Sail breekt alle records Onze Top 10 van deze week. Binnenland Vallende sterren door volle maan 'overbelicht' rsoneel supermarkten Ijst compromis CAO af Groningen mag het nog laten regenen Nablussen brand bij Al kan nog dagen duren bemand weet wie Tula was en waar hij voor stond 0 0 0 79 89 9.90 5.49 5.25 1.89 1.29 1.79 3.99 1.19 GPD Geassocieerde Pi itse toerist drinkt zich dood Een 22-jarige Britse toerist is gisteren in Oosterend iel) bezweken aan overmatig alcoholgebruik. Zijn stoffelijk rschot werd gevonden in het woongedeelte van een bollen- iur. Volgens de politie is de Brit door overmatig alcoholge- konwel geworden en kort daarna overleden. fthon in voortuin te Putte g. De 22-jarige Angela Vos uit het Westbrabantse Putte eg in de nacht van zaterdag op zondag de schrik van haar le- itoen zij na het uitlaten van haar hond in de tuin voor haar ling een twee meter lange slang zag kruipen. Het bleek te nom een tijgerpython. De politie van Putte wist het dier met iulp van een vangstok te overmeesteren. Het dier is onderge- cht bij de reptielenzoo Iguana in Vlissingen. De tijgerpython En ongevaarlijke slang. Vermoed wordt dat het dier uit de uing van een reptielenliefhebber is ontsnapt. Deze heeft zich ;niet gemeld. am jdste inwoner Nederland overleden In het verzorgingstehuis Rhederhof in Rheden is de 'ch' ste 'nwoner van Nederland overleden in de leeftrijd van 110 Mevrouw Flower overleed afgelopen woensdag, zo is zater- j bekendgemaakt. De oudste inwoner van Nederland is nu Jo- ej. na van Dommelen-Hamer, die in verzorgingstehuis De int in Groesbeek woont. Zij hoopt 20 oktober 110 jaar oud te lerl den' ght ein beschadigd door betonblokken ie v warden Vandalen hebben gisterochtend vroeg twee grote oni jnblokken tussen de rails gelegd op de spoorlijn tussen Hin- ?t Ik wpen en Workum. De trein van Leeuwarden naar Stavoren ato idaar om negen uur bovenop. De trein werd aan de onder del temstig beschadigd en er is 300 liter dieselolie weggelekt. Er ian en zich geen persoonlijke ongelukken voor. De trein was zo t ga ar gehavend, dat een speciale sleeptrein uit Leeuwarden t, h ist komen om hem weg te slepen. Tegen het middaguur is liei lienstregeling volgens schema vervolgd. Van de daders ont- nsi ikt elk spoor, lopi sco-gangers molesteren agenten £nlo» Een groep van twintig jongeren heeft in de nacht van irdag op zondag in het Achterhoekse Groenlo twee surveil- :e-agenten in burger gemolesteerd. Daarbij loste een van de iten een waarschuwingsschot. De twee grepen in toen het Epje discogangers zonder enige aanleiding een jongen in el- sloegen. De politie riep de assistentie in van 22 agenten, verdachten, in de leeftijd van 19 tot 23 jaar, zijn aangehou- wegens openlijke geweldpleging. De gewonde agenten dez isten zich onder doktersbehandeling stellen, abij rot lit kapot bij huis 'huilende' Maria issum» Vandalen hebben zaterdagnacht een stuk trottoirte- '*eij loor de ruit gegooid van de woning van de familie Coumans, d naar van het 'wenende' Mariabeeldje in Brunssum. Rond da demacht hadden onbekenden de ruit al beklad met verf. De iexi tie hoopt dat dit soort incidenten tot het verleden behoort, ïm -a de opwinding over de resultaten van het onderzoek naar !e£' beeldje is geluwd. Uit dat onderzoek in het ziekenhuis van ieflf rlen kwam naar voren dat het niet om een wonder zou gaan. j.n I 'huilende' Mariabeeld is vrijwel zeker met een aansteker of r verhit waardoor het linkeroog is gaan smelten en een rode /e8 istof over het beeld liep. Manifestatie trekt 3,7 miljoen bezoekers bij, in en op het water amsterdam anp-gpd De manifestatie Sail Amsterdam heeft de afgelopen da gen het recordaantal van 3,7 miljoen bezoekers getrok ken. Dat is een paar honderdduizend meer dan de vorige Sail, in 1990. Hoewel de kades langs de IJ-haven overvol stonden, was vooral de belangstelling óp het water enorm. In augustus van het