- van de Zwitserse stad Bern brand gesticht in een lege Fran- oge-snelheidstrein (TGV). Niemand raakte gewond, maar de ide wordt geschat op meer dan 1,3 miljoen gulden. Op 16 ju- trd in de omgeving van Bern ook een aanslag gepleegd op TGV. De Zwitserse politie zei een brief te hebben ontvangen tegenstanders van de proeven op Mururoa. restaties bij Hess-herdenking imitz De Duitse politie heeft zaterdag tachtig rechts-extre- en aangehouden die zich ondanks een verbod naar een her- ing van nazi-kopstuk Rudolf Hess begaven. Dat heeft de ie in de Oostduitse stad Chemnitz meegedeeld. Van de ar- anten blijven er 55 in voorlopige hechtenis tot 21 augustus, e zogenaamde Hess-week achter de rug is. Ook in de Duitse staat Thüringen heeft de politie vrijdag en zaterdag rechts- misten aangehouden. jJ|rdverschuiving in Zwitserland ATjyvEi De Genferseeautobahn in Zwitserland is de afgelo- ;S lacht getroffen door een zware aardverschuiving. Reddings- jen zoeken naar auto's die zijn meegesleurd. De aardver- iving tussen Villeneuve en het Chillon-viaduct werd veroor- LLE tdoor het riviertje Le Pissot. Over een lengte van 150 meter 0/1 de weg bedolven onder een laag grond en modder, die op //2( nige plaatsen vier meter hoog was. Tien mensen konden Jfll len gered. t itst 1 ien* Alleenstaande moeders moeten hun kind maar laten iteren om geld van belastingbetalers te sparen. Met deze iraak heeft de Britse conservatieve politicus John Redwood, ngs uitdager van premier Major, voor opschudding gezorgd, ens Redwood moeten de Britse belastingbetalers per jaar i25 miljard gulden opbrengen voor alleenstaande moeders. itse politicus wil baby's weggeven i 1öo' an Drie Israëlische kolonisten aangehouden BRUSSEL AtY KNOL Bij betogingen van Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever is gisteren voor het eerst een dode ge vallen. De 23-jarige Pales tijn Khair el-Kasam werd door een kogel in de borst getroffen, nadat Palestijnen hadden geprobeerd een onderkomen van de kolo nisten op een bezette heu veltop bij de nederzetting Beth-El in brand te steken. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Palestijn overleed later in een ziekenhuis in Ramallah. De kolonisten zeggen dat ze alleen in de lucht hebben geschoten om de brandstichters te verdrij ven, maar op persfoto's is te zien dat er gericht is gevuurd. De politie heeft drie kolonisten voor verhoor aangehouden. Gisteravond verzamelden zich ongeveer honderd inwo ners van Beth-El bij het hoofd bureau van politie in Jeruzalem, om de vrijlating van de arres tanten te eisen. Het kwam tot een botsing met de politie, waarbij de betogers met stenen gooiden. Voorafgaand aan de schiet partij bij Beth-El trokken onge veer zestig Palestijnen uit een naburig dorp met spandoeken naar de Artis-heuvel, waar kolo nisten al een week protestde monstraties houden tegen het vredesbeleid van de regering. Toen ze merkten dat er maar een paar kolonisten aanwezig waren, probeerden de Palestij nen een half afgebouwd onder komen in brand te steken. Daarna verbrandden ze een Is raëlische vlag en hesen de Pa lestijnse. Een Israëlische vrouw en vier kinderen vluchtten. Kor te tijd later reed een groep kolo nisten vanuit Beth-El naar de heuvel, waar ze het vuur open den. Het Israëlische kabinet heeft gisteren in grote meerderheid zijn goedkeuring gegeven aan het gedeeltelijke akkoord over de uitbreiding van Palestijns zelfbestuur, waarover minister van buitenlandse zaken Peres het vrijdag eens is geworden met PLO-voorzitter Arafat. Een minister Gonen Segev, van de rechtse Yihud-fractie stemde tegen. De nieuwe mi nister van binnenlandse zaken, Een Israëlische kolonist bedreigt met zijn M-16 een Palestijn. voormalig stafchef Ehud Barak, onthield zich van stemming, sa men met minister van religieu ze zaken Shimon Shitrit. Pre mier Jitschak Rabin zei na de zitting dat hij van ministers met ernstige bezwaren tegen het ak koord, verwacht dat ze zullen aftreden. Tegenstemmer Segev zei dat de gebieden waarover de Pales tijnen volgens het akkoord zeg genschap krijgen te dioht liggen bij de 'groene lijn', de grens van voor 1967. Daardoor zou de Is raëlische bevolking te veel ge vaar lopen. Het