Dan is zo'n kind dood, maar jij lee Rawagedeh-documentaire heeft heel weinig te bieden Feiten &Meningen Milosevic zit nog stevig in het zadel Indië-veteranen vragen uitstel uitzending Vieze duim voor kiezers Volkstuinen MAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 152 Twee Nederlandse blauwhelmen walgen van gedrag collega 's in Bosnië Op het eerste oog lijkt Belgrado een volstrekt normaal zomers weekeinde te beleven. Van uitgeputte vluchtelingen is in het centrum van de Servische hoofdstad geen spoor te bekennen. De tienduizenden berooide en woedende Krajina-Serviërs die de afgelopen dagen massaal Servië binnentrokken, worden door de politie zorgvuldig uit Belgrado geweerd. De Servische autoriteiten willen niet het risico lopen met spontane uitbar stingen van volkswoede te worden geconfronteerd. Die opzet lijkt geslaagd. Het verlies van de Krajina en de stroom vluchtelingen zijn het voornaamste gespreksonder werp rond menig terrastafeltje, maar in de meeste gesprekken blijft het bij wat voorzichtig gemor. Slechts een enkeling durft hardop te zeggen wat menigeen voorzichtig denkt: de hoofd schuldige aan het drama is de Servische president Slobodan Milosevic. Milosevic heeft de Krajina-Serviërs en hun Bosni sche broeders immers tot rebellie aangezet en hen vervolgens, toen hem dat beter uitkwam, keihard laten vallen. „Milosevic is een verrader." Milan Knezevic, bestuurslid van de Democratische Partij, windt er geen doekjes om. In het par tijkantoor aan de prestigieuze Terazije-boulevard in het cen trum van Belgrado ventileert hij zijn woede over de catastrofa le politiek die de Servische president zijns inziens heeft bedre ven. „Milosevic heeft de Bosnische en Kroatische Serviërs opge jut met zijn verhaal dat alle Serviërs in één land moesten wo nen. Dat was in het oude Joegoslavië zo, maar juist Milosevic heeft dat oude Joegoslavië verziekt. Nu praat hij alweer gerui me tijd alleen nog maar over vrede. Maar het enige dat hem echt interesseert is aan de macht te blijven. De macht, dat is zijn enige echte ideologie. Hij heeft, als het er op aan komt, lak aan het Servische volk." Volgens Knezevic beginnen steeds meer mensen er zo over te denken. Vorige week vonden er zelfs in het centrum van Belgrado tot drie maal toe demonstraties plaats tegen Milose vic en zijn beleid; daaraan namen enkele duizenden mensen deel. Al te veel illusies maakt Knezevic zich echter niet. „De overgrote meerderheid van de bevolking steunt hem nog steeds. Steeds meer mensen beginnen in te zien dat Milosevic niet degene is die ze dachten dat hij was, een 'redder des va derlands'. Maar ze zien nog geen echt alternatief." Dat laatste is niet vreemd. De oppositie tegen Milosevic en zijn almachtige socialistische (ex-communistische) partij is verdeeld. Een aantal rechts-nationalistische partijen bekriti seert de Servische president omdat hij naar hun zin niet hard genoeg voor het Groot-Servische ideaal vecht, terwijl de mees te linkse intellectuelen hem juist vanwege zijn vroegere ge dweep met datzelfde ideaal veroordelen. Zo mogelijk nog funester voor de oppositie is dat het gros van de Servische bevolking nauwelijks op de hoogte is van standpunten en meningen die niet met die van Milosevic en zijn regering overeenkomen. De media in Servië zijn, op een paar uitzonderingen na, vrijwel geheel 'gelijkgeschakeld' en dragen louter het standpunt van de regering uit. De berichtgeving van de afgelopen week was veelzeggend. Het gros van de Servische media legde de schuld voor het Kraj- ina-debacle in navolging van de regering geheel bij de Kroaten en bij de leiders van de Bosnische en Kroatische Serviërs, Ra dovan Karadzic en Milan Martic. Milosevic bleef in vrijwel alle commentaren buiten schot, „Kritiek op Milosevic in de officië le media is eenvoudigweg onmogelijk. Hij heeft zijn vriendjes op alle sleutelposities bij de media geplaatst. En de paar onaf hankelijke