jaar 2000 zal Amsterdam we derom als gaststad optreden voor Sail. nieuw massa's belangstellenden aan de kant van het Noordzee kanaal staan, zodat het totale aantal Sail-bezoekers uiteinde lijk de 4,5 miljoen benadert. Sail-directeur Heppener ver wacht uit de kosten te zijn. De exacte financiële resultaten worden pas volgende maand bekend. De stichting, die een budget van 8,5 miljoen gulden had, hoopte quitte te spelen. De zes hoofdsponsers leverden 2,7 miljoen gulden. Stond Sail gisteren heel gedis tingeerd in het teken van de vlootschouw, de dag ervoor was Het Gemeentelijk Vervoerbe drijf van Amsterdam heeft de afgelopen dagen 450.000 men sen extra vervoerd met tram, boot en bus. De NS hebben sinds afgelopen donderdag 300.000 mensen naar Sail ver voerd. Vanochtend verlieten de windjammers die meededen aan de Cutty Sark Tall Ship Ra ces de hoofdstad. De oceaanzei lers kozen vanmiddag via de sluizen van IJmuiden het ruime sop. Stichting Sail verwachtte vanochtend dat vandaag op- het een chaotische veelheid van alles wat maar drijven kon die aan de ogen van een miljoen belangstellenden voorbij trok tijdens de Pieremachocheltocht: een kilometers lange stoet van biertonnen, varende klompen, badkuipen, Jansen en lansen uit Kuifje, een bananenboot, een scheve kopie van het olieplat form Brent Spar en enkele on definieerbare bouwsels. Het bier vloeide rijkelijk. De tocht werd immers gesponsored door brouwerij Heineken. In totaal hadden zich 63 teams ingeschreven, afgewis seld door 29 amfibievoertuigen, een colonne schepen met uitge laten Ajax-fans en daar tussen door nog vele 'zwartvaarders'. Volgens organisator Cor Heide- ma van de Amstelveense brand weer vormde de Pieremacho cheltocht van zaterdag de lang ste die ooit is vertoond. Incidenten deden zich bij Sail nauwelijks voor afgezien van wat gemopper op partyschepen die het publiek het zicht bena men. Wel wordt vandaag een kermisexploitant voorgeleid aan de officier van justitie, de man reed zaterdag op een aantal po litiemensen in. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. De man was woedend omdat hij met zijn auto niet langs een afzetting mocht. Ver volgens reed hij op de agenten in. Vier politiemensen raakten licht gewond. De honderddui zenden bezoekers hebben wei nig of niets van het incident ge merkt. De kermis ging gewoon door. Veel kermisexploitanten zijn ontevreden, omdat de pu blieke belangstelling voor hun atracties bij de Oostelijke Han delskade, waar de zeilschepen liggen, tegenviel. den haag-apeldoorn gpd De zwerm 'vallende sterren' die het afgelopen weekeinde met spanning werd verwacht, is bij zonder tegengevallen. Het felle licht van de volle maan deed de duizenden voorbij schietende lichtjes vrijwel geheel in het niets verdwijnen. Bovendien was de activiteit van de zwerm meteoren veel geringer dan was verwacht. De zwerm deeltjes Perseï- den beschrijft een baan rondom de zon. De Aarde trekt elk jaar tegen 12 augustus door de zwerm. De deeltjes komen daarbij met een snelheid van 60 kilometer per seconde in de dampkring terecht en verbran den dan. Dat verschijnsel staat bekend als 'vallende ster' of met een beter woord: meteoor. On der gunstige omstandigheden zoals die voorspeld waren voor de nachten van het afgelo pen weekeinde kan men elke vertrouwen in vierdaagse werkweek •esli e ti| lersoneel in de supermark- stiti vijst het compromis dat 'ani (evers en bonden hebben i na en over een nieuwe CAO igti Jt blijkt uit de voorlopige x D g van een enquête onder allei den van de dienstenbond arh id] de ledenraadpleging komt spil toren dat het personeel in toe ipermarkten weinig ver- i; ik ren heeft in de totstandko- aori van een vierdaagse werk- tember gaan de bonden op nieuw met de werkgevers on derhandelen, maar er is weinig hoop op overeenstemming. In het. uiterste geval wil de dien stenbond proberen om met de grote concerns (Albert Heijn en Vendex) afzonderlijke CAO's af te sluiten. den haag-grqningenIn de provincie Groningen mag de waterspuit nog aan om de dorti- ge gewassen te bevloeien. In tien waterschappen is door de aanhoudende droogte een be- regeningsverbod afgekondigd. De komende dagen zal dat aantal waarschijnlijk oplopen, zo verwacht de Unie van Waterschappen. Het verbod houdt in dat er geen water uit sloten mag worden gebruikt om landbouwgronden of sportvelden te besproeien. De waterschap pen besluiten daartoe om te voorkomen dat sloten droog komen te staan. Vooralsnog spe len de problemen vooral in Brabant, Limburg en Drenthe. Overigens is het in sommige de len van het land nooit toegestaan te beregenen met oppervlaktewater. Het gaat bijvoor beeld om bepaalde zandgronden waar geen of te weinig inlaat van water mogelijk is en om gebieden in Zeeland waar geen zoet water kan worden ingelaten. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD In verband met de verrui- 3e E van de winkelopeningstij- pol zouden allerlei toeslagen dit| het werken in de avondu- toofomen te vervallen in ruil een kortere werkweek, il mensen die in deeltijd ïn vrezen naast het inleve- an toeslagen ook nog uren te raken, aldus een woord- Ier van de dienstenbond, compromis moest een maken aan het conflict een CAO voor de ongeveer 00 werknemers in de su- arkten. In het voorjaar al op beperkte schaal actie trd. Begin september is de itieve uitslag van de leden- bekend. Eind sep- apeldoorn gpd-anp Het nablussen van de grote bos brand die vrijdagmiddag bij Kootwijk langs de snelweg Al ontstond, kan nog dagen duren. Volgens commandant A. Heij- nen van de regionale brandweer Oost-Veluwe blijft het vuur vooral in gebieden met een dik ke humuslaag lang nasmeulen en laaien de vlammen regelma tig opnieuw op. In totaal werd honderd hectare bos vernield. De Al is gistermiddag tussen Stroe en het verkeersknooppunt Beekbergen weer voor alle ver keer vrijgegeven. Alleen de op en afrit bij Kootwijk blijven nog de gebied. Daarnaast vloog een De brandweer gebruikt deze afrit als verzamelpunt voor ma terieel. Het hele weekeinde is de brandweer met groot materieel in het afgebrande bosgebied ac tief geweest. Daarbij waren veertien blusvoertuigen en tachtig brandweermensen be trokken. Ook Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat warren voort durend met drie tot vijf wagens in het gebied aan het patrouille ren. De Rijkspolitie was steeds met een helikopter paraat, waarmee zo nu en dan verken ningsvluchten werden uitge voerd boven het zwartgeblaker- zeker tot vanavond afgesloten, brandweervliegtuigje de hele dag boven het brandgevaarlijke terrein om vanuit de lucht de blusactiviteiten te coördineren. Voor het wegrestaurant in Stroe, een aantal benzinesta tions en de Apeldoornse attrac tieparken betekende afsluiting van de autosnelweg Al een flin ke tegenvaller. Restauranthou der F. Hegt schat de strop op tienduizenden guldens. Hij moest zijn restaurant gedeelte lijk ontruimen. De benzine pomp bleef weliswaar open, maar kreeg nauwelijks klanten. Ook de Apenheul en Berg en Bos, attracties die normaal top drukte doormaken in deze tijd van het jaar, kregen maar wei nig bezoekers. Blussende brandweerlieden hebben vannacht korte tijd jacht gemaakt op een man die probeerde brand te stichten in het getroffen gebied. „Iemand raakte kennelijk zeer opgewon den van de brand. We betrapten hem op heterdaad, maar hij kon ontkomen", aldus de brand weer vanmorgen. De brandweer acht het uitgesloten dat de py romaan ook de grote brand heeft aangestoken. Vrijdag liet de brandweer weten dat die in de middenberm van de snelweg moet zijn ontstaan, gedacht werd meteen aan een wegge gooide sigaret. ntillianen herdenken slavenopstand van 1795 jerdam-tilburg gpd )e Doelen in Rotterdam hebben ongeveer hon- d Antillianen gisteren de slavenopstand op Cura- tweehonderd jaar geleden op 17 augustus 3 dacht. Vertegenwoordigers van de Antilliaanse :y.