voornaamste bezwaar van minister Barak is dat de Palestijnen zoveel land onder beheer krijgen, dat Israël bij de onderhandelingen over de uiteindelijke status van de Westelijke Jordaanoever, die in mei 1996 beginnen, naar zijn foto reuter david silverman idee te weinig kaarten in han den houdt. PLO-voorzitter Arafat is van morgen naar Tunis vertrokken voor een vergadering van het uitvoerend comité van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie. Hij gaat om goedkeuring vragen van het deelakkoord over uit breiding van de Palestijnse au tonomie. CORRESPONDENT Ruim een week heeft de onze kerheid geduurd, maar na zorg vuldig archiefonderzoek is de waarheid nu boven tafel: het suikerklontje was een Belgische uitvindingen geen Franse. Valselijk eiste het Franse dag blad Libération onlangs het sui kerklontje op als het zoveelste voorbeeld van 'le génie fran cais'. ,,Nog een uiting van de Franse uitzondering", schreef Libération. ,,In een eenvoudig klontje suiker schuilt zowel het genie van onze uitvinders en de weerstand tegen de Angelsaksi sche gewoontes als de cultuur van de hygiëne: een miskend onderdeel van de Franse 'art de vivre'." Volgens de krant was het Belgi sche suikerklontje, zoals dat sinds jaar en dag door de sui kerraffinaderij in Tienen op de markt wordt gebracht, 'slechts een variant' op de grote Franse uitvinding. Dé machine om sui kerklontjes te maken, aldus het blad, werd in 1947 door Louis Chambon uit Orléans ontwor pen. Dat lieten de Belgen niet op zich zitten, temeer niet daar de Fransen er enkele jaren al met succes in slaagden om de bui tenwereld diets te maken dat de Orkaan bedrèigt referendum op Bermuda DEN HAAG AFP-ANP Ondanks de dreiging van een van de zwaarste orkanen van de laatste twee jaar, kunnen de be woners van de Britse eilanden groep Bermuda zich morgen in een referendum uitspreken over hun onafhankelijkheid. De autoriteiten van de Britse kolonie, de oudste met een vorm van zelfbestuur, besloten gisteren om de volksraadple ging door te laten gaan. Volgens sommige schattingen passeert de tropische cycloon Felix de Bermudas op tachtig kilometer. Maar het Amerikaanse Nationa- 'le' Centrum'vóór Orkanen waar schuwt dat het parcours van eén dergelijke wervelwind on voorspelbaar is. De bijna zestigduizend inwo ners van de archipel lijken de voorkeur aan een verblijf onder de Britse kroon te geven. Vol gens de jongste opiniepeilingen is 65 tot 68 procent van de kies gerechtigden tegen de onafhan kelijkheid. frieten van Franse komaf zijn. In Tienen dook men dan ook prompt in de bedrijfsarchieven en daar werd het bewijs gevon den: het Belgische klontje is meer dan een halve eeuw ouder dan het Franse! De Antwerpse 'meestergezel' Adant vond al in 1887 of 1889, dat is niet geheel duidelijk, een turbine uit om platen suiker te maken. Die platen werden ver volgens verzaagd tot kleine brokjes harde suiker, die men 'domino's' noemde, de huidige klontjes. In Tienen werd het procédé voor het eerst in 1902 toegepast en nog tot in de jaren zeventig gebruikt. Chambon, aldus de woordvoer der van de Tiense Suikerraffina derij, bedacht gewoon een an der procédé om suikerklontjes te maken. Terwijl de Belgen hun klojitjes uit platen suiker zaag- i den, werden de Franse klontjes I één voor één in een vorm ge perst. En dat heeft, volgens de Belgen, tot op de dag van van daag gevolgen. Het Franse klontje ontbindt sneller dan het Belgische, waardoor de suiker niet volledig oplost. Het Franse klontje is daardoor een stuk minder efficiënt dan het Belgi sche. Bovendien zorgen de sui- kerresten van het Franse klontje bij de afwas voor problemen. COROOS g APPELMOES pot 370 ml. Ajnbteding geldig van ma 14 t/m wo. 16 augustus 1995 A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS wrdierse politie is zater- tgs geraakt met katholie- de hoofdstad Belfast die rotestantse mars door hun wilden tegenhouden, ëntwintig mensen raakten onder wie twaalf poli- nnen. Verscheidene ka ken zijn opgepakt. Het ge- sin de nacht van zaterdag ondag in verschillende lierse steden doorgegaan, 'as een van de ergste uit- ngen sinds het Ierse Repu- Leger (IRA) een jaar een staakt-het-vuren L",e' itallen inwoners van de )u Road in Belfast gooi- essen en stenen naar de toen die hen ervan ield de protestanten tegen Jden. De politie vuurde astic kogels af en was de e snel meester. De dertig tanten marcheerden als- inder politiebegeleiding door de wijk. 