media, een lokale televisie- en radiozender en een paar weekbladen, zijn buiten Belgrado nauwelijks te ontvan gen of te koop", aldus een journalist van het kleine, onafhan kelijke persbureau Beta. Professor Miladin Zivotic, oprichter en voorzitter van de 'burgeractie voor vrede'-beweging, maakt zich al evenmin veel illusies over een spoedige val van de 'sterke man'. De interna tionaal vermaarde filosoof Zivotic heeft zojuist met zijn vooral uit intellectuelen bestaande beweging een oproep voor een onmiddellijke wapenstilstand gedaan. „De kans dat de Ser visch media over de oproep berichten, lijkt nihil", erkent hij. Hij foetert uitgebreid over het „vergiftigde intellectuele kli maat" in Servië en op een aantal prominente intellectuelen die daar mede verantwoordelijk voor zijn door het 'Groot-Servi sche ideaal' te propageren. Dat ideaal is volgens Zivotic sinds de val van de Krajina morsdood. Maar de man die aan de macht wist te komen door met dat ideaal te dwepen, Milose vic, heeft de teugels in Servië nog altijd stevig in handen. „Het enige lichtpuntje dat ik zie, is dat er nu vanuit de vre desbeweging een soort moderne, sociaaldemocratische stro ming lijkt te ontstaan. Die kan het land op middellange ter mijn wellicht uit de duisternis leiden." Tot die tijd voorziet de filosoof slechts twee rampscenario's. In het eerste geval slaagt Milosevic erin vrede te sluiten en stelt hij zijn positie daarmee veilig. „Dan hebben we weliswaar vrede, maar nog geen de mocratie". Het tweede denkbare scenario is volgens Zivotic nog veel erger: onder de toenemende druk van de extreme na tionalisten wordt Milosevic opzij gezet. „Dan hebben we nog meer oorlog en nog altijd geen democratie", concludeert de fi- looof. „Ik vrees dat wij Serviërs nog geruime tijd met Milosevic zullen moeten leven." belgrado hans gertsen correspondent Het Westjavaanse dorp Rawagedeh zal de geschiedenis ingaan als het Nederlandse My Lai. Zeker 170, maar waarschijnlijk 431 inwoners werden in 1947 door Ne derlandse militairen omgebracht, zo ongeveer als een Amerikaanse eenheid in de jaren zestig het Vietnamese dorp My Lai van de kaart veegde. Na alle commotie van de afgelopen week rond de RTL- documentaire valt aan deze interpretatie niet te twijfe len. Dat hoeft ook niet, want het dodencijfer is al tien jaar bekend. Als eerste wees deze krant er afgelopen woensdag op dat de sociologen J.A.A. van Doorn en W.J. Hendrix zelf Indië-veteranen in de derde druk van hun boek Het Nederlands-Indonesisch Con flict. Ontsporing van geweld de Indonesische schatting noemen van 433 doden. Vrijwel exact dat cijfer (431 na melijk) valt te lezen op het monument op de erebe graafplaats van Rawagedeh, dat door RTL wordt gepre senteerd als het belangrijkste bewijsstuk. Van Doom en Hendrix baseerden hun mededeling op een onderzoek van een team van de Commissie van Goede Diensten. Die commissie was ingesteld door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om te bemid delen tussen Nederland en de naar onafhankelijkheid strevende Indonesische nationalisten. Volgens auteur Hendrix kon het archief van het VN-on- derzoek begin jaren tachtig nog vrijelijk worden inge zien op het Haagse ministerie van binnenlandse zaken. Inmiddels is het overgedragen aan Buitenlandse Zaken en is het niet meer toegankelijk. Daarover hebben de ministeries van justitie en buitenlandse zaken afgelo pen week een nader besluit genomen. Men wil de pri vacy van de betrokken militairen beschermen en het onderzoek van het openbaar ministerie niet bemoeilij ken, zo luidt de formele verklaring. Vooruitlopend op uitzending van de documentaire haalde RTL vrijdag P. Colson voor de camera. Hij was indertijd lid van een team dat de executies in Rawage deh onderzocht. Een dag eerder vertelde de nu 69-jari- ge oud-KNIL-sergeant Colson in de Gronings-Drentse In een brief aan RTL5 hebben organisaties van Indië- veteranen de