ïeenschap in Nederland hielden tijdens de bïj- ^komst een pleidooi voor officiële erkenning van nassale opstand. Volgens hen moet 17 augustus nationale feestdag worden op de Antillen. Ook fen zij dat er op Cura9ao een monument wordt lericht ter herinnering aan Tula, de in 1795 ge- gen genomen en omgebrachte opstandelingen- ind weet waar de opstandelingenleider Tula daan kwam. Hij was er gewoon, in 1795. Na enkele cen van voorbereiding begon Tula, met zijn maten jan Karpata en Louis Mercier de laatste slavenop- idop de Antillen. Dat initiatief moest hij na twee anden met de dood bekopen. „Pas sinds een jaar tóntig krijgt Tula de aandacht die hij verdient, ar tot vandaag wordt in Nederland een negatief 'd geschetst van de slavenopstand," zegt Richard »i. wetenschappelijk medewerker van de Katholie- 'niversiteit Brabant. apstand is in het Nederland van 1795, dat net door ransen bezet was, vrijwel onbeschreven gebleven. Zelfs op de Antillen moest Tula tot 1974 wachten op de eerste, serieuze studie naar zijn optreden. Een en kel standbeeld, vijf kilometer van de hoofdstad Wil lemstad, markeert de plaats op het strand waar de Cu- rapaose slavenaanvoerder om het leven kwam. Hij werd daar tweehonderd jaar geleden gevangen geno men, waarna zijn hoofd werd afgehakt en in zee ge gooid. Op die plek heeft sinds 1968 elk jaar de herden king plaats. De slaven op Curasao zijn twee keer in opstand geko men. In 1751 waren het net uit Afrika aangevoerde slaven, die her en der op het eiland relletjes veroor zaakten. De opstand in 1795 was serieuzer en volgde op een opstand in Haïti en de slavenbevrijding op het Franse St. Domingue. Tula en enkele andere slaven weigerde op die 17-de augustus aan het werk te gaan. Op andere plantages vond hij steun. Uiteindelijk kwa men zo'n duizend slaven in opstand. Zij verdreven een militair korps bij de plaats Portomari. Dat leidde tot verwoestingen en plunderingen op het hele weste lijk deel van het eiland. Vanaf eind augustus keerde het tij. Garnizoenscom mandant baron Van Westerholt van de Leemcule wist de opstandelingen enkele malen te verslaan. Half sep tember waren de meeste slaven weer op hun planta ges aan het werk. Tegen het eind van de maand wer den de leiders gevangen genomen en op 3 oktober ter dood gebracht. Hoewel de opstand niet het gewenste doel had de slavernij zou pas in 1863 door Nederland worden af geschaft (door Groot-Brittannië in 1833 en door Frankrijk in 1848) verbeterden de omstandigheden voor de slaven wel enigszins. Direct na de opstand werden er regels gesteld voor maximale werktijden, minimum verstrekking van voedsel en kleding en de verdere behandeling van de slaven. Dat neemt niet weg dat de rond tienduizend slaven op Curasao een onderling verschillende behandeling kregen. De tuin- ofveldslaven hadden het moeilijkste leven: zwaar eentonig werk was hun deel, verwaarlo zing en wrede straffen gebruikelijk. De huisslaven (be dienden) waren er beter aan toe, terwijl de ambachts- slaven tegen het einde van de slavernij nagenoeg ge lijk waren aan vrije mensen. Zij bleven echter koop waar en vrouwen werden gebruikt om nieuwe slaven te 'fokken': sterke mannen iiadden de taak voor veel nakomelingen tè zorgen. Volgens Ronnie Martina, voorlichter van het Antillen- huis in Den Haag, duurde het 175 jaar voor het be wustwordingsproces op de Antillen goed op gang kwam. „Er is nog steeds veel schaamte onder mensen die afstammen van slaven. Zwart zijn is geen pré," zegt Martina. Pas sinds jongeren vaker in Nederland zijn gaan studeren, is er een gevoel van trots ontstaan over het eigen verleden. O O O O O 0 Tomaten, 500 gram Komkommer, per stuk Hamburger gepaneerd, 500 gramJ95 4.95 kilo CU Hele kip, kilo JA*T Coca Cola, regular light caffeine free of light, 3 flessen S 1.5 liter naar keuze Ch Pindakaas J2L9I, pikant, sesam j2£9I of stukjes noot, pot 350 gram jpts Ch Knackebröd, sesam 220 of bros volkoren, pak 200 gram Jüf Ch Extra gevulde groente- tomaten- of kippesoep, blik 0.8 liter Cöte d'Or Bon Bon Bloc, praline of wit duopak 150 gram Nü ChAIbi afwas, citroen of appel, flacon 500 ml _L?