's Nachts laaide het geweld in Belfast weer op. Betogers staken daarbij een autobus in brand. In de stad Ar magh bekogelden betogers de politie en brandweer met ste nen en flessen. De politie weersprak aantij gingen dat zij excessief geweld tegen de katholieken zou heb ben gebruikt. Deze zaak ligt in Noord-Ierland zeer gevoelig omdat de 12.000 man sterke po litiemacht voor meer dan 90 procent uit protestanten be staat. In Londonderry kwam het za terdagavond tot ongeregeldhe den tussen de politie en zo'n honderd jongeren uit Bogside, van wie sommigen een bivak muts droegen. De jongeren gooiden stenen en molotov cocktails naar de politie, die daarop met plastic kogels schoot. Enkele politiemannen raakten lichtgewond. De autoriteiten waren vooral beducht voor onlusten in Bogsi- Belfast tijdens de ongeregeldheden. Katholieken sjorren hevig aan een van de protestantse demonstranten foto reuter de, omdat hier tijdens de mar- Sinn Fein, heeft gewaarschuwd partijen in het overleg te betrek- sen in 1969 hevige rellen uitbra- dat het geweld in Noord-Ierland ken zolang de IRA en protes- ken die het begin inluidden van zal terugkeren als er niet snel tantse milities hun wapens niet een kwart eeuw sectarisch ge- een doorbraak wordt bereikt in hebben ingeleverd, weid. de onderhandelingen met de Gerry Adams, de leider van Britse regering. Die weigert alle Speuren naar honderden miljoenen zonder resultaat JAKARTA BOB KROON Het gewraakte 'geheime fonds' van honderden miljoenen dol lars dat de Indonesische presi dent Soekarno omstreeks 1960 op ëen Zwitserse bankreke ning zou hebben gezet om de strijd tegen Nederlands Nieuw-Guinea te bekostigen, lijkt spoorloos. De Indonesi sche minister van staat Moer- diono maakte zaterdag be kend dat een nauwgezet on derzoek geen resultaat heeft opgeleverd. „Maar als iemand alsnog nadere inlichtingen kan verstrekken, zijn die welkom", aldus Moerdiono. In Bazel zei een woordvoer der van de Zwitserse Bankiers- vereniging nooit te hebben ge hoord van een potje van 450 miljoen dollar, dat Soekarno bij de Union des Banques Suisses (UBS) op een num merrekening zou hebben ge deponeerd. „Als de Indonesi sche autoriteiten met feiten komen, kan de zaak natuurlijk worden nagetrokken", aldus de woordvoerder. „Maar dan moet Jakarta wel een officieel verzoek voor rechtshulp indie nen in Bem. Het klinkt als het zoveelste indianenverhaal over buitenlandse schatten in Zwitserse banken." Het indianenverhaal is ech ter afkomstig van niemand minder dan Soekamo's ver trouweling, de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken Soebandrio, die morgen vrij komt na een gevangenisstraf van dertig jaar vanwege zijn ról in de mislukte communis tische staatsgreep van 1965. In 1987 schreef Soebandrio vanuit de gevangenis een brief aan president Soeharto, waar in hij gewaagde van een 'Revolutiefonds' bij de Zwit serse UBS, alsmede goudha ren ter waarde van 125 mil joen pond sterling die Soekar no bij de Britse Barclay's Bank in bewaring zou hebben gege ven. „We hebben toen onge veer een half miljoen dollar opgespoord in Zwitserland en ook nog 250.000 dollar op een Japanse rekening", aldus Moerdiono, „maar niets wat in de buurt komt van Soe- bandrio's claim. Toegegeven, de boekhouding was in die tijd nogal chaotisch." De Indonesische procureur- generaal, Singgih, heeft de in middels 81-jarige Soebandrio ondervraagd, maar is daar ook niet wijzer van geworden. Soe karno's 'Revolutiefonds' werd opgebouwd uit al dan niet vrij willige bijdragen van bedrij- ICTON HANS DE BRUUN irp Perot blijft vaag tijdens door hem georganiseerd politiek evenement Bill Clinton ontbrak. Maar verder was iedereen de Amerikaanse nationale politiek ook maar iets -kenen heeft dit weekeinde in Dallas te vinden. |en Republikeinse presidentskandidaten, de De- ische leiders in de Senaat en het Huis van Afge- gden. Topadviseurs van de president. En alle- net maar een doel: de kiezers die niet tot een van e traditionele partijen behoren het hof maken. Perot, de man die bij de presidentsverkiezingen 12 als onafhankelijke kandidaat eenvijfde van de 'en in de wacht sleepte, was in de Texaanse stad inisator van een massabijeenkomst van partijlo- ie ontevreden zijn over de gang van zaken in ngton. En als je de afgelopen dagen de vertegen- igers van de gevestigde politieke orde aan het hoorde, dan hebben zij groot gelijk. Stem dus op de verwarrende boodschap. 