omroep gevraagd de documentaire over de executies in Rawagedeh niet uit te zenden op 15 augustus. De brief is ondertekend door voorzitter Lapré van dé Stichting Japanse Ereschulden. Hij noemt de documentaire onzorgvuldig en getuigen van gebrek aan piëteit. Volgens Lapré is voor uitzen ding van het programma eerst nader onderzoek no dig. Behalve voor zijn eigen organisatie heeft Lapré de brief geschreven namens de Vereniging van Vetera- nenorganisaties. krant Nieuwsblad van het Noorden hoe het onderzoek verliep. Om te beginnen zijn de commandant en de manschappen van de betreffende Nederlandse eenheid (3-9-RI) ondervraagd. Colson: „Er is wel geprobeerd ge tuigenissen los te krijgen van de plaatselijke bevolking, maar dat ging heel moeizaam. De mensen waren doodsbang voor beide partijen Rest natuurlijk de vraag wat de televisiekijker morgen van 22.55 tot 23.25 uur kan verwachten. Eigenlijk heel weinig, na wat RTL en de NOS de afgelopen week al uit de documentaire hebben getoond. De excessen van Ra- wagedeh bestaat vooral uit een verslag van de gebeurte nissen door enkele overlevenden. De makers, journalist Alfred Edelstein en historica Karin van Coeverden, doen hun best het leed te schetsen van de Indonesische dorpsbewoners. Daarin slagen ze. Ze falen echter in hun poging de toedracht van het bloedbad precies te documenteren. Niet duidelijk wordt hoeveel mensen stierven als gevolg van de inlei dende Nederlandse mortieraanval en hoeveel mensen er standrechtelijk zijn geëxecuteerd. De geïnterviewde overlevenden, twee vrouwen en drie mannen, weten het zelf kennelijk ook niet meer precies. De menselijke herinnering schiet na 47 jaar gewoon tekort. De Indonesiërs beitelden weliswaar in de jaren vijftig het getal 431 in het monument, maar het ereveld omvat 'slechts' 200 tot 300 graven. De ooggetuigen spreken voorts over enkele tientallen doden als gevolg van Ne derlandse executes en niet over honderden. Precies daar zit ook de grootste onnauwkeurigheid. RTL slingerde vorige week de mededeling de wereld in dat Nederlandse militairen in Rawagedeh 431 mensen heb ben geëxecuteerd Dat maakt de documentaire in het geheel niet waar. De ooggetuigen spreken over tiental len executies. De in opdracht van de Nederlandse rege ring in 1969 vervaardigde Excessennota rept over twin tig executies. En bovengenoemde oud-militair Colson sprak afgelopen week over dertig tot veertig geëxecu teerden. Iets anders is het totale aantal doden, dus: ge- executeerden plus slachtoffers van mortierbeschietin gen. De Excessennota kwam in 1969 tot 170, Hendrix en Van Doorn memoreerden in 1985 de Indonesische schatting van 433 doden. Daaraan voegt de RTL-docu- mentaire met het cijfer van 431 slachtoffers niets nieuws toe. Het gaat te ver om RTL te verdenken van boze opzet bij het veroorzaken van de commotie van de afgelopen dagen. Aannemelijker is, dat de makers van de documentaire doodgewoon niet op de hoogte waren van het al door Van Doorn en Hendrix vermelde cijfer, en dat de mensen van RTL Nieuws te oppervlak kig naar de documentaire keken voordat ze hun nieuw sitem samenstelden. Aan het drama Rawagedeh zelf doet dat uiteraard niets af. hilversum-haarlem louis burgers in decemberf,n'v< Inwoners van het Westjavaanse Rawagedeh praten voor de camera over wat hun dorp ii overkwam. Meteen al de eerste dag in voormalig Joegoslavië kon Nico Samara zijn ogen niet geloven. Tijdens de rit naar de VN-post in Lukavac zag hij hoe een vrouwelijke militair met een zak chips begon te zwaaien. Ze lokte er een groep kinderen mee, maar op het moment dat die kwamen aangerend, wierp ze de zoutjes met een lach op de grond. Daarna stampte ze ook nog eens alles in het zand. „En iedereen die er omheen zat, ging lachen." Samara schudt zijn hoofd. „Het toonde de mentaliteit aan, daar." Wat begon als een spannend avontuur, eindigde voor de 20-jarige dienstplich tig soldaat Samara in een frustrerende