<f minuut wel een of enkele me teoren zien opflitsen. De laatste vier jaar is de me teorenzwerm echter actiever ge worden, wat in verband werd gebracht met de terugkeer van de moederkomeet, het 'stof nest', eind 1992. De verwachtin gen voor de nachten 11/12 en 12/13 augustus waren danook hoog gespannen. Door de aan wezigheid van de maan. die op 10 augustus vol was, zou het overgrote deel wéliswaar 'ver drinken' in het maanlicht. Maar waarnemers van de Werkgroep Meteoren (WGM) verwachtten desondanks veel 'vuurwerk' van de vele heldere meteoren die in eerdere jaren werden gesigna leerd. Die verwachting kwam niet uit. CRI ontkent bestaan lijst 'foute' juristen zoetermeer anp De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) ontkent met klem dat zij over een lijst be schikt met daarop de namen van vijftien advocaten en nota rissen en vijf financiële instel lingen die geregeld criminele diensten verlenen aan misdaad organisaties. „In de nota 'De aanpak van de georganiseerde misdaad - een tussenbalans' worden die beroepsgroepen wel genoemd, maar het is pertinent onjuist dat er een zwarte lijst zou bestaan met daarop namen van advocaten en notarissen", zei de woordvoerder van de CRI zaterdag. De CRI reageert daarmee op een bericht in NRC/Handelsblad waarin het bestaan van een dergelijke lijst wordt onthuld. Volgens de krant is de 'registra- tielijst' sinds 1992 opgesteld door het zogeheten Meldpunt Ongebruikelijke Transacties (MOT), waar financiële instel lingen verdachte handelingen van boven de 25.000 gulden aanmelden. Deken De Waard van de Ne derlandse Orde van Advocaten reageerde geschokt op de publi- katie in NRC-FIandelsblad. Vol gens hem is er geen enkel be wijs voor criminele activiteiten van advocaten. Hij noemt de lijst een afleidingsmanoeuvre van de politie om eigen falen te verbloemen. KPN gelooft niet in jacht op spooknummers den haag anp KPN hecht weinig waarde aan verhalen dat criminelen op gro te schaal proberen PTT'ers om te kopen om in het bezit te ko men van een zogenoemd spooknummer. Daarmee kun nen criminelen telefoneren zonder dat zij kunnen worden afgeluisterd. „Onze veiligheids procedures zijn zo goed dat het nauwelijks mogelijk is met nog niet uitgegeven telefoonnum mers te knoeien", zegt een woordvoerster van KPN. Zij reageert daarmee op be richten dat criminelen via tus senkomst van malafide PTT'ers gebruik maken van telefoon nummers die zijn gereserveerd voor nieuwe klanten. Politie en justitie kunnen deze spook nummers niet aftappen omdat de nummers officieel nog niet bestaan. De woordvoerster er kent dat onlangs een PTT'er die in een telefooncentrale werkte is betrapt op het knoeien met spooknummers. „Dat is echter een uitzondering." Extraatje van deze week: Ch Karnemelk, "7Q pak 1 liter 7J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 augustus as. Kantonrechters boos over plan van Sorgdrager den haag anp De kantonrechters zijn boos op minister Sorgdrager (justitie). Zij vrezen dat de minister on danks een negatief advies van de Raad van State uiterlijk per 1 januari 1997 kantongerechten en rechtbanken wil samenvoe gen. De kantonrechters noemen de plannen van de minister in een brief aan de Tweede Kamer 'onjuist en maatschappelijk heilloos'. Nederland telt 61 kan tongerechten met 160 rechters. Als de plannen van Sorgdrager doorgaan, worden die binnen enkele jaren toegevoegd aan de 19 arrondissementsrechtban ken. Kantonrechters houden zich in hoofdzaak bezig met kleine vergrijpen en civiele za ken als huur- en arbeidsrecht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3