'ren was de bijeenkomst aangekondigd als het 'e politieke evenement van het jaar, maar dat viel voor Ross Perot tegen. In plaats van de ver wachte achtduizend kwamen slechts drieduizend men sen opdagen. En daarbij waren dan nog eens honder den studenten die voor niks naar binnen mochten. Zij luisterden naar de Republikeinse kopman Robert Dole en diens acht concurrenten in de race naar de Republi keinse kandidatuur voor het presidentschap; naar de Democratische leider in de Senaat, Tom Daschle; naar Clintons naaste adviseur Thomas McLarty en zelfs naar de radicale zwarte dominee Jesse Jackson, die in dit ge zelschap nog het meest uit de toon viel. Want al gauw bleek dat de drieduizend van de De mocraten niet veel moeten hebben. De Republikeinse sprekers die 'Washington' in het algemeen, en Bill Clin ton en diens consorten in het bijzonder aanvielen, wer den vaak op hartelijke bijval onthaald. De meerderheid van de 'ongebonden' kiezers in Amerika is duidelijk van conservatieve snit. Dat bleek vooral uit de staande ovaties die Pat Buchanan kreeg, de oerconservatieve presidentskandi daat en TV-presentator, die Washington als een soort oord van verderf afschilderde en niet alleen met Clin ton maar zelfs met zijn eigen partijgenoten genadeloos de vloer aanveegde. Als ooit de aloude opvatting van kracht was 'dat poli tici van alles beloven om stemmen te winnen', dan ging dat zaterdag in Dallas op. Elke spreker beloofde in Was hington schoon schip te zullen maken, alles te zullen veranderen, Amerika beter te zullen maken, meer reke ning te zullen houden met de wensen van de kiezers. Zowel de Republikeinse koplopers als Bob Dole en de Texaanse senator Phil Gramm als Buchanan en Jack son. En dat alles vooral om Perot en zijn aanhangers er van te weerhouden een derde politieke partij op te rich ten, omdat die per definitie stemmenverlies betekent, vooral voor de Republikeinen. Perot zelf hield zijn bekende tirades tegen de Was- hingtonse elite, maar hulde zich in het duister toen het ging om de vraag wat zijn eigen ambities zijn. Of hij zich opnieuw kandidaat zal stellen, of hij een eigen par tij gaat beginnen zoals zijn aanhangers graag willen, of dat hij op de achtergrond de rol van 'stokebrand' gaat spelen. Niemand is van de bijeenkomst in Dallas iets wijzer geworden. Of het moet Bill Clinton zijn, die weliswaar weet dat het verzet tegen hem groot is, maar ook dat zijn opponenten een allerminst eensgezind ge zelschap vormen. Gijzelaar in Kashmir doodgeschoten NEW DELHI Rtr De regering van India is niet be reid gedetineerde onafhanke lijkheidsstrijders uit de deelstaat Kashmir vrij te laten in ruil voor vier ontvoerde Westerse toeris ten. Dat is vandaag in de hoofd stad New Delhi meegedeeld. „Er kan geen sprake van zijn dat enige activist wordt vrijgela ten in ruil voor de buitenlandse toeristen die door activisten in de Kashmir-vallei worden gegij zeld", aldus minister van bin nenlandse veiligheid Rajesh Pi- lot volgens de Press Trust of In dia. De onafhankelijkheidsstrij ders van Al-Faran, die begin juli vijf toeristen ontvoerden, eisen de vrijlating van vijftien guerril Een foto die in Kashmir is vrijgegeven van de vijf gijzelaars. De man ge heel rechts zou de vermoorde Noor Ostroe zijn. Verder zouden on duidelijk is in welke volgorde te zien zijn Donald Fred Hutchings uit de VS, de Britten Paul Wells en Keith Mangan en de Duitser Dirk Hasert. foto» reuter, lastrijders die in Indiase gevan genissen zitten. Gisteren werd het lijk van de door zijn ont voerders vermoorde Noor Hans Christian Ostroe gevonden. Al- Faran heeft gedreigd de reste rende vier toeristen ook te do den.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5