ervaring. Volgens eigen zeggen beland de hij op een plek waar het treiteren van kinderen door tal van zijn mede militairen als de gewoonste zaak van de wereld werd gezien. Iets dat door de 21-jarige Thomas uit de omgeving van Amsterdam wordt beaamd. Zowel hij als Samara vertelt dat Nederlandse sol daten voor de lol snoep tussen het vlijmscherpe prikkeldraad gooiden. Kinderen deden er alles aan het te pak ken te krijgen en zouden daardoor ver wondingen hebben opgelopen. „Ach", verwoordt Thomas de mentaliteit van degenen die zoiets deden, „dan duurt het wachtlopen tenminste wat korter. Leuk, heb je weer wat om naar te kij ken. De 'locals' (de plaatselijke mos lim-bevolking) behoor je nu eenmaal niet te respecteren. Heel simpel." Nico Samara is graag bereid over zijn ervaringen te vertellen en heeft er dan ook geen moeite mee dat zijn naam wordt vermeld. Thomas heet in werke lijkheid anders, maar hecht eraan ano niem te blijven. Alle twee zaten ze als dienstplichtigen in Lukavac, ten wes ten van Tuzla. Nico van februari tot be gin april dit jaar, Thomas van decem ber tot en met mei. Ze doen onafhan kelijk van elkaar hun verhaal. Ook Thomas herinnert zich zijn eerste dag. Op zeker moment was op de een of andere manier de blauwe VN-baret van een korporaal in een veld beland. „In je opleiding leer je dat je altijd op de verharde weg moet blijven. Wegens het gevaar van mijnen. Dus dan lok je toch gewoon een kindje met snoepjes om die baret te halen. Zou er een mijn liggen, dan is zo'n kindje opgeblazen. Dat is dan kut, maar jij leeft tenminste nog." Thomas ziet deze gebeurtenis als het ergste dat hij daar meemaakte. „Ik weet nog dat ik zei: doe het niet, doe het niet!" Het kind is niets overkomen, maar de 21-jarige blauwhelm was een illusie armer. Er gebeurde nog veel meer. Net zoals Nederlandse militairen van andere VN- bases dat eerder vertelden, zag ook Thomas hoe kinderen aanmaakblokjes in hun handen kregen gestopt. Waarbij ze werd verteld dat het snoepjes wa ren. Nico weet er alles van: de tabletten werden met jam ingesmeerd en in Mars-papiertjes gewikkeld. „In het be gin keek ik er heel erg van op, maar op den duur ga je steeds meer dingen nor maal vinden." Natuurlijk, stelt Samara, er waren ook genoeg jongens die nooit iemand kwaad deden. Maar dat kon niet wor den gezegd van de blauwhelm die tij dens het wachtlopen werd aangespro ken door een jongen van een jaar of zestien. Die wilde iets spectaculairs la ten zien: tegen betaling van een Duitse mark toonde de moslim zich bereid een brandende sigaret in z'n eigen arm of borst uit te drukken. De Nederlander vond het wel een kick en haalde niet één, maar twintig mark tevoorschijn. Zodat de jongen zich op evenzovele plaatsen diende te verwonden. Toen de legerleiding dit hoorde, werd de sol daat teruggestuurd naar Nederland. Het ministerie van defensie verklaarde evenwel dat niet tot vervolging is over gegaan 'wegens het ontbreken van harde bewijzen'. Een Duitse mark was eveneens het ta riefdat de (jonge) meisjes hanteerden die zichzelf aanboden bij de poort. „Ik heb het zelf gezien", zegt Nico Samara. Verschillende mannen maakten van dat aanbod gebruik, zo heeft een aan tal van hen tegenover Thomas be weerd. „Maar uit 'humaniteit' gaven ze dan iets meer. Tien mark of zo." Nico zegt dat hij hier niets van wilde weten, wat ertoe leidde dat zijn maten hem vroegen 'of hij flikker was of zo'. „Ik ben af en toe ook met de dood be dreigd. Een keer had ik met iemand een felle ruzie tijdens het wachtlopen. Hij heeft toen een geladen Uzi naar me gegooid." En dan was er nog de ontgroening van nieuwe militairen. Hen werd te ver staan gegeven dat ze door een mod derpoel moesten kruipen. Sam ld vond dat belachelijk en wilde d aan meedoen. Eén jongen zeil terlijk: als je niet meedoet, schi kogel door je kop. Wegens familie-omstandighed moest Samara in april plotselir "at huis. Thomas bleef nog iets lan „Toen ik terugkwam in Nederli werd ik bij de Militaire Veilighe dienst geroepen. Ik heb ze alles 'gj teld", verzekert hij. Tot twee ke echter maakte het ministerie v fensie bekend dat uitvoerig om unb geen strafbare feiten aan het lii iop gebracht. Thomas noemt dat of' misschien wel daarom voeldeI ti nig voor de VN-medaille waan en recht had. „Ik ben hem niet ga ar; len. Steek 'm maar in je reet, h est zegd. Uiteindelijk kreeg ik diei üen toegestuurd. Hij zit nu ergensi »kt plunjebaai. Ik hoef 'm voorlopi zien." SC (NU Port-au-Prince Wie gisteren in Haïti zijn stem had uitgebracht voor de gemeentelijke en parlementsverkiezingen kreeg een flinke klodder inkt aan een duim gesmeerd. De bedoeling daarvan is dat mensen niet twee keer kunnen stemmen. Zo moet fraude worden voorkomen. De opkomst bij de tweed verkiezingsronde was zeer laag. De meeste oppositiepartijen hadden opgeroepen de verkiezingen te boycotten. De extra ronde was nodig omdat er bij de eerste, op 25 juni, in 21 plaatsen op grote schaal onregelmatigheden hadden plaatsgevonden. FOTO AFP THONY BELIZAIRE Tot dit voorjaar verdeelde ik de Amsterdam- mers in mensen met of zonder i Amsterdam bloemen en planten op het balkon. Ik meende dat inwoners die 'aan groen doen' gevoeliger types zijn dan wie genoegen neemt met hefsaaie aanzien van de woonhokkert waarin de meeste hoofdstedelingen zijn weggestopt. Zonder mezelf op de borst te kloppen: ik hoor bij de categorie 'met groen' en doe dagelijks reuze mijn best mijn geraniums, fuchsia's en vlijtige liesjes in leven te houden. On danks een zwaar belast verleden (mijn ouders hebben een won derschone tuin en mijn zusje heeft zelfs doorgeleerd in de groenbranche) lukt me dat heel aardig en heb ik dit jaar alleen de potten met overleden rozen in de vuilcontainer moeten wer pen. Sinds een paar maanden weet ik echter dat onze prestaties ver in het niet vallen bij die van de eigenaren van volkstuinen. Als de Amsterdamse balkontuiniers inderdaad gevoeliger zijn dan mensen 'zonder groen', dan ho ren de volkstuinders in een nog weer hogere categorie. Ze be schouwen de steenmassa's van de stad al lang als reddeloos verloren en zijn daarom vast nog fijnbesnaarder dan wij. Vol gens een schatting van het Alge meen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen betreft dat zo'n 750-duizend landgenoten. Ik ben me voor het fenomeen gaan interesseren nadat een paar maanden geleden de volkstuin ook in mijn omgeving zijn intrede heeft gedaan. „Die en die en die hebben er ook een", vertelde onlangs een vriendin met wie ik dez tste besprak. Van heel nabij echter alleen de aankot en C., die een stuk gron Ml huisje hebben gekocht voormalige dorp Sloten j0 charmant vlekje op del n; alweer lang geleden do jgr sterdam werd geannexi j De tuin was eigendom ra weduwe die niet meeri was tot deugdelijk beht r|er kostte hen vele dagen g maar het achterstallige ,rVf houd is inmiddels weg jst0 en de tuin is omgetovei een idyllisch paradijsje mijn kennis niet verdei dan de soorten die ik in houd op mijn balkon, i mijn tuinconversatie n C. zich tot compliment^ perken. Mijn bewondei echter grenzeloos en stkw» ook uit tot de andere tur het complex. Hier zijn I sche wonderen verrichll J in het leven houden val*» ums tot eenvoudig kini reduceren. i/ De gemeenteraad besli langs dat de officiële ti[ ersc voor verslaafde prostiti vijst gend jaar verhuist van [eve telijke Handelskade na en Theemsweg. Daar ligtc at b volkstuinencomplex D g v< 'De Bretten' ken ik allei ien lokale televisie, maar h plex ziet er al net zo id\ de l als dat 'op Sloten'. Spu vore prostituees die hun toe ipei zoeken in de tuinen; ik ten I nu extra levendig voon van hoe bang de volkstuintIn voor zijn. Ik wens'Del van in elk geval strenge pol zou< trole toe, want ook dit| het verdient een ongestoo: tornt komst. eei al m francoise ledeboer»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2